1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алудың кешендi бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 8 шiлдедегi N 649
Құқық қорғау, мемлекеттiк емес органдардың және қоғамдық бiрлестiктердiң кәмелетке толмағандардың тарапынан болатын қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелерiндегi қызметiн үйлестiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. 1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында
кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу
кешендi бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Барлық мүдделi министрлiктер мен ведомстволар 1998-2000
жылдарға арналған Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандардың
арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алудың кешендi
бағдарламасының қалтқысыз орындалуын қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 8 шiлдедегi
N 649 қаулысымен
бекiтiлген
1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында
кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық
бұзушылықтың алдын алудың
КЕШЕНДI БАҒДАРЛАМАСЫ
Кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтың алдын
алудың кешендi бағдарламасы - бұл:
1) құқық қорғау, мемлекеттiк органдардың және ұйымдардың кәмелетке толмағандардың қылмыстарын, құқық бұзушылықтарын және қадағалаусыздығын болдырмау жөнiндегi қызметтерiн үйлестiруге;
2) кәмелетке толмаған құқық бұзушыларды, сондай-ақ балаларды тәрбиелеу жөнiндегi мiндетiн қасақана орындамайтын және өзiнiң қоғамға жат қылықтарымен олардың құқық бұзуына ықпал ететiн ата-аналарды немесе олардың орнындағы адамдарды анықтауға; олармен алдын алу жұмыстарын жүргiзуге;
3) мүдделi ведомстволарды тиiстi ақпаратпен қамтамасыз етуге, кәмелетке толмағандардың құқыққа қарсы мiнез-құлықтарына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жою, оларды тәрбиелiк және алдын алу әсерi бар шаралармен, бос уақытын ұйымдастыру нысандарымен, оқу және еңбек процесiмен қамту жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
4) тиiстi құқық қорғау, мемлекеттiк органдарда заңдарда көзделген шараларды қабылдау үшiн кәмелетке толмағандардың құқыққа қарсы мiнез-құлықтары, оларға ата-аналарының, олардың орнындағы адамдардың немесе өзге де адамдардың терiс ықпал етуi фактiлерi туралы, кәмелетке толмағандарды қылмысқа және қоғамға жат өзге де iстерге тарту фактiсi туралы материалдарды қарау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруға бағытталған қызметтерге бағытталған бағдарлама.
Осы мiндеттердi iске асыру мақсатында:

Об утверждении Комплексной программы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних в Республике Казахстан на 1998-2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 1998 г. N 649
В целях координации деятельности правоохранительных, государственных, негосударственных органов и общественных объединений в вопросах предупреждения преступлений и правонарушений со стороны несовершеннолетних Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Комплексную программу профилактики правонарушений среди несовершеннолетних в Республике Казахстан на 1998-2000 годы (прилагается).
2. Всем заинтересованным министерствам и ведомствам обеспечить неуклонное выполнение Комплексной программы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних в Республике Казахстан на 1998-2000 годы.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июля 1998 г. N 649
КОМПЛЕКСНАЯ ПРОГРАММА
профилактики правонарушений среди несовершеннолетних
в Республике Казахстан на 1998-2000 годы
Комплексная программа профилактики правонарушений среди несовершеннолетних - это программа деятельности, направленная на:
1) координацию деятельности правоохранительных, государственных органов и организаций по предупреждению преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних;
2) выявление несовершеннолетних правонарушителей, а также родителей или лиц, их заменяющих, злостно не выполняющих обязанностей по воспитанию детей и своим антиобщественным поведением способствующих совершению ими правонарушений; проведение с ними профилактической работы;
3) обеспечение соответствующей информацией заинтересованных ведомств, внесение предложений по устранению причин и условий, способствующих противоправному поведению несовершеннолетних, охвату их мерами воспитательного и профилактического воздействия, формами организованного досуга, учебным или трудовым процессом;
4) организацию работы по рассмотрению в соответствующих правоохранительных, государственных органах материалов о фактах противоправного поведения несовершеннолетних, отрицательного влияния на них со стороны родителей или лиц, их заменяющих, или иных лиц, о фактах вовлечения несовершеннолетних в преступную и иную антиобщественную деятельность для принятия предусмотренных законом мер.
В целях реализации этих задач:

1. Тоқсан сайын кәмелетке толмағандардың арасындағы қылмыстылықтың, құқық бұзушылықтың және қадағалаусыздықтың жай-күйiне, сондай-ақ балалар мен жас өспiрiмдердiң құқыққа қарсы мiнез-құлқының алдын алу жөнiндегi қабылданатын ықпал ету нысандары мен әдiстерiне талдау жасау. Өскелең ұрпақтың тарапынан келеңсiз көрiнiстерге ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдау және кәмелетке толмағандардың қадағалаусыздығы мен қылмыстылығының серпiнi мен құрылымындағы қажетсiз тенденцияларды бейтараптандыруға және жоюға бағытталған шаралардың кешенiн айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметiн, мүдделi мемлекеттiк органдарды, ұйымдарды аталған ақпаратпен қамтамасыз ету.
Орындау мерзiмi: тоқсан сайын.
Орындаушы: Бас Прокуратура (келiсiм
бойынша); Iшкi iстер министрлiгi.
2. Ата-аналардың, педагогтардың, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу үшiн жауап беретiн өзге де адамдардың қылмыстық, әкiмшiлiк және отбасы заңдарының талаптарына сәйкес жауапкершiлiгiн күшейтуге бағытталған шаралардың кешенiн әзiрлеу. Балалар мен жасөспiрiмдердi тәрбиелеу процесiнде мiндеттерiн орындамағаны немесе дұрыс орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 137-бабының кеңiнен қолданылуын қамтамасыз ету.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Iшкi iстер министрлiгi,
Бас Прокуратура (келiсiм бойынша).
3. Әр облыста бiлiм беру жүйесi оқу орындарының бiреуiн оқудан,
жұмыстан қасақана жалтарушы, отбасынан, балалар тәрбие мекемелерiнен
үнемi кетiп қалатын, қаңғыбастықпен, қайыршылықпен, ұсақ ұрлықпен
және өзге де қоғамға жат әрекеттермен шұғылданатын кәмелетке
толмағандарға арналған жабық үлгiдегi арнаулы мектептер етiп қайта
бейiндеу. Аталған оқу орнына жiберудi жергiлiктi атқарушы
органдардың жанындағы кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi
комиссиялар арқылы жүзеге асыру.
Орындау мерзiмi: 1998 жыл.
Орындаушы: облыстардың әкiмдерi, Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi.
4. Оқушыларды оқу орындарына бекiту жөнiнде шаралар әзiрлеу.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 137-бабына сәйкес ықпал
ету шараларын қолдану жолымен педагогикалық ұжымдардың оқушыларды
оқу орнынан негiзсiз шығару, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды оқу
орындарына қабылдаудан бас тарту үшiн жауапкершiлiгiн арттыру.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi, Iшкi
iстер министрлiгi.
5. Кәмелетке толмағандарды еңбекпен және оқумен айналысуға
тартуды қамтамасыз ету. Меншiк нысанына қарамастан әрбiр
кәсiпорында, мекемелерде, ұйымдарда 16-дан 18 жасқа дейiнгi
кәмелетке толмағандарды жұмысқа орналастыру үшiн жұмыс орындарының
квотасын белгiлеу.

1. Ежеквартально анализировать состояние преступности, правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, а также принимаемых формах и методах воздействия по предупреждению противоправного поведения детей и подростков. Обеспечивать данной информацией Правительство Республики Казахстан, заинтересованные государственные органы, организации с целью своевременного принятия
мер по устранению причин и условий, способствующих негативным
проявлениям со стороны подрастающего поколения и определения
комплекса мер, направленных на нейтрализацию и устранение
нежелательных тенденций в динамике и структуре безнадзорности и
преступности несовершеннолетних.
Срок исполнения: ежеквартально.
Исполнитель: Генеральная Прокуратура (по
согласованию), Министерство внутренних дел.
2. Разработать комплекс мероприятий, направленных на усиление
ответственности родителей, педагогов, иных лиц, отвечающих за
воспитание несовершеннолетних, в соответствии с требованиями
уголовного, административного и семейного законодательства.
Обеспечить широкое применение ст. 137 УК Республики Казахстан за
неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей в процессе
воспитания детей и подростков.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство внутренних дел,
Генеральная Прокуратура (по согласованию).
3. Перепрофилировать одно из учебных заведений системы
образования в каждой области в специальные школы закрытого типа для
несовершеннолетних, злостно уклоняющихся от учебы, работы,
совершающих систематические уходы из семьи, детских воспитательных
учреждений, занимающихся бродяжничеством, попрошайничеством, мелкими
кражами и иными антиобщественными деяниями. Определение в данные
учебные заведения осуществлять через комиссии по делам
несовершеннолетних при местных исполнительных органах.
Срок исполнения: 1998 год.
Исполнитель: акимы областей, Министерство
образования, культуры и здравоохранения.
4. Разработать мероприятия по закреплению учащихся в учебных
заведениях. Повысить ответственность педагогических коллективов за
необоснованное исключение учащихся из учебных заведений, а также
отказ в приеме несовершеннолетних в учебное заведение путем
применения мер воздействия в соответствии со ст. 137 УК Республики
Казахстан.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство образования,
культуры и здравоохранения, Министерство
внутренних дел.
5. Обеспечить привлечение несовершеннолетних в занятия трудом
или учебой. Определить на каждом предприятии, в учреждении,
организации, независимо от форм собственности, квоту рабочих мест
для трудоустройства несовершеннолетних в возрасте от 16 до 18 лет.

Орындау мерзiмi: 1998 жылдың 1-жарты
жылдығы және одан әрi тұрақты түрде.
Орындаушы: облыстардың әкiмдерi, Еңбек
және халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгi, Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.
6. Ересек ұйымдастырушылардың, арандатушылардың, дем
берушiлердi, кәмелетке толмағандарды қоғамға жат әрекеттерге тартуы
фактiлерiнiң жолын кесу жөнiндегi жұмыстардың нысандары мен
әдiстерiн нығайту. Кiнәлiлерге Қазақстан Республикасы Қылмыстық
кодексiнiң 131, 132-баптарын толық мөлшерiнде қолдану.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Iшкi iстер министрлiгi,
Бас Прокуратура (келiсiм бойынша).
7. Күш қолдануды, қатыгездiктi, порнографияны, алкогольдi,
есiрткiлердi, темекiнi қолданудың мәртебелiлiгiн және тартымдылығын
және олардың кәмелетке толмағандардың психикалық-дене жағдайына
әсерiн насихаттаудың бұқаралық ақпарат құралдарына енуiн болдырмау
мақсатында аудио-көру баспа өнiмдерiн сараптау туралы ереже әзiрлеу.
Қылмыстық және әкiмшiлiк заңдарға сәйкес тыйым салынған
порнографиялық басылымдарды таратқаны үшiн кiнәлiлерге шаралар
қолдануды қамтамасыз ету.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Ақпарат және қоғамдық келiсiм
министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi.
8. Жүйкеге белсендi әсер ететiн заттарды пайдалануға әуес
кәмелетке толмағандардың толық есебiн алуды және оларды
медициналық-әлеуметтiк алдын алу шараларымен қамтуды қамтамасыз ету.
Жұмыс iстеп тұрған норкологиялық диспансерлерге маскүнемдiктен,
нашақорлықтан және уытқұмарлықтан зардап шегетiн кәмелетке
толмағандарды медициналық-әлеуметтiк оңалту жөнiндегi функциялар
жүктелсiн.
Орындау мерзiмi: 1998 жылдың 2-жарты
жылдығы және одан әрi ұдайы.
Орындаушы: облыстардың әкiмдерi, Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi.
9. Кәмелетке толмағандардың арасында маскүнемдiктiң,
нашақорлықтың, уытқұмарлықтың алдын алудың ғылыми негiзделген
принциптерi мен әдiстерiн әзiрлеу және енгiзу, жалпы бiлiм беретiн
орта және арнаулы орта оқу орындарының бағдарламаларына кәмелетке
толмағандарды ортаның терiс әсер етуiнен өз басын қорғаудың
тәсiлдерiн үйретудiң әдiстемесiн енгiзу.
Орындау мерзiмi: 2000 жылға дейiн.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.
10. Құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, педагогтарға,
медициналық қызметкерлерге, ата-аналарға арналған кәмелетке
толмағандарда жүйкеге белсендi әсер ететiн заттарға тәуекелдiлiктiң
пайда болуын болдырмау жөнiндегi бiрыңғай әдiстемелiк ұсынымдарды
әзiрлеу және енгiзу.
Орындау мерзiмi: 1999 жыл.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi,
Әдiлет министрлiгi.
11. Жүргiзiлген байқап көру деректерiнiң негiзiнде
республиканың мектептерiнде зиянды заттарды қолданудың алдын алудың
қазақстандық мектеп бағдарламасын енгiзудi ұйымдастыру.
Орындау мерзiмi: 1998 жылдың қыркүйегi.
Орындаушы: облыстардың әкiмдерi, Бiлiм,
мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi,
Қазақстан медициналық-педагогикалық
ассоцияциясы.

Срок исполнения: 1-е полугодие 1998 года
и в дальнейшем регулярно.
Исполнитель: акимы областей, Министерство
труда и социальной защиты населения,
Министерство образования, культуры и
здравоохранения.
6. Усилить формы и методы работы по пресечению фактов
вовлечения несовершеннолетних в антиобщественные деяния взрослыми
организаторами, подстрекателями и пособниками. В полной мере
применять к виновным ст. 131, 132 УК Республики Казахстан.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство внутренних дел,
Генеральная Прокуратура (по согласованию).
7. Разработать Положение об экспертизе аудивизуальной и
печатной продукции и его реализацию в целях исключения проникновения
в средства массовой информации пропаганды насилия, жестокости,
порнографии, престижности и привлекательности употребления алкоголя,
наркотиков, табака и их влияния на психофизическое состояние
несовершеннолетних.
В соответствии с уголовным и административным законодательствами
обеспечить принятие мер к виновным за распространение запрещенных
порнографических изданий.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство информации и
общественного согласия, Министерство
внутренних дел.
8. Обеспечить полный учет и охват мерами медико-социальной
профилактики несовершеннолетних, склонных к употреблению психоактивных
веществ. Возложить на действующие наркологические диспансеры функции
по медико-социальной реабилитации несовершеннолетних, страдающих
алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией.
Срок исполнения: 2-е полугодие 1998 года
и в дальнейшем регулярно.
Исполнитель: акимы областей, Министерство
образования, культуры и здравоохранения.
9. Разработать и внедрить научно обоснованные принципы и методы
проведения профилактики алкоголизма, наркомании, токсикомании среди
несовершеннолетних, ввести в программы средних общеобразовательных и
средних специальных учебных заведений методику обучения
несовершеннолетних приемам личной защиты от негативного влияния среды.
Срок исполнения: до 2000 года.
Исполнитель: Министерство образования,
культуры и здравоохранения.
10. Разработать и внедрить единые методические рекомендации для
работников правоохранительных органов, педагогов, медицинского
персонала, родителей по предупреждению возникновения у
несовершеннолетних зависимости к психоактивным веществам.
Срок исполнения: 1999 год.
Исполнитель: Министерство образования, культуры
и здравоохранения, Министерство юстиции.
11. Организовать на основе данных проведенной апробации
внедрение в школах республики казахстанской школьной программы
профилактики употребления вредных веществ.
Срок исполнения: сентябрь 1998 года.
Исполнитель: акимы областей, Министерство
образования, культуры и здравоохранения,
Казахстанская медико-педагогическая ассоциация.

12. Жалпы бiлiм беретiн мектептердiң оқушыларына
адамгершiлiк-жыныстық тәрбие берудiң бағдарламасы мен педагогтарға
арналған оқу құралдарын әзiрлеу мен шығару және оларды
эксперименттiк енгiзудi бастау.
Орындау мерзiмi: 1998 жылдың қыркүйегi.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.
13. Педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру курстарының
бағдарламасына оқушылардың арасындағы қылмыс пен құқық бұзушылықтың,
олардың жүйкеге белсендi әсер ететiн заттарды қолданудың алдын алу
мәселелерi бойынша тиiстi өзгерiстер енгiзу.
Орындау мерзiмi: 1998 жылдың қыркүйегi.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.
14. Бас бостандығынан айыру орындарынан, жабық үлгiдегi арнайы
оқу орындарынан оралған кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылық пен
қылмыстық әрекеттерiнiң қайталануының алдын алу жөнiндегi шаралардың
кешенiн қамтамасыз ету. Тұрмыстық жағынан және жұмысқа орналастыруға
көмек көрсету, мұндай адамдарды оқу орындары мен еңбек ұжымдарына
бекiтiп беру, олардың таңдаған мамандығына қызығушылығын
қалыптастыру, жалпы бiлiм деңгейiн арттыру, бос уақытында өздерi
ұнататын iспен айналысуға тарту жөнiнде қажеттi жағдайлар жасау.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Iшкi iстер министрлiгi,
Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгi, Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.
15. Кәмелетке толмағандардың бұзақылық әрекеттерiнiң ерте
бастан алдын алу шараларын қабылдау. Жүйелi түрде, тоқсанына кемiнде
бiр рет "Жасөспiрiм" операциясының шеңберiнде қоғамға жат
мiнез-құлықтағы жас өспiрiмдер топтарын анықтау және қылмыстық,
әкiмшiлiк, азаматтық заңдарға сәйкес олардың құқыққа қарсы
әрекеттерiнiң жолын кесу жөнiнде рейдтiк iс-шаралар жүргiзу.
Орындау мерзiмi: ұдайы.
Орындаушы: Iшкi iстер министрлiгi,
Бас Прокуратура (келiсiм бойынша),
Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау
министрлiгi, Ақпарат және қоғамдық
келiсiм министрлiгi, атқарушы органдар.
16. Оқу орындарында, еңбек ұжымдарында, тұратын жерi бойынша
кәмелетке толмағандарды құқықтық тәрбиелеудiң жай-күйiн зерделеу.
Қолда бар тәжiрибенi, анықталған кемшiлiктердi және олқылықтарды
қорытудың негiзiнде осы жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған
шаралардың кешенiн әзiрлеу және жүзеге асыру.
Орындау мерзiмi: 1999 жылдың 1-жарты
жылдығы.
Орындаушы: Бiлiм, мәдениет және
денсаулық сақтау министрлiгi.

12. Разработать и издать Программу нравственно-полового
воспитания учащихся общеобразовательных школ и пособие для педагогов
и начать их экспериментальное внедрение.
Срок исполнения: сентябрь 1998 года.
Исполнитель: Министерство образования, культуры
и здравоохранения.
13. Ввести соответствующие изменения в программу курсов повышения
квалификации педагогических кадров по вопросам профилактики
преступности и правонарушений среди учащихся, употребления ими
психоактивных веществ.
Срок исполнения: сентябрь 1998 года.
Исполнитель: Министерство образования, культуры
и здравоохранения.
14. Обеспечить комплекс мер по предупреждению рецидива
правонарушений и преступных проявлений несовершеннолетних, вернувшихся
из мест лишения свободы, специальных учебных заведений закрытого типа.
Создать необходимые условия по оказанию помощи в бытовом и трудовом
устройстве, закреплению таких лиц в учебных заведениях и трудовых
коллективах, формированию их заинтересованности в избранной профессии,
повышению общеобразовательного уровня, вовлечению в занятия по
интересам в свободное время.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство внутренних дел,
Министерство труда и социальной защиты
населения, Министерство образования, культуры
и здравоохранения.
15. Принять меры ранней профилактики хулиганских проявлений
несовершеннолетних. Систематически, не реже одного раза в квартал,
проводить рейдовые отработки в рамках операции "Подросток" по
выявлению групп подростков антиобщественного поведения и пресечению их
противоправной деятельности в соответствии с уголовным,
административным, гражданским законодательствами.
Срок исполнения: регулярно.
Исполнитель: Министерство внутренних дел,
Генеральная Прокуратура (по согласованию),
Министерство образования, культуры
и здравоохранения, Министерство информации
и общественного согласия, исполнительные
органы.
16. Изучить состояние правового воспитания несовершеннолетних в
учебных заведениях, в трудовых коллективах, по месту жительства. На
основе обобщения имеющегося опыта, выявленных недостатков и упущений
разработать и осуществить комплекс мер, направленных на повышение
эффективности этой работы.
Срок исполнения: 1-е полугодие 1998 года.
Исполнитель: Министерство образования, культуры
и здравоохранения.