Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 29 сәуiр N 391а. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.09.23. N 934 қаулысымен. ~P980934
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 38 P980038_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Алкогольдi
өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасау
жөнiндегi комитетi туралы ереже;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Алкогольдi
өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасау
жөнiндегi комитетiнiң құрылымы бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 29 сәуiрдегi
N 391а Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Алкогольдi
өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк
бақылау жасау жөнiндегi комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы
Этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiру және олардың айналымы саласында мемлекеттiк бақылауды нығайту және ретке келтiру.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттік бақылау жасау жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiру және олардың айналымы саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүргiзу, бақылауды және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру жөнiндегi Қазақстан Республикасының ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет пен оның аумақтық органдарын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджеттiң қаражаттары есебiнен жүзеге асырылады.
4. Комитеттiң құрылымын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Комитеттiң аумақтық бөлiмшелерiнiң құрылымын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi.
5. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi мен бланкiлерi болады.
2. Басымдықтары
6. Комитет өзiнiң қызметiнде мынадай басымдықтарды:

Вопросы Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1998 г. N 391а. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 сентября 1998 г. N 934 ~P980934
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 1998 г. N 38 "О создании Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан;
структуру Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1998 г. № 391а
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по государственному контролю
над производством и оборотом алкогольной продукции
Министерства финансов Республики Казахстан
МИССИЯ
Укрепление и упорядочение государственного контроля в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.
1. Общие положения
1. Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Республики Казахстан по проведению единой государственной политики, осуществлению контроля и межотраслевой координации в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание Комитета и его территориальных органов осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
4. Структура Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан. Структура территориальных подразделений Комитета утверждается Министром финансов Республики Казахстан.
5. Комитет является юридическим лицом, имеет свои счета в банках, печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
2. ПРИОРИТЕТЫ
6. В своей деятельности Комитет руководствуется следующими приоритетами:

1) қазақстандық тауар өндiрушiлер мен этиль спиртi және алкогольдi өнiмдердi тұтынушылардың мүдделерiн қорғауды;
2) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудiң, айналымының, импортының және экспортының есебiн жүргiзу мен көлемiне бақылау жасауды қамтамасыз етудi басшылыққа алады.
3. Негiзгi мiндеттерi
7. Комитеттiң өз қызметiнiң аясындағы негiзгi мiндеттерi:
1) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзу;
2) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бiрыңғай бақылау жүйесiн құру;
3) мемлекеттiк органдар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау жөнiндегi қызметiне әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру болып табылады.
4. Комитеттiң функциялары
8. Комитеттiң функциялары:
1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау мәселелерiндегi қызметiн салааралық үйлестiру;
2) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау мен нормативтiк реттеудi жүзеге асыру;
3) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудi лицензиялау, этиль спиртiн сақтау және сату, алкогольдi өнiмдердi (сырадан басқа) сақтау және көтерме сату, берiлген, тоқтатыла тұрылған және тоқтатылған лицензиялардың мемлекеттiк тiзiлiмдемесiн жүргiзу;
4) этиль спиртi мен арақтың импортын бақылау және лицензиялау, этиль спиртi мен арақтың көлемдерiн лицензияларды алуға өтiнiм бiлдiрушiлердiң арасында конкурстық орналастыру, республиканың өндiрiстерi өндiрген этиль спиртi көлемдерiнiң қозғалысына бақылау жасау;
5) этиль спиртiн дәрi-дәрмектер препараттарын шығарушыларға, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк денсаулық сақтау мекемелерiне акциздер алмасатын берудiң көлемдерiн белгiлеу, оның пайдаланылуына бақылау жасау;
6) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудiң көлемдерiне есеп жүргiзудi ұйымдастыру, этиль спиртiн сақтау және сату, алкогольдi өнiмдердi (сырадан басқа) сақтау және көтерме сату;
7) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудi және олардың айналымын талдау және балансын жасау;
8) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымын мемлекеттiк реттеу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеу және оларды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне ұсыну;
9) өз құзыретiнiң шегiнде этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау жөнiндегi нормативтiк және әдiстемелiк құжаттамаларды әзiрлеу, қабылдау, шығару және мүдделi мемлекеттiк органдар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жеткiзу болып табылады.

1) защита интересов казахстанских товаропроизводителей и потребителей этилового спирта и алкогольной продукции;
2) обеспечение учета и контроля объемов производства, оборота, импорта и экспорта этилового спирта и алкогольной продукции.
3. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ
7. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
1) проведение государственной политики в сфере контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции;
2) создание единой системы контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции;
3) осуществление методического руководства деятельностью государственных органов и хозяйствующих субъектов по контролю над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции.
4. ФУНКЦИИ КОМИТЕТА
8. Функциями Комитета являются:
1) межотраслевая координация деятельности центральных и местных исполнительных органов в вопросах контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции;
2) осуществление контроля и нормативного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
3) лицензирование производства этилового спирта и алкогольной продукции, хранения и реализации этилового спирта, хранения и оптовой реализации алкогольной продукции (кроме пива), ведение государственного реестра выданных, приостановленных и аннулированных лицензий;
4) контроль и лицензирование импорта этилового спирта и водки, конкурсное размещение объемов импорта спирта и водки между заявителями на получение лицензий, контроль за движением объемов этилового спирта, произведенного организациями республики;
5) определение объемов поставок этилового спирта без взимания акцизов производителям лекарственных препаратов, государственным учреждениям здравоохранения Республики Казахстан, контроль за его использованием;
6) организация учета объемов производства этилового спирта и алкогольной продукции, хранения и реализации этилового спирта, хранения и оптовой реализации алкогольной продукции (кроме пива);
7) анализ и составление балансов производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
8) разработка проектов нормативных правовых актов по государственному регулированию производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции и представление их в Министерство финансов Республики Казахстан;
9) в пределах своих полномочий разработка, принятие, издание и доведение до заинтересованных государственных органов и хозяйствующих субъектов нормативной и методической документации по контролю за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции.

5. Құқықтары
9. Комитет пен оның аумақтық органдарының өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруы кезiнде:
1) алкогольдi өнiмдердi өндiру, олардың айналымы және сапасы саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға, сондай-ақ заңдарға сәйкес тәртiп бұзушыларға ықпал ету шараларын қолдануға;
2) бақыланатын объектiлерде технологиялық процестердiң, этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердiң сақталуының және айналымының нормалары мен ережелерiнiң сақталуын тексеруге;
3) өз құзыретiнiң шегiнде этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау жөнiндегi нормативтiк және методологиялық құжаттамаларды әзiрлеуге, қабылдауға, тиiстi мемлекеттiк органдар мен заңды тұлғаларға жеткiзуге, оның атқарылуын тексерудi жүзеге асыруға және атқару үшiн мiндеттi нұсқаулар беруге;
4) этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасау мәселелерi жөнiнде белгiленген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдардан этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудiң және олардың айналымының баласын жасау үшiн мәлiметтi қоса алғанда ақпарат сұратуға және алуға;
5) белгiленген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныс енгiзуге, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудi, этиль спиртiн сақтауды және сатуды, алкогольдi өнiмдердi (сырадан басқа) сақтауды және көтерме сатуды лицензиялауды жүзеге асыруға;
7) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу жөнiнде ұсыныстар мен нормативтiк құжаттық актiлердiң жобаларын енгiзуге;
8) этиль спиртi мен арақтың импортын лицензиялауға, спирт пен
арақтың импортының көлемдерiн лицензия алуға өтiнiм бiлдiрушiлердiң
арасында конкурстық орналастыруды ұйымдастыруға;
9 этиль спиртiн дәрi-дәрмек препараттарын шығарушыларға,
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау мекемелерiне және басқа
да мақсатты, әлеуметтiк маңызы бар бағыттарға акциздер алмастан
берудiң көлемдерiнiң квоталарын белгiлеуге, олардың пайдаланылуына
бақылау жасауға;
10) белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының кеден
аумағында этиль спиртi мен арақтың импортының көлемiн реттеуге;
11) лицензиялау субъектiсiне ұсынылатын лицензиялық ережелердi
әзiрлеуге;
12) лицензия беру алдында ұйымдарды тексеру жөнiнде жұмыстар
жүргiзудiң және қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттарын
белгiлеуге;

5. ПРАВА
9. Комитет и его территориальные органы при осуществлении возложенных на них задач имеют право:
1) осуществлять контроль и надзор, а также в соответствии с законодательством принимать меры воздействия к нарушителям в сфере производства, оборота и качества алкогольной продукции;
2) проверять на контролируемых объектах соблюдение норм и правил технологического процесса, хранения и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
3) в пределах своей компетенции разрабатывать, принимать, доводить до соответствующих государственных органов и юридических лиц нормативную и методологическую документацию по контролю над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции, осуществлять проверку ее исполнения и давать обязательные для исполнения указания;
4) по вопросам контроля над производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции запрашивать и получать в установленном порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц, включая сведения для составления балансов производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
5) в установленном порядке вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных предприятий, осуществлять в их отношении функции субъекта права государственной собственности;
6) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществлять лицензирование производства этилового спирта и алкогольной продукции, хранения и реализации этилового спирта, хранения и оптовой реализации алкогольной продукции (кроме пива);
7) вносить в Министерство финансов Республики Казахстан предложения и проекты нормативных правовых актов по государственному регулированию производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
8) лицензировать импорт этилового спирта и водки, организовывать
конкурсное размещение объемов импорта спирта и водки между заявителями на
получение лицензий;
9) устанавливать квоты объемов поставок этилового спирта без взимания
акцизов производителям лекарственных препаратов, учреждениям
здравоохранения Республики Казахстан и другим целевым, социально значимым
направлениям, контроль за его использованием;
10) в установленном порядке регулировать объемы импорта этилового
спирта и водки на таможенную территорию Республики Казахстан;
11) разрабатывать лицензионные правила, предъявляемые к субъекту
лицензирования;
12) определять порядок и условия проведения работ и оказания услуг по
обследованию организаций перед выдачей лицензий;

13) республиканың кәсiпорындары өндiрген этиль спиртi
көлемдерiнiң қозғалысын бақылауға;
14) өз өкiлеттiгiнiң бiр бөлiгiн аумақтық органдарға беруге;
15) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де
өкiлеттiктi жүзеге асыруға құқығы бар.
6. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
10. Комитет пен оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетiнiң бiрыңғай жүйесiн құрайды.
11. Комитет туралы ереже мен оның құрылымын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
12. Комитеттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басқарады.
13. Төрағаның оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
14. Комитеттiң төрағасы:
1) өзiнiң орынбасары мен Комитеттiң құрылымдық және аумақтық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi;
2) Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтетiн номенклатуралық лауазымдарға сәйкес Комитет пен оның аумақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайтын және қызметтен босатады;
3) тәртiптiк жаза қолданады;
4) өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
5) Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық
органдары туралы ережелердi бекiтедi;
6) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен
ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
7) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес оның құзыретiне
жатқызылған өзге де мәселелер бойынша қызметiн жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 29 сәуiрдегi
N 391а Қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына
мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге және олардың айналымына бақылау жасауды үйлестiру және нормативтiк реттеу бөлiмi
Этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiруге, импортына, сақтауға және сатуға бақылау жасау және лицензиялау басқармасы
Этиль спиртi мен алкогольдi өнiмдердi өндiрудiң және олардың айналымының есебi мен баланстары бөлiмi

13) контролировать движение объемов этилового спирта, произведенного
предприятиями республики;
14) делегировать часть своих полномочий территориальным органам;
15) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
6. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КОМИТЕТА
10. Комитет и его территориальные органы образуют единую систему Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства финансов Республики Казахстан.
11. Положение о Комитете и его структура утверждаются Правительством Республики Казахстан.
12. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
13. Председатель имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
14. Председатель Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своего заместителя и руководителей структурных и территориальных подразделений Комитета;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета и его территориальных подразделений в соответствии с номенклатурой должностей, утверждаемой Министром финансов Республики Казахстан;
3) налагает дисциплинарные взыскания;
4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органах;
6) представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
7) осуществляет деятельность по иным вопросам, отнесенным к его компетенции согласно действующему законодательству.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1998 г. № 391а
Структура
Комитета по государственному контролю
над производством и оборотом алкогольной продукции
Министерства финансов Республики Казахстан
Руководство
Отдел координации и нормативного регулирования контроля за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции
Управление контроля и лицензирования производства, импорта, хранения и реализации этилового спирта и алкогольной продукции
Отдел учета и балансов производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции