Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiiнң Қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1781. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.10.09. N 1028 қаулысымен. ~P981028
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығымен "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 қаулысына P971551_ сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау
комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1997 жылғы 4 шiлдедегi N 1061 қаулысының
P971061_
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 30, 274-құжат),
көрсетiлген қаулының 2-тармағын қоспағанда, күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1781 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Қаржы бақылау комитетi (Қаржыминiнiң Қаржы
бақылаукомы) туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы: бюджеттiк қаражаттың мақсатты жұмсалуына, мемлекеттiк меншiктiң тиiмдi пайдаланылуына және оның сақталуын қамтамасыз етуге мемлекеттiк қаржы бақылауын жүзеге асыру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi (бұдан әрi - Комитет) барлық деңгейлердегi бюджеттiң атқарылуына, мемлекеттiк меншiктiң, қаржы ресурстарының, мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк және мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың, мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлардың қаражатының мақсатты және тиiмдi пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитет Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құрылымына кiредi және өзiне бағынысты аумақтық органдардың жүйесiнде Қаржы министрлiгi құзыретiнiң және өзiне берiлген өкiлеттiктердiң шегiнде арнаулы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы болып табылады.

Об утверждении Положения о Комитете финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1781. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 октября 1998 г. N 1028 ~P981028
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. N 1551 P971551_ "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 1997 г. N 1061 P971061_ "Об утверждении Положения о Комитете финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 30, ст. 274), кроме пункта 2 указанного постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1781
ПОЛОЖЕНИЕ
О Комитете финансового контроля
Министерства финансов Республики Казахстан
(Комфинконтроль Минфина)
Миссия: осуществление государственного финансового контроля за целевым расходованием бюджетных средств, эффективным использованием государственной собственности и обеспечением ее сохранности.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим контроль за исполнением бюджета всех уровней, целевым и эффективным использованием государственной собственности, финансовых ресурсов, государственных и негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии государства, средств государственных внебюджетных фондов.
2. В своей деятельности Комитет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет входит в структуру Министерства финансов Республики Казахстан и является государственным органом управления в системе подчиненных ему территориальных органов, который в пределах компетенции Министерства финансов и предоставленных ему полномочий осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции.

4. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi мен бланкiлерi болады.
Комитеттiң облыстар мен Ақмола және Алматы қалалары бойынша басқармалары, сондай-ақ қалалардағы - облыс орталықтары мен облыстық бағыныстағы қалалардағы штаттық саны 20 және одан да көп адамнан тұратын бөлiмдерi заңды тұлғалар болып табылады, жедел басқару құқығында мүлiктерге иелiк етедi, банктерде ағымдағы және өзге де шоттары мен мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi болады.
5. Комитеттiң құрылымы мен штаттық санын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, ал облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша басқармаларының құрылымдарын - Комитетпен келiсiм бойынша бөлiнген санының шегiнде осы органдардың басшылары бекiтедi.
6. Комитет пен оның аумақтық органдарын ұстауға арналған қаржы шығыстарын қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
II. Басымдықтары
7. Комитеттiң басымдықтары:
жалпы мемлекеттiк және жергiлiктi бағдарламалар мен шараларды iске асыруға бөлiнген бюджет қаражаттарының мақсатты пайдаланылуына;
мемлекеттiк меншiктiң тиiмдi пайдаланылуы мен сақталуының қамтамасыз етiлуiне;
мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк және мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың мақсатты және тиiмдi пайдаланылуына;
құқық қорғау органдарымен бiрлесiп, сыбайлас жемқорлық пен экономика саласындағы қылмыстарға қарсы күрес жөнiндегi шараларды жүзеге асыруына;
кiнәлi тұлғалардың есебiнен мемлекетке келтiрiлген материалдық залалдың толық өтелуiнiң және мақсатсыз пайдаланылған қаражаттың бюджетте қалпына келтiрiлуiнiң қамтамасыз етiлуiне мемлекеттiк қаржы бақылауын қамтамасыз ету болып табылады.
III. Комитеттiң мiндеттерi
8. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
жергiлiктi бюджеттердiң қалыптастырылуы мен атқарылуына, бюджеттiк қаражаттың есебiнен ұсталатын министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, сондай-ақ өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, мемлекеттiк кәсiпорындардың және ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiне, мемлекеттiк меншiктiң, мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк және мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың, мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлар қаражатының мақсатты және тиiмдi пайдаланылуына қаржы бақылауын жүзеге асыру;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарда ұрлау мен жетiспеушiлiктi, сондай-ақ қаржы қаражаты мен мүлiктi тиiмсiз пайдалану фактiлерiн болдырмау мақсатында тексерулер мен тексерiстердiң материалдарын қорытудың негiзiнде мемлекеттiк қаражат пен ресурстарды ұтымды пайдалану, төлем тәртiбiн, бюджет пен мемлекеттiк бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды жақсарту, бақылауды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
IV. Комитеттiң функциялары

4. Комитет является юридическим лицом, имеет свои счета в банках, печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
Областные и по гг. Акмоле и Алматы управления, а также отделы Комитета в городах - областных центрах и городах областного подчинения со штатной численностью 20 и более единиц являются юридическими лицами, обладают имуществом на правах оперативного управления, имеют текущий и иные счета в банках и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
5. Структура и штатная численность Комитета утверждаются Министром финансов Республики Казахстан, а структуры управлений по областям, гг. Акмоле и Алматы - руководителями этих органов в пределах выделенной численности, по согласованию с Комитетом.
6. Финансирование расходов на содержание Комитета и его территориальных органов осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства финансов Республики Казахстан.
II. ПРИОРИТЕТЫ
7. Приоритетами Комитета являются:
Обеспечение государственного финансового контроля за:
целевым использованием средств бюджета, выделенных на реализацию общегосударственных и местных программ и мероприятий;
эффективным использованием и обеспечением сохранности государственной собственности;
целевым и эффективным использованием государственных и негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии государства;
осуществление совместно с правоохранительными органами мероприятий по борьбе с коррупцией и преступлениями в сфере экономики;
обеспечение полного возмещения нанесенного государству материального ущерба за счет виновных лиц и восстановление в бюджет средств, использованных не по целевому назначению.
III. ЗАДАЧИ КОМИТЕТА
8. Основными задачами Комитета являются:
осуществление финансового контроля за формированием и исполнением местных бюджетов, за финансово-хозяйственной деятельностью министерств, государственных комитетов, ведомств, а также иных центральных и местных исполнительных органов, государственных предприятий и организаций, содержащихся за счет бюджетных средств, за целевым и эффективным использованием государственной собственности, государственных и негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии государства, средств государственных внебюджетных фондов;
разработка на основе обобщения материалов ревизий и проверок предложений по рациональному использованию государственных средств и ресурсов, улучшению платежной дисциплины, расчетов с бюджетом и государственными внебюджетными фондами, совершенствованию контроля с целью предотвращения хищений и недостач, а также фактов неэффективного использования финансовых средств и имущества на государственных предприятиях и в организациях.
IV. ФУНКЦИИ КОМИТЕТА

9. Комитет пен оның аумақтық органдарына қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында мынадай функциялар:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiткен Жоспарға сәйкес Комитеттiң жұмысын жүргiзу;
жергiлiктi бюджеттердi қалыптастыру мен атқару жөнiндегi жұмыстардың жай-күйiн кешендi тексеру;
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ұйымдардың шығыстар сметаларының атқарылуына тексерулер мен тексерiстер жүргiзу;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуымен шаруашылық жүргiзушi серiктестiктердiң Тiзiлiмiне сәйкес, белгiленген тәртiппен, мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуымен шаруашылық жүргiзушi серiктестiктердiң қаржы-шаруашылық қызметтерiне тексерулер мен тексерiстер жүргiзу;
мемлекеттiк және мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың, мемлекеттiк органдар мен бюджеттiк ұйымдар алған iзгiлiк және қаржы көмектерiнiң, сондай-ақ халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдар мен донор елдердiң техникалық көмек заемының тиiмдi және мақсатты пайдаланылуына, мемлекеттiк лотореяларды өткiзуге бақылау жасау;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындар мен бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерiнiң шетелдiк iс сапарларға жұмсаған қаражатына бақылау жасау;
Қазақстан Республикасының шет елдердегi елшiлiктерi мен өкiлдiктерiн қаржыландыруға бөлiнген бюджеттiк қаражаттың мақсатты пайдаланылуына тексерiс жүргiзу;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резерв қорынан бөлiнген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына тексерiс жүргiзу;
жедел айналыстағы вексельдер мен мемлекеттiк қазынашылық мiндеттемелердi өтеу үшiн бөлiнген бюджеттiк қаражаттың мақсатты пайдаланылуына тексерiс жүргiзу;
акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер есептеудiң дұрыстығына және олардың бюджеттiң кiрiсiне толық түсуiне бақылау жасау;
мемлекеттiк органдар мен меншiктiң барлық нысандарындағы ұйымдарға бөлiнген бюджеттiк қаражаттың пайдаланылуына және бюджеттiк ұйымдармен өзара қаржы-шаруашылық қатынастарына қатысты мәселелер бойынша тексерiстер мен тексерулер жүргiзу;
мемлекеттiк бюджеттен тыс қорларға тексерулер мен тексерiстер жүргiзу;
өз құзыретiнiң шегiнде Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментiмен бiрлесiп мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудi жүргiзу кезiнде белгiленген тәртiптiң сақталуына тексерiстер, сондай-ақ шетелдiк фирмалардың (инвесторлардың) басқаруына берiлген мемлекеттiк кәсiпорындарға тексерiстер жүргiзудi жүзеге асыру;
өз құзыретiнiң шегiнде және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жоғары тұрған органдар мен әкiмдердiң тапсырмасы бойынша, өзге де орталық атқарушы органдардың өтiнiмi бойынша, азаматтардың хаттары мен өтiнiштерi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарға тексерiстер мен тексерулер жүргiзу;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi органдарының, Бас прокуратурасының ұсынысы бойынша және соттың шешiмi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметтерiне тексерiстер мен тексерулер жүргiзу;
аумақтық органдардың жұмыстарын ұйымдастыру, оларға бақылау-тексеру жұмыстарын жүргiзуде практикалық және әдiстемелiк көмектер көрсету жүктеледi.
V. Комитеттiң құқықтары

9. В целях реализации поставленных задач на Комитет и его территориальные органы возлагаются следующие функции:
проведение в соответствии с утвержденным Министром финансов Республики Казахстан планом работ Комитета:
комплексных проверок состояния работы по формированию и исполнению местных бюджетов;
ревизий и проверок исполнения сметы расходов центральных и местных исполнительных органов, организаций, содержащихся за счет республиканского и местного бюджетов;
ревизий и проверок финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства в установленном порядке, согласно Реестру государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства;
контроля за эффективным и целевым использованием государственных и негосударственных внешних займов, привлеченных под гарантии государства, гуманитарной и финансовой помощи, полученной государственными органами и бюджетными организациями, а также займа технической помощи международных финансово-экономических организаций и стран-доноров, проведением государственных лотерей;
контроля за расходованием средств на заграничные командировки работников центральных и местных исполнительных органов, а также государственных предприятий и бюджетных организаций;
проверок целевого использования бюджетных средств, выделяемых на финансирование посольств и представительств Республики Казахстан за рубежом;
проверок целевого использования средств, выделенных из резервного фонда Правительства Республики Казахстан;
проверок целевого использования бюджетных средств, выделяемых для погашения срочных обращаемых векселей и государственных казначейских обязательств;
контроля за правильностью начисления дивидендов на государственные пакеты акций и полнотой их поступления в доход бюджета;
проверок и ревизий государственных органов и организаций всех форм собственности по вопросам, касающимся использования выделяемых бюджетных средств и финансово-хозяйственных взаимоотношений с бюджетными организациями;
проведение ревизий и проверок в государственных внебюджетных фондах;
осуществление в пределах своей компетенции совместно с Департаментом по государственному имуществу и приватизации Министерства финансов проверок соблюдения установленного порядка при проведении приватизации государственной собственности, а также проверки государственных предприятий, переданных в управление иностранным фирмам (инвесторам);
проведение в пределах своей компетенции и в соответствии с действующим законодательством проверок и ревизий на государственных предприятиях и в организациях по поручениям вышестоящих органов и акимов, по обращениям иных центральных исполнительных органов, по письмам и заявлениям граждан;
проведение проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий и организаций по представлениям органов Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан и по решениям суда;
организация работы территориальных органов, оказание им практической и методической помощи в проведении контрольно-ревизионной работы.
V. ПРАВА КОМИТЕТА

10. Комитет пен оның аумақтық органдарының өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруы кезiнде:
тексерiлетiн объектiлерде тиiстi құжаттаманы (жоспарлар, сметалар, есептер, бухгалтерлiк, банктiк және қаржы құжаттары) және ақша қаражаттарының, бағалы қағаздарының және материалдық құндылықтардың iс жүзiнде болуын тексеруге;
тексерулер мен тексерiстер жүргiзу кезiнде белгiленген тәртiппен министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге және өзге де орталық, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдарға, мемлекеттiк кәсiпорындарға, бюджеттiк ұйымдарға, мемлекеттiк банктерге, әскери бөлiмдерге және олардың бөлiмшелерiне бөгетсiз кiруге;
тексерiлетiн кәсiпорындар мен ұйымдардың кассаларына, кассалық және қызмет бөлмелерiне, қоймаларына және архивтерiне сүргi салуға, ал құқық бұзушылық (құжаттарды өтiрiк жасау және жалған беру, бюджеттiк қаражатты шығындау, ұрлау, зиянкестiкпен пайдалану, мақсатсыз пайдалану) аңғарылған кезде белгiленген тәртiппен қажеттi құжаттарды алуға, олардың алынғандығы туралы актi жасауға және iстерде алынған құжаттардың көшiрмесiн немесе қаттамасын қалдыруға;
тексерiлетiн ұйымдардың басшылары мен басқа да қызметкерлерiнен тексеру мен тексерiстiң барысында пайда болған мәселелер бойынша жазбаша түсiндiрме талап етуге және алуға;
тексерулер мен тексерiстерге қатысу үшiн басқа ведомстволардың мамандарын тартуға;
тексерулер мен тексерiстердiң процесiнде тексерiлетiн ұйымның басшыларымен бiрлесiп, анықталған қаржы тәртiптерiнiң, бухгалтерлiк есеп жүргiзу тәртiбiнiң бұзылуын жою, келтiрiлген залалды өтеу жөнiнде қажеттi шаралар қабылдауға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен нысан бойынша, әр кәсiпорынның (ұйымның) тұрғысында жарты жылдықтың нәтижесi бойынша ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк кәсiпорындар мен өзге де ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң нәтижелерi туралы есептер алуға;
тексеру комиссиясының құрамында Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Тiзбеге сәйкес шаруашылық жүргiзушi серiктестiктердiң қаржы-шаруашылық қызметтерiне тексерулер мен тексерiстер жүргiзуге қатысуға;
тексерулер мен тексерiстердiң материалдары, талдаудың нәтижелерi бойынша мемлекеттiк органдарға, ұйымдарға ашылған тәртiп бұзушылықтарды жою туралы, атқару үшiн мiндеттi қаржы-шаруашылық қызметi туралы есептер беруге, сондай-ақ заңда белгiленген тәртiппен залалды өтеу және кiнәлi адамдарды жауаптылыққа тарту жөнiнде өзге де шаралар қабылдауға;
шығындау, ұрлау, қызмет жағдайын асыра пайдалану және тексерiлген объектiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiндегi өзге де құқық бұзушылықтар жөнiндегi тексерулер мен тексерiстердiң материалдарын тергеу органдарына жолдауға;
тергеу органдарынан осы материалдар бойынша қабылданған шешiмдердiң нәтижелерi туралы және егер ондай болған болса, материалдық залалды өтеу туралы мәселенiң шешiлуi жөнiнде ақпарат алуға;
салық заңдарын бұзу фактiлерi анықталған жағдайда материалдарды жасырылған салықтар мен төлемдердi, айыппұлдық және әкiмшiлiк санкцияларды қоса есептегенде, бюджетке өндiрiп алу жөнiнде оны iске асыру және шаралар қабылдау үшiн салық органдарына беруге;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық департаментiне мақсатсыз тұрғыда пайдаланылған бюджеттiк қаражаттарды, ағымдағы қаржыландырудың есебiне есептеудi жүргiзу жөнiнде ұсыныс енгiзуге құқығы бар.
VI. Лауазымды тұлғалардың жауаптылығы

10. Комитет и его территориальные органы при осуществлении возложенных на них задач имеют право:
проверять на ревизуемых объектах соответствующую документацию (планы, сметы, отчеты, бухгалтерские, банковские и финансовые документы) и фактическое наличие денежных средств, ценных бумаг и материальных ценностей;
беспрепятственно в установленном порядке посещать министерства, государственные комитеты и иные центральные, а также местные исполнительные органы, государственные предприятия, бюджетные организации, государственные банки, воинские части и их подразделения при проведении ревизий и проверок;
опечатывать кассы, кассовые и служебные помещения, склады и архивы проверяемых предприятий и организаций, а при обнаружении правонарушений (подделки и подлоги документов, растраты, хищения, злоупотребления, нецелевое использование бюджетных средств) изымать в установленном порядке необходимые документы, составлять акт об изъятии и оставлять в делах копии или опись изъятых документов;
требовать и получать от руководителей и других работников проверяемых организаций письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе ревизий и проверок;
привлекать для участия в ревизиях и проверках специалистов других ведомств;
принимать в процессе ревизий и проверок совместно с руководителями ревизуемых предприятий и организаций необходимые меры по устранению выявленных нарушений финансовой дисциплины, порядка ведения бухгалтерского учета, возмещению причиненного ущерба;
получать от государственных органов Республики Казахстан отчеты о результатах финансово-хозяйственной деятельности подведомственных государственных предприятий и иных организаций по результатам полугодий в разрезе каждого предприятия (организации) по форме, утвержденной Министерством финансов республики;
принимать в составе ревизионных комиссий участие в проведении ревизий и проверок финансово-хозяйственной деятельности хозяйственных товариществ согласно утвержденному Правительством Республики Казахстан перечню;
давать государственным органам, организациям по материалам ревизий и проверок, результатам анализа отчетов о финансово-хозяйственной деятельности обязательные для исполнения указания об устранении вскрытых нарушений, а также принимать иные меры в установленном законом порядке по возмещению ущерба и привлечению виновных лиц к ответственности;
направлять в следственные органы материалы ревизий и проверок по выявленным фактам растрат, хищений, злоупотреблений и иных правонарушений в финансово-хозяйственной деятельности ревизуемых объектов;
получать от следственных органов информацию о результатах принятых по этим материалам мер и решении вопроса о возмещении материального ущерба, если таковые имеются;
в случае выявления фактов нарушений налогового законодательства передавать материалы в органы налоговой службы для их реализации и принятия мер по взысканию в бюджет сокрытых налогов и платежей, включая штрафные и административные санкции;
вносить предложения Департаменту казначейства Министерства финансов Республики Казахстан по проведению зачета бюджетных средств, использованных не по целевому назначению, в счет их текущего финансирования.
VI. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ДОЛЖНОСТНЫХ ЛИЦ

11. Комитет пен оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғалары өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруы кезiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен осы Ереженi қатаң басшылыққа алуға, тексерулер мен тексерiстер жүргiзу кезiнде алынған мәлiметтердi тек қызметтiк мақсатта пайдалануға мiндеттi.
12. Лауазымды тұлғалар өз мiндеттерiн орындамағаны немесе дұрыс орындамағаны және мемлекеттiк және коммерциялық құпияларды сақтамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес тәртiптiк, әкiмшiлiк және қылмыстық жауаптылықта болады.
VII. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
13. Комитеттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Төраға басқарады.
14. Төрағаның оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын екi орынбасары болады.
15. Комитеттiң төрағасы Комитеттiң және оның аумақтық органдарының қызметiне басшылық жасайды, Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және олардың өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
16. Комитеттiң төрағасы:
өзiнiң орынбасарлары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк деңгейiн белгiлейдi;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiткен номенклатураға сәйкес Комитеттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады;
тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдары туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде қолданылып жүрген заңға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiм қабылдайды.
17. Қалалық және аудандық бөлiмдердiң қызметкерлерiн (басшыларынан басқа) қызметке қабылдауды және босатуды, қаржыландыруды және оларды ұстау жөнiндегi шығыстарды есептеудi, қажет болған кезде қызмет көрсететiн банк мекемелерiнен ақша қаражатын аудару үшiн атаулы ағымдағы шоттар ашу арқылы Комитеттiң облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша басқармалары жүзеге асырады.
18. Комитеттiң орталық аппаратының қызметкерлерi материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету және медициналық қызмет көрсету жағдайлары бойынша, ал Комитеттiң басшылары көлiктiк қызмет көрсету жағдайлары бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi орталық аппаратының қызметкерлерiне теңестiрiледi.
19. Комитеттi тарату мен қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

11. Должностные лица Комитета и его территориальных органов при осуществлении возложенных на них задач обязаны строго руководствоваться действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением, использовать получаемые при проведении ревизий и проверок сведения исключительно в служебных целях.
12. За невыполнение или ненадлежащее выполнение своих обязанностей и несоблюдение государственной и коммерческой тайны должностные лица несут дисциплинарную, административную и уголовную ответственность в соответствии в действующим законодательством Республики Казахстан.
VII. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КОМИТЕТА
13. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
14. Председатель имеет двух заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Министром финансов Республики Казахстан по представлению Председателя.
15. Председатель Комитета руководит деятельностью Комитета и его территориальных органов, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
16. Председатель Комитета:
определяет обязанности и степень ответственности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета в соответствии с номенклатурой, утверждаемой Министром финансов Республики Казахстан;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органах;
в пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
17. Прием и увольнение работников городских и районных отделов (кроме руководителей), финансирование и учет расходов по их содержанию осуществляются управлениями Комитета по областям, гг. Акмоле и Алматы с открытием при необходимости в учреждениях обслуживающего банка именных текущих счетов для перевода денежных средств.
18. Работники центрального аппарата Комитета по условиям материально-бытового обеспечения и медицинского обслуживания, а руководители Комитета - по условиям транспортного обслуживания приравниваются к работникам центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан.
19. Ликвидация и реорганизация Комитета производится в установленном законодательством порядке.