Қазақстан Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы мен Ресей Ғылым академиясының Сібір бөлімшесі арасындағы ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 маусым N 832
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1998 жылғы 8 шілдеде Алматы қаласында жасалған Қазақстан
Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы мен Ресей Ғылым
академиясының Сібір бөлімшесі арасындағы ғылыми-техникалық
ынтымақтастық туралы келісім бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Үкіметтің
қабылдаған шешімі туралы Ресей жағына хабарласын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы мен
Ресей Ғылым академиясының Сiбiр бөлiмшесi арасындағы
ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы
Келісім
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Ғылым
министрлiгі - Ғылым академиясы және Ресей Ғылым академиясының
Сiбiр бөлiмшесi,
1996 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы Келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
төмендегiлер туралы уағдаласты:
1-бап
1. Осы Келiсiмнiң мақсаттары ғылыми-техникалық әлеуеттердi күшейту, Тараптар мекемелерінiң арасындағы ғылыми байланыстарды дамыту, ғылыми ынтымақтастық пен өзара мүдделi салалардағы ғылыми әзiрлемелердi нақты жүзеге асыруға қол ұшын беру болып табылады.
2. Осы ынтымақтастықтың негiзгi мiндеттерi идеялармен, ақпаратпен
және технологиялармен алмасу үшiн қолайлы жағдайлар жасау, келісімді
басым бағыттар мен бағдарламалар шеңберiнде бiрлескен зерттеулер мен
әзiрлемелер ұйымдастыру болады.
2-бап
Осы Келiсiм аясындағы ынтымақтастық мынадай жолдармен iске асырылады:
бiрлескен ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды әзiрлеу және жүзеге
асыру;
ұлттық және халықаралық гранттар алуға тапсырыстар беруге бiрлесе
қатысу;
бiрегей қондырғылар мен ұжымдық пайдалану орталықтарында зерттеулер
жүргiзу үшін рұқсат беру;
қалыптастырылатын технопарктiк аумақтар шеңберiнде бiрлескен
кәсіпорындар құру және онда өндiрiс ұйымдастыру;
студенттермен мен жас ғалымдар үшін тағылымдамалар ұйымдастыру;
ғылыми және басқа ақпаратпен алмасу.
3-бап
1. Бірлескен ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды қаржыландыру Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының бюджеттік, бюджеттен тыс қаражаттары, сондай-ақ шетелдiк кіріс көздері есебiнен жүзеге асырылады.
2. Тараптар ғылымды көп талап ететiн өнiмдер шығаратын бiрлескен өндiрiстер құру үшiн инвестициялар iздестiредi.

Об утверждении Соглашения между Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан и Сибирским отделением Российской академии наук о научно-техническом сотрудничестве
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 1999 года № 832
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1.Утвердить Соглашение между Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан и Сибирским отделением Российской академии наук о научно-техническом сотрудничестве, совершенное 8 июля 1998 года в городе Алматы.
2.Министерству иностранных дел Республики Казахстан уведомить российскую сторону о принятом решении Правительства.
3.Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Соглашение
между Министерством науки - Академией наук Республики
Казахстан и Сибирским отделением Российской академии наук
о научно-техническом сотрудничестве
Министерство науки - Академия наук Республики Казахстан и Сибирское отделение Российской Академии наук, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о научно- техническом сотрудничестве от 25 ноября 1996 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
1. Целями настоящего Соглашения являются усиление научно- технических потенциалов, развитие научных связей между учреждениями Сторон, содействие научному сотрудничеству и практической реализации научных разработок в областях, которые представляют взаимный интерес.
2. Основными задачами этого сотрудничества являются создание благоприятных условий для обмена идеями, информацией и технологиями, организация совместных исследований и разработок в рамках согласованных приоритетных направлений и программ.
Статья 2
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения будет осуществляться путем:
разработки и реализации совместных научных и научно-технических проектов;
совместного участия в заявках на получение национальных и международных грантов;
организации доступа для исследований на уникальных установках и в центрах коллективного пользования;
создания совместных предприятий и организации производства в рамках формируемых технопарковых зон;
организации стажировки студентов и молодых ученых;
обмена научной и другой информацией.
Статья 3
1. Финансирование совместных научных и научно-технических проектов будет осуществляться за счет бюджетных и внебюджетных средств Республики Казахстан и Российской Федерации, а также за счет средств иностранных источников.
2. Стороны проводят поиск инвестиций для создания совместных производств, выпускающих наукоемкую продукцию.

4-бап
Тараптар ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық орталықтар мен
институттар және жеке ғалымдар арасындағы тiкелей байланыстар мен
ынтымақтастықты Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының зияндарына
сәйкес қажеттi жағдайлар жасай отырып дамытуға жәрдемдеседi.
5-бап
Осы Келiсiм шеңберiндегі ғылыми жобалар мен бағдарламаларды
орындауға белгiлi жағдайларда және екi Жақтың келiсiмi бойынша үшiншi
елдердiң ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық орталықтары, институттары
мен жеке ғалымдары тартылуы мүмкiн.
6-бап
Бiрлескен жұмыстарды орындау барысында алынған ғылыми нәтижелер,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы заңдары бойынша таратуға
болмайтынынан басқасы, әлемдiк ғылыми қоғамдастық үшiн қол жетерлік
болады.
7-бап
Ғылыми жобалар мен бағдарламаларды орындауға қатысушы ұйымдар қызметкерлерiне iссапарлары мезгiлiнде сол келген елдің азаматтары үшін қолданыстағы шарттармен медициналық, әлеуметтiк, тұрмыстық және коммуналдық қызметтер көрсетiледi.
8-бап
1. Осы Келiсiмнiң ережелерi Тараптардың басқа халықаралық шарттарға сәйкес қабылдаған міндеттемелерін қозғамайды.
2. Осы Келiсiм барлық қажеттi iшкi мемлекеттiк процедуралардан өту басталған сәттен бастап күшiне енедi және бес жыл бойы қолданыста болады. Осы мерзiм бiткеннен кейiн Тараптар басқаша шешiм қабылдамайтын ретте Келiсiм өздiгiнен келесi бес жылдық кезеңге ұзартылады.
3. Осы Келiсiмге Тараптар хаттамамен рәсiмдеген және осы Келiсiмнiң ажырамайтын бөлiгi болып табылатын, сонымен қатар осы Келiсiм тәртiбiмен күшiне енетiн шарт негiзiнде өзгертулер мен толықтырулар кіргiзілуі мүмкiн.
4. Осы Келiсiмдi қолдану және түсiндiруге байланысты таласты
мәселелер Тараптар арасындағы консультациялар мен келiссөздер арқылы шешiледi.
5. Тараптардың әрқайсысы осы Келiсiмнен екiншi Жаққа қолданысты
тоқтату мерзiмiнен алты ай бұрын жазбаша ескерту жiберу жолымен шығуына
болады.
Осы Келiсiмнiң қолданысын тоқтату осы Келiсiмге сәйкес жүзеге
асырылып жатқан және оның біту мезгiлiнде аяқталмаған ынтымақтастыққа
қатысты ғылыми жұмыстардың орындалуын қозғамайды.
1998 жылғы шiлдеде Алматы қаласында әрқайсысы 2 данадан - қазақ
және орыс тiлдерiнде жасалды, сонымен қатар екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының              Ресей Ғылым
Ғылым министрлігі -               академиясының Сібір
Ғылым академиясы үшін               бөлімшесі үшін
Оқығандар:
Омарбекова А.
Қасымбеков Б.

Статья 4
Стороны будут содействовать развитию непосредственных контактов и сотрудничеству между научно-исследовательскими и научно-техническими центрами, институтами и отдельными учеными, создавая для этого необходимые условия в соответствии с законодательствами Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 5
В определенных случаях и с согласия обеих Сторон научно- исследовательские и научно-технические центры, институты и отдельные ученые третьих стран могут привлекаться к выполнению научных проектов и программ, осуществляемых в рамках настоящего Соглашения.
Статья 6
Научные результаты, полученные в ходе выполнения совместных работ, будут доступны для мирового научного сообщества, за исключением тех результатов, которые не подлежат распространению в соответствии с законодательствами Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 7
Сотрудникам организаций, участвующим в выполнении научных проектов и программ, во время их командировок предоставляются медицинские, социальные, бытовые и коммунальные услуги на условиях, действующих для граждан страны пребывания.
Статья 8
1. Положения настоящего Соглашения не затрагивают обязательств, принятых Сторонами в соответствии с другими международными договорами.
2. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента прохождения всех необходимых внутригосударственных процедур и будет действовать в течение пяти лет. По истечении этого срока Соглашение автоматически продлевается на следующий пятилетний период, если Стороны не примут иного решения.
3. В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения на основе договоренностей Сторон, оформляемые Протоколами, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступают в силу в том же порядке, что и настоящее Соглашение.
4. Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров Сторон.
5. Каждая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения,
направив письменное уведомление об этом другой Стороне не позднее
чем за шесть месяцев до выхода.
Прекращение действия настоящего Соглашения в отношении Стороны,
уведомившей о своем выходе из настоящего Соглашения, не будет затрагивать
выполнения научных работ по сотрудничеству, осуществляемых в соответствии с
настоящим Соглашением и не завершенных к моменту окончания срока его
действия.
Совершено в городе Алматы "8" июля 1998 года в двух экземплярах на
казахском и русском языках, причем оба экземпляра имеют одинаковую силу.
За Министерство науки -               За Сибирское отделение
Академию наук                         Российской
Республики Казахстан                     Академии наук
(Специалист: Кушенова Д.)