Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды ұйымдастыру туралы ережені бекіту және Қазақ ССР Министрлер Кабинетінің 1991 жылғы 19 маусымдағы N 383 қаулысының күші жойылды деп тану туралы <*>
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 маусым N 836. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.06.19. N 836 қаулысымен. ~P010836
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 қаулысын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды ұйымдастыру
туралы ереже бекітілсін.
<*>
ЕСКЕРТУ. Атауындағы, 1-тармақтағы сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің
2000.04.10. N 544 қаулысымен.
P000544_
2. "Босатылған қызметкерлер мен жұмыспен қамтылмаған халықты
даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру
жүйесі туралы" Қазақ ССР Министрлер Кабинетінің 1991 жылғы 19
маусымдағы N 383 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 23 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекітілген
ЕСКЕРТУ. Атауы, кіріспе, 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің
2000.04.10. N 544 қаулысымен.
P000544_
Жұмыссыздарды кәсiби даярлауды ұйымдастыру туралы
Ереже
<*>
Осы Ереже жұмыссыздарды кәсiби даярлауды, бiлiктiлігiн арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастырудың және қаржыландырудың жалпы тәртiбiн белгілейді. <*>
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыссыздарды кәсiби даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау (бұдан әрi - жұмыссыздарды кәсiби оқыту") азаматтарды тиiмдi, ерiктi қалаған жұмысымен қамтуды қамтамасыз етуге, кәсiби шеберлiгiн арттыруға, нарықтық экономика жағдайында кадрлардың бәсекелестiк қабiлетін, олардың кәсiби ұтқырлығын және әлеуметтiк қорғалуын күшейтуге мүмкiндiк туғызуды талап етедi. <*>
2. Жұмыссыздарды кәсiптiк оқыту:
1) мамандығы жоқ, мамандық алғысы және осы мамандықтар бойынша еңбек еткiсi келетiн адамдарды даярлауды (бастапқы оқыту);
2) егер оларға өздерiндегi кәсiптер (мамандықтар) бойынша қолайлы жұмыс ұсыну мүмкін болмаса, не олар бұл кәсiптерi (мамандықтары) бойынша жұмыстарды атқару қабілетін жоғалтқан болса азаматтарды жаңа кәсіптерге (мамандықтарға) оқыту мақсатында мамандарды қайта даярлауды (қайта оқыту);

Об утверждении Правил об организации профессиональной подготовки безработных, и признании утратившим силу постановления Кабинета Министров Казахской ССР от 19 июня 1991 года N 383
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 1999 года N 836 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 июня 2001 г. N 836 ~P010836.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.06.2001 № 836.
Сноска. В название внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года № 119 P980119_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила об организации профессиональной подготовки безработных.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 19 июня 1991 года № 383 P910383_ "О системе организации подготовки, повышения квалификации и переподготовки высвобождаемых работников и незанятого населения".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июня 1999 года № 836
Правила
об организации профессиональной подготовки безработных
Настоящие Правила определяют общий порядок организации и финансирования профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных.
Сноска. В название и преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
1. Общие положения
1. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка безработных (в дальнейшем - "профессиональное обучение безработных"), призваны способствовать обеспечению эффективной, свободно избранной занятости граждан, повышению роста профессионального мастерства, усилению конкурентоспособности кадров в условиях рыночной экономики, их профессиональной мобильности и социальной защищенности.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
2. Профессиональное обучение безработных включает в себя:
1) подготовку (первоначальное обучение) лиц, не имеющих профессий, желающих приобрести профессии и трудиться по этим профессиям;
2) переподготовку (переобучение) специалистов в целях обучения граждан новым профессиям (специальностям), если им не может быть предложена подходящая работа по имеющимся у них профессиям (специальностям), либо ими утрачена способность к выполнению работы по этим профессиям (специальностям);

3) азаматтардың кәсiптерi (мамандықтары) бойынша бiлiмдерiн, iскерлiктерi мен дағдыларын жетiлдiру кәсiптiк деңгейi мен құзыреттiлiгiн арттыру жаңа функционалдық мiндеттердi, алда тұрған еңбек қызметiнiң ерекшелiктерiн игеру, нарықтық экономикалық қатынастарды, кәсiпкерлiктi және басқа да мәселелердi зерделеу мақсатында мамандардың бiлiктiлiгiн арттыруды қамтиды.
2. Жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуды ұйымдастыру
3. Егер:
1) жұмыссыздың қажетті кәсiптiк мамандығының болмауынан қолайлы жұмысты таңдау мүмкiн болмаса;
2) жұмыссыздың кәсiптiк дағдыларына жауап беретiн жұмыстың болмауына байланысты мамандығын (бiлiктiлiгiн) өзгерту қажет болса;
3) жұмыссыз бұрынғы кәсiбi (мамандығы) бойынша жұмысты орындау қабiлетiн жоғалтса жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуға жiберу жүзеге асырылады.
4. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттiк берiлген орган (облыстық, қалалық, қалалардағы аудандық, аудандық деңгейлердегi, бұдан әрi - "жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттiк берiлген орган") жоспарланып отырған кезеңге арналған болжамды есептеулер мен еңбектi бағалауларды, еңбек рыногының бiлiктi кадрларға деген сұранымын ескере отырып, жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуды ұйымдастыруға байланысты iс-шараларды жоспарлайды және жүзеге асырады.
5. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттiк берiлген орган жұмыс күшi рыногымен, кәсiптер (мамандықтар) бойынша бiлiктiлiк деңгейiне қойылатын талаптармен, оқытудың мүмкiндiктерiмен және шарттарымен, оқыту мерзімдерімен, тараптардың өзара мiндеттемелерiмен таныстыру мақсатында кәсiптiк оқытуды қажет ететiн жұмыссыздарға кәсiби консультациялар берудi жүргiзедi.
6. Жұмыссыздарды кәсіптік оқыту білім жүйесіндегі оқу орындарында, оқу комбинаттарында, ұйымдарда жұмыс істейтін біліктілігін арттыру курстарында жүзеге асырылады, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган олардың арасында жұмыссыздарды кәсіби оқыту үшін конкурстық негізде іріктеу жүргізеді. <*>
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттік берiлген орган кәсiптiк оқытуды ұйымдастыруға арналған конкурсты өткiзу кезiнде: <*>
1) бiлiм беру мекемелерінің білім берудің мемлекеттік жалпы бiлiм беру стандарттарын пайдалануын және тиiстi білім беру лицензиясының болуын;
2) жұмыссыз деп танылған азаматтарды оқытуға тартылатын педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейі мен тәжірибесін;
3) кәсіптік оқытудың мерзiмдерiн;
4) оқыту бағдарламасын қамтамасыз ететiн өндірістік базаның болуын;
5) оқытудың неғұрлым қолданымды құнын;
6) оқы курстарының жұмыс берушілердің жұмыс күшінің сапасына, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiптік даярлауға қоятын талаптарына бейiмделу қабiлетiн;

3) повышение квалификации специалистов в целях совершенствования знаний, умений и навыков по имеющимся у граждан профессиям (специальностям), повышение роста профессионализма и компетентности, освоение новых функциональных обязанностей, особенностей предстоящей трудовой деятельности, изучение рыночных экономических отношений, предпринимательства и других вопросов.
2. Организация профессионального обучения безработных
3. Направление безработных на профессиональное обучение осуществляется, если:
1) невозможно подобрать подходящую работу из-за отсутствия у безработного необходимой профессиональной квалификации;
2) необходимо изменить профессию (квалификацию) в связи с отсутствием работы, отвечающей имеющимся у безработного профессиональным навыкам;
3) безработным утрачена способность к выполнению работы по прежней профессии (специальности).
4. Уполномоченный орган по вопросам занятости (на областном, городском, районном в городах, районном уровне, в дальнейшем "уполномоченный орган по вопросам занятости") планирует и осуществляет мероприятия, связанные с организацией профессионального обучения безработных с учетом прогнозных расчетов и оценок труда на планируемый период, потребности рынка труда в квалифицированных кадрах.
5. Уполномоченный орган по вопросам занятости проводит профессиональное консультирование безработных, нуждающихся в профессиональном обучении с целью ознакомления их с рынком рабочей силы, требованиями к уровню квалификации по профессиям (специальностям), возможностями и условиями обучения, сроками обучения, взаимными обязательствами сторон.
6. Профессиональное обучение безработных осуществляется в учебных заведениях системы образования, в учебных комбинатах, на курсах повышения квалификации, действующих в организациях, среди которых уполномоченный орган по вопросам занятости на конкурсной основе производит отбор для профессионального обучения безработных.
При проведении конкурса на организацию профессионального обучения уполномоченным органом по вопросам занятости учитывается:
1) использование организациями образования государственных общеобразовательных стандартов образования и наличие лицензии на образовательную деятельность;
2) уровень квалификации и опыт педагогических работников, которые привлекаются к обучению лиц, признанных безработными;
3) сроки профессионального обучения;
4) наличие учебно-производственной базы, обеспечивающей выполнение программы обучения;
5) наиболее приемлемая стоимость обучения;
6) способность адаптирования учебных курсов к требованиям работодателей, предъявляемых к качеству рабочей силы, а также к профессиональной подготовке безработных;

7) бiлiм беру мекемелерiнiң өндiрiстiк практика өткiзу үшін ақы төленетін жұмыс орындарын ұсынатын ұйымдармен тұрақты байланысын ескереді.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.10. N 544
қаулысымен. P000544_
7. Жұмыссыздарды кәсіптік оқыту жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган, білім беретін ұйым, жұмыс беруші және жұмыссыз қатысушылары болып табылатын төрт жақты шарт негізінде жүзеге асырылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.04.10. N 544
қаулысымен. P000544_
8. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттік берiлген орган бiлiм беру мекемелерiнiң оқу жоспарлары мен бағдарламаларды орындауын, оқыту мерзімдерінің сақталуын бақылайды.
9. Бiлiм беру ұйымдары кәсiптiк оқудағы жұмыссыздарды белгiленген тәртiппен оқудан шығаруды жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттiк берiлген органды алдын ала құлақтандыру арқылы жүргізеді. Жұмыссызды оқудан шығарған жағдайда бiлiм беру мекемелерi аталған жұмыссызды оқытқан уақыт үшін ақыны қайта есептеуді жүргізеді, бұл
ретте ұсынылған жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң iс жүзiнде
орындалған көлемi ғана ақы төлеуге жатады.
10. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттiк берiлген орган
өз жұмысының есебiн жүргiзедi, оларды жасайды және орталық атқарушы
органға ұсынады, жұмыстың жағдайы мен тиiмдiлiгiне ұдайы талдау жасайды,
оны одан әрi жетiлдiруге бағытталған iс-шараларды әзiрлейдi және iске
асырады.
3.  Жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуды қаржыландыру
<*>
11. Жұмыссыздарды кәсіптік оқыту мемлекеттік бюджеттің қаражаты
есебінен жүзеге асырылады.
Кәсіптік оқыту кезеңінде аз қамтамасыз етілген азаматтар қатарындағы
жұмыссыздарға материалдық көмек беріледі.
<*>
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Орынбекова Д.

7) стабильные связи организаций образования с организациями, предоставляющими оплачиваемые рабочие места для проведения производственной практики.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
7. Профессиональное обучение безработных осуществляется на основе четырехстороннего договора, участниками которого являются уполномоченный орган по вопросам занятости, организация образования, работодатель и безработный.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
8. Уполномоченный орган по вопросам занятости осуществляет контроль за выполнением организациями образования учебных планов и программ, соблюдением сроков обучения.
9. Отчисление безработных, проходящих профессиональное обучение, производится организациями образования в установленном порядке с предварительным уведомлением уполномоченного органа по вопросам занятости. В случае отчисления безработного, организация образования производит перерасчет по оплате за время обучения данного безработного, при этом к оплате подлежит только фактически выполненный объем предоставленных работ и услуг.
10. Уполномоченный орган по вопросам занятости осуществляет учет своей работы, составляет и представляет отчеты в центральный исполнительный орган, регулярно проводит анализ состояния и эффективности работы, разрабатывает и реализует мероприятия, направленные на дальнейшее еҰ совершенствование.
3. Финансирование профессионального обучения
безработных
Сноска. В название раздела внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
11. Профессиональное обучение безработных осуществляется за счет средств государственного бюджета.
В период профессионального обучения безработным из числа малообеспеченных граждан предоставляется материальная помощь.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 апреля 2000 г. N 544 P000544_ .
(Специалист: Кушенова Д.)