"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі арасындағы Мұнайгаз өнеркәсібі саласындағы ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 27 қазан N 1090
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі арасындағы
Мұнайгаз өнеркәсібі саласындағы ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі
арасындағы Мұнайгаз өнеркәсібі саласындағы ынтымақтастық
туралы шартты бекіту туралы
1997 жылғы 11 қарашада Алматы қаласында жасалған Қазақстан
Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі арасындағы Мұнайгаз өнеркәсібі
саласындағы ынтымақтастық туралы шарт бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі
арасындағы Мұнайгаз өнеркәсібі саласындағы
ынтымақтастық туралы
ШАРТ
Бұдан әрі Уағдаласушы Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Грузия Үкіметі,
тату көршілік қарым-қатынастарды бұдан әрі дамытуға және нығайтуға
ынталана отырып,
екі жақты өзара тиімді экономикалық ынтымақтастықты дамытуға тілек
білдіре отырып,
Уағдаласушы Тараптар мемлекеттері экономикасының тиімді жұмыс істеу және өзара іс-қимылының негізін салушы факторы ретінде екі мемлекеттегі мұнайгаз өнеркәсібінің дамуына ерекше маңыз бере отырып және бұл саланың Орталық Азия және Кавказ аймақтарын дамыту үшін ерекше рөлі мен орнын түсіне отырып,
Уағдаласушы Тараптардың көмірсутегі қорларын тиімді пайдалану және запастарын нығайтуда барлау жасау, өндіру, қайта өңдеу, тасымалдау облысында, сондай-ақ көмір сутектерінің және олардан қайта өңдеген өнімдерді сатуда ынтымақтастық үшін қолайлы жағдай жасауда екі жақтың мүддесін ескере отырып,
Қазақстан Республикасының халықаралық рынокқа өз көмірсутегі қорларын тасымалдаудың сенімді және тиімді жолдарын дамытуға ұмтылысын ескере отырып,
Грузияның оның аумағында Қазақстан Республикасынан көмірсутегі шикізатын тасымалдау үшін көлік арнасын құру туралы ұсынысын назарға ала отырып,
ішкі және халықаралық рынокқа екі мемлекет аумақтары арқылы көмірсутегі шикізатын транзиттеу үшін қолайлы жағдай жасауға жәрдемдесе отырып және 1994 жылғы 17-желтоқсандағы Энергетикалық Хартияға Шарттың ережелерін ескере отырып,
төмендегілер жайында уағдаласты:

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Договора между Правительством Республики Казахстан и Правительством Грузии о сотрудничестве в области нефтегазовой промышленности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 октября 1998 года № 1090
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект
Закона Республики Казахстан "О ратификации Договора между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Грузии о сотрудничестве в области
нефтегазовой промышленности"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
Республики Казахстан
О ратификации Договора между
Правительством Республики Казахстан и Правительством Грузии
о сотрудничестве в области нефтегазовой промышленности
Ратифицировать Договор между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Грузии о сотрудничестве в области нефтегазовой
промышленности, совершенный 11 ноября 1997 года в городе Алматы.
Президент
Республики Казахстан
ДОГОВОР
Между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Грузии о сотрудничестве
в области нефтегазовой пормышленности
Правительство Республики Казахстан и Правительство Грузии, именуемые в дальнейшем "Договаривающиеся стороны",
стремясь к дальнейшему развитию и укреплению добрососедских отношений,
желая развивать двустороннее взаимовыгодное экономическое сотрудничество,
придавая исключительно важное значение развитию нефтегазовой промышленности в своих странах, как одного из основополагающих факторов эффективного функционирования и взаимодействия экономик государств Договаривающихся Сторон, и сознавая особую роль и значение этой отрасли для развития Центрально-азиатского и Кавказского регионов,
учитывая обоюдную заинтересованность Договаривающихся Сторон в эффективном использовании и наращивании запасов углеводородных ресурсов, создании благоприятных условий для сотрудничества в области разведки, разработки, добычи, переработки, транспортировки, а также реализации углеводородов и продуктов их переработки,
учитывая стремление Республики Казахстан развивать надежные и эффективные пути транспортировки своих углеводородных ресурсов на международные рынки,
принимая во внимание предложение Грузии о создании транспортного коридора на ее территории для транспортировки углеводородного сырья из Республики Казахстан,
стремясь создать благоприятные условия для транзита углеводородного сырья через территории обоих государств на внутренние и международные рынки,
и учитывая положения Договора к Энергетической Хартии от 17 декабря 1994 года,
договорились о нижеследующем:

1-бап
Уағдаласушы Тараптар өзара тиімді негізде іс-қимыл жасай отырып, мұнайгаз өнеркәсібі саласындағы және оның инфрақұрылымына ықпал ететін салалардағы ынтымақтастықты жан-жақты дамытатын болады.
2-бап
Уағдаласушы Тараптар өз мемлекеттерінің аумақтарында мұнайгаз өнеркәсібінің әр түрлі секторларында Уағдаласушы Тараптар мемлекеттерінің реттелетін заңдарының нысанына және процедураларына сәйкес өзара тиімді бірлескен қызметін жүзеге асыруда Уағдаласушы Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық субъектілеріне қажетті жәрдеммен қамтамасыз етеді.
3-бап
Уағдаласушы Тараптар екі мемлекет Тараптарының заңдарына қайшы келмейтін келісім-шарттар негізінде басым мағынасы бар барлау, жасау, өндіру, қайта өңдеу, көмір сутегін және ықпалды инфроқұрылымды тасымалдау және сатуда Уағдаласушы Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі және Грузияның Жылу және энергетика министрлігі жобаларындағы өкілдеген мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалардың қызметіне жәрдемдесетін болады.
4-бап
Уағдаласушы Тараптар өз мемлекеттерінің аумақтары арқылы Уағдаласушы Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында өндірілген немесе оларға сондай-ақ үшінші елдерге жататын көмірсутектері, олардан өңделген өнімдер және олардың тауарларды өндіруге байланысты қажеттіліктерді транзит, тасымалдау, жинақтау, сақтау, тиеу, қабылдап өткізу және өзге жұмыстары үшін өз мемлекеттерінің аумағында қолайлы жағдай жасайды.
Уағдаласушы Тараптар олардың аумақтары арқылы өтететін көлік арнасын тұрақты, қауіпсіз, тиімді жұмысы үшін заңды және экономикалық база жасауға қажетті шараларды қабылдайды.
Уағдаласушы Тараптар осы Шарттың мақсатынан туындайтын бір-бірінің мүддесіне зиянын келтіруге әсер ететін қайсыбір іс-қимылдарды қолданбайтын болады.
5-бап
Уағдаласушы Тараптар көмірсутегі олардан өңделген заттарды тасымалдау үшін транзиттік, көлік және құбыр жүйелерін жедел басқарудағы (оның ішінде телекоммуникациялық) келісілген сызбаларын құру және дамытуға жәрдемдесетін болады.
6-бап
Уағдаласушы Тараптар мұнайгаз өнеркәсібі объектілерінде және ықпалды инфрақұрылымда табиғат зілзалаларын, аварияларды, басқа төтенше жағдайларды ескерту үшін бір-біріне қажетті көмек көрсететін болады, сондай-ақ айналадағы қоршаған ортаны қорғау объектілердегі адамдардың
өмірі мен денсаулығын қорғау және/немесе бірлескен мүдде жобаларында
тиісті қауіпсіздік бағдарламасын даярлау және жүзеге асыру жөнінде қажетті
шаралар қабылдайды.

Статья 1
Договаривающиеся Стороны, действуя на взаимовыгодной основе, будут всемерно развивать сотрудничество в области нефтегазовой промышленности и отраслях сопутствующей ей инфраструктуры.
Статья 2
Договаривающиеся Стороны обеспечат необходимое содействие хозяйствующим субъектам государств Договаривающихся Сторон в осуществлении взаимовыгодной совместной деятельности на территориях своих государств в различных секторах нефтегазовой промышленности в формах и в соответствии с процедурами, регулируемыми законодательствами государств Договаривающихся Сторон.
Статья 3
Договаривающиеся Стороны на согласованных условиях, не противоречащих законодательством своих государств, будут способствовать деятельности государственных органов, физических и юридических лиц, уполномоченных Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерством топлива и энергетики Грузии, в проектах, осуществляемых на территориях государств Договаривающихся Сторон, в области разведки, разработки, добычи, переработки, транспортировки и реализации углеводородов и сопутствующей инфраструктуры, имеющих приоритетное значение.
Статья 4
Договаривающиеся Стороны создают на территориях своих государств благоприятные условия для транзита, транспортировки, перевалки, хранения, погрузки, приемо-сдаточных и иных операций через территории своих государств, произведенных на территориях государств Договаривающихся Сторон или принадлежащих им, также третьим странам, углеводородов, продуктов их переработки и необходимых в связи с их производством товаров.
Договаривающиеся Стороны примут необходимые меры по созданию законодательной и экономической базы для стабильного, безопасного, эффективного функционирования транспортного коридора, проходящего по территориям своих государств.
Договаривающиеся Стороны не будут предпринимать каких-либо действий, способных нанести ущерб интересам друг друга, вытекающим из целей настоящего Договора.
Статья 5
Договаривающиеся Стороны будут способствовать созданию и развитию согласованных схем оперативного управления (в том числе телекоммуникационных) транзитными транспортными и трубопроводными сетями для перевозки углеводородов и продуктов их переработки.
Статья 6
Договаривающиеся Стороны будут оказывать друг другу необходимую помощь и содействие для предупреждения и ликвидации стихийных бедствий, аварий, других чрезвычайных ситуаций на объектах нефтегазовой промышленности и сопутствующей инфраструктуры, а также предпринимать необходимые меры по разработке и реализации соответствующих программ безопасности, охраны окружающей среды, охраны жизни и здоровья персонала на объектах и/или в проектах совместного интереса.

7-бап
Уағдаласушы Тараптар мұнайгаз өнеркәсібіндегі, сондай-ақ ғылыми-
техникалық ынтымақтастық және мамандарды оқыту мәселелері бойынша өзара
тиімді байланыстарды бұдан әрі дамыту мақсатында үнемі консультациялар
өткізіп тұрады.
8-бап
Уағдаласушы Тараптар өзара келісім арқылы осы Шартқа қажетті
толықтырулар мен өзгертулер енгізе алады.
9-бап
Уағдаласушы Тараптар осы Шартты қолдануда және/немесе түсіндіруде туындаған даулар мен пікір алшақтықтарын шешу үшін келіссөздер мен консультациялар жүргізетін болады. Осы тұста жалпы қабылданған халықаралық нормалар мен ережелерді, сондай-ақ 1994 жылғы 17-желтоқсандағы Энергетикалық Хартияға Шарттың тиісті ережелерін басшылыққа алады.
10-бап
Осы Шарт соңғысының Уағдаласушы Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті ішкі мемлекеттік процедураларды орындайтыны жайлы жазбаша хабарлаған күннен бастап күшіне енеді және Уағдаласушы Тараптардың бірі екінші Уағдаласушы Тарапқа өзінің Шарттың қолданысын тоқтататыны туралы
ниетін жазбаша нысанда хабарлаған күннен бастап алты ай ішінде күшінде
болады.
Алматы қаласында, 1997 жылғы 11 қарашада екі түпнұсқа данада,
әрқайсысы қазақ, грузин және орыс тілдерінде жасалды, сондай-ақ барлық
мәтіннің бірдей заңды күші бар.
Осы Шарттың ережелерін түсіндіру мақсаты үшін орыс тіліндегі мәтін
пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының                  Грузияның
Үкіметі Үшін                        Үкіметі үшін

Статья 7
Договаривающиеся Стороны периодически будут проводить консультации с целью дальнейшего развития и углубления взаимовыгодных связей нефтегазовой промышленности, а также по вопросам научно-технического сотрудничества и обучения специалистов.
Статья 8
Договаривающиеся Стороны, по взаимному согласию, могут вносить в настоящий Договор необходимые дополнения и изменения.
Статья 9
Договаривающиеся Стороны для разрешения споров и разногласий, возникающих при применении и/или толковании настоящего Договора, будут проводить переговоры и консультации, руководствуясь при этом общепринятыми международными нормами и правилами, а также соответствующими положениями Договора к Энергетической Хартии от 17 декабря 1994 года.
Статья 10
Настоящий Договор вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Договаривающимися Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и будет оставаться в силе в течение шести месяцев с даты, когда одна из Договаривающихся Сторон в письменной форме уведомит другую Договаривающуюся Сторону о своем намерении
прекратить действие Договора.
Совершено в г. Алматы "11" ноября 1997 года в двух подлинных
экземплярах, каждый на казахском, грузинском и русском языках, причем все
тексты имеют одинаковую юридическую силу.
Для целей толкования положений настоящего Договора используется текст
на русском языке.
За Правительство                                За Правительство
Республики Казахстан                                   Грузии
Оператор:  Турсынова А.Е.
Специалист: Жакупова Э.А.