Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасында экономикалық және қаржылық бұзушылықтармен күрес саласында ынтымақтастық, сондай-ақ заңсыз өткізілген валюталық құндылықтарды қайтару туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 22 қазан N 1587
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасында экономикалық және қаржылық бұзушылықтармен күрес саласында ынтымақтастық, сондай-ақ заңсыз өткізілген валюталық құндылықтарды қайтару туралы келісімге қол қойылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Әзiрбайжан
Республикасының Үкiметi арасында экономикалық және
қаржылық бұзушылықтармен күрес саласында ынтымақтастық,
сондай-ақ заңсыз өткiзiлген валюталық құндылықтарды қайтару
туралы Келісім
Бұдан әрi "Тараптар" деп аталатын, Қазақстан Республикасының Үкiметi
мен Әзiрбайжан Республикасының Үкiметi,
мемлекеттiк егемендiгiн өзара құрметтеу принциптерiне сүйене отырып,
ұлттық заңдардың ережелерiне және өз мемлекеттерiнiң халықаралық
мiндеттемелерiн негізге ала отырып,
тең құқықтық, өзара түсiнiстiк жеке өзара тиiмдiлiк принциптерiн
басшылыққа ала отырып,
экономикалық және қаржылық, бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға және жолын кесуге, сондай-ақ, заңсыз өткiзiлген валюталық құндылықтарды қайтаруға байланысты мiндеттердi тиiмдi шешуге өзара мүдделiгiне сүйене отырып,
мына төмендегiлер туралы уағдаласты:
1-бап. Келiсiмнiң мақсаты
Экономикалық және қаржылық, заңдарды бұзушылыққа қарсы тиiмдi күрестi ұйымдастыру және Тараптар мемлекеттерiнiң аумағына заңсыз өткiзiлген валюталық, құндылықтарды қайтару мақсатында Тараптардың құзыреттi органдарының ынтымақтастығы осы Келiсiмнiң мақсаты болып табылады.
Осы Келiсiм азаматтық, отбасылық және қылмыстық iстер бойынша
құқықтық көмек көрсету туралы қолданылып жүрген халықаралық келiсiмдер
жөнiндегi Тараптардың мiндеттемелерiн қозғамайды.
2-бап. Тараптардың құзыретті органдары
Осы Келiсiмнiң Тараптардың құзыреттi органдары болып табылады:
Қазақстан Республикасының тарапынан - Мемлекеттік кiрiс министрлiгi,
Iшкi iстер министрлiгi.
Әзiрбайжан Республикасының тарапынан - Iшкi iстер министрлiгi, Қаржы
министрлiгі, Ұлттық Банк, Мемлекеттiк Кеден комитетi, Бас мемлекеттiк
салық инспекция немесе екi жағдайда да осы Келiсiмнiң қолданылу кезеңiнде
Тараптардың жоғарыда аталған құзыреттi органдардың уәкiлеттi кез келген
тұлғасы не органы болып табылады.
Құзыреттi органдардың ресми атауы өзгерген жағдайда, Тараптар ол
туралы дипломатиялық арналар бойынша бiр-бiрiн дереу хабардар етедi.

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики о сотрудничестве в сфере борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями, а также возвращении незаконно перемещенных валютных ценностей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 1999 года N 1587
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Подписать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики о сотрудничестве в сфере борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями, а также возвращении незаконно перемещенных валютных ценностей.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Азербайджанской Республики о сотрудничестве в сфере борьбы с
экономическими и финансовыми нарушениями, а также возвращении
незаконно перемещенных валютных ценностей
Правительство Республики Казахстан и Правительство Азербайджанской Республики, в дальнейшем именуемые "Сторонами",
исходя из принципов взаимного уважения государственного суверенитета,
основываясь на положениях национального законодательства и международных обязательств своих государств,
руководствуясь принципами равноправия, взаимопонимания и взаимной выгоды,
исходя из взаимной заинтересованности в эффективном решении задач, связанных с предупреждением, выявлением и пресечением экономических и финансовых нарушений, а также возвращением незаконно перемещенных валютных ценностей,
договорились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
Предметом настоящего Соглашения является сотрудничество компетентных органов Сторон с целью организации эффективной борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями и возвращения валютных ценностей, незаконно перемещенных на территорию государств Сторон.
Настоящее Соглашение не затрагивает обязательств Сторон по действующим международным соглашениям о предоставлении правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам.
Статья 2. Компетентные органы Сторон
В целях настоящего Соглашения компетентными органами Сторон являются:
со стороны Республики Казахстан - Министерство государственных доходов, Министерство внутренних дел;
со стороны Азербайджанской Республики - Министерство внутренних дел, Министерство финансов, Национальный банк, Государственный Таможенный комитет, Главная государственная налоговая инспекция или в обоих случаях любое лицо либо орган, уполномоченный в период действия настоящего Соглашения осуществлять функции вышеуказанных компетентных органов Сторон.
В случае изменения официального наименования или реорганизации компетентных органов Сторон, они незамедлительно уведомляют об этом друг друга по дипломатическим каналам.

3-бап. Ынтымақтастық нысандары
Осы Келiсiмнiң аясында Тараптар ынтымақтастықтың мынадай нысандарын:
1) экономикалық және қаржылық бұзушылық туралы ақпарат алмасуда;
2) экономикалық және қаржылық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу, сондай-ақ заңсыз өткiзiлген валюталық құндылықтарды қайтару жөнiнде шаралар қолданған кезде өзара iс-қимыл жасауда;
3) ұлттық, қаржы жүйелерi туралы қаржылық-экономикалық заңдарға енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулар туралы, сондай-ақ қаржылық-экономикалық заңдарды бұзушылықтардың, алдын алу, анықтау және жолын кесу жөнiнде әдiстемелiк ұсыныстар туралы ақпарат алмасуда;
4) жұмыс топтарын құруды, өкiлдер, сарапшылар алмасуды және кадрларды оқытуды қоса алғанда, ынтымақтастық процессiнде туындайтын мәселелердi жедел қарауда;
5) қаржылық және экономикалық бұзушылықтарға қарсы күрес проблемалары бойынша ғылыми-практикалық, конференциялар мен семинарларды ұйымдастыруда және өткiзуде пайдаланады.
Ұлттық қаржылық жүйелерi және қаржылық-экономикалық, заңдарды
бұзушылық туралы ақпарат алмасу мемлекеттiк құпиялар туралы Тараптардың
заңдарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн iске асырумен байланысты мәселелер бойынша
құзыреттi органдары бiр-бiрiне тiкелей қызмет етедi.
4-бап Тараптардың өзара iс-қимыл жасауы
Тараптардың құзыреттi органдары қаржылық-экономикалық бұзушылықтардың
алдын алу, анықтау және жолын кесу, сондай-ақ заңсыз өткiзiлген валюталық
құндылықтарды қайтару жөнiнде өзара iс-қимыл жасайтын болады.
5-бап. Құқықтық сипаттағы ақпарат алмасу
Тараптардың құзыреттi органдары қаржылық-экономикалық саланы
реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң қабылдануы, оларға өзгерiстер
мен толықтыруларды енгізiлу туралы жүйелi түрде ақпарат алмасуды жүзеге
асырады.
6-бап. Ақпараттық қамтамасыз ету мәселелерi бойынша
ынтымақтастық
Тараптардың құзыреттi органдары қаржылық-экономикалық заңдарды
бұзушылыққа қарсы күрестi күшейту мақсатында ақпараттық жүйенi құру және
жұмыс істеу мәселелерi бойынша тәжiрибе, әдiстемелiк және ғылыми
материалдар алмасуды жүзеге асырады, бiр-бiрiне қажеттi ақпаратты өтеусiз
тегін бередi.
7-бап. Тәжiрибе алмасу және кадрлар даярлауды көмек
көрсету
Тараптардың құзыретті органдары кадрларды оқыту және қайта даярлау мәселелерi бойынша өздерiнiң оқу орындарының базасында ынтымақтастық жасайды, қаржылық-экономикалық бұзушылыққа қарсы күрестiң көкейкестi мәселелерi бойынша бiрлескен ғылыми зерттеулер жүргiзедi.
Осы баптың аясында ынтымақтастықты жүзеге асырудың нақты нысандары
Тараптардың құзыретті органдары арасында жасасқан сәйкес Келiсiмдермен
айқындалады.

Статья 3. Формы сотрудничества
В рамках настоящего Соглашения Стороны используют следующие формы сотрудничества:
1) обмен информацией об экономических и финансовых нарушениях;
2) взаимодействие при принятии мер по предупреждению, выявлению и пресечению экономических и финансовых нарушений, а также возвращению незаконно перемещенных валютных ценностей;
3) обмен информацией о национальных финансовых системах, об изменениях и дополнениях, внесенных в соответствующее законодательство государств Сторон, а также о методических рекомендациях по предупреждению, выявлению и пресечению экономических и финансовых нарушений;
4) оперативное рассмотрение вопросов, возникающих в процессе сотрудничества, включая создание рабочих групп, обмен представителями, экспертами и обучение кадров;
5) организация и проведение научно-практических конференций и семинаров по проблемам борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями.
Обмен информацией о национальных финансовых системах, экономических и финансовых нарушениях осуществляется с соблюдением законодательства Сторон о государственных секретах.
По вопросам, связанным с реализацией положения настоящего Соглашения, компетентные органы сотрудничают друг с другом непосредственно.
Статья 4. Взаимодействие Сторон
Компетентные органы Сторон будут взаимодействовать по вопросам предупреждения, выявления и пресечения экономических и финансовых нарушений, а также возвращения незаконно перемещенных валютных ценностей.
Статья 5. Обмен информацией правового характера
Компетентные органы Сторон осуществляют регулярный обмен информацией о принятых нормативных правовых актах, регулирующих финансово-экономическую сферу, внесении изменений и дополнений в них.
Статья 6. Сотрудничество по вопросам информационного
обеспечения
Компетентные органы Сторон осуществляют обмен опытом, методическими и научными материалами по вопросам создания и функционирования информационных систем с целью организации борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями, безвозмездно предоставляют друг другу необходимую информацию.
Статья 7. Обмен опытом и оказание помощи в
подготовке кадров
Компетентные органы Сторон сотрудничают по вопросам обучения и переподготовки кадров на базе своих учебных заведений, проводят совместные научные исследования по актуальным вопросам борьбы с экономическими и финансовыми нарушениями.
Конкретные формы реализации сотрудничества в рамках настоящей статьи определяются соответствующими соглашениями, заключенными между компетентными органами Сторон.

8-бап. Сұрау салудың нысандары және мазмұны
Сұрау салу жазбаша нысанда немесе телетайп, факсимельдiк немесе
компьютерлiк байланыстар арқылы жiберiледi. Кезек күттірмейтiн жағдайларда
сұрау салу дереу растама алу арқылы ауызша және жазбаша нысанда берілуi
мүмкiн. Телетайп, факсимельдiк немесе компьютерлiк байланыстарды
пайдаланған жағдайда сұралатын құзыретті орган жазбаша нысанда растама
талап етуi мүмкiн.
Жәрдемдесу туралы сұрау салу мыналарды қамтуы тиiс:
а) сұрау салушы Тараптардың құзыретті органының атауын;
б) сұралатын Тараптың құзыреттi органының атауын;
в) iстi қысқаша баяндау және сұрау салуды негіздеудi;
г) сұрау салуды тиiсiнше орындауға қажеттi кез келген басқа да
ақпаратты.
9-бап. Сұрау салуды орындау
Сұрау салу ол алынған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей орындалады. Қажет болған жағдайда сұрау салуды орындаудың мерзiмi Тараптардың құзырет органдарының өзара келiсiмi бойынша ұзартылуы мүмкiн. Сұрау салу сұралатын Тараптың мемлекетiнің күшi бар заңдарында белгiленген тәртiппен орындалады.
Сұралатын Тараптардың құзыретті органы қажет болған жағдайда қосымша ақпарат сұратуы мүмкiн.
Сұрау салуды қанағаттандыру мүмкiн болмаған жағдайда сұралатын Тараптың құзыретті органы бұл жөнінде сұраушы Тараптың құзыреттi органына дереу хабарлайды.
Егер осындай сұрау салу сұралатын Тараптың егемендiгiне немесе
қауiпсiздiгіне нұқсан келтiретiн болса, не заңдарына қайшы келсе, сұрау
салуды орындаудан толығымен немесе iшiнара бас тартылады.
Тараптардың сұрау салуын орындауын бас тартудың себептерi сұраушы
Тараптың құзыреттi органына жазбаша нысанда хабардар етiледi.
10-бап. Сұрау салуды орындау кезiнде өзара түсiнiстiк
Сұралатын Тараптың құзыретті органы сұраушы Тараптың құзыретті
органының өкiлеттi өкiлiн, егер бұл сұралатын Тарап мемлекетiнiң заңдарына
қайшы келмесе, өз мемлекетiнiң аумағында сұрау салуды орындауға қатысуға
рұқсат етедi.
11-бап. Тiл
Ақпарат алуға сұрау салу және оған жауап Тараптардың өзара келiсілген
тілде жасалады.
12-бап. Ақпаратты пайдалану
Тараптардың құзыреттi органы осы Келiсiмнiң ережелерiн орындауға
байланысты ақпараттың құпиялығына кепiлдiк бередi.
Осы Келiсiмнiң аясында алынған ақпаратты аталмыш ақпаратты берген
құзыреттi органның жазбаша келiсiмінсiз үшiншi Тарапқа беруге болмайды.
13-бап. Заңсыз аударылған валюталық құндылықтарды
қайтару механизмi
Заңсыз аударылған валюталық құндылықтарды қайтару механизмi
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша анықталады.

Статья 8. Форма и содержание запроса
Запрос направляется в письменной форме или путем телетайпной, факсимильной или компьютерной связи.
В неотложных случаях запрос может быть передан в устной форме с незамедлительным письменным подтверждением.
При использовании телетайпной, факсимильной и компьютерной связи запрашиваемый компетентный орган может затребовать подтверждение в письменной форме.
Запрос о содействии должен содержать:
а) наименование компетентного органа запрашивающей Стороны;
б) наименование компетентного органа запрашиваемой Стороны;
в) краткое изложение сути дела и обоснование запроса;
г) любую другую информацию, необходимую для надлежащего выполнения запроса.
Статья 9. Исполнение запроса
Запрос исполняется не позднее одного месяца с даты его получения. В случае необходимости срок исполнения запроса может быть продлен по взаимному согласию компетентных органов Сторон. Запрос исполняется в порядке, установленном действующим законодательством государства запрашиваемой Стороны.
Компетентный орган запрашиваемой Стороны в случае необходимости может запросить дополнительную информацию.
В случае невозможности удовлетворения запроса компетентный орган запрашиваемой Стороны незамедлительно сообщает об этом компетентному органу запрашивающей Стороны.
В исполнении запроса отказывается полностью или частично, если исполнение такого запроса может нанести ущерб суверенитету или безопасности, либо противоречит действующему законодательству государства запрашиваемой Стороны.
Причины отказа в исполнении запроса доводятся в письменной форме компетентному органу запрашивающей Стороны.
Статья 10. Взаимопонимание при выполнении запроса
Компетентный орган запрашиваемой Стороны рассматривает возможности участия полномочных представителей компетентного органа запрашивающей Стороны в исполнении запроса на территории своего государства, если это не противоречит действующему законодательству государства запрашиваемой Стороны.
Статья 11. Язык
Запрос на получение информации и ответ на него составляются на языке, согласованном компетентными органами Сторон.
Статья 12. Использование информации
Компетентные органы Сторон гарантируют конфиденциальность информации, связанной с выполнением положений настоящего Соглашения.
Информация, полученная в рамках настоящего Соглашения, не может быть передана третьей стороне без письменного согласия компетентного органа Стороны, предоставившего данную информацию.
Статья 13. Механизм возвращения незаконно перемещенных
валютных ценностей
Механизм возвращения незаконно перемещенных валютных ценностей определяется по взаимному согласованию компетентных органов Сторон.

14-бап. Шығындар
Тараптардың құзыретті органдары өзара уағдаластық бойынша осы
Келiсiмнiң ережелерiн жүзеге асыруға байланысты барлық шығындарды көтередi.
15-бап. Келiсiмдi жүзеге асыру жөнiндегі қосымша шаралар
Тараптардың құзыреттi органдарының өкiлдерi қажет болған жағдайда осы
Келiсiмнiң ережелерiн орындауға байланысты мәселелердi талқылау мақсатында
екi жақты кездесулер өткiзедi.
16-бап. Өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
Осы келiсiмге жекелеген хаттамалармен рәсiмделетін Тараптардың өзара
келiсiмi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн және осы
Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
17-бап. Таластар және келiспеушiлiктер
Осы Келiсiмнiң ережелерiн қолдануға немесе түсiнiк беруге байланысты туындаған барлық таластар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында келiссөз және кеңес арқылы шешiледi.
Қорытынды ережелер
Осы Келiсiмге Тараптардың оны күшiне енгізуге қажеттi iшкi
мемлекетішiлiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама
алынған күннен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiмнiң қолданылуы Тараптардың бiреуi екiншi Тараптан оның
қолданылуын тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап 6
ай өткеннен кейiн доғарылады.
1999 жылғы "___"______________ __________ қаласында екi данада,
әрқайсысы қазақ, әзiрбайжан және орыс тiлдерiнде жасалды, бұл ретте бүкiл
мәтiндердiң күшi бiрдей. Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде
келiспеушiлiктер пайда болған жағдайда, Тараптар орыс тiлiндегi мәтiндi
басшылыққа алатын болады.
Қазақстан Республикасының        Әзірбайжан Республикасының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

Статья 14. Затраты
Компетентные органы Сторон по взаимной договоренности несут все затраты, связанные с реализацией положений настоящего Соглашения.
Статья 15. Дополнительные меры по реализации положений
Соглашения
Представители компетентных органов Сторон могут проводить при необходимости двусторонние встречи с целью обсуждения вопросов, связанных с реализацией положений настоящего Соглашения.
Статья 16. Внесение изменений и дополнений
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения по взаимному согласию Сторон, которые будут оформляться отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 17. Споры и разногласия
Все споры и разногласия, возникшие в связи с применением или толкованием положений настоящего Соглашения будут решаться путем переговоров и консультаций между сторонами.
Заключительные положения
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.
Действие настоящего Соглашения прекращается по истечении 6 месяцев со дня получения одной из сторон письменного уведомления другой Стороны о желании прекратить его действие.
Совершено в г. ___________ "___" __________ 1999 года в двух экземплярах, каждый на казахском, азербайджанском и русском языках, при этом все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения используется текст на русском языке.
За Правительство                         За Правительство
Республики Казахстан                   Азербайджанской Республики