11. Қабырғаларға бүліну жағдайын бақылайтын маяк орнату.
12. Үйасты жайларын тазалау және дезинфекциялау.
Қабырғалар
1. Жарықты, жікті бүтіндеу, қабырға қаптауын қалпына келтіру.
2. Құрастырмалы үйдің жапсар элементтерін бекіту және блоктар мен
панельдердің ойықтары мен жарықтарын бүтіндеу.
3. Саңылау, ұя, жылға тесу (бітеу).
4. Қаңқаның жекелеген тіреулерін, элементтерін ауыстыру, саңылау
қиыстарын бекіту, қымтау, паздар жасау, ағаш қабырғалардың қаптауларын
ауыстыру.
5. Жекелеген аралық қабырғаларды, мойындықты, ернеуді қалпына келтіру.
6. Түсіп қалған тастарды қайта қалау.
7. Жекелеген үй-жайлардың тоңазыған қабырға бөліктерін қымтау.
8. Желдеткіш арналар мен сорғы қондырғыларын тазалау және жөндеу.
Жабын
1. Жабынды уақытша бекіту.
2. Ағаш жабындардың жекелеген элементтерін ауыстыру немесе нығайту
(арқалық аралық төбе учаскелерін, тақтай жалғауларын, жекелеген
арқалықтарды). Төсеніш пен майлауды қалпына келтіру. Ағашты антисептикалық
өңдеу және өрт қаупінен сақтау.
3. Жинамалы темірбетон жабын жапсарындағы жікті бітеу.
4. Темір-бетон конструкцияларындағы шұңқыр мен жарықты бітеу.
5. Шатырдағы болат арқалықтардың үстіңгі қабатын қымтау және оларды
бояу.
6. Шатыр жабындарын төсеніш арқылы қосымша қымтау.
Шатырлар
1. Жекелеген итарқа ақтарын, таған, таяныш, арқа учаскелерін, көлденең шабақ ағаш, мауэрлат және керені ауыстыруды қоса алғанда ағаш итарқа жүйесі элементтерін нығайту.
2. Ағаш конструкцияларды антисептикалық және өрт қаупінен қорғау.
3. Бұзылған болат, асбест-цемент және басқа жақтау жабыны конструкциясына қабысу торабын, құбыр үстіндегі қалқа, күрке, басқа да шатыр арқылы өтетін орындарды, таған, таяныш, т.б. қоса алғанда бөлшек материалдардан (жабынды тұтас ауыстырудан басқа) жасалатын жөндеудің барлық түрлері.
4. Суағар құбырлар мен маңдайдың (қасбеттің) ұсақ жабындық сәулеттік элементтерін нығайту және ауыстыру.
5. Орама төсеніштің кей тұстарын ауыстыру.
6. Кесінді жамылғының жекелеген бөліктерін ауыстыру (қалпына келтіру).
7. Жақтау торын, өрт сатыларын, баспалдақтарды, науаларды, қоршауларды, қалқаларды, электр сымын жерге қосу қондырғыларын, анкерлерді бекіту, ауыстыру, теле-радио антенналарын бекіту т.б.
8. Орама және кесінді төсеніштердің қорғау-өңдеу қабатын салу немесе
қалпына келтіру.
9. Шатырға шығу жолдарын, төбе терезелері мен арнайы люктерді
ауыстыру және жөндеу.
10. Шатырды қар, мұздан тазарту.
Терезе және есік толтырғыштар, жарық өткізгіш конструкциялар
1. Жекелеген элементтерді алмастыру, қалпына келтіру, есіктерде, айна
және көрмелік толтырғыштарын ішінара (ағаш, темір, т.б.) ауыстыру.

11. Установка маяков на стенах для наблюдения за деформациями.
12. Очистка и дезобработка подвалов.
Стены
1. Заделка трещин, расшивка швов, восстановление облицовки.
2. Герметизация стыков элементов полносборных зданий и заделка выбоин и трещин на поверхности блоков и панели.
3. Пробивка (заделка) отверстий, гнезд, борозд.
4. Смена отдельных венцов, элементов каркаса, укрепление, утепление, конопатка пазов, смена участков обшивки деревянных стен.
5. Восстановление отдельных простенков, перемычек, карнизов.
6. Укладка на раствор отдельных выпавших камней.
7. Утепление промерзающих участков стен в отдельных помещениях.
8. Прочистка и ремонт вентиляционных каналов и вытяжных устройств.
Перекрытия
1. Временное крепление перекрытий.
2. Частичная замена или усиление отдельных элементов деревянных перекрытий (участков междублочного заполнения, дощатой подшивки, отдельных балок).
Восстановление засыпки и смазки. Антисептирование и противопожарная защита древесины.
3. Заделка швов в стыках сборных железобетонных перекрытий.
4. Заделка выбоин и трещин в железобетонных конструкциях.
5. Утепление верхних полок стальных балок на чердаке и их окраска.
6. Дополнительное утепление чердачных перекрытий с добавлением засыпки.
Крыши
1. Усиление элементов деревянной стропильной системы, включая смену отдельных стропильных ног, стоек, подкосов, участков прогонов, лежней, мауэрлатов и обрешетки.
2. Антисептическая и противопожарная защита деревянных конструкций.
3. Все виды работ по устранению неисправных стальных, асбестоцементных и других кровель из штучных материалов (кроме полной замены покрытия), включая узлы примыкания к конструкции покрытия парапетов, колпаки и зонты над трубами и прочие места проходов через кровлю, стыков, стоек и т.д.
4. Укрепление и замена водосточных труб и мелких покрытий архитектурных элементов по фасаду.
5. Частичная замена рулонного ковра.
6. Замена (восстановление) отдельных участков безрулонных кровель.
7. Укрепление, замена парапетных решеток, пожарных лестниц, стремянок, гильз, ограждений крыш, устройств заземления, анкеров, крепление радио и телеантенн для радио-и телестоек и др.
8. Устройство или восстановление защитно-отделочного слоя рулонных и безрулонных кровель.
9. Замена и ремонт выходов на крышу, слуховых окон и специальных люков.
10. Очистка от снега и наледи.
Оконные и дверные заполнения, светопрозрачные конструкции
1. Смена, восстановление отдельных элементов, частичная замена оконных, дверных, витражных или витринных заполнений (деревянных, металлических и др.)

2. Серіппе, тіреуіш, т.б. орнату.
3. Терезе және есік құралдарын алмастыру.
4. Сынған әйнекті, әйнек блоктарын ауыстыру.
5. Терезеде ашпалы көз орнату.
Шымылдық
1. Ағаш шымылдықтардың жекелеген бөліктерін нығайту, күшейту,
ауыстыру.
2. Тақта шымылдықтардың жарықтарын бітеу, олардың жекелеген бөліктерін
қайта қалау.
3. Шымылдықтардың шу өткізбейтін қасиетін жақсарту (аралас
конструкциямен кедергіні күшейту, т.б.).
Саты, балкон, кіреберіс, шатырша, сыртқы есік
аузындағы, жоғарғы қабат балконы үстіндегі қалқа
1. Баспалдақ және алаңқайдың шұңқырларын, жарықтарын бүтіндеу.
2. Жекелеген саты, баспалдақ, табанды ауыстыру.
3. Темір сүйеніштерді, балкон торын, балкон мен лоджия қалқандарын
ішінара ауыстыру және нығайту.
4. Ағаш саты элементтерін ауыстыру.
5. Бетон және темір-бетон балкон тақталарының шұңқырлары мен
жарықтарын бүтіндеу.
6. Едендердің гидроизоляциясын және балкон тақталарының мырыш
ернеулерін қалпына келтіру, кіреберіс қалқасын, шатыршаларды бітеу, тақтай
төсемді қаңылтыр қаптамамен ауыстыру.
7. Кіре берістің жекелеген элементтерін қалпына келтіру немесе
ауыстыру, сыртқы есік аузындағы, үй асты есігіндегі және жоғарғы қабат
балконының үстіндегі қалқаны қалпына келтіру немесе орнату.
8. Саты және балкон қоршауының тұтқаларын ішінара немесе толықтай
ауыстыру.
9. Кіреберіс дәлізін (кіре беріс блогы, тамбур) жыл сайын жөндеу.
Едендер
1. Еден төсенішінің жекелеген бөлігін ауыстыру.
2. Жекелеген санитарлық тораптарындағы төсенішті толық ауыстыру
арқылы еден гидроизоляциясын ауыстыру (орнату).
3. Цемент, бетон, асфальт едендер мен еденасты төсеніштерінің шұңқыр,
жарықтарын бітеу.
4. Ағаш едендерді мықтау.
Пеш пен ошақ
1. Пеш пен асүй ошақтарының ақауларын жою жөніндегі жұмыстың барлық
түрі.
2. Түтін мұржаларының, құдықтың, кемейдің жекелеген тұстарын қайта
қалау.
Ішкі әрлеу.
1. Қабырға мен төбенің жекелеген бөліктерінің сылағын қалпына келтіру.
2. Керамикалық және басқа тақталы қабырға бетінің кей тұстарын қалпына
келтіру.
3. Жапсырма қуыстар мен розетканы, ернеулерді қалпына келтіру және
бекіту.
4. Барлық үй-жайдағы сылау-сырлау жұмыстарының барлық түрі.
Сыртқы өңдеу
1. Қасбетті құм себу арқылы тазалау, жуу, сырлау.
2. Сылақ және тақта қабаттары учаскелерін қалпына келтіру.
3. Қасбеттен құлағалы тұрған сәулеттік бөлшектерді, жылтыр тақталарды
жеке кірпіштерді бекіту немесе алып тастау, жапсырма бөлшектерді бекіту.
4. Терезе, есік, балкон қоршауларын, қалқан тор көздерін, суағар
құбырларын, іргетас үстін сырлау.
5. Үй белгілері мен көше атауларының белгілерін қалпына келтіру.
Орталық жылу жүйесі
1. Құбыр желілерінің, секциялардың, жылыту құралдарының, ілмекті және
реттегіш шегендердің жекелеген бөліктерін ауыстыру.

2. Постановка пружин, упоров и пр.
3. Смена оконных и дверных приборов.
4. Замена разбитых стекол, стеклоблоков.
5. Врезка форточек.
Перегородки
1. Укрепление, усиление, смена отдельных участков деревянных перегородок.
2. Заделка трещин в плитных перегородках, перекладка отдельных их участков.
3. Улучшение звукоизоляционных свойств перегородок (заделка сопряжений со смежными конструкциями и др.)
Лестницы, балконы, крыльца, зонты, козырьки над
входами в подъезды, балконами верхних этажей
1. Заделка выбоин, трещин ступеней и площадок.
2. Замена отдельных ступеней, проступеней, подступенков.
3. Частичная замена и укрепление металлических перил, балконных решеток, экранов балконов и лоджий.
4. Частичная замена элементов деревянных лестниц.
5. Заделка выбоин и трещин бетонных и железобетонных балконных плит.
6. Восстановление гидроизоляции полов и оцинкованных свесов балконных плит, заделка покрытий крылец, зонтов, замена дощатого настила с обшивкой кровельной сталью.
7. Восстановление или замена отдельных элементов крылец, восстановление или устройство зонтов над входами в подъезды, подвалы и на балконы верхних этажей.
8. Частичная или полная замена поручней лестничных и балконных ограждений.
9. Ремонт входной группы (входной блок, тамбур) ежегодно.
Полы
1. Замена отдельных участков покрытий полов.
2. Замена (устройство) гидроизоляции полов в отдельных санитарных узлах с полной сменой покрытия.
3. Заделка выбоин, трещин в цементных, бетонных, асфальтовых полах и основаниях под полы.
4. Сплачивание дощатых полов.
Печи и очаги
1. Все виды работ по устранению неисправностей печей и кухонных очагов.
2. Перекладка отдельных участков дымовых труб, патрубков, боровов.
Внутренняя отделка
1. Восстановление штукатурки стен и потолков отдельными местами.
2. Восстановление облицовки стен керамической и другой плиткой отдельными местами.
3. Восстановление и укрепление лепных порезок и розеток, карнизов.
4. Все виды штукатурно-малярных работ во всех помещениях.
Наружная отделка
1. Пескоструйная очистка, промывка, окраска фасадов.
2. Восстановление участков штукатурки и плиточной облицовки.
3. Укрепление или снятие с фасада угрожающих падением архитектурных деталей, облицовочных плиток, отдельных кирпичей, восстановление лепных деталей.
4. Окраска окон, дверей, ограждений балконов, парапетных решеток, водосточных труб, пергол, цоколя.
5. Восстановление домовых знаков и наименований улиц.
Центральное отопление
1. Смена отдельных участков трубопроводов, секций, отопительных приборов, запорной и регулирующей арматуры.

2. Аспалы кран орнату (қажет болған жағдайда).
3. Құбырларды, құралдарды, кеңейткіш бактарды т.б. қымтау.
4. Қазандықты, үрме арналарының, көмейдің түтіндік мұржа қымтауын
қайта қалау (қазандықта).
5. Шойын қазандардың жекелеген секцияларын, арматураны, бақылау-өлшеу
құралдарын, желтарқыштарды ауыстыру.
6. Күші шағын насостардың жекелеген электрлік моторларын ауыстыру.
7. Бүлінген жылу изоляциясын қалпына келтіру.
8. Жүйені гидравликалық тексеру және жуу.
9. Жылыту құралдарын және тұтас жылыту жүйесін жуу (құбыр торабы
бойынша).
10. Жылыту жүйесін реттеу және іске қосу.
11. Жылытуды есептеу құралдарын реттеу және баптау.
Желдеткіш
1. Желдеткіш қораптарының, шахталарының, бөлмелерінің, жел
үрлегіштердің босаңдарын бекіту және жекелеген тұстарын ауыстыру.
2. Желдеткіштерді, аспалы қақпақтарды және басқа құрал-жабдықтарды
ауыстыру.
3. Дефлокторларды, құбыр балағын жөндеу және ауыстыру.
4. Автоматты өрт сөндіргіш, түтін сейілткіш жүйелерді жөндеу және
баптау.
Су құбыры және канализация,
ыстық сумен жабдықтау (үй іші қабырғалары)
1. Жалғауларды нығыздау, тесіктерді, бітеу, құбыр желілерін қымтап, бекіту, құбырлардың жекелеген учаскелерін, қалыпты бөліктерді, сифонды басқышты, ревизияларды ауыстыру, құбыр желілерінің бүлінген жылу орамаларын қалпына келтіру, жүйені гидравликалық сынау, бітелген қоқысты жою, аула канализациясын, кәрізді тазалау.
2. Жекелеген су айырғыш шүмектерді, қоспалауыштарды, су бүрікпелерін,
ілмек арматураны ауыстыру.
3. Шатыр астындағы су қысымы бактарының арматурасын қымтау және
ауыстыру.
4. Аула мен көшені ылғалдандыратын су құбырының кей тұстарын ауыстыру
және ұзарту.
5. Ішкі өрт сөндіргіш крандарды ауыстыру.
6. Жекелеген шағын қуатты насостар мен электрлі моторларды жөндеу
және ауыстыру.
7. Жекелеген ванна тораптарын немесе су қыздыру құралдарын ауыстыру,
түтін шығаратын құдықтарды мықтау және ауыстыру, су қыздыру аспаптарын,
ирек түтіктерді қақ, шөгінділерден тазарту.
8. Аула канализациясын, дренажды тазалау.
9. Тоттануға қарсы жабу, таңбалау.
10. Реттеуіш арматураны жөндеу немесе ауыстыру.
11. Су желісі, канализация және жылумен жабдықтау жүйесін жуу.
12. Бақылау-өлшеу құралдарын ауыстыру.
13. Су есептеу құралдарын реттеу және іске қосу.
Электротехникалық және әлсіз токты қондырғылар
1. Үйдегі электр жүйесінің бүлінген учаскелерін ауыстыру, сондай-ақ
жаңаларын орнату.
2. Стационарлық электр пештерді топтық қуат желілерінің зақымданған
бөліктерін ауыстыру.
3. Істен шыққан электр шырағдандарды, сондай-ақ қорғауыш оттарды және
мерекелік жарқырауықтарды ауыстыру.
4. Сақтандырғыштарды, автоматты сөндіргіштерді, қосып-таратқыш қондырғылардың пакетті ажыратып-қосқыштарын, қалдықтарды, электр пештерін ауыстыру.

2. Установка (при необходимости) воздушных кранов.
3. Утепление труб, приборов, расширительных баков и др.
4. Перекладка обмуровки котлов, дутьевых каналов, боровов, дымовых труб (в котельной).
5. Замена отдельных секций чугунных котлов, арматуры, контрольно-измерительных приборов, колосников.
6. Замена отдельных электромоторов для насосов малой подъемности.
7. Восстановление разрушенной тепловой изоляции.
8. Гидравлическое испытание и промывка системы.
9. Промывка отопительных приборов (по стояку) и в целом систем отопления.
10. Регулировка и наладка систем отопления.
11. Регулировка и наладка приборов учета тепла.
Вентиляция
1. Смена отдельных участков и устранение неплотностей вентиляционных коробок, шахт, камер, воздуховодов.
2. Замена вентиляторов, воздушных клапанов и другого оборудования.
3. Ремонт и замена дефлекторов, оголовков труб.
4. Ремонт и наладка систем автоматического пожаротушения, дымоудаления.
Водопровод и канализация, горячее водоснабжение
(стены внутри зданий)
1. Уплотнение соединений, устранение течи, утепление, укрепление трубопроводов, смена отдельных участков трубопроводов, фасонных частей, сифонов, трапов, ревизий, восстановление разрушенной теплоизоляции трубопроводов, гидравлическое испытание системы, ликвидация засоров, прочистка дворовой канализации, дренажа.
2. Смена отдельных водоразборных кранов, смесителей, душей, запорной арматуры.
3. Утепление и замена арматуры водонапорных баков на чердаках.
4. Замена отдельных участков и удлинение водопроводных наружных выпусков для полива дворов и улиц.
5. Замена внутренних пожарных кранов.
6. Ремонт и замена отдельных насосов и электромоторов малой мощности.
7. Замена отдельных узлов или водонагревательных приборов для ванн, укрепление и замена дымовыводящих патрубков, очистка водонагревателей и змеевиков от накипи и отложений.
8. Прочистка дворовой канализации, дренажа.
9. Антикоррозийное покрытие, маркировка.
10. Ремонт или замена регулирующей арматуры.
11. Промывка системы водопровода, канализации и теплоснабжения.
12. Замена контрольно-измерительных приборов.
13. Регулировка и наладка приборов учета воды.
Электротехнические и слаботочные устройства
1. Замена неисправных участков электрической сети здания, а также устройства новых.
2. Замена поврежденных участков групповой линии питания стационарных электроплит.
3. Замена вышедших из строя светильников, а также оградительных огней и праздничной иллюминации.
4. Замена предохранителей, автоматических выключателей, пакетных переключателей вводно-распределительных устройств, щитов электроплит.

5. Фотосөндіргіштерді, уақыт релесі және үйді жарықтандыруды
автоматты немесе қашықтықтан басқарудың басқа да қондырғыларын ауыстыру.
6. Электр двигательдерді және жекелеген техникалық құрылымдардың
электр қондырғыларын ауыстыру.
7. Істен шыққан пеш қақпақтарын, ауыстырып қосқыштарды, от
шкафтарының қыздырғыштарын және өзге стационарлық электр пештердің
ауыспалы элементтерін жаңалау.
8. Есеп құралдарын ауыстыру.
9. Орталық жылыту жүйесі үйішілік желілерінің және сигнализацияның,
КИП және т.б. жұмыстарын автоматты бақылау қондырғыларын ауыстыру немесе
орнату.
10. Диспетчер үйлеріне техникалық қондырғылар қосу.
11. Орталық жылытудың ішкі жүйелерінің сумен жабдықтау арналары мен
металл құбырларын тоттанудан қорғайтын электр қондырғыларын жөндеу.
12. Радио, телефон, телеантенна жүйелерін жөндеу және орнату.
13. Токты жерге жіберу желісін қалпына келтіру.
14. Істен шыққан есептеуіштерді, өрт сөндіру және күзет
сигнализациясы желілері мен құрал-жабдықтарын ауыстыру.
Сыртқы көркейту
1. Бүлінген тротуар, көлік жолы, соқпақ, алаңқайларды қалпына келтіру.
2. Жекелеген қоршау және балалардың ойын, спорт алаңдары, ауладағы шаруашылық, қоқыс жәшіктері, жинамалы қоқыс контейнерлеріне арналған орындардың учаскелерін жөндеу, нығайту, ауыстыру.
Басқа жұмыстар
1. Үйасты жайларын, терезелерді қоршаған металл торларды, төлеге кіре беріс үстіндегі қалқаларды бекіту және орнату.
2. Шатыр астындағы орталық жылыту жүйесі құбырлары, желдету қораптары т.б. арқылы жаңа өткелді қалпына келтіру және орнату.
3. Үй белгілерін, ту тұғырларын бекіту және орнату.
4. Объектіге іргелес аумақта орындықтарды орнату және жөндеу.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы 2 қарашадағы N 1118 қаулысымен бекітілген
Ғимараттарды күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың
ТІЗБЕСІ
1. Ғимараттарды зерттеу және жоба-сметалық құжаттарды даярлау (жөндеу жұмыстарының жүргізілу кезеңіне қарамай).
2. Ғимараттың тозған элементтерін қалпына келтіру немесе ауыстыру жөніндегі жөндеу-құрылыс жұмыстары.
3. Жер сілкінісі қаупі басым аудандардағы ғимараттардың беріктігін арттыру.
4. Күрделі жөндеуге тозған барлық конструкциялар мен бөлшектердің ақауларын жою, оларды қалпына келтіру және жөнделетін ғимараттың пайдаланылу көрсеткіштерін жақсартатындай неғұрлым ұзақ мерзімді және тиімді ауыстыру кіреді (қабырғалар мен қаңқаның тас және бетон іргетасын толық ауыстырудан басқа).
Мұнда ғимараттың немесе объектінің экономикалық тұрғыдан ұтқыр қайта жаңғыртылуы: жоспарлануын жақсарту, қызмет көрсетулердің саны мен сапасын арттыру, жетіспейтін инженерлік құрал-жабдық түрлерімен жарақтандыру, қоршаған аумақты көркейту жүзеге асырылуы мүмкін.
Сейсмикалық жағынан қауіпті аудандарда күрделі жөндеу мен қайта
жаңғыртуды орындаумен қатар ғимараттың жер сілкінісіне қарсы элементтерін
нығайту шаралары атқарылуы керек.

5. Замена и установка фотовыключателей, реле времени и других устройств автоматического и дистанционного управления освещения здания
6. Замена электродвигателей и отдельных узлов электроустановок технических устройств
7. Замена вышедших из строя конфорок переключателей нагревателей жарочного шкафа и других сменных элементов стационарных электроплит
8. Замена приборов учета.
9. Замена или установка автоматических систем контроля за работой центрального отопления внутридомовых сетей и сигнализации контрольно-измерительных приборов и др.
10. Подключение технических устройств зданий диспетчерских.
11. Ремонт устройств электрической защиты металлических труб внутренних систем центрального отопления и водоснабжения от коррозии.
12. Ремонт и устройство сетей радио, телефонизации, телеантенн.
13. Восстановление цепей заземления.
14. Замена вышедших из строя датчиков, проводки и оборудования пожарной и охранной сигнализации.
Внешнее благоустройство
1. Восстановление разрушенных участков тротуаров, проездов, дорожек и площадок.
2. Ремонт, укрепление, замена отдельных участков ограждения и оборудования детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок, дворовых уборных, мусорных ящиков, площадок и навесок для контейнеров-мусоросборников и т.д.
Прочие работы
1. Укрепление и устройство металлических решеток, ограждающих окна подвальных помещений, козырьков над входами в подвал.
2. Восстановление и устройство новых переходов на чердаке через трубы центрального отопления, вентиляционные короба и др.
3. Укрепление и установка домовых знаков, флагодержателей.
4. Устройство и ремонт скамеек на территории, прилегающей к объектам.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 1998 года № 1118
Перечень
работ, выполняемых при капитальном ремонте зданий
1. Обследование зданий и изготовление проектно-сметной документации (независимо от периода проведения ремонтных работ).
2. Ремонтно-строительные работы по восстановлению или замене изношенных элементов зданий.
3. Повышение устойчивости зданий в сейсмоопасных районах.
4. Капитальный ремонт должен включать устранение неисправностей всех изношенных конструкций и деталей, восстановление или замену (кроме полной замены каменных и бетонных фундаментов, несущих стен и каркасов) их на более долговечные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых зданий.
При этом может осуществляться экономически целесообразная реконструкция здания или объекта: улучшение планировки, увеличение количества и качества услуг, оснащение недостающими видами инженерного оборудования, благоустройство окружающей территории.
В сейсмически опасных районах одновременно с выполнением капитального ремонта и реконструкции должны выполняться мероприятия по сейсмоусилению элементов здания.