Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөнінде ведомствоаралық комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 16 маусымдағы № 78-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 268 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 268 қаулысымен.
Қазақстан Республикасында адам құқықтарын бұзуға әкеп соғатын адамдарды заңсыз әкетудің, әкелудің және адам саудасының алдын алу және жолын кесу жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында:
1. Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссияның құрамы;
2) Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 16 маусымдағы
№ 78-ө өкімімен
бекітілген
Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, төраға;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, төраға;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалдық полиция департаменті ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес басқармасының бастығы, хатшы;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Әлеуметтік қызметтер департаментінің директоры, хатшы;
Қазақстан Республикасының "Сырбар" сыртқы барлау қызметінің департамент бастығы (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары;
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары;
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі директорының орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығының басшысы (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қылмыстық істер жөніндегі сот алқасының судьясы (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның хатшысы (келісім бойынша);
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының (ЕҚЫҰ) Астанадағы бағдарламалар офисі адам өлшемдері бөлімінің аға бағдарламалық ассистенті (келісім бойынша);
"Дағдарыс орталықтары одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің басқарма төрағасы (келісім бойынша);
"Сана сезім" әйелдер бастамаларының құқықтық орталығы" қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша);
Халықаралық көші-қон ұйымының Қазақстан Республикасындағы бағдарламаларының ұлттық үйлестірушісі (келісім бойынша);
Халықаралық көші-қон ұйымының Қазақстан Республикасындағы бағдарламаларының аға қызметкері (келісім бойынша);
"Әйелдерді қолдау орталығы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
"Родник" әйелдер мен балаларға арналған әлеуметтік-психологиялық оңалту және бейімдеу орталығы" қоғамдық қорының директоры (келісім бойынша);
"Қорғау-Астана" жеке қоры "Көмек" адам саудасы құрбандарының уақытша тұратын және оларды оңалту орталығы" жеке мекемесінің торағасы (келісім бойынша).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 16 маусымдағы
№ 78-ө өкімімен
бекітілген
Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже

Об образовании Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 июня 2017 года № 78-р. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 268.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 268.
В целях выработки предложений по предотвращению и пресечению незаконного вывоза, ввоза и торговли людьми в Республике Казахстан, влекущих нарушение прав человека:
1. Образовать Межведомственную комиссию по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Комиссии;
2) Положение о Комиссии.
Премьер-Министр Б. Сагинтаев
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 16 июня 2017 года № 78-р
Состав Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми
Министр внутренних дел Республики Казахстан, председатель;
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, председатель;
первый заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместитель председателя;
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, заместитель председателя;
начальник управления по борьбе с организованной преступностью Департамента криминальной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, секретарь;
директор Департамента социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, секретарь;
начальник Департамента Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" (по согласованию);
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан;
первый заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан;
вице-министр финансов Республики Казахстан;
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан;
вице-министр образования и науки Республики Казахстан;
вице-министр здравоохранения Республики Казахстан;
заместитель директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию);
руководитель Национального центра по правам человека Республики Казахстан (по согласованию);
судья судебной коллегии по уголовным делам Верховного Суда Республики Казахстан (по согласованию);
секретарь Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан (по согласованию);
старший программный ассистент отдела человеческого измерения Офиса программ Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Астане (по согласованию);
председатель правления объединения юридических лиц "Союз кризисных центров" (по согласованию);
президент общественного объединения "Правовой центр женских инициатив "Сана ceзім" (по согласованию);
национальный координатор программ Международной организации по миграции в Республике Казахстан (по согласованию);
старший сотрудник программ Международной организации по миграции в Республике Казахстан (по согласованию);
председатель общественного объединения "Центр поддержки женщин" (по согласованию);
директор общественного фонда "Центр социально-психологической реабилитации и адаптации для женщин и детей "Родник" (по согласованию);
председатель частного учреждения "Центр временного проживания и реабилитации жертв торговли людьми "Көмек" при частном фонде "Коргау-Астана" (по согласованию).
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 16 июня 2017 года № 78-р
Положение о Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом н торговлей людьми

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі екі жыл кезеңділікпен ротация негізінде Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2-тарау. Комиссияның негізгі міндеттері
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) адамдарды заңсыз әкету, әкелу, адам саудасы және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету саласындағы қазіргі ахуалды талдау;
2) мыналар:
адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері;
адам саудасының жағдайы және осы құбылыстың қауіптілігі, аталған саладағы құқық қорғау шаралары мен көмекке жүгіну мүмкіндіктері туралы халықты хабардар ету;
адам саудасының алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ адам саудасының құрбандарын қорғау және оларға көмек көрсету саласында қабылданған халықаралық құқықтық құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру;
адам саудасына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға және жоюға және оларға көмек көрсетуге бағытталған жұмыстың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3-тарау. Комиссияның құқықтары
6. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан әз қызметін жүзеге асыру үшін қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға;
2) адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелерімен айналысатын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өздері жүргізген жұмысы туралы есептерін тыңдауға және олардың қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге;
3) тәуелсіз сарапшыларды, мамандарды және ғалымдарды тартуға;
4) адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелерін шешуде мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасауға;

Глава 1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений и рекомендаций по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии являются Министерство внутренних дел Республики Казахстан и Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе с периодичностью в два года.
Глава 2. Основные задачи Комиссии
5. Основными задачами Комиссии являются:
1) анализ существующей ситуации в области незаконного вывоза, ввоза, торговли людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
2) выработка предложений и рекомендаций по:
вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
информированию населения о ситуации с торговлей людьми и опасности данного явления, существующих в указанной сфере правозащитных мерах и возможностях обращения за помощью;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в соответствии с принятыми международными правовыми документами в
области предупреждения и пресечения торговли людьми, а также защиты жертв торговли людьми и оказания им помощи;
повышению эффективности работы, направленной на выявление и устранение причин и условий, способствующих торговле людьми, и оказание им помощи.
Глава 3. Права Комиссии
6. Комиссия в целях реализации возложенных на нее задач вправе в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать у государственных органов и организаций материалы и информацию, необходимые для осуществления своей деятельности;
2) заслушивать отчеты государственных органов и организаций, занимающихся вопросами борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми, о проводимой ими работе и вырабатывать предложения по совершенствованию их деятельности;
3) привлекать независимых экспертов, специалистов и ученых;
4) взаимодействовать с государственными органами, общественными объединениями и организациями, а также средствами массовой информации в решении проблем по борьбе с торговлей людьми и оказанию помощи жертвам торговли людьми;

5) адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері бойынша тиісті бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеу жөнінде ұсыныстар әзірлеуге құқылы.
4-тарау. Комиссия қызметінің ұйымдастырылуы мен тәртібі
7. Комиссияға басшылық етуді оның төрағалары болып табылатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі екі жылдық кезеңділікпен ротация негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі ротация негізінде Комиссия төрағаларының орынбасарлары болып табылады.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
8. Комиссияның лауазымдық құрамы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітіледі. Комиссия мүшелері отырыстарда алмастыру құқығынсыз қатысады. Комиссия отырыстарына шақырылған тұлғалар қатыса алады.
9. Комиссия жұмысы жылдық жоспар негізінде жүзеге асырылады.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жарты жылда кемінде бір рет өткізіледі және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысатын болса, заңды болып саналады.
11. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
12. Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар Комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын хаттама жобасымен қоса Комиссия мүшелеріне жіберілуге тиіс.
13. Комиссияның отырысы өткізілгеннен кейін Комиссияның хатшысы хаттама ресімдейді.
14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Комиссияның отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі - Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, олай болған жағдайда, ол жазбаша түрде баяндалуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген Комиссияның есеп-хатына қоса тіркелуі тиіс.
Комиссияның отырыстарын еткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, Комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.

5) вырабатывать предложения по разработке соответствующих программ и планов по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми.
Глава 4. Организации и порядок деятельности Комиссии
7. Руководство Комиссией осуществляется Министром внутренних дел Республики Казахстан и Министром труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе с периодичностью в два года, которые являются ее председателями.
Заместителями председателей Комиссии являются первый заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан и вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
8. Должностной состав Комиссии утверждается распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены. На заседаниях Комиссии могут участвовать приглашенные лица.
9. Работа Комиссии осуществляется на основе годового плана.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
11. Решение Комиссии носит рекомендательный характер.
12. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
13. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол,
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее - Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму- отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.

15. Комиссияның дауыс беру парақтары қоса берілген материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.

15. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.