"Қазгидромет" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 19 желтоқсандағы N 1775
Гидрометеорологиялық болжауларды дайындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқару органдарын, экономика салаларын және халқын табиғи гидрометеорологиялық құбылыстар, табиғи ортаның iс жүзiндегi жай-күйi және климаттың өзгеруi туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Жедел басқару құқығындағы "Қазгидромет" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны (бұдан әрi - Кәсiпорын) құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ Кәсiпорынға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асырушы орган болып белгiленсiн.
3. Кәсiпорынның негiзгi мiндеттерi:
қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi метеорологиялық, гидрологиялық және агрометеорологиялық болжаулар әзiрлеу және жасау;
қоршаған ортаға жүйелi гидрометеорологиялық байқау және мониторинг жүргiзу;
гидрометеорология және табиғи ортаның ластануы жөнiндегi республикалық деректер қорын жүргiзу;
авиацияны, энергетиканы, ауыл шаруашылығын және Қазақстан Республикасы Экономикасының басқа да салаларын метеорологиялық қамтамасыз етудi жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын, экономикасы салаларының және халқының ауа райы, климат, гидрометеорологиялық жағдайлардың iс жүзiндегi және күтiлетiн өзгерiстерi және табиғи ортаның ластану жай-күйi мен бұл өзгерiстердiң себептерi туралы ақпаратқа қажеттiлiгiн қанағаттандыру болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi:
заңдарда белгiленген тәртiппен Кәсiпорынды тiркеу жөнiнде қажеттi ұйымдастыру шараларын жүргiзсiн;
ұйымдардың тiзбесi мен бөлiнген бюджеттiк қаржылардың есебiнен Кәсiпорын ұсынатын гидрометеологиялық ақпараттардың көлемiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына және бекiтуiне ұсынсын;
заңдарда белгiленген тәртiппен "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790 P960790_ қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат) бекiтiлген Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiне толықтыру енгiзу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О создании Республиканского государственного казенного предприятия "Казгидромет"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1775
В целях подготовки гидрометеорологических прогнозов, а также обеспечения информацией о стихийных гидрометеорологических явлениях, фактическом состоянии природной среды и изменении климата органов управления, отраслей экономики и населения Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Республиканское государственное казенное предприятие "Казгидромет" (далее - Предприятие) на праве оперативного управления.
2. Определить уполномоченным органом государственного управления, а также органом, осуществляющим по отношению к Предприятию функции субъекта права государственной собственности, Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Определить основными задачами Предприятия:
разработку и составление краткосрочных и долгосрочных метеорологических, гидрологических и агрометеорологических прогнозов;
проведение систематических гидрометеорологических наблюдений и мониторинга природной среды;
предупреждение о возможности возникновения стихийных гидрометеорологических явлений;
ведение Республиканского фонда данных по гидрометеорологии и загрязнению природной среды;
осуществление метеорологического обеспечения авиации, энергетики, сельского хозяйства и других отраслей экономики Республики Казахстан;
удовлетворение потребностей государственных органов, отраслей экономики Республики Казахстан и населения в информации о погоде, климате, фактических и ожидаемых изменениях гидрометеорологических условий и состояния загрязнения природной среды и причинах этих изменений.
4. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
провести необходимые организационные меры по регистрации Предприятия в установленном законодательством порядке;
представить на рассмотрение и утверждение Правительства Республики Казахстан перечень организаций и объем гидрометеорологической информации, представляемой Предприятием за счет выделенных бюджетных ассигнований;
внести в установленном законодательством порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении дополнения в Перечень республиканских государственных предприятий, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 г. N 790 "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 256).
Премьер-Министр
Республики Казахстан