Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 18 қыркүйек N 1408. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1405 Қаулысымен.
"Бюджет жүйесі туралы" 1999 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Үкіметі резервтік қорының қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 22 сәуірдегі N 620  P970620_  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 16, 138-139-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметі резервтік қорының қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 22 сәуірдегі N 620 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 18 желтоқсандағы N 1300  P981300_  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 48, 435-436-құжат).
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен бірлесіп, бір ай мерзімде қолданылып жүрген заң актілеріне оларды "Бюджет жүйесі туралы" 1999 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру мақсатында өзгерістер енгізу жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізсін.
4. Жергілікті атқарушы органдар бір ай мерзімде Жергілікті атқарушы органдардың резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібін әзірлесін және бекітсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 18 қыркүйектегі
N 1408 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің
қаражатын пайдаланудың тәртібі
Осы Тәртіп Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражатын бөлудің және пайдаланудың ретін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіпте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген және бір жолғы сипаттағы көлденең шығыстарды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша бөлінетін қаражат;
көлденең шығыстар - ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде күні бұрын жоспарлау мүмкін емес және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығыстар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің құрамындағы қаражат - Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің құрамында көзделетін және сот шешімдері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бөлінетін қаражат;<*>
төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резерв - жергілікті бюджетке түсетін ағымдағы түсімдермен және ағымдағы қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген бекітілген жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыруға арналған қайтарымды негізде төмен тұрған бюджеттерге бөлінетін Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің құрамында көзделетін қаражат;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражатын алушы - республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі не облыстың, Астана немесе Алматы қаласының әкімі.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен P011210_

Об утверждении Правил использования средств резерва Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 1999 года № 1408. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 декабря 2004 года N 1405 (вступает в силу с 1 января 2005 года).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.12.2004 № 1405 (вступает в силу с 01.01.2005).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств резерва Правительства Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 года № 620 "Об утверждении Порядка использования средств резервного фонда Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 16, ст. 138-139);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года № 1300 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 года № 620 "Об утверждении порядка использования средств резервного фонда Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 48, ст. 435-436).
3. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по внесению изменений в действующие законодательные акты в целях приведения их в соответствие с Законом Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе".
4. Местным исполнительным органам в месячный срок разработать и утвердить Правила использования средств резерва местных исполнительных органов.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 1999 года № 1408
Правила
использования средств резерва
Правительства Республики Казахстан
Настоящие Правила определяют порядок выделения и использования средств резерва Правительства Республики Казахстан.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
резерв Правительства Республики Казахстан - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые по решению Правительства Республики Казахстан для финансирования непредвиденных расходов единовременного характера;
непредвиденные расходы - расходы, которые невозможно было запланировать при формировании республиканского бюджета на текущий финансовый год в силу их непредвиденности, и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
средства в составе резерва Правительства Республики Казахстан для погашения обязательств Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов и их территориальных подразделений - средства, предусматриваемые в составе резерва Правительства Республики Казахстан и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ для погашения обязательств Правительства Республики Казахстан или центральных государственных органов и их территориальных подразделений по решениям судов;
специальный резерв для кредитования нижестоящих бюджетов - средства, предусматриваемые в составе резерва Правительства Республики Казахстан, выделяемые нижестоящим бюджетам на возвратной основе на финансирование расходов утвержденных местных бюджетов, не обеспеченных текущими поступлениями в местный бюджет и финансированием дефицита местного бюджета в течение текущего финансового года;
получатель средств резерва Правительства Республики Казахстан - администратор республиканских бюджетных программ либо аким области, города Астаны или Алматы. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .

2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражаты есебінен қаржыландырылатын бір жолғы сипаттағы көлденең шығыстарға мынадай шаралар:
1) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, бұлар:
төтенше жағдайлардың пайда болуы нәтижесінде зардап шеккендерге материалдық көмек көрсету;
зардап шеккендер үшін уақытша тұруға және тамақтануға орындар дайындау және ұстау;
шұғыл қимыл жасайтын авариялық-құтқару және авариялық-қалпына келтіру бөлімшелерін құтқарудың техникалық құралдарымен, жабдықтармен және жарақтармен қосымша жарақтандыру;
төтенше жағдайлар аймағына күштер мен құралдардың тасымалдануын қамтамасыз ету;
2) сот шешімдері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеу;<*>
3) төмен тұрған бюджеттерді ағымдағы қаржы жылы ішінде несиелендіру жатады;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын өзге де күтілмеген шығыстар.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ 4) тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің  2000.02.12. N 230 қаулысымен.   P000230_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен.   P011210_
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражатын
бөлудің және пайдаланудың тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің  резервінен қаражат бөлуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде, заңдармен белгіленген тәртіппен жүргізілетін қаржыландыруды ашу арқылы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің шығыстары мен несиелендіруі құрамында осы мақсаттарға бекітілген мөлшерлер шегінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жүзеге асырады, онда алушы, бөлінетін қаражаттың көлемі мен оларды пайдаланудың мақсаттары, сондай-ақ қаражат қайтарымды негізде бөлінген жағдайда, оларды берудің шарттары мен қайтарудың мерзімдері көрсетіледі.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражатының қатаң арнаулы мақсаты болады және осы Тәртіпте және резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде көзделмеген мұқтаждарға пайдалануға болмайды.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерін дайындаған кезде мынадай шарттар:
1) республикалық бюджетте ағымдағы қаржы жылына арналған қаржының болмауы;
2) сот шешімдері бойынша Үкіметтің және орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеу жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметтің резерв қаражатына қажеттілік ағымдағы қаржы жылында пайда болуы және олардың қажеттілігі алушының бұрынғы міндеттемелерімен байланысты болмауы ескеріледі.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен.   P011210_

2. К непредвиденным расходам единовременного характера, финансируемым за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, относятся следующие мероприятия:
1) ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, которая включает:
оказание материальной помощи пострадавшим в результате возникновения чрезвычайных ситуаций;
развертывание и содержание временных пунктов проживания и питания для пострадавших;
дополнительное оснащение аварийно-спасательных и аварийно-восстановительных подразделений экстренного реагирования техническими средствами спасения, оборудованием и снаряжением;
обеспечение перевозок сил и средств в зону чрезвычайных ситуаций;
2) погашение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и их территориальных подразделений по решениям судов;
3) кредитование нижестоящих бюджетов в течение текущего финансового года.
4) иные непредвиденные расходы, определяемые решениями Правительства Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 февраля 2000 г. N 230 P000230_ ; от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .
2. Порядок выделения и использования средств резерва
Правительства Республики Казахстан
3. Выделение средств из резерва Правительства Республики Казахстан осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан в пределах размеров, утвержденных в составе расходов и кредитования республиканского бюджета на соответствующий финансовый год на эти цели, посредством открытия финансирования, производимого в установленном законодательством порядке на основании решения Правительства Республики Казахстан, в котором указываются получатель, объем выделяемых средств и цели их использования, а также, в случае выделения средств на возвратной основе, условия их предоставления и сроки возврата.
4. Средства резерва Правительства Республики Казахстан имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и в решении Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва.
5. При подготовке решений Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан учитываются следующие условия:
1) отсутствие ассигнований в республиканском бюджете на текущий финансовый год;
2) потребность в средствах резерва Правительства Республики Казахстан возникла в текущем финансовом году, и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами получателя, за исключением случаев погашения обязательств Правительства и центральных государственных органов и их территориальных подразделений по решениям судов. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .

6. Бөлінген несие толық өтелгеннен кейін күшін жоятын, Үкіметтің арнайы резервінен, төмен тұрған бюджеттерге несие бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті шешімдерінің негізінде жыл аяқталғанға дейін күшін жояды.
3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше
жағдайларды жоюға қаражат бөлу
7. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы өтініштерді Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі қарайды. Бұл ретте туындаған төтенше жағдайдың аймақтық немесе ғаламдық ауқымы болуы керек.
8. Негіздемелік материалдарды берудің тәртібін және олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі айқындайды.
9. Аймақтық және ғаламдық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою қажет болған кезде, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі төтенше жағдайларды жоюға арналған қаражатты бөлу туралы шешімнің жобасын заңдармен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
10. Жергілікті ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою жергілікті атқарушы органдардың резервтер қаражатының есебінен қаржыландырылуы керек.
4. Сот шешімдері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің
және орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық
бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеуге қаржы бөлу<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тараудың атауы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен.   P011210_
11. Сот шешімдері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеу, соттың атқарушы құжаттары болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерв қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.<*>
Қолданыстағы заңдардағы көзделген негіздемелер болған жағдайда сот шешімдері бойынша төлемдер жүргізуге міндетті орталық мемлекеттік органдар және олардың аумақтық бөлімшелері осы шешімдерге барлық сот сатыларында шағым беруге тиіс.
Орталық мемлекеттік органдар және олардың аумақтық бөлімшелері шағым берілген сот кесімдерінің көшірмелерін республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне беруі тиіс.
Орталық мемлекеттік органдар және олардың аумақтық бөлімшелері өздерінің заңсыз қабылдаған кесімдері үшін, сондай-ақ өздерінің лауазымды адамдарының әкімшілік басқару саласындағы заңсыз іс-әрекеттері үшін оларға "Әкімшілік шығыстар" бағдарламасы бойынша бөлінген ақшамен жауап береді.<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен.   P011210_

6. Решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства утрачивают силу на основании соответствующих решений Правительства Республики Казахстан до истечения года, за исключением решений Правительства Республики Казахстан о выделении кредитов нижестоящим бюджетам из специального резерва Правительства, которые утрачивают силу после полного погашения выделенного кредита.
3. Выделение средств на ликвидацию чрезвычайных
ситуаций природного и техногенного характера
7. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера ходатайства о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан рассматривает Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям. При этом возникшая чрезвычайная ситуация должна иметь региональный или глобальный масштаб.
8. Порядок представления обосновывающих материалов и их перечень определяются Агентством Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
9. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения о выделении средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций.
10. Ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера местного масштаба должна финансироваться за счет средств резервов местных исполнительных органов.
4. Выделение средств на погашение обязательств Правительства
Республики Казахстан и центральных государственных органов и их
территориальных подразделений по решениям судов <*>
Сноска. В название главы внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .
11. Погашение обязательств Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов и их территориальных подразделений по решениям судов обеспечивается за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан при наличии судебных исполнительных документов.
Центральные государственные органы и их территориальные подразделения, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
Центральные государственные органы и их территориальные подразделения должны представлять администратору республиканской бюджетной программы копии обжалуемых судебных актов.
Центральные государственные органы и их территориальные подразделения за свои неправомерно принятые акты, а также за неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления отвечают деньгами, выделенными им по программе "Административные расходы". <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .

12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің міндеттемелерін өтеуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі заңдармен белгіленген тәртіппен дайындайды.
13. Орталық мемлекеттік органдардың және олардың бөлімшелерінің міндеттемелерін өтеуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын тиісті орталық мемлекеттік орган заңдармен белгіленген тәртіппен дайындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.14. N 1210 қаулысымен P011210_
5. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін
арнайы резервтен қаражат бөлу және оларды пайдалану
14. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіруге арнайы резервтен қаражат бөлу үшін облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне тиісті негіздемелерімен және есептемелерімен бірге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы өтініш тапсырады.
15. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі берілген өтініштің негізінде, сондай-ақ ұқсас мәселелер бойынша бұрын қабылданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері мен төмен тұрған бюджеттерге бұрын берілген несиелер туралы деректерді ескере отырып, төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резервтен қаражат бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіруге арнайы резервтен қаражат бөлу үшін:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерін несиелендіру үшін көзделген сомалардың болуы;
2) жергілікті өкілді органдардың шешімдерімен бекітілген және жергілікті бюджетке түсетін ағымдағы түсімдермен және белгілі бір есепті кезең үшін жергілікті бюджеттің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыруға бөлінетін қаражаттың бағыты;
3) республикалық бюджеттен бұрын берілген несие бойынша жергілікті атқарушы органдардың мерзімі өткен берешегінің болмауы міндетті шарттар болып табылады;
4) бөлінетін несиенің сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті қаржы жылына белгілеген жергілікті атқарушы органдардың қарыз алу лимиттерінің сомасынан аспауы тиіс.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ 4) тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.02.12. N 230 қаулысымен.   P000230_
16. Облыс, Астана және Алматы қаласы әкімінің өтініші бойынша оң қорытынды болған кезде, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы резервінен ақша бөлу туралы шешімнің жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.

12. Проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на погашение обязательств Правительства Республики Казахстан подготавливается Министерством финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
13. Проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на погашение обязательств центральных государственных органов и их территориальных подразделений подготавливается соответствующим центральным государственным органом в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 сентября 2001 г. N 1210 P011210_ .
5. Выделение и использование средств
из специального резерва для кредитования
нижестоящих бюджетов
14. Для выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют в Министерство финансов Республики Казахстан ходатайства о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами.
15. Министерство финансов Республики Казахстан на основании представленного ходатайства, а также исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан решений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах, дает заключение о возможности либо невозможности выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов.
Обязательными условиями для выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год, для кредитования бюджетов областей, городов Астаны и Алматы;
2) направление выделяемых средств на финансирование расходов местных бюджетов, утвержденных решениями местных представительных органов и не обеспеченных текущими поступлениями в местный бюджет и финансированием дефицита местного бюджета за определенный отчетный период;
3) отсутствие просроченной задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;
4) сумма выделяемого кредита не должна превышать сумму лимита заимствования местного исполнительного органа, установленного Правительством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 февраля 2000 г. N 230 P000230_ .
16. При положительном заключении по ходатайству акима области, городов Астаны, Алматы проект решения о выделении денег из специального резерва Правительства Республики Казахстан для кредитования нижестоящего бюджета вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан Министерство финансов Республики Казахстан.

17. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы резервінен несие берудің және қайтарудың тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
5-1. Өзге де күтілмеген шығыстарға қаражат бөлу <*>
ЕСКЕРТУ. Қаулы жаңа 5-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.02.12. N 230 қаулысымен.   P000230_
17-1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен өзге де болжанбаған шығыстарға қаражат бөлу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне тиісті негіздемелері мен есептері бар қаражат бөлу туралы өтініш ұсынады.
17-2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ұсынылған өтініштің негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Қаражатты қаржы жылының ішінде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және өзге де күтілмеген шығыстарға ұтымды бөлу мақсатында өтінішті қарау кезінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен өзге де күтілмеген шығыстарға бөлінетін қаражаттың сомасы, әрбір ағымдағы тоқсанда республикалық бюджетте табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және өзге де күтілмеген шығыстарға көзделген жылдық соманың 25%-інен аспауы тиіс. Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және өзге де күтілмеген шығыстарға қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бұрын қабылданған шешімдері есепке алынады.
17-4. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші бойынша оң қорытынды болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен өзге де күтілмеген шығыстарға қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын заңдарда белгіленген тәртіппен аталған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі дайындайды.
17-5. Облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің өтініші бойынша оң қорытынды болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен өзге де күтілмеген шығыстарға қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын заңдарда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі дайындайды.
6. Бақылау және есептілік
18. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінген қаражатты алушылар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен және мерзімде олардың пайдаланылуы, орындалған жұмыстардың көлемі мен құны туралы есеп беруі керек.

17. Порядок и условия предоставления и возврата кредита из специ ального резерва Правительства Республики Казахстан для кредитования нижестоящих бюджетов устанавливается Правительством Республики Казахстан.
5-1. Выделение средств на иные непредвиденные расходы <*>
Сноска. Правила дополнены разделом 5-1 - постановлением Правительства РК от 12 февраля 2000 г. N 230 P000230_ .
17-1. Для выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан на иные непредвиденные расходы администратор республиканских бюджетных программ, акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют в Министерство финансов Республики Казахстан ходатайство о выделении средств с соответствующими обоснованиями и расчетами.
17-2. Министерство финансов Республики Казахстан на основании представленного ходатайства дает заключение о возможности либо невозможности выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан.
При рассмотрении ходатайства в целях рационального распределения средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иных непредвиденных расходов в течение финансового года сумма средств, выделяемая из резерва Правительства Республики Казахстан на иные непредвиденные расходы, в каждом текущем квартале не должна превышать 25 процентов от годовой суммы, предусмотренной в республиканском бюджете на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иные непредвиденные расходы. При этом в расчет принимаются ранее принятые решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иные непредвиденные расходы.
17-4. При положительном заключении по ходатайству администратора республиканских бюджетных программ проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на иные непредвиденные расходы подготавливается данным администратором республиканских бюджетных программ в установленном законодательством порядке.
17-5. При положительном заключении по ходатайству акимов областей, городов Астаны и Алматы проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на иные непредвиденные расходы подготавливается Министерством финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
6. Контроль и отчетность
18. Получатели средств, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан, должны представлять отчет об их использовании, объемах и стоимости выполненных работ в порядке и сроки, установленные Министерством финансов Республики Казахстан.

19. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ай сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы Үкіметі резерв қаражатының пайдаланылуы және оның тиісті кезеңдегі қалдықтары туралы ақпарат береді.
20. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінетін қаражаттың мақсатсыз пайдаланылуы үшін алушы Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген тәртіппен жауап береді.
21. Қазақстан Республикасы Үкіметтің резервінен бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.

19. Министерство финансов Республики Казахстан ежемесячно представляет в Правительство Республики Казахстан информацию об использовании средств резерва Правительства Республики Казахстан и его остатках на соответствующий период.
20. Ответственность за нецелевое использование выделяемых средств резерва Правительства Республики Казахстан несет получатель в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
21. Контроль за целевым использованием средств из резерва Правительства Республики Казахстан осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями.