Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 9 сәуiрдегi N 311
Азаматтық авиацияның қызметiн тұрақтандыру мақсатында Қазақстан
Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының қызметiн
тұрақтандыру жөнiндегi 2000 жылға дейiнгi бiрiншi кезектi шаралардың
бағдарламасы;
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының қызметiн
тұрақтандыру жөнiндегi 2000 жылға дейiнгi бiрiншi кезектi шаралардың
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралардың жоспары бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 9 сәуiрдегi
N 311 Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының
қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi 2000 жылға
дейiнгi бiрiншi кезектi шаралардың
БАҒДАРЛАМАСЫ
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi 2000 жылға дейiнгi бiрiншi кезектi шаралардың әзiрленген бағдарламасы Қазақстан халқының жоғары өмiр сүру деңгейiн қамтамасыз ететiн дамыған нарықтық экономикасы бар мемлекет құруға
арналған жалпы мемлекеттiк стратегияларға бағындырылған.
Азаматтық авиация қызметiнiң негiзгi басымдықтары:
- стратегиялық маңызды әуе-жайларды халықаралық стандарттардың
деңгейiне дейiн жеткiзу;
- әуе қозғалысын басқарудың сапасын жақсарту арқылы әуе
кеңiстiгiн тиiмдi пайдалану;
- өкiлеттi авиациялық әкiмшiлiк құру;
- авиациялық әкiмшiлiк менеджментiнiң деңгейiн арттыру;
- жоғары бiлiктi кадрларды жұмыспен қамту;
- қызмет көрсету саласын диверсификациялау және дамыту;
- авиатасымалдары рыногын дамыту үшiн жеткiлiктi заңдар базасын
жасау.
Азаматтық авиацияның қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi
негiзгi мiндеттер:
1. Қазақстан Республикасының әуе кемелерiн пайдаланушылардың
қызметi саласында
1.1. Як-40, Л-410, АН-24 үлгiсiндегi ұшақтарды пайдаланатын авиакәсiпорындардың базасында құрылған және өзiнiң құрамында ұшулардың қарқыны шағын әуежайлары бар (негiзiнен шығынды) аймақтық авиакомпаниялардың қызметiн тұрақтандыру үшiн:
облыстық авиакәсiпорындардың базасында авиатасымалдары аймақтық рыноктың қажетiн қамтамасыз ететiн әуе кемелерiнiң белгiлi бiр үлгiлерiн пайдалануға мамандандырылған iрiлендiрiлген аймақтық авиакомпаниялар құру;
акциялардың мемлекеттiк пакетi бар авиакәсiпорындардың базасында холдингтiк компаниялар құру және бұл холдинг акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және басқару жөнiндегi құқықтарды ӘКП және ААҚ жөнiндегi комитетке беру жоспарлануда;
республика iшiндегi авиатасымалдары рыногын дамыту;

О мерах по стабилизации деятельности гражданской авиации Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1998 г. N 311
В целях стабилизации деятельности гражданской авиации Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемые:
Программу первоочередных мер по стабилизации деятельности гражданской авиации Республики Казахстан до 2000 года;
План мероприятий по реализации Программы первоочередных мер по стабилизации деятельности гражданской авиации Республики Казахстан до 2000 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 1998 г. N 311
ПРОГРАММА
первоочередных мер по стабилизации деятельности
гражданской авиации Республики Казахстан до 2000 года
Разработанная Программа первоочередных мер по стабилизации деятельности гражданской авиации Республики Казахстан до 2000 года подчинена общегосударственной стратегии на создание государства с развитой рыночной экономикой, которая бы обеспечивала высокий
уровень жизни народа Казахстана.
Основные приоритеты деятельности гражданской авиации:
- доведение стратегически важных аэропортов до уровня
международных стандартов;
- эффективное использование воздушного пространства посредством
улучшения качества управления воздушным движением;
- создание полномочной авиационной администрации;
- повышение уровня менеджмента авиационной администрации;
- занятость высококвалифицированных кадров;
- диверсификация и развитие сферы услуг;
- создание достаточной законодательной базы для развития рынка
авиаперевозок.
Основные задачи по стабилизации деятельности
гражданской авиации
1. В области деятельности эксплуатантов воздушных судов
Республики Казахстан
1.1. Для стабилизации деятельности региональных авиакомпаний, созданных на базе авиапредприятий, эксплуатирующих самолеты типа Як-40, Л-410, Ан-24 и имеющих в своем составе аэропорты с небольшой интенсивностью полетов (в основном убыточными), планируется:
на базе областных авиапредприятий создать укрупненные региональные авиакомпании, специализирующиеся на эксплуатации определенных типов воздушных судов, обеспечивающих потребности регионального рынка авиаперевозок;
создание на базе авиапредприятий с государственным пакетом акций холдинговой компании и делегирование прав по владению и управлению госпакетом акций этого холдинга Комитету по ИВП и ДГА;
развивать рынок внутриреспубликанских авиаперевозок.

1.2. Қазақстандық авиакомпаниялардың бәсекелестiк қабiлетiн жақсарту мақсатында лизингтiң және сатып алудың есебiнен қазiргi заманғы үнемдi авиациялық техникаларды тарту жолымен әуе кемелерi паркiн жаңарту және салық заңдарына қажеттi өзгерiстер енгiзу қажет.
Авиакомпаниялар 1998-2000 жылдардағы кезеңде неғұрлым үнемдi, жайлы және қазiргi заманғы үлгiлердi таңдау шарттарына сүйене отырып жаңа авиатехниканы лизингке алуды жоспарлауда.
1.3. Авиатасымалдары рыногын игеру үшiн қолайлы және қауiпсiз ұшуларды ұйымдастыру, қызмет көрсету мен сервистi халықаралық стандарттарға дейiн қамтамасыз етудiң деңгейiн арттыру.
1.4. Халықаралық әуе тасымалдары рыногында шетелдiк авиакомпанияларға бәсекелестiк жасау мақсатында әуе тасымалдарын брондау мен сатудың қазiргi заманғы дүниежүзiлiк компьютерлiк желiлерiне (BSP клирингтiк палаталар үлгiсiндегi) кiру талап етiледi.
1.5. Қазақстан Республикасының халықаралық әуе тасымалдары рыногындағы беделi мен жақсы атын көтеру үшiн Ұлттық авиатасымалдаушыны жан-жақты дамыту және оған қолдау көрсету қажет.
1.6. Азаматтық авиациядағы ұзаққа созылған дағдарыстан пайда болған саладағы әлеуметтiк шиеленiсушiлiктi шешу үшiн белгiленген тәртiппен "Қазақстан әуе жолы" ҰААҚ құрамына кiретiн шығынды авиакәсiпорындарды тарату процесiн жүргiзу, несиелiк берешектердi төлеудi аяқтау талап етiледi.
1.7. Жұмысты ортақ үйлестiру, авиакомпанияларды сала субъектiлерiнiң деңгейiнде дамытудың қажеттiлiгi мен жолдарын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының авиатасымалшылары ассоциациясы жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру қажет.
1.8. Әуе кемелерi паркiнiң техникалық дұрыстығын қамтамасыз ету үшiн авиажөндеу заводтарының базасында және авиациялық-техникалық базаларда авиациялық техникаларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесiн қалыптастыру талап етiледi. Аталған жүйенi мынадай тұрғыда құруға болады:
1) Қазақстан Республикасы авиажөндеу заводтарының (АЖЗ) базасында шарттық талаптарда авиакомпаниялар авиациялық-техникалық базаларының (АТБ) өндiрiстiк қуаттары мен авиациялық қызметкерлерiн тарту арқылы мамандандырылған (әуе кемелерiнiң белгiлi бiр үлгiлерiне қызмет көрсету жөнiндегi) Техникалық қызмет көрсету және жөндеу орталықтарын (ТҚЖО) құру;
2) Мемлекетаралық авиациялық комитет пен Ресейдiң, Украинаның, Беларусьтың бас авиажөндеу заводтары мамандарының қатысуымен аталған Орталықтарды сертификаттауды қамтамасыз ету.
2. Республика әуежайларының жұмыс iстеуi саласында
Әуежайлардың қызметiн тұрақтандыру мақсатында мынадай шараларды iске асыру қажет:
2.1. Әуежайлардың өндiрiстiк емес шығыстарын азайту үшiн және олардың өндiрiсiнiң рентабельдiлiгiнiң нәтижесi ретiнде әуежайлар жұмысының экономикалық жағынан тиiмдi регламентiн кезең-кезеңмен енгiзудi жүзеге асыру;

1.2. С целью улучшения конкурентоспособности казахстанских авиакомпаний необходимо обновить парк воздушных судов путем привлечения современной экономичной авиационной техники за счет лизинга и закупки и внести необходимые изменения в налоговое законодательство.
В период с 1998-2000 гг. авиакомпаниями планируется взять в лизинг новую авиатехнику, исходя из условий выбора наиболее экономичных, комфортабельных и современных моделей.
1.3. Для освоения рынка авиаперевозок организовать удобные и безопасные полеты, повысить уровень обслуживания и обеспечения сервиса до международных стандартов.
1.4. С целью составления конкуренции зарубежным авиакомпаниям на рынке международных воздушных перевозок требуется войти в современные мировые компьютерные системы бронирования и продажи воздушных перевозок (типа клиринговой палаты ВSР).
1.5. Для поднятия престижа и имиджа Республики Казахстан на рынке международных воздушных перевозок следует всесторонне развивать и поддерживать Национального авиаперевозчика.
1.6. Для снятия социальной напряженности в отрасли, вызванной продолжительным кризисом в гражданской авиации, требуется в установленном порядке провести процесс ликвидации убыточных авиапредприятий, входивших в состав НААК "Казахстан ауе жолы", завершить выплаты кредиторской задолженности.
1.7. С целью общей координации деятельности, определения потребностей и путей развития авиакомпаний на уровне субъектов отрасли следует повысить эффективность работы Ассоциации авиаперевозчиков Республики Казахстан.
1.8. Для обеспечения технической исправности парка воздушных судов требуется сформировать систему технического обслуживания и ремонта авиационной техники на базе авиаремонтных заводов и авиационно-технических баз. Данную систему можно сформировать следующим образом:
1) на базе авиаремонтных заводов (АРЗ) Республики Казахстан, с привлечением на договорных условиях производственных мощностей и авиационного персонала авиационно-технических баз (АТБ) авиакомпаний, сформировать специализированные (по обслуживанию определенных типов воздушных судов) Центры технического обслуживания и ремонта (ЦТОиР);
2) обеспечить сертификацию данных Центров с участием специалистов Межгосударственного авиационного комитета и головных авиаремонтных заводов России, Украины, Беларуси.
2. В области функционирования аэропортов республики
С целью стабилизации деятельности аэропортов необходимо реализовать следующие мероприятия:
2.1. Для уменьшения непроизводительных расходов аэропортов и, как следствие, повышения рентабельности их производства осуществить поэтапное введение экономически эффективного регламента работы аэропортов.

2.1.1. Авиарейстердiң келуi және кетуi уақыттарын неғұрлым жақындастыру мақсатында әуежайларда ұшулардың оңтайлы кестесiн қалыптастыру;
2.1.2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi комитетi аймақтардың жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесiп, бейiндiк емес жұмыстар мен қызмет көрсетулердi (ақылы автотұрақтар, буфеттер, киоскiлер және т.б. ұйымдастыру) орындауды ұйымдастырудың бағдарламалары мен шарттарын әзiрлеу.
2.2. Жергiлiктi инвесторлардың инвестицияларын тарту жөнiнде қолайлы жағдайлар туғызу, олардың жекешелендiруге қатысуы және әуежайлар мен олардың инфрақұрылымдарының қызметiн дамыту үшiн қаржылық қолдау көрсетудi қамтамасыз ету үшiн әуежайлардың базасында құрылған акционерлiк қоғамдар акциялары мемлекеттiк пакеттерiнiң бiр бөлiгiн жергiлiктi атқарушы органдардың қарауына беру мәселелерiн пысықтау және iске асыру.
2.3. Әлеуметтiк-маңызды, бiрақ шығынды әуежайлар арқылы ұшулардың жиiлiгiн арттыруға қосымша мүмкiндiктер жасау және олардың қосымша кiрiстер алуы мақсатында мұндай әуежайларға қолдау көрсету жөнiндегi мәселелердiң тiзбесiне арнаулы зерттеу мен iрiктеу жүргiзу. Қазақстан Республикасының әуе желiлерiн пайдалану құқығына арналған тендерлер өткiзу кезiнде авиажелiлердiң тендерге қойылған пакеттерiне көрсетiлген әуежайларға қонатын авиажелiлердi кiргiзу.
2.4. Әуежайлар қызметiнiң үйлестiрiлген саясатын жүргiзу, әуежайлардың басшылығына өндiрiс пен қазiргi заманғы технологияларды ұйымдастырудың озық әдiстерiн енгiзу, олардың қызметiн үйлестiру жөнiнде практикалық және әдiстемелiк көмектер көрсету үшiн Әуежайлар ассоциациясының жұмысын жандандыру.
2.5. Әуежайлардың жағдайын жақсарту және аймақтардың экономикалық дамуы iсiндегi ролiн арттыру үшiн облыстық әуежайларды толық жарақтандырудың және оларға халықаралық ұшуларға қызмет көрсетуге рұқсат етудiң белсендi шараларын қабылдау.
2.6. Республика арқылы көлiк ағынын арттыру мақсатында әуежайларды қайта жаңартуды, әуежайларда транзиттiк аймақтар құруды жүзеге асыру және трансферттер ұйымдастыру.
2.7. Әуежайлардың табиғи монополияшылар ретiнде қызмет көрсетулерiне арналған бағалардың тәртiбiне бақылау жасау мақсатында алдағы уақытта әуежайлардың тарифтiк саясатын реттеу қажет.
3. Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оны басқару саласында
Қазiргi уақытта Қазақстанның әуе кеңiстiгiн пайдалануға зор сұраныс бар, сондықтан аумақ арқылы өтетiн әуе трассалары әуе қозғалысын басқарудың, навигацияның және байланыстың қазiргi заманғы техникалық жүйелерiмен және құралдарымен жабдықталуына қол жеткiзу өте маңызды.

2.1.1. Сформировать оптимальное расписание полетов в аэропортах с целью максимального сближения времени прибытия и отправления авиарейсов.
2.1.2. Комитету по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно с местными исполнительными органами регионов, разработать программы и условия организации выполнения непрофильных работ и услуг (организация платных автостоянок, буфетов, киосков и т.д.).
2.2. Для создания благоприятных условий по привлечению инвестиций от местных инвесторов, их участия в приватизации и обеспечении финансовой поддержки для развития деятельности аэропортов и их инфраструктуры проработать и реализовать вопросы передачи части государственных пакетов акций акционерных обществ, созданных на базе аэропортов, в ведение местных исполнительных органов.
2.3. С целью создания дополнительных возможностей увеличения интенсивности полетов через социально важные, но убыточные аэропорты и получения ими дополнительных доходов провести специальные исследования и отработку перечня вопросов по поддержке таких аэропортов. При проведении тендеров на право пользования воздушными линиями Республики Казахстан в выставляемые на тендер пакеты авиалиний включать авиалинии с посадкой в указанных аэропортах.
2.4. Для проведения скоординированной политики деятельности аэропортов, оказания практической и методической помощи руководству аэропортов по внедрению передовых методов организации производства и современных технологий, координации их действий активизировать работу Ассоциации аэропортов.
2.5. Для улучшения положения аэропортов и повышения роли в деле экономического развития регионов принимать активные меры к дооснащению и допуску областных аэропортов к обслуживанию международных полетов.
2.6. С целью увеличения транспортного потока через республику осуществлять реконструкцию аэропортов, создание в аэропортах транзитных зон и организовывать трансферты.
2.7. С целью контролирования дисциплины цен на услуги аэропортов как естественных монополистов необходимо в дальнейшем регулировать тарифную политику аэропортов.
3. В области организации и управления воздушным
движением
В настоящее время существует огромный спрос на использование воздушного пространства Казахстана, поэтому очень важно добиться того, чтобы проходящие через территорию воздушные трассы были оборудованы современными техническими системами и средствами управления воздушным движением, навигации и связи.

3.1. Қазақстанның әуе кеңiстiгiн пайдаланудан лайықты тиiмдiлiктi қамтамасыз ету үшiн әуе қозғалысын басқару жүйелерiн қайта ұйымдастыру мен жаңартуды, әуе трассалары желiлерiн оңтайландыруды және кеңейтудi жүргiзу қажет.
3.1.1. Әуе навигациясының ұшулар мен әуе кеңiстiгiн пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi талаптарға жауап беретiн қазiргi заманғы инфрақұрылымын құру. Қазақстанның әуе кеңiстiгiн толық қамту және әуе қозғалысын сапалы басқаруды қамтамасыз ету үшiн Алматы, Ақтөбе және Ақмола қалаларында әуе қозғалыстарын басқарудың 3 аймақтық автоматтандырылған жүйелерi орталығын (ӘҚБ АЖ) құру қажет.
3.1.2. Тез арада енгiзудi талап ететiн негiзгi трансазиялық транзиттiк арналардың бiрi Лондон мен Франкфурт сияқты Еуропада орналасқан нүктелерден басталатын транзиттiк трассалар болады. Бұл трассалар қазiрде бар Москва (Ресей), Орал және Аягөз бағыттары бойынша және одан әрi Үрiмшiге (Қытай) өтетiн болады.
Қытай арқылы Оңтүстiк-Шығыс Азия пункттерiне бағыттар ашу Халықаралық Әуе Көлiгi Ассоциациясының (ИАТА) деректерi бойынша тиiсiнше Қазақстан Республикасы арқылы әуе қозғалысын айтарлықтай арттыруға қол жеткiзетiн Қазақстанның аумағынан тысқары өтетiн бағыттардағы әуе қозғалысы ағынының қайта бағытталуына әкеледi. Осыған қол жеткiзу мақсатында мемлекеттiң шығыс бөлiгiнде Қытай арқылы Оңтүстiк-Шығыс Азия бағыттарына жаңа халықаралық трассалар енгiзумен байланысты мәселелердi шешу жұмыстарын белсендi жүргiзу қажет.
3.2. Ұшулардың қауiпсiздiгiн, әуе тасымалдарының тиiмдiлiгi мен өткiзу қабiлеттiлiгiн арттыру мақсатында әуе қозғалысына қызмет көрсетудiң қолда бар жүйелерiн жаңартуды жүзеге асыру керек.
3.3. Қазақстанда аэронавигация мамандарын даярлауға арналған арнаулы оқу орындарының жоқтығына байланысты оқу-жаттығу аэронавигациялық орталығын құру мәселесiн пысықтау қажет.
3.4. Қазақстандық аэронавигацияның ғылыми-техникалық дамытудың қазiргi заманғы талаптарына сәйкес деңгейiне жету үшiн спутниктiк навигация (GNSS), авиациялық телекоммуникациялық желi (ATN) сияқты жаңа технологиялар мен жүйелердi енгiзу керек.
3.5. Саланы кешендi дамыту үшiн "Қазаэронавигация" РМК тарифтерiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру және тұрақты негiзде ұшуларды орындайтын әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсетулер үшiн жеңiлдiктер ұсыну қажет.
4. Қазақстан Республикасының авиациялық әкiмшiлiгiн құру және
оның жұмыс iстеуi саласында
Қазақстанның азаматтық авиациясының қызметiн тұрақтандыруға авиациялық рынокты қалыптастыру және ондағы азаматтық авиация субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеу жүйесiн құру жолымен қол жеткiзiлетiн болады.
Мемлекеттiк реттеу процесiнiң өзi үш негiзгi компоненттi: нормативтiк-құқықтық (әуе көлiгi саласында тәртiптер, тәлiмдемелер, басшылықтар, ережелер әзiрлеу), куәлiктер (сертификаттар), лицензиялар және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де рұқсаттар беру жолымен авиациялық қызметтi техникалық және экономикалық реттеудi қамтитын болады.
Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық авиация қызметi жөнiндегi комитетiнiң (бұдан әрi - Комитет) азаматтық авиацияның қызметiн мемлекеттiк реттеу органы ретiндегi негiзгi жұмысы мына бағыттарға шоғырланатын болады:

3.1. Для того, чтобы обеспечить должный эффект от использования воздушного пространства Казахстана, необходимо провести реорганизацию и модернизацию системы управления воздушным движением, оптимизацию и расширение сети воздушных трасс.
3.1.1. Создать современную инфраструктуру воздушной навигации, которая отвечала бы требованиям по обеспечению полетов и эффективности использования воздушного пространства. Для полного охвата воздушного пространства Казахстана и обеспечения качественного управления воздушным движением необходимо создать 3 региональных центра автоматизированных систем управления воздушным движением (АС УВД) в городах Алматы, Актюбинске и Акмоле.
3.1.2 Одними из основных трансазиатских транзитных магистралей, требующих скорейшего внедрения, будут транзитные трассы, начинающиеся в точках, расположенных в Европе, таких как Лондон и Франкфурт. Эти трассы будут проходить по уже существующим маршрутам в районе Москвы (Россия), Уральска и Аягуза и далее на Урумчи (Китай).
Открытие маршрута в пункты Юго-Восточной Азии через Китай приведет к переориентации потоков воздушного движения с маршрутов, проходящих вне территорий Казахстана, что соответственно приведет, по данным Международной Ассоциации Воздушного Транспорта (ИАТА), к значительному увеличению воздушного движения через Республику Казахстан. С целью достижения этого необходимо активно проводить работу над решением вопросов, связанных с внедрением новых международных трасс в восточной части государства в направлении Юго - Восточной Азии через Китай.
3.2. С целью повышения безопасности полетов, эффективности и пропускной способности воздушных трасс необходимо осуществлять модернизацию существующих систем обслуживания воздушного движения (ОВД).
3.3. В связи с отсутствием в Казахстане специальных учебных заведений для подготовки специалистов аэронавигации необходимо проработать вопрос создания учебно-тренировочного аэронавигационного центра.
3.4. Для достижения казахстанской аэронавигацией уровня, соответствующего современным требованиям научно-технического развития, необходимо внедрение новых технологий и систем, таких как спутниковая навигация (GNSS), авиационная телекоммуникационная сеть (АТN).
3.5. Для комплексного развития отрасли необходимо осуществлять государственное регулирование тарифов РГП "Казаэронавигация" и предоставлять скидки за аэронавигационное обслуживание воздушным судам, выполняющим полеты на регулярной основе.
4. В области создания и функционирования авиационной
администрации Республики Казахстан
Стабилизация деятельности гражданской авиации Казахстана будет достигаться посредством формирования авиационного рынка и создания системы государственного регулирования деятельности на нем субъектов гражданской авиации.
Сам процесс государственного регулирования будет включать в себя три основных компонента: нормативно-правовой (разработка правил, наставлений, руководств, положений в сфере воздушного транспорта), техническое и экономическое регулирование авиационной деятельности путем выдачи свидетельств (сертификатов), лицензий и иных разрешений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
В соответствии с этим основная работа Комитета по использованию воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций (далее-Комитет) как органа государственного регулирования деятельности гражданской авиации будет сосредоточена на следующих направлениях:

4.1. Авиакәсiпорындардың қызметiн реттеу құралы ретiндегi азаматтық авиацияның қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыру және жетiлдiру.
Әуе көлiгiнiң қалыпты жұмыс iстеуi үшiн шамамен 300 нормативтiк құжаты (авиация қызметiнiң барлық бағыттары мен бөлiмдерi бойынша ережелердi, тәлiмдемелердi, басшылықтарды, бюллетендердi және регламенттердi) пысықтау және енгiзу қажет.
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн авиакәсiпорындардың мамандарын тарту арқылы азаматтық авиация қызметтерiнiң бағыттары бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеудi (қайта әзiрлеудi) қамтамасыз ететiн мамандандырылған топтар құру керек.
Таяу уақытта мынадай нормативтiк құқықтық актiлердi:
- Әуе кеңiстiгiн пайдалану туралы ереженi (тиiстi қосымшаларымен бiрге) пайдалану жөнiндегi нұсқаулықты;
- Әуе кемелерi ұшуының негiзгi тәртiбiн;
- Азаматтық авиация ұшуларын жүзеге асыру жөнiндегi тәлiмдеменi;
- Азаматтық авиацияның әуе қозғалыстарына қызмет көрсетуi жөнiндегi тәлiмдеменi;
- Азаматтық авиация ұшуларын штурмандық қамтамасыз ету жөнiндегi тәлiмдеменi;
- Азаматтық авиациядағы аэродромдық қызмет жөнiндегi тәлiмдеменi;
- Авиамамандарды кәсiби даярлау туралы ереженi;
- Жолаушыларды, багажды және жүктердi тасымалдаудың тәртiбiн, сондай-ақ басқа да бiрқатар құжаттарды жедел әзiрлеу және белгiленген тәртiппен бекiту қажет.
Аталған жұмысты Ресейдiң Федералдық авиация қызметiмен және ТМД Мемлекетаралық авиациялық комитетiмен (МАК) тығыз ынтымақтастықта жүргiзу керек.
4.2. Азаматтық авиация саласында авиакәсiпорындар қызметiнiң қауiпсiздiк пен сапаның техникалық талаптарына сәйкестiгiн растайтын және кепiлдендiретiн тәсiл ретiнде сертификаттауды жүргiзу.
4.2.1. Мемавиарегистрдiң азаматтық авиацияны сертификаттау саласындағы мiндетi - Қазақстан Республикасының әуе көлiгiнде сертификаттау жүйесiн құру және ТМД Мемлекетаралық авиациялық комитетiнiң қатысуымен жүзеге асырылатын сертификаттауды жүргiзуден, оны Мемавиарегистрдiң өз күшiмен орындауға кезең-кезеңмен көшу болады.
4.2.2. Мемавиарегистрдiң мiндетi ұшулардың қауiпсiздiгi үшiн бақылау жасаудың тиiмдi жүйелерiн құру болып табылады. Қауiпсiздiк үш негiзгi проблемалар: авиациялық уақиғаларды болдырмау жөнiндегi тиiмдi алдын алу шараларын әзiрлеу, олардың орындалуын қадағалау, сондай-ақ авиациялық уақиғаларға зерттеулер мен оның себептерiне талдау жүргiзу шешiлген кезде қамтамасыз етiлетiн болады. Пайдаланылатын әуе кемелерi паркiнiң техникалық дұрыстығын қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк қадағалауды күшейту және соған сәйкес ұшулардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң деңгейiн арттыру үшiн жағдай жасау маңызды. Әуе кемелерiнiң техникалық дұрыстығын қамтамасыз етудiң жүйесiн осы ұйымдастыру, пайдаланушылардың алыс шетелдерде шығарылғандарды қоса алғанда, әуе кемелерiнiң жаңа үлгiлерiн сатып алуы мүмкiндiктерiне әмбебап болады. Мұндай жағдайларда авиатехникалар беру туралы үкiметаралық келiсiмдердi пысықтау кезiнде олардың техникалық дұрыстығын қамтамасыз ету мәселесiн кiргiзу қажет.

4.1. Формирование и совершенствование нормативной правовой базы, регулирующей деятельность гражданской авиации, как средства упорядочения деятельности авиапредприятий.
Для нормального функционирования воздушного транспорта необходимо доработать и внедрить порядка 300 нормативных документов (правил, наставлений, руководств, бюллетеней и регламентов по всем направлениям и разделам авиационной деятельности).
Для решения поставленных задач необходимо создать специализированные группы, с привлечением специалистов авиапредприятий, которые обеспечат разработку (переработку) нормативных правовых актов по направлениям деятельности гражданской авиации.
На ближайшее время необходимо срочно разработать и в установленном порядке утвердить следующие нормативные правовые акты:
- Инструкцию по применению Положения об использовании воздушного пространства (с соответствующими приложениями)
- Основные правила полетов воздушных судов
- Наставление по производству полетов в гражданской авиации
- Наставление по обслуживанию воздушного движения гражданской авиации
- Наставление по штурманскому обеспечению полетов гражданской авиации
- Наставление по аэродромной службе в гражданской авиации
- Положение о профессиональной подготовке авиаспециалистов
- Правила перевозок пассажиров, багажа и грузов, а также целый ряд других документов.
Данную работу необходимо проводить в тесном сотрудничестве с Федеральной авиационной службой России и Межгосударственным Авиационным Комитетом (МАК) СНГ.
4.2. Проведение сертификации в области гражданской авиации как способа, подтверждающего и гарантирующего соответствие техническим требованиям безопасности и качества деятельности авиапредприятий.
4.2.1. Задачей Госавиарегистра в области сертификации гражданской авиации будет создание системы сертификации на воздушном транспорте Республики Казахстан и поэтапный переход от проведения сертификации, осуществляемой с участием Межгосударственного Авиационного Комитета СНГ, на ее выполнение собственными силами Госавиарегистра.
4.2.2. Задачей Госавианадзора является создание эффективной системы контроля за безопасностью полетов. Безопасность будет обеспечиваться при решении трех основных проблем: разработки эффективных профилактических мер по предупреждению авиационных происшествий, надзора за их выполнением, а также проведения расследований и анализа причин авиационных происшествий. Важно усилить государственный надзор за обеспечением технической исправности эксплуатируемого парка воздушных судов и, соответственно, создать условия для повышения уровня обеспечения безопасности полетов. Данная организация системы обеспечения технической исправности воздушных судов будет универсальна к возможностям приобретения эксплуатантами новых типов воздушных судов, включая производимых в дальнем зарубежье. В этих случаях при отработке межправительственных соглашений о поставке авиатехники необходимо включать вопросы обеспечения их технической исправности.

4.3. Комитет әуе тасымалдарын орындау және олардың сапасын арттыру кезiнде лицензиялық шарттарды қамтамасыз ету мақсатында ұшулардың тұрақтылығы, жолаушылар мен жүк жөнелтушiлерге қызмет көрсетулердiң сапасы мәселелерi бойынша авиатасымалдаушыларға талаптарға пәрмендi бақылау жасау жүзеге асырылатын, сондай-ақ бақылау күшейтiлетiн және чартерлiк (жүйелi емес) авиатасымалдарды орындауға арналған тиiстi рұқсаттарды беру оңайлатылатын болады.
4.4. Авиациялық рынокты қалыптастыру және реттеу, iшкi және халықаралық авиажелiлерде тұрақты әуе тасымалдарын орындау үшiн ашық тендерлер өткiзу арқылы онда бәсекелестi орта құру.
Өз кезегiнде ұсақ қабiлетсiз авиакомпаниялардың болуын шектейтiн, олардың бiрiгуiне және авиациялық бизнестiң сапалық жағынан өзгеруiне ықпал ететiн авиакомпанияларға ұшуларды қамтамасыз етуге рұқсат ету тәртiбi жөнiндегi қолданылып жүрген бiрқатар ережелердi өзгертудi жүзеге асыру қажет.
Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарын жетiлдiру жолымен тұрақты ұшуларға әуе кемелерiнiң ұшуын қауiпсiз орындауда қажеттi тәжiрибесi, қаржылық тұрақтылығы бар төтенше жағдайлардың мүмкiн болатын уақиғалары мен тасымалдарды жүзеге асыру процесiнде пайда болатын қаржы талаптарын кепiлдiктi қамтамасыз ете алатын авиакомпанияларға рұқсат етiлуi керек.
4.5. Әуе кеңiстiгiн пайдалану құқығы бар iшкi авиациялық рынокты шетелдiк пайдаланушыларға беру кезiнде Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiнiң қорғалуын қамтамасыз ету. Халықаралық әуе қатынастарының қарқынды дамуына байланысты Қазақстанның әуе кеңiстiгiн пайдалану құқығын шетелдiк пайдаланушыларға беру кезiнде авиарынокқа, ондағы ұшулардың басымдығына және оны реттеуге талдау жасауды жүзеге асыру қажет.
4.6. Азаматтық авиация ұшулары қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуiне және авиациялық уақиғаларды болдырмау жөнiндегi кешендер шараларының орындалуына мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асыру.
Азаматтық авиация өзiнiң айрықша ерекшелiгiне орай террористiк актiлер жүргiзу үшiн тартымды да босаң болып табылады. Қалыптасып отырған жағдайлар және ұшулардың географиясы мен көлемiн кеңейтудiң перспективасы ескерiле отырып азаматтық авиацияны заңсыз араласу актiлерiнен қорғауды қамтамасыз ету зор өзектi мәселеге айналып келедi.
Қазақстан азаматтық авиациясының заңсыз араласу актiлерiнен авиациялық қауiпсiздiгi жүйелерiн қамтамасыз етуге және жетiлдiруге Авиациялық қауiпсiздiк бағдарламасының, сондай-ақ Қазақстанның Халықаралық азаматтық авиация ұйымы халықаралық конвенциясы бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн орындауы шеңберiнде iс-қимылдың тәртiбiн орнықтыратын және белгiлейтiн нормалар мен рәсiмдердi енгiзумен қол жеткiзiлетiн болады.

4.3. С целью обеспечения лицензионных условий при выполнении воздушных перевозок и повышения их качества Комитетом будет осуществляться действенный контроль за требованиями к авиаперевозчикам по вопросам регулярности полетов, качества обслуживания пассажиров и грузоотправителей, а также усилен контроль и упорядочена выдача соответствующих разрешений на выполнение чартерных (нерегулярных) авиаперевозок.
4.4. Формирование и регулирование авиационного рынка, создание на нем конкурентной среды через проведение открытых тендеров для выполнения регулярных воздушных перевозок на внутренних и международных авиалиниях.
Необходимо осуществить изменения ряда действующих положений по порядку допуска авиакомпаний к обеспечению полетов, что, в свою очередь, ограничит существование мелких недееспособных авиакомпаний, будет способствовать их объединению и качественному изменению авиационного бизнеса.
В целях защиты экономических интересов Республики Казахстан к регулярным полетам допускать авиакомпании, имеющие необходимый опыт безопасного выполнения полетов воздушных судов, финансовую устойчивость и гарантийное обеспечение возможных случаев чрезвычайной ситуации и финансовых претензий, возникших в процессе осуществления перевозок, путем совершенствования законодательства Республики Казахстан.
4.5. Обеспечение защиты экономических интересов Республики Казахстан при предоставлении права использования воздушного пространства и внутреннего авиационного рынка иностранным пользователям. В связи с интенсивным развитием воздушных международных сообщений необходимо осуществлять анализ авиарынка, паритета полетов на нем и его регулирование при предоставлении прав использования воздушного пространства Казахстана иностранным пользователям.
4.6. Осуществление государственного контроля за обеспечением безопасности полетов гражданской авиации и выполнением комплекса мер по предупреждению авиационных происшествий.
В силу своей особой специфики гражданская авиация является привлекательной и уязвимой для проведения террористических актов. С учетом складывающейся обстановки и перспективы расширения географии и объема полетов вопрос обеспечения защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства приобретает большую актуальность.
Обеспечение и совершенствование системы авиационной безопасности гражданской авиации Казахстана от актов незаконного вмешательства будет достигаться введением норм и процедур, устанавливающих и предписывающих порядок действий в рамках Программы авиационной безопасности, а также выполнения Казахстаном своих обязательств по международным конвенциям Международной организации гражданской авиации.