Республиканың сейсмикалық қауiптi аймақтарында қиратқыш жер сiлкiнiстерiнiң залалын төмендету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 26 тамыздағы N 1286
"Табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасының сейсмикалық қауiптi аймақтарында болуы мүмкiн қиратқыш жер сiлкiнiсiнiң залалын төмендету, сейсмикалық қауiптiлiктi бағалау және жер сiлкiнiстерiн болжау жөнiндегi зерттеулердi дамыту, үйлер мен ғимараттарды, қосымша жарақтандыруды нығайту, авариялық-құтқару қызметтерi мен бөлiмшелерiн, халықты хабарландыру жүйелерiн даярлыққа келтiру, қажеттi материалдық-техникалық ресурстардың қорын құру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiм бойынша бiр ай мерзiм iшiнде сейсмикалық байқау, жер сiлкiнiстерiн болжау және олардан болған залалды бағалау жөнiндегi 1997-2002 жылдарға арналған мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаны қарасын және бекiтсiн, және оның Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына iргелi зерттеулерге арналып бөлiнетiн республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен бiрiншi кезектi қаржыландырылуын қамтамасыз етсiн;
Сейсмологиялық тәжiрибе-әдiстемелiк экспедицияның сейсмологиялық байқаулар жүргiзуi жөнiндегi жұмыстардың кешенiне арналған қажеттi қаржы-қаражатының толық көлемде бөлiнуiн қамтамасыз етсiн;
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Құрылыс және сәулет-қала құрылысын бақылау агенттiгiмен бiрлесiп, жаңа деректердi ескере отырып, 1997 жылы Қазақстан Республикасының аумақтарын сейсмикалық аудандастыру картасын жасасын және басып шығарсын;
1997 жылы мүдделi орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп көмiрсутегi шикiзатын қарқынды игеру аумақтарын сейсмикалық аудандастыру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырсын.
2. Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының және Алматы қаласының әкiмдерi:
үш ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiм бойынша көзделген шараларды қаржыландыру көздерiн айқындай отырып, халықты және аумақтарды қорғау, мүмкiн болатын қиратқыш жер сiлкiнiстерiнен залалдарды төмендету жөнiндегi мақсатты аумақтық бағдарламаларды қайта қарасын және бекiтсiн.
Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясымен келiсiм бойынша 1997 жылы жер сiлкiнуi мүмкiн аудандарда сейсмологиялық байқаудың қосымша пункттерiн, оның iшiнде Алматы облысында - кемiнде 9 пункт, Шығыс Қазақстан облысында - кемiнде 4 пункт, Оңтүстiк Қазақстан және Жамбыл облыстарында әрбiр облыста кемiнде 2 пункт ұйымдастырсын және жабдықтасын;

О мерах по снижению ущерба от разрушительных землетрясений в сейсмоопасных регионах республики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1997 г. N 1286
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z960019_  "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" и в целях снижения ущерба от возможных разрушительных землетрясений в сейсмоопасных регионах Республики Казахстан, развития исследований по оценке сейсмической опасности и прогнозу землетрясений, проведения необходимых мероприятий по антисейсмическому усилению зданий и сооружений, дополнительного оснащения и приведения в готовность аварийно-спасательных служб и подразделений, систем оповещения населения, создания запасов необходимых материально-технических ресурсов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан:
по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в месячный срок рассмотреть и утвердить целевую научно-техническую программу на 1997-2002 годы по развитию системы сейсмологических наблюдений, прогнозу землетрясений и оценке ущерба от них и предусмотреть ее приоритетное финансирование за счет средств республиканского бюджета, выделяемых Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан на фундаментальные исследования;
обеспечить выделение в полном объеме необходимых финансовых средств на реализацию комплекса работ по производству сейсмологических наблюдений Сейсмологической опытно-методической экспедиции;
совместно с Агентством строительства и архитектурно-градостроительного контроля Министерства экономики и торговли Республики Казахстан с учетом новых данных в 1997 году переработать и издать карту сейсмического районирования территории Республики Казахстан;
совместно с заинтересованными центральными и местными исполнительными органами в 1997 году организовать работы по сейсмическому районированию территорий интенсивного освоения углеводородного сырья.
2. Акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей и г. Алматы:
в течение трех месяцев по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям пересмотреть и утвердить целевые региональные программы по защите населения и территорий, снижению ущерба от возможных разрушительных землетрясений с определением источников финансирования предусмотренных мероприятий;
по согласованию с Министерством науки-Академией наук Республики Казахстан в 1997 году организовать и оборудовать дополнительные пункты сейсмологических наблюдений в районах очагов возможных землетрясений, в том числе в Алматинской области - не менее 9 пунктов, в Восточно-Казахстанской - не менее 4, в Южно-Казахстанской и Жамбылской областях - не менее 2 пунктов в каждой области;

министрлiктермен және ведомстволармен, пәтер иелерiнiң кооперативтерiн қоса алғандағы меншiктiң барлық нысандарындағы кәсiпорындармен және ұйымдармен бiрлесiп 1997-1998 жылдары қажеттi қаржы қаражатын тарту жөнiнде қосымша шаралар қабылдасын және мектептердi, мектеп жасына дейiнгi балалар мекемелерiн, ауруханаларды, емханаларды, барынша қауiптi объектiлердi, тыныс-тiршiлiк объектiлерiн, тұрғын үйлердi, адамдар көп болатын объектiлердi жер сiлкiнiсiне қарсы нығайтуға айрықша назар аудара отырып, сейсмикалық берiк емес үйлер мен ғимараттарды жер сiлкiнiсiне қарсы нығайту немесе бұзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырсын.
3. Табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайларды жоюды қоса алғанда, төтенше жағдайлар мен шараларды қаржыландыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервтiк қорынан 225 (екi жүз жиырма бес) млн. теңге сомасында:
1) мемлекеттiк үйлер мен ғимараттарды жер сiлкiнiсiне қарсы күшейту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге - 190 млн. теңге, олардан:
Алматы қаласының әкiмiне - 64 (алпыс төрт) млн. теңге;
Алматы облысының әкiмiне - 77 (жетпiс жетi) млн. теңге;
Жамбыл облысының әкiмiне - 19 (он тоғыз) млн. теңге;
Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмiне - 19 (он тоғыз) млн. теңге;
А.Н.Сызғанов атындағы Хирургия ғылыми орталығы үшiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне - 11 (он бiр) млн. теңге;
2) республикалық сейсмологиялық байқау және жер сiлкiнiсiн болжау жүйесiн дамыту мен қайта жарақтандыруға:
Сейсмология институты үшiн Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына - 35 (отыз бес) млн. теңге (олардан 31 (отыз бiр) млн. теңгенi жаңа болжамдық байқау станциялары мен пункттерiн құруға және олардың жұмыс iстеп тұрғандарын қайта жарақтандыруға және 4 (төрт) млн. теңгенi сейсмологиялық байқаулар мен жел сiлкiнiсiн болжаудың республикалық жүйесiнiң айрықша жұмыс режимiн жүргiзу кезiнде қосымша жалақы төлеудi қоса алғандағы жер сiлкiнiсiн болжау жөнiндегi қосымша байқауларды ұйымдастыруға және жүргiзуге байланысты еңбекақы төлеуге көздеп) бөлiнсiн.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi бөлiнген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы мүдделi орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындармен және ұйымдармен бiрлесiп, 1997-1998 жылдардың iшiнде тиiстi бюджеттер мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаражаты есебiнен көмiрсутегi шикiзатының пайдаланылып отырған кен орындарына сейсмомониторинг жүйелерiн құруды және енгiзудi ұйымдастырсын.

совместно с министерствами и ведомствами, предприятиями и организациями всех форм собственности, включая кооперативы собственников квартир, в 1997-1998 годы предпринять дополнительные меры по привлечению необходимых финансовых средств и организовать работы по антисейсмическому усилению или сносу несейсмостойких зданий и сооружений, обратив особое внимание на антисейсмическое усиление школ, детских дошкольных учреждений, больниц, поликлиник, потенциально опасных объектов, объектов жизнеобеспечения, жилых домов, объектов с массовым пребыванием людей.
3. Выделить из резервного фонда Правительства Республики Казахстан для финансирования чрезвычайных ситуаций и мероприятий, включая ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, ассигнования в сумме 225 (двести двадцать пять) млн. тенге, в том числе:
1) на проведение работ по антисейсмическому усилению государственных зданий и сооружений - 190 (сто девяносто) млн. тенге, в том числе:
акиму г. Алматы - 64 (шестьдесят четыре) млн. тенге;
акиму Алматинской области - 77 (семьдесят семь) млн. тенге;
акиму Жамбылской области - 19 (девятнадцать) млн. тенге;
акиму Южно-Казахстанской области - 19 (девятнадцать) млн. тенге;
Министерству здравоохранения Республики Казахстан для Научного
центра хирургии им. А.Н. Сызганова - 11 (одиннадцать) млн.
тенге;
2) на развитие и переоснащение республиканской системы сейсмологических наблюдений и прогноза землетрясений:
Министерству науки-Академии наук Республики Казахстан для
Института сейсмологии - 35 (тридцать пять) млн. тенге
(предусмотрев из них 31 (тридцать один) млн. тенге на создание
новых и переоснащение действующих станций и пунктов прогнозных
наблюдений и 4 (четыре) млн. тенге на оплату труда, связанного
с организацией и производством дополнительных наблюдений по
прогнозу землетрясений, включая дополнительные выплаты
заработной платы при введении особого режима работы
Республиканской системы сейсмологических наблюдений и прогноза
землетрясений);
4. Комитету финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить контроль за целевым использованием выделяемых средств.
5. Министерству энергетики и природных ресурсов, Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан совместно с заинтересованными центральными и местными исполнительными органами, предприятиями и организациями, независимо от форм собственности, в 1997-1998 голы организовать создание и внедрение систем сейсмомониторинга на разрабатываемых месторождениях углеводородного сырья за счет средств соответствующих бюджетов и хозяйствующих субъектов.

6. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Талғар кешендi сейсмологиялық экспедициясы мен Николаев тереңдiктiк сейсмологиялық станцияның мемлекеттiк мүлкiн жедел басқару құқығы берiлсiн. Қазақстан Республикасы қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi берудi бiр ай мерзiм iшiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырсын.
7. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Құрылыс және сәулет-қала құрылысын бақылау агенттiгi:
республиканың сейсмикалық қауiптi аймақтарында сейсмикалық берiк үйлер мен ғимараттардың құрылысын салу жөнiндегi нормалар мен ережелердiң сақталуына айрықша назар аудара отырып, жаңа объектiлер құрылысының сапасына тиiстi бақылау жасауды қамтамасыз етсiн;
1997 жылы "Қазақстан Республикасының сейсмикалық қауiптi аудандарында құрылыс салудың" жаңа құрылыс нормалары мен ережелерiн (ҚНжЕ) бекiтсiн;
облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп тектоникалық опырылымдар аймақтарында, сондай-ақ сырғыма, сел және көшкiн қаупi бар аумақтарда құрылыс салуға жол бермеу жөнiнде түпкiлiктi шаралар қабылдасын.
8. Министрлiктердiң, ведомстволардың және ұйымдардың басшылары 2 айлық мерзiм iшiнде өз авариялық-құтқару құралымдары мен қызметтерiн қажеттi кадрлармен, мүлiкпен, жабдықтармен жеке қорғаныс құралдарымен, техникамен және құрал-саймандармен толықтыру жөнiнде шаралар қабылдасын, олардың тұрақты даярлығын қамтамасыз етсiн.
9. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi хабарландыру және байланыс жүйелерiнiң тұрақты даярлығын қамтамасыз ету мақсатында:
бiр айлық мерзiм iшiнде аудандарға дейiн қоса алғанда төтенше жағдайлар кезiнде байланысты ұйымдастырудың кестесiн әзiрлесiн және бекiтсiн және үш айлық мерзiм iшiнде облыстық және аудандық орталықтардың арасындағы тәулiк бойғы тұрақты радио байланысын қамтамасыз етсiн;
1997 жылы хабарлау белгiлерi мен шұғыл ақпараттарды теле және радиохабарларын тарату компаниялары (меншiк нысандарына қарамастан) арқылы, сондай-ақ авариялық қызметтер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерi арқылы беру мәселелерiн пысықтасын;
1997-1998 жылдардың iшiнде Оңтүстiк Қазақстан облысында хабарландыру жүйесiн қайта жаңартуды аяқтасын;
1997-1998 жылдары Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық басқармалар жедел кезекшiсiнiң жұмыс орнынан хабарландыру желiлерiн автоматтандырылған арақашықтық басқаруды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды аяқтасын.

6. Передать Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям право оперативного управления государственным имуществом Талгарской комплексной сейсмологической экспедиции и Новоалексеевской глубинной сейсмологической станции. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в месячный срок осуществить передачу вышеназванного права в установленном порядке.
7. Агентству строительства и архитектурно-градостроительного контроля Министерства экономики и торговли Республики Казахстан:
обеспечить надлежащий контроль за качеством строительства новых объектов, обратив особое внимание на соблюдение норм и правил по строительству сейсмостойких зданий и сооружений в сейсмоопасных регионах республики;
в 1997 году утвердить новые строительные нормы и правила (СНиП) "Строительство в сейсмоопасных районах Республики Казахстан";
совместно с акимами областей и г. Алматы принять исчерпывающие меры по недопущению строительства объектов в зонах тектонических разломов, а также на оползне-, селе- и лавиноопасных территориях.
8. Руководителям министерств, ведомств и организаций в двухмесячный срок принять меры по укомплектованию необходимыми кадрами, имуществом, оборудованием, средствами индивидуальной защиты, техникой и инструментами собственных аварийно-спасательных формирований и служб, обеспечить их постоянную готовность.
9. Акимам областей и г. Алматы, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в целях обеспечения постоянной готовности систем оповещения и связи:
в месячный срок разработать и утвердить схемы организации связи при чрезвычайных ситуациях до районов включительно и в трехмесячный срок обеспечить устойчивую круглосуточную радиосвязь между областными и районными центрами;
в 1997 году отработать вопросы передачи сигналов оповещения и экстренной информации через теле- и радиовещательные компании (независимо от форм собственности), а также через персонал аварийных служб и правоохранительных органов;
завершить в 1997-1998 годы реконструкцию системы оповещения в Южно-Казахстанской области;
завершить в 1997-1998 годы работы по обеспечению автоматизированного дистанционного управления сетями вещания с рабочего места оперативного дежурного Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и областных управлений по чрезвычайным ситуациям.

10. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, Экономика және сауда министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Экология және биоресурстар министрлiгi, Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк материалдық резервтер жөнiндегi комитетi, "Алаугаз" акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiм бойынша үш айлық мерзiм iшiнде төтенше жағдайлар жөнiндегi республикалық автоматтандырылған ақпараттық-басқару жүйесiне барынша қауiптi төтенше жағдайлардың алдын алу жөнiндегi шаралар, азаматтық қорғаныс күштерi мен құралдары дайындығының жай-күйi, табиғи зiлзалалардың, авариялардың, апаттардың болу қаупi немесе пайда болуы туралы, төтенше жағдайлар болған аймақтардағы жедел ахуал мен олардың зардаптарын жоюдың барысы туралы компьютераралық байланыс бойынша тұрақты негiзде ақпараттар берудi қамтамасыз етсiн.
11. Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп:
екi айлық мерзiм iшiнде төтенше жағдайларда халықты тасымалдау мен көшiрудi ұйымдастыру жөнiндегi өзара iс-қимылдың жоспарларын, сондай-ақ зiлзала аймақтарына төтенше жағдайларды жою үшiн бөлiнген күштер мен қаражаттарды жеткiзудiң жоспарларын нақтыласын;
1998 жылы бейбiт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда Қазақстан Республикасының халқы мен мемлекеттiк басқару органдарын хабарландырудың республикалық және облысiшiлiк орталықтандырылған жүйелерiн жаңартудың жобаларын әзiрлесiн;
қауiптi жүктермен жұмыс iстеу үшiн мамандар даярлау жөнiнде ұсыныс дайындасын және мемлекеттiк тапсырыстың құрамына кiргiзу үшiн Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiне енгiзсiн.
12. Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстары мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары 1998 жылы барынша қауiптi объектiлер, оның iшiнде гидротехникалық құрылыстар орналасқан аудандарда хабарландырудың жергiлiктi жүйелерiнiң құрылысын аяқтауды қамтамасыз етсiн.
13. Министрлiктер мен ведомстолар төтенше жағдайларды жою барысында азаматтық қорғаныс шараларын орындау, авариялық құтқару жұмыстарын жүргiзудi қамтамасыз ету мақсатында бiр ай мерзiм iшiнде азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық қызметтерiн нақтыласын және толық жинақтасын, тиiстi оқулар мен жаттығуларды тұрақты түрде жүргiзсiн. <*>
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.05. N 1237 қаулысымен .

10. Акимам областей и г. Алматы, Министерству внутренних дел, Министерству здравоохранения, Министерству науки - Академии наук, Министерству энергетики и природных ресурсов, Министерству обороны, Министерству экономики и торговли, Министерству сельского хозяйства, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству экологии и биоресурсов, Комитету по государственным материальным резервам Министерства финансов Республики Казахстан, акционерной компании "Алаугаз" по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в трехмесячный срок отработать вопросы и обеспечивать на постоянной основе представление в республиканскую автоматизированную информационно-управляющую систему по чрезвычайным ситуациям по межкомпьютерной связи информации о мероприятиях по предупреждению потенциально опасных чрезвычайных ситуаций, состоянии готовности сил и средств гражданской защиты, наличии угрозы или возникновении природных стихийных бедствий, аварий, катастроф, об оперативной обстановке в зонах происшедших чрезвычайных ситуаций и ходе ликвидации их последствий.
11. Министерству транспорта и коммуникаций совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям:
в двухмесячный срок уточнить планы взаимодействия по организации перевозок и эвакуации населения в чрезвычайных ситуациях, а также планы доставки сил и средств, выделяемых для ликвидации чрезвычайных ситуаций, в зоны бедствия;
разработать в 1998 году проект модернизации республиканской и внутриобластных систем централизованного оповещения населения и органов государственного управления Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени;
подготовить и внести Министерству экономики и торговли Республики Казахстан для включения в состав государственного заказа предложения по подготовке специалистов для работы с опасными грузами.
12. Акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей и г. Алматы, Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, руководителям министерств, ведомств, предприятий и организаций, независимо от форм собственности, в 1998 году обеспечить завершение строительства локальных систем оповещения в районах расположения потенциально опасных объектов, в том числе гидротехнических сооружений.
13. Министерствам и ведомствам в целях выполнения мероприятий гражданской обороны, обеспечения проведения аварийно-спасательных работ в ходе ликвидации чрезвычайных ситуаций в месячный срок уточнить и доукомплектовать республиканские службы гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций; регулярно проводить соответствующие учения и тренировки. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 5 декабря 2003 г. N 1237  )