Жинақтаушы зейнетақы қорларынан төлемдердi жүзеге асырудың тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 21 қыркүйектегі N 1355 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 04 шілдедегі N 661 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 21 қыркүйектегi
N 1355 қаулысымен
бекiтiлген
Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiн
төлеудi жүзеге асырудың тәртiбi
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбi "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына, басқа да заң актiлерiне сәйкес әзiрлендi.
I. Жалпы ережелер
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларынан (бұдан әрi - Қор) жеке зейнетақы шоттарына зейнетақы жинағы бар алушыларға (бұдан әрi - алушы) зейнетақы төлемдерiн төлеу жеке басын куәландыратын құжаты болған жағдайда зейнетақы шарты негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Алушының қорға мiндеттi және ерiктi зейнетақы жарналары
есебiнен зейнетақы төлемдерiн төлеудi қор мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап - ерлерге 61 жасқа толғанда, әйелдерге 56 жасқа толғанда;
1998 жылдың 1 шiлдесiнен бастап - ерлерге 61,5 жасқа толғанда, әйелдерге 56,5 жасқа толғанда;
1999 жылдың 1 шiлдесiнен бастап - ерлерге 62 жасқа толғанда, әйелдерге 57 жасқа толғанда;
2000 жылдың 1 шiлдесiнен бастап - ерлерге 62,5 жасқа толғанда, әйелдерге 57,5 жасқа болғанда;
2001 жылдың 1 шiлдесiнен бастап - ерлерге 63 жасқа толғанда, әйелдерге 58 жасқа толғанда.
2-1. Міндетті және ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақы төлемдері былай жүзеге асырылады:
1) төтенше және ең жоғары радиациялық қауіпті аймақтарда 1949 жылдың 29 тамызынан 1963 жылдың 5 шілдесіне дейінгі кезеңде кемінде 10 жыл тұрған азаматтарға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
еркектерге - 50 жасқа толғанда және жалпы жұмыс стажы кемінде 25 жыл болған жағдайда;
әйелдерге - 45 жасқа толғанда және жалпы жұмыс стажы кемінде 20 жыл болған жағдайда;
2) ауылдық жерлерде тұратын, 5 және одан да көп бала туып, оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге 50 жасқа толғанда аталған зейнетақы жасын 1998 жылдың 1 шілдесінен бастап жыл сайын 6 айға өсіре отырып, бірақ тұтастай алғанда 3 жылдан аспауы тиіс.
ЕСКЕРТУ. Жаңа 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.07.14. N 969 қаулысымен.

Об утверждении Порядка осуществления выплат из накопительных пенсионных фондов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 1997 г. N 1355. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 июля 2003 года N 661
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Порядок осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов (прилагается).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 сентября 1997 г. N 1355
Порядок осуществления пенсионных выплат
из накопительных пенсионных фондов
Настоящий Порядок осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", другими законодательными актами Республики Казахстан.
I. Общие положения
1. Пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов (далее - фонд) производятся получателям пенсионных выплат (далее - получатель) на основании пенсионного договора, имеющим пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах, при наличии документа, удостоверяющего личность получателя.
2. Пенсионные выплаты за счет обязательных и добровольных пенсионных взносов получателя в фонд осуществляются фондом при наступлении следующих условий:
с 1 января 1998 года - мужчинам по достижении 61 года, женщинам по достижении 56 лет;
с 1 июля 1998 года - мужчинам по достижении 61,5 года, женщинам по достижении 56,5 лет;
с 1 июля 1999 года - мужчинам по достижении 62 лет, женщинам по достижении 57 лет;
с 1 июля 2000 года - мужчинам по достижении 62,5 года, женщинам по достижении 57,5 лет;
с 1 июля 2001 года - мужчинам по достижении 63 лет, женщинам по достижении 58 лет.
2-1. Пенсионные выплаты за счет обязательных и добровольных пенсионных взносов осуществляются:
1) гражданам, проживавшим в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска в период с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года не менее 10 лет в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне";
мужчинам - по достижении 50 лет при общем стаже работы не менее 25 лет;
женщинам - по достижении 45 лет при общем стаже не менее 20 лет;
2) проживающим в сельской местности женщинам, родившим 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, по достижении 50 лет с последующим увеличением указанного пенсионного возраста на 6 месяцев ежегодно, начиная с 1 июля 1998 года, но не более чем на 3 года в целом.
Сноска. Дополнен пунктом 2-1 - постановлением Правительства РК от 14 июля 1999 г. N 969 .

3. Мiндеттi жарналар есебiнен зейнетақы төлеу сондай-ақ алушы ол 55 жасқа толған кезде еңбек қызметiн тоқтатқан және жүргiзбейтiн, мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу мерзiмi кемiнде 35 жыл жүзеге асырылады.
4. Қорға ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлеу, сондай-ақ оларды кемiнде 10 жыл кезеңде жинаған және 55 жасқа толған кезде, ал азаматтардың тiзбелерiн Үкiмет айқындайтын санаттары үшiн жас мөлшерi 50 жасқа дейiн азайтылуы мүмкiн.
5. Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерiне, iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi органдарының және Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қорға мiндеттi және ерiктi зейнетақы жарналарын төлеген қызметкерлерiне зейнетақы төлеу қор еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлеген кезде тиiстi министрлiктiң немесе ведомствоның қаржы қызметi берген зейнетақы куәлiгiн көрсеткен кезде жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.28. N 1755  қаулысымен.
6. Алушы мыналарға құқылы:
а) осы Тәртiпте көзделген жағдайларда қордан зейнетақы
төлемдерiн алуға;
б) өзiнiң зейнетақы жинағын бiр қордан екiншiсiне жылына екiреттен жиi емес ауыстыруға;
в) өзiнiң зейнетақы жинағын Қазақстан Республикасының заңдарына
сәйкес мұраға қалдыруға;
г) алушы Қазақстан Республикасынан тысқары тұрақты тұруға
кеткен кезде зейнетақы жинағын толықтай алуға.
7. Алушы зейнетақы шартын өзгерту ниетi туралы қорға хабарлауға мiндеттi.
8. Қордан төленетiн зейнетақы салық заңдарына сәйкес салық салуға жатады.
9. Салық төлемдерiнен атқару iсiн жүргiзу тәртiбiмен сот шешiмдерiнiң, анықтауларының, қаулылары мен үкiмдерiнiң (мүлiктiк өндiрiп алуларға қатысты), нотариалдық кеңселердiң атқарушылық жазбаларының негiзiнде ұстап қалулар жүргiзiледi. Зейнетақы төлемдерiнен ұстап қалулар төлемге есептелген сомалардан жүргiзiледi. Зейнетақы төлемдерiнен төлемге есептелген соманың 50 процентiнен артық ұсталмауы тиiс.
II. Зейнетақы төлемдерiн жүргiзудiң тәртiбi
10. Алушы осы Тәртiптiң 2, 3, 4, 5-тармақтарында көзделген жағдайлар болған кезде қорға зейнетақы төлемiнiң уақыты мен орны туралы жазбаша түрде өтiнiш тапсыруы тиiс.
11. Қордан зейнетақы төлеу алушының таңдауы бойынша зейнетақы шарттарына сәйкес:
а) алушының қордағы дербес зейнетақы жарнасы есебiнен алушыға қызмет көрсететiн банктегi жеке шотқа ақша аударумен;
б) қордың алушыға тiкелей немесе алушының нотариалдық куәландырылған сенiмхатын көрсетушi адамға ақша төлеуiмен жүзеге асырылады.

3. Пенсионные выплаты за счет обязательных взносов осуществляются также в случае, если получатель прекратил и не ведет трудовую деятельность при достижении им 55-летнего возраста, наличии срока уплаты обязательных пенсионных взносов не менее 35 лет.
4. Пенсионные выплаты за счет добровольных пенсионных взносов в фонд осуществляются также при условии накопления их за период не менее 10 лет и достижения 55-летнего возраста, а для определенных категорий граждан, перечень которых устанавливается Правительством, возраст может быть снижен до 50 лет.
5. Пенсионные выплаты военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы и Государственного следственного комитета Республики Казахстан, производившим обязательные и добровольные пенсионные взносы в фонд, осуществляются фондом при предъявлении получателем пенсионного удостоверения, выданного финансовой службой соответствующего министерства или ведомства при назначении пенсии за выслугу лет.
Сноска. Пункт 5 с дополнениями - постановлением Правительства РК от 28 декабря 2001 года N 1755 .
6. Получатель имеет право:
а) получать пенсионные выплаты из фонда при условиях, предусмотренных настоящим Порядком;
б) переводить свои пенсионные накопления из одного фонда в другой не чаще чем два раза в год;
в) завещать свои пенсионные накопления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
г) изъять полностью пенсионные накопления при выезде получателя на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан.
7. Получатель обязан извещать фонд о намерении изменить условия пенсионного договора.
8. Пенсионные выплаты из фонда подлежат налогообложению в соответствии с налоговым законодательством.
9. Из пенсионных выплат могут производиться удержания на основании судебных решений, определений, постановлений и приговоров (в части имущественных взысканий), исполнительных надписей нотариальных контор в порядке исполнительного производства. Удержания из пенсионных выплат производятся из суммы, причитающейся к выплате. Из пенсионных выплат не может быть удержано более 50 процентов от причитающихся к выплате сумм.
II. Порядок производства пенсионных выплат
10. Получатель при наступлении условий, предусмотренных пунктами 2, 3, 4, 5 настоящего Порядка, должен представить в фонд письменное заявление о времени и месте пенсионных выплат.
11. Пенсионные выплаты из фонда осуществляются в соответствии с пенсионным договором по выбору получателя:
а) перечислением денег с индивидуального пенсионного счета получателя в фонде на лицевой счет в банке, обслуживающем получателя;
б) выплатой денег фондом непосредственно получателю либо лицу, предъявившему нотариально заверенную доверенность получателя.

12. Алушы үшiн осы Тәртiптiң 2 және 5-тармақтарында көзделген жағдайлар болғанда алушының қорға төлеген мiндеттi және ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлеу алушының өтiнiшi бойынша зейнетақы жинағының бүкiл сомасын бiржола немесе бөлiп-бөлiп   төлеу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.21. N 1936 қаулысымен.
Ескерту. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.01.15. N 49 қаулысымен.
Ескерту. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.05. N 873 қаулысымен.
13.<*>
Ескерту. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.21. N 1936 қаулысымен.
Ескерту. 13-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.08.05. N 873 қаулысымен.
14. Мүгедектiкке душар болған жағдайда алушының қорға төлеген ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлеу алушы тұрғылықты жерi бойынша халықты әлеуметтiк қорғау органы берген зейнеткердiң куәлiгiн қорға көрсеткен жағдайда жүзеге асырылады.
15. Алушы Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда зейнетақы жинағын алушы Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткендiгiн куәландыратын құжатты қорғау көрсеткен жағдайда жүзеге асырылады.
16. Алушының зейнетақы жинағын ол қайтыс болған жағдайда қор заңдық актiлер белгiлеген тәртiпте мұрагерге төлейдi.
17. Алушы қайтыс болған жағдайда оның отбасына немесе осы фактiнi растайтын құжаттардың негiзiнде жерлеудi жүзеге асырған адамға қор айлық есептi көрсеткiштiң он бес еселенген шегiнде, бiрақ дербес зейнетақы есебiнде бар қаражаттан артық емес мөлшерде бiржолғы төлемақы төлейдi.

12. При наступлении для получателя условий, предусмотренных пунктами 2 и 5 настоящего Порядка, пенсионные выплаты за счет обязательных и добровольных пенсионных взносов получателя в фонд осуществляются путем выплаты всей суммы пенсионных накоплений единовременно или по частям по заявлению получателя.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 декабря 2000 года N 1936 ; от 15 января 2002 г. N 49 ; от 5 августа 2002 года N 873 .
13.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 декабря 2000 года N 1936 ; от 15 января 2002 г. N 49 ; пункт исключен - постановлением Правительства РК от 5 августа 2002 года N 873 .
14. Пенсионные выплаты за счет добровольных пенсионных взносов при наступлении инвалидности осуществляются после представления фонду получателем удостоверения пенсионера, выданного органом социальной защиты населения по месту жительства.
15. В случае выезда получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан пенсионные накопления выплачиваются при представлении получателем в фонд документов, подтверждающих выезд получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
16. Пенсионные накопления получателя в случае его смерти выплачиваются фондом наследникам в установленном законодательными актами порядке.
17. В случае смерти получателя его семье или лицу, осуществляющему погребение на основании документов, констатирующих этот факт, фондом выплачивается единовременная выплата на погребение в пределах пятнадцатикратного месячного расчетного показателя, но не более средств, имеющихся на индивидуальном пенсионном счете.