Ықтимал жер сілкіністері аймақтарында құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 44-ө Өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 173 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Азаматтық қорғаныс туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 мамырдағы Заңына сәйкес және Алматы қаласында, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарында ықтимал жер сілкіністерінен адам шығыны мен залалды азайту мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес ықтимал жер сілкіністерінің зардаптарын жоюға бөлінетін күштер мен құралдар құрамы бекітілсін сәйкес лауазымдар бойынша бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, алты ай мерзімде Қазақстандағы жер сілкіністерінің зардаптарын жою, Алматы қаласында, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарында жойқын жер сілкіністері туындаған кезде зардап шеккен халықты және материалдық құндылықтарды көшіру жөніндегі іс-қимылдардың республикалық жоспарын әзірлесін.
3. Қазақстандағы ықтимал жойқын жер сілкіністеріне ден қоюға Қазақстан Республикасының күштері мен құралдарын басқару органдарының әзірлігі мақсатында:
1) Қазақстан Республикасының күштер мен құралдарды бөлетін орталық және жергілікті атқарушы органдары үш ай мерзімде бекітілген күштер мен құралдарға сәйкес жер сілкіністерінің зардаптарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлеуді қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі:
халықты хабардар етудің республикалық жүйесінің дереу пайдалануға ұдайы әзір болуын қолдауды қамтамасыз етсін;
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігімен бірлесіп, бұқаралық ақпарат құралдары, ұялы байланыс операторлары, кәбілді телевизия, сымды радио, сондай-ақ адамдар көп болатын жерлердегі халықты терминалдық ақпараттандыру кешендерінің иелері арқылы хабарландыру сигналдарын және шұғыл ақпарат беру мәселелерін пысықтасын;
ірі ауқымды ықтимал жер сілкіністері жағдайында құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізу мәселелерін пысықтау мақсатында үш жылда бір рет оқу-жаттығу өткізсін;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі сейсмикалық қауіпті өңірлердегі жалпы білім беру ұйымдарында жер сілкінісі жағдайындағы іс-әрекет ережелері мен тәртібін оқытуды қамтамасыз етсін және практикалық дағдыларын меңгерту бойынша тұрақты жаттығуларды өткізсін;

О порядке организации и проведения спасательных и других неотложных работ в зонах возможных землетрясений
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 44-р. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 173
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 мая 1997 года «О гражданской обороне» и в целях снижения человеческих жертв и ущерба от возможных землетрясений в городе Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях:
1. Утвердить состав сил и средств, выделяемых для ликвидации последствий возможного землетрясения, согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан совместно с заинтересованными центральными и местными исполнительными органами в шестимесячный срок разработать республиканский план действий по ликвидации последствий землетрясений в Казахстане, эвакуации пострадавшего населения и материальных ценностей при возникновении разрушительных землетрясений в городе Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях.
3. В целях готовности органов управления сил и средств Республики Казахстан к реагированию на возможные разрушительные землетрясения в Казахстане:
1) центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан, выделяющим силы и средства, обеспечить в трехмесячный срок разработку планов действий по ликвидации последствий землетрясений в соответствии с утвержденными силами и средствами;
2) Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
обеспечить поддержание в постоянной готовности к немедленному использованию республиканской системы оповещения населения;
отработать совместно с Министерством связи и информации Республики Казахстан вопросы передачи сигналов оповещения и экстренной информации через средства массовой информации, операторов сотовой связи, кабельного телевидения, проводного радио, а также владельцев терминальных комплексов информирования населения в местах массового пребывания людей;
один раз в три года проводить учения с целью отработки вопросов организации и ведения спасательных и других неотложных работ в условиях возможных крупномасштабных землетрясений;
3) Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить обучение в общеобразовательных организациях в сейсмоопасных регионах правилам и порядку действий в условиях землетрясения, проводить регулярные тренировки по отработке практических навыков;

4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ірі ауқымдағы ықтимал жер сілкіністері жағдайында құқықтық тәртіптің қорғалуын қамтамасыз ету, тонау, мемлекеттік, қоғамдық және азаматтардың жеке мүлкін талан-таражға салу фактілерінің жолын кесу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін;
5) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі:
ауыр инженерлік және көліктік техниканы, материалдарды, жабдықтарды жеткізу үшін ауыр жүк көтеретін ұшақтарды қабылдауды қамтамасыз ететін әуеайлақтарды белгілесін және аталған жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру жөнінде өзара іс-қимыл жоспарын пысықтасын;
орталық атқарушы органдармен және Алматы қаласының, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарының жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, темір жол көлігі, әуе кемелері техникасы мен авариялық-құтқару құралымдарының механизмдері үшін тиеу-түсіру және зардап шеккен халықты, материалдық құндылықтарды көшіру пункттерін айқындасын;
теміржол көлігінде тиеу-түсіру құрылғыларын, тиеу және түсіру пункттеріне автокөлік кіреберістерін қамтамасыз етсін;
темір жолдар мен әуеайлақтарда авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау үшін қажетті күштер мен құралдардың нормалық санын айқындасын;
6) орталық атқарушы органдар, Алматы қаласының, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарының жергілікті атқарушы органдары:
жер сілкінісі жағдайындағы іс-қимылдар дайындығы мен тәртібі ережелеріне халықты, барлық деңгейдегі басшыларды оқытуды тұрақты жүзеге асырсын, оқу-жаттығуларды және машықтануларды, оның ішінде хабарлау сигналдары бойынша жүйелі түрде өткізсін, әрбір отбасыны тиісті жадынамамен немесе нұсқаулықпен қамтамасыз етсін, осы білімдерді бұқаралық ақпарат құралдарында белсенді насихаттасын;
әрбір елді мекенде, ғимаратта және құрылыста қауіпсіз бару жерлерін, тиісті көрсеткіштер орнатып, көшіру жолдарын айқындасын, жойқын жер сілкінісінің қаупі мен туындауы кезінде ғимараттар мен құрылыстардан адамдарды шығарудың практикалық амалдарын пысықтасын;
7) орталық және жергілікті атқарушы органдар жойқын жер сілкіністері туындаған кезде Азаматтық қорғаныстың авариялық-құтқару қызметі, құралымдары күштерінің іс-қимылдарға тұрақты әзірлігін қолдауды қамтамасыз етсін;

4) Министерству внутренних дел Республики Казахстан разработать план мероприятий по обеспечению охраны общественного порядка, пресечению фактов мародерства, хищений государственного, общественного и личного имущества граждан в условиях возможных крупномасштабных землетрясений;
5) Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
определить аэродромы, обеспечивающие прием самолетов большой грузоподъемности для доставки тяжелой инженерной и транспортной техники, материалов, оборудования и отработать планы взаимодействия по организации перевозок указанных грузов;
определить совместно с центральными исполнительными органами и местными исполнительными органами города Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей пункты погрузки-разгрузки для железнодорожного транспорта, воздушных судов техники и механизмов аварийно-спасательных формирований и эвакуации пострадавшего населения, материальных ценностей;
обеспечить погрузочно-разгрузочные устройства на железнодорожном транспорте, автотранспортные подъезды к пунктам погрузки и разгрузки;
определить нормативное количество сил и средств, необходимых для выполнения аварийно-восстановительных работ на железнодорожных путях и аэродромах;
6) центральным исполнительным органам, местным исполнительным органам города Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей:
постоянно осуществлять обучение населения, руководителей всех уровней правилам подготовки и порядку действий в условиях землетрясения, систематически проводить учения и тренировки, в том числе по сигналам оповещения, обеспечить каждую семью соответствующей памяткой или инструкцией, активно пропагандировать эти знания в средствах массовой информации;
определить в каждом населенном пункте, здании и сооружении, безопасные места пребывания, пути эвакуации, с установкой соответствующих указателей, отработать практические способы вывода людей из зданий и сооружений при угрозе и возникновении разрушительного землетрясения;
7) центральным и местным исполнительным органам обеспечить поддержание в постоянной готовности сил аварийно-спасательной службы, формирования Гражданской обороны к действиям при возникновении разрушительного землетрясения;

8) Алматы қаласының, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл,
Оңтүстік Қазақстан облыстарының жергілікті атқарушы органдары:
Алматы қаласындағы, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарындағы ықтимал жер сілкіністері кезінде ғимараттарды, құрылыстарды паспорттау деректері және олардың сейсмикалық беріктілігін тексеру нәтижелері негізінде адам шығынын (оның ішінде қайтыс болғандардың) есебін нақтыласын;
өңірлердің ерекшелігін ескере отырып, ықтимал жер сілкіністерінен залалды азайту жөнінде шаралар кешенін әзірлесін және тиісті шешімдер қабылдасын.

8) местным исполнительным органам города Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей:
уточнить расчеты потерь населения (в том числе безвозвратных) в городе Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областях при возможных землетрясениях на основании данных паспортизации зданий, сооружений и результатов их обследования на сейсмостойкость;
разработать с учетом особенностей регионов комплекс мер по снижению ущерба от возможных землетрясений и принять соответствующие решения.

2. Облыстар, Астана және Алматы қалалары үшін: күштер мен құралдар құрамы тиісті ведомстволық бағынысты аумақта орналасқан ұйымдардың күштері мен құралдарынан тұрады.

2. Для областей, городов Астаны и Алматы: состав сил и средств состоит из сил и средств организаций, расположенных на соответствующей подведомственной территории.