Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамытудың стратегиясы туралы және ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясын iске асыру жөнiндегi кеңейтiлген шаралардың жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1817. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 5  қазандағы  N 908 Қаулысымен.
Экономиканың аграрлық секторындағы жағдайдың түбегейлi өзгеруiне байланысты ауыл шаруашылығын дамытудың көкейкестi мiндеттерiн шешуге бағытталған жалпы мемлекеттiк стратегияның шеңберiнде аграрлық саясатты жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамытудың стратегиясы және Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясын iске асыру жөнiндегi кеңейтiлген шаралардың жоспары бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Министрлiктер мен ведомстволардың басшылары Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамытудың стратегиясын iске асыру жөнiндегi кеңейтiлген шаралардың жоспарында айқындалған заң және нормативтiк актiлердi уақтылы және сапалы әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
3. Мыналар:
ауыл шаруашылығын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың мақсатты бағдарламалары мен жыл сайынғы жоспарларын әзiрлеу Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясына негiзделедi;
Қазақстан Республикасының жауапты атқарушылары болып табылатын министрлiктерi мен ведомстволары, қоса атқарушылармен келiсiм бойынша, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне, ал Агенттiк - Қазақстан Республикасының Үкiметiне жылына екi рет Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясын iске асырудың кеңейтiлген жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етедi;
қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясын iске асыру жөнiндегi кеңейтiлген жоспарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi деп белгiленсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.26. N 1184  қаулысымен .
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын 2010 жылға дейiн дамыту стратегиясын iске асыру жөнiндегi кеңейтiлген жоспарын орындау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне, ал оған бақылау жасау - Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне жүктелсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.26. N 1184  қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1997 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1817 қаулысына
1 қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығын
2010 жылға дейiн дамыту стратегиясы
ЕСКЕРТУ. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.26. N 1184  қаулысымен .
I. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығының қазiргi
заманғы жай-күйi
Жай-күйi:
Рентабельдiлiгi
Ауыл шаруашылығының өнiмiн сатудан рентабельдiлiк деңгейi
_____________________________________________________________
|            |    Барлығы %  |        Оның iшiнде             |
|____________|_______________|________________________________|
|            |               |өсiмдiк        |мал шаруашылығы |
|            |               |шаруашылығы    |                |
|____________|_______________|_______________|________________|

О Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года и о развернутом Плане мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства до 2010 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. № 1817. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2007 года N 908
Сноска. Постановление Правительства РК от 22 декабря 1997 г. N 1817 утратило силу постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N  908 .
В целях осуществления аграрной политики в рамках общегосударственной стратегии, направленной на решение актуальных задач развития сельского хозяйства, связанных с коренным изменением положения в аграрном секторе экономики, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Стратегию развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года и развернутый План мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года (прилагаются).
2. Руководителям министерств и ведомств обеспечить своевременную и качественную разработку законодательных и нормативных актов, определенных развернутым Планом мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года.
3. Установить, что:
разработка целевых программ и ежегодных планов социально-экономического развития сельского хозяйства должна исходить из Стратегии развития сельского хозяйства до 2010 года;
два раза в год министерства и ведомства Республики Казахстан, являющиеся ответственными исполнителями, по согласованию с соисполнителями, обеспечивают представление информации в Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, а Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан - в Правительство Республики Казахстан о ходе выполнения развернутого Плана мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года;
изменения и дополнения к развернутому Плану мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года, в случае необходимости, вносятся в Правительство Республики Казахстан Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Выполнение развернутого Плана мероприятий по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Казахстан до 2010 года возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, а контроль - на Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1997 г. № 1817
СТРАТЕГИЯ
РАЗВИТИЯ СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ДО 2010 ГОДА
I. СОВРЕМЕННОЕ СОСТОЯНИЕ СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СОСТОЯНИЕ:
Рентабельность
Уровень рентабельности от реализации сельскохозяйственной продукции
--------------------------------------------------------------------------
!Всего %!                В том числе
!       !-------------------------------------------------
!       !     растениеводство     !  животноводство
---------------------------------------------------------------------------

|   1990 ж.  |     46,0      |   105,4       |      18,9      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1991 ж.  |     40,2      |    87,8       |      24,9      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1992 ж.  |     75,8      |   151,7       |      -4,9      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1993 ж.  |     -2,2      |    28,2       |     -27,7      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1994 ж.  |     -6,7      |     9,8       |     -24,5      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1995 ж.  |    -17,9      |    -2,9       |     -30,7      |
|____________|_______________|_______________|________________|
|   1996 ж.  |    -20,8      |    -1,9       |     -43,7      |
|____________|_______________|_______________|________________|
Алынған көзi: ҚР Ауылшарминi, Экономминi
Қазақстанның ЖIӨ-дегi ауыл шаруашылығының үлесi (%)
1990 ж.         75% - 25%
1996 ж.         86% - 14%
Қазақстан Республикасы          Қазақстан Республикасындағы
шаруашылықтарының барлық        шаруашылықтардың барлық
санаттарындағы ауыл             санаттарындағы жануарлардың
шаруашылығы өнiмiнiң негiзгi    негiзгi түрлерiнiң саны
түрлерiнiң өндiрiсi (мың тонна)
(Диаграмманы қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету
* ауыл шаруашылығының ауыл шаруашылығы машиналарының негiзгi түрлерiмен қамтамасыз етiлуi 65-70% құрайды;
* пайдалану мерзiмi 5 және одан артық жылдағы машиналар мен жабдықтардың үлесi 93% жеттi.
Топырақтың құнарлылығы
* егiстiктiң жартысы (16 млн. га) фосфор мен гумус құрамы төмен жерлердi құрайды;
* соңғы 7 жыл iшiнде тыңайтқыштарды себудiң көлемi: органикалығы 10-11 есе, минералдығы - 16-17 есе қысқарды.
* гумустың топырақты жыл сайынғы шығындалуы (1 га-ға тоннада) астық себуге 0,5-1, егiстiк себiлiмiнде 1-3 құрайды;
* топырақтың құнарлылығын қалпына келтiру үшiн кемiнде 5 жыл қажет.
Ауыл шаруашылығы өндiрiсi технологияларының жаппай бұзылуы
* ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерден, аурулар мен арам шөптерден өнiмдiлiгiнiң жоғалуы оның биологиялық мүмкiншiлiктерiнiң 30% жетедi;
* ауыл шаруашылығы жануарларының жем-шөппен және мал дәрiгерлiк профилактикасымен қамтамасыз етiлмеуiнен қатардан шығуы өсе түседi.
Капиталды салудың ең тәуекелдi аймағы
Өнiмдi өткiзуге байланысты жағдайдың нашарлауы
Ауылдағы әлеуметтiк жағдайдың нашарлауы:
- кедейшiлiк;
- жұмыссыздық;
- қылмыс;
- бiлiм;
- денсаулық сақтау;
- экология;
- инфрақұрылым.
* ауыл тұрғынының санасындағы нарықтық жаңғыртулардың болмай қоймайтындығы жөнiндегi психологиялық өзгерiс. Масылдық және патериналистiк көңiл-күйлердiң әлсiреуi;
* жеке меншiкке деген оң қатынас беки түсуде;
* жеке меншiк және нарықтық қатынастар нығайып, дами түсуде;
* ауыл ендi инфляция көзi болып табылмайды;
* салада мемлекет иелiгiнен алу мен монополиясыздандыру жүзеге асырылды;
* жаңғыртулар мен дамудың заңдық негiздерi қалыптасты;
* экспорт өстi;
* айқын жасалған мемлекеттiк саясаттың болмауы. Мемлекеттiк құрылымдар мен басқару жүйелерiнiң өзгерiп жатқан селодағы жағдайға бара-бар көңiл бөлмеуi;
* реформалардың зигзаг түрiнде жүзеге асырылуы;

1990 г.             46,0            105,4                   18,9
--------------------------------------------------------------------------
1991 г.             40,2             87,8                   24,9
--------------------------------------------------------------------------
1992 г.             75,8            151,7                   -4,9
--------------------------------------------------------------------------
1993 г.             -2,2             28,2                  -27,7
--------------------------------------------------------------------------
1994 г.             -6,7              9,8                  -24,5
--------------------------------------------------------------------------
1995 г.            -17,9             -2,9                  -30,7
--------------------------------------------------------------------------
1996 г.            -20,8             -1,9                  -43,7
--------------------------------------------------------------------------
Источник: Минсельхоз, Минэкономики
Доля сельского хозяйства в ВВП Казахстана (%)
1990 г.                         1996 г.
75%                                 86%
25%                                 14%
Диаграмма
Материально-техническое обеспечение
- обеспеченность сельского хозяйства основными видами сельхозмашин
составляет 65-70 %;
- доля машин и оборудования со сроком эксплуатации 5 и выше лет
достигла 93%.
Плодородие почв
- половина пашни (16 млн. га) составляют земли с низким содержанием
фосфора и гумуса;
- за последние 7 лет сократился объем внесения удобрений:
органических - в 10-11 раз, минеральных - 16-17 раз;
- ежегодные потери гумуса в почве (тонн на 1 га.) составляют на
посевах зерновых 0,5-1, на посевах пропашных 1-3;
- для восстановления плодородия потребуется не менее 5 лет.
Массовое нарушение технологий
сельскохозяйственного производства
- потери урожая сельхозкультур из-за вредителей, болезней и сорняков
достигают 30 % от его биологических возможностей;
- возрастает выбытие сельскохозяйственных животных из-за
необеспечения кормами и ветеринарной профилактики.
Самая рисковая зона вложений капитала
Ухудшение положения со сбытом продукции
Ухудшение социальной ситуации на селе:
- бедность;
- безработица;
- преступность;
- образование;
- здравоохранение;
- экология;
- инфраструктура.
- психологический перелом в сознании сельского жителя о необратимости
рыночных преобразований. Ослабление иждивенческих и патерналистских
настроений;
- укореняется положительное отношение к частной собственности;
- укрепляются и развиваются частная собственность и рыночные
отношения;
- село больше не является источником инфляции;
- осуществлены разгосударствление и демонополизация в отрасли;
- сформированы законодательные основы преобразований и развития;
- рост экспорта;
- отсутствие четко выраженной государственной политики. Неадекватное
реагирование государственных структур и системы управления на
изменяющуюся обстановку на селе;
- зигзагообразное осуществление реформ:

- 1992-1994 жылдары экономикалық реформалардың консервациялануы;
- 1994-1995 жылдары нарықтық жаңғыртулардың естен тандырыла жүргiзiлуi;
- 1996-1997 жылдары экономикалық жаңғыртулардың баяулауы;      * қаржы капиталының болмауы;
* экономиканың басқа салаларымен салыстырғанда меншiк қатынастары алға жылжытылмады;
- АӨК-де нарықтық және тауар-ақша қатынастарының терең бюрократтық және криминалдық бұрмалануы (N 1 сурет);
* ауыл тұрғындарының дәстүрлi консерватизмi мен ментальдiлiгi.
Ауылда әлеуметтiк саясаттың бара-бар әлсiремеуi;
* ауыл тұрғындарының реформаларға әлсiз бейiмделуi;
* сенiмдi өткiзу рыноктарының болмауы;
* чиновниктердiң сыбайлас жемқорлығы мен парақорлығы;
Мiндеттi түрде республика ауыл шаруашылығы өндiрiсiнде тауар-ақша қатынасының схемасы СХЕМА
(Схеманы қағаздағы нұсқадан қараңыз)
II. Мүмкiншiлiктер мен қауiп-қатерлер.
Күштi және әлсiз тұстары
Даму мүмкiншiлiгi
* Iрi өткiзу рыноктары
* Жер шары халқының өсуi жылына 85-90 млн. адамды құрайды.
* 2005 жылға қарай әлемдiк тұтыну:
- 37 млн. тонна бидайға;
- 37 млн. тонна жем-шөптiк астыққа;
- 48 млн. тонна ақталған күрiшке өседi.
* Астықпен әлемдiк сауда жасаудың 80% дамушы елдердiң үлесiне тиедi және астықты тұтынудың жыл сайынғы өсу қарқыны 2% құрайды;
* Бидайдың жалпы импортының 1/3-i халқының өсу деңгейi жоғары, оны өндiрмейтiн немесе айтарлықтай емес мөлшерде өндiретiн елдерге тиесiлi;
* Азияның дамыған елдерi азық-түлiктiң әлемдiк рыноктарын дамытудың қозғаушы факторлары болып табылады;
* Азия тарапынан импортқа деген қажеттiлiк астықтың әлемдiк бағасын ұстап тұратын болады;
* Азия азық-түлiктiң елеулi диверсификацияланған рыногын ұсынады (астық, ет және оларды ұқсату өнiмдерi);
* ТМД елдерiнiң экономикалық өсуi мен халқының өсуiнiң күтiлуi;
* Табиғи шикiзаттан жасалған бұйымдар мен тауарларға деген қажеттiлiктiң өсуiнiң әлемдiк тенденциялары;
* Ашық нарықтық саудаға және нарықтың қатынастарды реттеудегi мемлекеттiң рөлiн шектеуге көшу (рыноктардың ашықтығы, субсидиялардың және дотациялардың күшiн жою, кеден реттеуiн оңайлату).
Астық рыногы
Азық-түлiк рыноктарын дамытудағы жалпы тенденциялар Қазақстан үшiн астықпен сауда жасауда қолайлы жағдайлар тудырады, бұл:
* Қытай, Пәкiстан, Ауғанстан, Иран секiлдi жақын аумақтардың қажеттiлiгiнiң ұлғаюы;
* географиялық жағдайларға байланысты дәстүрлi өткiзу рыноктарында (ТМД-ның Азиялық және Кавказ республикаларында), iшiнара Ресейде, Солтүстiк Африка, Қиыр Шығыс және Оңтүстiк Азия елдерi импортының өсуiнiң есебiнен орнығып қалуының мүмкiншiлiгi;
* астық ағынының әлемдiк саудада Қиыр Шығыс және Оңтүстiк-Шығыс Азия жағына қарай өзгеруi мен жаңа көлiк жолдарының ашылуы экспорттың бiр бөлiгiн үлесiне астықтың әлемдiк импортының 25% жуығы тиесiлi Таяу Шығыс Азияға бағдарлануға мүмкiншiлiк бередi;
* тамақтанудың диверсификациясы, экономикалық өсу және халықтың өсуi қатты және күштi бидай сорттарының, сондай-ақ олардың негiзiнде астықты өңдеу өнiмдерiнiң астық рыноктарына қол жеткiзуге жол ашады;
* Қазақстанның экспорттық астық рыногының мүмкiн сыйымдылығы -

- консервация экономических реформ в 1992-1994 годах;
- шоковое проведение рыночных преобразований в 1994-1995 годах;
- замедление экономических преобразований в 1996-1997 годах;
- отсутствие финансового капитала;
- не продвинуты отношения собственности по сравнению с другими
отраслями экономики;
- глубокое бюрократическое и криминальное искажение рыночных и
товарно-денежных отношений в АПК (рисунок № 1);
- традиционный консерватизм и ментальность сельского населения.
Неадекватное ослабление социальной политики на селе;
- слабая адаптация сельского населения к реформам;
- отсутствие надежных рынков сбыта;
- коррупция и взяточничество чиновничества.
Схема
II. ВОЗМОЖНОСТИ И УГРОЗЫ.
СИЛЬНЫЕ И СЛАБЫЕ СТОРОНЫ.
ВОЗМОЖНОСТИ РАЗВИТИЯ
- Крупные рынки сбыта
- Прирост населения земного шара составляет 85-90 млн. человек в год. - Мировые потребности к 2005 году увеличатся на:
- 37 млн. тонн пшеницы;
- 37 млн. тонн кормового зерна;
- 48 млн. тонн обрушенного риса. - 80% мировой торговли зерном приходится на развивающиеся страны и ежегодные темпы роста потребления зерна этими странами составляют 2 %; - 1/3 общего импорта пшеницы приходится на страны с высоким уровнем роста населения, не производящими или производящими ее в незначительном количестве; - Развитые страны Азии являются движущими факторами развития мировых рынков продовольствия; - Потребности в импорте со стороны Азии будут удерживать мировые цены на зерно; - Азия предлагает значительно диверсифицированный рынок продовольствия (зерно, мясо и продукты их переработки); - Ожидание экономического роста и роста населения стран СНГ; - Мировые тенденции в росте потребностей на изделия и товары из натурального сырья; - Переход к открытой рыночной торговле и ограничению роли государства в регулировании рыночных отношений (открытость рынков, отмена субсидий и дотаций, упрощение таможенного регулирования).
Рынок зерна
Общие тенденции в развитии продовольственных рынков представляют для Казахстана благоприятные условия для торговли зерновыми, это:
- увеличение потребности ближайших территорий, таких как Китай, Пакистан, Афганистан, Иран;
- возможность закрепления, в силу географических условий, на традиционных рынках сбыта (Азиатские и Закавказские республики СНГ), частично в России, за счет увеличивающегося импорта стран Северной Африки, Дальневосточной и Южной Азии;
- изменение потоков зерна в мировой торговле в сторону Дальневосточной и Юго-Восточной Азии и открытие новых транспортных путей позволяет сориентировать часть экспорта в Ближневосточную Азию, на которую приходится около 25% мирового импорта зерновых;
- диверсификация питания, экономический рост и рост населения
открывают доступ на зерновые рынки сильных и твердых сортов пшеницы, а
также продуктов переработки зерна на их основе;

қамтамасыз етiлуi                   2500-4500 градус
* жылдық жауын-шашынның мөлшерi:
астық себушi аймақтарда             150-320 мм
тау етегiндегi және таулы аймақта   460-880 мм
Орташа жылдық өндiру. млн.тонна (1991-1996 жылдар)
Қазақстан       Канада
Бидай                      10,1            25-26
Жемдiк астық               5,5             24-25
* Әлемдiк деңгейдегi ғылыми-техникалық прогреске жету үшiн ауыл шаруашылығы барлық iшкi салаларының жоғары сыйымдылығы;
* Арзан және бiлiктi жұмыс күшi;
* Өнiмнiң сапасы;
* Iрi сақтау орындары мен ұқсатушы кәсiпорындардың жеткiлiктi қуаттарының болуы;
* Дамыған ғылым;
* Туып келе жатқан жеке капитал.
ӘЛСIЗ ТҰСТАРЫ
* Нарықтық жаңғыртулардың аяқталмағандығы;
* Тиiмдi мемлекеттiк саясаттың болмауы;
* Саланың дамымаған материалдық-техникалық базасы;
* Чиновниктiк (сыбайлас жемқорлық және қызмет бабын терiс пайдалану);
* Маркетингтiк қамтамасыз ету;
* Жұмыс орындарымен қамтамасыз етiлмегендiгi;
* Өсiмдiктер мен топырақты қорғау, ауыл шаруашылығы жануарларын сауықтыру, экологиялық жағдай;
* Сумен нашар қамтамасыз етiлушiлiк және суландырудың жеткiлiктi емес дамыған жүйесi;
* Табиғи-климаттық жағдайлар.
III. МАҚСАТТАРЫ
1. Ауыл шаруашылығының жалпы өнiмiн 2010 жылға қарай 3-3,2 есе,
оның iшiнде:
* iшкi қажеттiлiк үшiн 30-35%;
* экспортқа 65-70% өсiру;
Бұл ретте мынадай көрсеткiштерге қол жеткiзiлуi тиiс:
* астық өндiру көлемi - 25-27 млн.тонна;
* мүмкiн тұқым себу алаңы - 16-17 млн.га;
* мүйiздi iрi қара малының жоғары өнiмдi саны - 6,5-7,0 млн.бас;
* қой мен ешкiнiң саны - 22-25 млн.бас.
2. Ауыл тұрғындарының кедейлiк деңгейiн төмендету және әлеуметтiк қорғалуын арттыру, салауатты өмiр салтына жәрдемдесу.
Оның iшiнде:
* ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң тиiмдiлiгiн арттыру;
* мүлiктi пайдаланудан кiрiс алатын оның меншiк иелерiнiң жiгiн құру;
* кедейлiкке қарсы күреспен:
- ХҚҰ әлеуметтiк займының есебiнен микрокредиттеу;
- iрi инженерлiк факторлар өндiрiсiн дамыту саласында жұмыс орындарын құру;
- басы артық жұмыс күшiн аймақтық және құрылымдық қайта бөлу;
- шағын индустрия саласында жұмыс орындарын құру;
- ауылда коммуналдық және тұрмыстық қызмет көрсету салаларын қалпына келтiру және дамыту;
- ауыл мен қала инфрақұрылымына бюджеттiк қаржыларды бөлу кезiнде сәйкессiздiктi жою жолымен босаған қызметкерлердi жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету.
IV. БАСЫМДЫҚТАР
1. Аграрлық секторда нақты меншiк иесiн құру;
2. Нарықтық инфрақұрылым құру және нарықтық қатынастарды
дамыту;

- теплообеспеченность           2500-4500 градусов
за вегетационный период
- количество годовых
осадков:
зерносеющие зоны                    150-320 мм
предгорная и горная зона            460-880 мм
Среднегодовое производство млн. тонн (1991-96 гг.)
Казахстан                        Канада
Пшеница                    10,1                             25-26
Кормовое зерно             5,5                              24-25
- Высокая емкость всех подотраслей сельского хозяйства для достижения
научно-технического прогресса мирового уровня;
- Дешевая и квалифицированная рабочая сила;
- Качество продукции;
- Наличие достаточных мощностей крупных хранилищ и перерабатывающих
предприятий;
- Развитая наука;
- Нарождающийся частный капитал.
СЛАБЫЕ СТОРОНЫ
- Незавершенность рыночных преобразований;
- Отсутствие эффективной государственной политики; - Неразвитая материально-техническая база отрасли; - Чиновничество (коррупция и злоупотребления);
- Маркетинговое обеспечение;
- Необеспеченность рабочими местами;
- Защита растений и почв, оздоровление сельхозживотных, экологическая
обстановка;
- Слабая водообеспеченность и недостаточно развитая система орошения;
- Природно-климатические условия.
III. ЦЕЛИ
1. Увеличить валовую продукцию сельского хозяйства к 2010 году в
3-3,2 раза, в том числе:
- на внутренние потребности 30-35%;
- на экспорт 65-70%.
При этом должны быть достигнуты следующие показатели:
- объем производства зерна - 25-27 млн. тонн;
- оптимальные зерновые посевные площади - 16-17 млн. га;
- численность высокопродуктивного стада крупного рогатого скота -
6,5 - 7,0 млн. голов;
- численность овец и коз - 22-25 млн. голов.
2. Снизить уровень бедности и повысить социальную защищенность
сельского населения, содействовать здоровому образу жизни.
В том числе за счет:
- повышения эффективности сельскохозяйственного производства;
- создания слоя собственников имущества, имеющих доходы от его
использования;
- борьбы с бедностью и обеспечения занятости высвобождающихся
работников путем:
- микрокредитования за счет социального займа МФО;
- создания рабочих мест в сфере развития крупных инженерных
факторов производства;
- регионального и структурного перераспределения избыточной рабочей
силы;
- создания рабочих мест в сфере малой индустрии;
- восстановления и развития сферы коммунального и бытового
обслуживания на селе;
- ликвидации диспропорций при распределении бюджетных ассигнований
в инфраструктуру села и города.
IV. ПРИОРИТЕТЫ
1. Создание реального собственника в аграрном секторе;
2. Создание рыночной инфраструктуры и развитие рыночных отношений;

Мемлекет өзiнiң рөлiн атқаруы үшiн ауылға бюджеттiк қаржының жалпы сомасының кемiнде 12-15% бағыттайды.
1998 жылы - 1997 жылдың деңгейiн сақтау керек.
Оның iшiнде: ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қолдау қоры арқылы конкурстық негiзде 2,5 млрд. теңге қоса кредиттеу.
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛIГI
Мақсаты - ауыл шаруашылығын орнықты дамыту саясатын қалыптастыру мен жүргiзудi және республиканың агроөнеркәсiп кешенiнiң барлық саласының тиiмдi жұмысы үшiн жағдайлар жасауды қамтамасыз ету
ФУНКЦИЯЛАРЫ:
* ауыл шаруашылығы саясатын жасау;
- стратегиялық жоспарларды әзiрлеу;
- басым мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу;
- заң актiлерiнiң жобаларын әзiрлеу;
- өндiрiлетiн өнiмнiң сапасына, табиғат ресурстарының ұтымды
пайдаланылуына мемлекеттiк бақылау жасау.
* инвестициялық саясат пен халықаралық ынтымақтастықты жүзеге
асыру;
* әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету және тиiмдi шаруашылық құрылымдарын қалыптастыруға жәрдемдесу;
* нарықтық инфрақұрылымдарды құруға жәрдемдесу;
* АӨК ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн қалыптастыру.
______________________          АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛIГI
|Бақылау, ұйымдастыру, |     (стратегияның бiрiншi кезеңiн iске
|атқарушылық қамтамасыз|               асыру уақытына)
|ету және кадр жұмысы  |
|басқармасы (21)       |
|______________________|
|* Ұйымдастырушылық    |----------МИНИСТР
|қамтамасыз ету және   |             |
|атқаруды бақылау      |             |
|бөлiмi                |        Вице-министр
|* Кадр бөлiмi         |             |
|* Аппаратты қаржылан. |             |
|дыру бөлiмi           |             |
|* Қабылдау бөлмесi    |             |
|* Қосалқы қызметтер   |             |
|* Баспасөз орталығы   |             |
|______________________|             |
|
___________________________|_____________________________
|              |             |            |                |
|              |             |            |                |
|  ____________|__________   |   _________|______________  |
| |Стратегиялық жоспарлау |  |  |Ауыл шаруашылығы өндi.  | |
| |және әлеуметтiк-эконо. |  |  |рiсiнiң технологиялық   | |
| |микалық мониторинг     |  |  |саясаты департаментi    | |
| |департаментi (18)      |  |  |(37)                    | |
| |_______________________|  |  |________________________| |
| |* Стратегиялық жоспар. |  |  |* Егiншiлiктегi техно.  | |
| |лау бөлiмi (4)         |  |  |логиялық саясат         | |
| |* Әлеуметтiк-экономика.|  |  |басқармасы (9)          | |
| |лық мониторинг         |  |  |* Мал шаруашылығындағы  | |
| |бөлiмi (5)             |  |  |технологиялар           | |
| |* Заң жобалары актiле. |  |  |басқармасы (9)          | |
| |рiн әзiрлеу бөлiмi (4) |  |  |* Балық шаруашылығы     | |
| |* Еңбек және кiрiс     |  |  |басқармасы (9)          | |
| |дәлелдемесi бөлiмi (4) |  |  |* Техникалық саясат және| |
| |_______________________|  |  | сервис басқармасы (9)  | |
|                            |  |________________________| |
|                            |                             |
|                            |                             |
|                            |                             |
_______|_______   __________________|_____
_____________________|_
|Қаржы-кредит,  ||Маркетинг, инвестициялар||Комитеттер (109)(заңды|
|салық саясаты  ||және сыртқы байланыстар ||тұлғалар) 1.          |
|және есеп      ||департаментi (20)       ||______________________|
|басқармасы (14)||________________________||* Мал дәрiгерлiгi     |
|_______________||* Сыртқы байланыстар    ||комитетi (16)         |
|* Қаржы-кредит ||бөлiмi (3)              ||* Орман және аң шаруа.|
|саясаты бөлiмi ||* Инвестициялық жобалар ||шылығы комитетi (22)  |
|Салық саясаты  ||бөлiмi (4)              ||* Жер ресурстарын     |
|және есеп мето.||* Маркетинг бөлiмi (4)  ||басқару жөнiндегi     |
|дологиясы      ||* Ақпараттық қызмет     ||комитет (43)          |
|бөлiмi         ||көрсету бөлiмi (4)      ||* Су ресурстары       |
|_______________||* Ғылыми қамтамасыз ету ||жөнiндегi комитет (28)|
|                |және кадрлық даярлау    ||______________________|
|бөлiмi (4)              |
|________________________|
Ескерту: Орталық аппарат саны: бұрынғысы - 120
қазiргiсi - 112(қысқартылғаны 6%)
VII. СТРАТЕГИЯНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ НҰСҚАСЫН НЕГIЗДЕУ
Ауыл шаруашылығын реформалаудың әлемдiк практикасында дамушы елдерде мынадай екi нұсқа бар:
Бiрте-бiрте                        "Естен тандыру"
* әлеуметтiк зардаптарға          * әлеуметтiк зардаптарды онша
қарайлайтын                      есепке алмай экономикалық
тиiмдiлiк жағында саяси
таңдауды жүзеге асырған
* жаңғыртуларды ұзақ мемлекеттiк   * үлкен қаржы ресурстары
қолдау мүмкiншiлiктi мен үлкен     мен уақыт тапшылығы бар
экономикалық мүмкiншiлiктердегi    елдер үшiн
елдер үшiн
Қазақстанның ауыл шаруашылығын "естен тандыру" нұсқасымен жеделдету бойынша жеделдете реформалау:
* ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қаржылық қолдау мүмкiншiлiгiнiң жоқтығына:
- ауыл шаруашылығының шығындарын өтеу мен қолдау үшiн ғана жыл сайын кемiнде 3-4 жыл бойы 1,0-1,2 млрд. АҚШ доллары талап етiледi;
* республиканың ауыл шаруашылығын "естен тандыру" нұсқасымен жеделдету бойынша реформалауға;
* ауыл тұрғындары санасында жеделдетiлген жаңғыртулардың қажеттiлiгi және өзiнiң күшiне сену өзгерiсiне қол жеткiзуге;
* ауыл шаруашылығында жеке капиталға негiзделген нарықтық
қатынастардың негiзiн қалауына;
* салада көпшiлiк жағдайда жеке капиталға негiзделген өндiрiс пен жаңғыртуларға:
- 1996 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнiмi 3,2 млрд. теңге көлемiнде мемлекеттiк бюджеттiк қаржы көзiнде 312,8 млрд. теңге болды;
* саланы мемлекеттiк қаржылық қолдау және олардың қоғамда макроэкономикалық тұрақтылыққа тез керi ықпал етуiнен жеке капиталдың кету мүмкiндiгiмен талап етiледi.
Стратегияны iске асырудың бiрiншi кезеңiнде қаржыландырудың ұсынылатын көлемi

12-15% от общей суммы бюджетных ассигнований.
1998 год - сохранить уровень 1997 года.
В том числе: 2,5 млрд. тенге на сокредитование через государственный
фонд поддержки сельского хозяйства на конкурсной основе.
МИНИСТЕРСТВО
СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
Предназначение - обеспечивать формирование и проведение политики
устойчивого развития сельского хозяйства и создание условий для
эффективной работы всех отраслей агропромышленного комплекса Республики.
Функции:
- выработка сельскохозяйственной политики;
- разработка стратегических планов;
- разработка приоритетных государственных программ;
- разработка проектов законодательных актов;
- государственный контроль за качеством производимой продукции,
рациональным использованием природных ресурсов
- осуществление инвестиционной политики и международного
сотрудничества;
- углубление социально-экономических реформ и содействие формированию
эффективных хозяйственных структур;
- содействие созданию рыночных инфраструктур;
- формирование системы информационного обеспечения АПК.
Министерство сельского хозяйства
(на период реализации I этапа стратегии)
Министр:
I. Управление контроля, организационно-исполнительского обеспечения и
кадровой работы (21):
- Отдел организационного обеспечения и контроля исполнения
- Отдел кадров
- Отдел финансирования аппарата
- Приемная
- Вспомогательные службы
- Пресс-центр
II. Вице-министр:
1. Управление финансово-кредитной, налоговой политики и учета (14)
- отдел финансово-кредитной политики
- отдел налоговой политики и методологии учета
2. Департамент стратегического планирования и мониторинга
социально-экономических реформ (18)
- Отдел стратегического планирования (4)
- Отдел мониторинга социально-экономических реформ (5)
- Отдел разработки законопроектных актов (4)
- Отдел мотивации труда и доходов (4)
3. Департамент маркетинга, инвестиции внешних связей (20)
- Отдел внешних связей (3)
- Отдел инвестиционных проектов(4)
- Отдел маркетинга (4)
- Отдел информационных услуг (4)
- Отдел научного обеспечения и
кадровой подготовки (4)
4. Департамент технологической политики сельхозпроизводства (37)
- Управление технологической политики в земледелии (9)
- Управление технологической политики в животноводстве (9)
- Управление рыбного хозяйства (9)
- Управление технической политики и сервиса (9)
5. Комитеты (109)(юридические лица)
- Комитет ветеринарии (16)
- Комитет лесного и охотничьего
хозяйства (22)
- Комитет по управлению земельными
ресурсами (43)
- Комитет по водным ресурсам (28)
Примечание. Численность центрального аппарата: была - 120
стала - 112 (сокращение 6%)
VII. ОБОСНОВАНИЕ ВАРИАНТА
ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ СТРАТЕГИИ
Мировая практика реформирования сельского хозяйства в
развивающихся странах имеет два варианта:
ПОСТЕПЕННЫЙ                     "ШОКОВЫЙ"
для стран                      для стран
- с оглядкой на социальные последствия   - осуществивших политический
выбор в сторону экономической
эффективности без особого учета
социальных последствий
- с возможностью длительной              - с большим дефицитом финансовых
государственной поддержки                ресурсов и времени
преобразований и большими
экономическими возможностями
Ускоренное реформирование сельского хозяйства Казахстана
по ускоренному "шоковому" варианту диктуется:
- невозможностью государственной финансовой поддержки сельского хозяйства:
- только покрытие убытков и поддержка сельского хозяйства потребует
ежегодно не менее 1,0-1,2 млрд. долларов США в течении 3-4 лет;
- реформированием сельского хозяйства республики в течение 2-3 лет по
ускоренному "шоковому" варианту;
- достигнутым переломом в сознании сельского населения о необходимости
ускоренных преобразований и расчета на собственные силы;
- заложенными рыночными отношениями в сельском хозяйстве, основанными на
частном капитале;
- производством и преобразованиями в отрасли в подавляющем большинстве
основанными на частном капитале:
- валовая продукция сельского хозяйства в 1996 году составила 312,8
млрд. тенге при государственных бюджетных ассигнованиях в объеме
3,2 млрд. тенге;
- возможностью оттока частного капитала при увеличении государственной
финансовой поддержки отрасли и отрицательным влиянием их на
макроэкономическую стабильность в обществе.
Предлагаемые объемы финансирования в течение
первого этапа реализации стратегии

II кезең - тұрақтану (2001-2003 жж.)
Мақсаты: саланы қаржылық сауықтыру, оның құрылымдық қайта
құру және бос қалған жұмыс күшiн басқа салаларда
орындарын құру
___________________________________________________________________
|  |     Басымдықтар          |    Орындау жөнiндегi  |  Iс-қимыл
|  |                          |        шаралар        |
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 1|             2            |            3          |      4
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 1|Ауыл шаруашылығы кәсiп.   |Рынокта рентабельдi    |Бақылау
|  |орындарының қаржылық      |кәсiпорындарының жұмыс |
|  |тұрақтануы                |iстеуiн қамтамасыз етуi|
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 2|Агроөнеркәсiн кешенiн     |Қойылатын талаптарға   |АӨК қаржылан.
|  |қаржылай қамтамасыз ету   |жауап беретiн қаржы    |дыру жүйесi.
|  |жүйесiн түпкiлiктi        |құрылымдарын iрiктеу   |нiң негiзде.
|  |қалыптастыру              |және дамыту            |рiн талдау,
|  |                          |                       |iрiктеу және
|  |                          |                       |заңмен бекiту
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 3|Шетел инвестицияларын кең |Қаражатты тартудың     |Талдау және
|  |түрде тарту үшiн құқықтық,|тетiгiн оңайлату,      |тиiстi норма.
|  |ұйымдастырушылық, экономи.|жеңiлдiктер, инвести.  |тивтiк
|  |калық жағдайларды жұмыс   |циялау салалары бойынша|актiлер
|  |орындарын әзiрлеу үшiн    |параметрлер мен өлшем. |қабылдау
|  |түпкiлiктi қалыптастыру   |дердi айқындау         |
|  |                          |                       |
|  |                          |Өндiрiстiң инженерлiк  |Жоспарларды
|  |                          |факторларының жүйесiн  |әзiрлеу мен
|  |                          |құру (сумен қамтамасыз |жүзеге асыру
|  |                          |ету, суландыру және жол|процесiнде
|  |                          |желiсi, халықаралық    |
|  |                          |магистралдар, порттар  |
|  |                          |және т.б.)             |
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 4|Ауыл шаруашылығы өндiрi.  |Жеке меншiк секторды   |Кәсiптiк бiр.
|  |сiнде жеке меншiк сектор. |iшкi және сыртқы рынок.|лестiктердiң
|  |дың рөлiн күшейту         |тарда аграрлық саясатты|экономиканы
|  |                          |әзiрлеуге, экономика.  |дамыту
|  |                          |дағы проблемаларды     |жоспарларын
|  |                          |шешуге тарту           |әзiрлеуге
|  |                          |                       |және заң
|  |                          |                       |жұмыстарына
|  |                          |                       |қатысуы
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 5|Агроөнеркәсiп кешенiнiң   |Ақпараттық желi құру   |Жобаның
|  |барлық инфрақұрылымы үшiн |жөнiнде жоба енгiзу    |енгiзiлуiн
|  |ақпараттық және маркетинг.|                       |бақылау
|  |тiк қызметтердi қалыптас. |                       |
|  |тыруды аяқтау             |Ақпараттық желiнi      |Әлемдiк желi.
|  |                          |әлемдiк деректер       |лердi iрiктеу
|  |                          |базасына қосу          |және тиiстi
|  |                          |                       |келiсiмдер
|  |                          |                       |жасау
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 6|Үкiметтiң мақсатты займ.  |Займдарды жедел игерудi|Талдау, келi.
|  |дарын тиiмдi игеру        |ынталандыру            |сiмшарттар,
|  |                          |                       |жеңiлдiктер
|  |                          |                       |жүйесi
|__|__________________________|_______________________|_____________
| 7|Аграрлық сектордың сыртқы |Республиканың халықара.|Кәсiптiк
|  |рынокқа кең ауқымда шығуы |лық ұйымдарға кең түрде|бiрлестiктер.
|  |үшiн жасалатын керектi    |қатысуын қамтамасыз ету|дiң, iрi
|  |iс-қимыл                  |                       |ұлттық фирма.
|  |                          |                       |лардың
|  |                          |                       |халықаралық
|  |                          |                       |ұйымдардың
|  |                          |                       |жұмысына кең
|  |                          |                       |түрде қаты.
|  |                          |                       |суын қамтама.
|  |                          |                       |сыз ету
|  |                          |                       |
|  |                          |Республиканың халықара.|Iзгiлiк
|  |                          |лық ұйымдар қаржыланды.|көмегiн
|  |                          |ратын iзгiлiк көмегiне |көрсетудiң
|  |                          |қатысуы.               |принциптерiн
|  |                          |Ақтау қаласы портында  |қарау.
|  |                          |жүк тиеу терминалының  |Жүк тиеу
|  |                          |құрылысы               |терминалын
|  |                          |                       |iске қосуды
|  |                          |                       |жеделдету
|  |                          |                       |

II Этап - стабилизированный (2001-2003 гг.)
Цель: финансовое оздоровление отрасли, ее структурная
перестройка и создание рабочих мест в других отраслях для
высвобождающейся рабочей силы.
---------------------------------------------------------------------------
|      Приоритеты             |  Меры по выполнению  |     Действия
|                             |                      |
---------------------------------------------------------------------------
1|             2               |           3          |          4
---------------------------------------------------------------------------
1 Финансовая стабилизация       Обеспечить             Контроль
сельскохозяйственных          функционирование
предприятий                   на рынке рентабельных
предприятий
2 Окончательное становление     Отбор и развитие       Анализ, отбор и
системы финансового           финансовых структур,   законодательное
обеспечения агропромышленного отвечающих             закрепление основ
комплекса                     предъявляемым          финансирования
требованиям            системы АПК
3 Окончательное формирование    Упростить механизмы    Анализ и принятие
правовых, организационных,    привлечения средств,   соответствующих
экономических условий для     определить параметры   нормативных актов
широкого привлечения          и критерии по льготам,
иностранных инвестиций в      отраслям
целях создания рабочих мест   инвестирования
Создать системы        В процессе
инженерных факторов    разработки и
производства           реализации планов
(водообеспечение,
оросительная и
дорожная сеть,
международные
транспортные
магистрали, порты
и т.д.)
4 Усиление роли частного        Вовлечение частного    Участие
сектора в                     сектора к выработке    профессиональных
сельскохозяйственном          аграрной политики на   объединений в
производстве                  внутреннем и внешнем   выработке планов
рынках, решению        развития экономики
проблем в экономике    и законодательной
работе
5 Завершение формирования       Внедрение проекта по   Контроль над
информационных и              созданию               внедрением проекта
маркетинговых служб для       информационной сети
всей инфраструктуры
агропромышленного             Подключение            Подбор мировых
комплекса                     информационной сети в  сетей и заключение
мировую базу данных    соответствующих
соглашений
6 Эффективное освоение          Стимулировать          Анализ, контракты,
целевых займов                ускоренное освоение    система льгот
Правительства                 займов
7 Требуемые действия            Обеспечить широкое     Обеспечить широкое
для широкомасштабного         участие Республики в   участие
выхода аграрного сектора      международных          профессиональных
на внешние рынки              организациях           объединений,
крупных
национальных фирм
в работе
международных
организаций
Участие Республики в   Рассмотреть
гуманитарной помощи,   принципы оказания
финансируемой          гуманитарной
международными         помощи. Ускорить
организациями          ввод
Строительство          перегрузочного
перегрузочного         терминала
терминала в порту
г. Актау