"Орталық атқарушы органдар басшыларының, әкімдердің, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 190 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 5 сәуірдегі № 20-ө өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 21 мамырдағы № 73-ө өкімі
"Орталық атқарушы органдар басшыларының, әкімдердің, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 190 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 5 сәуірдегі № 20-ө өкіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық атқарушы органдар басшыларының, әкімдердің, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының халыққа есеп беру кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 190 Жарлығына сәйкес:";
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орталық атқарушы органдардың (Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда) басшылары жыл сайын:
1) орталық атқарушы органдар басшыларының есеп беруін өткізу графигін
10 желтоқсаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне ұсынсын;
2) ұлттық холдингтер мен компаниялар (келісу бойынша) басшыларының орталық атқарушы органдар басшыларының есеп беру кездесулеріне қатысуын қамтамасыз етсін;
3) екінші тоқсан ішінде өңірлермен бейнеконференция байланысын, әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарда және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ақпараттық интернет-ресурста онлайн-трансляция ұйымдастыра отырып, жұртшылық өкілдерімен есеп беру кездесулерін өткізуді, олардың барысында елде іске асырылып жатқан реформалар, əлеуметтік-экономикалық даму, стратегиялық жоспарлардың түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу мен тиісті салаларды дамыту жөніндегі міндеттер, олардың проблемалары мен шешу жолдары туралы хабардар етуді қамтамасыз етсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі орталық атқарушы органдар басшыларының халық алдында есеп беруін өткізу графигін жыл сайын 15 желтоқсанға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне енгізуді қамтамасыз етсін.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 5 апреля 2016 года № 20-р "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 190 "О проведении отчетных встреч с населением руководителей центральных исполнительных органов, акимов, ректоров национальных высших учебных заведений"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 72-р.
Внести в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 5 апреля 2016 года № 20-р "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 190 "О проведении отчетных встреч с населением руководителей центральных исполнительных органов, акимов, ректоров национальных высших учебных заведений" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 190 "О проведении отчетных встреч с населением руководителей центральных исполнительных органов, акимов, ректоров национальных высших учебных заведений":";
подпункт 2) пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Руководителям центральных исполнительных органов (за исключением министерств обороны, иностранных дел Республики Казахстан) ежегодно:
1) не позднее 10 декабря представлять графики проведения отчетов руководителей центральных исполнительных органов в Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
2) обеспечить участие руководителей национальных холдингов и компаний (по согласованию) на отчетных встречах руководителей центральных исполнительных органов;
3) обеспечить проведение в течение второго квартала отчетных встреч с представителями общественности с организацией видеоконференцсвязи с регионами, онлайн-трансляции на официальных аккаунтах в социальных сетях и информационном интернет-ресурсе, определяемом уполномоченным органом в области средств массовой информации, в ходе которых информировать о реализуемых в стране реформах, социально-экономическом развитии, достижении ключевых показателей стратегических планов и задачах по развитию соответствующих отраслей, их проблемах и путях решения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан обеспечить внесение в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан графика проведения отчетов руководителей центральных исполнительных органов перед населением ежегодно в срок до 15 декабря.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері жыл сайын 10 желтоқсаннан кешіктірмей, халыққа есеп беру кездесулерінің алдағы күнтізбелік жылға арналған графиктерін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жіберсін.";
мынадай мазмұндағы 6-2-тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Жергілікті атқарушы органдар барлық деңгейдегі әкімдердің халыққа әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарда онлайн-трансляция және аудан орталықтарымен және басқа да елді мекендермен бейнеконференция байланысын (техникалық мүмкіндіктерді ескере отырып) ұйымдастыра отырып, есеп беру кездесулерін өткізуді қамтамасыз етсін.";
7, 7-1 және 7-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Орталық және жергілікті атқарушы органдар есеп беру кездесулері өтетін күннен бір ай бұрын орталық және өңірлік баспа бұқаралық ақпарат құралдарында, ресми интернет-ресурстарда және "электрондық үкімет" веб-порталында, оның ішінде ашық деректердің интернет-порталында, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, әкімдіктердің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және министрлердің, әкімдердің жеке аккаунттарында есеп беру кездесулерін өткізу графиктерін және алдағы есеп берулерге халықтың сұрақтары мен ұсыныстарын жолдау тәсілдері туралы ақпаратты жарияласын.
7-1. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі 2020 жылғы 30 сәуірге дейінгі мерзімде жұртшылық өкілдерімен есепті кездесулерді онлайн-трансляциялау үшін ақпараттық интернет-ресурсты айқындасын, сондай-ақ бұл туралы орталық атқарушы органдарға (Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда) хабарласын.
7-2. Орталық атқарушы органдар есептік кездесулердің онлайн-трансляциясының бейнесигналын түсіру және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган айқындаған ақпараттық ресурсқа дейін жеткізу үшін техникалық жағдайларды қамтамасыз етсін.";
мынадай мазмұндағы 7-3-тармақпен толықтырылсын:
"7-3. Барлық деңгейдегі әкімдер:
есеп беру кездесуі өткізілгенге дейін бір күн бұрын және есеп беру кездесуі өткізілгеннен кейін азаматтарды жеке қабылдауды өткізсін;
есеп беру кездесуі өткізілгенге дейін мәслихаттар депутаттарын, жұртшылық, бизнес және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін тарта отырып, тиісті қоғамдық кеңестердің отырыстарында облыстар, қалалар және аудандар әкімдерінің есептерін тыңдауды өткізсін.";
7-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-4. Есеп беру кездесулері мен азаматтарды қабылдау аяқталған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей есептерді және есеп беру кездесулерінде халық көтерген проблемалы мәселелерді шешу бойынша тиісті шаралар қабылдау мерзімдерін көрсете отырып, олардың тізбесін:
орталық атқарушы органдардың басшылары және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандардың әкімдері тиісті мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарында;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің, кенттер мен ауылдардың әкімдері бұқаралық ақпарат құралдарында және бар болса –әкімдер аппараттарының ресми интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Акимам областей, городов республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 10 декабря на предстоящий календарный год направлять графики отчетных встреч с населением в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Местным исполнительным органам обеспечить проведение отчетных встреч акимов всех уровней с населением с организацией онлайн-трансляции на официальных аккаунтах в социальных сетях и видеоконференцсвязи с районными центрами и другими населенными пунктами (с учетом технических возможностей).";
пункты 7, 7-1 и 7-2 изложить в следующей редакции:
"7. Центральным и местным исполнительным органам за месяц до даты проведения отчетных встреч публиковать в центральных и региональных печатных средствах массовой информации, на официальных интернет-ресурсах и веб-портале "электронного правительства", в том числе интернет-портале открытых данных, а также на официальных аккаунтах центральных исполнительных органов, акиматов и личных аккаунтах министров, акимов в социальных сетях графики проведения отчетных встреч и информацию о способах направления вопросов и предложений населения к предстоящим отчетам.
7-1. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан в срок до 30 апреля 2020 года определить информационный интернет-ресурс для онлайн-трансляции отчетных встреч с представителями общественности, а также проинформировать об этом центральные исполнительные органы (за исключением министерств обороны, иностранных дел Республики Казахстан).
7-2. Центральным исполнительным органам обеспечить технические условия для съемки и доставки видеосигнала онлайн-трансляции отчетных встреч до информационного ресурса, определенного уполномоченным органом в области средств массовой информации.";
дополнить пунктом 7-3 следующего содержания:
"7-3. Акимам всех уровней:
за день до проведения отчетной встречи и после проведения отчетной встречи проводить личный прием граждан;
до проведения отчетной встречи проводить заслушивание отчетов акимов областей, городов и районов на заседаниях соответствующих Общественных советов с привлечением депутатов маслихатов, представителей общественности, бизнеса и средств массовой информации.";
пункт 7-4 изложить в следующей редакции:
"7-4. Не позднее десяти календарных дней со дня завершения отчетных встреч и приема граждан обеспечить размещение отчетов и перечня проблемных вопросов, поднятых населением на отчетных встречах, с указанием сроков принятия соответствующих мер по их решению:
руководителям центральных исполнительных органов и акимам областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, районов в городе – на официальных интернет-ресурсах соответствующего государственного органа;
акимам городов районного значения, сельских округов, поселков и сел – в средствах массовой информации и при наличии на официальных интернет-ресурсах аппаратов акимов.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары есеп беру кездесулерінде халық көтерген проблемалы мәселелердің шешілу барысы (проблемалы мәселелер, орындалу барысы) туралы ақпаратты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне қарай орталық атқарушы органдардың және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, қаладағы аудандар әкімдіктерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтер, кенттер және ауылдар әкімдері аппараттарының интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.";
көрсетілген өкіммен бекітілген орталық және жергілікті атқарушы органдар басшыларының, ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының есеп беруінің үлгілік нысанында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалпы ережелер:
1) орталық атқарушы органдардың есеп беруі:
орталық атқарушы органдар қызметінің негізгі бағыттары туралы;
орталық атқарушы органдар қызметінің нәтижелері туралы;
елде іске асырылып жатқан реформалар, әлеуметтік-экономикалық даму, стратегиялық жоспарлардың түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу және тиісті салаларды дамыту жөніндегі міндеттер, олардың проблемалары мен шешу жолдары туралы мәліметтерді қамтуы тиіс;
2) ұлттық жоғары оқу орындары ректорларының есеп беруі:
жоғары оқу орны қызметінің негізгі бағыттары туралы;
жоғары оқу орны қызметінің нәтижелері туралы;
білім, ғылыми-зерттеу және тәрбие қызметінің мәселелері бойынша іске асырылып жатқан бастамалар туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
3) жергілікті атқарушы органдардың есеп беруі:
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері қызметінің негізгі бағыттары, нәтижелері туралы;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері қызметінің нәтижелері туралы;
елде іске асырылып жатқан реформалар, өңірді одан әрі дамытудың міндеттері мен негізгі бағыттары, проблемалы мәселелер және оларды шешу бойынша жоспарлар туралы мәліметтерді қамтуы тиіс;
4) жергілікті атқарушы органдардың Қоғамдық кеңес алдындағы есеп беруі:
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өткен жылғы әлеуметтік-экономикалық дамуы, аумақтарды дамыту бағдарламаларының түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу, өңірді одан әрі дамытудың міндеттері мен негізгі бағыттары, өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын айқындау бөлігінде жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесі туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.";
көрсетілген өкіммен бекітілген ұлттық холдингтер мен компаниялар (келісім бойынша) басшыларын орталық атқарушы органдар басшыларының есеп беру кездесулеріне қатысуы үшін бекітуде:
реттік нөмірі 3-жол алып тасталсын;

"11. Руководителям центральных и местных исполнительных органов обеспечить размещение на интернет-ресурсах центральных исполнительных органов и акиматов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, районов в городе, аппаратов акимов городов районного значения, сельских округов, поселков и сел информации о ходе решения проблемных вопросов, поднятых населением на отчетных встречах (проблемный вопрос, ход исполнения), ежеквартально к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом.";
в типовой форме отчета руководителей центральных и местных исполнительных органов, ректоров национальных высших учебных заведений, утвержденной указанным распоряжением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Общие положения:
1) отчет центральных исполнительных органов должен содержать сведения:
об основных направлениях деятельности центральных исполнительных органов;
о результатах деятельности центральных исполнительных органов;
о реализуемых в стране реформах, социально-экономическом развитии, достижении ключевых показателей стратегических планов и задачах по развитию соответствующих отраслей, их проблемах и путях решения;
2) отчет ректоров национальных высших учебных заведений должен содержать сведения:
об основных направлениях деятельности высшего учебного заведения;
о результатах деятельности высшего учебного заведения;
о реализуемых инициативах по вопросам образовательной, научно- исследовательской и воспитательной деятельности;
3) отчет местных исполнительных органов должен содержать сведения:
об основных направлениях, результатах деятельности местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
о результатах деятельности местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
о реализуемых в стране реформах, задачах и основных направлениях дальнейшего развития региона, проблемных вопросах и планах по их решению;
4) отчет местных исполнительных органов перед Общественным советом должен содержать сведения:
о социально-экономическом развитии соответствующей административно-территориальной единицы за истекший год, достижении ключевых показателей программ развития территорий, задачах и основных направлениях дальнейшего развития региона, процессе формирования проектов местных бюджетов в части определения приоритетов социально-экономического развития региона.";
в закреплении руководителей национальных холдингов и компаний (по согласованию) для участия на отчетных встречах руководителей центральных исполнительных органов, утвержденном указанным распоряжением:
строку, порядковый номер 3, исключить;

реттік нөмірлері 7,13 және14-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
13
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
14
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 16-жолмен толықтырылсын:
"
16
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
".
Премьер-Министр А. Мамин

строки, порядковые номера 7, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"
7
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию)
13
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
14
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
";
дополнить строкой, порядковый номер 16 следующего содержания:
"
16
Министерство экологии, гелогии и природных ресурсов Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию)
".
Премьер-Министр А. Мамин