Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1998 жылғы 14 мамырдағы "Есiрткi, психотроптық, күштi әсер ететiн және улы заттарды заңсыз айналымға түсiру жөнiндегi iстер бойынша заңдарды қолдану туралы" N 3 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының Қаулысы 1999 жылғы 30 сәуір N 2.
Есiрткi немесе психотроптық заттарды заңсыз тасымалдау үшiн жауапкершiлiктi белгілейтiн заңдарды қолданудың бiрегейлiгiн қамтамасыз ету, осы санаттағы iстердiң заңды шешiлуi сапасын көтеру мақсатында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Пленумы қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1998 жылғы 14 мамырдағы "Есiрткi, психотроптық, күштi әсер ететiн және улы заттарды заңсыз айналымға түсiру жөнiндегi iстер бойынша заңдарды қолдану туралы" N 3 P98003s_ қаулысына келесi өзгерiстер енгiзiлсін:
1. 7-тармақ мынадай редакцияда берiлсiн: "Есiрткi, психотроптық заттарды, сондай-ақ прекурсорларды заңсыз тасымалдау ҚР "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдалануына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Z980279_ Заңының 1-бап 12-тармағына сәйкес оларды тасымалдау тәсiлiне қарамастан орын ауыстыруы жөнiндегi кез келген қасақана жасалатын әрекеттер - оларды заңсыз тасымалдау болып табылатынын түсiндiру қажет.
Тасымалдауды есiрткi, психотроптық заттарды, прекурсорларды заңсыз пайдаланып жүрген адамдар, сондай-ақ оның тапсырмасы бойынша басқа да адамдар жүзеге асыра алады. Аталған заттарды орнын ауыстыруды басқаларға тапсырған адам тасымалдауды ұйымдастырушы, ал егер, тасымалдауды қылмыстық заң бойынша жауапкершiлiкке тартылмайтын (мысалы, есi дұрыс емес, қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн жасы толмаған, немесе заттың сипаты туралы хабарсыз) адамдарға тапсырса, онда тiкелей орындаушы ретiнде жауапқа тартылады.
Көлiкпен келе жатқан адамның есiрткi, психотроптық заттарды заңсыз тасымалдауын заңсыз сақтаудан ажырату үшiн басшылыққа айыпталушының пиғылын алу керек. Мұндайда табылған есiрткi, психотроптық заттардың мөлшері, көлiкпен жүру мақсаты, көлiк түрі және iстiң басқа да айыпталушының пиғылы оларды заңсыз тасымалдау үшiн немесе сақтау үшiн бағытталғаны туралы тұжырым жасауға мүмкiндiк беретiн мән-жайларды ескеру керек.
Есiрткi немесе психотроптық заттарды, аспаптарды немесе оларды жасау үшiн қолданылатын құралдарды, прекурсорларды бiр жаққа заңсыз жiберу деп оларды кез келген байланыс құралымен, арнайы адам арқылы сонымен қатар құстар мен жануарларды пайдалануды түсiну керек".
2. 11-тармақтың бірінші абзацы мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Аталған заттардың немесе құралдардың көп емес, көп және аса көп мөлшерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 наурыздағы " Қадағалауға жататын есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлар туралы" N 186 P980186_ қаулысымен бекітілген және 1998 жылғы 29 сәуірден бастап
күшіне енген Тізімге және Жиынтық кестесіне сәйкес, ал егер қылмыс аталған
уақытқа дейін жасалған болса - КССР Денсаулық министрлігі жанындағы
Есірткі заттарды қадағалау жөніндегі тұрақты комитетінің 1990 жылғы 16
желтоқсандағы N 16 Қорытындысы негізінде анықтаған жөн".
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
Пленум хатшысы
Оқығандар:
Омарбекова А.
Қасымбеков Б.

О внесении изменений в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан "О применении законодательства по делам, связанным с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных, сильнодействующих и ядовитых веществ" от 14 мая 1998 года № 3
Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 30 апреля 1999 года № 2
В целях обеспечения единообразия в применении законодательства, устанавливающего ответственность за незаконную перевозку наркотических средств или психотропных веществ, повышения качества отправления правосудия по данной категории дел, Пленум Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:
I. Пункт 7 изложить в следующей редакции: ( P98003S_ )
"7. Разъяснить, что незаконной перевозкой наркотических средств, психотропных веществ, а также прекурсоров в соответствии с пунктом 12 статьи 1 Закона РК "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотребление ими" Z980279_ являются любые умышленные действия по их физическому перемещению независимо от способа транспортировки в нарушение установленного порядка.
Перевозка может осуществляться как лицом, в незаконном ведении которого находятся наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, так и другими лицами по ею поручению. Лицо, поручившее другим осуществить перевозку указанных средств и веществ, несет ответственность за организацию перевозки, а в случае осуществления перевозки через лиц, которые в соответствии с уголовным законом не подлежат уголовной ответственности (например, невменяемые, не достигшие возраста, с которого наступает уголовная ответственность, либо неосведомленные о характере груза), - как непосредственный исполнитель.
При отграничении незаконной перевозки наркотических веществ или психотропных средств, находящихся у лица при его следовании на транспорте, от их незаконного хранения следует исходить из направленности умысла виновного. При этом необходимо учитывать количество обнаруженных наркотических средств или психотропных веществ, цель поездки, вид использованного транспорта и другие обстоятельства дела, позволяющие сделать вывод о том, был ли умысел виновного направлен на их незаконную перевозку или на хранение.
Под незаконной пересылкой наркотических средств, психотропных веществ, инструментов или оборудования, используемых для их изготовления, а также прекурсоров следует понимать их отправку любым видом связи, нарочным, а также с использованием животных, птиц.".
2. Первый абзац пункта 11 дополнить предложением следующего содержания:
"Небольшой, крупный и особо крупный размеры указанных веществ или средств следует определять в соответствии со Списком и Сводными Таблицами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан № 186 от 9 марта 1998 года P980186_ "О наркотических веществах,
психотропных средствах и прекурсорах, подлежащих контролю", которые
введены в действие 29 апреля 1998 года, а если преступление совершено
до указанного времени - на основании Заключения Постоянного комитета
по контролю наркотиков при Минздраве СССР № 16 от 19 декабря 1990
года.".
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Секретарь Пленума,
судья Верховного Суда
Республики Казахстан