Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдаланушылардың инвестициялық қызметiн реттеудi жетiлдiру мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 12 қыркүйек N 1333. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Елдiң табиғи ресурстарын мейлiнше тиiмдi және ұтымды пайдалану, өндiргiш күштерiн кешендi және теңдестiрiлген түрде дамыту, жер қойнауын пайдалануға шетелдiк және отандық капиталды, жаңа технологиялар мен ноу-хауды барынша тарту, менеджмент пен маркетингтiң алдыңғы қатарлы жетiстiктерiн пайдалану, инвесторлар мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының өзара iс-қимылы мәселелерiндегi айқындық пен жариялылықты қамтамасыз ету, олардың арасындағы функцияларды басы артық қайталауды жою және жер қойнауын пайдаланудағы инвестициялық қызметтi реттеудi жетiлдiру, жер қойнауын пайдалануға лицензиялар беру мен келiсiм-шарттар әзiрлеу жөнiндегi жұмыстарды жеделдету, олардың Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сай болуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен және Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп жыл сайын жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге лицензиялар беру үшiн Қазақстан Республикасының аумақтары учаскелерiнiң тiзбесiн белгiлесiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.06.22. N 578
қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Жер қойнауын пайдалануды лицензиялау жөнiндегi жұмыс органының функциялары жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, жалпы таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыруға құқық алған жер қойнауын пайдаланушылармен (мердiгерлермен) келiсiм-шарттарды әзiрлеу мен жасасу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бiрден-бiр Құзыреттi органы болып табылады деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне:
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiмен және Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен бiрлесе отырып минералдық шикiзат кешенiн дамыту үшiн тiкелей инвестицияларды тарту мен пайдаланудың стратегиясын әзiрлеу;<*>
жер қойнауын пайдалануға лицензиялар алу және (немесе) келiсiм-шарттар жасасу жөнiндегi өтiнiмдердi қарау мен қабылдау;
пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндiруге лицензиялар алу құқығына инвестициялық бағдарламалардың конкурстарын өткiзу, инвестициялық тендерлер мен аукциондар ұйымдастыру;
жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттар жасасу жөнiндегi консультанттарды таңдап алу бойынша тендерлердi ұйымдастыру мен өткiзу;
тиiстi орталық және жергiлiктi атқарушы органдарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда тәуелсiз сарапшылар мен консультанттарды тарта отырып, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi әзiрленiп отырған келiсiм-шарттардың өндiрiстiк-техникалық, экономикалық, экологиялық, қаржылық, салықтық және өзге де шарттарына талдауды ұйымдастыру мен жүргiзу;
жер қойнауын пайдаланудағы инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн қажеттi келiссөз және рұқсат беру құжаттарын алуды ұйымдастыру;
жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар мен келiсiм-шарттардың қағидаларын орындауына бақылауды ұйымдастыру және мониторингтi жүзеге асыру;
жер қойнауын пайдалануға берiлген лицензиялар мен келiсiм-шарттарды тiркеу мен сақтаудың мемлекеттiк функцияларын жүзеге асыру жөнiндегi өкiлеттiктер жүктелсiн.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.06.22. N 578
қаулысымен .

Вопросы совершенствования регулирования инвестиционной деятельности недропользователей в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 г. N 1333. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях более эффективного и рационального использования природных ресурсов, комплексного и сбалансированного развития производительных сил страны, максимального привлечения в недропользование иностранного и отечественного капитала, новых технологий и ноу-хау, использования передовых достижений менеджмента и маркетинга, обеспечения ясности и гласности в вопросах взаимодействия инвесторов с государственными органами Республики Казахстан, исключения излишнего дублирования функций между ними и совершенствования регулирования инвестиционной деятельности в недропользовании, ускорения работ по выдаче лицензий и подготовке контрактов на недропользование, обеспечения их соответствия действующему законодательству Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли и Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан ежегодно определять перечень участков территории Республики Казахстан для выдачи лицензий на проведение операций по недропользованию.<*>
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 22 июня 1998 г. N 578 P980578_  .
2. Возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям функции Рабочего органа Правительства Республики Казахстан по лицензированию недропользования.
3. Установить, что Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям является единственным Компетентным органом Правительства Республики Казахстан по подготовке и заключению контрактов с недропользователями (подрядчиками), получившими право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции по недропользованию, за исключением общераспространенных полезных ископаемых,
4. Возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям полномочия по:
разработке совместно с Агентством по стратегическому планированию и реформам и Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан стратегии привлечения и использования прямых инвестиций для развития минерально-сырьевого комплекса;
рассмотрению и приему заявок на получение лицензий и (или) на заключение контрактов на недропользование;
проведению конкурсов инвестиционных программ на право получения лицензий на разведку и (или) добычу полезных ископаемых, организации инвестиционных тендеров и аукционов;
организации и проведению тендеров по выбору консультантов по заключению контрактов на недропользование;
организации и проведению анализа производственно-технических, экономических, экологических, финансовых, налоговых и иных условий: разрабатываемых контрактов на недропользование с привлечением соответствующих центральных и местных исполнительных органов, а также в случае необходимости независимых экспертов и консультантов;
организации получения всех согласительных и разрешительных документов, необходимых для реализации инвестиционных проектов в недропользовании;
организации контроля и осуществлению мониторинга соблюдения недропользователями условий лицензий и контрактов на недропользование;
осуществлению функций государственной регистрации и хранения выданных лицензий и контрактов на недропользование.<*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июня 1998 г. N 578 P980578_  .

5. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен, Қаржы министрлігімен және Әдiлет министрлiгiмен бірлесе отырып 1997 жылдың 1 қарашасына дейiн жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар мен жасалған келісім-шарттарға тексеріс жүргізсін.
6. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi, Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi, Экономика және сауда министрлiгi 1997 жылдың 1 қазанына дейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям совместно с Министерством энергетики и природных ресурсов, Министерством финансов и Министерством юстиции Республики Казахстан провести до 1 ноября 1997 года ревизию выданных лицензий и заключенных контрактов на недропользование.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по инвестициям, Министерству юстиции, Министерству энергетики и природных ресурсов, Министерству экономики и торговли Республики Казахстан подготовить и внести до 1 октября 1997 года в Правительство Республики Казахстан предложения по приведению в соответствие с настоящим постановлением ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан