Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года № 193
Сноска. В заголовке заменены слова - постановлением Правительства РК от 2 февраля 2001 г. N 178 P010178_ .
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 19 мая 1997 года "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" Z970111_ и Государственной программы "Здоровье народа" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую программу по профилактике и контролю болезней, передаваемых половым путем, на 1999-2002 годы.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 февраля 2001 г. N 178 P010178_ .
2. Министерству здравоохранения, образования и спорта, Министерству науки и высшего образования, Министерству внутренних дел, Министерству обороны, Министерству транспорта, коммуникаций и туризма, Министерству культуры, информации и общественного согласия, Министерству финансов, Министерству юстиции Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить выполнение вышеуказанной Программы.
3. Настоящее постановление вступает в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
№ 193 от 2 марта 1999 года
Программа по профилактике и
контролю болезней, передаваемых половым путем,
на 1999-2002 годы
Сноска. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 13 ноября 2000 г. N 1705 P001705_ ; от 2 февраля 2001 г. N 178 Р010178_ .
1. Введение
С 1990 года заболеваемость болезнями, передаваемыми половым путем (БППП), в Казахстане приобрела тенденцию неуклонного роста. Интенсивный показатель зарегистрированной заболеваемости сифилисом увеличился в 164 раза, составив в 1998 году 230,0 на 100.000 жителей. Сифилис охватил 0,4% жителей Северо-Казахстанской и Акмолинской областей, около 0,3% населения г. Алматы, и Восточно-Казахстанской области, 0,2% Алматинской, Западно-Казахстанской, Карагандинской областей. Сифилис год от года все более часто диагностируется в относительно поздние периоды.
Зарегистрированная заболеваемость гонореей варьировала в 1998 году от 14,7 на 100 000 жителей в Атырауской до 218,5 на 100 000 жителей в Акмолинской области, составив в среднем по Казахстану 81,4 на 100 000 жителей. Заболеваемость урогенитальным трихомониазом в 1997 году составила в среднем по Казахстану, согласно статистическим данным, 138,6 на 100 000 жителей с минимумом 60,4 в Костанайской и максимумом 289,0 в Акмолинской областях.
Менее достоверны данные о заболеваемости урогенитальным хламидиозом (в 1998 году в среднем 20,0 на 100 000 жителей), что обусловлена слабой лабораторной базой кожвендиспансеров страны, не позволяющей верифицировать эту инфекцию. На самом деле результаты обследования больных, обращающихся в урологические и гинекологические кабинеты кожвенучреждений, полученные в Научно-исследовательском кожно- венерологическом институте (НИКВИ), позволяет считать урогенитальный хламидиоз одной из наиболее распространенных инфекций, частота выявления которой в 3 раза выше таковой гонококковой. Заболеваемость ано-генитальным герпесом, согласно отчетным данным, составила 0,9 на 100 000 жителей. Эти данные, однако, трудно считать достоверными, поскольку герпетическая инфекция на практике до сих пор часто игнорируется. Нет данных о распространенности гарднереллеза, урогенитального уреамикоплазмоза, цитомегаловирусной инфекции, генитального кандидоза.
Хотя по результатам обследования отдельных групп населения известно, что свыше 70% урогенитальных инфекций являются смешанными, данных о частоте их в популяциях нет.
Причины роста БППП многообразны. Среди социальных причин следует упомянуть резкое расширение численности основной группы риска: лиц ведущих беспорядочную сексуальную жизнь. Эту группу пополняют обширные контингенты населения, вовлеченные в мелкую челночную торговлю с длительным отрывом от семьи, различные мигранты, безработные и бездомные, наркоманы и алкоголики. Важное значение имеет переоценка моральных ценностей, возникновение теневого рынка сексуальных услуг, усилившийся поток эротической и порнографической продукции, ложащийся на неподготовленную почву, либерализация сексуальных отношений. Играет роль ухудшение материально-технической базы здравоохранения, в том числе патронажной службы кожвендиспансеров, что затрудняет проведение эпидемиологической работы; лабораторно-диагностической службы, что отражается на качестве распознавания и мониторинга БППП; уровня лекарственного обеспечения больных, что понижает степень их санации. Уменьшились возможности розыска контактных лиц органами милиции. Все реже привлекаются к ответственности граждане, умышленно заразившие других лиц венерической болезнью. Не всегда позитивную роль в сдерживании заболеваемости БППП играет и расширившийся рынок медицинских услуг. Не налажена статистическая отчетность частных лечебных учреждений, не отрегулированы вопросы лицензирования, оказания медицинской помощи больным БППП частнопрактикующими врачами; не обеспечивается эпидработа в очагах инфекций.
Среди причин роста заболеваемости БППП нельзя сбрасывать со счетов и естественно-биологические проблемы, в частности, ритмические колебания заболеваемости, очевидно, обусловленные циклическими изменениями контагиозности возбудителя и восприимчивости к инфекции, макроорганизма.

Жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу және оларға бақылау жасау жөніндегі 1999-2002 жылдарға арналған бағдарлама туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 2 наурыз N 193. ЕСКЕРТУ. Тақырып өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.02.02. N 178 қаулысымен. ~P010178
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу және оларға бақылау жасау жөніндегі 1999-2002 жылдарға арналған бағдарлама бекітілсін.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.02.02. N 178
қаулысымен. P010178_
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі, Ғылым және жоғары білім министрлігі, Ішкі істер министрлігі, Қорғаныс министрлігі, Көлік, коммуникациялар және туризм министрлігі, Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі, Қаржы министрлігі, Әділет министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жоғарыда көрсетілген бағдарламаның орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
2 наурыздағы
N 193 қаулысымен
бекітілген
Жыныстық жолмен берілетін аурулардың
алдын алу және оған бақылау жасау
жөніндегі 1999-2002 жылдарға
арналған бағдарлама
ЕСКЕРТУ. Тақырып өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.02.02. N 178
қаулысымен.
P010178_
1. Кіріспе
1999 жылдан бастап Жыныстық жолмен берілетін аурулармен ауыратындар үздіксіз өсу тенденциясына ие болды. Мерезбен ауыратындардың тіркелген өскелең көрсеткіші 1998 жылы 100 000 тұрғындарға шаққанда 230,0 құрап, 164 есеге өсті. Мерез Солтүстік Қазақстан және Ақмола облыстарының 0,4% тұрғынын, Алматы қаласы мен Шығыс Қазақстан облысының 0,3%-ке жуық тұрғынын, Алматы, Батыс Қазақстан, Қарағанды облыстарының 0,2% тұрғынын қамтыды. Мерез жылдан жылға салыстырмалы түрде алғанда неғұрлым жиі кеш кезеңдерінде аңғарылуда.
Гонореямен тіркелген ауыру 1998 жылы Қазақстан бойынша орташа алғанда 100 000 тұрғынға шаққанда 81,4 құрап, Атырау облысының 100 000 тұрғынына шаққанда 14,7-ден Ақмола облысының 100 000 тұрғынына шаққанда 218,5-ке дейін ауытқыды. Урегенитальдік трихомониазбен ауыру 1997 жылы қазақстан бойынша статистикалық деректерге сәйкес орташа алғанда 100 000 тұрғынға шаққанда Қостанай облысындағы ең төменгі 60,4-тен Ақмола облысындағы ең жоғары 289,0-мен 138,6 құрады.
Елдің тері-венерологиялық диспансерлерінің бұл инфекцияны аңғаруға мүмкіндік бермейтін әлсіз лабораториялық базасына орай урогенитальдық хламидиозбен ауру туралы деректер (1998 жылы орташа алғанда 100 000 тұрғынға 20,0) нақты емес. Шын мәнінде, Тері-венерологиялық ғылыми-зерттеу институтында (ТВҒЗИ) алынған тері-венерологиялық мекемелердің урологиялық және гинекологиялық кабинеттеріне келген ауруларды тексерудің нәтижесі урогенитальдік хламидиоздың анықталу жиілігі осындай гонококколықтан 3 есе жоғары, неғұрлым көп таралған инфекциялардың бірі деп санауға мүмкіндік береді. Ано-генитальдық герпеспен ауыру есептік деректерге сәйкес тұрғындардың 100 000-на шаққанда 0,9 ды құрайды. Алайда, бұл деректерді герпатикалық инфекция практика жүзінде әлі күнге дейін жиі еленбейтіндіктен нақты деп есептеу қиын. Гарднереллездің, урогенитальдік уреамикоплазмоздың, цитомегаловирусты инфекциялардың, генитальдық кандидоздың таралуы туралы дерек жоқ.
Халықтың жекелеген топтарын зерттеудің нәтижесі бойынша урогенитальдік инфекциялардың 70%-тен астамы аралас болып табылғанмен олардың өсуінің жиілігі туралы деректер жоқ.
ЖЖБА-ның өсу себебі әрқилы. Әлеуметтік себептердің арасынан тәуекелдің негізгі тобының: жауапсыз жыныстық қатынас жасаушы адамдардың саны күрт өсіп бара жатқанын атап өткен жөн. Бұл топты халықтың отбасынан ұзақ уақыт қол үзіп, ұсақ тасымал саудамен айналысатын кең ауқымды контингенті, әртүрлі қоныс аударушылар, жұмыссыздар мен үйсіздер, нашақорлар мен алкоголиктер толықтырады. Моральдік құндылықтардың құнсыздануының, жыныстық қызмет көрсетудің көлеңкедегі рыногының пайда болуының, дайын емес негізге себілген эротикалық және парнографиялық өнімдердің күшейіп келе жатқан ағынының, жыныстық қатынастардың ымырашылдануы маңызды мән алуда. Денсаулық сақтаудың материалдық-техникалық базасының; оның ішінде тері-венерологиялық диспансерлер патронаждық қызметтерінің эпидемиологиялық жұмыстарды жүргізуді қиындататын; лабораториялық-диагностикалық қызметтерді ЖЖБА-ны тану мен оның мониторингінің сапасына әсер ететін; оларды санациялаудың деңгейін төмендететін, ауруларды дәрі-дәрмектермен қамтамасыз ету деңгейінің нашарлауы рөл атқарады. Қарым-қатынас жасаушы адамдарды милиция органдарының іздестіру мүмкіндігі азайды. Басқа адамдарды венерологиялық аурулармен қасақана зақымдаушы азаматтар өте сирек жауапқа тартылады. ЖЖБА ауруды ұстап тұруға етек жайып келе жатқан медициналық қызмет көрсетулер рыногының да рөлі әрдайым қолайлы емес. Жеке меншік емдеу мекемелерінің статистикалық есеп беруі жолға қойылмаған, жеке практика жүргізетін дәрігерлердің ЖЖБА-мен ауыратындарға медициналық көмек көрсетуін лицензиялау мәселелері реттелмеген; инфекция ошақтары эпидемиологиялық жұмыстармен қамтамасыз етілмейді.
ЖЖБА-мен ауырудың өсуі себептерінің арасынан табиғи-биологиялық проблемаларды, атап айтқанда, аурушылықтың ырғақты толқуын, сірә, қоздырғыштың контагиоздігінің циклдік өзгеруімен негізделген проблемаларды есептен шығаруға болмайды.

Медицинская помощь при БППП в Казахстане оказывается, как правило, в специализированных лечпрофучреждениях кожно-венерологических диспансерах, имеющихся в каждой области и г. Алматы (отдельной административно-территориальной единице). В ряде городов и районов Казахстана развернуты самостоятельные городские, районные и межрайонные кожвендиспансеры (43) или диспансеры на правах отделений больниц, отделения медсанчастей (всего 30), а также 225 кабинетов амбулаторного приема (последние имеются практически в каждом районном центре). Подразделения кожвенслужбы городов и районов подчиняются местным органам управления или руководству своего лечпрофучреждения, а в методическом отношении - областным (Алматинскому городскому) кожвендиспансерам.
Научным, клиническим, консультативно-диагностическим, организационно-методическим, учебным центром страны по дерматовенерологии является Научно-исследовательский кожно- венерологический институт Комитета здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан. Институт координирует как деятельность кожвендиспансеров, так и подготовку врачебных кадров, осуществляющуюся на 4-х самостоятельных кафедрах и двух курсах кожвенболезней всех шести медвузов Казахстана.
На конец 1998 года в Республике Казахстан работало 959 практикующих врачей дерматовенерологов или 0,6 на 100 000 жителей. Средний радиус обслуживания населения одним дерматовенерологом составлял 30 км. Подготовку кадров в медвузах страны проводило 38 преподавателей, из них 3 доктора, 18 кандидатов наук, научно- методическую деятельность по БППП в НИКВИ осуществляло 25 научных сотрудников, из них 5 докторов и 10 кандидатов наук.
Необходимо отметить, что в новых исторических условиях сложившаяся система дерматовенерологической помощи населению снизила свою эффективность. Исходя из объективного характера причин роста БППП и современного состояния здравоохранения, пути воздействия последнего на ситуацию по БППП ограничены. Следует признать, что недостаточно реализованным социальным вмешательством в дело стабилизации и снижения заболеваемости БППП является работа по первичной профилактике, значение которой возрастает.
Общей целью программы является разработка и внедрение эффективных
мер в медико-социальные процессы, ориентированных на стабилизацию и
снижение заболеваемости БППП, по комплексу направлений, определяющих
распространение венерических инфекций.

Қазақстандағы ЖЖБА жанындағы медициналық көмек, әдетте әрбір облыста және Алматы қаласында (жекелеген әкімшілік-аумақтық бірлікте) бар мамандандырылған бейінді емдеу мекемелерінде, тері-венерологиялық диспансерлерінде көрсетіледі. Қазақстанның бірқатар қалалары мен аудандарында жеке дербес қалалық, аудандық және ауданаралық тері-венерологиялық диспансерлер (43) немесе аурухананың бөлімшесі құқығындағы диспансерлер, медициналық-санитарлық бөлімдердің бөлімшелері (барлығы 30), сондай-ақ 225 амбулаториялық қабылдау кабинеттері (соңғысы іс жүзінде әрбір аудан орталығында бар) кең қанат жайған. Қалалар мен аудандардың тері-венерологиялық қызмет бөлімшелері жергілікті басқару органына немесе өзінің бейінді емдеу мекемесінің басшылығына, ал әдістемелік жағынан - облыстық (Алматы қалалық) тері-венерологиялық диспансерлерге бағынады.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі Денсаулық сақтау комитетінің Тері-венерологиялық ғылыми-зерттеу институты елдің дерматология-венерология жөніндегі ғылыми, клиникалық, консультациялық, диагностикалық, ұйымдастыру, әдістемелік, оқу орталығы болып табылады. Институт тері-венерологиялық диспансерлердің қызметін де, Қазақстанның барлық алты медициналық жоғары оқу орындарының 4 дербес кафедралары мен екі тері-венерологиялық аурулар курстарында жүзеге асырылатын дәрігер кадрларды даярлауды да үйлестіреді.
1998 жылдың аяғында Қазақстан Республикасында 959 немесе 100 000 тұрғынға 0,6 практика жүргізуші дерматология-венеролог дәрігерлер жұмыс істеді. Бір дерматовенерологтың халыққа қызмет көрсетуінің орташа радиусы 30 км. құрады. Елдің медициналық жоғары оқу орындарында кадрларды даярлауды 38 оқытушы, оның ішінде 3 ғылым докторы, 18 ғылым кандидаты жүргізді, ТВҒЗИ-де ЖЖБА бойынша ғылыми-әдістемелік қызметті 25 ғылыми қызметкер жүзеге асырды, олардың 5-і ғылым докторы және 10-ы ғылым кандидаты.
Жаңа тарихи жағдайларда халыққа дерматология-венерологиялық көмек көрсетудің қалыптасқан жүйесі өзінің тиімділігін төмендетіп алғанын атап өту қажет. ЖЖБА-ның өсу себебінің объективті сипаты мен денсаулық сақтаудың қазіргі жай-күйінің негізінде соңғысының ЖЖБА жөніндегі ахуалға ықпалы шектелді. Маңызы өсіп келе жатқан бастапқы алдын алу
жөніндегі жұмыстың ЖЖБА-мен ауруды тежеу оны төмендету ісіне іске
асырылған әлеуметтік араласуы жеткіліксіз болып табылатындығын
мойындауымыз қажет.
ЖЖБА-мен ауруды тежеуге және төмендетуге бағытталған кешен
бойынша венерологиялық инфекциялардың таралуын айқындайтын тиімді
шаралар әзірлеу және медициналық-әлеуметтік процестерге енгізу болып
табылады.

2. Направления программы по ограничению
распространения БППП
Для достижения цели программы необходимо претворить в жизнь
мероприятия в различных сферах общественной деятельности:
- в политике правоотношений в сфере организации здравоохранения;
- в сфере непосредственного обеспечения выявления и лечения БППП;
- в сфере первичной профилактики: обучение широких слоев
населения безопасному сексу, обеспечение применения индивидуальных
средств защиты;
- в сфере непосредственного активного выявления БППП;
- в сфере подготовки кадров медицинских работников;
- в сфере деятельности медицинской, педагогической,
психологической науки;
- в сфере международного обмена информацией.
3. Мероприятия по предотвращению распространения БППП
3.1. Правовые мероприятия
Цель: Создание оптимальной правовой базы для обеспечения
максимально эффективного социального воздействия,
направленного на снижение заболеваемости БППП.
Ожидаемый результат: обеспечение квалифицированной медицинской помощью
максимального контингента больных БППП,
максимальное расширение зоны профилактической
работы с включением в нее контингентов
рискованного полового поведения.
____________________________________________________________________
№ № пп!         Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1   !               2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.1.1.!Провести обзор и оценить эффектив -!Министерство юстиции     !
!ность мировой практики наказания за!Республики Казахстан     !
!незаконное хранение без цели сбыта !Министерство внутренних  !
!психоактивных средств и представить!дел Республики Казахстан !
!предложения по оптимизации привлече!                         !
!ния к ответственности наркозависи- !                         !
!мых, имея в виду приоритет макси - !                         !
!мального содействия правоотношений !                         !
!безопасному поведению (в целях     !                         !
!уменьшения группы риска)           !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.1.2.!Провести обзор мировой практики и  !      То же              !
!оценить эффективность существующего!                         !
!подхода к наказанию за организацию !                         !
!или содержания притонов для занятия!                         !
!проституцией и сводничество, пред- !                         !
!ставить предложения, имея в виду   !                         !
!обеспечение максимального содейст- !                         !
!вия правоотношений более безопасно-!                         !
!му поведению лиц, ведущих беспоря- !                         !
!дочную половую жизнь               !                         !
--------------------------------------------------------------------!

2. ЖЖБА-ның таралуын шектеу жөніндегі
бағдарламаның бағыты
Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қоғамдық қызметтің түрлі
салаларында:
- денсаулық сақтауды ұйымдастыру саласындағы құқықтық қатынастар
саясатында;
- ЖЖБА-ны анықтауды және оны емдеуді тікелей қамтамасыз ету
саласындағы;
- бастапқы алдын алу саласында: халықтың кең ауқымын қауіпсіз
жыныстық қатынасқа үйрету, қорғанудың жеке құралдарын қолдануды қамтамасыз
ету саласында;
- ЖЖБА-ны тікелей белсенді анықтау саласында;
- медицина қызметкерлері кадрларын даярлау саласында;
- медицина, педагогика, психология ғылымдарының қызметі саласында;
- халықаралық ақпараттар алмасу саласында іс-шараларды өмірге енгізу
қажет.
3. ЖЖБА-ның таралуының алдын алу жөніндегі іс-шаралар
3.1. Құқықтық іс-шаралар
Мақсат: ЖЖБА-мен ауруды төмендетуге бағытталған барынша тиімді
әлеуметтік ықпал етуді қамтамасыз ету үшін оңтайлы құқықтық база жасау
Күтілетін нәтиже: ЖЖБА-мен ауыратындардың барынша көп құрамын
білікті медициналық көмекпен қамтамасыз ету, оған тәуекелді жыныстық
қатынастардың құрамдарын енгізе отырып алдын алу жұмысының аймағын барынша
кеңейту
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.1.1.!Психикалық белсенді құралдарды өт. !Қазақстан Республикасының!
|      !кізу мақсатынсыз заңсыз сақтағаны  !Әділет министрлігі       !
|      !үшін жазалаудың әлемдік практикасы.!                         !
|      !на шолу жүргізу мен оның тиімділі. !                         !
|      !гін бағалау және қауіпсіз өзін-өзі !                         !
|      !ұстаудың құқықтық қатынастарына    !Қазақстан Республикасының!
|      !барынша ықпал ету басымдығын еске  !Ішкі істер министрлігі   !
|      !ала отырып (тәуекел топтарын азайту!                         !
|      !мақсатында), есірткіге тәуелділерді!                         !
|      !жауапкершілікке тартуды оңтайлан.  !                         !
|      !дыру жөнінде ұсыныс табыс ету      !                         !
|______!___________________________________!_________________________!
|3.1.2.!Жезөкшелікпен және жеңгетайлықпен  !Бұл да                   !
|      !айналысу үшін ұялар ұйымдастырғаны !                         !
|      !үшін немесе оларды ұстағаны үшін   !                         !
|      !жазалауға қазіргі қадамдардың әлем.!                         !
|      !дік практикасына шолу жүргізу және !                         !
|      !оның тиімділігін бағалау, берекесіз!                         !
|      !жыныстық өмірмен күн кешетін адам. !                         !
|      !дардың мейлінше қауіпсіз жүріс-тұр.!                         !
|      !ысының құқықтық қатынастарына      !                         !
|      !барынша жәрдемдесуді қамтамасыз    !                         !
|      !етуді назарға ала отырып, ұсыныстар!                         !
|      !табыс ету                          !                         !
|____________________________________________________________________!

3.1.3.!Разработать предложения по приве-  !Министерство юстиции     !
!дению статьи 88 УК РК "Основания   ! Республики Казахстан    !
!применения принудительных мер меди-!                         !
!цинского характера" в соответствии !Министерство здравоохра- !
!со статьей 19 Закона РК об охране  !нения, образования и     !
!здоровья граждан в Республике Казах!спорта Республики Казах- !
!стан, предусматривающей применение !стан                     !
!принудительных мер лечения БППП в  !                         !
!случаях уклонения от добровольного !                         !
!лечения, а также по видам примене -!                         !
!ния лечения в стационаре или полик-!                         !
!линики и возможности включения соот!                         !
!ветствующих мер в статье 90,91,92  !                         !
!УК РК на предмет обеспечения прину-!                         !
!дительного лечения у дерматовенеро-!                         !
!лога, а также в статью 95 УК РК на !                         !
!предмет обеспечения принудительного!                         !
!лечения от БППП с исполнением нака-!                         !
!зания                              !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.1.4.!Рассмотреть целесообразность внесе-!Министерство юстиции     !
!ния изменений и дополнений в законо!Республики Казахстан,    !
!дательство об образовании, по вопро!Министерство здравоохра- !
!су обеспечения профилактики БППП и !нения, образования и     !
!СПИДа среди учащихся средних и сту-!спорта Республики Казах- !
!дентов высших учебных заведений    !стан                     !
--------------------------------------------------------------------!
3.1.5.
- исключена постановлением Правительства Республики      !
Казахстан от 19 июля 2002 года № 808
P020808_
!
!
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                                   !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрения)!Запланированный объем !
!                            !финансирования по го- !
!                            !дам., тыс. долларов   !
!                            !       США            !
-------------------------------------------------------------------!

|3.1.3.!ҚР Қылмыстық кодексінің "Медицина. !Қазақстан Республикасының!
|      !лық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын  !Әділет министрлігі       !
|      !қолданудың негіздері" 88-бабын     !                         !
|      !ерікті түрде емделуден жалтаруы    !Қазақстан Республикасының!
|      !жағдайларында ЖЖБА-дан емдеудің    !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !мәжбүрлі шараларын қолдануды көз.  !және спорт министрлігі   !
|      !дейтін Қазақстан Республикасында   !                         !
|      !азаматтардың денсаулығын сақтау    !                         !
|      !туралы ҚР Заңының 19-бабына сәйкес !                         !
|      !келтіру жөнінде,                   !                         !
|      !сондай-ақ стационарда немесе емха. !                         !
|      !нада емделуді қолданудың түрлері   !                         !
|      !мен ҚР ҚК-нің 90,91,92-баптарымен  !                         !
|      !дерматолог-венерологта мәжбүрлеп   !                         !
|      !емделуді қамтамасыз ету нысанына,  !                         !
|      !сондай-ақ ҚР ҚК-нің 95-бабына жаза.!                         !
|      !ны атқара отырып ЖЖБА-дан мәжбүрлеп!                         !
|      !емделумен қамтамасыз ету нысанына  !                         !
|      !тиісті шараларды енгізу            !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.1.4.!Білім беру туралы заңдарға өзгеріс.!Қазақстан Республикасының!
|      !тер мен толықтырулар енгізудің ор. !Әділет министрлігі       !
|      !ындылығын қарау, орта оқу орындары.!                         !
|      !ның оқушылары мен жоғары оқу орын. !Қазақстан Республикасының!
|      !дарының студенттері арасында       !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ЖЖБА мен СПИД-тің алдын алуды сөз. !және спорт министрлігі   !
|      !сіз қамтамасыз ету                 !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.1.5.!
(Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.07.19. N 808         !
!      !     қаулысымен.
P020808_
)                                  !
|____________________________________________________________________!
|       Жиыны                                                        !
|____________________________________________________________________!
|  таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!

!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
IV кв. 1999 г. !         Отчет              !     0,5   !          !
-------------------------------------------------------------------!
IV кв. 1999 г. !         Отчет              !     0,5   !          !
-------------------------------------------------------------------!
IV кв. 1999 г. !         Отчет              !     1,0   !          !
-------------------------------------------------------------------!
IV кв. 1999 г. !         Отчет              !     0,5   !          !
-------------------------------------------------------------------!
!     2,5   !   1,0    !
-------------------------------------------------------------------!
3.2. Медицинские организационно-методические мероприятия
Цель: на основе эпидемиологической ситуации разрабатывать
организационные и лечебно-профилактические программы,
обеспечивающие максимальную эффективность проводимых
мероприятий.
Ожидаемый результат: точные базовые знания эпидситуации, четкое
наблюдение за группами риска и их динамикой, а,
следовательно, обеспечение основы адресной
профилактической работы, возможность планирования
потребностей лекарственного обеспечения больных
различными БППП и исключение ситуации отсутствия
лекарств или создания их нерациональных запасов, а
значит корректное распределение бюджетных средств
для лечения БППП. Определение оптимальных
потребностей для лабораторной диагностики БППП и
необходимое лабораторное обеспечение больных.
Определение оптимальных потребностей населения
сельских и городских групп разных социумов в
оказании квалифицированной медицинской помощи при
БППП.
____________________________________________________________________
№ № пп!         Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1   !               2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.1 !Обеспечить эпидемиологический ана -!Комитет здравоохранения  !
!лиз состояния заболеваемости БППП и! Министерства здравоохра-!
!оценку эффективности проводимых ме-!нения, образования и спор!
!роприятий                          !та Республики Казахстан, !
!                                   !Научно-исследовательский !
!                                   !кожно-венерологический ин!
!                                   !ститут                   !
--------------------------------------------------------------------!

|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың IV !Есеп                        !     0,5   !          !
|тоқсаны        !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың IV !Есеп                        !     0,5   !          !
|тоқсаны        !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың IV !Есеп                        !     1,0   !          !
|тоқсаны        !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың IV !Есеп                        !     0,5   !          !
|тоқсаны        !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2001 жылдың II !Мемлекеттік бағдарлама      !           !   1,0    !
|жартыжылдығы   !жобасы
!           !          !
|___________________________________________________________________!
|                                            !     2,5   !   1,0    !
|___________________________________________________________________!
3.2. Медициналық ұйымдастыру-әдістемелік іс-шаралар
Мақсат: эпидемиологиялық жағдайдың негізінде жүргізілетін іс-шаралардың барынша тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастыру және емдеу-алдын алу бағдарламаларын әзірлеу
Күтілетін нәтиже: эпидемиологиялық жағдайдың дәл базалық білімдері, тәуекел топтарын және олардың серпінін айқын байқау, осыған орай атаулы алдын алу жұмысының негіздерін қамтамасыз ету, түрлі ЖЖБА-мен ауыратындарды дәрі-дәрмектік қамтамасыз етудің қажеттілігін жоспарлау мүмкіншілігі және дәрі-дәрмектің болмау жағдайын болдырмау немесе олардың ұтымсыз запастарын жасауды болдырмау, демек ЖЖБА-ны
емдеу үшін бюджеттік қаражатын тиімді бөлу.
ЖЖБА-ның лабораториялық диагностикасы үшін оңтайлы мұқтаждықтарды
айқындау және ауруларды қажетті лабораториялық қамтамасыз ету. ЖЖБА
кезінде білікті медициналық көмек көрсетуде түрлі социумдардың ауыл
және қала топтары тұрғындарының оңтайлы мұқтаждықтарын айқындау
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.2.1.!ЖЖБА-мен ауырудың жай-күйіне эпиде.!Қазақстан Республикасы   !
|      !миологиялық талдау жасауды және    !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !жүргізілген іс-шаралардың тиімділі.!және спорт министрлігінің!
|      !гін бағалауды қамтамасыз ету       !Денсаулық сақтау комите. !
|      !                                   !ті, Тері-венерологиялық  !
|      !                                   !ғылыми-зерттеу институты !
|______!___________________________________!_________________________!

3.2.2.!Обеспечить проведение диагностики и!Комитет здравоохранения  !
!лечение больных сифилисом, гоноре- !Министерства здравоохра -!
!ей, урогенитальным хламидиозом, дру!нения, образования и спор!
!гих БППП, в том числе синдромной ди!та Республики Казахстан, !
!агностики и лечения, только в меди-!НИКВИ                    !
!цинских организациях, отделениях,  !                         !
!кабинетах медицинскими работниками,!                         !
!имеющими соответствующую лицензию  !                         !
!на данный вид деятельности         !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.3.!Обеспечить достоверность государст-!Комитет здравоохранения  !
!венного статистического учета и от-!Министерства здравоохра- !
!четности по БППП, регистрирующихся !нения, образования и спор!
!медицинскими организациями,отделени!та, Комитет по стандарти-!
!ями, кабинетами на территории рес -!зации, метрологии и серти!
!публики, вне зависимости от форм   !фикации Министерства энер!
!собственности и ведомственной при- !гетики, индустрии и торго!
!надлежности                        !вли Республики Казахстан !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.4.!Обеспечить стандартизацию методов  !Комитет по стандартиза - !
!лабораторных исследований, исполь- !ции, метрологии и сертифи!
!зующихся для диагностики БППП, ат -!кации Министерства энер- !
!тестацию лабораторий, поверку      !гетики, индустрии и тор -!
!средств измерений, вертикальный и  !говли, Комитет здравоохра!
!внутрилабораторный контроль качест-!нения Министерства здра- !
!ва анализов                        !воохранения, образования !
!                                   !и спорта Республики Казах!
!                                   !стан                     !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.5.!Издать инструктивные указания по   !Научно-исследовательский !
!методикам терапии БППП, клинической!кожно-венерологический ин!
!и лабораторной диагностике, диспан-!ститут                   !
!серизации                          !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.6.!Обеспечить координацию деятельности!Комитет здравоохранения, !
!специалистов различного профиля, в !Министерства здравоохране!
!том числе гинекологов, урологов, се!ния, образования и спорта!
!мейных врачей, оказывающих медицинс!Республики Казахстан     !
!кую помощь больным БППП            !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|3.2.2.!Мерезбен, гонореямен, урогенитальді!Қазақстан Республикасы   !
|      !хламидиозбен, басқа да ЖЖБА-мен    !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ауыратындардың диагностикасын жүр. !және спорт министрлігінің!
|      !гізу мен емдеуді, оның ішінде син. !Денсаулық сақтау комите. !
|      !дромдық диагностикамен емдеуді тек !ті, Тері-венерологиялық  !
|      !медициналық ұйымдарда, бөлімшелер. !ғылыми-зерттеу институты !
|      !де, кабинеттерде қызметтің осы тү. !                         !
|      !ріне тиісті лицензиясы бар медици. !                         !
|      !налық қызметкерлердің жүргізуін    !                         !
|      !қамтамасыз ету                     !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.2.3.!ЖЖБА бойынша республиканың аумағында!Қазақстан Республикасы   !
|      !меншік нысаны мен ведомстволық ти. !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !істілігіне қарамастан медициналық  !және спорт министрлігінің!
|      !ұйымдардың, бөлімшелердің, кабинет.!Денсаулық сақтау комите, !
|      !тердің тіркейтін мемлекеттік ста.  !ті, Статагенттік         !
|      !тистикалық есебі мен есептілігінің !                         !
|      !ақиқаттығын қамтамасыз ету         !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.2.4.!ЖЖБА диагностикасы үшін пайдаланы. !Қазақстан Республикасы   !
|      !латын лабораториялық зерттеулер    !Мемстандартының жанындағы!
|      !әдістерін стандарттауды, лаборато. !Стандарттар мен стандарт.!
|      !рияларды аттестаттауды, өлшемдер   !ты үлгілердің мемлекеттік!
|      !құралдарын тексеруді, талдаулардың !-ақпараттық орталығы,    !
|      !сапаларын тігінен және ішкі лабора.!Қазақстан Республикасы   !
|      !ториялауды бақылау жасауды қамтама.!Денсаулық сақтау, білім  !
|      !сыз ету                            !және спорт министрлігінің!
|      !                                   !Денсаулық сақтау комитеті!
|____________________________________________________________________!
|3.2.5.!ЖЖБА терапиясының әдістемелері,    !Тері-венерологиялық      !
|      !клиникалық және лабораториялық ди. !ғылыми-зерттеу институты !
|      !агностика, диспансерлеу жөніндегі  !                         !
|      !нұсқамалық нұсқауларды басып шығару!                         !
|____________________________________________________________________!
|3.2.6.!Түрлі бейіндегі мамандардың, оның  !Қазақстан Республикасы   !
|      !ішінде ЖЖБА-мен ауыратындарға меди.!Денсаулық сақтау, білім  !
|      !циналық көмек көрсететін гинеколог.!және спорт министрлігінің!
|      !тардың, урологтардың, отбасылық    !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !дәрігерлердің қызметін үйлестіру   !                         !
|      !қамтамасыз ету                     !                         !
|____________________________________________________________________!

3.2.7.!Обеспечить координацию деятельности!Комитет здравоохранения, !
!научных организаций: отрабатывающих!Министерства здравоохране!
!вопросы БППП                       !ния, образования и спорта!
!                                   !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
3.2.8.!Обеспечить порядок ведения медицинс!Комитет здравоохранения, !
!кой документации на больных БППП в !Министерства здравоохране!
!режиме, гарантирующем охрану врачеб!ния, образования и спорта!
!ной тайны об их личности и половых !Республики Казахстан,    !
!контактах                          !Министерство внутренних  !
!                                   !дел Республики Казахстан !
--------------------------------------------------------------------!
Итого            !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрения)!Запланированный объем !
!                            !финансирования по го- !
!                            !дам., тыс. долларов   !
!                            !       США            !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !       Ежегодный отчет      !    6,5    !  6,5     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !         Приказ             !    1,0    !  1,0     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !  Ведомственная инструкция  !    1,0    !  1,0     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !  Ведомственная инструкция  !    1,0    !  1,0     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !          Инструкция        !    1,0    !  1,0     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !          Приказ            !    0,5    !  0,5     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      ! Второй конгресс дерматовене!           !          !
!рологов Казахстана          !    0,5    !  0,5     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !  Ведомственная инструкция  !    0,5    !  0,5     !
-------------------------------------------------------------------!

|3.2.7.!ЖЖБА мәселелерін пысықтайтын ғылы. !Қазақстан Республикасы   !
|      !ми ұйымдардың қызметін үйлестіруді !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !қамтамасыз ету                     !және спорт министрлігінің!
|      !                                   !сақтау комитеті          !
|____________________________________________________________________!
|3.2.8.!Олардың жеке басы мен жыныстық     !Қазақстан Республикасы   !
|      !қатынастары туралы дәрігерлік      !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !құпияны сақтауға кепілдік беретін  !және спорт министрлігінің!
|      !режимде ЖЖБА-мен ауыратындарға ме. !Денсаулық сақтау комите. !
|      !дициналық құжаттамалар жүргізудің  !ті, Қазақстан Республика.!
|      !тәртібін қамтамасыз ету            !сының Ішкі істер министр.!
|      !                                   ! лігі                    !
|____________________________________________________________________!
|      !Жиыны:                             !                         !
|____________________________________________________________________!
|  таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Жыл сайынғы есеп            !6,5        !6,5       !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұйрық                      !1,0        !1,0       !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ведомстволық нұсқаулық      !1,0        !1,0       !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ведомстволық нұсқаулық      !1,0        !1,0       !
|___________________________________________________________________!
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Нұсқаулық                   !1,0        !1,0       !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұйрық                      !0,5        !0,5       !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Қазақстан дерматологвенеро. !0,5        !0,5       !
|               !логтарының екінші конгресі  !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ведомстволық нұсқаулық      !0,5        !0,5       !
|___________________________________________________________________!

12,0    ! 12,0     !
-------------------------------------------------------------------!
3.3 Мероприятия по обеспечению необходимой материально-
технической базы кожно-венерологических учреждений, оказания
медицинской и лекарственной помощи
Цель: обеспечение базы медицинских организаций
для качественного оказания медицинской
помощи больным и медицинского патронажа при БППП
Ожидаемый результат: полная санация очагов инфекции и
прекращение дальнейшего распространения
болезней.
____________________________________________________________________
№ № пп!         Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1   !               2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.3.1 !Оснащение кожвендиспансеров новым  !Акимы областей,          !
!автотранспортом: автомобилями      !г. Астаны, г. Алматы     !
!УАЗ-452 для работы эпидбригад из   !                         !
!расчета 1 автомобиль на 500 000    !                         !
!населения зоны обслуживания        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.3.2 !Привести в соответствие санитарным !То же                    !
!нормам кабинеты государственных    !                         !
!лечебно-профилактических организа- !                         !
!ций для амбулаторного приема       !                         !
!больных с БППП                     !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.3.3 !Привести в соответствие с действую-!Акимы областей,          !
!щими санитарными нормами палаты и  !г. Астаны, г. Алматы     !
!процедурные кабинеты для лечения   !                         !
!больных БППП в государственных     !                         !
!лечебно-профилактических           !                         !
!организациях                       !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.3.4 !Организовать бесперебойное обеспече!Комитет здравоохранения  !
!ние за счет бюджетных средств лабо-!Министерства здравоохране!
!раторий областных (Алматинского    !ния образования и спорта !
!городского) кожно-венерологических !Республики Казахстан,    !
!диспансеров, клиники НИКВИ медико- !Министерство внутренних  !
!санитарных частей и больниц исправи!дел Республики Казахстан.!
!тельных учреждений системы МВД     !Акимы областей, г.Астаны,!
!следующим перечнем оборудования и  !г. Алматы                !
!расходных материалов для диагности-!                         !
!ки БППП и их мониторинга у больных:!                         !
!а) для диагностики сифилиса:       !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- мультисканирующим спектрофотомет-!                         !
!ром по 1 в каждой государственной  !                         !
!организации;                       !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- тест-системами для отборочных    !                         !
!реакций микропреципитатами с       !                         !
! кардиолипиновым антигеном;        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- тест-системами для РСК с         !                         !
!кардиолипиновым и трепонемным      !                         !
!антигеном;                         !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- тест-системами для ИФА           !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!б) для диагностики гонореи:        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- питательными средами для         !                         !
!культивирования возбудителей;      !                         !
------!-----------------------------------!-------------------------!
!- микробиологическими красителями  !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- микроскопами проходящего света   !                         !
!(не менее 2 в каждом учреждении);  !                         !
--------------------------------------------------------------------!
! в) для диагностики хламидийной    !                         !
!инфекции:                          !                         !
!- люминесцентными микроскопами или !                         !
!люминесцентыми приставками к       !                         !
!микроскопу проходящего света (не   !                         !
!менее 2 на каждое учреждение);     !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- тест-системами для люминесцентной!                         !
!диагностики хламидиоза;            !                         !
!- тест-системами для диагностики   !                         !
!хламидиоза методом ИФА;            !                         !
!г) для диагностики трихомониаза;   !                         !
!- питательными средами;            !                         !
!д) для диагностики урогенитального !                         !
!микоплазмоза и уреаплазмоза:       !                         !
!- микробиологическими красителями; !                         !
!- питательными средами;            !                         !
!е) для диагностики гарднереллеза:  !                         !
!- питательными средами             !                         !
!ж) для диагностики цитомегаловирус-!                         !
!ной инфекции:                      !                         !
!- тест-система для ИФА             !                         !
!з) для диагностики кандидоза:      !                         !
!- питательными средами             !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|               !                            !12,0       !12,0      !
|___________________________________________________________________!
3.3. Тері-венерологиялық мекемелердің қажетті
материалдық-техникалық базасын қамтамасыз ету, медициналық және
дәрі-дәрмектік көмек көрсету жөніндегі іс-шаралар
Мақсат: аурулар мен ЖЖБА-дағы медициналық қызметкерлерге сапалы
медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдардың базасын
қамтамасыз ету
Күтілетін нәтиже: инфекцияның ошақтарын толық санациялау және
аурулардың одан әрі таралуын тоқтату
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.3.1.!Тері-венерологиялық диспансерлерді !Облыстардың, Астана және !
|      !жаңа автокөлікпен:                 !Алматы қалаларының       !
|      !эпидемиялық бригадалардың жұмысы   !әкімдері                 !
|      !үшін қызмет көрсету аймағының      !                         !
|      !500 000 тұрғынына 1 автомобиль есе.!                         !
|      !бінен УАЗ-452 автомобильдерімен    !                         !
|      !жарақтандыру                       !                         !
|______!___________________________________!_________________________!
|3.3.2.!Мемлекеттік емдеу-алдын алу ұйым.  !Бұл да                   !
|      !дарының ЖЖБА-мен ауыратындарды     !                         !
|      !амбулаториялық қабылдауға арналған !                         !
|      !кабинеттерін қолданылып жүрген     !                         !
|      !санитарлық нормаларға сәйкес       !                         !
|      !келтіру                            !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.3.3.!Мемлекеттік емдеу-алдын алу ұйым.  !Облыстардың, Астана және !
|      !дарында ЖЖБА-мен ауыратындарды     !Алматы қалаларының       !
|      !емдеуге арналған палаталар мен     !әкімдері                 !
|      !процедуралық кабинеттерді қолданы. !                         !
|      !лып жүрген санитарлық нормаларға   !                         !
|      !сәйкес келтіру                     !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.3.4.!Бюджеттік қаражаттың есебінен об.  !Қазақстан Республикасы   !
|      !лыстық (Алматы қалалық) тері-вене. !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !рологиялық диспансерлердің, медици.!және спорт министрлігінің!
|      !налық-санитарлық бөлімдердің ТВҒЗИ !Денсаулық сақтау комите. !
|      !клиникаларын, Ішкіісмині жүйесі    !ті, Қазақстан Республика.!
|      !түзеу мекемелерінің ауруханаларын  !сының Ішкі істер министр.!
|      !және олардың аурулардағы           !лігі, облыстардың, Астана!
|      !мониторингін ЖЖБА диагностикасына  !және Алматы қалаларының  !
|      !арналған жабдықтар мен жұмсалатын  !әкімдері                 !
|      !материалдардың мынадай тізбесімен: !                         !
|      !а) мерездің диагностикасы үшін:    !                         !
|      !- әрбір мемлекеттік ұйымдарда 1-ден!                         !
|      !мультисканирлейтін спектрофотометр.!                         !
|      !мен,                               !                         !
|      !- кардиолипинді антигені бар       !                         !
|      !микропреципитаттармен іріктеп реак.!                         !
|      !циялауға арналған тест-жүйелермен; !                         !
|      !- кардиолипинді және трепоненді    !                         !
|      !антигені бар РСК-ға арналған тест- !                         !
|      !жүйелермен;                        !                         !
|      !б) гонореяның диагностикасы үшін:  !                         !
|      !- жарық өтетін микроскоптармен (әр !                         !
|      !мекемеде кемінде 2);               !                         !
|      !- қоздырғыштарды культивациялауға  !                         !
|      !арналған сіңірімді ортамен;        !                         !
|      !- микробиологиялық бояғыштармен;   !                         !
|      !в) хламидийлік инфекциялардың диаг.!                         !
|      !ностикасы үшін:                    !                         !
|      !- люминесценттік микроскоптармен   !                         !
|      !немесе жарық өткізетін микроскоп.  !                         !
|      !тарға арналған люминесценттік      !                         !
|      !тіреуіштермен (әр мекемеге кемінде !                         !
|      !2);                                !                         !
|      !- хламидиоздың люминесценттік      !                         !
|      !диагностикасына арналған тест-жүйе.!                         !
|      !лермен;                            !                         !
|      !- хламидиозды ИФА әдісімен диагнос.!                         !
|      !тикалауға арналған тест-жүйелермен;!                         !
|      !г) трихомониаздың диагностикасы    !                         !
|      !үшін:                              !                         !
|      !- сіңірімді ортамен;               !                         !
|      !д) урогенитальдік микоплазмоз бен  !                         !
|      !уреплазмоздың диагностикасы үшін   !                         !
|      !- микробиологиялық бояғыштармен;   !                         !
|      !- сіңірімді ортамен;               !                         !
|      !е) гарднереллездің диагностикасы   !                         !
|      !үшін: - сіңірімді ортамен;         !                         !
|      !ж) цитомегаловирустік инфекциялар. !                         !
|      !дың диагностикасы үшін:            !                         !
|      !- ИФА-ға арналған тест-жүйелермен; !                         1
|      !3) кандиоздың диагностикасы үшін:  !                         !
|      !- сіңірімді ортамен үздіксіз қамта.!                         !
|      !сыз етуді ұйымдастыру              !                         !
|____________________________________________________________________!

3.3.5 !Бесперебойно обеспечивать государст!Комитет здравоохранения  !
!венные лечебно-профилактические    !Министерства здравоохране!
!организации районного и городского !ния,образования и спорта !
!звена следующим оборудованием и    !Республики Казахстан,    !
!расходными материалами, использующи!Министерство внутренних  !
!мися для диагностики БППП:         !дел Республики Казахстан.|
!                                   |Акимы областей,          |
!                                   !г. Астаны, г. Алматы     !
!а) для диагностики сифилиса:       !                         !
!- тест-системами для постановки    !                         !
!реакции преципитации с кардиолипино!                         !
!вым антигеном;                     !                         !
!- тест-системами для постановки    !                         !
!РСК с кардиолипиновым и трепонемным!                         !
!антигенами;                        !                         !
!б) для диагностики гонореи:        !                         !
!- микробиологическими красителями; !                         !
!- питательными средами             !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!в) для диагностики урогенитального !                         !
!хламидиоза:                        !                         !
!- тест-наборами для определения    !                         !
!хламидийной инфекции с использовани!                         !
!ем флюоресцинирующих антител;      !                         !
!г) для диагностики трихомониаза:   !                         !
!- питательными средами             !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.3.6 !Обеспечить (отделения и кабинеты)  !Комитет здравоохранения  !
!государственных лечебно-профилакти-!Министерства здравоохране!
!ческих организаций для лечения     !ния образования и спорта !
!больных БППП диагностическим и     !Республики Казахстан,    !
!физиотерапевтическим оборудованием !Министерство внутренних  !
!в необходимых объемах, в том числе !дел Республики Казахстан.!
!уретроскопами, аппаратами УВЧ,     !Акимы областей,          !
!аппаратами для индуктотермии,      !г. Астаны, г. Алматы     !
!аппаратами для электрокоагуляции,  !                         !
!аппаратами для криокоагуляции      !                         !
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                     !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Запланированный объем !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!

|3.3.5.!Аудандық және қалалық буындарының  !Қазақстан Республикасы   !
|      !мемлекеттік емдеу-алдын алу ұйым.  !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !дарын ЖЖБА диагностикасы үшін пай. !және спорт министрлігінің!
|      !даланылатын мынадай жабдықтармен   !Денсаулық сақтау комите. !
|      !және жұмсалатын материалдармен:    !ті, Қазақстан Республика.!
|      !                                   !сының Ішкі істер министр.!
|      !                                   !лігі, облыстардың Астана !
|      !                                   !және Алматы қалаларының  !
|      !                                   !әкімдері                 !
|      !                                   !                         !
|      !а) мерездің диагностикасы үшін:    !                         !
|      !- кардиолипинді антигені бар пре.  !                         !
|      !ципитациялау реакциясын қоюға      !                         !
|      !арналған тест-жүйелермен;          !                         !
|      !- кардиолипинді және трепоненді    !                         !
|      ! антигені бар РСК қоюға            !                         !
|      !арналған тест жүйелермен;          !                         !
|      !б) гонореяның диагностикасы үшін:  !                         !
|      !- микробиологиялық бояғыштармен;   !                         !
|      !- сіңірімді ортамен;               !                         !
|      !в) урогениталдық хламидиоздың      !                         !
|      !диагностикасы үшін:                !                         !
|      !- флюоресцирлейтін қарсы денелерді !                         !
|      !пайдалану арқылы хламидилік инфек. !                         !
|      !цияларды анықтауға арналған тест-  !                         !
|      !жиынтықтармен;                     !                         !
|      !г) трихомониаздың диагностикасы    !                         !
|      !үшін: -сіңірімді ортамен үзіліссіз !                         !
|      !қамтамасыз ету                     !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.3.6.!ЖЖБА-мен ауыратындарды емдеуге ар. !Қазақстан Республикасы   !
|      !налған мемлекеттік емдеу-алдын алу !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ұйымдарын (бөлімшелер мен кабинет. !және спорт министрлігінің!
|      !терді) қажетті көлемдерде диагнос. !Денсаулық сақтау комите. !
|      !тикалық және физоемдеулік жабдықтар!ті, Қазақстан Республика.!
|      !мен, оның ішінде уретроскоптармен, !сының Ішкі істер министр.!
|      !УВЧ аппараттарымен, индуктотермиге !лігі, облыстардың Астана !
|      !арналған аппараттармен, электро-   !және Алматы қалаларының  !
|      !коагуляциялауға арналған аппарат.  !әкімдері                 !
|      !тармен, крикоагуляциялауға арнал.  !                         !
|      !ған аппараттармен қамтамасыз ету   !                         !
|____________________________________________________________________!
|       Жиыны                                                        !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!

!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
до 4 квартала !            Отчеты          !   100,0   !  100,0   !
2002 г.      !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
3 квартал     !            Отчеты          !   150,0   !  150,0   !
2000 г.      !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
4 квартал     !            Отчеты          !   300,0   !  300,0   !
2000 г.      !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
в течение     !  Ежегодная информация в    !           !          !
2001 года     !      Правительство         !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !    60,0   !    60,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !    70,0   !    70,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !    70,0   !    70,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|      4        !              5             !    6     !    7      !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Есептер                     !   100,0   !  100,0   !
|IV тоқсаны     !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Есептер                     !   150,0   !  150,0   !
|ІІІ тоқсаны    !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың    !Есептер                     !   300,0   !  300,0   !
|IV тоқсаны     !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2001 жылдың    !Үкіметке жыл сайын ақпарат  !           !          !
|ішінде
!беру                        !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !    60,0   !    60,0  !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !    70,0   !    70,0  !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !    70,0   !    70,0  !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !

!                            !    500,0  !   500,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!  7261,0   !  7423,0  !
-------------------------------------------------------------------!
3.4. Мероприятия образовательного комплекса
Цель: обучить различные контингенты населения вопросам сексуальной гигиены
и личной профилактики БППП.
Ожидаемый результат: получение качественных знаний по вопросам
сексуальной гигиены и мерах личной профилактики
инфекций, передающихся половым путем и в
перспективе реализация этих знаний в
повседневном поведении
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.4.1  !Организационные мероприятия:      !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.4.1.1!В университетах и в вузах, осущест!Министерство здравоохране!
!вляющих подготовку преподавателей,!ния, образования и спорта!
!включить в обязательный учебный   !Республики Казахстан,    !
!план преподавание основ гигиены   !Министерство науки и     !
!пола и профилактики БППП:         !высшего образования      !
!                                  !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
!- разработать и утвердить в       !                         !
!установленном порядке программу   !                         !
!обучения;                         !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- подготовить и издать специальную!                         !
!учебную литературу                !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|               !                            !    500,0  !    500,0 !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|                                            !  7621,0   !  7423,0  !
|___________________________________________________________________!
3.4. Білім беру кешенінің іс-шаралары
Мақсаты: халықтың түрлі құрамын сексуалдық гигиена және ЖЖБА жеке
басының алдын алу мәселелеріне оқыту
Күтілетін нәтиже: сексуалдық гигиена мәселелері және жыныстық
жолмен берілетін жұқпалы аурулардың жеке бастық алдын алу шаралары
жөніндегі сапалы білім алу
____________________________________________________________________
|NN р/с  !         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________  !
|   1    !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________  !
|3.4.1.  !Ұйымдастыру іс-шаралары:           !                         !
|____________________________________________________________________  !
|3.4.1.1.!Оқытушыларды даярлау жүзеге асыра. !Қазақстан Республикасының!
|        !тын университеттер мен жоғары оқу  !Денсаулық сақтау, білім  !
|        !орындарындағы міндетті оқу жоспары.!және спорт министрлігі,  !
|        !на жыныс гигиенасы мен ЖЖБА-ның    !Ғылым және жоғары білім  !
|        !алдын алу негіздерін оқытуды       !министрлігі              !
|        !енгізу:                            !                         !
|______  !___________________________________!_________________________!
|        !-белгіленген тәртіппен оқыту бағ.  !                         !
|        !дарламасын әзірлеу және бекіту;    !                         !
|______________________________________________________________________
|        !-арнаулы оқу әдебиетін әзірлеу     !                         !
|        !және басып шығару;                 !                         !
|____________________________________________________________________  !

3.4.1.2!Ввести подготовку по основам      !Министерство здравоохране!
!гигиены пола и профилактике       !ния, образования и спорта!
!болезней, передаваемых половым    !Республики Казахстан     !
!путем, в учебные планы учащихся   !                         !
!старших классов средних школ,     !                         !
!лицеев, гимназий, технических     !                         !
!училищ, средних специальных учеб- !                         !
!ных заведений:                    !                         !
!согласно программе:               !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- разработать и утвердить в       !                         !
!установленном порядке программу   !                         !
!обучения учащихся 14-18 лет;      !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- подготовить и издать учебную    !                         !
!литературу                        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.4.1.3!Ввести факультативный курс лекций !Министерство здравоохране!
!по гигиене пола и профилактике    !ния, образования и спорта!
!БППП в вузах всех форм собственнос!Республики Казахстан,    !
!ти и ведомственной принадлежности:!Министерство науки и выс-!
!- разработать программу обучения; !шего образования         !
!- подготовить и издать учебную    !Республики Казахстан     !
!литературу                        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.4.1.4!В студенческих общежитиях (город- !Министерство здравоохране!
!ках), в местах проведения досуга  !ния, образования и спорта!
!выделить специальные пункты с зада!Рес
публики Казахстан,    !
!чей консультаций по обеспечению   !Министерство науки и выс-!
!безопасного секса, бесплатной раз-!шего образования         !
!дачи средств индивидуальной профи-!Республики Казахстан,    !
!лактики, распределения печатной   !Министерство культуры,   !
!информации за счет средств вузов и!информации и общественно-!
!средних специальных учебных       !го согласия Республики   !
!заведений                         !Казахстан                !
--------------------------------------------------------------------!

|3.4.1.2.!Жыныс гигиенасының және жыныстық   !Қазақстан Республикасының!
|        !жолмен берілетін аурулардың алдын  !Денсаулық сақтау, білім  !
|        !алудың негіздері бойынша орта мек. !және спорт министрлігі   !
|        !тептердің, лицейлердің, гимназия.  !                         !
|        !лардың, техникалық училищелердің,  !                         !
|        !орта арнаулы оқу жоспарына дайын.  !                         !
|        !дықты енгізу: бағдарлама бойынша:  !                         !
|______________________________________________________________________!
|        !-белгіленген тәртіппен 14-18 жас.  !                         !
|        !тардағы оқушыларды оқыту бағдарла. !                         !
|        !масын әзірлеу және бекіту;         !                         !
|______________________________________________________________________!
|        !- оқу әдебиетін әзірлеу және басып !                         !
|        !шығару;                            !                         !
|____________________________________________________________________  !
|3.4.1.3.!Барлық меншік нысанындағы және ве. !Қазақстан Республикасының!
|        !домстволық тиістіліктегі жоғары оқу!Денсаулық сақтау, білім  !
|        !орындарында жыныс гигиенасы және   !және спорт министрлігі,  !
|        !ЖЖБА-ның алдын алу бойынша лекция. !Ғылым және жоғары білім  !
|        !лардың факультативтік курсын       !министрлігі              !
|        !енгізу:                            !                         !
|______________________________________________________________________!
|        !- оқыту бағдарламасын әзірлеу      !                         !
|____________________________________________________________________  !
|        !- оқу әдебиетін әзірлеу және басып !                         !
|        !шығару;                            !                         !
|______________________________________________________________________!
|3.4.1.4.!Студенттік жатақханаларда (қала.   !Қазақстан Республикасының!
|        !шықтарда), демалыс уақыттарын өткі.!Денсаулық сақтау, білім  !
|        !зетін жерлерде қауіпсіз секс қам.  !және спорт министрлігі,  !
|        !тамасыз ету жөніндегі консультация.!Ғылым және жоғары білім  !
|        !лар, жеке алдын алу құралдарын те. !министрлігі, Мәдениет    !
|        !гін таратып беру, жоғары оқу орын. !бұқаралық ақпарат және   !
|        !дары мен орта арнаулы оқу орындары.!қоғамдық келісім         !
|        !ның қаражаты есебінен баспа ақпара.!министрлігі              !
|        !тын тарату мақсатында арнаулы пунк.!                         !
|        !ттер бөлу                          !                         !
|____________________________________________________________________  !

3.4.2  !Разработать совместно с представи-!Министерство здравоохране!
!телями медицинской науки вопросы  !ния, образования и спорта!
!изменения формирования полового   !Республики Казахстан,    !
!поведения у подростков различных  !Министерство науки и выс-!
!социальных групп в условиях       !шего образования         !
!Казахстана с целью разработки     !Республики Казахстан     !
!в дальнейшем адресных мероприятий !                         !
!по профилактике БППП и содействию !                         !
!здоровому поведению               !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!             Итого:               !                         !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Запланированный объем !
!                            !финансирования по го- !
!                            !дам., тыс. долларов   !
!                            !       США            !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !     10    !    10    !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
І квартал    ! Методички для учебных      !           !          !
2000 г.    ! программ                   !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
3 квартал    !         То же              !           !          !
2000 г.    !                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!                            !           !          !
І квартал    !    Учебная программа и     !   700,0   !   700,0  !
2000 г.    !          планы             !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
То же      !         То же              !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
3 квартал  !      Учебная литература    !           !          !
2000 г.  !                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!    Учебная программа и     !           !          !
!            планы           !           !          !
1 квартал    !  Учебная литература        !   120,0   !   120,0  !
2000 г.    !                            !           !          !
4 квартал    !                            !           !          !
2000 г.    !                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
3 квартал    !Развертывание профилактичес-!                      !
2000 г.    !ких пунктов по обучению     !                      !
!вопросам профилактики БППП  !                      !
!и ВИЧ/СПИД учащейся         ! Расходы предусмотрены!
!молодежи                    !       п. 3.6.1.      !
!                            !                      !
!                            !                      !
!                            !                      !
!                            !                      !
!                            !                      !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!                            !           !          !
1 квартал    !       Научный отчет        !   200,0   !   200,0  !
2002 г.    !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|3.4.2.  !Медицина ғылымдарының өкілдерімен  !Қазақстан Республикасының!
|        !бірлесіп алдағы уақытта ЖЖБА-ның   !Денсаулық сақтау, білім  !
|        !алдын алу және салауатты өмір сүру.!және спорт министрлігі,  !
|        !ге жәрдемдесу жөніндегі атаулы іс- !Ғылым және жоғары білім  !
|        !шараларды әзірлеу мақсатында Қазақ.!министрлігі              !
|        !стан жағдайында түрлі әлеуметтік   !                         !
|        !топтардың жасөспірімдерінде жыныс. !                         !
|        !тық өзін-өзі ұстауының қалыптасуын !                         !
|        !өзгеру мәселелерін әзірлеу         !                         !
|______________________________________________________________________!
|       Жиыны                                                          !
|____________________________________________________________________  !
|  таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|      4        !              5             !    6     !    7      !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|__________________________________________________________________ !
|               !                            !           !          !
|               !                            !     10    !    10    !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Оқу бағдарламаларына арнал. !           !          !
|І тоқсаны      !ған әдістемеліктер          !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Бұл да                      !           !          !
|ІІІ тоқсаны    !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Оқу бағдарламасы мен        !700,0      !700,0     !
| І тоқсаны     ! жоспарлары                 !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Оқу әдебиеті                !           !          !
|ІІІ тоқсаны    !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !           !          !
|               !                            !120,0      !120,0     !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Оқу бағдарламасы мен        !           !          !
|І тоқсаны      !жоспарлары                  !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Оқу әдебиеті                !           !          !
| IV тоқсаны
!                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Оқушы жастардың арасында    !Шығыстар 3.6.1-тар.   !
|ІІІ тоқсаны    !ЖЖБА және ВИЧ/СПИД-тің ал.  ! мақта көзделген      !
|               !дын алу мәселелері бойынша  !                      !
|               !оқыту жөніндегі алдын алу   !                      !
|               !пункттерін өрістету         !                      !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !Ғылыми есеп                 !200,0      !200,0     !
|IV тоқсаны     !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!

!                            !  1030,0   !  1030,0  !
-------------------------------------------------------------------!
3.5. Мероприятия по первичной профилактике БППП
во внеучебных коллективах
Цель: снижение распространенности БППП в группах их
повышенного риска и формирование чувства ответственности
за собственное здоровье.
Ожидаемый результат: внедрение принципов безопасного секса в
широкие слои населения, и, прежде всего
в группы рискованного полового поведения.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.5.1  !Проводить обучение вопросам сексу-!                         !
!альной гигиены и профилактики БППП!                         !
!во внеучебных коллективах:        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!- молодежь, не охваченная обучени-!Министерство здравоохране!
!ем в средних школах;              !ния, образования и спорта!
!                                  !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
!- молодежь, не охваченная обучени-!Министерство здравоохране!
!ем в средних специальных учебных  !ния, образования и спорта!
!заведениях                        !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
!- молодежь, не охваченная         !Министерство науки и     !
!обучением в вузах;                !высшего образования      !
!                                  !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
!- воинских частей Вооруженных Сил !Министерство обороны     !
!                                  !Республики Казахстан,    !
!- войск Министерства внутренних   !Министерство внутренних  !
!дел                               !дел Республики Казахстан,!
--------------------------------------------------------------------!
!- в коллективах транспортных      !Министерство Транспорта, !
!предприятий;                      !коммуникаций и туризма   !
--------------------------------------------------------------------!
!- в коллективах учителей школ;    !Министерство здравоохране!
!                                  !ния, образования и спорта!
!                                  !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
!- в общественных объединениях     !Акимы областей, городов  !
!                                  !Астаны и Алматы          !
--------------------------------------------------------------------!

|               !                            !1030,0     !1030,0    !
|___________________________________________________________________!
3.5. Оқудан тыс ұжымдарды ЖЖБА бастапқы алдын алу жөніндегі
іс-шаралардың жүйесі
Мақсаты: ЖЖБА-ның жоғары тәуекелі бар топтарында оның таралуын
төмендету және өзінің денсаулығы үшін жауапкершілігі сезімін қалыптастыру
Күтілетін нәтиже: Халықтың қалың көпшілігінің жіктерінде, бәрінен
бұрын қауіпті жыныстық өзін-өзі ұстау топтарында қауіпсіз секс
принциптерін енгізу
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.5.1 !Оқудан тыс ұжымдарда сексуалдық    !                         !
|      !гигиена және ЖЖБА-ның алдын алу    !                         !
|      !мәселелерін оқытуды жүргізу:       !                         !
|____________________________________________________________________!
|      !- орта мектептерде оқумен қамтылма.!Қазақстан Республикасының!
|      !ған жастар;                        !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !                                   !және спорт министрлігі   !
|____________________________________________________________________!
|      !- арнаулы орта оқу орындарында     !Қазақстан Республикасының!
|      !оқумен қамтылмаған жастар;         !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !                                   !және спорт министрлігі   !
|____________________________________________________________________!
|      !- жоғары оқу орындарында оқумен    !Қазақстан Республикасының!
|      !қамтылмаған жастар                 !Ғылым және жоғары білім  !
|      !                                   !министрлігі              !
|____________________________________________________________________!
|      !- Қарулы Күштердің әскери          !Қазақстан Республикасының!
|      !бөлімдерінде;                      !Қорғаныс министрлігі     !
|____________________________________________________________________!
|      !- Ішкі істер министрлігінің        !Қазақстан Республикасының!
|      !әскерлерінде;                      !Ішкі істер министрлігі   !
|____________________________________________________________________!
|      !- көлік кәсіпорындарының ұжымда.   !Қазақстан Республикасының!
|      !рында;                             !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !                                   ! және спорт министрлігі  !
|____________________________________________________________________!
|      !- мектеп мұғалімдерінің            !Қазақстан Республикасының!
|      !ұжымдарында;                       !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !                                   !және спорт министрлігі   !
|____________________________________________________________________!
|      !- қоғамдық бірлестіктерде          !Облыстардың, Астана және !
|      !                                   !Алматы қалаларының       !
|      !                                   !әкімдері                 !
|____________________________________________________________________!

3.5.2  !Осуществлять бесплатную раздачу   !Комитет здравоохранения  !
!средств индивидуальной профилакти-!Министерства здравоохране!
!ки лицам из групп повышенного     !ния, образования и спорта!
!риска БППП                        !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
3.5.3  !Издавать плакаты, листовки, брошю-!Акимы областей,          !
!ры, памятки и другую печатную     !гг. Астаны и Алматы,     !
!продукцию, телевизионные и радиопе!Министерство здравоохране!
!редачи просветительного содержания!ния образования и спорта !
!по вопросам профилактики БППП     !Республики Казахстан.    !
!                                  !Министерство культуры,   !
!                                  !информации и общественно-!
!                                  !го согласия Республики   !
!                                  !Казахстан                !
--------------------------------------------------------------------!
3.5.4  !Распространять печатную продукцию !Министерство здравоохране!
!по вопросам профилактики БППП сре-!ния, образования и спорта!
!ди населения, в том числе групп   !Республики Казахстан.    !
!повышенного риска БППП            !Неправительственные      !
!                                  !организации (по согласова!
!                                  !нию)                     !
--------------------------------------------------------------------!
!              Итого:              !                         !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Запланированный объем !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|3.5.2.!ЖЖБА жоғары тәуекелі бар топтары.  !Қазақстан Республикасының!
|      !ның арасындағы адамдарға жеке      !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !алдын алу құралдарын тегін үлесті. !және спорт министрлігінің!
|      !руді жүзеге асыру                  !Денсаулық сақтау комитеті!
|____________________________________________________________________!
|3.5.3.!ЖЖБА-ның алдын алу мәселелері      !Облыстардың, Астана және !
|      !бойынша плакаттар, үнпарақтар,     !Алматы қалаларының әкім. !
|      !кітапшалар, жаднамалар және басқа  !дері, Қазақстан Республи.!
|      !да баспа өнімін, теледидарлық және !касының Денсаулық сақтау,!
|      !ағарту мазмұнындағы радио хабар.   !білім және спорт министр.!
|      !ларын шығару                       !лігі, Мәдениет, бұқара.  !
|      !                                   !лық ақпарат және қоғамдық!
|      !                                   !келісім министрлігі      !
|____________________________________________________________________!
|3.5.4.!Халықтың арасында, оның ішінде     !Қазақстан Республикасының!
|      !ЖЖБА жоғары тәуекелі бар топтарда  !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ЖЖБА-ның алдын алу мәселелері      !және спорт министрлігі,  !
|      !бойынша баспа өнімін тарату        !Үкіметтік емес қоғам     !
|      !                                   !(келісім бойынша)        !
|____________________________________________________________________!
|      !Жиыны:                             !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|               !Ұдайы                       !           !Ұдайы     !
|               !                            !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!

Проводить      !Обучение, в том числе с     !   300,0   !  300,0   !
постоянно      !использованием интерактивных!           !          !
!методов                     !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
То же          !        То же               !    50,0   !   50,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
То же          !        То же               !    50,0   !   50,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
То же          !        То же               !    50,0   !   50,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
То же          !        То же               !    20,0   !   20,0   !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
То же          !        То же               !    75,5   !   75,5   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
То же          !        То же               !   100,0   !  100,0   !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Практические меры           !   120,0   !  120,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Издание просветительской    !   150,0   !  150,0   !
!продукции                   !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Распространение санитарно-  !           !          !

|Үнемі          !Оқыту, оның ішінде интерак. !300,0      !300,0     !
|өткізіледі     !тивті әдістерді пайдалана   !           !          !
|               !отырып                      !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !50,0       !50,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !50,0       !50,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !50,0       !50,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !20,0       !20,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !75,5       !75,5      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Бұл да         !Бұл да                      !100,0      !100,0     !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Практикалық шаралар         !120,0      !120,0     !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Оқу-ағарту өнімін басып     !150,0      !150,0     !
|               !шығару                      !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!

!просветительных материалов  !    20,0   !   20,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !   985,5   !  985,5   !
-------------------------------------------------------------------!
3.6. Мероприятия органов по делам молодежи,
физической культуры и спорта
Цель: обеспечить доступность населению, особенно молодежи,
получение информации о профилактике БППП и
планированию семьи.
Ожидаемый результат: открытие информационно-консультативных
центров молодежи и молодой семьи.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.6.1  !Открытие кабинетов консультативной!Комитет здравоохранения, !
!помощи по вопросам гигиены пола и !Комитет спорта и физичес-!
!профилактики БППП и ВИЧ/СПИДа в   !кой культуры Министерства!
!молодежных общежитиях, спортивных !здравоохранения, образова!
!комплексах, молодежных клубах     !ния и спорта Республики  !
!                                  !Казахстан                !
--------------------------------------------------------------------!
!                                 Итого:                     !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Запланированный объем !
!                            !финансирования по го- !
!                            !дам, тыс. долларов    !
!                            !       США            !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
3 квартал     !Открытие кабинетов          !   500,0   !  500,0   !
2000 г.     !профилактики ВИЧ/СПИД и     !           !          !
!БППП                        !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|Ұдайы          !Санитарлық-оқу ағарту       !20,0       !20,0      !
|               !материалдарын тарату        !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|               !Жиыны:                      !985,5      !985,5     !
|___________________________________________________________________!
3.6. Жастар, дене тәрбиесі және спорт істері жөніндегі органдардың
іс-шаралары
Мақсаты: халықтың, әсіресе жастардың ЖЖБА-ның алдын алу және
отбасын жоспарлау туралы ақпаратты алуға қол жеткізуді қамтамасыз ету
Күтілетін нәтиже: жастар мен жас отбасының ақпараттық-консультативтік
орталықтарын ашу
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.6.1  !Жыныс гигиенасы және ЖЖБА мен ВИЧ/!Қазақстан Республикасының!
|       !СПИД мәселелері бойынша жастар    !Денсаулық сақтау, білім  !
|       !жатақханаларында, спорт кешенде.  !және спорт министрлігінің!
|       !рінде, жастар клубтарында консуль.!Денсаулық сақтау комите. !
|       !тативтік көмек кабинеттерін ашу   !ті,Спорт және дене тәр.  !
|       !                                  !биесі комитеті           !
|____________________________________________________________________!
|       !Барлығы:                          !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|2000 жылдың    !ВИЧ/СПИД және ЖЖБА алдын    !500,0      ! 500,0    !
|ІІІ тоқсаны    !алу кабинеттерін ашу        !           !          !
|___________________________________________________________________!

!   500,0   !  500,0   !
-------------------------------------------------------------------!
3.7. Мероприятия местных администраций
Цель: охватить максимальное число взрослого населения
профилактической работой, направленной на предотвращение
распространения БППП и ВИЧ/СПИД
Ожидаемый результат: повышение уровня знаний населения по
вопросам профилактики БППП и ВИЧ/СПИД,
создание системы медкабинетов ранней
профилактики развития инфекций, передаваемых
половым путем.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.7.1  !Обеспечение целевого выделения    !Акимы областей, городов, !
!средств для организации широкомасш!районов                  !
!табной санитарной пропаганды по   !                         !
!вопросам профилактики БППП и      !                         !
!ВИЧ/СПИДа в том числе издание     !                         !
!листовок, брошюр, памяток для     !                         !
!взрослого населения.              !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.7.2  !Установление стендов на вещевых   !        То же            !
!рынках, открытие пунктов первичной!                         !
!профилактики БППП и ВИЧ/СПИДа     !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.7.3  !Рекомендовать средствам массовой  !        То же            !
!информации, ежемесячно предостав- !                         !
!лять эфирное время в вечерние часы!                         !
!не менее 10 минут с 20 до 22 часов!                         !
!для проведения бесед с населением !                         !
!по вопросам профилактики БППП и   !                         !
!ВИЧ/СПИДа; еженедельно предостав- !                         !
!лять место в печатных изданиях    !                         !
!для публикации материалов по      !                         !
!гигиене пола и профилактике БППП и!                         !
!ВИЧ/СПИДа                         !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|                                            !500,0      !500,0     !
|___________________________________________________________________|
3.7. Жергілікті әкімшіліктердің іс-шаралары
Мақсаты: ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД-тің таралуын болдырмауға бағытталған
алдын алу жұмысымен ересек тұрғындардың барынша көпшілігін қамту
Күтілетін нәтиже: ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД-тің алдын алу мәселелері
бойынша халықтың білім деңгейін арттыру, жыныс жолымен берілетін
жұқпалы аурулардың бұрын алдын алу медкабинеттерінің жүйесін құру
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.7.1  !ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД алдын алу мәсе. !Облыстардың, қалалардың, !
|       !лелері бойынша кең ауқымды сани.  !аудандардың әкімдері     !
|       !тарлық насихатты ұйымдастыру үшін !                         !
|       !қаражаттың мақсатты бөлінуін қам. !                         !
|       !тамасыз ету, оның ішінде ересек   !                         !
|       !тұрғындар үшін үнпарақтар, кітап. !                         !
|       !шалар, жаднамалар басып шығару    !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.7.2  !Зат-мүлік рыноктарында стенділер  !Бұл да                   !
|       !орнату, ЖЖБА-мен ВИЧ/СПИД-тің     !                         !
|       !бастапқы алдын алу пункттерін     !                         !
|       !ұйымдастыру                       !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.7.3  !Бұқаралық ақпарат құралдарына     !Облыстардың, қалалардың, !
|       !ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД алдын алу       !аудандардың әкімдері     !
|       !мәселелері бойынша халықпен әңгі. !                         !
|       !мелесулер жүргізу үшін 20-22 са.  !                         !
|       !ғаттардың аралығында кемінде 10   !                         !
|       !минут кешкі сағаттарда            !                         !
|       ! ай сайын эфирлік уақыт           !                         !
|       !беруді; апта сайын жыныс гигиенасы!                         !
|       !және ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД-тің алдын  !                         !
|       !алу жөніндегі материалдарды жария.!                         !
|       !лау үшін баспа басылымдарында орын!                         !
|       !беруді ұсыну                      !                         !
|____________________________________________________________________!

3.7.4  !Организовать пункты индивидуальной!                         !
!профилактики в местах скопления   !                         !
!людей: на железнодорожных вокзалах!                         !
!аэровокзалах, автовокзалах в      !                         !
!целях:                            !                         !
!- распространение печатной информа!Акимы областей, городов, !
!ции о БППП и ВИЧ/СПИДе            !районов                  !
!- распространение, в том числе    !                         !
!бесплатное, средств индивидуальной!                         !
!защиты;                           !                         !
!- проведение профилактической     !                         !
!обработки                         !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.7.5  !Распространение брошюр, листовок, !        То же            !
!памяток, другой печатной продукции!                         !
!по профилактике БППП и ВИЧ/СПИДа, !                         !
!в самолетах, поездах дальнего     !                         !
!следования                        !                         !
!                                  !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.7.6  !Организация широкой распродажи    !        То же            !
!литературы по вопросам профилакти-!                         !
!ки БППП и СПИДа в газетно-журналь-!                         !
!ных киосках населенных пунктов.   !                         !
--------------------------------------------------------------------!
!                                Итого:                      !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Планируемый объем     !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Ежегодная информация в      !   100,0   !  100,0   !
!Министерство здравоохране-  !           !          !
!ния, образования и спорта   !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|3.7.4  !Халықтардың көп жиналатын жерле.  !Бұл да                   !
|       !рінде: теміржол вокзалдарында,    !                         !
|       !аэровокзалдарда, автовокзалдарда: !                         !
|       !-ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД туралы баспа   !                         !
|       !ақпаратын тарату;                 !                         !
|       !-оның ішінде жеке қорғану құрал.  !                         !
|       !дарын тегін тарату;               !                         !
|       !-алдын алу өңдеулерін жүргізу     !                         !
|       !мақсатында жеке алдын алу пункт.  !                         !
|       !терін ұйымдастыру                 !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.7.5  !ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД алдын алу бойын.!Бұл да                   !
|       !ша ұшақтарда, алыс жолға шығатын  !                         !
|       !поездарда кітапшалар, үнпарақтар, !                         !
|       !жаднамалар, басқа да баспа өнім.  !                         !
|       !дерін тарату                      !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.7.6  !Елді мекендердің газет-журнал     !Бұл да                   !
|       !киоскілерінде ЖЖБА мен СПИД-тің   !                         !
|       !алдын алу мәселелері бойынша      !                         !
|       !әдебиеттерді кең түрде ұйымдастыру!                         !
|____________________________________________________________________!
|       !Жиыны:                            !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Жыл сайын Денсаулық сақтау, !100,0      !100,0     !
|               !білім және спорт министрлі. !           !          !
|               !гіне ақпарат беру           !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!

Постоянно      !То же                       !    50,0   !   50,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !    20,0   !   20,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   200,0   !   200,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   Финансирование     !
!                            !  за счет получения   !
!                            !  прибыли с продаж    !
!                            !     литературы       !
!                            !                      !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   Финансирование     !
!                            !  за счет получения   !
!                            !  прибыли с продаж    !
!                            !      литературы      !
-------------------------------------------------------------------!
!   370,0   !  370,0   !
-------------------------------------------------------------------!
3.8. Мероприятия по вторичной профилактике БППП
Цель: обеспечение полного выявления заболевших БППП из числа
лиц, которые своей инфициированностью могут нанести
наибольший вред окружающим и создание наиболее
благоприятных условий для их лечения.
Ожидаемый результат: своевременное и полное выявление лиц
больных БППП, потенциально способных
образовать очаги заболеваний, создание
благоприятных условий для лечения
инфициированных лиц, что повысит их
обращаемость в лечебно-профилактические
учреждения, обеспечит прохождение полного
курса лечения, гарантирующего излеченность.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.8.1  !Обеспечить бесплатное обследование!Комитет здравоохранения  !
!на сифилис:                       !Министерства здравоохране!
!- 1 раз в год при помощи отбороч- !ния, образования и спорта!
!ной реакции микропреципитации с   !Республики Казахстан,    !
!кардиолипиновым антигеном - всех  !Министерство внутренних  !
!лиц старше 15 лет, обращающихся за!дел Республики Казахстан,!
!амбулаторной или стационарной     !Министерство транспорта, !
!помощью в лечебно-профилактические!коммуникаций и туризма   !
!учреждения, включая стоматологичес!Республики Казахстан     !
!кие, независимо от форм собствен- !                         !
!ности и ведомственной принадлежнос!                         !
!ти, а также при обращении для меди!                         !
!цинских осмотров;                 !                         !
!- 1 раз в год при помощи комплекса!                         !
!серологических реакций, включающе-!                         !
!го РСК с кардиолипиновым, РСК с   !                         !
!трепонемным антигенами и реакции  !                         !
!микропреципитации с кардиолипино- !                         !
!вым антигеном:                    !                         !
!- всех лиц, состоящих на учете в  !                         !
!психоневрологических и наркологи- !                         !
!ческих диспансерах (отделениях,   !                         !
!кабинетах);                       !                         !
!- всех пациентов кожно-венерологи-!                         !
!ческих диспансеров (отделений,    !                         !
!кабинетов).                       !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|Ұдайы          !Бұл да                      !50,0       !50,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !20,0       !20,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !200,0      !200,0     !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !Әдебиеттерді сатудан  !
|               !                            !түскен пайда есебінен !
|               !                            !қаржыландыру          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !Әдебиеттерді сатудан  !
|               !                            !түскен пайда есебінен !
|               !                            !қаржыландыру          !
|___________________________________________________________________!
|                                            !370,0      !370,0     !
|___________________________________________________________________!
3.8. ЖЖБА-ның қайталама алдын алу жөніндегі іс-шаралар
Мақсаты: Өзіне ауруды жұқтыруымен қоршаған ортаға мейлінше көп
зиян келтіруі мүмкін адамдардың арасынан ЖЖБА-мен ауырғандарды толық
анықтауды қамтамасыз ету және оларды емдеу үшін мейлінше қолайлы жағдайлар
жасау
Күтілетін нәтиже: ауру ошақтарын ықтимал жасауға қабілетті
ЖЖБА-мен ауырған адамдарды дер уақытында және толық анықтау, ауру
жұқтырған адамдарды емдеу үшін қолайлы жағдайлар жасау, бұл олардың
емдеу-алдын алу мекемелеріне келуін арттырады, емделуге кепілдік беретін
емдеудің толық курсынан өтуді қамтамасыз етеді.
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.8.1 !Мерезді тегін тексеруді қамтамасыз !Қазақстан Республикасының!
|      !ету:                               !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !- жылына 1 рет кардиолипинді анти. !және спорт министрлігі,  !
|      !генмен микроцепитацияға іріктеу    !Ішкі істер министрлігі,  !
|      !реакциясының көмегімен             !Көлік, коммуникациялар   !
|      !- меншік нысаны мен ведомстволық   !және туризм министрлігі  !
|      !тиесілілігіне қарамастан, стомата. !                         !
|      !логиялығын қоса алғанда, емдеу-ал. !                         !
|      !дын алу мекемелеріне амбулаториялық!                         !
|      !немесе стационарлық көмек сұраған, !                         !
|      !сондай-ақ медициналық тексерулер   !                         !
|      !үшін өтініш жасаған кезінде 15 жас.!                         !
|      !тан жоғары барлық адамдар;         !                         !
|      !-кардолипинді РСК, трепонемді анти.!                         !
|      !геналар мен РСК және кардиолипинді !                         !
|      !антигенмен микропреципитация реак. !                         !
|      !циясын қоса алғанда, серологиялық  !                         !
|      !реакциялар кешенінің көмегі кезінде!                         !
|      !жылына бір рет:                    !                         !
|      !- психоневрологиялық және нарколо. !                         !
|      !гиялық диспансерлерде (бөлімшелер. !                         !
|      !де, кабинеттерде) тұратын барлық   !                         !
|      !адам;                              !                         !
|      !- терівенерологиялық диспансерлер. !                         !
|      !дің (бөлімшелердің, кабинеттердің) !                         !
|      !барлық пациенттері                 !                         !
|____________________________________________________________________!

3.8.2  !Обеспечить активное выявление БППП!Комитет здравоохранения  !
!у лиц, обращающихся за специализи-!Министерства здравоохране!
!рованной медицинской помощью по   !ния, образования и спорта!
!поводу воспалительных заболеваний !Республики Казахстан     !
!мочеполовой сферы                 !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.8.3  !Обеспечить бесплатное конфиденци- !Комитет здравоохранения  !
!альное обследование на БППП и     !Министерства здравоохране!
!ВИЧ-носительство всех желающих,   !ния, образования и спорта!
!обращающихся в кожно-венерологичес!Республики Казахстан     !
!кие учреждения, предусмотрев      !                         !
!покрытие расходов за счет бюджета !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.8.4  !Обеспечить работу патронажной     !Комитет здравоохранения  !
!службы (эпидемиологических бригад)!Министерства здравоохране!
!для привлечения к обследованию    !ния, образования и спорта!
!больных БППП в каждом кожвендиспан!Республики Казахстан     !
!сере п
о месту пребывания больных  !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.8.5  !Обеспечить возможность бесплатного!Комитет здравоохранения  !
!лечения больных БППП как          !Министерства здравоохране!
!по месту жительства, так и по     !ния, образования и спорта!
!месту временного пребывания       !Республики Казахстан     !
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                     !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Планируемый объем     !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !           !          !
!                            !           !          !

|3.8.2 !Несеп жыныс саласындағы асқыну ау. !Қазақстан Республикасы   !
|      !рулары бойынша білікті медициналық !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !көмек сұрайтын адамдарда ЖЖБА-ның  !және спорт министрлігінің!
|      !белсенді анықталуын қамтамасыз ету !Денсаулық сақтау комитеті!
|____________________________________________________________________!
|3.8.3 !Бюджет есебінен шығыстарды жабуды  !Қазақстан Республикасы   !
|      !көздей отырып, тері-венерологиялық !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !мекемелерге өтініш жасайтын барлық !және спорт министрлігінің!
|      !адамдарды ЖЖБА және ВИЧ болуына    !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !тегін құпия тексеруді қамтамасыз   !                         !
|      !ету                                !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.8.4 !Аурулардың болу орны бойынша әрбір !Қазақстан Республикасы   !
|      !тері-вендиспансерінде ауруларды    !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ЖЖБА-ға тексеруге тарту үшін патро.!және спорт министрлігінің!
|      !наждық қызметтің (эпидемиологиялық !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !бригадалардың) жұмысын қамтамасыз  !                         !
|      !ету                                !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.8.5 !ЖЖБА мен ауыратындарды тұратын жері!Қазақстан Республикасы   !
|      !бойынша, сондай-ақ уақытша болу ор.!Денсаулық сақтау, білім  !
|      !ны бойынша да тегін емдеудің мүм.  !және спорт министрлігінің!
|      !кіншілігін қамтамасыз ету          !Денсаулық сақтау комитеті!
|____________________________________________________________________!
|      !Жиыны:                             !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!

Постоянно      !Ведомственный акт           !  2500,0   !  2500,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   150,0   !   150,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   250,0   !   250,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Ведомственный акт           !   200,0   !   200,0  !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !То же                       !   100,0   !  100,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!   3200,0   !  3200,0 !
-------------------------------------------------------------------!
3.9. Мероприятия по совершенствованию медицинского
образования в сфере БППП
Цель: повышение уровня подготовки учащихся средних специальных
учебных заведений, студентов медицинских вузов и средних
медработников, врачей по вопросам диагностики, терапии
и профилактики БППП.
Ожидаемый результат: повышение выявляемости больных БППП,
уменьшение количества диагностических
ошибок.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.9.1  !В медицинских средних учебных     !Комитет здравоохранения  !
!заведениях в пределах общего      !Министерства здравоохране!
!учебного плана увеличить количест-!ния, образования и спорта!
!во часов, посвященных изучению    !Республики Казахстан     !
!БППП и СПИД                       !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|Ұдайы          !Ведомстволық акт            !2500,0     !2500,0    !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !150,0      !150,0     !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !250,0      !250,0     !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ведомстволық акт            !200,0      !200,0     !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Бұл да                      !100,0      !100,0     !
|___________________________________________________________________!
|                                            !3200,0     !3200,0    !
|___________________________________________________________________!
3.9. ЖЖБА саласында медициналық білім беруді жетілдіру жөніндегі
іс-шаралар
Мақсаты: ЖЖБА-ның диагностикасы, терапиясы мен алдын алу
мәселелері бойынша арнаулы оқу орындарының оқушыларының, медициналық
жоғарғы оқу орындары студенттері мен орта медицина қызметкерлерінің
дайындық деңгейін арттыру
Күтілетін нәтиже: ЖЖБА-мен ауыратындарды анықтауды арттыру,
диагностикалық қателіктердің санын азайту
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.9.1 !Орта арнаулы оқу орындарында жалпы !Қазақстан Республикасы   !
|      !оқу жоспарының шектерінде ЖЖБА-мен !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !СПИД-ті зерделеуге арналған сағат. !және спорт министрлігінің!
|      !тардың санын өсіру                 !Денсаулық сақтау комитеті!
|____________________________________________________________________!

3.9.2  !В медицинских вузах расширить прог!Комитет здравоохранения  !
!рамму изучения БППП и СПИД в кур- !Министерства здравоохране!
!сах микробиологии, патологической !ния, образования и спорта!
!анатомии, инфекционных болезней,  !Республики Казахстан     !
!кожных и венерических болезней,   !                         !
!гинекологии, урологии, а также    !                         !
!всеми студентами общемедицинских  !                         !
!факультетов при прохождении       !                         !
!субординатуры                     !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.9.3  !В институте и на факультетах      !Комитет здравоохранения  !
!усовершенствования врачей:        !Министерства здравоохране!
!                                  !ния, образования и спорта!
!                                  !Республики Казахстан     !
!- для повышения уровня знаний     !                         !
!врачей в области БППП и СПИДа     !                         !
!включить в программу циклов специа!                         !
!лизации и общего усовершенствова- !                         !
!ния акушеров-гинекологов,         !                         !
!урологов, инфекционистов, стомато-!                         !
!логов, вопросы клиники, диагности-!                         !
!ки и профилактики БППП и СПИДа;   !                         !
!- разработать программу тематичес-!                         !
!ких циклов усовершенствования вра-!                         !
!чей названных специальностей по   !                         !
!учению о БППП и СПИДе и проводить !                         !
!обучение в соответствии с этими   !                         !
!программами в рамках плана        !                         !
!института;                        !                         !
!- проводить тематические циклы и  !                         !
!усовершенствования по проблемам   !                         !
!БППП и СПИДа в областных центрах  !                         !
!республики за счет средств бюдже- !                         !
!тов местного здравоохранения      !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.9.4  !Проводить не реже 1 раза в 2 года !Комитет здравоохранения  !
!в каждом областном центре и       !Министерства здравоохране!
!г. Алматы, не реже 1 раза в год в !ния, образования и спорта!
!каждом районном центре и городе   !Республики Казахстан,    !
!областного подчинения выездные    !Областные и районные     !
!семинары по принципу вертикального!управления (отделы) здра-!
!контроля и оказания методической  !воохранения, Научно-иссле!
!помощи по линии кожвенинститут -  !довательский кожно-венеро!
!областные (Алматинский городской) !логический институт      !
!диспансеры - кожвенслужба районно-!                         !
!го звена                          !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|3.9.2 !Медициналық жоғары оқу орындарында !Қазақстан Республикасы   !
|      !микробиология, патологиялық анато. !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !мия, жұқпалы аурулар, тері және    !және спорт министрлігінің!
|      !венерологиялық аурулар курстарында !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !гинекология, урология курстарында  !                         !
|      !ЖЖБА-мен СПИД-ті зерделеу бағдар.  !                         !
|      !ламасын кеңейту, сондай-ақ бұл істі!                         !
|      !жалпы медицина факультеттерінің    !                         !
|      !барлық студенттері субординатурадан!                         !
|      !өтуі кезінде жүргізу               !                         !
|______!_____________________________________________________________!
|3.9.3 !Дәрігерлерді жетілдіру институты   !Қазақстан Республикасы   !
|      !мен факультеттерінде:              !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !-ЖЖБА мен СПИД саласында дәрігер.  !және спорт министрлігінің!
|      !лердің білім деңгейін арттыру үшін !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !акушер-гинекологтарды, урологтарды,!                         !
|      !инфекционистер, стоматологтарды    !                         !
|      !мамандандыру және жалпы жетілдіру  !                         !
|      !циклдарының бағдарламасына ЖЖБА    !                         !
|      !мен СПИД-тің клиникасы, диагности. !                         !
|      !касы мен алдын алу мәселелерін     !                         !
|      ! енгізу;                           !                         !
|      !-ЖЖБА мен СПИД туралы оқыту жөнін. !                         !
|      !дегі аталған мамандықтардың дәрі.  !                         !
|      !герлерін жетілдірудің тақырыптық   !                         !
|      !циклдарының бағдарламасын әзірлеу  !                         !
|      !және институт жоспарының шеңберінде!                         !
|      !осы бағдарламаларға сәйкес оқыту   !                         !
|      !жүргізу;                           !                         !
|      !-жергілікті денсаулық сақтау бюд.  !                         !
|      !жеттері қаражаттарының есебінен    !                         !
|      !республиканың облыстық орталықта.  !                         !
|      !рында ЖЖБА мен СПИД проблемалары   !                         !
|      !бойынша тақырыптық циклдар мен     !                         !
|      !жетілдіру жүргізу                  !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.9.4 !Әрбір облыстық орталықта және      !Қазақстан Республикасы   !
|      !Алматы қаласында 2 жылда кемінде 1 !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !рет, әрбір аудан орталығында және  !және спорт министрлігінің!
|      !облыстық бағыныстағы қалада жылына !Денсаулық сақтау комите. !
|      !кемінде бір рет вертикальді бақылау!ті, Облыстық және аудан. !
|      !принцпипі және терівенинститут-    !дық денсаулық сақтау бас.!
|      !облыстық (Алматы қалалық) диспан.  !қармалары, (бөлімдері),  !
|      !серлері-аудандық буынның терівен   !Тері-венерологиялық ғылы.!
|      !қызметі желісі бойынша әдістемелік !ми-зерттеу институты     !
|      !көмек көрсету көшпелі семинарларын !                         !
|      !өткізу                             !                         !
|____________________________________________________________________!

3.9.5  !Во всех лечебных организациях     !Комитет здравоохранения  !
!обеспечить проведение циклов лек- !Министерства здравоохране!
!ций для лечащего и обслуживающего !ния, образования и спорта!
!медперсонала по вопросам БППП и   !Республики Казахстан     !
!ВИЧ/СПИДа силами специалистов     !                         !
!учреждений                        !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.9.6  !В программу обучения клинических  !Комитет здравоохранения  !
!ординаторов по всем специальностям!Министерства здравоохране!
!включить изучение БППП и ВИЧ/СПИД,!ния, образования и спорта!
!для чего внести изменения в       !Республики Казахстан,    !
!учебные планы                     !Научно-исследовательский !
!                                  !кожно-венерологический   !
!                                  !институт                 !
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                         !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Планируемый объем     !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Учебные программы и планы,  !           !          !
!учебные пособия             !   20,0    !   20,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Учебные программы и планы,  !   20,0    !   20,0   !
!учебные пособия             !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!Учебные программы и планы,  !    6,0    !    6,0   !
!учебные пособия             !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|3.9.5 !Барлық емдеу ұйымдарында ЖЖБА-мен  !Қазақстан Республикасы   !
|      !ВИЧ/СПИД мәселелері бойынша мекеме.!Денсаулық сақтау, білім  !
|      !лерде емдеуші және қызмет көрсетуші!және спорт министрлігінің!
|      !мед-қызметкерлері үшін лекциялар   !Денсаулық сақтау комитеті!
|      !циклын жүргізу                     !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.9.6 !Клиникалық ординаторларды оқыту    !Қазақстан Республикасы   !
|      !бағдарламасына барлық мамандықтар  !Денсаулық сақтау, білім  !
|      !бойынша ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД-ті зерде.!және спорт министрлігінің!
|      !леуді енгізу, бұл үшін оқу жоспар. !Денсаулық сақтау комите. !
|      !ларына өзгерістер енгізу           !ті, Тері-венерологиялық  !
|      !                                   !ғылыми-зерттеу институты !
|____________________________________________________________________!
|      !Жиыны:                             !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Оқу бағдарламалары мен      !20,0       !20,0      !
|               !жоспарлары, оқу құралдары   !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Оқу бағдарламалары мен      !20,0       !20,0      !
|               !жоспарлары, оқу құралдары   !           !          !
|___________________________________________________________________!
|               !Оқу бағдарламалары мен жос. !6,0        !6,0       !
|               !парлары, оқу құралдары      !           !          !
|___________________________________________________________________!

Постоянно      !Ведомственный акт           !   15,0    !   15,0   !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Ведомственный акт           !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
С 3-го квартала!Учебные программы и планы,  !     5,0   !    5,0   !
1999 г.,       !учебные пособия             !           !          !
постоянно      !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!    66,0   !   66,0   !
-------------------------------------------------------------------!
3.10. Задачи медицинской науки в области изучения и разработок
мероприятий по совершенствованию диагностики, терапии,
профилактики БППП в Казахстане
Цель: обоснование оптимальных и наименее затратных путей
стабилизации и снижения заболеваемости БППП и ВИЧ/СПИД
в Казахстане.
Ожидаемый результат: будет дана социальная и медико-биологическая
характеристика БППП и ВИЧ/СПИД в Казахстане,
разработана привязка современных технологий
профилактики и терапии БППП и ВИЧ/СПИД к
конкретной почве Казахстана с учетом особенностей
биологических свойств циркулирующих штаммов
возбудителей и их ассоциаций, иммунного
статуса населения, а также особенностей
социальной психологии, традиций, состава
населения, групп риска, правоотношений,
структуры оказания медицинской помощи
населению. В практическое здравоохранение
будут внедрены разработанные и выверенные
рекомендации по оптимальной организации
борьбы с БППП и ВИЧ/СПИД в Казахстане.
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!

|Ұдайы          !Ведомстволық акт            !15,0       !15,0      !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ведомстволық акт            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|1999 жылдың ІІІ!Оқу бағдарламасы мен жос.   !5,0        !5,0       !
|тоқсанынан бас.!парлары, оқу құралдары      !           !          !
|тап, ұдайы     !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|                                            !66,0       !66,0      !
|___________________________________________________________________!
3.10. Қазақстанда ЖЖБА диагностикасын, терапиясын, алдын алуын
жетілдіру бойынша іс-шараларды зерделеу мен әзірлеу
саласындағы медицина ғылымының міндеттері
Мақсаты: Қазақстанда ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД науқастануды тежеу мен төмендетудің оңтайлы және мейлінше аз шығынды жолдарын негіздеу
Күтілетін нәтиже: Қазақстанда ЖЖБА мен ВИЧ-СПИД-тің әлеуметтік және медициналық-биологиялық сипаттамасы берілетін, қоздырушылар мен олардың ассоциацияларының циркуляцияланатын штаммдарының биологиялық қасиеттері, ерекшеліктерінің, халықтың иммундық мәртебесін, сондай-ақ әлеуметтік психологияның, дәстүрлердің, халықтың құрамының, тәуекел топтарының, құқықтық қатынастардың, халыққа медициналық көмек
көрсетудің құрылымын ескере отырып Қазақстанда ЖЖБА мен ВИЧ/СПИД-тің
алдын алу мен терапиясының қазіргі заманғы технологияларына нақты
негіз жасау әзірленетін болады. Практикалық денсаулық сақтауға
Қазақстандағы ЖЖБА мен ВИЧ/СПИДке қарсы күресті оңтайлы ұйымдастыру
жөніндегі әзірленген және тексеруден өткен ұсынымдар енгізілетін болады.
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!

3.10.1 !Выявление групп повышенного риска !Научно-исследовательский !
!различных БППП и ВИЧ/СПИДа и вклад!кожно-венерологический   !
!в заболеваемость разных социумов в!институт                 !
!новых общественно-экономических   !                         !
!условиях для обеспечения адресного!                         !
!проведения профилактической работы!                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.10.2 !Изучить вклад разных факторов в   !Научно-исследовательский !
!заболеваемость БППП и ВИЧ/СПИД    !кожно-венерологический   !
!(степень информированности, по    !институт                 !
!вопросам БППП и ВИЧ/СПИД, семейное!                         !
!положение, образование, род заня- !                         !
!тий, показатели эпидработы в      !                         !
!очагах, показатели ритмов солнеч- !                         !
!ной активности и др.) для определе!                         !
!ния оптимальной тактики профилакти!                         !
!ки и контроля.                    !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.10.3 !Разработать оптимальные алгоритмы !Научно-исследовательский !
!лабораторной диагностики БППП с   !кожно-венерологический   !
!учетом особенностей возбудителей  !институт                 !
!и ответной реакции макроорганизма !                         !
!в популяциях Казахстана           !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.10.4 !Определить критерии для выбора    !Научно-исследовательский !
!различных видов химиотерапии БППП !кожно-венерологический   !
!с учетом изменчивости биологичес- !институт                 !
!ких свойств возбудителей, наличия !                         !
!различных ассоциаций возбудителей !                         !
!вызывающих смешанные инфекции,    !                         !
!иммунодефицита и степени его      !                         !
!выраженности у больных            !                         !
!                                  !                         !
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                         !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Планируемый объем     !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!

|3.10.1!Әртүрлі ЖЖБА мен ВИЧ-СПИД жоғары   !Тері-венерологиялық      !
|      !тәуекел топтарын анықтау және жаңа !ғылыми-зерттеу институты !
|      !қоғамдық-экономикалық жағдайларда  !                         !
|      !түрлі социум сырқаттанушылығының   !                         !
|      !алдын алу жұмысының атаулы жүргізі.!                         !
|      !луін қамтамасыз ету үшін үлес қосу !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.10.2!ЖЖБА мен ВИЧ-СПИД аурушаңдығындағы !Тері-венерологиялық      !
|      !түрлі факторлардың үлесін зерделеу !ғылыми-зерттеу институты !
|      !(ЖЖБА және ВИЧ/СПИД мәселелері     !                         !
|      !бойынша хабардарлықтың дәрежесі,   !                         !
|      !отбасы жағдайы, білім, кәсіп түрі, !                         !
|      !ошақтардағы эпидемиялық жұмыстардың!                         !
|      !көрсеткіштері, күн белсенділігі    !                         !
|      !ырғақтарының көрсеткіштері және    !                         !
|      !басқалары) алдын алу мен бақылаудың!                         !
|      !оңтайлы тактикасын айқындау үшін   !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.10.3!Қазақстандағы қоздырғыштар мен оның!Тері-венерологиялық      !
|      !таралуына микроорганизмнің жауап   !ғылыми-зерттеу институты !
|      !беру реакциясының ерекшеліктерін   !                         !
|      !ескере отырып ЖЖБА лабораториялық  !                         !
|      !диагностикасының оңтайлы ырғақтарын!                         !
|      !әзірлеу                            !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.10.4!Қоздырғыштардың биологиялық қасиет.!Тері-венерологиялық      !
|      !терінің өзгергіштігін, аралас жұқ. !ғылыми-зерттеу институты !
|      !палы ауруларды тудыратын қоздырғыш.!                         !
|      !тардың түрлі ассоциациялардың бо.  !                         !
|      !луын, ауруларда оның болуының им.  !                         !
|      !мундық тапшылығы мен дәрежесін     !                         !
|      !ескере отырып ЖЖБА химия терапиясы.!                         !
|      !ның әр түрін таңдауға арналған     !                         !
|      !өлшемдерді айқындау                !                         !
|____________________________________________________________________!
|      !Жиыны:                             !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!

!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
1 квартал      !Научный отчет               !    20,0   !   20,0   !
2002 г.      !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
1 квартал      !Научные статьи, методические!    20,0   !   20,0   !
2002 г.      !         рекомендации       !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
1 квартал      !Научные статьи, методические!    50,0   !   50,0   !
2002 г.      !         рекомендации       !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
1 квартал      !Научные статьи, методические!   110,0   !  110,0   !
2002 г.      !         рекомендации       !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
!   200,0   !  200,0   !
-------------------------------------------------------------------!
3.11 Задачи в области информации и международного
сотрудничества
____________________________________________________________________
№ № пп !        Мероприятия               !Ответственные исполнители!
--------------------------------------------------------------------!
1    !              2                   !           3             !
--------------------------------------------------------------------!
3.11.1 !Осуществлять обмен информацией о  !Комитет здравоохранения  !
!динамике заболеваемости БППП и    !Министерства здравоохране!
!ВИЧ/СПИДом и сведениями о степени !ния, образования и спорта!
!эффективности и действующих       !Республики Казахстан     !
!моделей организации профилактики  !                         !
!с зарубежными государствами и,    !                         !
!прежде всего со странами СНГ      !                         !
--------------------------------------------------------------------!

|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Ғылыми есеп                 !20,0       !20,0      !
|I тоқсаны
!                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Ғылыми мақалалар, әдістеме. !20,0       !20,0      !
|I тоқсаны
!лік ұсыным                  !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Ғылыми мақалалар, әдістеме. !50,0       !50,0      !
|I тоқсаны
!лік ұсыным                  !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Ғылыми мақалалар, әдістеме. !110,0      !110,0     !
|I тоқсаны
!лік ұсыным                  !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    !Ғылыми мақалалар, әдістеме. !           !          !
|I тоқсаны
!лік ұсыным                  !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|                                            !200,0      !200,0     !
|___________________________________________________________________!
3.11. Ақпарат және халықаралық ынтымақтастық саласындағы міндеттер
____________________________________________________________________
|NN р/с!         Іс-шара                   !Жауапты атқарушылар      !
|____________________________________________________________________!
|   1  !               2                   !           3             !
|____________________________________________________________________!
|3.11.1 !Шет мемлекеттермен және бәрінен   !Қазақстан Республикасы   !
|       !бұрын, ТМД елдерімен ЖЖБА және    !Денсаулық сақтау, білім  !
|       !ВИЧ/СПИД-пен аурудың серпіні тура.!және спорт министрлігінің!
|       !лы және алдын алу ұйымдарының     !Денсаулық сақтау комитеті!
|       !қолданып жүрген модельдерінің     !                         !
|       !тиімділік дәрежесі туралы мәлімет.!                         !
|       !термен ақпарат алмасуды жүзеге    !                         !
|       !асыру                             !                         !
|____________________________________________________________________!

3.11.2 !Создать при Научно-исследовательс-!Комитет здравоохранения  !
!ком кожно-венерологическом институ!Министерства здравоохране!
!те информационный центр по        !ния, образования и спорта!
!медицинским технологиям борьбы с  !Республики Казахстан     !
!БППП, в том числе СПИДом          !                         !
--------------------------------------------------------------------!
3.11.3 !Участвовать в международных       !Комитет здравоохранения  !
!совещаниях, конференциях,         !Министерства здравоохране!
!симпозиумах, конгрессах по профи- !ния, образования и спорта!
!лактике и терапии БППП и СПИДа    !Республики Казахстан,    !
!                                  !Научно-исследовательский !
!                                  !кожновенерологический    !
!                                  !институт                 !
--------------------------------------------------------------------!
Итого:                     !
--------------------------------------------------------------------!
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Срок выполнения!Форма завершения (внедрение)!Планируемый объем     !
!                            !финансирования,       !
!                            !тыс. долларов США     !
!                            !                      !
-------------------------------------------------------------------!
!                            !  1999 г.  !  2000 г. !
-------------------------------------------------------------------!
4         !               5            !     6     !    7     !
-------------------------------------------------------------------!
Постоянно      !Научно-практические         !   10,0    !   10,0   !
!конференции, Второй конгресс!           !          !
!дерматовенерологов Казахста-!           !          !
!на (с зарубежным участием)  !           !          !
!- 2000 г.                   !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
в течение      !Организация информационного !   10,0    !   10,0   !
2002 г.      !центра                      !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!
По мере        !Финансовое обеспечение      !   10,0    !   10,0   !
проведения     !                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
!                            !           !          !
-------------------------------------------------------------------!

|3.11.2 !Ғылыми-зерттеу тері-венерологиялық!Қазақстан Республикасы   !
|       !институтының жанынан ЖЖБА-ға, оның!Денсаулық сақтау, білім  !
|       !ішінде СПИД-ке қарсы күрестің ме. !және спорт министрлігінің!
|       !дициналық технологиялары жөніндегі!Денсаулық сақтау комитеті!
|       !ақпараттық орталық құру           !                         !
|____________________________________________________________________!
|3.11.3 !ЖЖБА мен СПИД-тің алдын алу және  !Қазақстан Республикасының!
|       !оның терапиясы туралы жөніндегі   !Денсаулық сақтау, білім  !
|       !халықаралық кеңестерге,           !және спорт министрлігінің!
|       !конференцияларға, симпозиумдарға  !Денсаулық сақтау комите. !
|       !қатысу                            !ті, Тері-венерологиялық  !
|       !                                  !ғылыми-зерттеу институты !
|____________________________________________________________________!
|       !Жиыны:                            !                         !
|____________________________________________________________________!
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
|Орындалу       !Аяқтау (енгізу) нысаны      !Қаржыландырудың жыл.  !
|мерзімі        !                            !дар бойынша жоспарлан.!
|               !                            !ған көлемі, мың АҚШ   !
|               !                            !доллары               !
|___________________________________________________________________!
|               !                            !  1999 ж.  !  2000 ж. !
|___________________________________________________________________!
|     4         !               5            !     6     !    7     !
|___________________________________________________________________!
|Ұдайы          !Ғылыми практикалық конфе.   !10,0       !10,0      !
|               !ренция, Қазақстан дермото-  !           !          !
|               !венерологтарының екінші     !           !          !
|               !конгресі (шетелдің қатысуы. !           !          !
|               !мен)- 2000 жыл              !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|2002 жылдың    |Ақпараттық орталықты        !10,0       !10,0      !
| ішінде
!ұйымдастыру                 !           !          !
|               !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!
|Өткізуіне      !Қаржылық қамтамасыз ету     !10,0       !10,0      !
|қарай          !                            !           !          !
|___________________________________________________________________!