2003-2005 жылдардың жазғы каникул кезеңiнде балалар мен жасөспiрiмдердiң демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 22 сәуірдегі N 70-ө өкімі
Жазғы каникул кезiнде балалар мен жасөспiрiмдердiң демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру, олардың шығармашылық дамуы үшiн қажеттi жағдайлар жасау, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылығының, қылмыс жасауының және қадағалаусыз қалуының алдын алу мақсатында:
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi:
1) мектептен тыс ұйымдарда қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыруға жергiлiктi деңгейде көзделген қаражат, сондай-ақ демеушiлiк және қайырымдылық көмектер тарту есебiнен жазғы каникул кезiнде балалар мен жасөспiрiмдер демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастырсын және өткiзсiн;
2) жазғы кезеңде балалар мен жасөспiрiмдер демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру жөнiндегi облыстық, қалалық және аудандық комиссияларды құрсын;
3) барлық лагерь мен демалыс аймағын есепке алуды жүргiзсiн, оларды заңнамаға сәйкес лицензиялауды, бос және иесiз лагерьлердiң болуына жол бермей, оларды толық пайдалануды қамтамасыз етсiн;
4) облыстардың, қалалардың және аудандардың ерекшелiктерiн, экономикалық жағдайларын, ата-аналар мен балалардың ұйымдасқан демалысқа сұраныстарын ескере отырып, 2003-2005 жылдарға арналған балалар мен жасөспiрiмдер демалысы, сауықтырылуы және жұмыспен қамтылуы бағдарламаларын әзiрлесiн және бекiтсiн;
5) бiрiншi кезектегi тәртiппен жетiм балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың, атаулы әлеуметтiк көмек алуға құқығы бар отбасылар, көп балалы, толық емес, аз қамтылған отбасылар балаларының, экологиялық қолайсыз аудандарда тұратын балалардың, мүгедек және даму мүмкiндiктерi шектеулi балалардың демалысы мен сауықтырылуын ұйымдастыруды қамтамасыз етсiн;
6) жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, мектептен тыс ұйымдардың жанындағы тамақтандыратын және тамақтандырмайтын күндiзгi уақыттағы лагерьлердi, еңбек және демалыс лагерьлерiн, мектеп орманшылығын, көркейту және көгалдандыру жөнiндегi жасақтарды ұйымдастырсын;
7) барлық үлгiдегi лагерьлер желiсiн көбейту, олардың қызметiн жақсарту, педагог және басқа да мамандармен қамтамасыз ету, оларда балалардың болуы үшiн қажеттi материалдық-техникалық және тұрмыстық жағдай жасау жөнiнде тұрақты түрде шаралар қабылдасын;
8) еңбек заңнамасына сәйкес каникул кезiнде жасөспiрiмдердi жұмыспен қамтуды, олар үшiн жеңiл еңбектiң уақытша жұмыс орындарын ұйымдастыруды қамтамасыз етсiн;

Об организации отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков в период летних каникул на 2003-2005 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 апреля 2003 года N 70-p
В целях создания необходимых условий для организации отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков, их творческого развития во время летних каникул, а также профилактики правонарушений, преступности и безнадзорности несовершеннолетних:
1. Акимам областей, городов Астаны и Алматы, Министерству образования и науки Республики Казахстан:
1) обеспечивать организацию и проведение отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков во время летних каникул за счет средств, предусмотренных на реализацию программ дополнительного образования во внешкольных организациях на местном уровне, а также привлечения спонсорской и благотворительной помощи;
2) формировать областные, городские и районные комиссии по организации отдыха, оздоровления, занятости детей и подростков в летний период;
3) проводить учет всех лагерей и зон отдыха, обеспечивать их лицензирование в соответствии с законодательством, полную эксплуатацию, не допуская наличия пустующих и бесхозных лагерей;
4) разрабатывать и утверждать программы отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков на 2003-2005 годы с учетом особенностей областей, городов и районов, экономических условий, потребностей родителей и детей в организованном отдыхе;
5) в первоочередном порядке обеспечивать организацию отдыха и оздоровления детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, многодетных, неполных, малообеспеченных семей, детей, проживающих в экологически неблагополучных районах, детей-инвалидов и детей с ограниченными возможностями в развитии;
6) организовывать лагеря дневного пребывания с питанием и без питания при общеобразовательных школах, внешкольных организациях, лагеря труда и отдыха, школьные лесничества, отряды по благоустройству и озеленению;
7) постоянно принимать меры по увеличению сети лагерей всех типов и улучшению их деятельности, обеспечению педагогическими и другими кадрами, созданию необходимых материально-технических и бытовых условий для пребывания в них детей;
8) обеспечивать занятость подростков, организацию для них временных рабочих мест по легкому труду в период каникул в соответствии с трудовым законодательством;

9) балалардың өмiрi мен денсаулығын, олардың судағы қауiпсiздiгiн, сондай-ақ балалардың сауықтыру ұйымдарында өртке қарсы қауiпсiздiктiң сақталуын қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жастар ұйымдары мен мәдениет ұйымдарының жазғы кезеңде балалар мен жасөспірiмдердiң жазғы демалысын өткізуге, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыруға қатысуына жәрдемдессiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.02.13.
N 37 өкімімен .
2-1. Қазақстан Республикасының Ақпарат министрлiгі бұқаралық ақпарат құралдарында балалар мен жасөспiрiмдердiң жазғы демалысына, сауықтырылуына және жұмыспен қамтылуына дайындық пен оларды өткiзу барысының жариялануын қамтамасыз етсiн. <*>
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.02.13. N 37 өкімімен .
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
1) балаларды тасымалдау қауiпсiздiгiн және балаларды сауықтыру ұйымдарында қоғамдық тәртiптiң сақталуын қамтамасыз етсiн;
2) жазғы каникул кезiнде жолдар мен көшелерде балалардың жарақат алуын азайтатын алдын алу шараларын қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi:
1) жазғы сауықтыру ұйымдарының санитарлық-гигиеналық жай-күйiн тұрақты бақылауды жүзеге асырсын, олар орналасқан жерлердегi санитарлық-эпидемиологиялық қолайлылықты қадағалаудың тиiстi деңгейiн қамтамасыз етсiн;
2) балалар мен жасөспiрiмдерге медициналық қызмет көрсетудiң, оларды тамақтандыру мен сауықтырудың ұйымдастырылуын бақылауды қамтамасыз етсiн;
3) санитарлық-гигиеналық нормалар мен ережелерге сай емес үй-жайларда балалардың сауықтыру лагерьлерiн ашуға жол бермесiн.
5. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгi:
1) жазғы кезеңде балалармен және жасөспiрiмдермен жұмыс iстеуге спорт ұйымдарының қатысуын қамтамасыз етсiн;
2) балалар мен жасөспiрiмдер үшiн спорттық-бұқаралық, сауықтыру iс-шараларын өткiзудi ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi жазғы мектеп каникулы басталғанға дейiн балалар демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру орындарының өртке қарсы жай-күйін тексеруді жүргізсін, олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар әзірлесін.
7. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр

9) обеспечивать сохранность жизни и здоровья детей, их безопасность на водах, а также противопожарную безопасность в детских оздоровительных организациях.
2. Министерству культуры Республики Казахстан содействовать участию молодежных организаций и организаций культуры в проведении летнего отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков в летний период. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 13 февраля 2004 г. N 37-р .
2-1. Министерству информации Республики Казахстан обеспечивать освещение в средствах массовой информации о ходе подготовки и проведения летнего отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 2-1 - распоряжением Премьер-Министра РК от 13 февраля 2004 г. N 37-р .
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1) обеспечивать безопасность перевозки детей и охрану общественного порядка в детских оздоровительных организациях;
2) принимать профилактические меры, снижающие детский травматизм на дорогах и улицах в период летних каникул.
4. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
1) осуществлять постоянный контроль за санитарно-гигиеническим состоянием летних оздоровительных организаций, обеспечивать должный уровень надзора за санитарно-эпидемиологическим благополучием в местах их дислокации;
2) обеспечивать контроль за медицинским обслуживанием детей и подростков, организацией их питания и оздоровления;
3) не допускать открытия детских оздоровительных лагерей в помещениях, не соответствующих санитарно-гигиеническим нормам и правилам.
5. Агентству Республики Казахстан по туризму и спорту:
1) обеспечивать участие организаций спорта в работе с детьми и подростками в летний период;
2) организовывать проведение спортивно-массовых, оздоровительных мероприятий для детей и подростков.
6. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям ежегодно до начала летних школьных каникул проводить проверки противопожарного состояния мест организации отдыха, оздоровления и занятости детей, разрабатывать мероприятия, направленные на обеспечение их пожарной безопасности.
7. Контроль за выполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Премьер-Министр