Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін тұлғаларға еңбекақы төлеу, адвокат көрсеткен заң көмегін есепке алу және консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары, сондай-ақ оның еңбекақы мөлшері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 26 тамыз N 1247. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1110 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1110 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Әділет министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 617 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1579 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 3-тармағына және 6-бабына және «Мемлекет кепiлдiк берген заң көмегi туралы» 2013 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1579 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін тұлғаларға еңбекақы төлеу, адвокат көрсеткен заң көмегін есепке алу және консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары, сондай-ақ оның еңбекақы мөлшері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1579 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Республикалық бюджет қаражатының есебінен адвокаттардың еңбегіне ақы төлеу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 21 қыркүйектегі N 1361 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 43, 393-құжат) 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 26 тамыздағы
№ 1247 қаулысымен
бекітілген
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін тұлғаларға
еңбекақы төлеу, адвокат көрсеткен заң көмегін есепке алу және
консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты
шығыстарды өтеу қағидалары, сондай-ақ оның еңбекақы мөлшері
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1579 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін тұлғаларға еңбекақы төлеу, адвокат көрсеткен заң көмегін есепке алу және консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары, сондай-ақ оның еңбекақы мөлшері (бұдан әрі – Қағидалар), адвокат көрсететін заң көмегіне ақы төлеу, есепке алу, қорғауымен және өкілдік етуімен байланысты шығыстарды өтеу тәртібін, сондай-ақ оның еңбек ақысының мөлшерін белгілейді.
Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

О Правилах оплаты труда лиц, оказывающих гарантированную государством юридическую помощь, учета юридической помощи, оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с консультированием, защитой и представительством, а также размере оплаты его труда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года N 1247. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1110
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1110 (вводится в действие с 01.01.2016).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра юстиции РК от 8 декабря 2015 года № 617.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1579 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» и подпунктом 2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О гарантированной государством юридической помощи» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1579 (вводится в действие с 01.01.2015).
1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты труда лиц, оказывающих гарантированную государством юридическую помощь, учета юридической помощи, оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с консультированием, защитой и представительством, а также размер оплаты его труда.
Сноска. Пункта 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1579 (вводится в действие с 01.01.2015).
2. Признать утратившим силу пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 1997 года № 1361 "О порядке оплаты труда адвокатов за счет средств республиканского бюджета" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 43, ст. 393).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 1999 года № 1247
Правила
оплаты труда лиц, оказывающих гарантированную государством
юридическую помощь, учета юридической помощи, оказанной
адвокатом, и возмещения расходов, связанных с
консультированием, защитой и представительством,
а также размер оплаты его труда
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1579 (вводится в действие с 01.01.2015).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты труда лиц, оказывающих гарантированную государством юридическую помощь, учета юридической помощи, оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с консультированием, защитой и представительством, а также размер оплаты его труда (далее – Правила) определяют порядок оплаты, учета юридической помощи, оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с консультированием, защитой и представительством, а также размер оплаты его труда.
В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) құқықтық консультация беру – заң көмегiн алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға, оның iшiнде арыздарды, шағымдарды, өтiнiшхаттарды және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау мәселесiне қатысты ауызша және жазбаша консультациялар нысанында көрсетiлетiн мемлекет кепiлдiк берген заң көмегiнiң түрi;
2) мемлекет кепілдік берген заң көмегі – заң көмегiн алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға «Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негiзде және тәртiппен тегiн негiзде көрсетiлетiн заң көмегi.
2. Мемлекет кепiлдiк берген заң көмегi:
1) құқықтық ақпарат беру;
2) құқықтық консультация беру;
3) «Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актiлерiнде белгiленген жағдайларда және тәртiппен жеке тұлғалардың мүдделерiн соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге мемлекеттiк органдарда, мемлекеттiк емес ұйымдарда қорғау және бiлдiру түрiнде көрсетiледi.
2. Адвокат көрсеткен заң көмегіне ақы төлеу, оны есепке алу,
консультация беруге, қорғау мен өкілдік етуге байланысты
шығыстарды өтеу тәртібі, сондай-ақ оның еңбекақы мөлшері
3. Адвокаттар мыналарға:
1) соттар асыраушысының қайтыс болуы, жұмыспен байланысты мертiгуi немесе денсаулығының өзгедей зақымдануы арқылы келтiрiлген зиянды өтеу туралы iстердi қараған кезде қуынушыларға;
2) егер сот қарап жатқан дау кәсiпкерлiк қызметпен байланысты болмаса, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен оларға теңестiрiлген адамдар, мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер, I және II топтардағы мүгедектер, жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын қуынушылар мен жауапкерлерге;
3) алименттер өндiрiп алу, зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау, ақтаубосқын немесе оралман мәртебесiн алу мәселелерi бойынша жеке тұлғаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандарға мемлекет кепілдік берген заң көмегiн тегiн көрсетедi, қажет болған жағдайларда құқықтық сипаттағы жазбаша құжаттарды жасайды.
4. Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 7172-баптарында80-бабының екінші бөлігінде, 408-бабының төртінші бөлігінде, 455-бабының бесінші бөлігінде, 467-1-бабында, Қазақстан Республикасы Азаматтық іс жүргізу кодексінің 114 және 304-баптарында, «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 590-бабында, «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2-тармағында және 6-бабында және «Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабында белгіленген жағдайларда және тәртіппен адвокаттар құқықтық консультация беру, жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау мен өкілдік ету түрлеріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегі, сондай-ақ адвокаттардың қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарын өтеу әкімшісі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі болып табылатын республикалық бюджет бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылады.

1) правовое консультирование – вид гарантированной государством юридической помощи, оказываемой физическим и юридическим лицам, имеющим право на ее получение, в форме устных и письменных консультаций, в том числе касающихся вопроса составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера;
2) гарантированная государством юридическая помощь – юридическая помощь, оказываемая физическим и юридическим лицам, имеющим право на ее получение на основании и в порядке, предусмотренным Законом Республики Казахстан «О гарантированной государством юридической помощи» и иными законами Республики Казахстан, на бесплатной основе.
2. Гарантированная государством юридическая помощь оказывается в виде:
1) правового информирования;
2) правового консультирования;
3) защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах, негосударственных организациях в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан «О гарантированной государством юридической помощи» и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок оплаты, учета юридической помощи,
оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с
консультированием, защитой и представительством,
а также размер оплаты его труда
3. Адвокаты оказывают гарантированную государством юридическую помощь бесплатно:
1) истцам при рассмотрении судами дел о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца, увечьем или иным повреждением здоровья, связанным с работой;
2) истцам и ответчикам, являющимся участниками Великой Отечественной войны и лицами, приравненными к ним, военнослужащими срочной службы, инвалидами I и II групп, пенсионерами по возрасту, если рассматриваемый судом спор не связан с предпринимательской деятельностью;
3) физическим лицам по вопросам взыскания алиментов, назначения пенсии и пособий, реабилитации, получения статуса беженца или оралмана, несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей, в случаях необходимости составляют письменные документы правового характера.
4. Гарантированная государством юридическая помощь в видах правового консультирования, защиты и представительства интересов физических лиц, оказываемая адвокатами в случаях и порядке, установленных статьями 7172, частью второй статьи 80, частью четвертой статьи 408, частью пятой статьи 455,  статьей 467-1  Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьями 114 и  304 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан,  статьей 590 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях», пунктом 2 статьи 5 и статьей 6 Закона Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности» и статьей 13 Закона Республики Казахстан «О гарантированной государством юридической помощи», а также возмещение расходов адвокатов, связанных с защитой и представительством, финансируется за счет бюджетных средств по республиканской бюджетной программе, администратором которой является Министерство юстиции Республики Казахстан.

5. Адвокат осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген тұлғаларға құқықтық консультация түрінде тегін заң көмегін есепке алуды құқықтық консультация беруді есепке алу тізілімінде (бұдан әрі тізілім) жүргізеді, онда:
1) заң көмегін алуға жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
2) заң көмегін алуға жүгінген адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, ал заң көмегін алуға өкілі жүгінген жағдайда – өкілдің өкілеттіктерін куәландыратын құжаттың да атауы мен деректемелері;
3) құқықтық консультация беру түрінде заң көмегін алу үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері;
4) заң көмегін алуға жүгінген тұлғаның немесе оның өкілінің тұрғылықты жері;
5) құқықтық проблеманың мәні;
6) көрсетілген заң көмегінің мәні: ауызша немесе жазбаша консультация беру, арызды, шағымды, өтінішхатты және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау;
7) заң көмегін алуға жүгіну күні;
8) заң көмегі көрсетілген күні;
9) заң көмегін көрсету ұзақтығы;
10) заң көмегін алған тұлғаның қолтаңбасы;
11) адвокаттың қолтаңбасы көрсетіледі.
6. Тізілімнің негізінде адвокат құқықтық консультация беру бойынша атқарылған жұмыс туралы ай сайын акт жасайды, онда:
1) адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты;
2) тегін заң көмегі көрсетілген адамдардың саны;
3) ауызша немесе жазбаша берілген заң консультацияларының саны;
4) жасалған құқықтық сипаттағы жазбаша құжаттардың саны;
5) заң көмегі көрсетілген сағаттың жалпы саны;
6) төленуге жататын жалпы сома;
7) адвокаттың қолтаңбасы көрсетіледі.
Құқықтық консультация беру бойынша атқарылған жұмыс туралы акті мен тізілімді адвокаттар аумақтық алқасының мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуді ұйымдастыруға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы тексереді және адвокаттар аумақтық алқасының төралқасына атқарылған жұмыс туралы есеппен бірге ұсынады.
Есептік ай ішіндегі құқықтық консультация беру бойынша атқарылған жұмыстар актісінің көшірмелері мен құқықтық консультация беруді есепке алу тізілімі адвокаттың іс-қағаздарына қоса тіркеледі.
7. Іс жүргізудің тиісті сатыларында адвокаттың нақты іс бойынша жұмыс істеу ұзақтығы мынадай:
1) екі бағытта адвокаттың тергеу және өзге де іс-әрекеттерді жүргізу орнына жол жүруге, сот отырыстарына қатысуға, қамауға алынған немесе әкімшілік ұстауға алынған адамға баруға;
2) тергеу немесе өзге іс-әрекеттердің басталуын күтуге;
3) сот отырысының басталуын және ол кейінге қалдырылған жағдайда жалғасуын күтуге;

5. Учет бесплатной юридической помощи лицам, указанным в пункте 4 настоящих Правил в виде правового консультирования, ведется адвокатом в реестре учета правового консультирования (далее – реестр) в котором указываются:
1) фамилия, имя, отчество лица, обратившегося за юридической помощью;
2) наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность лица, обратившегося за юридической помощью, а в случае обращения за юридической помощью представителя – также и документа, удостоверяющего полномочия представителя;
3) наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания юридической помощи в виде правового консультирования;
4) место жительства лица, обратившегося за юридической помощью, или его представителя;
5) суть правовой проблемы;
6) суть оказанной юридической помощи: оказание устной или письменной консультации, составление заявления, жалобы, ходатайства и других документов правового характера;
7) дата обращения за юридической помощью;
8) дата оказания юридической помощи;
9) продолжительность оказания юридической помощи;
10) подпись лица, получившего юридическую помощь;
11) подпись адвоката.
6. На основании реестра адвокат ежемесячно составляет акт о выполненной работе по правовому консультированию, в котором указываются:
1) фамилия, имя, отчество адвоката;
2) число лиц, которым оказана бесплатная юридическая помощь;
3) число устных или письменных юридических консультаций;
4) число составленных письменных документов правового характера;
5) общее число часов оказания юридической помощи;
6) общая сумма, подлежащая оплате;
7) подпись адвоката.
Акт о выполненной работе по правовому консультированию и реестр проверяется руководителем структурного подразделения территориальной коллегии адвокатов, ответственного за организацию оказания гарантированной государством юридической помощи, и представляются в президиум территориальной коллегии адвокатов вместе с отчетом о выполненной работе.
Копии акта о выполненной работе по правовому консультированию и реестра учета правового консультирования за отчетный месяц приобщаются к делопроизводству адвоката.
7. Продолжительность занятости адвоката по конкретному делу на соответствующих стадиях производства определяется с учетом времени:
1) проезда адвоката к месту проведения следственных и иных действий, участия в судебных заседаниях, посещения лица, содержащегося под стражей или подвергнутого административному задержанию, в обоих направлениях;
2) ожидания начала следственного или иного действий;
3) ожидания начала судебного заседания и его продолжения в случае отложения;

4) қылмыстық іс жүргізудің сотқа дейінгі сатыларында іс материалдарымен, оның ішінде ұстау хаттамасымен, бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулымен, күдіктінің, айыпталушының немесе қорғаушының өзінің қатысуымен жүргізілген тергеу іс-әрекеттер хаттамаларымен, күдіктіге және (немесе) айыпталушыға ұсынылған не ұсынылуы тиіс болған құжаттармен танысуға;
5) қылмыстық, азаматтық іс және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің тиісті сатыларында іс материалдарымен, сот отырыстарының хаттамаларымен танысуға;
6) өтінішхаттарды, арыздарды, сот отырыстарының хаттамаларына ескертулерді, іс бойынша жеке, апелляциялық, кассациялық, қадағалау және өзге шағымдарды жасауға;
7) қорғау желісін әзірлеу және іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша консультация беру үшін қамауға алынған немесе әкімшілік ұстауға ұшыраған адамға баруға жұмсалған уақытты ескеріле отырып айқындалады.
8. Қамауға алынған күдіктімен немесе айыпталушымен не әкімшілік ұстауға, алып келуге, ішкі істер органына (полицияға) мәжбүрлеп әкелуге ұшыраған адаммен кездесу кезінде адвокаттың жұмыс істеу уақыты адвокаттың кездесу орнына екі бағытта жол жүру уақытын (растайтын құжаттар бар болған кезде), өтуге рұқсат қағазын ресімдеуді, қорғалушының шығуын күту, уақытша ұстау изоляторының кездесу бөлмесінің немесе тергеу кабинетінің босау уақытын ескере отырып, ішкі істер органдарының тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторларының немесе арнайы қабылдағыштарының анықтамалары бойынша белгіленеді.
9. Нақты іс материалдарымен танысу, өтінішхаттарды, арыздарды, апелляциялық, кассациялық және өзге де шағымдарды жасау ұзақтығын мынадай мән-жайлардың кемінде біреуі орын алған кезде оның іс жүзіндегі күрделілігін ескере отырып тиісті орган айқындайды:
1) тағылған қылмыстардың саны мен ауырлығы;
2) күдіктілердің, айыпталушылардың, сотталушылардың саны;
3) іс материалдарының көлемі.
10. Іс бойынша бас сот талқылауы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда, егер адвокат осы уақытта басқа адамдарға заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпесе, бас сот талқылауының жалғасуын күтудің, бірақ бір күннен аспайтын уақытына ақы төленуі тиіс.
11. Адвокат басқа жерге жол жүре отырып заң көмегін көрсеткен жағдайда, егер ол осы күні басқа істер бойынша іс жүргізуге қатыспаса, іс бойынша сот талқылауының ұзақтығына қарамастан, толық жұмыс күні үшін ақы төленеді.

4) ознакомления на досудебных стадиях уголовного процесса с материалами дела, в том числе с протоколом задержания, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами следственных действий, произведенных с участием подозреваемого, обвиняемого или самого защитника, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться подозреваемому и (или) обвиняемому;
5) ознакомления с материалами дела на соответствующих стадиях производства по уголовному, гражданскому делу и делу об административном правонарушении, с протоколами судебных заседаний;
6) составления ходатайств, заявлений, замечаний на протоколы судебных заседаний, частных, апелляционных, кассационных, надзорных и иных жалоб по делу;
7) посещения лица, содержащегося под стражей или подвергнутого административному задержанию, для выработки линии защиты и консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу.
8. Продолжительность занятости адвоката при свидании с подозреваемым или обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию), определяется по справкам следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел, выдаваемым с учетом времени проезда адвоката к месту свидания в обоих направлениях (при наличии подтверждающих документов), оформления пропуска, ожидания вывода подзащитного, освобождения комнаты свиданий или следственного кабинета изолятора временного содержания.
9. Продолжительность ознакомления с материалами конкретного дела, составления ходатайств, заявлений, апелляционной, кассационной и иных жалоб определяется соответствующим органом с учетом фактической сложности дела при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
1) количества и тяжести вменяемых преступлений;
2) количества подозреваемых, обвиняемых, подсудимых;
3) объема материалов дела.
10. В случае отложения главного судебного разбирательства по делу на другое время либо на другой день в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, оплате подлежит время ожидания, продолжения главного судебного разбирательства, но не более одного дня, если адвокат в это время не оказывал иные виды юридической помощи другим лицам.
11. В случае оказания адвокатом гарантированной государством юридической помощи с выездом в другую местность, оплата производится за полный рабочий день, независимо от продолжительности судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.

12. Оған қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізілетін күдікті, айыпталушы, сотталушы, сотталған адам Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 72-бабының не Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 589-бабының тәртібімен тағайындалған адвокаттан бас тартқан жағдайда, адвокаттың іс материалдарымен танысуға, кездесу кезінде заң көмегін көрсетуге, осындай бас тартуды іс жүргізу ресімдеуіне жұмсаған уақыты, сондай-ақ басқа жерге жол жүрген жағдайда іссапар және басқа да шығыстары төленуге жатады.
13. Адвокаттар көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу мөлшерлемесі бойынша мынадай мөлшерде жүргізіледі:
1) мына:
тергеуге дейінгі тексеру, тергеу, анықтау сатыларында және ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасауға күдіктілердің, айыпталушылардың қорғаушылары ретінде сот талқылауларына, сондай-ақ аталған қылмыстардың нәтижесінде жәбірленген адамдардың өкілдері ретінде қатысқан кезде;
Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексі 114-бабының 1-тармағында және 304-бабында тізбеленген адамдардың өкілдері ретінде азаматтық істер бойынша қатысқан кезде;
әкімшілік жауапқа тартылатын адамды әкімшілік ұстау сәтінен бастап әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған кезде;
«Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 1-тармағында тізбеленген адамдарға құқықтық консультация беру түрінде заң көмегін көрсету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін жалақының ең аз мөлшерінің 1/21 бөлігі;
2) ауыр қылмыстарды жасаған күдікті, айыпталушы адамдардың қорғаушылары ретінде, сондай-ақ аталған қылмыстардың салдарынан жәбірленген адамдардың өкілдері ретінде тергеуге дейінгі тексеру, тергеу, анықтау және сот талқылауларына қатысу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленетін жалақысының ең аз мөлшерінің 1/15 бөлігі;
3) аса ауыр қылмыстарды жасаған күдікті, айыпталушы адамдардың қорғаушылары ретінде, сондай-ақ аталған қылмыстардың салдарынан жәбірленген адамдардың өкілдері ретінде тергеуге дейінгі тексеру, тергеу, анықтау және сот талқылауларына қатысу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін жалақының ең аз мөлшерінің 1/10 бөлігі.
Адвокаттың анықтаушының, анықтау органының, тергеушінің, прокурордың, соттың немесе қылмыстық іс бойынша судьяның шешімдері мен іс-әрекеттеріне шағымдарды жасау, қылмыстық, азаматтық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізумен байланысты апелляциялық, кассациялық, қадағалау және өзге де шағымдарды жасау уақытына ақы төлеу осы тармақтың тиісінше екінші, жетінші және сегізінші абзацтарында белгіленген мөлшерлерде жүргізіледі.

12. При отказе подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного либо лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, от адвоката, назначенного в порядке статьи 72 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан либо статьи 589 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела, оказание юридической помощи при свидании, процессуальное оформление такого отказа, а также командировочные и другие расходы в случае выезда в другую местность.
13. Оплата гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатами, производится по часовой ставке, исчисляемой в размере:
1) 1/21 минимального размера заработной платы, устанавливаемого законодательством Республики Казахстан, при участии:
на стадиях доследственной проверки, следствия, дознания и в судебных разбирательствах в качестве защитников лиц, подозреваемых, обвиняемых в совершении преступлений небольшой и средней тяжести, а также в качестве и представителей лиц, потерпевших вследствие указанных преступлений;
по гражданским делам в качестве представителей лиц, перечисленных в пункте 1 статьи 114 и статье 304 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
по делам об административных правонарушениях с момента административного задержания лица, привлекаемого к административной ответственности, или составления протокола об административном правонарушении;
при оказании юридической помощи в виде правового консультирования лицам, перечисленным в пункте 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности»;
2) 1/15 минимального размера заработной платы, устанавливаемого  законодательством Республики Казахстан, при участии на стадиях доследственной проверки, следствия, дознания и в судебных разбирательствах в качестве защитников лиц, подозреваемых, обвиняемых в совершении тяжких преступлений, а также представителей лиц, потерпевших вследствие указанных преступлений;
3) 1/10 минимального размера заработной платы, устанавливаемого  законодательством Республики Казахстан, при участии на стадиях доследственной проверки, следствия, дознания и в судебных разбирательствах, в качестве защитников лиц, подозреваемых, обвиняемых в совершении особо тяжких преступлений, а также представителей лиц, потерпевших вследствие указанных преступлений.
Оплата времени составления адвокатом жалоб на решения и действия дознавателя, органа дознания, следователя, прокурора, суда или судьи по уголовному делу, апелляционной, кассационной, надзорной и иных жалоб, связанных с ведением уголовного, гражданского дела или дела об административном правонарушении, производится в размерах, установленных соответственно абзацами вторым, седьмым и восьмым настоящего пункта.

14. Қазақстан Республикасы Қылмыстық iс жүргiзу кодексiнiң 68-бабында белгiленген мерзiм аяқталатын, кейiнге қалдыруға болмайтын жағдайда түнгi уақытта күдіктіге, айыпталушыға жауап алу барысында заң көмегін көрсетудің әрбiр сағатына, қорғалушыға тағылған қылмыстың санатына байланысты осы Қағидалардың 13-тармағының тиісінше екінші, жетінші және сегізінші абзацтарымен белгiленген бiр жарым мөлшерден төмен болмайтын ақы төленедi.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық iс жүргiзу кодексiнiң 68-бабында белгiленген мерзiм аяқталатын демалыс және мереке күндерi күдіктіден немесе айыпталушыдан жауап алу барысында күдіктіге, айыпталушыға заң көмегін көрсетудің әрбiр сағатына қорғалушыға тағылған қылмыстың санатына байланысты осы Қағидалардың 13-тармағының екінші, жетінші және сегізінші абзацтарымен белгiленгеннен екі еседен кем емес мөлшерде ақы төленедi.
15. Адвокаттың күдіктімен не қамауға алынған айыпталушымен, не әкімшілік ұстауға алынған адаммен жұмыс істеу уақыты адвокаттың екі бағытта жол жүруін ескере отырып, кез-келген іс бойынша қорғалушыға тағылған қылмыстың санатына байланысты осы Қағидалардың 13-тармағының тиісінше екінші, жетінші және сегізінші абзацтарымен белгiленген мөлшерде төленедi.
Адвокаттың тергеу немесе өзге де іс-әрекеттің басталуын, сот отырысының басталуын және ол кейінге қалдырылған жағдайда жалғасуын күту уақыты қаралып отырған іс бойынша Қағидалардың 13-тармағының бірінші абзацында белгіленген ақының 50 пайызы мөлшерінде төленеді.
16. Адвокаттар көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және олардың қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарын республикалық бюджет қаражатының есебінен төлеуді аумақтық әділет органдары мынадай құжаттардың:
1) 2013 жылғы 3 шiлдедегi «Мемлекет кепiлдiк берген заң көмегі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 4-тармағымен белгіленген тәртіппен аумақтық әділет органы адвокатпен жасаған мемлекет кепiлдiк берген заң көмегі туралы келісімдердің;
2) қылмыстық істер бойынша, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша, қылмыстық істі жүргізетін органдардың қаулысы, адвокатты Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 7172-баптарында80-бабының екінші бөлігінде, 408-бабының төртінші бөлігінде, 455-бабының бесінші бөлігінде, 467-1-бабында, Қазақстан Республикасы Азаматтық іс жүргізу кодексінің 114 және 304-баптарында, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 590-бабында көзделген тәртіппен тағайындау туралы азаматтық істер жөніндегі ұйғарымның;

14. Каждый час оказания юридической помощи подозреваемому, обвиняемому в ходе допроса в ночное время в случае, не терпящем отлагательства, в течение которого истекают сроки, установленные статьей 68 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, оплачивается, в зависимости от категории преступления, вменяемого подзащитному, не ниже чем в полуторном размере, установленном соответственно абзацами вторым, седьмым и восьмым пункта 13 настоящих Правил.
Каждый час оказания юридической помощи подозреваемому, обвиняемому в ходе допроса подозреваемого или обвиняемого в выходные и праздничные дни, в течение которых истекают сроки, установленные статьей 68 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, оплачивается, в зависимости от категории преступления, вменяемого подзащитному, не ниже чем в двойном размере, установленном абзацем вторым, седьмым и восьмым пункта 13 настоящих Правил.
15. Время занятости адвоката при свидании с подозреваемым либо обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, оплачивается по любому делу с учетом проезда адвоката в обоих направлениях в зависимости от категории преступления, вменяемого подзащитному, в размере, установленном соответственно абзацами вторым, седьмым и восьмым пункта 13 настоящих Правил.
Время ожидания адвокатом начала следственного или иного действия, начала судебного заседания и его продолжения в случае отложения оплачивается по рассматриваемому делу в размере 50 процентов оплаты, установленной абзацем первым пункта 13 настоящих Правил.
16. Оплата оказываемой адвокатами гарантированной государством юридической помощи и возмещение их расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета производится территориальными органами юстиции на основании следующих документов:
1) соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи, заключенного территориальным органом юстиции с адвокатом в порядке, установленном пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан «О гарантированной государством юридической помощи»;
2) постановления органов, ведущих уголовный процесс, по уголовным делам, по делам об административных правонарушениях, определения по гражданским делам о назначении адвоката в порядке, предусмотренном статьями 7172, частью второй статьи 80, частью четвертой статьи 408, частью пятой статьи 455,  статьей 467-1 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьями 114 и  304 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан,  статьей 590 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях;

3) адамды заң көмегіне ақы төлеуден босату және оның өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы қылмыстық істер бойынша, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша қаулының, соттың немесе судьяның ұйғарымның;
4) адвокаттар аумақтық алқасының адвокаттар көрсеткен заң көмегіне ақы төлеу туралы және қорғауға, өкілдік етуге байланысты шығыстарды бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы өтінімнің (бұдан әрі – Өтінім) негізінде жүргізеді.
17. Адвокаттардың аумақтық алқасы адвокаттардың олар мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсеткені және бюджет қаражаты есебінен төленуге жататын сомалар туралы өтініштерінің негізінде өтінімді жасайды, оған мынадай құжаттар:
1) қылмыстық істер бойынша - күдіктіні, айыпталушыны, сотталғанды, жәбірленушіні заң көмегіне ақы төлеуден босату туралы, адвокаттың еңбегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты оның шығыстарын республикалық бюджет қаражаты есебінен төлеу туралы қылмыстық іс жүргізетін органның қаулысы;
2) азаматтық істер бойынша – адамды заң көмегіне ақы төлеуден босату және өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы соттың немесе судьяның ұйғарымы;
3) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша – адамды заң көмегіне ақы төлеуден босату және өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы судьяның, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттігі бар органның (лауазымды тұлғаның) қаулысы;
4) құқықтық консультация беру бойынша – адвокат атқарған жұмысы туралы акт қоса беріледі.
Адвокаттардың аумақтық алқасы өтінімді жасау алдында адвокаттардың өтініштерінде олар мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсеткені және бюджет қаражаты есебінен төленуге жататын сомалар туралы қамтылған мәліметтердің дәйектілігін тексереді.
18. Адвокат тергеуге дейінгі тексеру, тергеу немесе анықтау сатыларында көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы және адвокаттың қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарын республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы қаулы адвокат тапсырысты орындағаннан кейін бір мезгілде, ал тапсырыс бір айдан ұзақ уақыт орындалған кезде – әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей шығарылады және тапсырылады.
Адвокат қылмыстық іс бойынша көрсететін заң көмегіне ақы төлеу туралы және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы соттың қаулысы үкімді шығарумен не істі қосымша тергеуге жолдау немесе істі тоқтату туралы іс жүргізу шешімін қабылдаумен бір мезгілде шығарылады және тапсырылады.
Сот талқылауы бір айдан аса уақыт алған кезде соттың қаулысы ай сайын шығарылады.
Адвокат азаматтық іс бойынша көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және оның өкілдік етуге байланысты шығыстарын өтеу туралы ұйғарым шешім шығарумен бір мезгілде енгізіледі және тапсырылады.
Адвокаттың әкімшілік жауапқа тартылған адамға көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегі үшін ақы төлеу туралы және адвокаттың қорғауға байланысты шығыстарын өтеу туралы қаулы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыны шығарумен бір мезгілде енгізіледі және тапсырылады.
Қаулының немесе ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына қоса тіркеледі, екінші данасы аумақтық әділет органына ол шығарылғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей жолданады, үшінші данасы адвокатқа ол шығарылған күні беріледі.

3) постановления по уголовным делам, по делам об административных правонарушениях, определение суда или судьи об освобождении лица от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с его представительством, за счет средств республиканского бюджета;
4) заявки территориальной коллегии адвокатов об оплате, оказанной адвокатами юридической помощи, и о возмещении расходов, связанных с защитой, представительством, за счет бюджетных средств (далее – Заявка).
17. Заявка составляется территориальной коллегией адвокатов на основании заявлений адвокатов об оказанной ими гарантированной государством юридической помощи и суммах, подлежащих выплате за счет бюджетных средств, к которой прилагаются следующие документы:
1) по уголовным делам – постановление органа, ведущего уголовный процесс, об освобождении подозреваемого, обвиняемого, осужденного, потерпевшего от оплаты юридической помощи, оплате труда адвоката и возмещении его расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета;
2) по гражданским делам – определение суда или судьи об освобождении лица от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с представительством за счет средств республиканского бюджета;
3) по делам об административных правонарушениях – постановление судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, об освобождении лица от оплаты юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой, за счет средств республиканского бюджета;
4) по правовому консультированию – акт о выполненной адвокатом работе.
Территориальная коллегия адвокатов перед составлением заявки проверяет достоверность сведений, содержащихся в заявлениях адвокатов об оказанной ими гарантированной государством юридической помощи и суммах, подлежащих выплате за счет бюджетных средств.
18. Постановление об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом на стадиях доследственной проверки, следствия или дознания, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета выносится и вручается одновременно после выполнения адвокатом поручения, а при продолжительности выполнения поручения свыше одного месяца – не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.
Постановление суда об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом по уголовному делу, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета выносится и вручается одновременно с постановлением приговора либо принятием процессуального решения о направлении дела на дополнительное расследование или о прекращении дела.
При продолжительности судебного разбирательства свыше одного месяца постановление суда выносится ежемесячно.
Определение об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом по гражданскому делу, и о возмещении расходов адвоката, связанных с представительством, выносится и вручается одновременно с вынесением решения.
Постановление об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом лицу, привлеченному к административной ответственности, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой, выносится и вручается одновременно с вынесением постановления по делу об административном правонарушении.
Один экземпляр постановления или определения приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр направляется в территориальный орган юстиции не позднее следующего дня после его вынесения, третий экземпляр выдается адвокату в день его вынесения.

19. Адвокат қылмыстық іс жүргізудің сотқа дейінгі сатыларында, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуде көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы қаулыда:
1) қаулыны шығарған анықтаушының, тергеушінің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті лауазымды тұлғаның (бұдан әрі – тиісті орган) лауазымы, тегі, аты-жөні;
2) істің атауы;
3) заң көмегіне ақы төлеуден және қорғауға немесе өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты;
4) қылмыстық іс бойынша таңдалған бұлтартпау шарасы немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шарасы (әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасау орнына жеткізу, не әкімшілік ұстау, әкелу, жүріп-тұру еркіндігін алдын алу шектеу);
5) тапсырысты орындаған адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты, оның іс жүргізу өкілеттігін куәландыратын ордердің номері мен берілген күні;
6) адвокат қатысқан іс жүргізу күні, уақыты, орны және тергеу мен өзге іс-әрекеттердің түрлері;
7) адвокаттың іс жүргізу іс-әрекеттерінде жұмыс істеу ұзақтығы және төленуге жататын сома;
8) күнін, уақытын және төленуге жататын соманы көрсете отырып тергеу немесе іс жүргізу іс-әрекетінің басталуын күту уақыты;
9) адвокат заң көмегін көрсету үшін жол жүруге байланысты іссапарға жұмсаған күндердің саны;
10) төленуге жататын жалпы сома;
11) адвокат мүшесі болып табылатын тиісті адвокаттар алқасының толық атауы мен банк деректемелері көрсетіледі.
20. Адвокат сотта көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу туралы және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы соттың немесе судьяның қаулысында немесе ұйғарымында:
1) тиісті соттың атауы, қаулыны немесе ұйғарымды шығарған судьяның лауазымы, тегі, аты-жөні;
2) істің атауы, қарау орны мен күні;
3) заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты;
4) тапсырысты орындаған адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты, оның іс жүргізу өкілеттігін куәландыратын ордердің нөмері мен берілген күні;
5) адвокаттың іс бойынша іс жүргізудің тиісті сатысына қатысу ұзақтығы мен төленуге жататын сома;

19. В постановлении об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, на досудебной стадиях уголовного процесса, а также в производстве по делу об административном правонарушении, за счет средств республиканского бюджета указываются:
1) должность, фамилия, инициалы дознавателя, следователя или должностного лица, уполномоченного рассматривать дело об административном правонарушении (далее - соответствующий орган), вынесшего постановление;
2) наименование дела;
3) фамилия, имя, отчество лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой или представительством;
4) избранная мера пресечения по уголовному делу или мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении (доставление к месту составления протокола об административном правонарушении, либо административное задержание, привод, превентивное ограничение свободы передвижения);
5) фамилия, имя, отчество адвоката, выполнившего поручение, номер и дата выдачи ордера, удостоверяющего его полномочия на ведение дела;
6) дата, время, место производства и виды следственных и иных действий, в которых принимал участие адвокат;
7) продолжительность занятости адвоката в процессуальных действиях и сумма, подлежащая оплате;
8) продолжительность времени ожидания начала следственного или процессуального действия, с указанием даты, времени и суммы, подлежащей оплате;
9) количество дней, затраченных адвокатом на командировку, связанную с поездкой для оказания юридической помощи;
10) общая сумма, подлежащая оплате;
11) полное наименование и банковские реквизиты соответствующей коллегии адвокатов, членом которой является адвокат.
20. В постановлении или определении суда или судьи об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом в суде, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета указываются:
1) наименование соответствующего суда, должность, фамилия, инициалы судьи, вынесшего постановление или определение;
2) наименование дела, место и дата рассмотрения;
3) фамилия, имя, отчество лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством;
4) фамилия, имя, отчество адвоката, выполнившего поручение, номер и дата выдачи ордера, удостоверяющего его полномочия;
5) продолжительность участия адвоката на соответствующей стадии производства по делу и сумма, подлежащая оплате;

6) сот отырысының басталуын күту уақытының ұзақтығы мен төленуге жататын сома;
7) бас сот талқылауы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғастырылуын күту уақытының ұзақтығы;
8) заң көмегін көрсету үшін жол жүруге байланысты іссапар күндерінің саны, өтеуге жататын шығыстардың түрлері мен сомасы;
9) төленуге жататын сома;
10) адвокат мүшесі болып табылатын тиісті адвокаттар алқасының толық атауы мен банк деректемелері көрсетіледі.
21. Адвокаттың нақты іс бойынша тағайындалуы бойынша қорғау мен өкілдік етуін жүзеге асыру үшін басқа жерге іссапарға жол жүруге байланысты шығыстары мемлекет есебінен қамтылатын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлері үшін көзделген нормалар мен тәртіппен республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеуге жатады.
22. Адвокаттардың аумақтық алқасы есептік айдан кейінгі айдың 2 күніне дейінгі мерзімде, ал желтоқсан үшін – есептік айдың 15 күнінен кешіктірмей аумақтық әділет органына өтінім жолдайды.
23. Аумақтық әділет органы адвокаттардың аумақтық алқасынан келіп түскен өтінімнің және оған қоса берілген құжаттардың негізділігі мен дәйектілігін тексереді, адвокаттарға төленуі тиіс қаражатты қаржыландыруға арналған өтінім жасайды және оны есептік айдан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдайды.
Адвокаттардың аумақтық алқасы ағымдағы жылғы 15 желтоқсаннан кейін ұсынған адвокаттарға төленуге жататын қаржыны қаржыландыру республикалық бюджеттен келесі жылы бөлінетін қаражатының есебінен төленуге жатады.
24. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін қаржыландыруға жіберілетін республикалық бюджет қаражатын тиімді пайдалануын бақылауды аумақтық әділет органы жүзеге асырады.

6) продолжительность времени ожидания начала судебного заседания и сумма, подлежащая оплате;
7) продолжительность времени ожидания продолжения главного судебного разбирательства в случае его отложения;
8) количество дней командировки, связанной с выездом для оказания юридической помощи, виды и сумма расходов, подлежащих возмещению;
9) сумма, подлежащая оплате;
10) полное наименование и банковские реквизиты соответствующей коллегии адвокатов, членом которой является адвокат.
21. Возмещению за счет средств республиканского бюджета подлежат расходы адвокатов, связанные с выездом в командировку в другую местность для осуществления защиты и представительства по назначению по конкретному делу, по нормам и в порядке, предусмотренном для работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государства.
22. Территориальная коллегия адвокатов направляет заявку в территориальный орган юстиции в срок до 2 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, а за декабрь - не позднее 15 числа отчетного месяца.
23. Территориальный орган юстиции проверяет обоснованность и достоверность заявки и приложенных к нему документов, поступивших из территориальной коллегии адвокатов, составляет заявку на финансирование средств, подлежащих выплате адвокатам, и направляет ее в Министерство юстиции Республики Казахстан не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь - не позднее 20 числа отчетного месяца.
Финансирование средств, подлежащих выплате адвокатам, по сводному отчету, представленному территориальной коллегией адвокатов по истечении 15 декабря текущего года, подлежат оплате за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
24. Контроль за эффективным использованием средств республиканского бюджета, направляемых на финансирование гарантированной государством юридической помощи, осуществляется территориальными органами юстиции.