Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарларды 1998-2002 жылдары шектеулі алудың мүмкіндіктерін зерделеу жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1998 жылғы 14 қазан N 1035. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 14 қарашадағы N 1061 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 14 қарашадағы N 1061 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Жануарлардың гендік қорын сақтаудың биотехнологиялық негіздерін әзірлеу жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізу, Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жабайы тұяқтылардың кариологиялық және морфофункционалдық ерекшеліктерін одан әрі зерделеу мен олардың санын реттеу, популяциялық құрылымның ішкі популяциялық тетіктерін анықтау, сондай-ақ сирек кездесетін және жойылып бара жатқан хайуанаттар түрлерін қорғаудың санын ұлғайтудың және пайдалануды шектеудің ғылыми негізде стратегиясын әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Ауыл шаруашылығы министрлігі және Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігімен келісілген Зоология және хайуанаттардың гендік қоры институтының Қарағанды облысында арқарға, Маңғыстау облысында үстірт муфлонына және Маңғыстау мен Талдықорған облыстарында қарақұйрыққа ғылыми-зерттеу жүргізудің нәтижелері туралы хабарламасы назарға алынсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы мен ауыл шаруашылығы министрлігінің Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігімен келісілген 1998-2002 жылдары Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Зоология және хайуанаттардың гендік қоры институты мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман, балық және аң шаруашылығы комитетінің арасындағы шаруашылық шарт бойынша Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген арқар, муфлон және қарақұйрықтың экологиясын, кариожүйеленуі мен шектеулі пайдаланылуының мүмкіндіктерін зерделеу жөнінде ғылыми зерттеу жүргізу туралы ұсынысы қабылдансын.
3. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне:
Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Зоология және хайуанаттардың гендік қоры институты мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетіне 2002 жылды қоса алғанда ғылыми зерттеулерді жалғастыру үшін жыл сайын Қарағанды облысынан 12 қазақстандық арқар, Шығыс Қазақстан облысынан 5 арқар, Маңғыстау облысынан 3 арқар, 10 муфлон және "Алтын емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркінен 30 қарақұйрық алуға рұқсат беру;

О проведении научно-исследовательских работ по изучению возможности ограниченного изъятия животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, в 1998-2002 годах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 1998 года № 1035. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2008 года N 1061.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.11.2008 N 1061 (порядок введения в действие см. п.4 ).
В целях проведения научных исследований по разработке биотехнологических основ сохранения генофонда животных, дальнейшего изучения кариологических и и морфофункциональных особенностей диких копытных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, и выявления внутрипопуляционных механизмов регуляции численности и структуры популяции, а также для разработки научно-обоснованной стратегии охраны, воспроизводства и ограниченного использования редких и исчезающих видов животных Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять к сведению информацию Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан, согласованную с Министерством сельского хозяйства и Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, о результатах проведенных Институтом зоологии и генофонда животных научных исследований архара в Карагандинской, устюртского муфлона в Мангистауской и джейрана в Мангистауской и Талдыкорганской областях.
2. Принять предложение Министерства науки - Академии наук и Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, согласованное с Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, о проведении в 1998-2002 годах по хоздоговору между Институтом зоологии и генофонда животных Министерства науки - Академии наук и Комитетом лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан научных исследований по изучению экологии, кариосистематики и возможности ограниченного использования архара, муфлона и джейрана, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан.
3. Поручить Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
выдавать Институту зоологии и генофонда животных Министерства науки - Академии наук и Комитету лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно до 2002 года включительно разрешения на добычу 12 казахстанских архаров в Карагандинской, 5 архаров в Восточно-Казахстанской, 10 муфлонов в Мангистауской областях и 3 архаров, 30 джейранов в государственном национальном природном парке "Алтын-Эмель" для продолжения научных исследований;

кариожүйелеу және морфофункционалдық зерттеулер жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Зоология және хайуанаттардың гендік қоры институты мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетіне 1998-2002 жылдары Қаратау жотасынан (Сырдария), Тянь-Шянь, Шу-Іле тауларынан, Жоңғар Алатауынан және Оңтүстік Алтайдан екі арқардан алуға рұқсат беру тапсырылсын.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.19. N 1217
қаулысымен. P011217_
4. Арқардың гендік қорын сақтаудың биотехнологиялық негіздерін әзірлеу жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Зоология және хайуанаттардың гендік қоры институтына 1998-1999 жылдары Қарағанды облысынан екі еркек және үш ұрғашы арқар алуға рұқсат етілсін.
5. Биологиялық материалдарды ұтымды пайдалану және республикаға валюта қаражатын тарту мақсатында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетіне алған олжаларына ақы төлейтін етіп шетел аңшыларын осы қаулының 3-тармағында аталған жануарларды аулауға тартуға рұқсат етілсін, аталған ақы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес есептеледі және пайдаланылады.
Жануарларды аулағаны үшiн төлем ставкалары мынадай мөлшерлерде белгiленедi, бiр дарағы үшiн теңгемен:
арқар - 900000;
үстiрт арқары - 500000;
қарақұйрық - 38000.
Ескерту. 5-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.04.15. N 429
қаулысымен. P020429_
6. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі рұқсаттамалардың пайдаланылуына бақылау орнатсын, ал Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы мен Ауыл шаруашылығы министрлігі жұмыс аяқталғаннан кейін жүргізілген зерттеулердің нәтижесі туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарлайтын болсын.
7. "Жабайы жануарлардың гендік қорын сақтау жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 4 ақпандағы N 149 P970149_ қаулысының күші жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі

для проведения кариосистематических и морфофункциональных исследований выдать Институту зоологии и генофонда животных Министерства науки - Академии наук и Комитету лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в 1998-2002 годах разрешения на добычу по две особи архара на хребте Каратау (Сырдарьинский), Тянь-Шане, в Чу-Илийских горах, Джунгарском Алатау и на Южном Алтае.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 сентября 2001 г. N 1217 P011217_ .
4. В целях проведения научных исследований по разработке биотехнологических основ сохранения генофонда архара разрешить Институту зоологии и генофонда животных Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан отлов в 1998-1999 годах двух самцов и трех самок архара в Карагандинской области.
5. В целях рационального использования биологического материала и привлечения в республику валютных средств разрешить Комитету лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан привлекать для добычи животных, указанных в пункте 3 настоящего постановления, иностранных охотников с оплатой добытых ими трофеев, зачисление и использование которой осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Ставки платы за добывание животных устанавливаются в следующих размерах, в тенге за одну особь:
архар - 900000;
муфлон - 500000;
джейран - 38000.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 апреля 2002 г. N 429 P020429_ .
6. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан установить контроль за использованием разрешений, а Министерству науки - Академии наук и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан после завершения работ информировать Правительство Республики Казахстан о результатах проведенных исследований.
7. Считать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 1997 года № 149 P970149_ "О проведении научно-исследовательских работ по сохранению генофонда диких животных". Премьер-Министр Республики Казахстан (Корректор: И.Склярова Специалист: Э.Жакупова 21.12.98г.) оператор А.Е. Турсынова