БН-350 реакторының ядролық материалдарын кәдеге жаратуға қатысты қазақстан-американ бастамасын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 20 наурыздағы N 239
Қазақстан Республикасының Президентi мен АҚШ-тың Вице-президентi 1997 жылғы 18 қарашада қол қойған Қазақстан-американ бiрлескен комиссиясының қорытынды баяндамасына сәйкес БН-350 реакторының ядролық материалдарын кәдеге жаратуға қатысты қазақстан-американ бастамасын iске асыру туралы уағдаластыққа және Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы мен АҚШ-тың Энергетика министрлiгi арасындағы БН-350 ядролық материалдарын ұзақ мерзiмдi орналастыруға қатысты 1997 жылғы 18 қарашадағы Атқару шартына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдарымен, ұйымдарымен және американдық қатысушылармен бiрлесе отырып:
"Маңғышлақ атом энергетикасы комбинаты" республикалық акционерлiк қоғамының БН-350 реакторының пайдаланылған ядролық отынын тұрақтандыру мен буып-түю;
пайдаланылған ядролық отынды Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Ұлттық ядролық орталығының "Байкал - 1" алаңына ядролық материалдарды есепке алу мен бақылаудың мемлекеттiк жүйесiнiң және МАГАТЭ кепiлдiктерi жүйесiнiң талаптарын орындай отырып тасымалдау және сақтауға беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын.
2. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсе отырып, ТН-350 пайдаланылған отынын тасымалдауды және тасымалдау кезiнде оның МАГАТЭ талаптарына сәйкес физикалық қорғалуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының БН-350 реакторынан алынған пайдаланылған отынды қауiпсiз сенiмдi қоймаға сақтауға орналастыру жөнiндегi бағдарламаның американдық қатысушыларымен өзара iс-қимылын үйлестiру жүктелсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын жоюға, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуын болдырмауға қатысты 1993 жылғы 13 желтоқсандағы Келiсiмге сәйкес Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы мен АҚШ Энергетика министрлiгi арасындағы БН-350 ядролық материалдарын ұзақ мерзiмдi орналастыруға қатысты 1997 жылғы 18 қарашадағы Атқарушы Шартқа сәйкес жүзеге асырылатын өнiм беру мен жұмыстарды салықтардан, баждардан және басқа да алым алудан босатсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О мерах по реализации казахстанско-американской инициативы относительно утилизации ядерных материалов реактора БН-350
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 1998 г. N 239
В соответствии с договоренностью о реализации казахстанско-американской инициативы по утилизации ядерных материалов реактора БН-350 согласно Заключительному докладу казахстанско-американской совместной комиссии, подписанному Президентом Республики Казахстан и Вице-Президентом США 18 ноября 1997 года, и Исполнительным договором от 18 ноября 1997 года между Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан и Министерством энергетики США относительно долговременного размещения ядерных материалов БН-350 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами и организациями Республики Казахстан и американскими участниками организовать работу по:
стабилизации и упаковке отработанного ядерного топлива реактора БН-350 Республиканского акционерного общества "Мангышлакский атомный энергокомбинат";
транспортировке и передаче отработанного ядерного топлива на площадку "Байкал-1" Национального ядерного центра Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан на хранение с соблюдением требований государственной системы учета и контроля ядерных материалов и системы гарантий МАГАТЭ.
2. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству внутренних дел по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить транспортировку отработанного топлива БН-350 и его физическую защиту при перевозках в соответствии с требованиями МАГАТЭ.
3. Возложить на Министерство науки - Академию наук Республики Казахстан координацию взаимодействия заинтересованных министерств и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан с американскими участниками Программы по размещению на хранение отработанного топлива с реактора БН-350 в безопасное надежное хранилище.
4. Министерству финансов Республики Казахстан в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия от 13 декабря 1993 года освободить от налогов, пошлин и других видов обложений поставки и работы, осуществляемые в соответствии с Исполнительным договором между Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан и Министерством энергетики США от 18 ноября 1997 года относительно долговременного размещения ядерных материалов БН-350.
Премьер-Министр
Республики Казахстан