Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясы туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 2 наурыздағы № 40-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 268 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 268 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-1-бабының 1-тармағына сәйкес:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Республикалық ономастика комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Мыналар:
1) осы өкімге 1-қосымшаға сәйкес Комиссия құрамы;
2) осы өкімге 2-қосымшаға сәйкес Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 2 наурыздағы
№ 40-ө өкіміне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясының құрамы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі, төраға Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті төрағасының орынбасары, хатшы
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Геодезия және картография комитетінің төрағасы
Нұр-Сұлтан қаласының Тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының басшысы
"Заң" медиа-корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің президенті (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "География және су қауіпсіздігі институты" акционерлік қоғамының ғылыми қызметкері (келісу бойынша)
"С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының профессоры (келісу бойынша)
"Орталық Қазақстан академиясы "Лингва" ғылыми білім беру орталығы" жекеменшік мекемесінің профессоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас ғылыми қызметкері (келісу бойынша)
"Қазақстан Жазушылар одағы" қоғамдық бірлестігінің Нұр-Сұлтан қаласы филиалының төрағасы (келісу бойынша)
"Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының қазақ тілі, әдебиет және мәдениет департаментінің ассистент-профессоры (келісу бойынша)
"Түркі академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының президенті (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының профессоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 2 наурыздағы
№ 40-ө өкіміне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясы туралы ереже

О Республиканской ономастической комиссии при Правительстве Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 марта 2022 года № 40-р. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 268.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 268.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 25-1 Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан":
1. Образовать Республиканскую ономастическую комиссию при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить:
1) состав Комиссии согласно приложению 1 к настоящему распоряжению;
2) Положение о Комиссии согласно приложению 2 к настоящему распоряжению.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение 1
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 2 марта 2022 года № 40-р
Состав
Республиканской ономастической комиссии
при Правительстве Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан, председатель
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан, заместитель председателя
заместитель председателя Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, секретарь
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
председатель Комитета геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
руководитель управления по развитию языков и архивного дела города Нур-Султана
президент товарищества с ограниченной ответственностью "Медиа-корпорация "Заң" (по согласованию)
директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
научный сотрудник акционерного общества "Институт географии и водной безопасности" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
профессор некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический университет имени С. Сейфуллина" (по согласованию)
профессор частного учреждения "Центрально-Казахстанская Академия Научно-образовательный Центр "Лингва" (по согласованию)
главный научный сотрудник республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
председатель филиала общественного объединения "Союз писателей Казахстана" города Нур-Султана (по согласованию)
ассистент-профессор Департамента казахского языка, литературы и культуры автономной организации образования "Назарбаев Университет" (по согласованию)
президент некоммерческого акционерного общества "Тюркская академия" (по согласованию)
профессор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.H. Гумилева" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Приложение 2
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 2 марта 2022 года № 40-р
Положение
о Республиканской ономастической комиссии
при Правительстве Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Республикалық ономастика комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.
4. Комиссия отырыстары тоқсанына бір рет және Комиссияның төрағасы айқындайтын өзге де күндері өткізіледі.
2-тарау. Комиссияның міндеттері
5. Комиссияның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне, әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол станцияларына, метрополитен станцияларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру және оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлігі ретінде тарихи атауларды қалпына келтіру және сақтау бойынша бірыңғай көзқарасты қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасының ономастика мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базасын жетілдіру;
3) бұрын атауы жойылып кеткен тарихи топонимдерді қалпына келтіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау болып табылады.
3-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
6. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қажет болған жағдайда Комиссия отырыстары онлайн режимінде өтеді.
8. Комиссия отырыстарында оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыстық ономастика комиссиялары мен республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссияларының төрағалары, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасының өзге де ұйымдарының өкілдері (келісу бойынша) тыңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Республиканская ономастическая комиссия при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Комиссии является Комитет культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (далее - рабочий орган).
4. Заседания Комиссии проводятся один раз в квартал и иные дни, определяемые председателем Комиссии.
Глава 2. Задача Комиссии
5. Задачей Комиссии является выработка предложений по:
1) формированию единых подходов по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, аэропортов, портов, железнодорожных вокзалов, железнодорожных станций, станций метрополитена, автовокзалов, автостанций, физико-географических и других объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, уточнению и изменению транскрипции их наименований, присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства, а также восстановлению и сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
2) совершенствованию нормативной правовой базы Республики Казахстан по вопросам ономастики;
3) восстановлению ранее утраченных исторических топонимов.
Глава 3. Организация и порядок деятельности Комиссии
6. Организация и порядок деятельности Комиссии осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
7. В случае необходимости, заседания Комиссии проводятся в режиме онлайн.
8. На заседаниях Комиссии заслушиваются председатели областных ономастических комиссий и ономастических комиссий городов республиканского значения, столицы, а также представители государственных органов и иных организаций Республики Казахстан (по согласованию) по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.