Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 28 тамыздағы N 1298 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының авариялардан, апаттардан және табиғи зiлзалалардан пайда болатын төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi жетiлдiру, осы салада бiрыңғай мемлекеттiк саясатты қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Қазақстан Республикасының мүдделi орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiн құру туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiне жалпы басшылық жасау табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органға жүктелсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 , 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
3. Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдары мен ұйымдарының төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi негiзгi функциялары қосымшаға сәйкес айқындалсын.
4. "Төтенше жағдайларды болдырмау және олар кезiндегi iс-әрекеттер жөнiндегi республикалық жүйе құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 25 маусымдағы N 395 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 28 тамыздағы
N 1298 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк
жүйесi туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Мәтiндегi "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегі мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттің", "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң",  "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегі мемлекеттiк комитеттің" деген сөздер тиiсiнше "төтенше жағдайлар жөнiндегі орталық атқарушы орган", "төтенше жағдайлар жөнiндегі орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 Қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органның", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы орган", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органның", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органның", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органымен", "Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының" деген сөздер тиісінше "табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган", "табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның", "табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органымен" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.

О государственной системе предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1997 г. N 1298. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования координации деятельности центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, вызываемых авариями, катастрофами и стихийными бедствиями, обеспечения единой государственной политики в этой области Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, согласованное с заинтересованными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан, о создании Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
2. Утвердить Положение о Государственной системе предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций (прилагается).
Общее руководство Государственной системой предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций возложить на уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.       Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2003 N 1387; от 18.11.2008 N 1068.
3. Определить основные функции центральных исполнительных органов и организаций Республики Казахстан по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций согласно приложению.
4. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 25 июня 1991 г. № 395 "О создании Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 1997 г. N 1298
Положение
о Государственной системе предупреждения и ликвидации
чрезвычайных ситуаций
Сноска. В тексте слова "Государственного комитета Республики Казахстан", "Государственный комитет Республики Казахстан", "Государственным комитетом Республики Казахстан" заменены соответственно словами "центрального исполнительного органа", "центральный исполнительный орган", "центральным исполнительным органом" - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387;
по всему тексту слова "центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям", "центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центральный исполнительный орган по чрезвычайным ситуациям", "Центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям", "центральным исполнительным органом по чрезвычайным ситуациям", "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменены соответственно словами "уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера", "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера", "уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера" - постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасында төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң негiзгi мiндеттерiн, жұмыс iстеуiнiң ұйымдастырылуы мен тәртiбiн белгiлейдi.
2. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесi (ТЖМЖ) бейбiт уақытта және соғыс кезiнде төтенше жағдайлардың (ТЖ)<*> алдын алуға, ал олар пайда болған жағдайда - зардаптарын жоюға (адамдардың өмiрi мен денсаулығына төнетiн тiкелей қауiп-қатердi жою жөнiндегi құтқару, авариялық-қалпына келтiру және басқа кезек күттiрмейтiн жұмыстарды жүргiзу, халықтың тұрмыс-тiршiлiгiн қалпына келтiру айтылып отыр. Төтенше жағдайлардың салдарынан зардап шеккен объектiлер мен аумақтарды қалпына келтiру ТЖМЖ-ның құзыретiне кiрмейдi) халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге, қоршаған табиғи ортаны қорғауға және халық шаруашылығына келтiретiн зиянын азайтуға арналған.
<*> - Әлеуметтiк-саяси, ұлтаралық қақтығыстар мен жаппай
тәртiпсiздiктердiң алдын-алу және олардың зардаптарын жою
жүйенiң құзыретiне кiрмейдi.
3. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң негiзгi мiндеттерi:
бейбiт уақытта және соғыс кезiнде төтенше жағдайлар туа қалған жағдайда олардың алдын алу, адамдардың өмiрi мен денсаулығын, материалдық және мәдени құндылықтарды, қоршаған табиғи ортаны қорғау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу;
халықты, аумақтарды қорғауды, техникалық және экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi ұйымдастыру, экономикалық және құқықтық шаралар жүйесiн қалыптастыру; <*>
төтенше жағдайларға ден қою, олардың зардаптарын жою, олардың туындау себептерiн тексеру тәртiбiн айқындау; <*>
мониторинг пен халықты хабардар етудi ұйымдастыру; <*>
авариялар, апаттар, табиғи және экологиялық зiлзалалар, жұқпалы аурулар, эпизоотиялар, эпифитотиялар пайда болған кезде төтенше жағдайлардың алдын алуға, адамды және оның тiршiлiк ету ортасын қорғауға, шаруашылық жүргiзу және әлеуметтiк сала объектiлерiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн арттыруға бағытталған мемлекеттiк мақсатты және ғылыми-техникалық бағдарламалар әзiрлеудi және оларды орындауды ұйымдастыру;
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң басқару органдары мен пункттерiнiң, байланыс және хабар беру жүйелерiнiң төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға күштерi мен құралдарының жоғары әзiрлiгiн қамтамасыз ету, оларды жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
төтенше жағдайлардың әлеуметтiк-экономикалық зардаптарын болжау және бағалау; зардап шеккен халықтың тұрмыс-тiршiлiгiн бiрiншi кезекте қамтамасыз ету;
халықты төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға үйрету және даярлау, Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң маман кадрларын әзiрлеу және олардың бiлiктiлiгiн арттыру;
төтенше жағдайлардың алдын-алу және жою, авариялардың, апаттар мен табиғи зiлзалалардың зардаптарын жою iсiнде шет мемлекеттерге көмек көрсету саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .

1. Настоящее Положение определяет основные задачи, организацию и порядок функционирования в Республике Казахстан Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
2. Государственная система предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций (ГСЧС) предназначена для предупреждения чрезвычайных ситуаций (ЧС) в мирное и военное время, а в случае их возникновения - для ликвидации их последствий (имеется в виду проведение спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ по устранению непосредственной опасности для жизни и здоровья людей, восстановление жизнеобеспечения населения. Восстановление объектов и территорий, пострадавших в результате чрезвычайных ситуаций, в компетенцию ГСЧС не входит), обеспечения безопасности населения, защиты окружающей природной среды и уменьшения ущерба объектам хозяйствования.
Сноска. Предупреждение социально-политических, межнациональных конфликтов и массовых беспорядков и ликвидация их последствий в компетенцию системы не входят.
3. Основными задачами ГСЧС являются:
проведение единой государственной политики в области предупреждения и ликвидации ЧС, защиты жизни и здоровья людей, материальных и культурных ценностей, окружающей природной среды при возникновении ЧС в мирное и военное время;
формирование системы организационных, экономических и правовых мер по обеспечению защиты населения, территорий, технической и экологической безопасности;
определение порядка реагирования на чрезвычайные ситуации, устранения их последствий, расследования причин их возникновения;
организация мониторинга и информирования населения;
организация разработки и выполнения государственных целевых и научно-технических программ, направленных на предупреждение ЧС, защиту человека и среды его обитания, повышение устойчивости функционирования объектов хозяйствования и социальной сферы при возникновении аварий, катастроф, стихийных и экологических бедствий, эпидемий, эпизоотий, эпифитотий;
обеспечение высокой готовности органов и пунктов управления, систем связи и оповещения, сил и средств ГСЧС к действиям в ЧС, проведение работ по их ликвидации;
прогнозирование и оценка социально-экономических последствий ЧС; первоочередное жизнеобеспечение пострадавшего населения;
обучение и подготовка населения к действиям в ЧС, подготовка и повышение квалификации кадров специалистов ГСЧС;
осуществление международного сотрудничества в области предупреждения и ликвидации ЧС, оказание помощи зарубежным странам в ликвидации последствий аварий, катастроф и стихийных бедствий.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.

4. ТЖМЖ құрамына:
аумақтық органдарымен және ведомстволық бағынысты ұйымдарымен қоса табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органы;
өздерiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша төтенше жағдайлардың алдын алу мен жоюды қамтамасыз ететiн орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басқару органдары, ұйымдары; <*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
5. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ұйымдардың iс-қимылын үйлестiру үшiн төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi мынадай комиссиялар құрылады:
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi ведомствоаралық мемлекеттiк комиссия;
облыстардың, қалалар мен аудандардың төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық комиссиялары;
Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялары (бұдан әрi - төтенше жағдайлар жөнiндегi салалық комиссиялар);
Мұнайдың төгiлуiне ден қою жөнiндегi ұлттық комиссия;
көлiктегi қауiпсiздiк пен терроризмге қарсы iс-қимылды қамтамасыз ету жөнiндегi үйлестiру кеңесi;
көлiктегi қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi облыстық (қалалық) комиссиялар;
республикалық және аумақтық эвакуациялық комиссиялар;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың эвакуациялық және эвакуациялық қабылдау комиссиялары;
Азаматтық қорғаныс бастықтарының шешiмi бойынша құрылатын, ұйымдардың төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялары, эвакуациялық және эвакуациялық қабылдау комиссиялары;
ТЖМЖ аумақтық, функционалдық және салалық (объектiлiк) кіші жүйелердi қамтиды <*> және олардың екi деңгейi бар: жергiлiктi және республикалық (мемлекеттiк).
Сiлтеме <*>. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен ұйымдардағы қолда бар, сондай-ақ құрылатын ТЖ алдын алу және жою жөнiндегi құрылымдар, күштер мен құралдар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 , өзгерту енгізілді - 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
6. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң аумақтық кiшi жүйелерi қабылданған әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiске сәйкес келедi.
Әрбiр аумақтық кiшi жүйе ведомстволық бағыныстағы аумақта төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға арналған және әдетте төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссияны (облыстың, аудандық, қалалық, поселкалық, объектiлiк) немесе оның функциясын орындайтын басқа органдары, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарын (төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық, қалалық басқарманы, аудандық бөлiмдi), күнделiктi басқару органын (кезекшi қызметтi) немесе 051 құтқару қызметiн, осы аумақтағы функциялық және ведомстволық кiшi жүйелердiң күштерi мен құралдарын, оның iшiнде қаржы, азық-түлiк, медициналық және материалдық-техникалық ресурстарды, байланыс, хабар беру, ақпаратпен қамтамасыз ету жүйелерiн, сондай-ақ арнаулы оқу орындарын қамтиды.
Аумақтық кiшi жүйелердiң нақты құрылымын жергiлiктi атқарушы органдар айқындайды.
Аумақтық кiшi жүйелердiң мiндеттерi, жұмыс iстеуiн ұйымдастыру және оның тәртiбi, мемлекеттiк органдардың объектiлiк және жергіліктi төтенше жағдайлар кезiндегi өзара iс-қимыл жасау тәртiбi табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органымен келiсiм бойынша жергiлiктi атқарушы органдар бекiтетiн ережелермен айқындалады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .

4. В состав ГСЧС:
уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера с его территориальными органами и подведомственными организациями;
органы управления центральных и местных исполнительных органов, организаций, обеспечивающие предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций по вопросам, входящим в их компетенцию.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.
5. Для координации действий центральных и местных исполнительных органов, организаций создаются комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций:
Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
территориальные комиссии по чрезвычайным ситуациям областей, городов и районов;
комиссии по чрезвычайным ситуациям центральных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - отраслевые комиссии по чрезвычайным ситуациям;
Национальная комиссия по реагированию на нефтяные разливы;
Координационный совет по обеспечению безопасности и противодействия терроризму на транспорте;
областные (городские) комиссии по обеспечению безопасности на транспорте;
республиканская и территориальные эвакуационные комиссии;
эвакуационные и эвакоприемные комиссии центральных и местных исполнительных органов;
комиссии по чрезвычайным ситуациям, эвакуационные и эвакоприемные комиссии организаций, создаваемые по решению начальников Гражданской обороны.
ГСЧС включает в себя территориальные, функциональные и отраслевые (объектовые) подсистемы и имеет два уровня: местный и республиканский (государственный).
Сноска . Имеющиеся, а также создаваемые структуры, силы и средства по предупреждению и ликвидации ЧС в центральных и местных исполнительных органах и в организациях.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2003 N 1387; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
6. Территориальные подсистемы ГСЧС соответствуют принятому административно-территориальному делению.
Каждая территориальная подсистема предназначена для предупреждения и ликвидации ЧС на подведомственной территории и, как правило, включает в себя комиссию по ЧС (областную, районную, городскую, поселковую, объектовую) или другой орган, выполняющий ее функции, территориальные органы (областное, городское управление, районный отдел по ЧС), уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, орган повседневного управления (дежурную службу или Службу спасения 051), силы и средства функциональных и ведомственных подсистем на данной территории, в том числе финансовые, продовольственные, медицинские и материально-технические ресурсы, системы связи, оповещения, информационного обеспечения, а также специальные учебные заведения.
Конкретные структуры территориальных подсистем определяются местными исполнительными органами.
Задачи, организация и порядок функционирования территориальных подсистем, порядок взаимодействия государственных органов при объектовых и местных чрезвычайных ситуациях определяются положениями, утверждаемыми местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.

7. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң функциялық кiшi жүйелерi Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының және ұйымдарының: қоршаған табиғи ортаның жай-күйiн қадағалау және қауiптiлiгi ықтимал объектiлердегi жағдайға бақылау жасау; төтенше жағдайлардың алдын алу; адамдардың өмiрi мен денсаулығын қорғау; төтенше резервтiк қорларды пайдалану; төтенше жағдайларды жою жөнiндегi тiкелей мiндеттердi шешетiн басқару органдарынан, күштерi мен құралдарынан тұрады.
Бұл ретте жекелеген функциялық кiшi жүйелердiң құрамына осындай мiндеттердi немесе бiрiн-бiрi толықтыратын мiндеттердi шешетiн бiрнеше орталық атқарушы органдардың, ұйымдардың басқару органдары, күштерi мен құралдары кiруi мүмкiн.
Функционалдық кiшi жүйелердiң негiзгi мiндеттерi, қызметiн ұйымдастыру және оның тәртiбi табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық қызметтерi туралы ережелермен айқындалады. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар республикалық қызметтерiнiң тiзбесi Қазақстан Республикасы Үкiметінің шешiмiмен айқындалады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
8. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң салалық (объектiлiк) кiшi жүйелерi Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарында, ұйымдарында, құрылады және тiкелей олар басқаратын объектiлерде төтенше жағдайлардың алдын алу мен жоюға арналған.
Салалық (объектiлiк) кiшi жүйелердiң нақты құрылымын, олардың мiндеттерiн, қаржыландыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының тиiстi орталық атқарушы органдары, ұйымдары, айқындайды және олар осы кiшi жүйелер туралы ережелермен бекiтiледi.
Бұл ретте әрбiр салалық (объектiлiк) кiшi жүйеге, оның буындарына әдетте басшы органдар, күнделiктi басқару органдары (кезекшi-диспетчерлiк қызмет), қауiптiлiгi ықтимал объектiлердегi жағдайға бақылау жасайтын және табиғи ортаның жай-күйiн қадағалап отыратын күштер мен құралдар, төтенше жағдайларды жою жөнiндегi күштер мен құралдар кiредi. Осы саладағы ұйымдардың, органдар мен қызметтердiң iс-қимылдарын жүзеге асыруды нұсқауларын төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi шешiмдер қабылдаған кезде саланың басшы органдары ескерiп отыратын Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялары (бұдан әрi - төтенше жағдайлар жөнiндегi салалық комиссиялар) үйлестiрiп отырады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .

7. Функциональные подсистемы ГСЧС состоят из органов управления, сил и средств центральных исполнительных органов и организаций Республики Казахстан, непосредственно решающих задачи: по наблюдению за состоянием окружающей природной среды и контролю обстановки на потенциально опасных объектах; предупреждению ЧС; защите жизни и здоровья людей; использованию чрезвычайных резервных фондов; ликвидации ЧС.
При этом в состав отдельных функциональных подсистем могут входить органы управления, силы и средства нескольких центральных исполнительных органов, организаций, решающих схожие задачи или задачи, дополняющие друг друга.
Основные задачи, организация и порядок деятельности функциональных подсистем определяются положениями о республиканских службах гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, утверждаемыми уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Перечень республиканских служб гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций определяется решением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.
8. Отраслевые (объектовые) подсистемы ГСЧС создаются в центральных исполнительных органах Республики Казахстан, организациях и предназначены для предупреждения и ликвидации ЧС непосредственно на управляемых ими объектах.
Конкретные структуры отраслевых (объектовых) подсистем, их задачи, порядок финансирования определяются соответствующими центральными исполнительными органами Республики Казахстан, организациями и закрепляются в положениях об этих подсистемах.
При этом каждая отраслевая (объектовая) подсистема, ее звенья включают в себя, как правило, руководящие органы, органы повседневного управления (дежурно-диспетчерская служба), силы и средства контроля за обстановкой на потенциально опасных объектах и наблюдения за состоянием природной среды, силы и средства по ликвидации ЧС. Координацию действий организаций, органов и служб в этой сфере осуществляют комиссии по чрезвычайным ситуациям центральных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - отраслевые комиссии по чрезвычайным ситуациям), рекомендации которых учитываются руководящими органами отрасли при принятии решений по предупреждению и ликвидации ЧС.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.

9. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiндегi Республикалық (мемлекеттiк) деңгейге табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары, сондай-ақ басқа да орталық атқарушы органдар, орталық кезекшi-диспетчерлiк пункттер, төтенше жағдайларды байқау, бақылау және жою күштерi мен құралдары, басқару мен байланыстың жұмылдыру пункттерi жатады. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесi шеңберiнде олардың iс-қимылын үйлестiрудiң шешiмi нұсқаулық сипатта болатын. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi ведомствоаралық мемлекеттiк комиссия жүзеге асырады.
10. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiндегi жергiлiктi деңгейге жергiлiктi атқарушы органдар табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары (төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық, қалалық басқармалар мен аудандық бөлiмдер), мекемелердiң кезекшi-диспетчерлiк қызметтерi, осы аумақтағы төтенше жағдайларды байқайтын, бақылайтын және жоятын күштер мен құралдар жатады. Олардың қызметiн үйлестiрудi шешiмдерi нұсқаулық сипатта болатын төтенше жағдайлар жөнiндегi тиiстi аумақтық комиссиялар жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
11. Барлық деңгейлердегi төтенше жағдайлар кезiнде адамдардың өмiрi мен денсаулығын, материалдық және мәдени құндылықтарды, қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнiндегi мiндеттердi шешуге қоғамдық ұйымдар (кәсiптiк одақтар, құтқару құрылымдары ассоциациялары, ерiктi қоғамдар және басқа қоғамдық құрылымдар) ерiктi негiзде Қазақстан  Республикасының заңдарына және өздерiнiң жарғыларына сәйкес қатыса алады. Олар бұл мiндеттердi өз мүшелерiнiң және халықтың басқа топтарының арасында қажеттi түсiндiру жұмыстарын жүргiзу жолымен, сондай-ақ түрлi зiлзалалардың алдын алуға және олардың келеңсiз зардаптарын азайтуға (мемлекеттiк аттестация бекiткен арнайы әзiрлiгi болған жағдайда), авариялық-құтқару жұмыстарын жүзеге асыруға және зiлзала болған аудандарда зардап шеккен халыққа көмек көрсету жөнiндегi қажеттi шараларды жүзеге асыруға бағытталған мемлекеттiк ұзақ мерзiмдi мақсатты бағдарламаларды жүзеге асыруға тiкелей қатысу жолымен шешедi.
12. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiне басшылықты:
республикалық (мемлекеттiк) деңгейде:
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына сәйкесҚазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасының Үкiметi;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган (Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiн құру, жұмыс iстеуi және одан әрi дамуы, сондай-ақ Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiн жедел басқару);
Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары (Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң функциялық және салалық кiшi жүйелерiне басшылық жасау);
жергiлiктi деңгейде:
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары ТЖМЖ аумақтық кiшi жүйелерiн басқару кезiнде жұмыс аппараты болып табылатын жергiлiктi атқарушы органдар, жергiлiктi атқарушы органдардағы Азаматтық қорғаныс жөнiндегі бөлiмдер (қызметкерлер), ұйымдар басшылары (ТЖМЖ объектілік кішi жүйелерiнің басшылары).
кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары (Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң объектiлiк кiшi жүйелерiн басқару) жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң басшы органдары шешiмдер қабылдаған кезде төтенше жағдайлар жөнiндегi тиiстi ведомствоаралық, аумақтық және салалық комиссиялардың ұсыныстарын ескередi.
Төтенше жағдайлар жөнiндегi ведомствоаралық комиссиялардың құрылымы мен құрамын, сондай-ақ олардың жұмыс iстеуi туралы ереженi табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Төтенше жағдайлар жөнiндегi салалық және аумақтық комиссиялардың құрылымы мен құрамын, сондай-ақ олар туралы ереженi Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдары айқындайды.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссияны Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі, ал төтенше жағдайлар жөніндегі аумақтық және салалық комиссияларды тиісінше облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері, орталық атқарушы органдар басшыларының орынбасарлары басқарады.

9. К республиканскому (государственному) уровню в ГСЧС относятся: уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, его территориальные органы и подведомственные организации, а также иные центральные исполнительные органы, центральные дежурно-диспетчерские пункты, силы и средства наблюдения, контроля и ликвидации ЧС, мобильные пункты управления и связи. Координацию их действий в рамках ГСЧС осуществляет Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, решения которой носят рекомендательный характер.
10. К местному уровню в ГСЧС относятся: местные исполнительные органы, территориальные органы (областные, городские управления и районные отделы по ЧС) уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, дежурно-диспетчерские службы организаций, силы и средства наблюдения, контроля и ликвидации ЧС на данной территории. Координацию их деятельности осуществляют соответствующие территориальные комиссии по чрезвычайным ситуациям, решения которых носят рекомендательный характер.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387.
11. В решении задач по защите жизни и здоровья людей, материальных и культурных ценностей и окружающей природной среды в условиях ЧС на всех уровнях могут участвовать на добровольной основе общественные организации (профессиональные союзы, ассоциации спасательных формирований, добровольные общества и другие общественные формирования) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и их уставами. Эти задачи они решают путем проведения необходимой разъяснительной работы среди своих членов и других групп населения, а также путем непосредственного участия в осуществлении государственных долгосрочных целевых программ, направленных на предупреждение различных бедствий и ослабление их негативных последствий, проведение (при наличии подтвержденной государственной аттестацией, специальной подготовки) аварийно-спасательных работ, оказание помощи пострадавшему населению в районах бедствий.
12. Руководство ГСЧС осуществляют:
на республиканском (государственном) уровне:
Президент и Правительство Республики Казахстан в соответствии с  Конституцией и законами Республики Казахстан;
уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (создание, функционирование и дальнейшее развитие ГСЧС, а также оперативное управление ГСЧС);
центральные исполнительные органы Республики Казахстан (руководство функциональными и отраслевыми подсистемами ГСЧС);
на местном уровне:
местные исполнительные органы, рабочими аппаратами которых при управлении территориальными подсистемами ГСЧС являются территориальные органы уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, отделы (работники) по Гражданской обороне в местных исполнительных органах; руководители организаций (руководство объектовыми подсистемами ГСЧС);
руководители предприятий и организаций (руководство объектовыми подсистемами ГСЧС).
При принятии решений руководящие органы ГСЧС учитывают рекомендации соответствующих межведомственных, территориальных и отраслевых комиссий по ЧС.
Структура и состав межведомственных комиссий по ЧС, а также положения об их функционировании определяются Правительством Республики Казахстан по предложениям уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Структура и состав отраслевых и территориальных комиссий по ЧС, а также положения о них определяются центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан.
Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций возглавляется Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, а территориальные и отраслевые комиссии по чрезвычайным ситуациям - акимами областей (города республиканского значения, столицы) и районов (городов областного значения), заместителями руководителей центральных исполнительных органов соответственно.

Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387; 03.10.2013 N 1048 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң күнделiктi басқару органдары Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң кiшi жүйелерi мен буындарының жұмыс iстеуiне басшылық пен бақылауды жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң күнделiктi басқару органдарын орналастыру тиiстi байланыс және хабар беру құралдарымен жарақтандырылатын және пайдалануға үнемi әзiр, даярлықта ұсталатын қалалық және қала сыртындағы басқару пункттерiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
14. Байқау және бақылау күштерi мен құралдары:
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның кезекшi қызметтерiнен;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың кезекшi қызметтерiнен;
қауіптiлiгi ықтимал объектiлердiң кезекші диспетчерлiк қызметтерiнен;
апаттар медицинасы орталықтарының диспетчерлiк қызметтерiнен;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының бөлiмшелерiнен;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның органдарынан;
радиациялық және ядролық қауiпсiздiкке мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардан;
теңізде және ішкі су айдындарында мұнай операцияларын жүргізудің өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардан;
көлiктiң қауіпсiз пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыратын органдардан;
сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдардан;
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарынан;
ветеринария, фитосанитария, жануарлар мен өсiмдiктер карантинi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдардан;
қоршаған орта мен табиғи ресурстардың, оның ішінде гидрометеорология және табиғи ортаның ластануы бойынша мониторинг қызметтерiнен;
қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдардан;
сейсмологиялық байқау және жер сiлкінісiн болжау республикалық жүйесiнің қызметтерiнен;
селдердiң, тау көшкiндерінің және қар көшкiндерінің мониторингi қызметтерiнен;
орман және дала өрттерінің мониторингi қызметтерiнен тұрады.
ТЖ жою күштерi мен құралдары:
азаматтық қорғаныс бөлiмдерiнен;
республикалық және аймақтық аэромобильдi жедел-құтқару жасақтарынан;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының бөлiмшелерiнен;
суда құтқару қызметiнің құралымдарынан;
сүңгуір авариялық-құтқару жасақтарынан;
авариялық-құтқару және авариялық-қалпына келтiру құралымдарынан, оның ішінде штаттық тау-кен құтқару, газдан құтқару, фонтанға қарсы және басқа да мамандандырылған қызметтерден;
051 құтқару қызметтерiнен;
ормандарды авиациялық күзету және қорғау қызметiн қоса алғанда, ормандарда өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қызметтерiнен;
азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектiлiк құралымдарынан;
сел, су тасқыны және қар көшкіні қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтерден;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң үнемi әзiрлiкте тұратын радиациялық, химиялық және биологиялық қорғану, инженерлiк әскерлерi және басқа да әскер түрлерi әскери бөлiмдерiнен;
бiрыңғай авиациялық iздестiру-құтқару қызметiнен тұрады.

Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2003 № 1387; от 03.10.2013 № 1048.
13. Органы повседневного управления ГСЧС осуществляют управление и контроль за функционированием подсистем и звеньев ГСЧС.
Размещение органов повседневного управления ГСЧС осуществляется на городских и загородных пунктах управления, которые оснащаются соответствующими средствами связи и оповещения и поддерживаются в постоянной готовности к использованию.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387 .
14. Силы и средства наблюдения и контроля состоят из:
дежурных служб уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
дежурных служб центральных и местных исполнительных органов;
дежурно-диспетчерских служб потенциально опасных объектов;
диспетчерских служб центров медицины катастроф;
подразделений органов государственной противопожарной службы;
органов уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
органов, осуществляющих государственный надзор за радиационной и ядерной безопасностью;
органов, осуществляющих государственный контроль в области промышленной безопасности за ведением нефтяных операций на море и внутренних водоемах;
органов, осуществляющих контроль за безопасной эксплуатацией транспорта;
органов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль;
органов Государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
органов, осуществляющих государственный контроль в области ветеринарии, фитосанитарии, карантина животных и растений;
службы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, в том числе по гидрометеорологии и загрязнению природной среды;
органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны окружающей среды;
служб республиканской системы сейсмологических наблюдений и прогноза землетрясений;
служб мониторинга селей, оползней и лавин;
служб мониторинга лесных и степных пожаров.
Силы и средства ликвидации ЧС состоят из:
частей гражданской обороны;
республиканского и региональных аэромобильных оперативно-спасательных отрядов;
подразделений органов государственной противопожарной службы;
формирований водно-спасательной службы;
водолазных аварийно-спасательных отрядов;
аварийно-спасательных и аварийно-восстановительных формирований, в том числе штатных горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных и других специализированных служб;
Служб спасения 051;
служб обеспечения пожарной безопасности в лесах, включая службу авиационной охраны и защиты лесов;
территориальных и объектовых формирований гражданской обороны;
служб по обеспечению селевой, паводковой и снеголавинной безопасности;
воинских частей постоянной готовности войск радиационной, химической и биологической защиты, инженерных и других родов войск Министерства обороны Республики Казахстан;
единой авиационной поисково-спасательной службы.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 , өзгерту енгізілді - 2006.12.04 N 1164 , 2006.12.25 N 1282 , 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
15. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары бөлiмшелерінің, суда құтқару қызметінің, 051 құтқару қызметтерінің, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің үнемi әзірлікте тұратын радиациялық, химиялық және биологиялық қорғану, инженерлiк әскерлерi және басқа да әскер түрлерi әскери бөлiмдерiнiң күштерi базасында, әскерилендiрiлген тау-кен құтқару, газдан құтқару, фонтан атқылауынан құтқару және басқа мамандандырылған бөлiмшелерiнiң, шұғыл медициналық қызмет құралымдарының, құрылыс және монтаждау ұйымдарының және республиканың түрлi ұйымдары және басқа да осындай кәсiби қызметтерiнiң базасында, олармен келiсе отырып, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган, Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң түрлi деңгейлердегi басшы органдары өз мүмкiндiктерiнiң шегiнде елiмiздiң түрлi аймақтарында төтенше жағдайларда жедел тойтару және жою жөнiндегi жұмыстар жүргiзу үшiн және шетелдерге көмек көрсету үшiн тарта алатын үнемi әзiрлiкте болатын авариялық-құтқару және авариялық-қалпына келтiру бөлiмшелерi (күштерi) құрылады.
Республикалық және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылмайтын, үнемi әзiрлiкте тұратын күштердi Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң басшы органдарының шешiмiмен құтқару және авариялық-қалпына келтiру жұмыстарын орындауға тартуға болады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 , өзгерту енгізілді - 2006.12.04 N 1164 , 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
16. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң жұмысын ақпараттық жағынан қамтамасыз етудi автоматтандырылған ақпараттық-басқару жүйесi (ТЖ ААБЖ) жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлар туындаған кезде жағдай туралы ақпаратты:
қалалар, аудандар, қалалардағы аудандар, кенттер, ауылдар (селолар), ауылдық (селолық) округтер әкімдерінің аппараттары, сондай-ақ ұйымдар - дереу табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына;
ұйымдар - өздерінің өкiлеттігіне сәйкес дереу орталық атқарушы органға;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары - дереу Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң республикалық дағдарыс орталығы мемлекеттiк мекемесiне бередi.
Жаhандық және аймақтық төтенше жағдайлар туындаған жағдайда олар туралы ақпаратты:
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары - Қазақстан Республикасының шекаралас әкiмшілік-аумақтық бiрлiктерiнiң әкiмдерiне;
орталық атқарушы органдар - ведомстволық бағынысты ұйымдардағы төтенше жағдайлар туралы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң республикалық дағдарыс орталығы мемлекеттік мекемесiне;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган - өздерiнiң өкiлеттiктерiне сәйкес дереу Қазақстан Республикасының Үкiметiне, орталық атқарушы органдарға бередi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 , өзгерту енгізілді - 2006.12.04. N 1164 қаулыларымен.

Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2003 N 1387; от 04.12.2006 N 1164 ; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 25.12.2006 N 1282 ; от 18.11.2008  N 1068 .
15. На базе сил уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подразделений органов государственной противопожарной службы, водно-спасательной службы, Служб спасения 051, воинских частей постоянной готовности войск радиационной, химической и биологической защиты, инженерных и других родов войск Министерства обороны Республики Казахстан, военизированных горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных и других специализированных подразделений, формирований экстренной медицинской помощи, строительных и монтажных организаций и других аналогичных профессиональных служб различных организаций республики создаются по согласованию с ними аварийно-спасательные и аварийно-восстановительные подразделения (силы) постоянной готовности, которые могут привлекаться уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, руководящими органами ГСЧС различных уровней для проведения в пределах их возможностей работ по оперативной локализации и ликвидации ЧС как в различных регионах страны, так и для оказания помощи за рубежом.
Силы постоянной готовности, не содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, могут привлекаться к выполнению спасательных и аварийно-восстановительных работ по решению руководящих органов ГСЧС.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2003 N 1387; от 04.12.2006 N 1164 ; от 18.11.2008 N 1068 .
16. Информационное обеспечение функционирования ГСЧС осуществляется автоматизированной информационно-управляющей системой (АИУС ЧС).
При возникновении чрезвычайной ситуации информация об обстановке передается:
аппаратами акимов городов, районов, районов в городе, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, а также организациями - незамедлительно в территориальные органы уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
организациями - незамедлительно в центральные исполнительные органы в соответствии с их полномочиями;
территориальными органами уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера - незамедлительно в государственное учреждение "Республиканский кризисный центр Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".
В случае возникновения глобальных и региональных чрезвычайных ситуаций информация о них передается:
территориальными органами уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера - акимам граничащих административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
центральными исполнительными органами - в государственное учреждение "Республиканский кризисный центр Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" о чрезвычайных ситуациях в подведомственных организациях;
уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера - незамедлительно в Правительство Республики Казахстан, в центральные исполнительные органы в соответствии с их полномочиями.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387; от 4 декабря 2006 года N 1164 .

17. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң қызметiне бейбiт уақытта және соғыс кезiнде төтенше жағдайлардың алдын алу және iс-қимыл жасау жөнiндегi шараларды жоспарлау, әзiрлеу және жүзеге асыру кiредi.
Жағдайға қарай жүйенiң жұмыс iстеуiнiң үш тәртiбi: күнделiктi қызмет тәртiбi, аса жоғары әзiрлiк тәртiбi, төтенше тәртiбi болады.
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң, оның кiшi жүйелерi мен буындарының жұмыс iстеуiнiң қандай да бiр режимiн енгiзу туралы шешiмде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган, Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң түрлi деңгейдегi басшы органдары Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдарының (нақты жағдайды ескере отырып табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық, қалалық басқармалары, аудандық бөлiмдерi) келiсiмiмен қабылдайды.
Жағдайға қарай Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң кiшi жүйелерi мен буындары бiр мезгiлде түрлi режимдерде жұмыс iстей алады.
18. Әдетте, төтенше жағдайларды жоюға тiкелей басшылықты:
объектілік төтенше жағдайлар кезiнде қажет болған жағдайда  табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган аумақтық органдарының, ТЖМЖ аумақтық кiшi жүйелерi басшы органдарының қатысуымен ұйымдардың басшылары;
жергiлiктi төтенше жағдайлар кезінде жергiлiктi атқарушы органдар, авариялардың, апаттардың, дүлей зiлзалалардың таралу шекараларына қарай табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары;
аймақтық және жаhандық төтенше жағдайлар кезiнде Қазақстан Республикасы Үкiметінің тапсыруымен Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi ведомствоаралық мемлекеттiк комиссия тарапынан iс-қимылдар үйлестiрiле отырып табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ұйымдардың бiрiншi басшылары ТЖМЖ басшы органдарының нұсқауларын орындамағаны немесе уақтылы орындамағаны үшін жауаптылықта болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
19. Төтенше жағдайларды жоюды Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң аумақтық немесе төтенше жағдайлар пайда болған аумақтар мен объектiлердiң ведомстволық кiшi жүйелерiнiң күштерi мен құралдары жүзеге асырады.
Егер төтенше жағдайлардың көлемi Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң аумақтық және салалық кiшi жүйелерiнiң басшы органдары, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган аумақтық органдары оны тоқтата және жоя алмайтындай болса, онда Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң ұсынысымен, сондай-ақ орталық және жергiлiктi органдардың өтiнiштерi және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның олар жөнiндегi тиiстi қорытындысы бойынша тиiстi көмек көрсету туралы шешiм қабылдайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрамалары мен бөлiмдерi, басқа да әскерлерi және әскери құралымдары Қазақстан Республикасы Президентiнiң нұсқауы бойынша оларды қатыстыру алдын ала бекiтiлген өзара iс-қимыл жоспарларында көзделген жағдайлардан басқа да төтенше жағдайларды жоюға тартылуы мүмкiн.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .

17. Деятельность ГСЧС включает планирование, подготовку и осуществление мероприятий по предупреждению и действиям в ЧС в мирное и военное время.
В зависимости от обстановки различают три режима функционирования системы: повседневной деятельности, повышенной готовности, чрезвычайный.
Решения о введении того или иного режима функционирования ГСЧС, ее подсистем и звеньев принимают уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, руководящие органы ГСЧС различного уровня по согласованию с территориальными органами (областными, городскими управлениями, районными отделами по ЧС уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера с учетом конкретной обстановки).
B зависимости от обстановки подсистемы и звенья ГСЧС могут функционировать одновременно в различных режимах.
18. Как правило, непосредственное руководство ликвидацией чрезвычайных ситуаций осуществляют:
руководители организаций с участием при необходимости территориальных органов уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, руководящих органов территориальных подсистем ГСЧС при объектовых чрезвычайных ситуациях;
местные исполнительные органы, территориальные органы уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в зависимости от границ распространения аварий, катастроф, стихийных бедствий при местных чрезвычайных ситуациях;
по поручению Правительства Республики Казахстан уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера с координацией действий со стороны Межведомственной государственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при региональных и глобальных чрезвычайных ситуациях.
Первые руководители центральных и местных исполнительных органов, организаций несут ответственность за неисполнение или несвоевременное выполнение указаний руководящих органов ГСЧС.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387 .
19. Ликвидация ЧС осуществляется силами и средствами территориальной или ведомственной подсистемы ГСЧС, на территории и объектах которых они возникли.
Если масштабы ЧС таковы, что руководящие органы территориальных и отраслевых подсистем ГСЧС, территориальные органы уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера не могут справиться с ее локализацией и ликвидацией, то Правительство Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также по просьбам центральных и местных исполнительных органов и соответствующему заключению по ним уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера принимает решение об оказании соответствующей помощи.
Соединения и части Вооруженных Сил, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан могут привлекаться к ликвидации ЧС по указанию Президента Республики Казахстан за исключением случаев, когда их привлечение предусмотрено заранее утвержденными планами взаимодействия.
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387 .

20. Төтенше жағдайлар кезiнде халықтың, қоршаған табиғи ортаның қауiпсiздiгi мен қорғалуы және шаруашылық жүргiзу объектiлерiнiң тұрақты жұмысын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша мемлекеттiк мақсатты бағдарламаларды орындауды төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың тұрақсыздандыру ықпалын азайту жөнiндегi қаржы, несие-инвестиция саясатын үйлестiру мақсатында, сондай-ақ авариялардың, апаттардың, табиғи және басқа да зiлзалалардың зардаптарын жоюға даярлық мақсатында тиiстi басшы органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен
21. Халықты төтенше жағдайлар кезiнде қорғау тәсiлдерiне үйретудi Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жұмыс iстейтiн, оқитын және тұрғылықты жерлердегi сабақтарда, жаттығуларда бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және арнайы оқу-жаттығулар кезiнде, сондай-ақ дербес жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiнiң, оның кiшi жүйелерi мен буындарының басқару органдарының мамандарын әзiрлеу табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның Республикалық даярлау және оқыту орталығында, облыстық (қалалық) халықты даярлау және оқыту орталықтарында, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының оқу-материалдық базасында жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.31 N 1387 , 2006.12.04 N 1164 , 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
22. Төтенше жағдайлардың алдын алудың және жоюдың мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыруды жетiлдiру, жүйенiң басқару органдарының, күштерi мен құралдарының даярлығы мен даярлық деңгейiн тексеру мақсатында жыл сайын оның кiшi жүйелерi мен буындарында оқу-жаттығу мен жаттығулар жоспарланады және өткiзiледi. Оқу-жаттығу мен жаттығулардың сипаты, олардың мерзiмi, көлемi мен өткiзу жоспарлары белгiленген тәртiппен жасалады және бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 28 тамыздағы
N 1298 қаулысына
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1387 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының Төтенше
жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi функциялары
1. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi.
Төтенше жағдайларда іс-қимыл жасауға азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың қоғамдық тәртiптi қорғау республикалық қызметінің тұрақты дайындығын қамтамасыз ету.
Iшкi iстер органдары қызметкерлерi мен iшкi әскерлер әскери қызметшiлерiн төтенше жағдайлар саласында даярлықтан өткiзу мен оқып-үйренуiн ұйымдастыру.
Төтенше жағдайлар кезiнде қоғамдық тәртіпті сақтау (ұстау) және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қылмысқа қарсы күрес, өз құзыретi шегiнде материалдық және мәдени құндылықтарды, мемлекеттiк және өзге де объектiлер мен коммуникацияларды, меншiктiң барлық түрiн, азаматтардың жеке мүлкiн қорғау. Төтенше жағдайлар аудандарын, зақымдау ошақтарын оқшаулау (қоршау). Төтенше жағдайлар кезiнде өзге де мемлекеттiк органдармен бiрлесiп карантиндік, санитарлық, табиғатты қорғау (экологиялық) және эвакуациялық іс-шаралардың жүргiзiлуiне қатысу.
Жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуiн мемлекеттiк қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру. Өз құзыреті шегiнде iзгілік және өзге де жүктердi төтенше жағдайлар аймақтарына (аудандарына) жеткiзу кезiнде бiрге жүру және олардың сақталуын қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соққан аварияларды, дүлей зiлзалалар мен апаттарды текcepугe қатысу.
Өз құзыреті шегінде қару-жарақ пен оқ-дәрiлердiң (жауынгерлiк қару-жарақты қоспағанда), жарылғыш және әсерi күштi улы заттардың, радиоактивтi материалдардың және рұқсат етiлген жүйелер объектiлерiндегi заттардың сақталуын қамтамасыз етуге мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру.
Қажет болған жағдайларда iшкi iстер органдарының төтенше жағдайлар аймақтарындағы (аудандарындағы) авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуге қатысу.
Өзара iс-қимыл жасау жоспарларына сай немесе Қазақстан Республикасы Президентiнiң нұсқауы бойынша төтенше жағдайларды жою жөнiндегi iс-шараларға iшкi әскерлер құрамалары мен бөлiмдерiнің қатысуын қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттiк жүйесiнiң басшы органдарын, сондай-ақ халықты төтенше жағдайлардың туындау қаупi туралы жедел хабарландыруға қатысу.
Көлiктегi қауіпсiздiктi және терроризмге қарсы iс-әрекеттi қамтамасыз етуге қатысу.
Төтенше жағдайлар кезiнде iшкi iстер органдары мен iшкi әскерлердi қорғау жөнiндегi iс-шараларды жоспарлау және жүзеге асыру. Өз құзыретi шегiнде авариялық-құтқару және төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөнiндегi басқа да кезек күттірмейтiн жұмыстарды ұйымдастыру және жүргiзу.

20. Выполнение государственных целевых программ по вопросам безопасности и защиты населения, окружающей природной среды и обеспечения устойчивости функционирования объектов хозяйствования при ЧС осуществляется соответствующими руководящими органами в целях координации финансовой, кредитно-инвестиционной политики по предупреждению ЧС и снижению их дестабилизирующего воздействия, а также в целях подготовки к ликвидации последствий аварий, катастроф, стихийных и других бедствий.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387 .
21. Обучение населения способам защиты при ЧС осуществляется местными исполнительными органами Республики Казахстан, территориальными органами уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на занятиях, тренировках по месту работы, учебы и жительства через средства массовой информации и в ходе специальных учений, а также самостоятельно.
Подготовка специалистов органов управления ГСЧС, ее подсистем и звеньев осуществляется в Республиканском Центре подготовки и обучения уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в областных (городских) центрах подготовки и обучения населения, на учебно-материальной базе органов государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2003 N 1387; от 04.12.2006 N 1164 ; от 18.11.2008 N 1068 .
22. В целях совершенствования организации ГСЧС, проверки готовности и уровня подготовки органов управления, сил и средств системы ежегодно планируются и проводятся в ее подсистемах и звеньях учения и тренировки. Характер учений и тренировок, их сроки, масштабы и планы проведений разрабатываются и утверждаются в установленном порядке.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 1997 года N 1298
Функции
центральных исполнительных органов Республики Казахстан
по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций <*>
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1387 .
1. Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях республиканской службы охраны общественного порядка гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
Организация подготовки и обучения сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск в области чрезвычайных ситуаций.
Охрана (поддержание) общественного порядка и обеспечение общественной безопасности, борьба с преступностью, в пределах компетенции охрана материальных и культурных ценностей, государственных и иных объектов и коммуникаций всех видов собственности, личного имущества граждан при чрезвычайных ситуациях. Изоляция (блокирование) районов чрезвычайных ситуаций, очагов поражения. Участие в проведении совместно с иными государственными органами карантинных, санитарных, природоохранных (экологических) и эвакуационных мероприятий при чрезвычайных ситуациях.
Осуществление государственного надзора и контроля за обеспечением безопасности дорожного движения. В пределах своей компетенции сопровождение и обеспечение сохранности гуманитарных и иных грузов при доставке их в зоны (районы) чрезвычайных ситуаций.
Участие в расследовании аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций.
В пределах своей компетенции осуществление государственного контроля за обеспечением сохранности оружия и боеприпасов (за исключением воинских), взрывчатых и сильно действующих ядовитых веществ, радиоактивных материалов и веществ на объектах разрешительной системы.
В необходимых случаях участие органов внутренних дел в проведении аварийно-спасательных работ в зонах (районах) чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение участия согласно планам взаимодействия или по указанию Президента Республики Казахстан соединений и частей внутренних войск в мероприятиях по ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Участие в оперативном оповещении руководящих органов Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также населения об угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций.
Участие в обеспечении безопасности и противодействия терроризму на транспорте.
Планирование и осуществление мероприятий по защите органов внутренних дел и внутренних войск в условиях чрезвычайных ситуаций. В пределах компетенции организация и проведение аварийно-спасательных и других неотложных работ по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.

2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi.
Төтенше жағдайлардағы iс-қимылдарға азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық медициналық қызметiнiң және апатты медицина құралымдарының тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету. қараңыз.P100608
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру.
Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметiнiң құралымдарын (Қазақстан Республикасының Апатты медицина орталығы мен апатты медицинаның аймақтық орталықтарын қоса алғанда), санитарлық-карантиндік пункттердi және далалық госпитальдарды құру және олардың құралымдарының қызметiн қамтамасыз ету.
Медициналық резервтер құру, олардың уақтылы жаңартылуын және ауыстырылуын ұйымдастыру, мамандандырылған медициналық көмек бригадаларын медициналық мүлiкпен жарақтандыру.
Дәрi-дәрмектердің және медициналық мақсаттағы құралдардың мемлекеттiк резервiн қалыптастыру.
Төтенше жағдайларды жоюды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру. Аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелiнуiне және таралуына жол бермеу, оларды жою жөнiндегi iс-шаралардың орындалуына қатысу. Эпидемиологиялық жағдай жөнiнде басқа елдермен және халықаралық ұйымдармен ақпарат алмасу.
Халық арасында санитарлық-түсiндiру жұмыстарын жүргiзу.
Қазақстан Республикасының аумағын аса қауiптi және карантиндік аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан қорғауды ұйымдастыруға қатысу.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытуға, авариялар, апаттар және дүлей зiлзалалар кезiнде өзара көмек көрсетуге жәрдемдесу.
Шет елдердi Қазақстан Республикасында жүргiзіліп жатқан эпидемияға қарсы iс-шаралар туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан табиғи және техногендiк авариялар мен апаттардың трансшекаралық әсер ету қаупi туралы хабардар ету.
Халықаралық көмек шеңберiнде құтқарушылардың келу, кету рұқсаттарын тездетіп алуына, төтенше жағдайлар аймақтарына iзгілік жүктердiң жеткiзiлуiне жәрдемдесу.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттік жүйесiн жетiлдiру мен дамыту мүддесi үшiн ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастыру.
Шығаруға және сатып алуға ұсынылатын авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын әзiрлеуге және мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жасауды ұйымдастыруға қатысу.
Қазақстан Республикасының аумағында сейсмикалық қадағалаулар ұйымдастыру. Жер сiлкiнiсiн, бiрiншi кезекте қысқа мерзiмдiлерiн болжаудың сенiмдi тәсiлдерiн әзiрлеу және енгiзу.
Сейсмикалық қауiптілік мониторингiн жүргiзу.
Қоршаған табиғи ортаның жағдайы, ықтимал қауiптi аумақтар мен объектiлер туралы деректер жинау үшiн ғарыштық мониторинг ұйымдастыру әрi жүзеге асыру, авариялық және аварияларды жағдайлар туралы шұғыл хабарлау үшiн оларды төтенше жағдайлар жөнiндегi республикалық автоматтандырылған ақпараттық-басқару жүйесiне жүйелi түрде беру.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттiк жүйесi үшiн кадрлар даярлауды ұйымдастыру.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою iс-қимылдарына оқушыларды оқытып-үйрету.
Ведомстволық бағынысты мекемелерде төтенше жағдайлар зардаптарының алдын алу және жою жөніндегi iс-шараларды жүзеге асыру.
Әскерилендiрiлмеген авариялық-құтқару құралымдарын құру және оларды әзірліктің қажеттi деңгейiнде ұстау.

2. Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях республиканской медицинской службы гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций и формирований медицины катастроф. см.P100608
Осуществление Государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Создание и обеспечение деятельности формирований Службы экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях (включая Центр медицины катастроф Республики Казахстан и региональные центры медицины катастроф), санитарно-карантинных пунктов и полевых госпиталей.
Создание, организация своевременного освежения и замены медицинских резервов, оснащение медицинским имуществом бригад специализированной медицинской помощи.
Формирование государственного резерва медикаментов и средств медицинского назначения.
Организация работ по медико-санитарному обеспечению ликвидации чрезвычайных ситуаций. Участие в выполнении мероприятий по предотвращению завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний, их ликвидации. Обмен информацией с другими странами и международными организациями по эпидемиологической обстановке.
Проведение санитарно-разъяснительной работы среди населения.
Участие в организации охраны территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекционных заболеваний.
3. Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Содействие в развитии международного сотрудничества в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, оказании взаимной помощи при авариях, катастрофах и стихийных бедствиях.
Уведомление зарубежных стран о проводимых в Республике Казахстан противоэпидемических мероприятиях, а также об угрозе трансграничного воздействия с территории Республики Казахстан природных и техногенных аварий и катастроф.
Содействие в рамках международной помощи ускоренному получению въездных, выездных виз спасателям в доставке гуманитарных грузов в зоны чрезвычайных ситуаций.
4. Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Организация проведения научных исследований в интересах совершенствования и развития Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Участие в разработке и организации государственной научно-технической экспертизы аварийно-спасательной техники и оборудования, предлагаемых к производству и закупке.
Организация сейсмических наблюдений на территории Республики Казахстан. Разработка и внедрение надежных методов прогноза землетрясений, в первую очередь краткосрочных.
Ведение мониторинга сейсмической опасности.
Организация и осуществление космического мониторинга для сбора данных о состоянии окружающей природной среды, потенциально опасных территорий и объектов, передача их на регулярной основе в республиканскую автоматизированную информационно-управляющую систему по чрезвычайным ситуациям для срочного оповещения об аварийных и предаварийных ситуациях.
Организация подготовки кадров для Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Обучение учащихся действиям по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Осуществление мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций в подведомственных учреждениях.
Создание и поддержание в необходимой степени готовности невоенизированных аварийно-спасательных формирований.

5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi бөлімдерi мен бөлiмшелерiнiң (бiрiншi кезекте радиациялық, химиялық және биологиялық қорғану және инженерлiк әскерлердiң) белгіленген тәртiппен төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi iс-шараларға қатысуын қамтамасыз ету.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен бiрлесiп соғыс жағдайы кезеңiнде азаматтық қорғаныс жүйесiнiң жұмыс iстеуiн ұйымдастыру.
Авиациялық iздестiру-құтқару қызметiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне төтенше жағдайлар аудандарын оқшаулау және төтенше жағдайлар аймақтарындағы материалдық және мәдени құндылықтарды қорғауға көмек көрсету.
Төтенше жағдайлар қаупi төнген және туындаған кезде хабарлау және байланыс жүйесiне қатысу.
Төтенше жағдайларда байланысты ұйымдастыру үшiн радиожиілік арнасын бөлу.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттiк жүйесi үшiн әскери мамандар даярлау.
Өнеркәсiптiк төтенше жағдайлардың зардаптарын жою кезiнде әскери-техникалық құралдармен арнайы көмек көрсету.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi.
Ведомстволық бағынысты, оның iшiнде шекаралас аумақтарда және су ортасында орналасқан объектiлердегi авариялар мен апаттардың алдын алу және жою жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру.
Республика аумағында ядролық және радиациялық қауiпсiздіктi, оған қадағалауды қамтамасыз ету.
Ықтимал қауiптi ведомстволық бағынысты объектiлердегi және оған шектес аумақтардағы жағдайды қадағалау мен бақылауды ұйымдастыру. Халықты хабардар ету.
Объекттердi өнеркәсiптiк және экологиялық қауiпсiздiктi ескере отырып орналастыру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттiк жүйесiне кiретiн ведомстволық және кәсiптiк авариялық-құтқару бөлiмшелерінің күштерiмен құтқару авариялық-қалпына келтiру және басқа да кезек күттiрмейтiн жұмыстарды жүргiзуге қатысу.
Халықаралық тәжiрибенi ескере отырып, ведомстволық бағынысты объектiлердегi шығарылатын өндiрiс өнiмдерінің, жұмыстар мен процестердiң қауіпсiздігі саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру әрi техникалық және технологиялық нормаларды қамтитын нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеу.
Энергетика және өнеркәсiп объектiлерiнің, жаңадан пайдалануға берiлген объектiлерде құбыр магистральдары мен желiлердiң сейсмикалық төзiмдiлiгiн қамтамасыз ету. Салалық авариялық-техникалық және авариялық-құтқару қызметтерінің ведомстволық бағынысты объектiлердегi төтенше жағдайлардағы іс-қимылға тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету.
Ведомстволық бағынысты oбъектiлердегi техногендік төтенше жағдайларға ден қою, олардың зардаптарын жою, олардың туындау себептерiн тексеру тәртiбiн айқындау.
Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық қызметтерінің төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға тұрақты әзiрлігін қамтамасыз ету.

5. Министерство обороны Республики Казахстан.
Обеспечение участия в установленном порядке частей и подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан (в первую очередь войск радиационной, химической и биологической защиты и инженерных войск) в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Организация совместно с уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера функционирования системы гражданской обороны в период военного положения.
Обеспечение функционирования авиационной поисково-спасательной службы.
Оказание содействия Министерству внутренних дел Республики Казахстан в изоляции районов чрезвычайных ситуаций и охране материальных и культурных ценностей в зонах чрезвычайных ситуаций.
Участие в системе оповещения и связи при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций.
Выделение полос радиочастот для организации связи в чрезвычайных ситуациях.
Подготовка военных специалистов для Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Оказание специальной помощи военно-техническими средствами при ликвидации последствий промышленных чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
6. Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
Осуществление мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий аварий и катастроф на подведомственных объектах, в том числе расположенных на трансграничной территории и в водной среде.
Обеспечение ядерной и радиационной безопасности, надзор за нею на территории республики.
Организация наблюдения и контроля за обстановкой на потенциально опасных подведомственных объектах и прилегающих к ним территориях. Информирование населения.
Координация работ по размещению объектов с учетом промышленной и экологической безопасности. Участие в проведении спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ силами ведомственных и профессиональных аварийно-спасательных подразделений, входящих в Государственную систему предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Организация научных исследований и разработка нормативных правовых актов, содержащих технические и технологические нормы в области безопасности продукции, работ и процессов производства на подведомственных объектах, с учетом международного опыта.
Обеспечение сейсмостойкости объектов энергетики и промышленности, трубопроводных магистралей и сетей на вновь вводимых в эксплуатацию объектах. Обеспечение постоянной готовности отраслевых аварийно-технических и аварийно-спасательных служб к действиям в чрезвычайных ситуациях на подведомственных объектах.
Определение порядка реагирования на техногенные чрезвычайные ситуации на подведомственных объектах, устранения их последствий, расследования причин их возникновения.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях республиканских служб гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.

7. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi.
Ведомстволық бағынысты объектiлерде авариялар мен апаттардың, эпизоотиялар мен эпифитотиялардың алдын алу және олардың зардаптарын жою жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру.
Ауыл шаруашылығы жерлерінің, су кеңiстiгiнiң химиялық қауiптi әрi радиоактивтi заттармен және ауыр металдармен ластануына бақылау жасау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру. Ластанған аумақтарда ауыл шаруашылығы өндiрiсiн ұтымды жүргiзудi қамтамасыз ету.
Эпизоотологиялық, фитопатологиялық және токсикологиялық бақылау, эпизоотиялар мен эпифитотияларды жою жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру. Карантиндiк iс-шараларды ұйымдастыру.
Ауыл шаруашылығы өндiрiсi үшiн табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды бағалау жөнiндегi қажеттi ақпаратты жедел алуды, өңдеудi және берудi қамтамасыз ету.
Халықтың арасында эпизоотиялар мен эпифитотиялардың таралуының алдын алу жөнінде санитарлық-түсiндiру жұмысын жүргiзу. Ауыл халқын төтенше жағдайлар кезiнде iс-қимыл жасауға оқытып-үйрету.
Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық жануарлар мен өсiмдiктердi қорғау қызметiнiң төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету.
Орман қорының аумағында өрттердiң және аурулар мен зиянкестер ошақтарының алдын алу және жою жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру. Орман-патологиялық қадағалау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру, ормандардағы өрт жағдайы мен энтофитопатологиялық жағдайларға баға беру жөнiнде қажеттi ақпарат берiп отыру.
Халық арасында орман өрттерi туындауының алдын алу жөнiнде алдын ала түсiндiру жұмыстарын жүргiзу. Мамандандырылған командаларды орман өрттерi туындаған жағдайда iс-қимыл жасауға үйрету. Орман қорғау қызметiнiң төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға әзірлігін қамтамасыз ету.
Су тасқынының, су басып қалудың, бөгеттердiң бұзылуының алдын алу және зардаптарын жою жөнiндегi, халықты және экономиканың салаларын төтенше жағдайлар кезiнде сумен қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру.
Су режимiн қадағалау, су ресурстарын пайдалануды реттеп отыру.
8. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi.
Сәулет-құрылыc бақылауын ұйымдастыру.
Қауiптiлігі жоғары жағдайлардағы аудандарда объектiлердi жобалау, құрылысын салу және пайдалану әдiстерiн, қауiптi табиғи және техногендiк процестердi зерделеу, бағалау және болжау әдiстерi мен құралдарын әзiрлеу, аумақтарды инженерлiк қорғаудың жаңа әдiстерiн әзiрлеу және қолданылып жүргендерiн жетiлдiру. Үйлер мен ғимараттардың сенiмдiлiгi мен сейсмикалық төзiмдiлiгi саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру.
Қауiптi өндiрiстiк объектiлердi, сондай-ақ қауiптi жағдайларда пайдаланылатын объектiлердi салуды және инженерлiк қорғауды нормативтiк қамтамасыз ету.
Жобалық құжаттаманы сараптау. Төтенше жағдайларды жою кезiнде құтқару және авариялық-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде келген залалдың және материалдық-техникалық ресурстарға қажеттiлiктiң есебiн жүргiзудiң әдiснамасын әзiрлеу.
Үйлер мен ғимараттар құрылысының сапасына, сондай-ақ сейсмикаға қарсы күшейтiлуiне бақылау жасау.
Сел және тау көшкiнінің қаупi бар учаскелерде, тектоникалық жарылу аумақтарында, есептi сейсмикалылығы 9 балдан асатын учаскелерде, зақымдалған, химиялық және радиациялық қаупi бар аумақтарда құрылыс салуды реттеу.
Дүлей зiлзалалар мен техногендiк апаттар кезiнде құрылыс конструкцияларының авариялары, үйлер мен ғимараттардың бүлiнуi және құлауы жөнiндегi дерекқорды жасау.
Үйлер мен ғимараттарды, оның iшiнде су ортасында орналасқандарын жобалау, құрылысын салу және пайдалану кезiнде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз ету.
Ведомстволық бағынысты объектiлерде, оның iшiнде шекарааралық аумақта және су ортасында орналасқандарында авариялар мен апаттардың алдын алу және жою жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру.
Ықтимал қауiптi ведомстволық бағынысты объектiлердегi және оған шектес аумақтардағы жағдайды қадағалау мен бақылауды ұйымдастыру. Жұртшылықты хабардар ету.
Өнеркәсiптiк және экологиялық қауiпсiздiктi ескере отырып, объектiлердi орналастыру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттік жүйесiне кiретiн ведомстволық және кәсіптiк авариялық-құтқару бөлiмшелерінің күштерiмен құтқару, авариялық-қалпына келтiру және басқа да кезек күттiрмейтiн жұмыстарды жүргiзуге қатысу.
Халықаралық тәжiрибенi ескере отырып, ведомстволық бағынысты объектiлерде өндiрiс өнiмдерінің, жұмыстар мен процестердiң қауiпсiздiгi саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және техникалық әрi технологиялық нормаларды қамтитын нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеу.
Республикада авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын шығаруды ұйымдастыру. Өнеркәсiптегi қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi заң жобалары мен нормативтік кесiмдердi әзiрлеу. Ұйымдар қызметкерлерiн және оларға жақын маңда тұратын халықты осы ұйымдарда авариялар мен апаттар туындай қалған кездегi төтенше жағдайларда iс-қимыл жасау ережесi мен тәртiбiне үйретудi ұйымдастыру.
Ведомстволық бағынысты объектiлердегi төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға салалық авариялық-техникалық және авариялық-құтқару қызметтерінің тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету.

7. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Осуществление мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий аварий и катастроф на подведомственных объектах, эпизоотий и эпифитотий.
Организация и координация работ по контролю за загрязнением сельскохозяйственных угодий, водного пространства химически опасными и радиоактивными веществами и тяжелыми металлами. Обеспечение рационального ведения сельскохозяйственного производства на загрязненных территориях.
Организация и координация работ по эпизоотологическому, фитопатологическому и токсикологическому контролю, ликвидации эпизоотий и эпифитотий. Организация карантинных мероприятий.
Обеспечение оперативного получения, обработки и выдачи необходимой для сельскохозяйственного производства информации по оценке чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Проведение санитарно-разъяснительной работы среди населения по предупреждению распространения эпизоотий и эпифитотий. Обучение сельского населения действиям в случае чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях республиканской службы защиты животных и растений гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
Осуществление мероприятий по предупреждению и ликвидации пожаров и очагов болезней и вредителей на территории лесного фонда. Организация и координация работ по лесопатологическому надзору, выдача необходимой информации по оценке пожарной и энтофитопатологической ситуации в лесах.
Проведение профилактической разъяснительной работы среди населения по предупреждению возникновения лесных пожаров. Обучение специализированных команд действиям в случае возникновения лесных пожаров. Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях службы лесной охраны.
Организация мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий наводнений, паводков, прорывов плотин, по водообеспечению населения и отраслей экономики в условиях чрезвычайных ситуаций.
Наблюдение за водным режимом, регулирование использования водных ресурсов.
8. Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
Организация архитектурно-строительного контроля.
Разработка методов проектирования, строительства и эксплуатации объектов в районах с экстремальными условиями, методов и средств изучения, оценки и прогнозирования опасных природных и техногенных процессов, разработка новых и совершенствование существующих методов инженерной защиты территорий. Организация научных исследований в области надежности и сейсмостойкости зданий и сооружений.
Нормативное обеспечение строительства и инженерной защиты объектов с опасными производствами, а также объектов, эксплуатируемых в экстремальных условиях.
Экспертиза проектной документации. Разработка методологии проведения расчетов ущерба и потребности в материально-технических ресурсах при проведении спасательных и аварийно-восстановительных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Контроль за качеством строительства, а также антисейсмическим усилением зданий и сооружений.
Регулирование строительства на селе- и оползнеопасных участках, в зонах тектонических разломов, на участках с расчетной сейсмичностью свыше 9 баллов, на зараженных, химически и радиационно опасных территориях.
Создание банка данных по авариям строительных конструкций, повреждению и обрушению зданий и сооружений при стихийных бедствиях и техногенных катастрофах.
Обеспечение мер безопасности при проектировании, строительстве и эксплуатации зданий и сооружений, в том числе расположенных в водной среде.
Осуществление мероприятий по предупреждению и ликвидации последствий аварий и катастроф на подведомственных объектах, в том числе расположенных на трансграничной территории и в водной среде.
Организация наблюдения и контроля за обстановкой на потенциально опасных подведомственных объектах и прилегающих к ним территориях. Информирование общественности.
Координация работ по размещению объектов с учетом промышленной и экологической безопасности. Участие в проведении спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ силами ведомственных и профессиональных аварийно-спасательных подразделений, входящих в Государственную систему предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Организация научных исследований и разработка нормативных правовых актов, содержащих технические и технологические нормы в области безопасности продукции, работ и процессов производства на подведомственных объектах, с учетом международного опыта.
Организация производства аварийно-спасательной техники и оборудования в республике. Разработка проектов законов и нормативных актов по обеспечению безопасности в промышленности. Организация обучения работников организаций и проживающего вблизи них населения правилам и порядку действий в чрезвычайных ситуациях при возникновении в этих организациях аварий и катастроф.
Обеспечение постоянной готовности отраслевых аварийно-технических и аварийно-спасательных служб к действиям в чрезвычайных ситуациях на подведомственных объектах.

9. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi.
Көлiктегi жолаушылар мен жүктердiң қауiпсiздiгiн және терроризмге қарсы iс-қимылды қамтамасыз етуге бақылау жасау.
Темiр жол, автомобиль, авиация, өзен және теңiз көлiгiнде авариялар мен апаттардың алдын алу және жою.
Күрделi, сенiмдi және қауiпсiз жолдарды, жол өткелдерiн, көпiрлердi жобалау мен құрылысын салуды қамтамасыз ету. Төтенше жағдайлар кезiнде инфрақұрылым объектiлерi жұмысының қосарлана атқарылуын қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлар кезiнде инфрақұрылым oбъектiлерi жұмысының сенiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi ғылыми зерттеулердi ұйымдастыру және әлемдiк озық тәжiрибенi енгiзу.
Халықаралық тәжiрибенi ескере отырып, көлiктегi өндiрiс өнiмдерiнiң, жұмыстар мен процестердiң қауiпсiздiгi саласында техникалық және технологиялық нормаларды қамтитын нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу.
Аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелiнуi және таралуының алдын алу жөнiндегi iс-шараларға қатысу.
Төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге қажеттi күштерді, құралдар мен материалдық-техникалық ресурстарды тасымалдауды қамтамасыз ету, эвакуациялық iс-шараларды жүзеге асыру.
Ведомстволық құралымдар күштерінің төтенше жағдайлар ауданында құтқару жұмыстарын жүргiзуге тактикалық-техникалық мүмкiндiктерi шегiнде қатысу.
Қалпына келтiру және өрт поездарының iс-қимыл жасауға әзiрлiгiн қамтамасыз ету.
10. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi.
Төтенше жағдайларды жою жоспарларына сәйкес Қазақстан Республикасына келетiн шетел қызметкерiнің жұмыс iстеуiне лицензиялау мен рұқсаттар берудiң жеделдетiлген рәсiмiн қамтамасыз ету.
11. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi.
Республикадағы экологиялық жағдайға мемлекеттiк бақылау жасауды қамтамасыз ету, оны жақсарту жөнiндегi шараларды жоспарлау және жүзеге асыру, жобаларға экологиялық сараптау жүргізу және ұйымдарға экологиялық бақылау жасау жолымен техногендiк апаттар мен авариялардың алдын алу, экологиялық апаттардың туындау мүмкiндiгi туралы хабарлап отыру.
Экологиялық төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстарға әдiстемелік басшылық жасау. Авариялар мен апаттардан пайда болатын радиоактивтi және химиялық ластануға жедел бақылау жасау және өлшеулердi жүзеге асыру.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мемлекеттiк жүйесінің қадағалайтын және бақылайтын тиiстi кiшi жүйелерiн құру және оларға басшылық жасау.
Қауiптi гидрометеорологиялық құбылыстарды, селдердi, қар көшкiнiн, қоршаған табиғи ортаның ластануының жоғарғы деңгейiн және онымен байланысты төтенше жағдайлардың ауқымын болжау, олардың қаупi туралы уақтылы хабарлау .
Төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою мемлекеттiк жүйесінің басқару органдарына гидрометеорологиялық ақпаратты және қоршаған табиғи ортаның ластануының деңгейi туралы деректердi беру.
Қоршаған табиғи ортаның жай-күйiн және қауiптi метеореологиялық құбылыстар туралы ескерту жүйелерiн бақылайтын тиiстi функционалдық кiшi жүйелердi құру және оларға басшылық жасау. Қауіптi гидрометеорологиялық құбылыстарға ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi болжамдар жасаудың тиiмдi әдiстерiн әзiрлеу жөнiндегi ғылыми зерттеулер.

9. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Контроль за обеспечением безопасности пассажиров и грузов и противодействия терроризму на транспорте.
Предупреждение и ликвидация аварий и катастроф на железнодорожном, автомобильном, авиационном, речном и морском транспорте.
Обеспечение проектирования и строительства капитальных, надежных и безопасных дорог, путепроводов, мостов. Обеспечение дублирования работы объектов инфраструктуры при чрезвычайных ситуациях.
Организация научных исследований и внедрение передового мирового опыта по повышению надежности работы объектов инфраструктуры в условиях чрезвычайных ситуаций.
Разработка нормативных правовых актов, содержащих технические и технологические нормы в области безопасности продукции, работ и процессов производства на транспорте, с учетом международного опыта.
Участие в мероприятиях по предотвращению завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний.
Обеспечение перевозок сил, средств и материально-технических ресурсов, необходимых для проведения работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций, осуществление эвакуационных мероприятий.
Участие сил ведомственных формирований в пределах их тактико-технических возможностей в проведении спасательных работ в районах чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение готовности к действиям восстановительных и пожарных поездов.
10. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Обеспечение ускоренной процедуры выдачи лицензий и разрешений на работу иностранного персонала, прибывающего в Республику Казахстан в соответствии с планами ликвидации чрезвычайных ситуаций.
11. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Обеспечение государственного контроля за экологической обстановкой в республике, планирование и осуществление мер по ее улучшению, предупреждение техногенных катастроф и аварий путем проведения экологической экспертизы проектов и экологического контроля организаций, оповещение о возможности возникновения экологических катастроф.
Методическое руководство работами по ликвидации экологических чрезвычайных ситуаций. Проведение оперативного контроля и осуществление измерений радиоактивного и химического загрязнения, обусловленных авариями и катастрофами.
Создание и руководство соответствующими подсистемами наблюдения и контроля Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Прогнозирование опасных гидрометеорологических явлений, селей, снежных лавин, высокого уровня загрязнения окружающей природной среды и масштабов, связанных с ними чрезвычайных ситуаций, своевременное оповещение об их угрозе.
Предоставление гидрометеорологической информации и данных об уровнях загрязнения окружающей природной среды органам управления Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Создание и руководство соответствующими функциональными подсистемами наблюдения за состоянием окружающей природной среды и системами предупреждения об опасных метеорологических явлениях. Научные исследования по разработке эффективных методов долгосрочного и краткосрочного прогнозов опасных гидрометеорологических явлений.

12. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (келiсiм бойынша).
Орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға төтенше жағдайлардың ықтимал алғы-шарттары, сипаты мен себептерi туралы, шет елдердегi эпидемиологиялық жағдай туралы, қылмыстық топтар мен жекелеген адамдардың қасақана төтенше жағдайлар туғызу жөнiндегi нақты iс-әрекетi туралы ақпараттар беру.
Қазақстан Республикасындағы төтенше жағдайлар мәселелері бойынша жұмысқа шет мемлекеттердiң көмек көрсетуi кезiнде мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жүзеге асыру.
Қажет болған жағдайда арнайы күштер мен құралдардың төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою жөнiндегi iс-шараларға қатысуы.
Төтенше жағдайлар туындаған кезде үкіметтік байланысты ұйымдастыру.
Аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелінуі мен таралуының алдын алу жөнiндегi іс-шараларға қатысу.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес мемлекеттік шекара арқылы авариялық-құтқару құралымдарын, iзгiлiк көмек жүктерiн, босқындарды оңайлатылған жолмен өткiзудi қамтамасыз ету.
13. Қазақстан Республикасының Ақпарат министрлiгi.
Төтенше жағдайлардың туындау қаупі туралы халыққа жедел хабарлауды қамтамасыз ету. Халықты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы төтенше жағдайлар кезiндегi іс-қимыл жасау ережесi мен тәртiбiне оқытып-үйретуді ұйымдастыру.
Төтенше жағдайлардан қорғану саласындағы бiлiмдi, тұрмыстағы және өндiрiстегi қауіпсiздік ережелерін насихаттау жөнiнде баспасөзде үнемi жарияланымдар, радио және теледидар бойынша хабарлар ұйымдастыру. Дүлей зiлзалалардың, техногендiк апаттар мен авариялардың алдын алу және оларды жою жөнiнде мемлекет қабылдайтын шаралар туралы халықты хабардар ету.
Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың республикалық ақпарат қызметiнiң төтенше жағдайларда іс-қимыл жасауға тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету.
14. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi.
Төтенше жағдайлар кезiнде iзгiлiк көмек жүктерiн, авариялық-құтқару техникасы мен жабдықтарын кедендік ресiмдеудiң басым тәртiбiн қамтамасыз ету.
Аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелінуі мен таралуының алдын алу жөнiндегi іс-шараларға қатысу.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында радиациялық бақылау жасау.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 13 қаңтардағы N 38 Қаулысымен.
15. Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi.
Ұйымдар мен хабарлау және байланыс қызметтерi құратын азаматтық қорғаныс құралымдарының төтенше жағдайлар аймақтарында құтқару, авариялық-қалпына келтiру және басқа да кезек күттiрмейтiн жұмыстарды жүргізуге қатысуы.
Басқару органдарын төтенше жағдайларды жою кезiнде байланыспен басым тәртiппен қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлардың туындау қаупі туралы мемлекеттік басқару органдарының жұмыс iстеп тұрған хабарлау құралдарын техникалық қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлар кезiнде байланыс арналарының қосарлана жұмыс атқаруын қамтамасыз ету.
Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың хабарлау және байланыс қызметiнiң төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға тұрақты әзiрлiгiн қамтамасыз ету.

12. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию).
Предоставление центральным и местным исполнительным органам информации о возможных предпосылках, характере и причинах чрезвычайных ситуаций, об эпидемиологической обстановке в зарубежных странах, о конкретных действиях преступных групп и отдельных лиц по умышленному созданию чрезвычайных ситуаций.
Осуществление мероприятий по обеспечению государственной безопасности при оказании иностранными государствами содействия в работе по вопросам чрезвычайных ситуаций в Республике Казахстан.
Участие при необходимости специальных сил и средств в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Организация правительственной связи при возникновении чрезвычайных ситуаций.
Участие в мероприятиях по предотвращению завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний.
Обеспечение в соответствии с международными договорами Республики Казахстан упрощенного пропуска аварийно-спасательных формирований, грузов гуманитарной помощи, беженцев через государственную границу.
13. Министерство информации Республики Казахстан.
Обеспечение оперативного оповещения населения об угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций. Организация обучения населения через средства массовой информации правилам и порядку действий при чрезвычайных ситуациях.
Организация регулярных публикаций в печати, передач по радио и телевидению по пропаганде знаний в области защиты от чрезвычайных ситуаций, правил безопасности в быту и на производстве. Информирование населения о принимаемых государством мерах по предупреждению и ликвидации стихийных бедствий, техногенных катастроф и аварий.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях республиканской службы информации гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
14. Министерство финансов Республики Казахстан.
Обеспечение приоритетного порядка таможенного оформления грузов гуманитарной помощи, аварийно-спасательной техники и оборудования при чрезвычайных ситуациях.
Участие в мероприятиях по предотвращению завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний.
Радиационный контроль на Государственной границе Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 января 2006 года N 38 .
15. Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи.
Участие формирований гражданской обороны, формируемых организациями и службами оповещения и связи, в проведении спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ в зонах чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение связью органов управления при ликвидации чрезвычайных ситуаций в приоритетном порядке.
Техническое обеспечение действующих средств оповещения органов государственного управления об угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение дублирования каналов связи в условиях чрезвычайных ситуаций.
Обеспечение постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях службы оповещения и связи гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.

16. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Мемлекеттiк материалдық резервтер комитетi.
Мемлекеттiк материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау нормаларын әзiрлеу.
Мемлекеттік материалдық резервке материалдық құндылықтарды жеткiзiп беруге арналған тапсырыстарды орналастыру.
Мемлекеттiк материалдық резерв қорларын қалыптастыруды, сақтауды және оларға қызмет көрсетудi жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы Yкiметінің шешiмдерiмен көзделген алушыларға мемлекеттік материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын қарызға алу, жаңалау және ауыстыру тәртiбiмен шығарылуын жүзеге асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.12.04. N 1164 қаулысымен.

16. Комитет по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Разработка номенклатуры и норм хранения материальных ценностей государственного материального резерва.
Размещение заказов на поставку материальных ценностей в государственный материальный резерв.
Осуществление формирования, хранения и обслуживания запасов государственного материального резерва.
Осуществление выпуска в порядке заимствования, освежения и замены материальных ценностей государственного материального резерва получателям, предусмотренным решениями Правительства Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 декабря 2006 года N 1164 .