Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгi бар мемлекеттiк емес сыртқы заемдар бойынша алдағы төлемдердi өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 16 шiлдедегi N 905
Қазақстан Республикасының шетел несие берушiлерi алдындағы мiндеттемелерiн орындау, дефолт фактiлерiне жол бермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi бар бұрын берiлген мемлекеттiк емес сыртқы заемдардың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1) 1993 жылғы 18 қарашадағы N 22-1-6/38 берiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiне және N 11987 Кепiлдiк хатына сәйкес, шетел мерзiмi өткен төлемдердi (қосымшаға сәйкес), сондай-ақ есептелген айыппұл сомаларын төлем жасалатын күнгi бағам айырмасының, өзгеруiн есепке ала отырып, 1998 жылға арналған республикалық бюджетте "Несие беру, оның өтелуiн шегерiп тастау" бөлiмi бойынша көзделген қаражат шегiнде төлейтiн болсын;
2) заемшылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгi бар мемлекеттiк емес сыртқы заемдарды пайдалану жөнiндегi қызметiне қаржылық тексерiс жүргiзсiн және оларды пайдалану тәртiбiн бұзушылық фактiлерi анықталған жағдайда кiнәлi адамдарды Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тарту мақсатында материалдарды құқық қорғау органдарына, соттарға берсiн.
2. "ТұранӘлемБанкi" жабық акционерлiк қоғамына алынған қаражаттың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету жөнiнде жұмыстар жүргiзу ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық полициясы комитетi заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк кепiлдiгi бар мемлекеттiк емес сыртқы заемдар бойынша қаржылық мiндеттемелердi орындамаған тұлғаларды жауапқа тарту жөнiнде шаралар қолдансын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және
"ТұранӘлемБанкi" жабық акционерлiк қоғамы (келiсiм бойынша) қаржылық
мiндеттемелерi республикалық бюджет есебiнен орындаған заемшыларға
қатысты қолданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне
хабарласын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 16 қыркүйектегi
N 905 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттiң кепiлдiгi бар
мемлекеттiк емес сыртқы заемдар бойынша алдағы төлемдердiң
СОМАСЫ
___________________________________________________________________
Заемшы ұйым            | Төлем валютасы|Төлем уақыты
___________________________________________________________________
Канада несие желiсi
___________________________________________________________________
"Армавир" совхозы           |      USD      |  15.08.98
___________________________________________________________________
"Аквест" БК                 |      USD      |  15.08.98
___________________________________________________________________
Барлығы                     |      USD      |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Төлем сомасы     | Негiзгi борыш  |  Проценттер  | Басқалары
___________________________________________________________________
244 752.70   |   217 686.56   |   25 446.65  |  1 619.49
___________________________________________________________________
938 495.81   |   757 351.86   |   165 639.16 |  15 504.79
___________________________________________________________________
1 183 248.51   |   957 038.42   |   191 085.81 |  17 124.28
___________________________________________________________________

О погашении предстоящих платежей по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1998 г. N 905
В целях выполнения обязательств Республики Казахстан перед иностранными кредиторами и недопущения фактов дефолта, а также обеспечения возврата в республиканский бюджет ранее выданных негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с выданной государственной гарантией Республики Казахстан от 18 ноября 1993 года N 22-1-6\38 и Гарантийным письмом N 11987, на основании счетов иностранных банков оплатить за несостоятельных заемщиков предстоящие платежи (согласно приложению), с учетом изменений курсовой разницы на дату платежа в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 1998 год по разделу "Кредитование минус погашение";
2) провести финансовую ревизию деятельности заемщиков по использованию негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, и в случае выявления фактов нарушения их использования, материалы передать в правоохранительные органы, суды с целью привлечения виновных лиц к ответственности согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
2. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Банк ТуранАлем" провести работу по обеспечению возврата отвлеченных средств в республиканский бюджет.
3. Комитету налоговой полиции Министерства финансов Республики Казахстан принять меры в установленном законодательством порядке по привлечению к ответственности лиц, не исполнивших финансовые обязательства по негосударственным внешним займам, имеющим государственную гарантию.
4. Министерству финансов Республики Казахстан и закрытому акционерному обществу "Банк ТуранАлем" (по согласованию) информировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах по отношению к заемщикам, чьи финансовые обязательства были исполнены за счет средств республиканского бюджета.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 сентября 1998 года N 905
СУММА
предстоящих платежей
по погашению негосударственных внешних займов,
имеющих государственную гарантию Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
Организация- !Валюта !  Дата   !  Сумма  ! Основной ! Проценты  ! Прочие
заемщик    !платежа! платежа ! платежа !   долг   !           !
---------------------------------------------------------------------------
Канадская кредитная линия
Совхоз
"Армавирский"   USD   15.08.98  244752.70  217686.56   25446.65   1619.49
СП "Аквест"     USD   15.08.98  938495.81  757351.86  165639.16  15504.79
Всего           USD            1183248.51  975038.42  191085.81  17124.28
---------------------------------------------------------------------------