Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 10 наурыздағы N 186 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 30 желтоқсан N 1367. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.01.28. N 136 қаулысымен. ~P000136
Қазақстан Республикасы Президентінің "Шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2337 U952337_ заң күші бар Жарлығы мен Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес, шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасында болу тәртібін реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу тәртібі туралы" 1993 жылғы 10 наурыздағы N 186 P930186_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 7, 87-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу тәртібінде:
1) 3 және 16-тармақтардағы "шетел азаматтары" деген сөздерден кейін "оның ішінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің азаматтары" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасына туыстары мен таныстарының шақыруы бойынша, яғни жеке шаруалары бойынша келген, сондай-ақ қызметтік іс бойынша, оқуға және турист ретінде келген шетел азаматтары Қазақстан Республикасының аумағындағы ұйымдарға еңбекке орналаса, заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда келу мақсатына байланысты емес өзге де қызметпен айналыса алмайды.
Шетелдік жұмыс күшін лицензиясыз тартуға (әкелуге), сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың тиісті рұқсатсыз еңбек қызметін жүзеге асыруына тыйым салынады";
3) мынадай мазмұндағы жаңа 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Қазақстан Республикасына келуге арналған визаны немесе оған сәйкес басқа да құжаттарды Қазақстан Республикасының дипломатиялық және консулдық немесе жекелеген жағдайларда оған арнайы уәкілеттік алған Қазақстан Республикасының өкілдері береді";
4) 12-тармақтағы "беріледі" деген сөз "берілуі мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 13-тармақтың үшінші абзацындағы "жеке істері бойынша" деген сөздерден кейін "және турист ретінде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 14-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдік азамат пен азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемелер бойынша кемінде екі жыл мерзімге Қазақстан Республикасына келуге рұқсат етілмеуі мүмкін";

О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 года N 186
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года N 1367 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 января 2000 г. N 136 ~P000136
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 19 июня 1995 года № 2337 U952337_ "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" и Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года Z970204_ "О миграции населения" в целях регулирования порядка пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 года № 186 P930186_ "О Правилах пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., № 7, ст. 87) следующие изменения и дополнения:
в Правилах пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
1) в пунктах 3 и 16 после слов "иностранные граждане" дополнить словами "в том числе граждане стран Содружества Независимых Государств";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Иностранные граждане, прибывающие в Республику Казахстан по приглашению родственников и знакомых, то есть по частным делам, а также прибывшие по служебным делам, на учебу и в качестве туристов, не могут быть трудоустроены в организации на территории Республики Казахстан, заниматься иной деятельностью, не связанной с целью въезда, кроме случаев, предусмотренных законодательными актами.
Запрещено безлицензионное привлечение (ввоз) иностранной рабочей силы, а также осуществление трудовой деятельности иностранцами и лицами без гражданства без соответствующих разрешений";
3) дополнить новым пунктом 10 следующего содержания:
"10. Визы на въезд в Республику Казахстан или соответствующие им другие документы выдаются дипломатическими и консульскими представительствами Республики Казахстан или в отдельных случаях, специально уполномоченными на то представителями Республики Казахстан.";
4) в пункте 12 слово "выдаются" заменить словами "могут быть выданы";
5) в абзаце третьем пункта 13 после слов "при поездках за границу по частным делам" дополнить словами "и в качестве туристов";
6) пункт 14 дополнить абзацем следующего содержания:
"Иностранному гражданину и лицу без гражданства может быть отказано во въезде в Республику Казахстан на срок не менее двух лет по основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан";

7) 17-тармақтың бірінші абзацында:
а)-тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің немесе Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
в)-тармақшадағы "жасы 18-ге толмаған" деген сөздер "жасы 16-ға
толмаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
д)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"д) халықаралық раллиге, марафондарға және басқа да осындай іс-
шараларға қатысушы шетел азаматтары";
8) 20-тармақта:
"17-тармақтың (г)-тармақшасында" деген сөздер "17-тармақта" деген
сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Тіркеудің тәртібін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
белгілейді";
9) 25-тармақта:
бірінші абзацтағы "Мемлекеттік автомобиль инспекцияларының" деген сөздер "жол полицияларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "нотариалдық тәртіппен" деген сөздер "заңдарда белгіленген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) IV тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік азаматтарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына арналған құжаттар беру";
11) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Тұрақты тұру құқығына арналған құжаттарды Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі мен оның аумақтық органдары шешімінің негізінде ішкі істер органдары береді.
Шетелдік азамат үшін - шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұруына рұқсат, азаматтығы жоқ адамдар үшін - азаматтығы жоқ адамның куәлігі Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына арналған құжаттар болып табылады";
12) 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына рұқсат беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдік азаматтар тікелей Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі мен келген жері бойынша оның аумақтық органдарына, ал шетелде тұратын адамдар - Қазақстан Республикасының дипломатиялық немесе консульдық өкілдіктеріне береді.
Қазақстан Республикасында тұрақтық тұру құқығына және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға келуге арналған рұқсат Қазақстан Республикасының ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарымен алдын ала келісуге жатады.
Шетелдік азамат пен азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға және Қазақстан Республикасында тұруға келуге:
1) егер шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасында болуы кезінде Қазақстан Республикасының заңдарын бұзса;
2) егер барлық жақын туыстары (ата-анасы, зайыбы (жұбайы), кәмелетке толмаған балалары) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын болса;

7) в абзаце первом пункта 17:
в подпункте а) слова "Верховного Совета Республики Казахстан или Кабинета Министров Республики Казахстан" заменить словами "Парламента Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан";
в подпункте в) слова "18-летнего" заменить словами "16-летнего";
подпункт д) изложить в следующей редакции:
"д) иностранные граждане, участвующие в международных ралли, марафонах и других подобных мероприятиях";
8) в пункте 20:
слова "в подпункте "г" пункта 17" заменить словами "в пункте 17";
дополнить предложением следующего содержания: "Порядок регистрации определяется Министерством внутренних дел Республики Казахстан";
9) в пункте 25:
в абзаце первом слова "Государственной автомобильной инспекции" заменить словами "дорожной полиции";
в абзаце четвертом слова "нотариальном порядке" заменить словами "порядке, установленном законодательством";
10) название главы IV изложить в следующей редакции:
"Выдача иностранным гражданам документов на право постоянного проживания в Республике Казахстан";
11) пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Документы на право постоянного проживания выдаются органами внутренних дел на основании решения Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан и его территориальных органов.
Документами на право постоянного проживания в Республике Казахстан являются: для иностранного гражданина - вид на жительство в Республике Казахстан иностранного гражданина, для лица без гражданства - удостоверение лица без гражданства";
12) пункт 29 изложить в следующей редакции:
"Заявления о выдаче разрешения на право постоянного проживания в Республике Казахстан подаются временно пребывающими в Республике Казахстан иностранными гражданами непосредственно в Агентство по миграции и демографии Республики Казахстан и его территориальные органы по месту пребывания, а лицами, проживающими за границей, - в дипломатические или консульские представительства Республики Казахстан.
Разрешения на право постоянного проживания в Республике Казахстан и въезда на постоянное жительство в Республику Казахстан подлежат предварительному согласованию с органами внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан.
В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и въезда на постоянное жительство в Республику Казахстан иностранному гражданину и лицу без гражданства может быть отказано:
1) если иностранный гражданин или лицо без гражданства в период пребывания в Республике Казахстан нарушил законодательство Республики Казахстан;
2) если все близкие родственники (родители, супруг(а), несовершеннолетние дети) проживают за пределами Республики Казахстан;

3) егер оның Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметі визада көрсетілген келу мақсатына сәйкес келмесе;
4) егер ол өзі туралы әдейі жалған мәлімет берсе;
5) заңдарда көзделген өзге де негіздер бойынша рұқсат берілуден бас тартылуы мүмкін.
Көшіп келу квотасына сәйкес Қазақстан Республикасына келген шетелдік азаматтарға тұрақты тұру құқығына арналған құжаттар Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" Заңында белгіленген тәртіппен беріледі";
13) 30-тармақта:
бірінші абзацтағы "тұру белгілері" деген сөздер "азаматтығы жоқ адамның куәлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "тұру белгілерінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасында тұру құқығына арналған құжаттың"деген сөздермен ауыстырылсын.
14) 31-тармақтағы "Қазақстан Республикасында тұрудың азаматтығы жоқ адамдарға берілетін белгісін" деген сөздер "азаматтығы жоқ адамдардың куәлігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі, егер оның иесі ішкі істер органдарына қолданылып жүрген шетелдік төлқұжатын көрсететін болса, шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұру белгісіне ауыстырылады";
16) 34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Шетелдік азаматтар Қазақстан Республикасының шетелдік азаматтардың болуы үшін ашық аумақтары бойынша еркін жүріп-тұра алады";
17) 36-тармақтың екінші абзацындағы "министрлігінің Ақпарат басқармасы" деген сөздер "министрлігінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 37-тармақтағы "таңдаған мақсатты бекеттеріне сәйкес" деген сөздер "баратын жерлеріне ең қысқа бағыттармен" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 38-тармақтағы "баратын маршруттарын және оған қажетті уақытты ескере отырып" деген сөздер алынып тасталсын;
20) 41-тармақтың бірінші абзацындағы "баратын жерлері көрсетілген" деген сөздер алынып тасталсын;
21) 43-тармақ алынып тасталсын;
22) 45-тармақ мынадай абзацпен толықтырылсын:
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің азаматтары Қазақстан Республикасында болу тәртібі мен Қазақстан Республикасындағы төлқұжат жүйесі туралы ереженің талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей жауапқа тартылады";
23) 49-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Аталған қаулыны шетелдік жолаушыларды немесе Қазақстан Республикасы
арқылы транзитпен өтетіндерді Қазақстан Республикасының аумағына жеткізу,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасына кіруі үшін негіздеме болмаған
жағдайда, оларды Қазақстан Республикасынан шығару бөлігінде орындау үшін
жауаптылық - Қазақстан Республикасының заңдарымен және халықаралық
шарттармен белгіленеді";

3) если его деятельность на территории Республики Казахстан не соответствует цели въезда, указанной в визе;
4) если он сообщил о себе заведомо ложные сведения;
5) по иным основаниям, предусмотренным законодательством.
Иностранным гражданам, въехавшим в Республику Казахстану, в соответствии с квотой иммиграции документы на право постоянного проживания выдаются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О миграции населения";
13) в пункте 30:
в абзаце первом слова "виды на жительство" заменить словами
"удостоверения лица без гражданства";
в абзаце втором слова "вида на жительство" заменить словами "документа
на право проживания в Республике Казахстан";
14) в пункте 31 слова "виды на жительство в Республике Казахстан для
лиц без гражданства" заменить словами "удостоверения лица без гражданства";
15) пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Удостоверение лица без гражданства, если его владелец предъявит в
органы внутренних дел действующий заграничный паспорт, заменяется видом на
жительство иностранца в Республике Казахстан.";
16) пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Иностранные граждане могут свободно передвигаться по территории
Республики Казахстан, открытой для посещения иностранным гражданам";
17) в абзаце втором пункта 36 слова
"Управлении информации Министерства" заменить словом "Министерстве";
18) в пункте 37 слова "в соответствии с избранными пунктами назначения"
заменить словами "кратчайшими маршрутами к пунктам назначения";
19) в пункте 38 слова "с учетом маршрутов следования и необходимого на
это времени" исключить;
20) в абзаце первом пункта 41 слова "с указанием пунктов следования"
исключить;
21) пункт 43 исключить;
22) пункт 45 дополнить абзацем следующего содержания:
"Граждане стран Содружества Независимых Государств за нарушение правил пребывания и требований Положения о паспортной системе в Республике Казахстан привлекаются к ответственности наравне с гражданами Республики Казахстан.";
23) пункт 49 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"За выполнение данного постановления в части доставки иностранных пассажиров на территорию Республики Казахстан или следующих транзитом через Республику Казахстан, а также их депортации из Республики Казахстан в случае отсутствия оснований для их въезда в Республику Казахстан, ответственность устанавливается законодательством Республики Казахстан и международными договорами.".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Икебаева А.

2. Настоящее постановление вводится в действие с даты подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)