Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1791. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқарудың пәрменділігін одан әрі арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 45, 410-құжат) және "Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын іске асыру мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті туралы қоса беріліп отырған ереже бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 8 шілдедегі N 1076  қаулысының  күші жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1791 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Салық комитеті туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Барлық деңгейдегі салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ салық заңдарына және басқа да заң актілеріне сәйкес мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (бұдан әрі - Салық комитеті) және оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бірыңғай жүйесіне кіреді және тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде бекітілген мөлшерде және сомада салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің толық және уақытылы түсуі үшін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының толық және уақтылы аударылуы үшін жауап беретін мемлекеттік органдар болып табылады.
2. Салық комитеті және оның аумақтық органдары өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Парламенті мен Үкіметінің актілерін, өзге ден нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Салық комитетінің құрылымын Қазақстан Республикасының Үкіметі, ал оның штат санын Қазақстан Республикасының Қаржы министрі бекітеді.
4. Салық комитеті мен оның аумақтық органдары Республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігін ұстауға көзделген қаражаттың есебінен ұсталады.

Об утверждении Положения о Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 года N 1791. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 45, ст.410) и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. № 1551 "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 1997 г. № 1076 "Об утверждении Положения о Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. № 1791
Положение
о Налоговом комитете Министерства финансов
Республики Казахстан
Миссия
Обеспечить полное и своевременное поступление налогов, других обязательных платежей в бюджеты всех уровней, а также других финансовых обязательств перед государством согласно налоговому законодательству и другим законодательным актам.
1. Общие положения
1. Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Налоговый комитет) и его территориальные органы входят в единую систему Министерства финансов Республики Казахстан и являются государственным органами, несущими ответственность за полноту и своевременность поступления налогов, платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством, в размерах и суммах, утвержденных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий год, а также за полноту и своевременность перечисления обязательных пенсионных взносов.
2. Налоговый комитет и его территориальные органы в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента, Парламента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Структура Налогового комитета утверждается Правительством Республики Казахстан, а его штатная численность - Министром финансов Республики Казахстан.
4. Налоговый комитет и его территориальные органы содержатся за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства финансов Республики Казахстан.

5. Салық комитеті және оның аумақтық органдары заңды тұлғалар болып табылады, оның банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен бланкілері болады.
II. Басымдықтары
6. Салық комитеті өз қызметінде мынадай басымдықтарды басшылыққа алады:
салықтарды, төлемдерді және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді төлеуден жалтарған адамдарды анықтау жолымен мемлекеттік кірістердің өсуін қамтамасыз ету;
салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, сондай-ақ мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді басқаруды жетілдіру;
салық заңдарын және салықтардың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуін көздейтін басқа да заң актілерін насихаттау мен түсіндіру жөніндегі жұмыстың тиімділігін арттыру.
III. Негізгі тапсырмалары
7. Салық комитетінің өз қызмет аясындағы негізгі тапсырмалары мыналар болып табылады:
салықтардың, бюджет төлемдерінің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету, сондай- ақ міндетті зейнетақы жарналарының толық және уақтылы аударылуын қамтамасыз ету;
бюджетке төленетін төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуін көздейтін салық заңдарының және басқа да заң актілерінің тиімділігін зерделеу;
салық салу мәселелері жөніндегі заңдардың, халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеуге қатысу;
салық төлеушілерге олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру, бюджетке төленетін төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуін көздейтін салық заңдары мен басқа да заң актілерінің өзгерістері туралы салық төлеушілерге уақтылы хабарлап отыру;
салықтарды, мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді төлемеуге байланысты фактілерді не заңды және жеке тұлғалардың салықтардың және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түспеуіне немесе толық түспеуіне байланысты мемлекетке зиян келтіруге әкеп соққан, кірістерін жасыру немесе кеміту, салық салу объектілерін жасыру мақсатында жасалған әрекеттерін анықтау.
IV. Функциялары
8. Салық комитеті өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды атқарады:
төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің бюджетке түсуін көздейтін салық заңдары мен басқа да заң актілерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің бюджетке түсуін көздейтін салық заңдары мен басқа да заң актілерінің бұзылуы туралы арыздарды, хабарламаларды және басқа да ақпараттарды тексеруді жүзеге асырады;
салық төлеушілердің арасында төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің бюджетке түсуін көздейтін салық заңдары мен басқа да заң актілерінің қолданылуы туралы түсіндіру жұмысын жүргізеді;
салық заңдарының бұзылуына талдау және бағалау жүргізеді және салықтық құқық бұзушылықтарға ықпал ететін себептер мен шарттарды жою жөнінде тиісті ұсыныстар енгізеді;
аумақтық салық органдарының салық, бюджетке төленетін төлемдерді және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелер жинау жөніндегі есептерін алады, қорытады және талдайды;
аумақтық салық органдарының салық, бюджетке төленетін төлемдер және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелер жөніндегі жұмыстарының ұйымдастырылуына тексеру жүргізеді;
салық органдарында тіркелмеген заңды тұлғалар бойынша салық есебіне қою мақсатымен есеп жасайды және әділет органдарымен бірлесіп, салыстыру жүргізеді;
декларацияларын ұсынбаған заңды тұлғалар бойынша есеп жасайды;
салықты және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді мәжбүрлі өндіріп алу жөнінде жүргізілген жұмыстарға есеп береді және талдау жасайды;
салық органдарының бақылау-экономикалық жұмысының нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есепті жасайды;
аумақтық салық органдарына жұмысты ұйымдастыру жөнінде әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
кадрлардың біліктілігін арттыру жөнінде шаралар жүргізеді;
қолда бар келісімдерге сәйкес шет мемлекеттердің салық органдарымен және халықаралық салық ұйымдарымен байланысты жүзеге асырады, шет елдердің салық қызметтерінің қызметті ұйымдастыру тәжірибелерін зерделейді және оны Қазақстан Республикасы Салық органдарының қызметінде практикалық қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
өз құзыретінің шегінде салық салу мәселелері бойынша халықаралық келісімдерді іске асырады;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Фискальды саясат департаментімен бірлесе отырып, өзінің құзыретінің шегінде әдістемелік және нұсқаулық материалдарды әзірлейді және бекітеді, төленетін төлемдерді және мемлекет алдындағы қаржылық басқа да міндеттердің бюджетке түсуін көздейтін салық заңдары мен басқа да заң актілерін қолдану жөнінде түсіндірмелер дайындайды;
ақпараттық жүйелер мен салық органдарын автоматтандырудың және компьютерлендірудің басқа да құралдарын құру жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
V. Құқықтары

5. Налоговый комитет и его территориальные органы являются юридическими лицами, имеют счета в банках,печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
ІІ. Приоритеты
6. В своей деятельности Налоговый комитет руководствуется следующими приоритетами:
обеспечение роста государственных доходов путем выявления лиц, уклоняющихся от уплаты налогов, платежей и других финансовых обязательств перед государством;
совершенствование администрирования налогов, платежей в бюджет, а также других финансовых обязательств перед государством;
повышение эффективности работы по пропаганде и разъяснению налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление налогов и других финансовых обязательств перед государством.
ІІІ. Основные задачи
7. Основными задачами Налогового комитета в сфере своей деятельности являются:
обеспечение полного и своевременного поступления налогов, платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством, а также обеспечение полного и своевременного перечисления обязательных пенсионных взносов;
изучение эффективности налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет, и других финансовых обязательств перед государством;
участие в разработке проектов законов, международных договоров по вопросам налогообложения;
разъяснение налогоплательщикам их прав и обязанностей, своевременное информирование налогоплательщиков об изменениях налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
выявление фактов, связанных с неуплатой налогов, других финансовых обязательств перед государством либо совершенных действий с целью сокрытия или занижения доходов, укрытия объектов обложения юридическими и физическими лицами, повлекших причинение убытков государству в связи с непоступлением или недопоступлением налогов и других платежей в бюджет, а также обеспечение исполнения других финансовых обязательств перед государством.
IV. Функции
8. В соответствии с возложенными задачами Налоговый комитет выполняет следующие основные функции:
осуществляет контроль за соблюдением налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
осуществляет проверки заявлений, сообщений и другой информации о нарушениях налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет, и других финансовых обязательств перед государством;
проводит среди налогоплательщиков разъяснительную работу по применению налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
проводит анализ и оценку нарушений законодательства и в установленном порядке вносит соответствующие предложения по устранению причин и условий, способствующих налоговым правонарушениям;
получает, обобщает и анализирует отчеты территориальных налоговых органов по сбору налогов, платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
проводит проверки организации работы территориальных налоговых органов по сбору налогов, платежей в бюджет, а также других финансовых обязательств перед государством;
составляет отчетность и производит сверку с органами юстиции по незарегистрированным в налоговых органах юридическим лицам с целью постановки их на налоговый учет;
составляет отчетность по юридическим лицам, не представляющим декларации;
составляет отчетность и анализирует проводимую работу по принудительному взиманию налогов и других финансовых обязательств перед государством;
составляет ежеквартально отчетность о результатах контрольно-экономической работы налоговых органов;
оказывает методическую и практическую помощь территориальным налоговым органам по организации работы;
проводит мероприятия по повышению квалификации кадров;
осуществляет связь с налоговыми органами иностранных государств и международными налоговыми организациями в соответствии с имеющимимся соглашениями, изучает опыт организации деятельности налоговых служб зарубежных стран и разрабатывает предложения по его практическому применению в деятельности налоговых органов Республики Казахстан;
в пределах своей компетенции реализует международные соглашения по вопросам налогообложения;
совместно с Департаментом фискальной политики Министерства финансов Республики Казахстан разрабатывает в пределах своей компетенции и утверждает методические и инструктивные материалы, готовит разъяснения по применению налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
осуществляет меры по созданию информационных систем и других средств автоматизации и компьютеризации налоговых органов.
V. Права

9. Өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды жүзеге асыру үшін Салық комитетінің:
заңды (ерекше жұмыс режимі бар заңды тұлғаларды қоса алғанда) және жеке тұлғаларда ұсынылған ұйғарымдардың негізінде барлық ақша құжаттарына, бухгалтерлік кітаптарына, есептілікке, сметаларға, қолда бар ақшаға, бағалы қағаздарға және басқа да құндылықтарға, есеп айырысуларға, декларацияларға және салықты, бюджетке төленетін басқа да төлемдерді және мемлекет алдындағы өзге де қаржылық міндеттемелерді есептеуге және төлеуге байланысты өзге де құжаттарға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртіп пен шарттар бойынша тексеру жүргізуге, ұйымдардың лауазымды адамдарынан және басқа да қызметкерлерінен, сондай-ақ азаматтардан аталған тексерулердің барысында туындаған мәселелер бойынша анықтамалар, ауызша және жазбаша түсініктемелер алуға;
өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде ұйымдар мен азаматтардың кіріс алу үшін пайдаланылатын не салық салу объектілерін ұстауға байланысты өндірістік, қойма, сауда және өзге де үй-жайларын орналасқан жеріне қарамастан, қолданылып жүрген заңдарды сақтай отырып тексеруге;
ұйымдардың басшылары мен басқа да лауазымды адамдарына, сондай-ақ азаматтарға анықталған төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуін көздейтін салық заңдарының және басқа да заң актілерін бұзушылықтарды жою туралы орындауы үшін міндетті нұсқаулар беруге және олардың орындалуын бақылауға;
заңдарда көзделген жағдайларда банктік шоттарға салық, айыппұл, өсім және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелері сомаларын алуға инкассалық тапсырмалар (өкімдер) беруге;
анықталған салық заңдарын бұзушылықты жою туралы талаптар орындалмаған, тексеріс пен тексерулерге жібермеген, салық органдарына есеп айырысуларды, декларацияларды және пайда алуға, салық салу объектілерін ұстауға, салықты және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді және мемлекет алдындағы өзге де қаржы міндеттемелерін есептеуге байланысты басқа да құжаттарды ұсынбаған, салық органдарының талап етуі бойынша анықталған тәртіп бұзушылықтарды жойғанға дейін қаржылық есептілікті ұсынбаған жағдайларда ұйымдар мен азаматтардың банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын өзге де ұйымдардағы шоттары бойынша шығыстық операцияларды уақытша тоқтатуға. Салық заңдарын бұзу фактілерін анықтаған кезде салық органдары алынған заттардың тізімі көрсетілген актінің көшірмесін төлем жасаушыға тапсыра отырып, салық заңдарын бұзу фактілерін куәландыратын құжаттарды, ақша және материалдық қаражаттарды алуға құқылы;
салық заңдарын бұзған ұйымдарға, лауазымды адамдарға және азаматтарға қолданылып жүрген заңдарда көзделген санкциялар мен айыппұлдарды қолдануға;
белгіленген мерзімде салықты және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді, айыппұлдарды және өсімді төлемеген кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық төлеушінің мүлкіне билік етуін шектеу туралы шешім шығаруға;
сауда және басқа да ұйымдарда, жеке кәсіпкерлерде тауарларды (өнімдерді), ұсынылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулерін бақылаулық сатып алуларын жүргізуге;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жазбаша сұрау салудың негізінде тек қызметтік мақсатта басқа заңды тұлғалардан, банктерден және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын өзге де ұйымдардан, биржалардан және азаматтардан тексеріліп отырған ұйымдар мен азаматтардың кәсіпкерлік қызметі, банк шоттарындағы операциялары және ақша жағдайы туралы мәліметтер, анықтамалар, сондай-ақ құжаттар алуға;
тексерулер мен сараптамалар жүргізуге ұйымдардың білікті мамандарын, басқа бақылау органдарының қызметкерлерін салық органдарының қаражаты есебінен ақы төлей отырып тартуға;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес ұйымдар мен азаматтарға салықты және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, сондай-ақ мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді төлеу бойынша мерзімін ұзартуға және бөліп төлеуге рұқсат беруге;
аумақтық салық комитеттерінің шешімдері қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келмеген жағдайда олардың күшін жоюға немесе тоқтатуға құқылы.
VI. Міндеттері

9. Для реализации возложенных на него задач и функций Налоговый комитет имеет право:
производить у юридических (включая юридические лица с особым режимом работы) и физических лиц проверки на основании предъявленных предписаний всех денежных документов, бухгалтерских книг, отчетов, смет, наличия денег, ценных бумаг и других ценностей, расчетов, деклараций и иных документов, связанных с исчислением и уплатой налогов, других платежей в бюджет и иных финансовых обязательств перед государством, в порядке и на условиях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, получать от должностных лиц и других работников организаций, а также граждан справки, устные и письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе указанных проверок;
обследовать с соблюдением действующего законодательства при осуществлении своих полномочий используемые для извлечения доходов либо связанные с содержанием объектов налогообложения, независимо от места их нахождения, производственные, складские, торговые и иные помещения организаций и граждан;
давать обязательные для исполнения указания руководителям и другим должностным лицам организаций, а также гражданам об устранении выявленных нарушений налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством, и контролировать их выполнение.
в случаях, предусмотренных законодательством, выставлять на банковские счета инкассовые поручения (распоряжение) на взимание сумм налогов, штрафов, пени и других финансовых обязательств перед государством;
приостанавливать расходные операции организаций и граждан по их счетам в банках и иных организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в случаях невыполнения требований об устранении выявленных нарушений налогового законодательства, недопуска к проверке и обследованиям, непредставлении налоговым органам расчетов, деклараций и других документов, связанных с извлечением доходов, содержанием объектов налогообложения, исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет и иных финансовых обязательств перед государством, непредставление финансовой отчетности по требованию налоговых органов до устранения выявленных нарушений. При обнаружении фактов нарушения налогового законодательства налоговые органы имеют право изымать документы, денежные и материальные средства, свидетельствующие об этом, с вручением плательщику копии акта с описью изъятого;
применять к организациям, должностным лицам и гражданам, нарушившим налоговое законодательство, санкции и штрафы, предусмотренные действующим законодательством;
при неуплате в установленный срок налогов и других финансовых обязательств перед государством, штрафов и пени выносить решение об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
совершать в торговых и других организациях, у индивидуальных предпринимателей контрольные закупки товаров (продукции), предоставляемых работы и услуг;
получать на основании письменного запроса в соответствии с действующим законодательством сведения, справки, а также документы о предпринимательской деятельности, операциях и состоянии денег на банковских счетах проверяемых организаций и граждан от других юридических лиц, банков и иных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, бирж и граждан исключительно в служебных целях;
привлекать к проведению проверок и экспертиз квалифицированных специалистов организаций, работников других контролирующих органов с оплатой за счет средств налоговых органов;
предоставлять организациям и гражданам отсрочку и рассрочку по уплате налогов и других платежей в бюджет, а также других финансовых обязательств перед государством согласно действующему законодательству;
отменять или приостанавливать решения территориальных налоговых комитетов в случае несоответствия их действующему законодательству.
VI. Обязанности

10. Салық комитеті өз қызметінде:
салық төлеушілердің құқықтарын және мемлекеттің мүддесін сақтауға және қорғауға, салықтардың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің дұрыс есептелуіне, толық және уақтылы төленуін бақылауды жүзеге асыруға;
салық төлеушілер мен салық салу объектілерінің уақтылы есепке алынуын қамтамасыз етуге, бюджетке есептелген және төленген салықтардың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің есебін жүргізуге;
заңдарға сәйкес есептелген салық және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің сомасымен салыстырғанда артық енгізілген сомаларды салық төлеушілерге қайтаруға;
Қазақстан Республикасының салық заңдарын бұзушылық туралы арыздарды, хабарламалар мен басқа да ақпараттарды тексеруге;
салық төлеушілер туралы ақпараттың құпиясын сақтауға;
декларацияларды және салықты, мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді есептеу мен төлеуге байланысты өзге де құжаттардың нысандарын әзірлеуге;
салық заңдарын бұзу фактілерін жинауға, талдауға және оларға баға беруге, салық заңдарын бұзуға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөнінде тиісті ұсыныстар енгізуге;
салық төлеушілерді тиісті салық комитеттерінің басшылары қол қойған ұйғарымдар бойынша ғана тексеру жүргізуге;
қаржы органдарына салық және бюджет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түскен сомалары туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген нысан мен мерзімдерде есептер ұсынуға;
салықты және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелерді (айыппұлдар мен өсімдерді есептемегенде) жасыру сомасы заңды тұлғаларда 2000 есе айлық есепті көрсеткіштен және жеке тұлғаларда 500 есе айлық есепті көрсеткіштен асатын салық төлеушілер бойынша материалдарды Салық полициясы департаментінің органдарына беруге;
акциялардың мемлекеттік пакеті бар акционерлік қоғамдардың дивидендтерді дұрыс есептеуіне және оларды уақтылы төленуіне бақылау жасауға міндетті.
VII. Жауапкершілігі
11. Салық комитеті:
салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз етпегені үшін;
салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуі жөніндегі есептіліктің дұрыстығы үшін жауап береді.
VIII. Қызметін ұйымдастыру
12. Салық комитетінің облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерінен тұратын тік бағыныстағы органдары болады.

10. Налоговый комитет в своей деятельности обязан:
соблюдать и защищать права налогоплательщиков и интересы государства, осуществлять контроль за правильностью исчисления, полнотой и своевременностью уплаты налогов и других финансовых обязательств перед государством;
обеспечивать своевременный учет налогоплательщиков и объектов обложения, вести учет начисленных и уплаченных налогов в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
в соответствии с законодательством возвращать налогоплательщикам суммы, излишне внесенные по сравнению с начисленной суммой налога и других финансовых обязательств перед государством;
проводить проверки заявлений, сообщений и другой информации о нарушениях налогового законодательства Республики Казахстан;
соблюдать тайну информации о налогоплательщиках;
разрабатывать формы деклараций и иных документов, связанных с исчислением и уплатой налогов, других финансовых обязательств перед государством;
проводить сбор, анализ и оценку фактов нарушений налогового законодательства и вносить соответствующие предложения по устранению причин и условий, способствующих налоговым правонарушениям;
проводить проверки у налогоплательщиков только по предписаниям, за подписью руководителей соответствующих налоговых комитетов;
представлять отчеты в финансовые органы о суммах поступления налогов и других финансовых обязательств перед бюджетом по форме и в сроки, установленные Министерством финансов Республики Казахстан;
передавать материалы органам Департамента налоговой полиции по налогоплательщикам, где суммы сокрытия налогов и других финансовых обязательств перед государством (без штрафов и пени) превышают 2000-кратный месячный расчетный показатель у юридических лиц и 500-кратный месячный расчетный показатель у физических лиц;
осуществлять контроль за правильностью начисления дивидендов и их своевременной выплатой акционерными обществами с государственным пакетом акций.
VII. Ответственность
11. Налоговый комитет несет ответственность за:
необеспечение полного и своевременного поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также финансовых обязательств перед государством;
достоверность отчетности по поступлению налогов, платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством.
VIII. Организация деятельности
12. Налоговый комитет имеет органы с вертикальной подчиненностью, состоящие из налоговых комитетов по областям, городам Акмоле и Алматы, по районам, городам и районам в городах.

13. Салық комитетінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрі бекітетін ереженің негізінде іс-қимыл жасайтын кеңесші орган болып табылатын Кеңес құрылады.
14. Салық комитеті өзіне берілген өкілеттіктер шегінде арнаулы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ аумақтық салық органдарының жұмыстарын үйлестіру мен оған басшылық жасауды дербес жүзеге асырады.
15. Салық комитетін Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Салық комитеті төрағасының орынбасарларын Салық комитеті төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің төрағалары мен орынбасарларын, сондай-ақ аудандар, қалалар мен қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерінің төрағаларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің қызметкерлерін, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерінің қызметкерлерін облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің төрағалары қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
16. Салық комитетінің төрағасы:
Салық комитетінің және оның аумақтық органдарының жұмыстарын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Салық комитетіне жүктелген міндеттердің орындалуы және олардың өз функцияларын жүзеге асыруы үшін жеке жауап береді;
Салық комитетінің құрылымдық бөлімшелерінің орынбасарлары мен жетекшілерінің міндеттерін және жауапкершілік дәрежесін белгілейді;
Салық комитеті орталық аппаратының қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Салық комитетінің басқармалары туралы ережелерді және аумақтық салық комитеттері туралы үлгі ережелерді бекітеді;
Салық комитетінің құрылымдық бөлімшелері басшылары мен аумақтық салық органдары басшыларының салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық міндеттемелердің түсуі жөніндегі есептерін тыңдайды;
өз құзыретінің шегінде бұйрықтар шығарады;
облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің құрылым мен штат санын бекітеді;
тәртіптік шаралар қолданады;
өз құзыретінің шегінде Салық комитетін мемлекеттік органдар мен ұйымдарда қолданылып жүрген заңдарға сәйкес білдіреді;
өз құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.

13. В налоговом комитете создается Совет, являющийся совещательным органом, действующий на основании Положения, утверждаемого Министром финансов Республики Казахстан.
14. Налоговый комитет в пределах предоставленных ему полномочий автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также координацию и руководство работой территориальных налоговых органов.
15. Налоговый комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
Заместители Председателя Налогового комитета назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Председателя Налогового комитета.
Председатели и заместители председателей налоговых комитетов по областям, городам Акмоле и Алматы, а также председатели налоговых комитетов по районам в городах назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
Работники налоговых комитетов по областям, городам Акмоле и Алматы, работники налоговых комитетов по районам, городам и районам в городах назначаются на должность и освобождаются от должности председателями налоговых комитетов по областям, городам Акмоле и Алматы.
16. Председатель Налогового комитета:
организует и осуществляет руководство работой Налогового комитета и его территориальных органов, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Налоговый комитет задач и осуществление им своих функций;
определяет обязанности и степень ответственности заместителей и руководителей структурных подразделений Налогового комитета;
назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата Налогового комитета;
утверждает положения об управлениях Налогового комитета и типовое положение о территориальных налоговых комитетах;
заслушивает отчеты руководителей структурных подразделений Налогового комитета и руководителей территориальных налоговых органов по поступлению налогов, платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает структуру и штатную численность налоговых комитетов по областям, городам Акмоле и Алматы;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции представляет Налоговый комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенных к его компетенции.

17. Барлық деңгейдегі салық органдарында әлеуметтік даму және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қоры құрылады.
Салық органдарындағы әлеуметтік даму және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қорын пайдаланудың тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
18. Салық комитеті өз жұмысында Салық полициясы департаментімен, орталық және жергілікті атқарушы органдармен, құқық қорғау және басқа да мемлекеттік бақылаушы органдармен өзара іс-қимыл жасайды, бақылау жасаудың бірлескен шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді.
19. Салық комитетінің қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқару кезінде заңмен қорғалады.
20. Салық комитетінің қызметкерлері республикалық бюджеттің қаражаты есебінен міндетті жеке сақтандырылуға жатады.
21. Салық комитетін тарату және қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.

17. В налоговых органах на всех уровнях создается фонд социального развития и материально-технического обеспечения.
Порядок использования фонда социального развития и материально-технического обеспечения налоговых органов определяется Правительством Республики Казахстан.
18. Налоговый комитет в своей работе взаимодействует с Департаментом налоговой полиции, центральными и местными исполнительными органами, правоохранительными и другими государственными контролирующими органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивает взаимный обменинформацией.
19. Работники Налогового комитета при исполнении служебных обязанностей охраняются законом.
20. Работники Налогового комитета подлежат обязательному личному  страхованию за счет средств республиканского бюджета.
21. Ликвидация и реорганизация Налогового комитета осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.