Қазақстан Республикасының аумағында коронавирустық инфекцияның пайда болуы мен таралуына жол бермеу жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 14-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында коронавирустық инфекцияның пайда болуы мен таралуына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері Жоспарды іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын.
3. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Б.М. Сапарбаевқа жүктелсін.
4. Осы өкім қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 14-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында коронавирустық инфекцияның пайда болуына және таралуына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімдері
Болжанатын шығыстар*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік шекарадағы өткізу пункттерінде, оның ішінде теміржол, автомобиль, әуе, теңіз көлігі объектілерінде санитариялық-эпидемиологиялық режимді күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
апта сайын
талап етілмейді
2
ҚХР-дан келген барлық адамдарға тұратын жері бойынша медициналық бақылау белгілеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
апта сайын
талап етілмейді
3
Медициналық ұйымдардың коронавирустық инфекциямен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуге дайындығын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
апта сайын
талап етілмейді
4
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің қызметкерлерін, медицина қызметкерлерін Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған жеке қорғаныш құралдарымен (респираторлар) қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
апта сайын
талап етілмейді
5
Медициналық ұйымдарды коронавирустық инфекция ошақтарын жою үшін дезинфекциялау құралдарымен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2020 жылғы қаңтар-ақпан
талап етілмейді
6
Коронавирустық инфекциямен ауырған жағдайда халық үшін жеке қорғаныш құралдарының (медициналық маска) қажетті қорын жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2020 жылғы қаңтар-ақпан
талап етілмейді
7
Коронавирустық инфекцияның таралуына жол бермеу бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, ІІМ, ИИДМ, Қаржымині, СІМ, МСМ, ҰҚК ШҚ (келісу бойынша)
ай сайын
талап етілмейді
8
Мыналарды:
қажетті медициналық бұйымдарды, зертханалық жабдықтарды, профилактикаға, диагностикаға, емдеуге және дифференциалды диагностикаға арналған құралдарды;
- жеке қорғаныш құралдарын;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткізу пункттерінде байланыссыз термометрияға арналған жабдықтарға қызмет көрсету бойынша шығыс материалдары мен көрсетілетін қызметтерді;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткізу пункттеріне арналған байланыссыз термометрияға арналған қосымша жабдықтарды сатып алу үшін заңнамада белгіленген тәртіппен Үкімет резервінен қаражат бөлу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2020 жылғы қаңтар
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві
9
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Ақтау, Қарағанды және Тараз қалаларының халықаралық әуежайлары арқылы транзитпен өтетін ҚХР азаматтары үшін 72 сағаттық визасыз режимнің қолданылуын тоқтата түру жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МСМ, Әділетмині, ІІМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰҚК (келісу бойынша)
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
10
ҚХР-дағы Қазақстан Республикасының азаматтарын вирустың таралуы бойынша жағдайдың дамуы туралы профилактика шаралары бойынша ұсынымдарды жеткізе отырып, тұрақты (аптасына кемінде 1 рет) хабардар етуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ, АҚДМ, ДСМ
ай сайын
талап етілмейді
11
Қажет болған жағдайда ҚХР- да коронавирустық инфекцияның таралу ошақтарынан қазақстандық студенттерді шұғыл эвакуациялауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ, ИИДМ, ДСМ, ІІМ, БҒМ
2020 жылғы ақпан
талап етілмейді
12
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар қызметкерлерінің ҚХР-ға қызметтік іссапарларын шектеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ, ОМО, ЖАО
ай сайын
талап етілмейді
13
Халық арасында ҚХР-ға (туристік, қызметтік, жеке сапарлар) шығуды шектеу жөніндегі ұсынымдармен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АҚДМ, СІМ, ДСМ, МСМ
ай сайын
талап етілмейді
14
Одан әрі ұзарту мүмкіндігімен "Қорғас" ШЫХО қызметін 2 апта мерзімге уақытша тоқтата тұру бойынша шектеу шараларын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Алматы облысының әкімдігі, ИИДМ
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
15
Қазақстан Республикасы азаматтарының, оның ішінде қазіргі уақытта ҚХР аумағындағы студенттер мен оқушылардың тізімдерін өзектілендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
апта сайын
талап етілмейді
16
Коронавирустық инфекцияның таралуын болдырмау жөніндегі іс-қимылды үйлестіру мақсатында ҚХР-дың және басқа да мүдделі елдердің мемлекеттік органдарымен жедел ақпарат алмасуды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСМ, СІМ
апта сайын
талап етілмейді
17
Туристік фирмаларға коронавирус ауруы тіркелген елдерге туристердің сапарларын шектеудің орындылығы туралы ұсынымдар жіберу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МСМ, ДСМ
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
18
ҚХР аумағындағы қазақстандық азаматтарға консультациялық және өзге де көмек көрсету мақсатында олармен жұмысты жандандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
19
Қазақстан Республикасына еңбек көші-қоны арнасы бойынша келетін ҚХР азаматтарының тізімін өзектілендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Еңбекмині, СІМ
апта сайын
талап етілмейді
20
ҚХР-мен:
- Қазақстан Республикасы және ҚХР азаматтарының Қазақстанға шығатын орындарында ҚХР аумағында бақылауды күшейту;
- ҚХР-да жүрген қазақстандық студенттерге және Қазақстан Республикасының басқа азаматтарына медициналық көмек көрсету;
Қазақстан Республикасы азаматтарына ҚХР-дан Қазақстан Республикасына шығуға;
- Қазақстан тарапына ҚХР-дағы ағымдағы эпидемиологиялық жағдай туралы ақпаратты ұсынуда жәрдемдесу мәселелерін пысықтау
ақпарат
СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ДСМ
2020 жылғы ақпан
талап етілмейді
21
ҚХР азаматтары үшін электрондық визаларды (Е-виза) ресімдеуді тоқтата тұру жөнінде шараларды қолдану
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, МСМ,
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
Ескертпе:

О мерах по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 14-р
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Казахстан (далее - План).
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан, центральным государственным органам, акиматам областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, ответственным за исполнение Плана, принять необходимые меры по реализации Плана.
3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Сапарбаева Б.М.
4. Настоящее распоряжение вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр А. Мамин
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года №14-р
План мероприятий
по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Казахстан
п/п
Мероприятия Форма
завершения
Ответственные
исполнители
Сроки
исполнения
Предполагаемые
расходы*
1 2 3 4 5 6
1
Усилить санитарно- эпидемиологический режим в пунктах пропуска на государственной границе, в том числе на объектах железнодорожного, автомобильного, воздушного, морского транспортов
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МИИР, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
еженедельно
не требуются
2
Установить медицинское наблюдение по месту проживания зa всеми прибывающими из КНР
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
еженедельно
не требуются
3
Обеспечить готовность медицинских организаций к оказанию медицинской помощи больным коронавирусной инфекцией
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МФ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
еженедельно
не требуются
4
Обеспечить медицинских работников, сотрудников пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан средствами индивидуальной защиты, рекомендованными ВОЗ
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
еженедельно
не требуются
5
Обеспечить медицинские организации дезинфицирующими средствами для ликвидации очагов коронавирусной инфекции
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
январь-февраль 2020 года
не требуются
6
Создать необходимый запас индивидуальных средств защиты (медицинские маски) для населения в случае заболевания коронавирусной инфекцией
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
январь-февраль 2020 года
не требуются
7
Организовать межведомственное взаимодействие по недопущению распространения коронавирусной инфекции
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МВД, МИИР, МФ, МИД, МКС, ПС КНБ (по согласованию)
ежемесячно
не требуются
8
Внести предложения по выделению в установленном порядке средств из резерва Правительства для приобретения:
- необходимых медицинских изделий, лабораторного оборудования, средств для профилактики, диагностики, лечения и дифференциальной диагностики;
- средств индивидуальной защиты;
- расходных материалов и услуг по обслуживанию оборудования для бесконтактной термометрии в пунктах пропуска Государственной границы Республики Казахстан;
- дополнительного оборудования для бесконтактной термометрии для пунктов пропуска Государственной границы Республики Казахстан
предложение в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МФ, МНЭ, МЮ, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
январь 2020 года
резерв
Правительства Республики Казахстан
9
Принять меры по приостановлению действия 72-х часового безвизового режима для граждан КНР, следующих транзитом через международные аэропорты городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, Актау, Караганды и Тараза
постановление
Правительства Республики Казахстан
МКС, МЮ, МВД, МНЭ, МФ, КНБ (по согласованию)
январь 2020 года
не требуются
10
Обеспечить регулярное (не реже 1 раза в неделю) информирование граждан Республики Казахстан, находящихся в КНР, о развитии ситуации по распространению вируса с доведением рекомендаций по мерам профилактики
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД, МИОР, МЗ
еженедельно
не требуются
11
В случае необходимости обеспечить экстренную эвакуацию казахстанских студентов из очагов распространения коронавирусной инфекции в КНР
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД, МИИР, МЗ, МВД, МОН
февраль 2020 года
резерв
Правительства Республики Казахстан
12
Ограничить служебные командировки сотрудников государственных органов и организаций в Китайскую Народную Республику
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД, ЦГО, МИО
ежемесячно
не требуются
13
Провести информационно-разъяснительную работу с рекомендациями среди населения по ограничению выезда в КНР (туристические, служебные, частные поездки)
информация в Правительство Республики Казахстан
МИОР, МИД, МЗ, МКС
ежемесячно
не требуются
14
Ввести ограничительные меры по временному приостановлению деятельности МЦПС "Хоргос" сроком на 2 недели с дальнейшей возможностью пролангации
информация в Правительство Республики Казахстан
акимат Алматинской области, МИИР
январь 2020 года
не требуются
15
Актуализировать списки граждан Республики Казахстан, в том числе студентов и учащихся, находящихся в настоящее время на территории КНР
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД, КНБ (по согласованию)
еженедельно
не требуются
16
Организовать оперативный обмен информацией с государственными органами КНР и других заинтересованных стран с целью координации действий по предотвращению распространения коронавирусной инфекции
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МИД
еженедельно
не требуются
17
Направить туристическим фирмам рекомендации о целесообразности ограничений поездок туристов в страны, где зафиксирована заболеваемость коронавирусом
информация в Правительство Республики Казахстан
МКС, МЗ
январь 2020 года
не требуются
18
Активизировать работу с казахстанскими гражданами, находящимися на территории КНР, в целях оказания им консульской и иной помощи
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД
январь 2020 года
не требуются
19
Актуализировать списки граждан КНР, прибывающих в Республику Казахстан по каналу трудовой миграции
информация в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН, МИД
еженедельно
не требуются
20
Проработать с КНР вопросы:
- усиления контроля на территории КНР в местах выезда граждан Республики Казахстан и КНР в Казахстан;
- оказания медицинской помощи студентам и другим гражданам Республики Казахстан, пребывающим в КНР;
- содействия гражданам Республики Казахстан в выезде из КНР в Республики Казахстан;
- в представлении казахстанской стороне информации о текущей эпидемиологической ситуации в КНР
информация в Правительство Республики Казахстан
МИД, КНБ (по согласованию), МЗ
февраль 2020 года
не требуются
21
Принять меры по приостановлению оформления электронных виз (Е-виза) гражданам Китайской Народной Республики
информация в Правительство Республики Казахстан
КНБ (по согласованию) МВД, МКС
январь 2020 года
не требуются
Примечание:

1) * қаржыландыру адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві есебінен жүзеге асырылатын болады;
2) аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ - Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО - жергілікті атқарушы органдар
ИИДМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
"Қорғас" ШЫХО - "Қорғас" шекарамаңы ынтымақтастығының халықаралық орталығы
ҚХР - Қытай Халық Республикасы
МСМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
ОМО - Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары
СІМ — Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ҮҚК ШҚ - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі

1) *финансирование будет осуществляться в случае возникновения ситуаций, угрожающих жизни и здоровью людей, за счет резерва Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством;
2) расшифровка аббревиатур:
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции
МОП - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗМН - Министерство труда и социальной защиты населения
МИО - местные исполнительные органы
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЦПС "Хоргос" - международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос"
КНР - Китайская Народная Республика
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ЦГО - центральные государственные органы Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ПС КНБ - Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан