Экономикасы тоқыраған аудандарға көмек көрсету туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 11 мамыр N 561
Экономикасы тоқыраған аудандарға көрсетілетін мемлекеттік көмектің тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1-қосымшаға сәйкес Экономикасы тоқыраған аудандардың тізбесі бекітілсін.
2. 2-қосымшаға сәйкес Экономикасы тоқыраған аудандарда республикалық бюджеттің қаражаты есебінен 1999-2000 жылдарда іске асыру жоспарланып отырған инвестициялық жоспарлардың тізбесі мақұлдансын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі:
1) жоғарыда көрсетілген аудандардың шаруашылықтарын реформалауға және қаржылай сауықтыруға көмек көрсетсін;
2) 1999 жылдың 15 маусымына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы аудандарда сауда-сатып алу және дайындау ұйымдарының жүйесін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу цехтарын құру жөнінде ұсыныс енгізсін.
4. "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" жабық акционерлік қоғамына тендерлік негізде экономикасы тоқыраған аудандарда орналасқан ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуды ұйымдастыру үшін 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін мерзіммен сыйқақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша 50000000 (елу миллион) теңге көлемінде несие қаражатын бөлу ұсынылсын.
5. Облыстардың әкімдері қаржыландырудың көзін айқындай отырып, экономикасы тоқыраған аудандардың елді мекендерін энергиямен қамтамасыз ету жөнінде бағдарлама әзірлесін және бекітсін, олардың бір бөлігін дербес жылумен және электрмен қамтамасыз етуге аударудың қажеттілігін негіздесін және 1999 жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне келісуге ұсынсын.
6.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1999.10.08. N 1542 қаулысымен. P991542_
7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі бірінші кезекті тәртіппен экономикасы тоқыраған аудандарға туберкулезге қарсы дәрі-дәрмектер, жаңа туған сәбилерді иммунизациялау үшін "В" гепатитіне қарсы вакциналарды, санитарлық автокөлік, медициналық жабдықтар бөлуді қамтамасыз етсін.
8. Облыстардың әкімдері заңдарда белгіленген тәртіппен:
1) 1999 жылдың 1 маусымына дейін экономикасы тоқыраған аудандардағы мемлекеттік мекемелердің жалақысы бойынша және балалары бар отбасыларға жәрдемақылар бойынша борыштарды өтесін;
2) 1999 жылдың 1 маусымына дейін меншіктің коммуналдық нысанындағы қаржылық дәрменсіз ауыл шаруашылығы ұйымдарының банкроттығы, оларды оңалту және санациялау ресімдерін жүргізуді аяқтасын;

Об оказании помощи районам с депрессивной экономикой
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 1999 года № 561
В целях обеспечения эффективности оказываемой государственной помощи районам с депрессивной экономикой Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить перечень районов с депрессивной экономикой, согласно приложению 1.
2. Одобрить Перечень инвестиционных проектов, планируемых к реализации в 1999-2000 годах за счет средств республиканского бюджета в районах с депрессивной экономикой, согласно приложению 2.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) оказывать помощь в реформировании и финансовом оздоровлении хозяйств вышеуказанных районов;
2) до 15 июня 1999 года внести в Правительство Республики Казахстан предложение по созданию системы торгово-закупочных и заготовительных организаций, цехов переработки сельскохозяйственной продукции в этих районах.
4. Рекомендовать ЗАО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" выделить на тендерной основе кредитные средства в объеме 50000000 (пятьдесят миллионов) тенге по нулевой ставке вознаграждения (интереса) сроком до 1 января 2000 года для организации закупа сельскохозяйственной продукции от сельскохозяйственных товаропроизводителей, расположенных в районах с депрессивной экономикой.
5. Акимам областей разработать и утвердить программу по энергообеспечению населенных пунктов районов с депрессивной экономикой с определением источника финансирования, обосновать необходимость перевода части их на автономное тепло- и электрообеспечение и представить на согласование в Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерство финансов Республики Казахстан не позднее 1 июля 1999 года.
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правительства РК от 8 октября 1999 г. N 1542 P991542_ )
7. Министерству здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан в первоочередном порядке обеспечить выделение районам с депрессивной экономикой противотуберкулезных препаратов, вакцины против гепатита В для иммунизации новорожденных, санитарного автотранспорта, медицинского оборудования.
8. Акимам областей в установленном законодательством порядке:
1) до 1 июня 1999 года погасить долги по заработной плате государственных учреждений и по пособиям семьям, имеющим детей в районах с депрессивной экономикой;
2) до 1 июня 1999 года завершить проведение процедур банкротства, реабилитации и санации финансово несостоятельных сельскохозяйственных организаций коммунальной формы собственности;

3) әлеуметтік сала объектілерін жергілікті бюджеттердің балансына беруді жалғастырсын;
4) 1999 жылдың 1 қыркүйегіне дейін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитетімен бірлесіп 2-қосымшаға сәйкес экономикасы тоқыраған аудандарда 2000 жылы іске асыру жоспарланып отырған объектілердің құрылысын салудың жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеуді және Қазақстан Республикасының Экономикалық жоспарлау жөніндегі агенттігіне ұсынуды қамтамасыз етсін;
5) 1999 жылы экономикасы тоқыраған аудандарда орналасқан тауар өндірушілерінен ауыл шаруашылығы өнімдерін басымдықпен мемлекеттік сатып алуды қамтамасыз етсін.
9. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрі Ж.С.Кәрібжановқа жүктелсін.
10. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 11 мамырдағы
N 561 қаулысымен
бекітілген
Экономикасы тоқыраған аудандардың
Тізбесі
Ақмола облысы               Еңбекшілдер ауданы
Жарқайың ауданы
Қорғалжын ауданы
Ақтөбе облысы               Ырғыз ауданы
Алматы облысы               Ақсу ауданы
Райымбек ауданы
Атырау облысы               Қызылқоға ауданы
Шығыс Қазақстан облысы      Абай ауданы
Тарбағатай ауданы
Үржар ауданы
Жамбыл облысы               Сарысу ауданы
Мойынқұм ауданы
Батыс Қазақстан облысы      Жәнібек ауданы
Орда ауданы
Қарағанды облысы            Қарқаралы ауданы
Ұлытау ауданы
Қызылорда облысы            Арал ауданы
Қазалы ауданы
Қостанай облысы             Амангелді ауданы
Жангелдин ауданы
Маңғыстау облысы            Бейнеу ауданы
Павлодар облысы             Ақтоғай ауданы
Май ауданы
Солтүстік Қазақстан        Жамбыл ауданы
Уәлиханов ауданы
Оңтүстік Қазақстан         Отырар ауданы
Созақ ауданы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 11 мамырдағы
N 561 қаулысымен
мақұлданған
Экономикасы тоқыраған аудандарда 1999-2000 жылдарда республикалық
бюджеттің қаражаты есебінен іске асыру жоспарланып отырған
инвестициялық жобалардың тізбесі
________________________________________________________________________
|N |       Инвестициялық жобаның атауы    |  Жобаның   |  Жобаны|  Жобаны
|  |                                      |   құны     | әзірлеу|іске асыру
|  |                                      |            | мерзімі| мерзімі
|__|______________________________________|___________ |________|_______
|  |Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы:          |            |         |
|1 |"Айырқызыл-Ырғыз-Нұра-Дүкен" желілік  |20 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |су құбыры жүйесін қайта жаңарту.      |            |         |
|  |                                      |            |         |
|  |Атырау облысы Қызылқоға ауданы:       |            |         |
|2 |"Индер-Миялы" су құбыры бөлігін және  |50 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |"Миялы" "Тайсойған" ауылдарында       |            |         |
|  |орналасқан су скважиналарын қайта     |            |         |
|  |жаңарту. Шығыс Қазақстан облысы,      |            |         |
|  |Абай ауданы:                          |            |         |
|3 |Арқат, Қасқабұлақ, Құндызды, Медеу    |7 млн. теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |және Кеңгірбай ауылдарындағы су құбыры|            |         |
|  |желілерін жөндеу.                     |            |         |
|  |Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы:   |            |         |
|4 |Жарлы суағарының құрылысын аяқтау.    |8 млн. теңге|1999 жыл |2000 жыл
|5 |Қарағайлы кентінде су құбыры желісін  |25 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |қайта жаңарту.                        |            |         |
|  |Қызылорда облысы, Арал                |            |         |
|  |және Қазалы аудандары:                |            |         |
|6 |Арал-Сарыбұлақ топтық су құбырын және |15 млн.теңге|жобасы   |1999 жыл
|  |оған жалғанған тармақтарды қайта      |            |бар      |
|  |жаңарту.                              |            |         |
|7 |Қызылорда оң жағалау топтық су құбыры.|33 млн.теңге|жобасы   |1999 жыл
|  |ның құрылысы                          |            |бар      |
|8 |"Жаңақазалы" кентіндегі 7 "A" сору    |13 млн.теңге|жобасы   |1999 жыл
|  |станциясын қайта жаңарту.             |            |бар      |
|  |Павлодар облысы, Май ауданы:          |            |         |
|9 |Май топтық су құбырын қайта жаңарту.  |25 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |Оңтүстік Қазақстан облысы, Отырар     |            |         |
|  |ауданы:                               |            |         |
|10|Әл-Фараби кентінде 1266 орындық мек.  |30 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |тептің құрылысын аяқтау.              |            |         |
|11|Шәуілдір суағарының бірінші қосу      |10 млн.теңге|жобасы   |1999 жыл
|  |кешені Оңтүстік Қазақстан облысы,     |            |бар      |
|  |Созақ ауданы:                         |            |         |
|12|"Шолаққорған"кентінде аудандық ауру.  |70 млн.теңге|1999 жыл |2000 жыл
|  |хананың құрылысын аяқтау              |            |         |
|  |Солтүстік Қазақстан облысы, Уәлиханов |            |         |
|  |ауданы:                               |            |         |
|13|Беловод топтық су құбырын қайта       |10 млн.теңге|жобасы   |1999 жыл
|  |жаңарту                               |            |бар      |
|__|______________________________________|____________|_________|_________
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

3) продолжить передачу объектов социальной сферы на баланс местных бюджетов;
4) до 1 сентября 1999 года обеспечить совместно с Комитетом по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан разработку и представление в Агентство Республики Казахстан по экономическому планированию проектно-сметной документации на строительство объектов, планируемых к реализации в 2000 году в районах с депрессивной экономикой, согласно приложению 2;
5) в 1999 году обеспечить осуществление государственных закупок
сельскохозяйственной продукции преимущественно от
сельхозтоваропроизводителей, расположенных в районах с депрессивной
экономикой.
9. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на
заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан Карибжанова Ж.С.
10. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение № 1
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 1999 года № 561
Перечень
районов с депрессивной экономикой
Акмолинская область                      Енбекшильдерский район
Жаркаинский район
Коргалжынский район
Актюбинская область                      Иргизский район
Алматинская область                      Аксуский район
Раимбекский район
Атырауская область                       Кызылкогинский район
Восточно-Казахстанская область           Абайский район
Тарбагатайский район
Урджарский район
Жамбылская область                       Сарысуский район
Моинкумский район
Западно-Казахстанская область            Жанибекский район
Урдинский район
Карагандинская область                   Каркаралинский район
Улытауский район
Кызылординская область                   Аральский район
Казалинский район
Костанайская область                     Амангельдинский район
Джангельдинский район
Мангистауская область                    Бейнеуский район
Павлодарская область                     Актогайский район
Майский район
Северо-Казахстанская область             Жамбылский район
Уалихановский район
Южно-Казахстанская область               Отрарский район
Созакский район
Приложение 2
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 1999 года № 561
Перечень инвестиционных проектов, планируемых к реализации
в 1999-2000 годах за счет средств республиканского бюджета в
районах с депрессивной экономикой
______________________________________________________________________
№ !Наименование инвестиционного!Стоимость!Срок разработки!Срок реали-!
!          проекта           !проекта  !проекта        !зации проек!
!                            !         !               !та         !
----------------------------------------------------------------------!
Актюбинская область,
Иргизский район:
1  Реконструкция системы линей-  20 млн.
ного водопровода "Айыркызыл-  тенге       1999 год       2000 год
Ыргыз-Нура-Дукен"
Атырауская область,
Кызылкогинский район:
2  Реконструкция участка водо-
провода "Индер-Миалы" и
водяных скважин, располо-     50 млн.
женных в селах Миалы и Тай-   тенге        1999 год      2000 год
сойган
Восточно-Казахстанская область,
Абайский район:
3  Ремонт сетей водопровода
сел: Архат, Каскабулак,        7 млн.
Кундызды, Медеу и Кенгир-      тенге       1999 год       2000 год
бай
Карагандинская  область,
Каркаралинский район:
4  Завершение строительства       8 млн.
Жарлинского водовода           тенге       1999 год       2000 год
5  Реконструкция сетей во-
допровода в поселке Ка-        25 млн.
рагайлы                        тенге        1999 год       2000 год
Кызылординская область,
Аральский и Казалинский
районы:
6  Реконструкция Арало-
Сарыбулакского груп-
пового водопровода и           15 млн.       проект
веток подключения к нему        тенге        имеется       1999 год
7  Строительство Кызылор-
динского правобережнего        33 млн.       проект
группового водопровода         тенге         имеется       1999 год
8  Реконструкция насосной
станции 7 "А" в посел-         13 млн.       проект
ке Новоказалинск               тенге         имеется       1999 год
Павлодарская область,
Майский район:
9  Реконструкция Майского         25 млн.
группового водопровода         тенге         1999 год       2000 год
Южно-Казахстанская область,
Отырарский район:
10 Завершение строительства       30 млн.
школы на 1266 мест в по-       тенге         1999 год       2000 год
селке Аль-Фараби
11 Первый пусковой комплекс       10 млн.        проект
Шаульдерского водовода         тенге          имеется        1999 год
Южно-Казахстанская область,
Созакский район:
12 Завершение строительства       70 млн.
районной больницы в посел-     тенге          1999 год       2000 год
ке Шолаккурган
Северо-Казахстанская область,
Уалихановский район:            10 млн.       проект
13 Реконструкции Беловодского      тенге         имеется        1999 год
группового водопровода
______________________________________________________________________
(Специалист: Э.Жакупова
Оператор:   Н.Мартина)