Ресей Федералды ядролық орталығы Оңтүстік сейсмикалық экспедициясының Атырау облысының Құрманғазы ауданындағы "Галит" объектісі орналасқан аумақтағы жер пайдалану құқығын тоқтату туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 18 қараша N 1176
Қазақстан Республикасы Президентінің "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ Заң күші бар Жарлығы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ластанған және бүлінген жерлерді алудың, қорғаудың және пайдаланудың тәртібі туралы ережені бекіту туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы N 976 P970976_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Атырау облысының әкімі мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару жөніндегі комитетінің Ресей Федералды ядролық орталығы Оңтүстік сейсмикалық экспедициясының Атырау облысының Құрманғазы ауданындағы "Галит" объектісі орналасқан аумақтағы жалпы алаңы 300 гектар жайылымдық алапты пайдалану құқығын тоқтату туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Атырау облысының әкімі:
көрсетілген жерлерді 25 жыл мерзімге консервациялап, облыстың запастағы жерлерінің құрамына енгізсін;
тұрғындардың радиациялық қауіпті учаскелерге кіруінің шектелуіне бақылау жасауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы Ұлттық ядролық орталығы (бұдан әрі - Ұлттық ядролық орталық) "Галит" объектісінің аумағына радиоэкологиялық және радиациялық мониторингті, жерасты қуыстарының жай-күйіне бақылау жасауды және оларды конверсиялауды жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі Ұлттық ядролық орталығымен бірлесіп, радиациялық жағдайды ұзақ уақытқа болжамдау үшін "Галит" объектісінің аумағын кешенді зерттеуді жүргізсін.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер
ресурстарын басқару жөніндегі комитеті мен Атырау облысының "Галит"
объектісі аумағының айналасындағы жерасты қуыстары тұрақтылығының бұзылуын
болдырмау үшін геологиялық барлау және бұрғылау жұмыстарын жүргізуге тыйым
салынатын аймақтың шекарасын анықтасын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

О прекращении права землепользования Южной сейсмической экспедиции Российского Федерального ядерного центра на территории, занятой объектом "Галит" в Курмангазинском районе Атырауской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1998 года № 1176
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 22 декабря 1995 года № 2717 U952717_ "О земле" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 1997 года № 976 P970976_ "Об утверждении Положения о порядке изъятия, охраны и использования загрязненных и нарушенных земель" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение акима Атырауской области и Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан о прекращении права землепользования Южной сейсмической экспедиции Российского Федерального ядерного центра на территории, занятой объектом "Галит" в Курмангазинском районе Атырауской области, общей площадью 300 гектаров пастбищных угодий.
2. Акиму Атырауской области:
перевести указанные земли в состав запаса области, законсервировав сроком на 25 лет;
обеспечить контроль за ограничением доступа населения на радиационно опасные участки.
3. Национальному ядерному центру Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан (далее - Национальный ядерный центр) осуществлять радиоэкологический и радиационный мониторинг на территории объекта "Галит", контроль за состоянием подземных полостей и их консервацию.
4. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
совместно с Национальным ядерным центром провести комплексное исследование
территории объекта "Галит" для долговременного прогнозирования радиационной
обстановки.
5. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан и акиму Атырауской области совместно с
Национальным ядерным центром определить границы зоны вокруг территории
бывшего объекта "Галит", на который запрещается проведение
геологоразведочных и буровых работ во избежание нарушения стабильности
подземных полостей.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова
22.12.98г.)