Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 30 наурыз N 326. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.11.15. N 1713 қаулысымен. ~P991713
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымы туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 6 U990006_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігінде Төрағаның екі орынбасары, оның ішінде бір бірінші орынбасары, сондай-ақ 11 адамнан тұратын алқасы болуына рұқсат етілсін.
3. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.03. N 1301
қаулысымен. P991301_
4. Мыналардың күші жойылған деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 5 тамыздағы N 743 P990743_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 27, 228-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 5 тамыздағы N 743
қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998
жылғы 17 қарашадағы N 1164
P981164_
қаулысы (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 42-43, 382-құжат).
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 30 наурыздағы
N 326 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды
реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі
(Монополияға қарсы агенттік) туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кірмейтін, баға, бәсеке, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын, сауда-өнеркәсіптік саясатты іске асыруға қолдау көрсететін, монополияға қарсы заңдардың орындалуын бақылайтын орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Агенттік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 1999 года N 326 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 ноября 1999 г. N 1713 ~P991713.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.11.1999 № 1713.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 6 U990006_ "О структуре Правительства Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции;
2) структуру Агентства по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
2. Разрешить Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции иметь двух заместителей Председателя, из них одного первого, а также коллегию в количестве 11 человек.
3. (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 3 сентября 1999 г. N 1301 P991301_ )
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 1998 года № 743 P980743_ "Вопросы Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 27, ст. 228);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 1998 года № 1164 P981164_ "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 1998 года № 743" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 42-43, ст. 382).
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 1999 года № 326
Положение
об Агентстве Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
1. Общие положения
1. Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - Агентство) является центральным исполнительным органом, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, реализующим государственную политику в области цен, конкуренции, защиты прав потребителей, осуществляющим содействие в реализации торгово-промышленной политики, контроль за соблюдением антимонопольного законодательства.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Агенттік заңды тұлға - мемлекеттік мекеме болып табылады, оның банкте шоттары, мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы жазылған бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі болады.
Агенттік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан кіреді.
Егер Агенттікке заңдарға сәйкес уәкілеттік берілген болса, онда оның заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқылы.
4. Агенттік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңдарда белгіленген тәртіппен актілер шығарады, олардың Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында міндетті күші бар.
5. Агенттіктің құрылымы мен штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6. Агенттіктің заңды мекен-жайы:
473000, Астана қаласы, Абай даңғылы, 92.
7. Республикалық мемлекеттік органның толық атауы - Қазақстан
Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау
жөніндегі агенттігі.
8. Агенттіктің құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Президенті
білдіретін мемлекет болып табылады.
Агенттікті құру туралы акт және осы Ереже оның құрылтай құжаттары
болып табылады.
9. Агенттіктің қызметі тек республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Агенттіке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау
тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға отыруға тыйым
салынады.
Егер Агенттіке заң актілерінде табыс әкелетін қызметтерді жүзеге
асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған табыс мемлекеттік
бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Агенттіктің негізгі міндеттері,
функциялары мен құқықтары
10. Агенттіктің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) табиғи монополия субъектілерінің қызметін реттеу;
2) монополиялық қызметтің, нарықтағы үстем жағдайын теріс пайдаланудың алдын алу және оған жол бермеу, теріс пиғылды бәсекелестіктің алдын алу және жолын кесу жөнінде шаралар қабылдау;
3) мемлекеттік органдардың ақылы қызмет көрсету тәртібін бақылау;
4) өз қызметін мемлекеттік монополияға жатқызылған салада жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін бақылау;
5) өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша табиғи монополия субъектілерінің, нарықта үстем жағдайға ие шаруашылық жүргізуші субъектілердің, мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелердің қызметі мәселелері жөнінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
6) тұтынушылардың мүдделерін қорғау және тұрғын үй-коммуналдық реформалар жүргізу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу.

3. Агентство является юридическим лицом - государственным учреждением, имеет счета в банке, бланки со своим наименованием на государственном и русском языках, а также печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Агентство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Структура и лимит штатной численности Агентства утверждаются Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Агентства:
473000, город Астана, проспект Абая, 92.
7. Полное наименование республиканского государственного органа -
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции.
8. Учредителем Агентства является государство в лице Президента
Республики Казахстан.
Учредительными документами Агентства являются акт о его создании
и настоящее Положение.
10. Финансирование деятельности Агентства осуществляется только из
государственного бюджета.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами
предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся
функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами предоставлено право
осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой
деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Агентства
10. Основными задачами Агентства являются:
1) регулирование деятельности субъектов естественной монополии;
2) принятие мер по предупреждению и недопущению монополистической деятельности, злоупотреблений доминирующим положением на рынке, предупреждению и пресечению недобросовестной конкуренции;
3) контроль за порядком оказания платных услуг государственными органами;
4) контроль за деятельностью государственных предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере, отнесенной к государственной монополии;
5) разработка нормативных правовых актов по вопросам деятельности субъектов естественных монополий, хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на рынках, государственных учреждений, являющихся государственными органами, по вопросам, отнесенным к его компетенции;
6) разработка нормативных правовых актов по защите интересов потребителей и проведению жилищно-коммунальных реформ.

11. Агенттік заңдарда белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияшы шаруашылық жүргізуші субъектілерінің мемлекеттік регистрін, Нарықта үстем жағдайға, ие шаруашылық жүргізуші субъектілердің мемлекеттік тізілімін, Мемлекеттік органдар көрсететін ақылы қызметтердің мемлекеттік регистрін қалыптастыру және жүргізу;
2) табиғи монополияшы субъектілердің өніміне баға (тарифтер) немесе олардың шекті деңгейін белгілеу, сондай-ақ заңдарда белгіленген жағдайларда мемлекеттік органдардың қызмет көрсетулеріне бағаларды реттеу;
3) табиғи монополиялар саласында бағалар мен тарифтерді белгілеудің кемсітпейтін әдістерін әзірлеу және енгізу;
4) табиғи монополияшы субъектілер өнімдерінің бағасы мен тарифтерінің өзгеру болжамын мемлекеттік бюджет пен индикативтік жоспар қажеттілігіне арнап әзірлеу;
5) табиғи монополия субъектілерінің шығыстарын қалыптастырудың рәсімдері мен әдістерін әзірлеу және енгізу, олардың іс жүзіндегі шығыстарына бақылау жасау;
6) мемлекеттік ұйымдар монополиялы түрде жүзеге асыратын қызмет көрсетулерге баға есептеудің методологиясын және баға белгілеудің ережесін әзірлеу;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық және жергілікті атқарушы органдардың табиғи монополия субъектілерінің қызметі, бәсекені дамыту, тұтынушылардың құқықтарын қорғау және Агенттіктің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер жөніндегі шешімдерінің жобаларын келісу;
8) Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен рынок және ондағы бәсекенің жай-күйі туралы баяндамалар, монополияға қарсы заңдар мен оларды қолданудың тәжірибесін жетілдіру туралы ұсыныстар дайындау және жолдау;
9) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына нормативтік құқықтық актілердің жобаларын белгіленген тәртіппен ұсыну;
10) монополияға қарсы заңдардың сақталуын бақылау;
11) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғалардың қызметіне тексеру жүргізу;
12) табиғи монополия субъектілерін қайта ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
13) рынокке талдау жасау және үстем жағдайға ие шаруашылық жүргізуші субъектілерді анықтау және тұтынушылар үшін қол жетерлік өзара алмастырылатын тауарлар мен қызмет көрсетулер рыноктардың шекарасын белгілеу;
14) тауар және қаржы рыноктарында бәсекені дамыту жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру;
15) табиғи монополия субъектілерінің мүлкін иеліктен алуды және сенімді басқаруға беруді келісу;
16) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тұрғын үй-коммуналдық реформаларды жүргізу мәселелері жөніндегі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметтерін үйлестіру;

11. Агентство в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) формирование и ведение Государственного регистра хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан, Государственного реестра хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке, Государственного регистра платных услуг, оказываемых государственными органами;
2) установление цен (тарифов) или их предельного уровня на продукцию субъектов - естественных монополистов, а также в случаях, установленных законодательством, регулирование цен на услуги государственных органов;
3) разработка и внедрение недискриминационных методов установления цен и тарифов в сфере естественных монополий;
4) разработка прогнозов изменения цен и тарифов на продукцию субъектов естественных монополий для нужд государственного бюджета и индикативного плана;
5) разработка и внедрение процедур и методов формирования затрат субъектов естественной монополии, осуществление контроля за фактическими их затратами;
6) разработка методологии расчета и правил установления цен на услуги, монопольно осуществляемые государственными организациями;
7) согласование проектов решений Правительства Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов по вопросам деятельности субъектов естественной монополии, развития конкуренции, защиты прав потребителей и другим вопросам, отнесенным к компетенции Агентства;
8) подготовка и направление Президенту Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан докладов о состоянии рынка и конкуренции на нем, предложений о совершенствовании антимонопольного законодательства и практики его применения;
9) внесение на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проектов нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к его компетенции;
10) осуществление контроля за соблюдением антимонопольного законодательства;
11) проведение проверок деятельности юридических и физических лиц по вопросам, отнесенным к его компетенции;
12) разработка предложений по реорганизации субъектов естественной монополии;
13) анализ рынка и выявление хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение, и определение границ, доступных для потребителей рынков взаимозаменяемых товаров и услуг;
14) разработка и реализация мер по развитию конкуренции на товарных и финансовых рынках;
15) согласование отчуждений, а также передачи имущества субъектов естественной монополии в доверительное управление;
16) координация деятельности государственных органов и иных организаций по вопросам защиты прав потребителей, проведению жилищно- коммунальных реформ;

17) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі заңдардың орындалуын бақылау;
18) Агенттіктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шет елдердің мемлекеттік органдарымен және мемлекеттік емес ұйымдармен, халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастыру, сондай-ақ халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
12. Агенттік өз міндеттерін іске асыру және функцияларын жүзеге асыру үшін заңдарда белгіленген тәртіппен мынадай құқықтарға ие:
1) табиғи монополияшы шаруашылық жүргізуші субъектілердің өніміне, мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік мекемелердің көрсететін қызметтеріне бағалар (тарифтер) немесе олардың ең жоғарғы деңгейін белгілеу;
2) табиғи монополияшылардың өнімдеріне (жұмыстарына, қызмет көрсетулеріне) бағаларды өзгерту мәселелері бойынша жария тыңдаулар өткізу;
3) табиғи монополияшы шаруашылық жүргізуші субъектілердің материалдық құндылықтар мен қызмет көрсетулерді сатып алуына тендерлер өткізуге қатысу;
4) өз құзыретінің шегінде орындалуы міндетті шешімдер беру және нормативтік құқықтар актілер шығару;
5) шаруашылық жүргізуші субъектілерді нарықта үстем жағдайға ие деп тану туралы шешім қабылдау;
6) өз құзыретінің шегінде монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы істерге тексеру жүргізу және оларды қарауға, кінәлілерді әкімшілік жауапкершілікке тарту;
7) мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан өзінің міндеттері мен функцияларын іске асыруға қажетті ақпарат сұрату және алу;
8) табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік баға тәртібін бұзулары нәтижесінде алған сомаларын бюджет кірісіне аудару туралы, сондай-ақ залалды (немесе) шығынды тікелей немесе бағалар мен тарифтерді уақытша төмендету жолымен өтеу туралы шешім қабылдау;
9) тұтынушыларға табиғи монополия субъектісінің бағалар мен тарифтерді заңсыз көтеруінен болған шығындарын уақытша өтемдік (төмендету) бағаларын және тарифтерін белгілеу арқылы өтеу туралы шешім қабылдау;
10) рынокте монополияшы немесе онда үстем жағдайға ие деп танылған шаруашылық жүргізуші субъектіні монополияға қарсы реттеу әдістері туралы шешімдер қабылдау;
11) теріс пиғылды бәсекелестікті тоқтату және оның салдарын жою туралы нарықтық қатынастар субъектілерінің орындауы үшін міндетті шешімдер қабылдау;
12) Агенттіктің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Агенттік алқасының мәжілістерінде мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын, шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшыларын тыңдау;
13) Агенттіктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ресми түсініктемелер беру;

17) осуществление контроля за соблюдением законодательства по защите прав потребителей;
18) организация взаимодействия и сотрудничества с государственными органами и неправительственными организациями зарубежных стран, с международными организациями, а также участие в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам, относящимся к компетенции Агентства.
12. Для реализации задач и осуществления своих функций Агентство имеет право в установленном законодательством порядке:
1) устанавливать цены (тарифы) или их предельный уровень на продукцию хозяйствующих субъектов - естественных монополистов и услуги, оказываемые государственными учреждениями, являющимися государственными органами;
2) проводить публичные слушания по вопросам изменения цен на продукцию (работы, услуги) естественных монополистов;
3) участвовать в проведении тендеров на закупку материальных ценностей и услуг хозяйствующими субъектами - естественными монополистами;
4) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения решения и издавать нормативные правовые акты;
5) принимать решения о признании хозяйствующих субъектов занимающими доминирующее положение на рынке;
6) проводить проверки и рассматривать дела о нарушениях антимонопольного законодательства в пределах своей компетенции и привлекать виновных к административной ответственности;
7) запрашивать и получать от государственных органов, других организаций, должностных лиц и граждан информацию, необходимую для реализации своих задач и функций;
8) принимать решения о перечислении в доход бюджета сумм, полученных субъектами естественной монополии в результате нарушения ими государственной дисциплины цен, а также о возмещении ущерба (или) убытков напрямую или посредством временного снижения цен и тарифов;
9) принимать решения о возмещении потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением цен и тарифов, путем установления временных компенсирующих (понижающих) цен и тарифов;
10) принимать решения о методах антимонопольного регулирования хозяйствующего субъекта, признанного монополистом на рынке или занимающим на нем доминирующее положение;
11) принимать обязательные для исполнения субъектами рыночных отношений решения о прекращении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий;
12) заслушивать на заседаниях коллегии Агентства должностных лиц государственных органов и руководителей хозяйствующих субъектов по вопросам, входящим в компетенцию Агентства;
13) давать официальные разъяснения по вопросам, относящимся к компетенции Агентства;

14) Агенттік қызметінің барлық бағыттары бойынша, оның ішінде
тексерістер жүргізуге көмек көрсету үшін ғалымдар мен мамандардан,
Агенттіктің, Қазақстан Республикасының басқа да министрліктері мен
ведомстволарының, қоғамдық ұйымдардың, халықаралық ұйымдардың
қызметкерлерінен сараптық кеңестер құру;
15) тексерістер мен сараптамалар өткізуге басқа ұйымдардан мамандар
тарту;
16) монополияға қарсы заңдардың, мемлекеттік баға тәртібінің,
тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі заңдардың бұзылуын жою
мақсатында сотқа талап қою, оларды қарауда қатысу;
17) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсыруы бойынша халықаралық
шарттар мен келісімдерге қол қою;
18) өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін аумақтық
органдарға беру;
19) өзіне Қазақстан Республикасының заңдарында жүктелген өзге де
өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3. Агенттіктің мүлкі
13. Агенттіктің жедел басқару құқындағы оқшау мүлкі болады.
Агенттіктің мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен қалыптасады
және негізгі қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Агенттіктің
балансында көрсетілетін өзге де мүліктен тұрады.
14. Агенттікке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
15. Агенттіктің өзіне бекітіп берілген мүлікті өз бетінше иеліктен
алуға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Агенттікке заңдарда белгіленген жағдайларда және шекте мүлікке билік
ету құқы берілуі мүмкін.
4. Агенттіктің қызметін ұйымдастыру
16. Агенттікті Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның Агенттік төрағасының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын екі орынбасары болады.
17. Агенттіктің Төрағасы Агенттіктің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Агенттікке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауап береді.
18. Осы мақсатта Агенттіктің төрағасы:
1) бұйрықтар шығарады және қаулыларға қол қояды;
2) өз орынбасарларының және Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттерін белгілейді;
3) заңдарға сәйкес Агенттіктің орталық аппаратының қызметкерлерін және облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдерімен келісе отырып, аумақтық органдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен штат санының лимиті мен шығыстар сметасының шегінде штат кестесін бекітеді;

14) создавать экспертные советы из числа ученых и специалистов,
работников Агентства, других центральных исполнительных органов и
ведомств Республики Казахстан, общественных организаций, международных
организаций по всем направлениям деятельности Агентства, в том числе
для оказания помощи в проведении проверок;
15) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из
других организаций;
16) обращаться в суд с исками, участвовать в их рассмотрении с
целью устранения нарушений антимонопольного законодательства,
государственной дисциплины цен, законодательства по защите прав потребителей;
17) по поручению Правительства Республики Казахстан подписывать
международные договоры и соглашения;
18) делегировать часть своих полномочий и функций территориальным
органам;
19) осуществлять иные полномочия, возложенные на него
законодательством Республики Казахстан.
3. Имущество Агентства
13. Агентство имеет на праве оперативного управления
обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного
ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а
также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Агентства.
14. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской
собственности.
15. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Агентства
16. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан.
Председатель имеет двух заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства.
17. Председатель Агентства организует и осуществляет руководство работой Агентства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель Агентства:
1) издает приказы и подписывает постановления;
2) определяет обязанности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Агентства;
3) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников центрального аппарата Агентства и по согласованию с акимами областей, городов Астаны и Алматы руководителей территориальных органов;
4) утверждает штатное расписание в пределах утвержденного Правительством Республики Казахстан лимита штатной численности и сметы расходов;

5) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдарда Агенттіктің атынан өкілдік етеді;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қызметкерлердің штат саны лимитінің шегінде аумақтық органдардың құрылымын және бөлінетін қаржының шегінде оларды ұстау шығыстарының сметасын бекітеді;
7) Агенттіктің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері және оның аумақтық органдары туралы ережелерді бекітеді;
8) заңдарда белгіленген тәртіппен Агенттіктің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар қолданады;
9) сараптық кеңестердің жеке құрамын бекітеді;
10) Агенттіктің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
19. Агенттікте құрамына Агенттік төрағасы, оның орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелер басшылары және Төраға айқындайтын басқа да адамдар кіретін алқа құрылады. Алқаның сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі, ал жеке құрамын Агенттіктің төрағасы бекітеді.
20. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
кодексіне сәйкес монополияға қарсы заңдарды бұзушылықтар туралы істерді
қарау үшін Агенттікте және оның аумақтық органдарында Әкімшілік комиссиясы
құрылады.
Агенттіктің Әкімшілік комиссиясының жеке құрамын Агенттіктің төрағасы
бекітеді.
21. Агенттіктің аумақтық органдары - облыстар мен Астана, Алматы
қалалары бойынша Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау
жөніндегі комитеттері болады, олар заңды тұлғалар болып табылады.
5. Агенттікті қайта ұйымдастыру
және тарату
22. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан
Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 30 наурыздағы
N 326 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігінің
Құрылымы
Басшылық
Табиғи монополияларды реттеу департаменті
Монополияға қарсы заңдардың орындалуын қадағалау департаменті
Бәсекені дамыту және тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті
Ұйымдастыру-кадр жұмысы бөлімі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Умбетова А.

5) представляет Агентство в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
6) утверждает структуру территориальных органов в пределах утвержденного Правительством Республики Казахстан лимита штатной численности работников и сметы расходов на их содержание в пределах выделяемых ассигнований;
7) утверждает положения о структурных подразделениях центрального аппарата Агентства и территориальных органах;
8) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников Агентства;
9) утверждает персональный состав экспертных советов;
10) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Агентства.
19. В Агентстве образуется коллегия в составе Председателя Агентства, его заместителей, руководителей структурных подразделений Агентства и других лиц, определяемых Председателем. Численный состав коллегии утверждается Правительством Республики Казахстан, а персональный - Председателем Агентства.
20. В соответствии с Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан для рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного законодательства в Агентстве и его территориальных органах создается Административная комиссия.
Персональный состав административной комиссии Агентства утверждается Председателем Агентства.
21. Агентство имеет территориальные органы - комитеты по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по областям и городам Астане, Алматы, которые являются юридическими лицами.
5. Реорганизация и ликвидация Агентства
22. Реорганизация и ликвидация Агентства производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 1999 года № 326
Структура
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции
Руководство
Департамент регулирования естественных монополий
Департамент надзора за соблюдением антимонопольного законодательства
Департамент развития конкуренции и защиты прав потребителей
Отдел организационно-кадровой работы.
(Специалисты: Э.Жакупова
И.Сельдемирова)