Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері туралы келісімді бекіту туралы " Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 8 желтоқсан N 1261
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қаулы етеді:
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
арасындағы "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік
кепілдіктері туралы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына
енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
арасындағы "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік
кепілдіктері туралы келісімді бекіту туралы
1998 жылғы 12 қазанда Алматы қаласында қол қойылған Қазақстан
Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан
Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері
туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей
Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр"
кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан
Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының
әлеуметтік кепілдіктері туралы
Келісім
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негізгі принциптері мен шарттары туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келісімді, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға алу туралы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Шартты, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі, оның атқарушы органдарын қалыптастыру мен олардың мәртебесі туралы 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Келісімді басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын әлеуметтік проблемалар жөніндегі халықаралық шарттарды назарға ала отырып, төмендегілер туралы келісті:
1-Бап
Осы Келісім "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік
кепілдіктерін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі Тараптардың өзара
іс-әрекетінің негізгі бағыттары мен шарттарын белгілейді.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 1998 года № 1261
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между
Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о
социальных гарантиях граждан Республики Казахстан и Российской Федерации,
проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон
Республики Казахстан
О ратификации Соглашения  между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях граждан
Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих
на комплексе "Байконур"
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях граждан
Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих
на комплексе "Байконур", совершенное в городе Алматы 12 октября 1998 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о социальных гарантиях граждан Республики
Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих
на комплексе "Байконур"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами, руководствуясь Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года, Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 25 декабря 1995 года, принимая во внимание международные договоры по социальным проблемам, участниками которых является Республика Казахстан и Российская Федерация, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет основные направления и условия взаимодействия Сторон по вопросам обеспечения социальных гарантий граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур".

2-Бап
Осы Келісімнің мақсаты үшін "Тараптың өкілетті органы" термині:
Қазақстан Тарабы үшін - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігін;
Ресей Тарабы үшін - Ресей Федерациясының Еңбек және әлеуметтік даму
министрлігін білдіреді.
3-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері, егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері, егер осы келісімде өзгеше көзделмесе Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
4-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін, Арал өңіріндегі экологиялық апат салдарынан зардап шеккен Қазақстан Республикасы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктерін Қазақстандық тарап Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз етеді.
5-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын медициналық-әлеуметтік сараптамадан өткізу Байқоңыр қаласының әкімшілігі жанындағы медициналық-әлеуметтік сараптама мекемесіне жүктеледі.
"Байқоңыр" кешенінде жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтары үшін медициналық-әлеуметтік сараптама Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенінде тұратын, бірақ жұмыс істемейтін Қазақстан Республикасының азаматтары үшін медициналық-әлеуметтік сараптама Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенінде тұратын, бірақ жұмыс істемейтін Ресей Федерациясының азаматтары үшін медициналық-әлеуметтік сараптама Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенінде жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының медициналық-әлеуметтік сараптама мекемелерінің шешіміне шағымдану құқығын жүзеге асыруды Ресей Тарабы Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүргізеді.
"Байқоңыр" кешенінде тұратын, бірақ жұмыс істемейтін Қазақстан Республикасы азаматтарының медициналық-әлеуметтік сараптама мекемелерінің шешіміне шағымдану құқығын жүзеге асыруды Қазақстан Тарабы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізеді.
6-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру мақсатында Байқоңыр қаласында Ресей Федерациясы Еңбек және әлеуметтік даму министрлігінің жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аумақтық органы құрылады.
Белгіленген тәртіппен жұмыссыздар деп танылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын жұмысқа орналастыру жөніндегі жоғарыда аталған Ресей Еңбекмині аумақтық органының Қазақстан Республикасының тиісті аумақтық органымен өзара іс-қимылы Тараптардың өкілетті органдары арасындағы жеке Келісіммен айқындалады.

Статья 2
Для целей настоящего Соглашения термин "полномочный орган Стороны" означает: для Казахстанской Стороны - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан; для Российской Стороны - Министерство труда и социального развития Российской Федерации.
Статья 3
Социальные гарантии граждан Республики Казахстан, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", обеспечиваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
Социальные гарантии граждан Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", обеспечиваются в соответствии с законодательством Российской Федерации, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
Статья 4
Социальные гарантии граждан Республики Казахстан, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", пострадавших от экологического бедствия в зоне Приаралья, обеспечиваются Казахстанской Стороной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 5
Проведение медико-социальной экспертизы для граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", возлагается на учреждение медико-социальной экспертизы при администрации г. Байконур.
Медико-социальная экспертиза для граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Медико-социальная экспертиза для граждан Республики Казахстан, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медико-социальная экспертиза для граждан Российской Федерации, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Реализация прав граждан Республики Казахстан, работающих на комплексе "Байконур", а также граждан Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", на обжалование решений учреждения медико-социальной экспертизы осуществляется Российской Стороной в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Реализация прав граждан Республики Казахстан, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", на обжалование решений учреждения медико-социальной экспертизы осуществляется Казахстанской Стороной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 6
В целях организации работы по содействию занятости граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих на комплексе "Байконур", создается территориальный орган Министерства труда и социального развития Российской Федерации по вопросам занятости в г.Байконур.
Взаимодействие вышеназванного территориального органа Минтруда России с соответствующим территориальным органом Республики Казахстан по трудоустройству граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, признанных в установленном порядке безработными, определяется отдельным Соглашением между полномочными органами Сторон.

7-Бап
"Байқоңыр" кешенінде орналасқан ұйымдарда жұмыс істейтін және Ресей Федерациясының Әлеуметтік сақтандыру қоры органдарында тіркелген Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын, ал тиісті жағдайларда олардың отбасы мүшелерін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Ресей Федерациясының заңына сәйкес Ресей Федерациясының Әлеуметтік сақтандыру қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын медициналық қамтамасыз ету 1995 жылғы 20 сәуірде қол қойылған, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Ленинск қаласының әкімшілігі және Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау және медициналық өнеркәсіп министрлігі, Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігі (Әскери-ғарыштық күштері), Ресейдің ғарыш агенттігі арасындағы "Байқоңыр" кешенін Ресей Федерациясының жалға алуы жағдайында "Байқоңыр" кешенінің қызметкерлері мен Ленинск қаласының басқа да тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы" Келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
9-Бап
"Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктерін қаржылық жағынан қамтамасыз ету Тараптардың жеке келісімімен белгіленеді.
10-Бап
Тараптардың өкілетті органдары осы Келісімнің ережелерін жүзеге асыру барысында бір-бірімен тікелей, сондай-ақ қажет болған жағдайда Байқоңыр қаласының әкімшілігімен өзара бірлесе отырып әрекет етеді.
Тиісті жағдайларда Тараптардың өкілетті органдары өздерінің
құзыреттері шегінде осы Келісімнің ережелерін жүзеге асыруды қамтамасыз
етеді.
Осы Келісімді түсіндіруге және қолдануға қатысты даулар Тараптардың
консультациялары мен келіссөздері арқылы шешіледі.
11-Бап
Осы Келісім, оны күшіне енгізу үшін қажетті мемлекетішілік
процедураларды Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламадағы
күннен бастап күшіне енеді.
12-Бап
Осы Келісім "Байқоңыр" кешенін жалға алу шартының күші бар кезеңіне
жасалады, алайда ол Тараптардың бірі осы Келісімнің күшін тоқтату ниеті
туралы екінші Тараптың жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар бойынша
алған күннен бастап алты ай өткенге дейін өз күшін сақтайды.
13-Бап
Өзара келісу арқылы Тараптар осы Келісімге өзгертулер мен
толықтырулар енгізе алады.
Алматы қаласында 1998 жылғы 12 қазанда әрқайсысы қазақ және орыс
тілдерінде екі дана болып жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының               Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                         Үкіметі үшін

Статья 7
Государственное социальное страхование граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, работающих в организациях, расположенных на комплексе "Байконур" и зарегистрированных в органах Фонда социального страхования Российской Федерации, а в соответствующих случаях и членов их семей, осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации за счет средств Фонда социального страхования Российской Федерации, если иное не предусмотрено международными договорами.
Статья 8
Медицинское обеспечение граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с подписанным 20 апреля 1995 г. Соглашением между Министерством здравоохранения Республики Казахстан, администрацией г. Ленинска и Министерством здравоохранения и медицинской промышленности Российской Федерации, Министерством обороны Российской Федерации (Военно- космические силы), Российским космическим агенством "О порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур" и других жителей г. Ленинска в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур".
Статья 9
Финансовое обеспечение социальных гарантий граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", определяется отдельным Соглашением Сторон.
Статья 10
При осуществлении положений настоящего Соглашения полномочные органы Сторон непосредственно взаимодействуют друг с другом, а также, при необходимости, с администрацией г. Байконур.
В надлежащих случаях полномочные органы Сторон в пределах их компетенции обеспечивают реализацию положений настоящего Соглашения.
Споры относительно толкования и применения настоящего Соглашения разрешаются путем консультаций и переговоров Сторон.
Статья 11
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Статья 12
Настоящее Соглашение заключается на период действия Договора аренды комплекса "Байконур", однако оно остается в силе до истечения шести месяцев со дня получения одной из Сторон по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны о намерении прекратить действие настоящего
Соглашения.
Статья 13
По взаимному согласию Стороны могут вносить в настоящее Соглашение
изменения и дополнения.
Совершено в городе Алматы "12" октября 1998 г. в двух экземплярах,
каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                         За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)