"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 12 ақпандағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 14 наурыздағы N 40-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 12 ақпандағы Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет нормативтік құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (келісім бойынша) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (келісім бойынша) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді қабылдасын және Қазақстан Республикасының Үкіметін қабылданған шаралар туралы хабардар етсін.
Премьер-Министр                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2009 жылғы 14 наурыздағы
N 40-ө өкімімен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық
қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009
жылғы 12 ақпандағы Заңын іске асыру мақсатында қабылдануы
қажет нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
N
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындалуына жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
1.
"Банкті ашуға рұқсат беру, сондай-ақ банктер бағалы қағаздар рыногында жүзеге асыратын қызметті, банктік және өзге операцияларды лицензиялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 121 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
2.
Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтер, олардың нормативтік мәндері және есептеу әдістемесі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
3.
Ислам банктерінің пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің нысандарын және оны ұсыну мерзімдерін бекіту туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
4.
Ислам банкін таңдау және оған инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша және таратылатын ислам банкінің инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелерінің есебінен сатып алынған мүлікті беру ережесін бекіту туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
5.
Ислам бағалы қағаздары проспектісіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
6.
Исламдық жалдау сертификаттарын шығарудың, орналастырудың, айналымға енгізудің және өтеудің талаптарын белгілеу туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
7.
Исламдық арнайы қаржы компаниясын құруға және оның қызметіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
8.
Исламдық арнайы қаржы компаниясының ерікті қайта ұйымдастырылуына немесе таратылуына рұқсат беру ережесін бекіту туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
9.
Эмитент пен ислам бағалы қағаздар ұстаушыларының өкілі арасында жасалған ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілінің функциялар мен міндеттерді орындау тәртібін, оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі мен мән-жайларын белгілеу туралы
ҚҚА басқармасының қаулысы
ҚҚА (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
10.
Исламдық арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
ҰБ басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
11.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына исламдық арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есепке алуы және қаржылық есептілікті жасауы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҰБ басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚҚА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
ҰБ  - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 12 февраля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского финансирования"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 40-р
1. Утвердить прилагаемый перечень нормативных правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации Закона Республики Казахстан от 12 февраля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского финансирования" (далее - перечень).
2. Агентству Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (по согласованию) и Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) принять соответствующие ведомственные нормативные правовые акты согласно перечню и проинформировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах
Премьер-Министр                            К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 14 марта 2009 года № 40-р
Перечень
нормативных правовых актов, принятие которых необходимо
в целях реализации Закона Республики Казахстан от 12 февраля
2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
организации и деятельности исламских банков и организации
исламского финансирования"
п/п
Наименование нормативного
правового акта
Форма акта
Государствен-
ный орган,
ответственный
за исполнение
Срок
исполне-
ния
1
2
3
4
5
1.
О внесении изменений и
дополнений в постановление
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 30
апреля 2007 года № 121 "Об
утверждении Правил выдачи
разрешения на открытие
банка, а также
лицензирования банковских и
иных операций, деятельности
на рынке ценных бумаг,
осуществляемых банками"
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
2.
Об утверждении Инструкции о
пруденциальных нормативах
для исламских банков, их
нормативных значениях и
методике расчетов
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
3.
Об утверждении форм
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
исламскими банками и сроков
ее представления
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
4.
Об утверждении Правил выбора
исламского банка и передачи
ему имущества,
приобретенного за счет
денег, привлеченных по
договору об инвестиционном
депозите, и обязательств по
инвестиционным депозитам
ликвидируемого исламского
банка
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
5.
Об установлении требований к
проспекту выпуска исламских
ценных бумаг
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
6.
Об установлении условий
выпуска, размещения,
обращения и погашения
исламских арендных
сертификатов
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
7.
Об установлении требований к
созданию и деятельности
исламской специальной
финансовой компании
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
8.
Об утверждении Правил выдачи
разрешения на добровольную
реорганизацию или ликвидацию
исламской специальной
финансовой компании
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
9.
Об установлении требований к
содержанию договора о
представлении интересов
держателей исламских ценных
бумаг, заключаемого между
эмитентом и представителем
держателей исламских ценных
бумаг, порядка исполнения
функций и обязанностей
представителем держателей
исламских ценных бумаг,
порядка и случаев досрочного
прекращения его полномочий
Постановление
Правления АФН
АФН (по
согласованию)
Март
2009 года
10.
Об утверждении Инструкции по
ведению бухгалтерского учета
исламскими специальными
финансовыми компаниями
Постановление
Правления НБ
НБ (по
согласованию)
Март
2009 года
11.
О внесении изменений и
дополнений в некоторые
постановления Правления
Национального Банка
Республики Казахстан по
вопросам бухгалтерского
учета и составления
финансовой отчетности
исламскими специальными
финансовыми компаниями
Постановление
Правления НБ
НБ (по
согласованию)
Март
2009 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
НБ  - Национальный Банк Республики Казахстан