Қазақстан Республикасының "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы", "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 4 наурыздағы № 45-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы", "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актінің жобасын әзірлесін және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық құқықтық актілерді қабылдасын және ай сайын, келесі айдың 10-күнінен кешіктірмей қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігін хабардар етіп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі тоқсанның қорытындысы бойынша ұсынылған ақпаратты жинақтасын және келесі тоқсандағы айдың 20-күнінен кешіктірмей қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 4 наурыздағы
№ 45-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы", "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с№ Құқықтық актінің атауы Актінің нысаны Орындауға жауапты мемлекеттік орган Орындау мерзімі Құқықтық актілердің сапалы, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам

О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными", "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными" и "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам ответственного обращения с животными"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 4 марта 2022 года № 45-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными", "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными" и "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам ответственного обращения с животными" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном законодательством Республики Казахстан порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проект правового акта согласно перечню;
2) принять в установленном законодательством Республики Казахстан порядке соответствующие ведомственные правовые акты согласно перечню и ежемесячно, не позднее 10 числа следующего месяца, информировать Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан о принятых мерах.
3. Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан обобщать представленную информацию по итогам квартала и не позднее 20 числа месяца следующего квартала информировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 4 марта 2022 года № 45-р
Перечень
правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными", "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными" и "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам ответственного обращения с животными"
№ п/п Наименование
правового акта
Форма акта Государственный орган, ответственный за исполнение Срок исполнения Лицо, ответственное за качественную, своевременную разработку и внесение правовых актов

1 2 3 4 5 6
1.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭГТРМ
2022 жылғы ақпан
Ә.Л. Шалабекова
2.
Жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
3.
Жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалану және оларды ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
4.
Өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
5.
Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
6.
Жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
7.
Жануарларға арналған панажайларды есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
8.
Жануарларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ, АШМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова,
Р.Ж. Құрманов
9.
Үй жануарларын есепке алу қағидаларын және есепке алуға жататын үй жануарлары-ның тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ, АШМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова,
Р.Ж. Құрманов
10.
Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022
жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
11.
Жануар иесінің ерекше жауапкершілі-гін талап ететін үй жануарлары-ның тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022
жылғы
наурыз
Ә.Л. Шалабекова
12.
Үй жануарларын ұстаудың және серуендетудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
13.
Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүргізу, сондай-ақ жеке тұлғаларға жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторлар куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ, АҚДМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова,
А.Б. Шайназарова
14.
Қаңғыбас жануарларды вакцинациалау және стерилизациялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ, АШМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова,
Р.Ж. Құрманов
15.
Еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын басқа жануарларды қоректендіру үшін пайдаланылатын жануарлардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭГТРМ
2022 жылғы наурыз
Ә.Л. Шалабекова
16.
Үй жануарларын асырау және серуендету қағидаларын, жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын бекіту туралы
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттарының шешімдері
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖАО
2022 жылғы мамыр
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдерінің жетекшілік ететін орынбасарлары
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі.

1 2 3 4 5 6
1.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
постановление
Правительства
Республики Казахстан
МЭГПР
февраль
2022 года
Шалабекова А.Л.
2.
Об утверждении правил содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
3.
Об утверждении правил использования животных в культурно-зрелищных целях и их содержания
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
4.
Об утверждении правил обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
5.
Об утверждении типовых правил отлова, временного содержания и умерщвления животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
6.
Об утверждении правил деятельности приютов для животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
7.
Об утверждении правил учета приютов для животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
8.
Об утверждении правил перевозки животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР, МСХ
март
2022 года
Шалабекова А.Л.,
Курманов Р.Ж.
9.
Об утверждении правил учета домашних животных и перечня домашних животных, подлежащих учету
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР,
МСХ
март
2022 года
Шалабекова А.Л.,
Курманов Р.Ж.
10.
Об утверждении перечня животных, запрещенных к содержанию в жилищах
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
11.
Об утверждении перечня домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
12.
Об утверждении типовых правил содержания и выгула домашних животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
13.
Об утверждении правил проведения общественного контроля в области ответственного обращения с животными, а также выдачи физическим лицам удостоверений общественных инспекторов в области ответственного обращения с животными
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР,
МИОР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.,
Шайназарова А.Б.
14.
Об утверждении правил вакцинации и стерилизации бродячих животных
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР,
МСХ
март
2022 года
Шалабекова А.Л.,
Курманов Р.Ж.
15.
Об утверждении перечня животных, используемых для кормления других животных, содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях
приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭГПР
март
2022 года
Шалабекова А.Л.
16.
Об утверждении правил содержания и выгула домашних животных, правил отлова, временного содержания и умерщвления животных
решения маслихатов области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения)
МИО области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения)
май
2022 года
курирующие заместители акимов области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.