Ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыруды жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1818
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес және "1998 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 201-1 Z970201_ Заңын атқару мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландырудың шарттары мен тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Бюджет қаражатын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi ауыл шаруашылығы жобаларын қаржыландыруға бөледi және олар қайтарымды негiзде қоса қаржыландыру тәртiбiмен несиелiк ресурстар ретiнде пайдаланылады; <*>
несиелердi игеру мерзiмi - 1998 жылдың 1 шiлдесiне дейiн деп белгiленсiн;
бюджет қаражатының қайтарылуының шектi мерзiмi 5 жыл деп белгiленсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгердi және жаңа абзацпен толықтырылды -
ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен. P980194_
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен ауыл
шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен
келiсе отырып жоғарыда көрсетiлген несиелерге қызмет көрсетуге екiншi
деңгейдегi банктердiң арасында тендер өткiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi банктердiң несиелiк
келiсiмдер шарттарын орындауына бақылау жасайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1818 қаулысымен
бекiтiлген
Ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыруды
жүзеге асырудың шарттары мен тәртiбi
1. Жалпы шарттар
1. Осы Шарттар мен тәртiп "1998 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 201-1 Заңында "Өтеу шегерiлген несиелендiру" жiктемесi бойынша ауыл шаруашылығы өндiрушiлерiне қолдау көрсетуге арналып көзделген 2 500 000 000 (екi миллиард бес жүз миллион) теңге сомасындағы қаражатты пайдаланудың негiзгi тәртiбiн айқындайды.
2. Бюджет қаражаты ауыл шаруашылығы жобаларын қаржыландыруға орталықтандырылып берiледi және қайтарымды негiзде қоса қаржыландыру тәртiбiмен уәкiлеттi банктермен (бұдан әрi - Банктер) бiрге несиелiк ресурстар ретiнде пайдаланылады. <*>
бюджет қаражатының қайтарылуының шектi мерзiмi 5 жыл деп белгiленсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгердi және жаңа абзацпен толықтырылды -
ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен. P980194_
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (бұдан әрi - Қаржыминi) мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) өкiлi болатын Қазақстан Республикасының Үкiметi және Банктер ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыруға тең үлес (ауыл шаруашылығы жобасы құнының 50 процентi) қосады.

О реализации софинансирования сельскохозяйственных проектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. N 1818
В соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана и во исполнение Закона Республики Казахстан от 9 декабря 1997 года N 201-1 Z970201_ "О республиканском бюджете на 1998 год" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Условия и порядок реализации софинансирования сельскохозяйственных проектов.
2. Установить, что:
бюджетные средства Министерством финансов Республики Казахстан выделяются на финансирование сельскохозяйственных проектов и используются как кредитные ресурсы в порядке софинансирования на возвратной основе;
срок освоения кредитов - до 1 июля 1998 года.
Установить предельный срок возврата бюджетных средств в 5 лет. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
3. Министерству финансов и Министерству сельского хозяйства по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан провести тендер среди банков второго уровня на обслуживание вышеуказанных кредитов.
4. Министерству финансов и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан осуществлять контроль за выполнением банками условий кредитных соглашений.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. N 1818
Условия и порядок реализации софинансирования
сельскохозяйственных проектов
I. Общие условия
1. Настоящие Условия и порядок определяют основные правила использования средств, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 9 декабря 1997 года N 201-1 "О республиканском бюджете на 1998 год" по бюджетной классификации "Кредитование минус погашение" на поддержку сельскохозяйственных производителей в сумме 2 500 000 000 (два миллиарда пятьсот миллионов) тенге.
2. Бюджетные средства выдаются на финансирование сельскохозяйственных проектов централизованно и используются как кредитные ресурсы в порядке софинансирования на возвратной основе совместно с уполномоченными банками (далее Банки).
Установить предельный срок возврата бюджетных средств в 5 лет. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
3. В софинансировании сельскохозяйственных проектов Правительство Республики Казахстан, представленное Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Минфин) и Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз), и Банки выступают равными долями (по 50 процентов от стоимости сельскохозяйственного проекта).

4. Қаржыминi ауыл шаруашылығы жобаларының құнындағы өзiнiң несиелiк ресурстарының үлесiн сыйақысыз (мүддесiз) Банктерге бередi. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен.
P980194_
5. Банктер ауыл шаруашылығы жобаларының құнындағы өзiнiң несиелiк ресурстарының үлесiн жылына 20 процентке дейiн ставкасы бойынша бередi. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен.
P980194_
6. Қаржыминi, Ауылшарминi және Банктер оған сәйкес Банктер Қаржыминiнiң алдында толық жауаптылықта болатын, яғни ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыруда несиелiк ресурстар ретiнде пайдаланылған бюджеттiк қаражатты қайтаруға өзiнiң кепiлдiгiн беретiн тиiстi келiсiм жасасады.
7. Несиелерге қызмет көрсету жөнiндегi уәкiлеттi банктердi iрiктеудi Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң ұсынымы бойынша Қаржыминi мен Ауылшарминiнiң тендерлiк комиссиясы жүзеге асырады.
8. Банктер несие ресурстарын түпкiлiктi заемшыларға Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес кепiлдiкпен қамтамасыз етуге бес жылға дейiн мерзiмге сыйақысы (мүддесi) жылына 10 проценттен аспайтын ставка бойынша, сыйақыны (мүдденi) бiрiншi жылдан бастап, негiзгi борышты - тең үлестермен, несиелендiру мерзiмiнiң екiншi жартысынан бастап төлей отырып, түпкiлiктi заемшының келiсiмiмен негiзгi борышты мерзiмiнен бұрын өтеуге мүмкiншiлiк бере отырып бередi.
Төлемдер жылына бiр рет - әр жылдың 1 желтоқсанында жүзеге асырылады. <*>
9. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ жаңа редакцияда, 9-тармақ алынып тасталды -
ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен. P980194_
II. Қаражатты игерудiң бағыты
10. Несиелiк ресурстар ауыл шаруашылығы техникаларын, асыл
тұқымды және мол өнiм беретiн мал,  тұқым сатып алуға, сақтандыру ком-
паниясына несие алынған қызмет түрi бойынша сақтандыру төлемiн төлеуге
сондай-ақ жалақыны қоспағанда айналымдық қаражатты толтыруға, бюджет
пен бюджеттен тыс қорларға кез келген берешектер мен төлемдердi өтеуге
бөлiнедi.
<*>
Жеке айналым қаражатын толықтыруға несие бүкiл несиелендiру
мерзiмiнiң iшiнде бiр жылдан аспайтын мерзiмге берiлсiн
(револьверлi).
<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгердi, толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1998.03.10.
N 194 қаулысымен.
P980194_
III. Жобаларды қабылдаудың, қараудың,
мақұлдаудың және несиелiк ресурстарды
бөлудiң тәртiбi
11. Түпкiлiктi заемшылар Банкiлерге ұсынатын құжаттарға талаптарды өзi қабылдаған несие саясатына сәйкес Банктiң өзі белгiлейдi.

4. Минфин предоставляет свою долю кредитных ресурсов в стоимости сельскохозяйственных проектов без вознаграждения (интереса) Банкам. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
5. Банки предоставляют свою долю кредитных ресурсов в стоимости сельскохозяйственных проектов по ставке до 20 процентов годовых. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
6. Минфин, Минсельхоз и Банки заключают соответствующие соглашения, согласно которым Банки несут полную ответственность перед Минфином, то есть представляют свои гарантии возврата бюджетных средств, используемых как кредитные ресурсы в софинансировании сельскохозяйственных проектов.
7. Отбор уполномоченных банков по обслуживанию кредитов осуществляется тендерной комиссией Минфина и Минсельхоза по рекомендации Национального Банка Республики Казахстан.
8. Банки предоставляют кредитные ресурсы конечным заемщикам под залоговое обеспечение в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан сроком до пяти лет со ставкой вознаграждения (интереса) не более 10 процентов годовых, с выплатой
вознаграждения (интереса) с первого года, основного долга - равными
долями, начиная со второй половины срока кредитования, допустив
возможность досрочного гашения основного долга с согласия конечного
заемщика.
Платежи осуществляются один раз в год - 1 декабря каждого года.
<*>
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от
10 марта 1998 г. N 194
P980194_
.
9.  (Пункт 9 исключен - постановлением Правительства РК от 10 марта
1998 г. N 194
P980194_
)
II. Направления использования средств
10. Кредитные ресурсы выделяются на приобретение
сельскохозяйственной техники, племенного и продуктивного скота,
семян, на оплату страхового платежа страховой компании по виду деятельности, на который получен кредит, а также на пополнение оборотных средств, за исключением заработной платы, погашения любых задолженностей и платежей в бюджет и внебюджетные фонды.
Кредиты на пополнение собственных оборотных средств выдавать
сроком не более одного года, в течение всего срока кредитования
(револьверно).
<*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 10 марта 1998 г. N 194
P980194_
.
III. Порядок приема, рассмотрения, одобрения проектов
и выделения кредитных ресурсов
11. Требования к документам, представляемым конечными заемщиками в Банки, устанавливаются самими Банками в соответствии с принятой ими кредитной политикой.

12. Әлеуеттi заемшы өз қалауы бойынша уәкiлеттi Банкке осы Шарттардың 10-тармағына сәйкес Ауылшарминiнiң салық сараптық қорытындысын қоса алғанда тиiстi құжаттар пакетiн, тиiстi органдардың бюджет пен бюджеттен тыс қорлардың алдында берешегi жоқ екендiгi туралы құжаттамалық растауын ұсынады.
13. Қоса қаржыландырылатын жобалардың құны тәртiп бойынша 50 000
(елу мың) АҚШ доллары баламынан аспауы тиiс.
<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 194 қаулысымен.
P980194_
14. Банктiң қалауы бойынша жоғары тиiмдi жобаларды қоса
қаржыландыру үшiн құны 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламынан
жоғарыға Қаржыминiмен және Ауылшарминiмен келiсу талабы қажет етiледi.
Қызметi ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрумен байланысты ұйымдарға
ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыру бағдарламасына қатысу
құқығы берiлсiн.
<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгердi, толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1998.03.10.
N 194 қаулысымен.
P980194_
IV. Мақсатты пайдаланылуы мен өтелуiне
бақылау жасау
15. Қаржыминi мен Ауылшарминi банктер несиелiк ресурстар ретiнде пайдаланатын бюджеттiк қаражаттың уақтылы және мақсатты пайдаланылуына және несиелiк келiсiмдер шарттарының орындалуына бақылау жасауды жүзеге асырады.
16. Қаржыминi, Ауылшарминi және Банктер арасында жасалатын несие келiсiмдерiнде (келiсiм шарттарында) "Банктердiң несие ресурстарын мақсатқа сай пайдаланбағаны үшiн Қаржыминi барлық несие сомасының 25 процентi мөлшерiнде айыппұл есептейдi. <*>
17. Қаржыминi, Ауылшарминi және Банктер арасында жасалатын несие келiсiмдерiнде (келiсiм-шарттарында) "Несие ресурстарын:
Банктердiң мақсатқа сай пайдаланбауы фактiсi анықталған жағдайда - олар несие ресурстары ретiнде пайдаланылатын бюджет қаражатының бүкiл сомасын және айыппұл санкциясы сомасын үш банктiк күн iшiнде Қаржыминiнiң есебiне аударуға мiндеттi;
Заемшылардың мақсатқа сай пайдаланбағаны фактiсi анықталған жағдайда - Банктер заемшылардан үш банктiк күн iшiнде несие ресурстарының бүкiл сомасын және айыппұл санкциялары сомасын өндiрiп алуға және несие ресурстары ретiнде пайдаланылатын бюджет қаражатын және айыппұл санкцияларының тиiстi сомасын Қаржыминiнiң шотына аударуға мiндеттi" деген тармақ мiндеттi түрде көзделетiн болсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 16,17-тармақтары жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.03.10.
N 194 қаулысымен. P980194_
18. Қаржыминi Банктерге бюджеттiк қаражаттарды бөлудi қоса қаржыландыруға қабылданған жобалар бойынша ғана жүргiзедi. Банктер 15 күннiң iшiнде несиелiк ресурстар ретiнде пайдаланылатын бөлiнген бюджеттiк қаражаттарды игермеген (алдын ала төлеу жүргiзiлмеген, аккредитив ашылмаған, кепiлдiк немесе вексель берiлмеген, берушiлермен есеп айырысудың басқа да нысандары жүргiзiлмеген) жағдайда олар қаржыминiнiң шотына қайтарылуға жатады.

12. Потенциальный заемщик представляет соответствующий пакет документов, включая отраслевое экспертное заключение Минсельхоза, в соответствии с пунктом 10 настоящих Условий, документальное подтверждение соответствующих органов об отсутствии задолженности перед бюджетом и внебюджетными фондами в уполномоченный Банк по своему выбору.
13. Стоимость софинансируемых проектов, как правило, не должна превышать эквивалент 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
14. Для софинансирования высокоэффективных проектов по выбору Банка стоимостью свыше эквивалента 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США требуется согласование с Минфином и Минсельхозом.
Предоставить право участия в программе софинансирования сельскохозяйственных проектов организациям, деятельность которых связана с производством сельскохозяйственной продукции. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
IV. Контроль за целевым использованием и погашением
15. Минфин и Минсельхоз осуществляют контроль за своевременным и целевым использованием бюджетных средств, используемых как кредитные ресурсы, Банками и выполнением условий кредитных соглашений.
16. Предусмотреть в обязательном порядке в заключаемых кредитных соглашениях (контрактах) между Минфином, Минсельхозом и Банками пункт "За нецелевое использование кредитных ресурсов Банками Минфин начисляет штраф в размере 25 процентов от всей суммы кредита. <*>
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
17. Предусмотреть в обязательном порядке в заключаемых кредитных соглашениях (контрактах) между Минфином, Минсельхозом и Банками пункт "В случае обнаружения фактов нецелевого использования кредитных ресурсов:
Банками - они обязаны в течение трех банковских дней всю сумму бюджетных средств, используемых как кредитные ресурсы, и сумму штрафных санкций перечислить на счет Минфина;
Заемщиками - Банки обязаны взыскать с Заемщиков в течение трех банковских дней всю сумму кредитных ресурсов и сумму штрафных санкций и перечислить бюджетные средства, используемые как кредитные ресурсы, и соответствующую сумму штрафных санкций на счет Минфина. <*>
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 194 P980194_ .
18. Выделение бюджетных средств Банкам производится Минфином только по принятым к софинансированию проектам. В случае неосвоения Банками в течение 15 дней выделенных бюджетных средств, используемых как кредитные ресурсы (не произведена предоплата, не открыт аккредитив, не выданы гарантия или вексель, не произведены другие формы расчетов с поставщиками), они подлежат возврату на счет Минфина.

19. Банктер несиелiк қаражатты белгiленген мерзiмде игермеген жағдайда бюджеттiк қаражатты пайдаланудың одан арғы тәртiбiн Қаржыминi мен Ауылшарминi айқындайды.

19. В случае неосвоения Банками кредитных средств к установленному сроку дальнейший порядок использования бюджетных средств определяется Минфином и Минсельхозом.