Қазақстан халықтары Ассамблеясының стратегиясын iске асыру жөнiндегi 2002-2003 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі 2002 жылғы 8 қазан N 154-ө
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан халықтары Ассамблеясының стратегиясы мен Қазақстан халықтары Ассамблеясының ережесi туралы" 2002 жылғы 26 сәуiрдегi N 856 Жарлығын iске асыру мақсатында:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан халықтары Ассамблеясының стратегиясын iске асыру жөнiндегi 2002-2003 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Іс-шаралар жоспары) бекiтiлсiн.
2. Тиiстi орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары
Iс-шаралар жоспарының iске асырылуын қамтамасыз етсiн және Қазақстан
Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiне жыл
сайын, 20 маусым мен 20 желтоқсаннан кешiктiрмей Іс-шаралар жоспарының
орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм
министрлiгi Қазақстан Республикасының Yкiметiне жыл сайын, 30 маусым мен
30 желтоқсаннан кешiктiрмей Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жиынтық
ақпарат ұсынсын.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
2002 жылғы 8 қазандағы
N 154 өкiмiмен
бекiтiлген
Қазақстан халықтары Ассамблеясының стратегиясын iске асыру
жөнiндегi 2002-2003 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары
__________________________________________________________________
р/с|        Iс-шара        |  Аяқталу  |  Орындалуына   |Орындалу
N |                       |  нысаны   |    жауапты     | мерзімі
___|_______________________|___________|________________|_________
1             2                 3            4             5
__________________________________________________________________
1. Қазақстан халықтары Ассамблеясының қызметiн қамтамасыз ету
жөнiндегi негiзгi iс-шаралар
1.1  Қазақстан халықтары   Қазақстан     МАКМ, ҚХА        2002 жыл
Ассамблеясының        Республикасы  кеңесі (келiсiм  2003 жыл
(бұдан әрi - ҚХА)     Үкiметiнiң    бойынша),        (белгілен-
сессияларын өткiзудi  қаулысы       облыстар мен     ген мер-
қамтамасыз ету                      Алматы, Астана   зімде)
қалаларының
әкімдері
1.2  Қазақстан халықтары   Қазақстан     Облыстар мен     2003 жыл-
Ассамблеясы страте-   Республикасы  Алматы, Астана   дың
гиясының негiзгi      Президенті-   қалаларының      І тоқсаны
мiндеттерiне сәйкес   нің Әкімші-   әкімдері
Қазақстан халықтары   лігіне
кiшi Ассамблеясының   ақпарат
аймақтық даму
жоспарларын әзiрлеу
1.3  Қазақстан халықтары   Бұйрық,       МАКМ, облыстар   2002 жыл-
Ассамблеясының        шешiмдер      мен Алматы,      дың
стратегиясын түсiн-                 Астана           IV тоқсаны
дiру мен насихаттау                 қалаларының      2003 жыл
жөнiндегi жұмысты                   әкiмдерi         ішінде
ұйымдастыру
1.4  Қазақстан Республи-   Бұйрық        МАКМ, ҚХА        2003 жыл-
касында Достық                      кеңесі           дың
үйлерін құру жөнінде                (келiсiм         І тоқсаны
ұсынымдар әзірлеу                   бойынша)

О плане мероприятий по реализации стратегии Ассамблеи народов Казахстана на 2002-2003 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 октября 2002 года N 154-р
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 856 U020856_ "О стратегии Ассамблеи народов Казахстана и положении об Ассамблее народов Казахстана":
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации стратегии Ассамблеи народов Казахстана на 2002-2003 годы (далее - План мероприятий).
2. Руководителям соответствующих центральных и местных исполнительных органов обеспечить реализацию Плана мероприятий и представлять Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан ежегодно, не позднее 20 июня и 20 декабря, информацию о выполнении Плана мероприятий.
3. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан представлять Правительству Республики Казахстан ежегодно, не позднее 30 июня и 30 декабря, сводную информацию о выполнении Плана мероприятий.
Премьер-Министр
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 8 октября 2002 года N 154-р
План мероприятий по реализации стратегии
Ассамблеи народов Казахстана
на 2002-2003 годы
___________________________________________________________________________
N  !       Мероприятие        !  Форма     ! Ответственный  !  Срок
п/п !                          !завершения  ! за исполнение  !исполнения
---------------------------------------------------------------------------
1 !           2              !     3      !        4       !     5
---------------------------------------------------------------------------
1. Основные мероприятия по обеспечению деятельности
Ассамблеи народов Казахстана
1.1  Обеспечить проведение     Постановление  МКИОС, Совет АНК   2002 год
сессий Ассамблеи народов  Правительства  (по согласова-     2003 год
Казахстана (далее - АНК)  Республики     нию), акимы        (в установ
Казахстан      областей и         ленные
гг. Алматы,        сроки)
Астаны
1.2  Разработка региональных   Информация в   Акимы областей     I квартал
планов развития малой     Администрацию  и гг. Алматы,      2003 года
Ассамблеи народов         Президента     Астаны
Казахстана в соответствии Республики
с основными задачами      Казахстан
Стратегии Ассамблеи
народов Казахстана
1.3  Организация работы по     Приказ,        МКИОС, акимы       IV квартал
разъяснению и пропаганде  решения        областей и         2002 года
стратегии Ассамблеи                      гг. Алматы,        в течение
народов Казахстана                       Астаны             2003 года
1.4  Разработка рекомендаций   Приказ         МКИОС, Совет       I квартал
по созданию Домов дружбы                 АНК (по            2003 года
в Республике Казахстан                   согласованию)

2. Қазақстандық сәйкестiктi қалыптастыру жөнiндегi iс-шаралар
2.1  Қазақстан халқының    Қазақстан     МАКМ, ҚХА кеңесi 2003
тарихы мен мәдениетi  Республикасы  (келiсiм         жылдың
туралы бiлiмдi        Президентi-   бойынша), БҒМ    IV тоқсаны
тарату, тарихи        нің
мұраны сақтау және    Әкімшілігіне
этникалық топтардың   ақпарат
ұлттық ерекшелiгi
мен өзара iс-қимыл
дәстүрлерiн одан әрi
дамыту жөнiндегi
iс-шараларды өткiзу
(жеке жоспары
бойынша)
2.2  Мынадай:               Қазақстан    МАКМ, ҚХА кеңесі 2003
а) Қазақстан халық-    Республика-  (келiсiм         жылдың
тарының достығы;       сының        бойынша),        ІІ тоқсаны
ә) Қазақстан халық-    Үкіметіне                     2003
тарының тiлдерi        ақпарат                       жылдың
республикалық                                        IV тоқсаны
фестивальдарын
өткiзу
2.3  Республика облыс-       Бұйрық,     МАКМ, облыстар   2003
тары бойынша ұлттық     шешімдер    мен Алматы,      жылдың
театрлардың театрлық                Астана қалала-   ІІ тоқсаны
гастрольдерiн және әр               рының әкімдері
түрлi ұлт өкiлдерi
суретшiлерiнiң,
қолөнер шеберлерiнiң
көрмелерiн өткiзудi
қамтамасыз ету
2.4  Әр түрлi ұлт өкiлде-    Қазақстан   МАКМ, Астана     2003
рiнiң жастарын өнерпаз  Республика. қаласының әкімі  жылдың
жастардың "Шабыт"       сының                        ІІІ
республикалық           Үкіметіне                    тоқсаны
конкурсына қатысуға     ақпарат
тарту
2.5  Жексенбiлiк мектеп-     Қазақстан   МАКМ, облыстар   2003
терде және бұқаралық    Республика- мен Алматы,      жылдың
ақпарат құралдары       сының       Астана қалала-   IV тоқсаны
арқылы дәстүрлi         Үкіметіне   рының әкімдері
отбасылық құндылықтар   ақпарат
мен салауатты өмiр
салтын насихаттау
жөнiндегi iс-шараларды
жүзеге асыру (жеке
жоспар бойынша)
2.6  Қазақстандық сәйкес-    Бұйрық      МАКМ, БҒМ, ҚХА   2003
тікті қалыптастыру                  кеңесі (келісім  жылдың
қағидаттарына орай                  бойынша)         ІІ
ұлттық-мәдени                                        тоқсаны
бірлестіктердің
жексенбiлiк мектеп-
тері туралы ережені
әзiрлеу
2.7. Ұлтаралық қатынастар    Қазақстан   МҚА (келісім     2003
проблемаларымен         Республика- бойынша), ҚХА    жылдың
айналысатын мемлекет-   сының       кеңесі (келісім  IV тоқсаны
тiк қызметкерлер үшiн   Үкіметіне   бойынша)
бiлiктiлiгiн арттыру    ақпарат
семинарларын
ұйымдастыру
2.8  Бiртұтас мемлекеттiк    Қазақстан   МАКМ             2002
тiл саясатын iске       Республика-                  жылдың
асыруға ұлттық-мәдени   сының                        IV тоқсаны
бiрлестiктердi, басқа   Үкіметіне                    2003
да үкiметтiк емес       ақпарат                      жылдың
ұйымдарды, соның iшiнде                              IV тоқсаны
мемлекеттiк тапсырыс
тетiгiн пайдалана
отырып, ана тiлдерiн
оқытатын жексенбiлiк
мектептер арқылы
тарту
2.9  Ұлттық қайта түлеу      Қазақстан   МАКМ, облыстар   2003
мектептерiнiң iс-       Республи-   мен Алматы,      жылдың
тәжiрибесiн қорыту      касының     Астана қалала-   ІІІ
мен тарату, жексенбi-   Үкіметіне   рының әкімдері   тоқсаны
лiк мектептер оқушы-    ақпарат
ларының арасында
ана тiлi мен
мемлекеттiк тiлдi
меңгеруiне байқау-кон-
курстар өткiзу
2.10 "Балдәурен" республи-   Қазақстан   БҒМ, МАКМ,       2003
калық балаларды         Республи-   облыстар мен     жылдың
сауықтыру лагерінде әр  касының     Алматы, Астана   ІІІ
түрлi ұлт өкiлдерi      Үкіметіне   қалаларының      тоқсаны
балаларының жазғы       ақпарат     әкімдері
демалыстарын
ұйымдастыру
2.11 ТМД елдерiмен шекара-   Қазақстан   Облыс әкiмдерi   2002
лық ынтымақтастық       Республика-                  жылдың
шеңберiнде этномәдени   сының                        IV
жобаларды iске асыру    Үкiметiне                    тоқсаны
ақпарат                      2003
жылдың
IV тоқсаны

2. Мероприятия по формированию казахстанской идентичности
2.1. Проведение мероприятий    Информация в   МКИОС, Совет       IV квартал
по распространению        Администрацию  АНК (по            2003 года
знаний об истории и       Президента     согласованию),
культуре казахстанского   Республики     МОН
народа, сохранению        Казахстан
исторического наследия
и дальнейшего развития
национальной
самобытности и традиций
взаимодействия этнических
групп (по отдельному
плану)
2.2. Проведение                Информация     МКИОС,             II квартал
республиканских           Правительству  Совет АНК          2003 года
фестивалей:               Республики     (по согласованию)  IV квартал
а) дружбы народов         Казахстан                         2003 года
Казахстана;
б) языков народов
Казахстана
2.3  Обеспечить проведения     Приказ,        МКИОС, акимы       II квартал
театральных гастролей     решения        областей и         2003 года
национальных театров и                   гг. Алматы,
выставок картин                          Астаны
художников, мастеров
прикладного искусства,
представителей различных
национальностей по
областям республики
2.4  Привлечение молодых       Информация     МКИОС, аким        III
представителей различных  Правительству  г. Астаны          квартал
национальностей к         Республики                        2003 года
участию в республиканском Казахстан
конкурсе творческой
молодежи "Шабыт"
2.5. Осуществление             Информация     МКИОС, акимы       IV квартал
мероприятий по пропаганде Правительству  областей и         2003 года
традиционных семейных     Республики     гг. Алматы,
ценностей и здорового     Казахстан      Астаны
образа жизни в воскресных
школах и через средства
массовой информации
(по отдельному плану)
2.6. Разработка Положения      Приказ         МКИОС, МОН,        II квартал
о воскресных школах                      Совет АНК          2003 года
национально-культурных                   (по согласованию)
объединений в
соответствии с
принципами формирования
казахстанской
идентичности
2.7. Организация семинаров     Информация     АГС (по            IV квартал
повышения квалификации    Правительству  согласованию),     2003 года
для государственных       Республики     Совет АНК (по
служащих,                 Казахстан      согласованию)
занимающихся проблемами
межнациональных отношений
2.8. Привлечение национально-  Информация     МКИОС              IV квартал
культурных объединений,   Правительству                     2002 года
других неправительствен-  Республики                        IV квартал
ных организаций к         Казахстан                         2003 года
реализации единой
государственной
языковой политики, в том
числе через воскресные
школы по изучению родных
языков с использованием
механизма государствен-
ного заказа
2.9. Обобщение и распростра-   Информация     МКИОС, акимы       III
нение опыта школ нацио-   Правительству  областей и         квартал
нального возрождения,     Республики     гг. Алматы,        2003 года
проведение смотров-       Казахстан      Астаны
конкурсов среди
учащихся воскресных школ
на знание родного и
государственного языков
2.10 Организация летнего       Информация     МОН, МКИОС,        III
отдыха детей разных       Правительству  акимы областей     квартал
национальностей           Республики     и гг. Алматы,      2003 года
в республиканском         Казахстан      Астаны
детском оздоровительном
лагере "Балдаурен"
2.11 Реализация этно-          Информация     Акимы              IV квартал
культурных проектов       Правительству  областей           2002 года
в рамках приграничного    Республики                        IV квартал
сотрудничества            Казахстан                         2003 года
со странами СНГ

3. Қоғамды одан әрi демократияландыруға жәрдемдесу
жөнiндегi iс-шаралар
3.1  Ассамблеяның ұлтара-    Қазақстан   МАКМ, ҚХА кеңесі 2002
лық қатынастар          Республи-  (келiсiм бойынша) жылдың
мәселелерi бойынша      касының                      IV тоқсаны
заң жобаларына          Үкіметіне                    2003
қоғамдық-саяси сарап-   ұсыныстар                    жылдың
тама жасауға қатысуы                                 IV тоқсаны
тетiгiн әзiрлеу
3.2  Орталық және жергi-     Қазақстан   МАКМ, ҚХА кеңесі 2003
лiктi атқарушы          Республи-  (келiсiм бойынша) жылдың
органдар, сондай-ақ     касының                      IV тоқсаны
өзге де мемлекеттiк     Үкіметіне
органдар басшыларының   ақпарат
(келiсiм бойынша)
ұлттық бiрлестiктер
активiмен кездесулер
өткiзуiн қамтамасыз ету
(жеке жоспар бойынша)
4. Ассамблеяны ұлтаралық қатынастар саласындағы мемлекеттiк
саясат институты ретiнде жетiлдiру жөнiндегi iс-шаралар
4.1  Қазақстан халықтары     Бұйрық      МАКМ, ҚХА кеңесі 2002
Ассамблеясының                     (келiсiм бойынша) жылдың
дүниежүзiлiк Интернет                                IV тоқсаны
желiсiндегi wеb-сайтын                               2003 жыл
ақпараттық қолдауды                                  ішінде
қамтамасыз ету мен
жетiлдiру
4.2  "Қазақстан халықтары    Бұйрық      МАКМ, ҚХА кеңесі 2002
энциклопедиясын"                   (келiсiм бойынша) жылдың
шығаруды қамтамасыз                                  IV тоқсаны
ету
4.3  Әлеуметтiк маңызды      Бұйрық      МАКМ             2002
әдебиеттердi басып                                   жылдың
шығару және Қазақстан                                IV тоқсаны
этностары өкiлдерiнiң
кiтаптарын шығару
4.4  Елдегi қоғамдық         Қазақстан   МАКМ, ҚХА кеңесі 2003
прогресс пен азаматтық  Республи-  (келiсiм бойынша) жылдың
татулыққа ықпал ететiн  касының                      IV тоқсаны
халықаралық конферен-   Үкіметіне
циялар, семинарлар,     ақпарат
бiлiм беру және мәдени
iс-шаралар, акциялар
өткiзу
4.5  Қазақстан Республика-   Қазақстан   МАКМ             2003
сындағы ұлтаралық       Республи-                    жылдың
ахуалды зерделеу        касының                      ІІІ
жөнінде социологиялық   Үкіметіне                    тоқсаны
зерттеулер жүргiзу      ақпарат
4.6  Мемлекеттiк ақпараттық  Бұйрық,     МАКМ, облыстар   2003
саясатты республикалық  шешімдер    мен Алматы,      жылдың
және жергiлiктi                     Астана қалала-   ІІ тоқсаны
деңгейлерде жүргiзуге               рының әкімдері
арналған мемлекеттiк
тапсырысты орналастыру
жолымен ұлттық-мәдени
бiрлестiктер жанындағы
ұлттық бұқаралық
ақпарат құралдары
қызметiн мемлекеттiк
қолдауды қамтамасыз
ету. Мемлекеттiк
тапсырысты орындайтын
жалпы ұлттық арналарда
ұлттық тiлдердегi
теле- және радио-
хабарларды шығару
және тарату
__________________________________________________________________

3. Мероприятия по содействию дальнейшей
демократизации общества
3.1  Выработка механизма       Предложения    МКИОС, Совет       IV квартал
участия Ассамблеи в       Правительству  АНК (по            2002 года
проведении общественно-   Республики     согласованию)      IV квартал
политической экспертизы   Казахстан                         2003 года
законопроектов по
вопросам межэтнических
отношений
3.2  Обеспечить проведение     Информация     МКИОС, Совет       IV квартал
встреч руководителей      Правительству  АНК (по            2003 года
центральных и местных     Республики     согласованию)
исполнительных органов,   Казахстан
а также иных
государственных органов
(по согласованию)
с активом национальных
объединений
(по отдельному плану)
4. Мероприятия по совершенствованию Ассамблеи
как института государственной политики
в сфере межэтнических отношений
4.1. Обеспечение информа-      Приказ         МКИОС, Совет       IV квартал
ционной поддержки и                      АНК (по            2002 года
совершенствование                        согласованию)      в течение
wеb-сайта Ассамблеи                                         2003 года
народов Казахстана во
всемирной сети Интернет
4.2. Обеспечение выпуска       Приказ         МКИОС, Совет       IV квартал
"Энциклопедии народов                    АНК (по            2002 года
Казахстана"                              согласованию)
4.3. Издание социально-        Приказ         МКИОС              IV квартал
значимой литературы и                                       2002 года
выпуск книг
представителей этносов
Казахстана
4.4. Проведение международных  Информация     МКИОС, Совет       IV квартал
конференций, семинаров,   Правительству  АНК (по            2003 года
образовательных и         Республики     согласованию)
культурных мероприятий,   Казахстан
акций, способствующих
общественному прогрессу
и гражданскому миру
в стране
4.5. Проведение социоло-       Информация     МКИОС              III
гических исследований по  Правительству                     квартал
изучению межэтнической    Республики                        2003 года
ситуации в Республике     Казахстан
Казахстан
4.6. Обеспечение               Приказ,        МКИОС, акимы       II квартал
государственной           решения        областей и         2003 года
поддержки деятельности                   гг. Алматы,
национальных средств                     Астана
массовой информации при
национально-культурных
объединениях путем
размещения госзаказа на
проведение государственной
информационной политики на
республиканском и местном
уровнях. Производство и
распространение на
общенациональных каналах,
выполняющих госзаказ,
теле- и радиопередач на
национальных языках (по
отдельному плану)
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)