Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi мәдениет департаментiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 30 шiлде N 1189. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.06.09. N 525 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң
Мәдениет департаментi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң
мәдениет департаментiне ведомстволық бағыныстағы мекемелердiң,
кәсiпорындардың және ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 30 шiлдедегi
N 1189 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет
министрлiгiнiң - Мәдениет департаментi
(бiлiм және мәдениетминiнiң Мәдениет департаментi)
туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң Мәдениет департаментi (бұдан әрi - Департамент) мәдениет саласында мемлекеттiк басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Департамент заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, оқшауланған мүлкi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өзiнiң атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.
4. Департаменттiң аппаратын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiн ұстауға арналып көзделген қаражаттың есебiнен жүзеге асырылады. Департаменттiң құрылымы мен штаттық санын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
II. Департаменттiң мiндеттерi мен функциялары
5. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
қазақтың ұлттық мәдениет, Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетiн дамытудың ағымдағы және перспективалық бағдарламаларын, негiзгi бағыттарын әзiрлеу;
мәдениет саласында негiзгi әлеуметтiк-экономикалық бағыттарды дайындау, саланы реформалауды жүзеге асыру;
барлық мемлекеттiк және қоғамдық құрылымдардың қызметiн мәдени өмiрдiң барлық салаларында Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгi идеясын жүргiзу үшiн бағыттау және үйлестiру, мемлекеттiк тiлдi кеңейту және пайдалану, Қазақстан халықтарының ұлттық өзiндiк болмысын сақтау, репертуарлық саясатты қалыптастыру;
саланың ақпараттық-құқықтық жұмысын құқықтық қамтамасыз етудi және ұйымдастыруды жетiлдiру;
кино-бейнефильмдер шығару үшiн ұйымдастырушылық, өндiрiстiк және экономикалық жағдайлар жасау, оларды Қазақстан Республикасының аумағына және шетелдерге тарату, кино-бейнетуындыларының жоғары кәсiби және көркемдiк деңгейiн қамтамасыз ету;
кiтапханалар жинақтайтын және пайдалануға ұсынатын ақпараттар мен мәдени құндылықтарға жалпыға бiрдей қол жеткiзiлуi үшiн жағдай жасау;
тарих және мәдениет, оның iшiнде жазба ескерткiштерiн қорғау, сақтау және пайдалану iсiнде жалпы мемлекеттiк саясатты қалыптастырудың және жүзеге асырудың мемлекеттiк бағдарламаларын жасау және оған қатысу, кино-бейнетуындылардың тiзiлiмiн жасау, меншiк нысандарына қарамастан ұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында жасаған кино-бейнефильмдердi тiркеу куәлiктерiн беру;
фестивальдар, байқаулар, конкурстар, айтыстар және мәдениеттi дамытуға бағытталған басқа да шаралар өткiзу болып табылады.

Вопросы Департамента культуры Министерства образования и культуры Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 1997 г. N 1189. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 июня 1998 г. N 525 ~P980525.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемые:
Положение о Департаменте культуры Министерства образования и культуры Республики Казахстан;
перечень учреждений, предприятий и организаций, подведомственных Департаменту культуры Министерства образования и культуры Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 1997 г. N 1189
ПОЛОЖЕНИЕ
О Департаменте культуры
Министерства образования и культуры
Республики Казахстан
(Департамент культуры Минобразования и культуры)
I. Общие положения
1. Департамент культуры Министерства образования и культуры Республики Казахстан (далее - Департамент) является государственным органом, осуществляющим государственное управление в сфере культуры.
2. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, нормативными правовыми актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом, имеет свои счета в банках, обособленное имущество и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках.
4. Финансирование расходов на содержание аппарата Департамента осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства образования и культуры Республики Казахстан. Структура и штатная численность Департамента определяется Правительством Республики Казахстан.
II. Задачи и функции Департамента
5. Основными задачами Департамента являются:
разработка текущих и перспективных программ, основных направлений развития казахской национальной культуры, культуры народов Республики Казахстан;
подготовка основных направлений социально-экономической политики в сфере культуры, осуществление реформирования отрасли;
направление и координация действий всех государственных и общественных структур для проведения во всех сферах культурной жизни идеи суверенитета и независимости Республики Казахстан, расширения и использования государственного языка, сохранения национальной самобытности народов Казахстана, формирование репертуарной политики;
совершенствование правового обеспечения и организация информационно-правовой работы в отрасли;
создание организационных, производственных и экономических условий для производства кино-видеофильмов, распространение их на территории Республики Казахстан и за рубежом, обеспечение высокого профессионального и художественного уровня кино-, видеопроизведений;
создание условий для всеобщей доступности информации и культурных ценностей, собираемых и представляемых в пользование библиотекам;
разработка государственных программ и участие в формировании и реализации общегосударственной политики в деле защиты, сохранения и использования памятников истории и культуры, в том числе и письменных, их реставрации и консервации, создание реестра кино-видеопроизведений, выдача регистрационных удостоверений кино-видеофильмов, созданных организациями, независимо от формы собственности, на территории Республики Казахстан;
проведение фестивалей, смотров, конкурсов, айтысов и других мероприятий, направленных на развитие культуры.

6. Департамент негiзгi мiндеттерiне сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
конкурстық негiзде өнер туындыларын жасауға мемлекеттiк әлеуметтiк-шығармашылық тапсырыстарды қалыптастырады және бередi, кино, драма, музыка, хореография, бейнелеу, декоративтi-қолданбалы, эстрадалық және цирк өнерiнiң көркемдiгi жоғары туындыларын жасауды қамтамасыз ететiн конкурстар мен басқа да шараларды ұйымдастырады;
тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткiштерiне есеп жүргiзу, қорғау, қалпына келтiру, пайдалану және насихаттау жөнiндегi басшылықты жүзеге асырады, белгiленген тәртiппен тарихи-мәдени мұраларды қорғау және пайдалану мәселелерi жөнiндегi ережелердi, нұсқаулықтарды және тәртiптердi әзiрлейдi және бекiтедi;
белгiленген тәртiппен мәдениет, өнер және кинематография қайраткерлерiне Қазақстан Республикасының құрметтi атақтары мен мемлекеттiк наградаларын беру туралы ұсыныс енгiзедi;
Министрлiк пен Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындар мен ұйымдар құру, оларды қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
аудандық, қалалық, облыстық, республикалық мәдениет органдарының халыққа мәдени қызмет көрсетудi жетiлдiру, материалдық-техникалық базаны дамыту және нығайту жөнiндегi қызметтерiн үйлестiредi;
өз қызметiнiң аясында заңдардың қолданылу практикасын талдайды және қорытады, белгiленген тәртiппен мәдениет саласында заң және өзге де нормативтiк және құқықтық актiлердiң жобаларын жасауға ұсыныс әзiрлейдi және оған қатысады.
7. Мәдениет департаментiнiң өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды жүзеге асыруы кезiнде:
көп жақты халықаралық мәдени байланыстарды дамытуға;
кино-бейнетуындыларды көру және олар бойынша қорытындылар беру жөнiндегi сараптамалық комиссиялар құруға;
республикада фестивальдар өткiзуге және шетелдерде өткiзiлетiн фестивальдарға қатысуға, кәсiби және әуесқойлық шығармашылық күндерiн, шығармашылық ұжымдар мен орындаушылардың конкурстарын, байқауларды және Қазақстан Республикасы мәдениетiнiң жетiстiктерiн көрсетуге байланысты басқа да шараларды ұйымдастыруға;
заңдарда белгiленген тәртiппен археологиялық және тарих пен мәдениет ескерткiштерiн қалпына келтiру жұмыстарын лицензиялауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн мәдени құндылықтарға сараптама жүргiзуге;
кәсiби шығармашылық ұйымдармен өзара iс-қимылды жүзеге асыруға, сондай-ақ министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және ведомстволардың мәдениет мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiруге;
халықтың рухани ұлттық байлығы мен оның мәдени мұрасының бөлiктерi ретiнде мәдениет туындылары қорын iрiктеу, жинақтау және сақтау жөнiндегi мемлекеттiк функцияларды жүзеге асыруға;
экономикалық және мәдениеттi әлеуметтiк дамыту бағдарламаларын әзiрлеуге және оларды жүзеге асыруға, мақсатты бағдарламалар мен жобаларға арналып бөлiнген республикалық бюджеттiң қаражатын бөлуге, олардың ұтымды пайдаланылуына бақылау жасауға;
Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiмен келiсiм бойынша мәдениет объектiлерiн жобалау және салу жөнiнде ұсыныс енгiзуге және оны қарауға, белгiленген тәртiппен осы объектiлердiң құрылысын салуға арналған титулдық тiзiмдердi, жобаларды және сметаларды әзiрлеуге және бекiтуге, клубтардың, кiтапханалардың, кинотеатрлардың және басқа да мәдениет объектiлерiнiң үлгiлiк жобаларын әзiрлеу жөнiнде ұсыныс дайындауға және енгiзуге, құрылыстарға және республикалық мәдениет ұйымдарының техникалық базаларының кеңейтiлуiне бақылау жасауды жүзеге асыруға құқығы бар.
III. Департаменттiң қызметiн ұйымдастыру

6. В соответствии с основными задачами Департамент осуществляет следующие функции:
формирует и выдает на конкурсной основе государственные социально-творческие заказы на создание произведений искусства, организует конкурсы и другие мероприятия, обеспечивающие создание высокохудожественных произведений кино, драматического, музыкального, хореографического, изобразительного, декоративно-прикладного, эстрадного и циркового искусства;
осуществляет руководство по учету, охране, реставрации, использованию и пропаганде памятников истории, материальной и духовной культуры, разрабатывает и утверждает в установленном порядке положения, инструкции и правила по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия;
вносит в установленном порядке предложения о присвоении деятелям культуры, искусства и кинематографии почетных званий, государственных наград Республики Казахстан;
вносит в Министерство образования и культуры и Правительство Республики Казахстан предложения по созданию, реорганизации и ликвидации подведомственных предприятий и организаций в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан;
координирует деятельность районных, городских, областных, республиканских органов культуры по совершенствованию культурного обслуживания населения, развитию и укреплению материально-технической базы;
анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, в установленном порядке разрабатывает предложения и участвует в разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов в области культуры.
7. Департамент при осуществлении возложенных на него задач и функций имеет право:
развивать многосторонние международные культурные связи;
создавать экспертные комиссии по просмотру и выдаче заключений по кино-, видеопроизведениям;
проводить фестивали в республике и участвовать в фестивалях, проводимых и за рубежом, организовывать дни профессионального и самодеятельного творчества, конкурсы художественных коллективов и исполнителей, смотры и другие мероприятия, связанные с показом достижений культуры Республики Казахстан;
проводить в установленном законодательством порядке лицензирование археологических и реставрационных работ памятников истории и культуры, а также экспертизу вывозимых из Республики Казахстан культурных ценностей;
осуществлять взаимодействие с профессиональными творческими организациями, a также координировать деятельность министерств, государственных комитетов и ведомств по вопросам культуры;
осуществлять государственные функции по отбору, комплектованию и хранению фонда произведений культуры как части духовного национального богатства народа и его культурного наследия;
разрабатывать и осуществлять программы экономического и социального развития культуры, распределять средства республиканского бюджета, выделяемые на целевые программы и проекты, контролировать их рациональное использование;
вносить по согласованию с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан и рассматривать предложения по проектированию и строительству объектов культуры, разрабатывать и утверждать в установленном порядке титульные списки, проекты и сметы на строительство этих объектов, подготавливать и вносить предложения по разработке типовых проектов клубов, библиотек, кинотеатров и других объектов культуры, осуществлять контроль за строительством и расширением технической базы республиканских организаций культуры.
III. Организация деятельности Департамента

8. Департамент облыстық, аудандық, қалалық мәдениет органдарымен және оның құрамына енетiн республикалық кәсiпорындармен және ұйымдармен бiрлесiп республикадағы мәдениет органдарының бiрыңғай жүйесiн құрады.
9. Департаменттi Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын директор басқарады.
10. Директордың оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын орынбасары болады.
11. Директор:
Департаменттiң қызметiне басшылықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
Департаментке жүктелген мiндеттер мен функциялардың орындалуы үшiн жеке жауаптылықта болады;
Департамент аппаратының қызметкерлерiн, Департаментке ведомстволық бағыныстылықтағы кәсiпорындардың, ұйымдардың және мекемелердiң басшыларын қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады, шарттық негiзде уақытша еңбек ұжымдарын қалыптастыруды жүзеге асырады;
өз құзыретiнiң шегiнде Департаменттiң барлық бөлiмшелерiнiң
атқаруы үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады, нұсқаулар мен өкiмдер
бередi;
бекiтiлген саны мен еңбекақы қорының шегiнде Департаменттiң
орталық аппаратының штаттық кестесiн, сондай-ақ ведомстволық
бағыныстағы ұйымдардың ережелерiн (жарғыларын) бекiтедi.
12. Облыстық, Алматы қалалық мәдениет басқармаларының басшыларын
тиiстi әкiмдермен келiсiм бойынша директор қызметке тағайындайды және
қызметiнен босатады.
IV. Департаменттi тарату
13. Департамент заңдарда белгiленген тәртiппен қайта
ұйымдастырылады және таратылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 30 шiлдедегi
N 1189 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет
министрлiгiнiң Мәдениет департаментiне
ведомстволық бағыныстағы мекемелердiң,
кәсiпорындар мен ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Абай атындағы қазақ мемлекеттiк академиялық опера және балет
театры
М.Әуезов атындағы мемлекеттiк академиялық драма театры
М.Ю.Лермонтов атындағы мемлекеттiк академиялық орыс драма театры
Республикалық мемлекеттiк ұйғыр музыкалық комедия театры
Республикалық мемлекеттiк корей музыкалық комедия театры
Республикалық немiс драма театры
Ғ.Мүсiрепов атындағы қазақ мемлекеттiк балалар және жасөспiрiмдер
театры
Н.Сай атындағы орыс мемлекеттiк балалар және жасөспiрiмдер театры
Мемлекеттiк қуыршақ театры
"Қазақконцерт" қазақ мемлекеттiк гастрольдiк-концерттiк
бiрлестiгi
Республика Сарайы
"Гүлдер" мемлекеттiк би ансамблi
Жамбыл атындағы қазақ мемлекеттiк филармониясы
Құрманғазы атындағы қазақ мемлекеттiк академиялық халық аспаптар
оркестрi
Қазақстан Республикасының "Салтанат" мемлекеттiк би ансамблi
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк классикалық би ансамблi
"Қазақ мемлекеттiк циркi" қазыналық кәсiпорны
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк орталық мұражайы
Қазақстан Республикасының Ә.Қастеев атындағы мемлекеттiк өнер
мұражайы
Ықылас атындағы республикалық халық  музыка аспаптары
мұражайы
Республикалық кiтап мұражайы
Алтын және бағалы металдар мұражайы
Көрмелер мен аукциондар дирекциясы
Республикалық және халықаралық мәдени бағдарламалар дирекциясы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кiтапханасы
Ж.Жабаев атындағы республикалық мемлекеттiк жасөспiрiмдер
кiтапханасы
С.Бегалин атындағы республикалық мемлекеттiк балалар
кiтапханасы
Зағиптар мен көзi нашар көретiн азаматтарға арналған
республикалық кiтапхана
мәдениет мәселелерi жөнiндегi республикалық ғылыми орталық
Республикалық мемлекеттiк жөндеу-құрылыс және қалпына келтiру
басқармасы (шаруашылық жүргiзу құқығында)
"Материалдық мәдениет ескерткiштерiнiң ғылыми-зерттеу және
жобалау институты" қазыналық кәсiпорны
"Саз" таспажазу фирмасы
Ш.Айманов атындағы қазақ кинофабрикасы
Ұлттық продюсерлiк орталық
"Қазкинопрокат" республикалық өндiрiстiк бiрлестiгi
Мемлекеттiк фильмқоры
Үйлер мен ғимараттар басқармасы

8. Департамент совместно с областными, районными, городскими органами культуры и республиканскими предприятий и организациями, входящими в его состав, образуют единую систему органов культуры в республике.
9. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра образования и культуры Республики Казахстан.
10. Директор имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром образования и культуры Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
11. Директор:
организует и осуществляет руководство деятельностью Департамента;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и функций;
назначает на должность и освобождает от должности работников аппарата Департамента, руководителей подведомственных Департаменту предприятий, организаций и учреждений, осуществляет формирование временных трудовых коллективов на договорной основе;
в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания и распоряжения, обязательные для исполнения всеми подразделениями Департамента;
утверждает штатное расписание центрального аппарата Департамента в пределах утвержденной численности и фонда оплаты труда, а также положения (уставы) подведомственных организаций.
12. Руководители областных, Алматинского городского управлений культуры назначаются на должность и освобождаются от должности Директором по согласованию с соответствующими акимами.
IV. ЛИКВИДАЦИЯ ДЕПАРТАМЕНТА
13. Департамент реорганизуется и ликвидируется в установленном законодательством порядке.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 1997 г. N 1189
ПЕРЕЧЕНЬ
учреждений, предприятий и организаций, подведомственных
Департаменту культуры Министерства образования и культуры
Республики  Казахстан
Казахский государственный академический театр оперы и балета
им. Абая
Казахский государственный академический театр драмы
им. М.О.Ауэзова
Государственный академический русский театр драмы
им. М.Ю.Лермонтова
Государственный республиканский уйгурский театр музыкальной
комедии
Государственный республиканский корейский театр музыкальной
комедии
Республиканский немецкий драматический театр
Государственный казахский театр для детей и юношества
им. Г.Мусрепова
Государственный русский театр для детей и юношества им. Н.И.Сац
Государственный театр кукол
Казахское государственное гастрольно-концертное объединение
"Казахконцерт"
Дворец Республики
Государственный ансамбль танца "Гульдер"
Казахская государственная филармония им. Жамбыла
Казахский государственный оркестр народных инструментов
им. Курмангазы
Государственный ансамбль танца Республики Казахстан "Салтанат"
Государственный ансамбль классического танца Республики
Казахстан
Казенное предприятие "Казахский государственный цирк"
Центральный государственный музей Республики Казахстан
Государственный музей искусств Республики Казахстан
им. А.Кастеева
Республиканский музей народных музыкальных инструментов
им. Ыхласа
Республиканский музей книги
Музей золота и драгоценных металлов
Дирекция выставок и аукционов
Дирекция республиканских и международных культурных программ
Национальная библиотека Республики Казахстан
Государственная республиканская юношеская библиотека
им. Ж.Жамбыла
Государственная республиканская детская библиотека
им. С.Бегалина
Республиканская библиотека для незрячных и слабовидящих граждан
Республиканский научный центр проблем культуры
Республиканское государственное ремонтно-строительное и
реставрационное управление (на праве хозяйственного ведения)
Казенное предприятие "Научно-исследовательской и проектный
институт памятников материальной культуры"
Фирма звукозаписи "Саз"
Казахская кинофабрика им. Ш.Айманова
Национальный продюсерский центр
Республиканское производственное объединение "Казкинопрокат"
Государственный фильмофонд
Управление зданиями и сооружениями