Ұлттық компаниялар мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 19 наурыз N 286. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 28 маусымдағы N 702 ~P020702 қаулысымен.
Ұлттық компаниялар мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың әкімшілік шығыстарын қысқарту және 1999 жылғы мемлекеттік бюджеттің кіріс бөлігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті 1999 жылдың 1 сәуіріне дейін мерзімде "Қазақойл" ұлттық мұнайгаз компаниясы", "ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөніндегі ұлттық компания", "Мемазықтүліккорпорация", "ЭйрҚазақстан", "ҚХЖБ-топ" ұлттық инвестициялық қаржы акционерлік компаниясы", "Қазтеңізкөлікфлот" ұлттық теңіз кеме шаруашылығы компаниясы", "Қазақтелеком", "КЕGОС", "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы, "Жібек жолы-Қазақстан" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдарының (бұдан әрі - Қоғамдар) мынадай шешімдерді:
1) Қоғамдардың 3 адамнан аспайтын вице-президенттердің санын белгілеуді және лауазымдық жалақыларды көрсете отырып орталық аппараттарының штаттық кестесін бекітуді;
2) Қоғамның қызметкерлеріне қызмет көрсететін 5 бірліктен аспайтын қызметтік жеңіл автокөліктің санын белгілеуді;
3) Қоғамдардың қызметкерлері орналасқан қызметтік алаңдары оңтайландыруды;
4) үкіметтік, қалалық, ұтқыр, пейджингтік байланыс телефондары нөмірлерінің санын қысқартуды;
5) Қоғамдар қызметкерлерінің 1999 жылы жоспарланған қызметтік іссапарлары шығыстарының сомаларын бекітуді;
6) Қоғамдардың қауіпсіздік қызметін, техникалық қызметкерлерді ұстауға арналған шығыстарын, Қоғамдардың өкілдік және өзге де негізсіз шығыстарын қысқартуды және оңтайландыруды;
7) Қоғам басшыларының алда тұрған шетелдік іссапарларын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен келісу міндеттілігін енгізуді;
8) Қоғамдар директорлар кеңесінің тарапынан осы тармақтың 1)-7) тармақшаларында көзделген шешімдердің орындалуын ұдайы қатаң бақылауды және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне нәтижелер туралы тоқсан сайын хабарлау міндеттілігін енгізуді қарауын және қабылдауын қамтамасыз етсін.
2. Қазақстан Республикасының Көлік, коммуникациялар және туризм министрлігі "Қазақстан темір жолы" және "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарына (бұдан әрі - Кәсіпорындар) қатысты заңдарда белгіленген тәртіппен 1999 жылдың 1 сәуіріне дейін мерзімде мынадай шешімдер қабылдауын:

Некоторые вопросы национальных компаний и республиканских государственных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 1999 года № 286. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 июня 2002 г. N 702 ~P020702
В целях сокращения административных расходов национальных компаний и республиканских государственных предприятий и увеличения доходной части государственного бюджета 1999 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в срок до 1 апреля 1999 года обеспечить рассмотрение и принятие в акционерных обществах "Национальная нефтегазовая компания "Казахойл", "Национальная компания по транспортировке нефти "КазТрансОйл", "Госпродкорпорация", "Эйр Казахстан", "Национальная инвестиционная финансовая акционерная компания "НСБК-груп", "Национальная морская судоходная компания "Казмортрансфлот", "Казахтелеком", "КЕGОС", Национальная атомная компания "Казатомпром", "Национальная компания "Шелковый путь-Казахстан" (далее - Общества) следующих решений:
1) установление количества вице-президентов не более 3 человек и утверждение штатного расписания центральных аппаратов Обществ с указанием должностных окладов;
2) установление количества служебного легкового автотранспорта, обслуживающего работников Обществ, не более 5 единиц;
3) оптимизация служебных площадей, занимаемых сотрудниками Обществ;
4) сокращение количества телефонных номеров правительственной, городской, мобильной и пейджинговой связи;
5) утверждение сумм расходов, запланированных на служебные командировки работников Обществ в 1999 году;
6) сокращение и оптимизация расходов Обществ на содержание служб безопасности, технического персонала, представительских и иных необоснованных расходов Обществ;
7) введение обязательности согласования с Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан предстоящих зарубежных командировок руководителей Обществ;
8) введение постоянного жесткого контроля со стороны советов директоров Обществ за исполнением решений, предусмотренных подпунктами 1)- 7) настоящего пункта, и обязательности ежеквартального информирования Канцелярии Премьер-Министр Республики Казахстан о результатах.
2. Министерству транспорта, коммуникаций и туризма Республики Казахстан в отношении Республиканских государственных предприятий "Казакстан темiр жолы" и "Казаэронавигация" (далее - Предприятия) в установленном законодательством порядке в срок до 1 апреля 1999 года обеспечить принятие следующих решений:

1) үштен аспайтын орынбасарлардың санын, бес бірліктен аспайтын қызметтік автокөліктің санын белгілеуін;
2) Кәсіпорындардың қызметкерлері орналасқан алаңдарды түгендеуді жүргізуін және белгіленген нормалардың негізінде қызметтік алаңдардың артығын қысқарту жөнінде шаралар қабылдауын;
3) үкіметтік, қалалық, ұтқыр және пейджингтік байланыс телефондарын ұстауға арналған шығыстарды оңтайландыруын;
4) Кәсіпорындар қызметкерлерінің республика бойынша және шетелге іссапарларын реттеуін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Кәсіпорындар басшылығының алда тұрған шетелдік іссапарлары туралы хабарлауын қамтамасыз етсін.
3. Орталық атқарушы органдар мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың уәкілетті органдары болып табылатын ведомстволар заңдарда белгіленген тәртіппен оларға қатысты осы қаулының 2-тармағында көзделгендерге сәйкес жұмыстарды жүргізсін.
3-1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің көшірілетін қызметкерлерінің нормативі штат санының белгіленген лимитінің отыз процентінде (56 адам) белгіленсін.
ЕСКЕРТУ. Жаңа 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.22.
N 822 қаулысымен. P990822_
4. Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдеріне коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты осы қаулының 2-тармағында көзделгендерге сәйкес жұмыстарды жүргізу туралы шешім қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті, Көлік, коммуникациялар және туризм министрлігі, сондай-ақ басқа да министрліктер, агенттіктер, ведомстволар және облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері 20 сәуірге дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы қаулының атқарылуы туралы ақпарат ұсынсын.
6. Қазақстан Республикасы премьер-Министрінің Кеңсесі үш күндік
мерзім ішінде заңдарда белгіленген тәртіппен ұлттық компаниялар
филиалдарының қызметіне тексерулер жүргізу үшін тиісті мемлекеттік
органдардың мамандарын тарта отырып комиссия құрсын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға
жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Омарбекова А.
Икебаева А.

1) установить количество заместителей не более трех, а количество служебного автотранспорта не более пяти единиц;
2) провести инвентаризацию площадей, занимаемых сотрудниками Предприятия и принять меры по сокращению излишков служебных площадей на основе установленных норм;
3) оптимизировать расходы на содержание телефонов правительственной, городской, мобильной и пейджинговой связи;
4) упорядочить командировки сотрудников Предприятия по республике и за границу, а также извещать Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан о предстоящих зарубежных командировках руководства Предприятия.
3. Центральным исполнительным органам и ведомствам, являющимся уполномоченными органами республиканских государственных предприятий, в установленном законодательством порядке провести в отношении них работу, соответствующую предусмотренной пунктом 2 настоящего постановления.
4. Рекомендовать акимам областей, Астаны и Алматы принять решения о проведении работ соответствующих предусмотренной пунктом 2 настоящего постановления в отношении коммунальных государственных предприятий.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов, Министерству транспорта, коммуникаций и туризма Республики Казахстан, а также другим министерствам, агентствам, ведомствам и акимам областей, городов Астаны и Алматы в срок до 20 апреля представить в Правительство Республики Казахстан информацию об исполнении настоящего постановления.
6. Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан в трехдневный срок создать комиссию, с привлечением специалистов соответствующих государственных органов для проведения в установленном законодательством порядке проверок деятельности филиалов национальных компаний.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и
подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Э.Жакупова
Л.Цай)