Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша алдағы және мерзімі өткен төлемдерді өтеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 ақпан N 151
Қазақстан Республикасының шетел несие берушілер алдындағы міндеттемелерін орындау, дефолт фактілеріне жол бермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері бар бұрын берілген мемлекеттік емес сыртқы заемдардың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) 1993 жылғы 18 қарашадағы N 22-1-6/38, 1996 жылғы 23 қыркүйектегі N 001 берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктеріне және N 11987 кепілдік хатқа сәйкес, шетел банктері шоттарының негізінде дәрменсіз заемшылар үшін алдағы және мерзімі өткен төлемдерді (1,2-қосымшаларға сәйкес), сондай-ақ есептелген айыппұл сомаларын төлем жасалатын күнгі бағам айырмасының өзгеруін есепке ала отырып, 1999 жылға арналған республикалық бюджетте "Несиелендіру" бөлімі бойынша көзделген қаражат шегінде төлейтін болсын;
2) заемшылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдарды пайдалану жөніндегі қызметіне қаржылық тексеріс жүргізсін және оларды пайдалану тәртібін бұзушылық фактілері анықталған жағдайда кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тарту мақсатында материалдарды құқық қорғау органдарына, соттарға берсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық полициясы комитеті Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша қаржылық міндеттемелерді орындамаған тұлғаларды жауапқа тарту жөнінде заңдарда белгіленген тәртіппен шаралар қолдансын.
3. "Тұран Әлем Банкі" жабық акционерлік қоғамы мен "Қазақстан Эксимбанкі" жабық акционерлік қоғамына алынған қаражаттың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету жөнінде жұмыстар жүргізу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, "Тұран Әлем Банкі" жабық акционерлік қоғамы мен "Қазақстан Эксимбанкі" жабық акционерлік қоғамы (келісім бойынша) қаржылық міндеттемелері республикалық бюджет қаражатының есебінен орындалған заемшыларға қатысты қолданған шаралар туралы Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат берсін.
5. Осы қаулы қол қойылған сәтінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
23 ақпандағы
N 151 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес
сыртқы заемдарды өтеу бойынша мерзімі өткен төлемдердің
Сомасы
__________________________________________________________________________
|        Заемшы               | Төлем  | Төлем    |   Төлем    |  Негізгі
|        ұйым                 |валютасы|уақыты    |  сомасы    |  борыш
|_____________________________|________|__________|____________|___________
|                             |АҚШ несие жүйесі
|_____________________________|____________________________________________

О погашении предстоящих и просроченных платежей по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года № 151
В целях выполнения обязательств Республики Казахстан перед иностранными кредиторами и недопущения фактов дефолта, а также обеспечения возврата в республиканский бюджет ранее выданных негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с выданными государственными гарантиями Республикой Казахстан от 18 ноября 1993 года № 22-1-6/38, от 23 сентября 1996 года № 001 и Гарантийным письмом № 11987, на основании счетов иностранных банков оплатить за несостоятельных заемщиков просроченные и предстоящие платежи (согласно приложениям 1, 2), а также сумму начисленных штрафов с учетом изменений курсовой разницы на дату платежа в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 1999 год по разделу "Кредитование";
2) провести финансовую ревизию деятельности заемщиков по использованию негосударственных внешних займов, имеющих государственную гарантию Республики Казахстан, и, в случае выявления фактов нарушения их использования, материалы передать в правоохранительные органы, суды с целью привлечения виновных лиц к ответственности согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
2. Комитету налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан принять меры в установленном законодательством порядке по привлечению к ответственности лиц, не исполнивших финансовые обязательства по негосударственным внешним займам, имеющим государственные гарантии Республики Казахстан.
3. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Банк Туран Алем" и закрытому акционерному обществу "Эксимбанк Казахстан" провести работу по обеспечению возврата отвлеченных средств в республиканский бюджет.
4. Министерству финансов Республики Казахстан, закрытому акционерному обществу "Банк Туран Алем" и закрытому акционерному обществу "Эксимбанк Казахстан" (по согласованию) информировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах по отношению к заемщикам, чьи финансовые обязательства были исполнены за счет средств республиканского бюджета.
5. Настоящее постановление вступает в действие с момента подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 февраля 1999 года № 151
Сумма
просроченных платежей по погашению негосударственных
внешних займов, имеющих государственную гарантию
Республики Казахстан
____________________________________________________________________________
|        Организация          | Валюта |   Дата   |   Сумма    |  Основной  |
|         -заемщик            |платежа | платежа  |  платежа   |   долг     |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
|                             |Кредитная линия США                          |
|_____________________________|_____________________________________________|

|"Кең дала" МАҚ               |  USD   | 24.12.98 |  19 253,44 |   0,00
|_____________________________|________|__________|____________|___________
|Барлығы                      |  USD   |          |  19 253,44 |   0, 00
|_____________________________|________|__________|____________|___________
таблицаның жалғасы
_________________________
| Проценттер | Басқалары  |
|            |            |
|____________|____________|
|            |            |
|____________|____________|
|    0,00    |  19 253,44 |
|____________|____________|
|    0,00    |  19 253,44 |
|____________|____________|
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
23 ақпандағы
N 151 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес
сыртқы заемдар бойынша алдағы төлемдерді өтеу
Сомасы
__________________________________________________________________________
|        Заемшы               |Төлем   | Төлем    |   Төлем    |  Негізгі
|        ұйым                 |валютасы| уақыты   |  сомасы    |  борыш
|_____________________________|________|__________|____________|___________
|                             |Канада несие желісі
|_____________________________|____________________________________________
|"Аквест" БК                  |  USD   | 01.02.99 | 904 626,24 | 757351,86
|_____________________________|________|__________|____________|___________
|"Армавир" кеңшары            |  USD   | 01.02.99 | 239 621,32 | 217686,56
|_____________________________|________|__________|____________|___________
|Барлығы:                     |  USD   |          |1 144 247,56| 975038,42
|_____________________________|________|__________|____________|___________
Таблицаның жалғасы
_________________________
|  Проценттер| Басқалары  |
|            |            |
|____________|____________|
|            |            |
|____________|____________|
|  139 557,86|   7 716,52 |
|____________|____________|
|   17 151,89|   4 782,87 |
|____________|____________|
|  156 709,75|  12 499,39 |
|____________|____________|
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Орынбекова Д.

|ГАК "Кен дала"               |  USD   | 24.12.98 |  19 253,44 |   0,00     |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
|Всего                        |  USD   |          |  19 253,44 |   0,00     |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
Продолжение таблицы
__________________________
|  Проценты  |   Прочие   |
|            |            |
|____________|____________|
|            |            |
|____________|____________|
|    0,00    |  19 253,44 |
|____________|____________|
|    0,00    |  19 253,44 |
|____________|____________|
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 февраля 1999 года № 151
Сумма
предстоящих платежей по погашению негосударственных
внешних займов, имеющих государственную гарантию
Республики Казахстан
____________________________________________________________________________
|        Организация          | Валюта |   Дата   |   Сумма    |  Основной  |
|        - заемщик            |платежа | платежа  |  платежа   |   долг     |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
|                             |Кредитная линия Канады                       |
|_____________________________|_____________________________________________|
|СП "Аквест"                  |  USD   | 01.02.99 | 904 626,24 | 757 351,86 |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
|совхоз "Армавирский"         |  USD   | 01.02.99 | 239 621,32 | 217 686,56 |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
|Всего                        |  USD   |          |1 144 247,56| 975 038,42 |
|_____________________________|________|__________|____________|____________|
Продолжение таблицы
__________________________
|  Проценты  |   Прочие   |
|            |            |
|____________|____________|
|            |            |
|____________|____________|
|  139 557,86|   7 716,52 |
|____________|____________|
|   17 151,89|   4 782,87 |
|____________|____________|
|  156 709,75|  12 499,39 |
|____________|____________|
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)