Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 27 қараша N 1200
Авиациялық қызмет көрсетулер рыногын одан әрі дамыту және Қазақстан Республикасы авитасымалдаушыларының халықаралық авиажелілеріндегі бәсекелестік қабілетін арттыру, ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасындағы әуе тасымалын реттейтін нормативтік және құқықтық база мен шетелдік рейстерді жүзеге асырудың тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамытудың 1998-2000 жылдарға арналған тұжырымдамасы бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Эйр Қазақстан" жабық акционерлік қоғамының Стратегиялық бизнес жоспары (бұдан әрі - Стратегиялық бизнес жоспар) мақұлдансын.
3. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі:
1) ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамытудың 1998-2000 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес 1998 жылдың 1 желтоқсанына дейін мерзімде Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамыту жөніндегі іс-қимыл жоспарын әзірлесін және бекітсін.
2) екі апталық мерзім ішінде қолданылып жүрген нормативтер мен жолаушыларды, багажды, почтаны және жүктерді тасымалдау кезінде ұшуларды орындаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін авикомпаниялар мен әуежайларға қойылатын талаптарды халықаралық стандарттарға, бірақ өз әуе кемелерімен, жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерлерін арттырумен, оның шығу тегімен, шетелдік заңды және жеке тұлғалардың акцияларын (үлестерін) сатуға шектеу қоюмен, сондай-ақ чартерлік рейстерді ұйымдастыру мен орындаудың тәртібімен және әуе қатынастары туралы халықаралық келісімдерді орындаудың кепілдіктерімен шектелместен, кезең-кезеңмен сәйкес келтіруді көздейтін "Қазақстан Республикасында авиацияны құруды және оның қызметін реттейтін кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен бірлесіп екі апталық мерзім ішінде сатып алу және лизинг шарттарымен сатып алынған жаңа авиациялық технологиялардың импорты мен пайдаланылуын ынталандыру (салық салу бөлігінде) жөніндегі нормативтік-құқықтық актілердің жобаларын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін;
4) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаментімен бірлесіп бір айлық мерзім ішінде аймақішілік және аймақаралық авиатасымалдары рыногында ұшулар қауіпсіздігі мен авиақызмет көрсетулерінің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге қабілетті аймақтық авиакомпанияларды қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды аяқтасын;

О мерах по дальнейшему развитию отрасли гражданской авиации Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 1998г. № 1200
В целях дальнейшего развития рынка авиационных услуг и повышения конкурентоспособности авиаперевозчиков Республики Казахстан на международных авиалиниях, обеспечения безопасности полетов и совершенствования нормативной и правовой базы, регулирующей авиаперевозки в Республике Казахстан и порядок осуществления зарубежных рейсов, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 1998-2000 годы.
2. Одобрить прилагаемый Стратегический бизнес-план закрытого акционерного общества "Эйр Казахстан" (далее - Стратегический бизнес- план).
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
1) в соответствии с представленной Концепцией развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 1998-2000 годы в срок до 1 декабря 1998 года разработать и утвердить план действий по развитию отрасли гражданской авиации Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок внести в Правительство Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты, регулирующие создание и деятельность авиации в Республике Казахстан", предусматривающего поэтапное приведение в соответствие с международными стандартами действующих нормативов и требований к авиакомпаниям и аэропортам, обеспечивающих безопасность выполнения полетов при перевозке пассажиров, багажа, почты и груза, включая,но не ограничиваясь наличием собственных воздушных судов, повышением минимальных размеров уставного капитала, его происхождением, ограничением на продажу акций (долей) иностранным юридическим и физическим лицам, а также порядком организации и выполнения чартерных рейсов и гарантиями исполнения международных соглашений о воздушном сообщении;
3) совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в двухнедельный срок внести В Правительство Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов по стимулированию (в части налогооблажения) импорта и эксплуатации новых авиационных технологий, приобретаемых на условиях покупки и лизинга;
4) совместно с Департаментом госимущества и приватизации Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок завершить мероприятия по формированию региональных авиакомпаний, способных обеспечить необходимый уровень безопасности полетов и авиауслуг на внутрирегиональном и межрегиональном рынке авиаперевозок;

5) 1998 жылдың 1 желтоқсанына дейін мерзімде Әуежайлық және ұшу қызмет көрсетулері қызметтерін алушылардың санаттары туралы нұсқаулықты бекітсін.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі комитетіне 1998 жылдың 15 желтоқсанына дейін мерзімге қызмет көрсетулердің түрі мен оларды алушыларға ұсынудың шарттарына қарай оларды саралауды көздеп, әуежайлық және ұшу қызмет көрсетулеріне арналған бағаларды қайта қарау ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігімен бірлесіп "Эйр Қазақстан" ЖАҚ қажетті құжаттарды ұсынуына қарай белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кепілдігімен Стратегиялық бизнес жоспарға сәйкес әуе кемелерін сатып алуға 16 000 000 (он алты миллион) АҚШ долларына дейін сомада мемлекеттік емес сыртқы заемды тарту туралы қаулының жобасын енгізсін.
6. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Экономикалық жоспарлау жөніндегі комитеті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен бірлесіп, 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттік инвестициялар бағдарламасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен Стратегиялық бизнес жоспарға сәйкес әуе кемелерін сатып алуға жыл сайын 100 000 000 (жүз миллион) АҚШ долларына дейін сомада мемлекеттік емес сыртқы заемды тартуды көздесін.
7. Еуропалық Қайта жаңарту және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамыту жөніндегі іс-қимыл жоспарын іске асыруға қаржылық қатысу туралы ұсынысына келісім берілсін.
8. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары О.Ә. Жандосовқа жүктелсін.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

5) в срок до 1 декабря 1998 года утвердить Инструкцию о категориях получателей услуг на аэропортовое и навигационное обслуживание.
4. Рекомендовать Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Республики Казахстан в срок до 15 декабря 1998 года пересмотреть расценки за аэропортовое и навигационное обслуживание, предусмотрев их дифференциацию в зависимости от вида услуг и условий их предоставления получателю.
5. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по мере предоставления необходимых документов ЗАО "Эйр Казахстан" в установленном порядке внести в Правительство Республики Казахстан проект постановления о привлечении негосударственного внешнего займа на сумму до 16 000 000 (шестнадцать миллионов) долларов США под государственную гарантию Республики Казахстан на приобретение воздушных судов в соответствии со Стратегическим бизнес-планом.
6. Комитету по экономическому планированию Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан предусмотреть в Программе государственных инвестиций на 1999-2000 годы ежегодное привлечение негосударственного внешнего займа на сумму 100 000 000 (сто миллионов) долларов США под государственную гарантию Республики Казахстан на приобретение воздушных судов в соответствии со Стратегическим бизнес-планом.
7. Согласиться с предложением Европейского Банка Реконструкции и Развития о финансовом участии в реализации плана действий по развитию отрасли гражданской авиации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан
Джандосова У.А.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова
23.12.98г.)