Балаларды сауықтыру және олардың шығармашылық, зияткерлік әлеуетін дамыту жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 191-ө өкімі.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" сайлауалды бағдарламасын іске асыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Балаларды сауықтыру және олардың шығармашылық, зияткерлік әлеуетін дамыту жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітілсін.
2. Жол картасын орындауға жауапты орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жол картасын іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын жартыжылдықтың қорытындысы бойынша, 5 қаңтарға және 5 шілдеге қарай, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі жыл сайын, 20 қаңтарға және 20 шілдеге қарай, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 191-ө өкімімен
бекітілген
Балаларды сауықтыру және олардың шығармашылық, зияткерлік әлеуетін дамыту жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған жол картасы
Р/с
Атауы Аяқталу нысаны Орындалу мерзімі Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
Күтілетін нәтижелер:
1) мектеп жасындағы балаларды сауықтырумен және демалыспен қамту (2023 жылы – 7,6 %, 2024 жылы – 8 %, 2025 жылы – 10 %, 2026 жылы – 12 %);
2) мектеп жасындағы балаларды қосымша біліммен қамту (2023 жылы – 81,1 %, 2024 жылы – 86,3 %, 2025 жылы – 90 %, 2026 жылы – 95 %)
1. Ұйымдастыру-дайындық жұмыстары
1.
Балаларды сауықтыру орталықтарында сауықтыру және демалысты ұйымдастыру процестерін цифрландыру
автоматтандырылған ақпараттық жүйе
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ЦДИАӨМ
2.
Меншік нысанына қарамастан қосымша білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлау және педагогтердің біліктілігін арттыру
сертификаттар
2024 – 2026 жылдар
ОМ, ҒЖБМ, ЖАО
3.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына білімнің "білім беру-сауықтыру орталығы" ұйымы түрін енгізу бөлігінде өзгерістер енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ОМ
4.
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысына Сауықтыруды және демалысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу мен бекіту жөніндегі құзыретті енгізу бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы ақпан
ОМ
5.
50 балалар сауықтыру орталығын құру, балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамытуға арналған кемінде 100 жаңа ірі объект салу жөніндегі жобаларды іске асыруға арналған жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығы актісі
2024 жылғы I тоқсан
ЖАО
6.
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу (қажеттігіне қарай)
теңгерімдік аражігін ажырату актісі

Об утверждении Дорожной карты по оздоровлению и развитию творческого, интеллектуального потенциала детей на 2024 – 2026 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 декабря 2023 года № 191-р.
В целях реализации Предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого. Сейчас и навсегда":
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по оздоровлению и развитию творческого, интеллектуального потенциала детей на 2024 – 2026 годы (далее – Дорожная карта).
2. Центральным государственным органам, акиматам областей, городов Астаны, Алматы, Шымкента и иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) принять необходимые меры по реализации Дорожной карты;
2) ежегодно по итогам полугодия, к 5 января и 5 июля, направлять в Министерство просвещения Республики Казахстан информацию о ходе реализации Дорожной карты.
3. Министерству просвещения Республики Казахстан ежегодно, к 20 января и 20 июля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Дорожной карты.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство просвещения Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утверждена распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 13 декабря 2023 года № 191-р
Дорожная карта
по оздоровлению и развитию
творческого, интеллектуального потенциала детей на 2024 – 2026 годы
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Ожидаемые результаты:
1) охват оздоровлением и отдыхом детей школьного возраста (2023 год – 7,6 %, 2024 год – 8 %, 2025 год – 10 %, 2026 год – 12 %);
2) охват дополнительным образованием детей школьного возраста (2023 год – 81,1 %, 2024 год – 86,3 %, 2025 год – 90 %, 2026 год – 95 %)
Организационно-подготовительная работа
Цифровизация процессов организации оздоровления и отдыха в детских оздоровительных центрах
автоматизированная информационная система
декабрь
2024 года
МП, МЦРИАП
1
2
3
4
5
Переподготовка кадров и повышение квалификации педагогов организаций дополнительного образования независимо от формы собственности
cертификаты
2024 – 2026 годы
МП, МНВО, МИО
Проработка вопроса внесения изменений в Закон Республики Казахстан "Об образовании" в части введения вида организации образования "образовательно-оздоровительный центр"
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МП
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан" в части введения компетенции по разработке и утверждению Правил организации оздоровления и отдыха
постановление Правительства Республики Казахстан
февраль
2024 года
МП
Определение земельных участков для реализации проектов по созданию 50 детских оздоровительных центров,
строительству не менее 100 новых крупных объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
I квартал
2024 года
МИО
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельным участкам (по необходимости)
акт балансового разграничения

2024 – 2025 жылдар
ЖАО
7.
Балаларды сауықтыруды және олардың демалысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы мамыр
ОМ
8.
"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына қосымша білім беру ұйымдарына арналған жарақтандыру нормаларын толықтыру бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2024 жылғы маусым
ОМ
9.
Қосымша білімнің үлгілік білім беру бағдарламаларын қоспағанда, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы наурыз
ОМ, РМҚК "РҚББОӘО" (келісу бойынша)
10.
Ауыл мектептеріндегі мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарының комьюнити-орталығы желісін кеңейту
ОМ-ге ақпарат
2025 жылғы наурыз
ЖАО
11.
Қосымша білім беруге арналған мемлекеттік білім берудің тапсырысы көлемін арттыру
ОМ-ге ақпарат
маусым, желтоқсан жылсайын
ЖАО, МАМ, ТCМ
12.
50 жаңа сауықтыру және демалыс орталығын құрудың облыстар, қалалар мен аудандар және жылдар бөлінісіндегі жиынтық жоспарын жасау
жиынтық жоспар
2024 жылғы қаңтар
ОМ, ТСМ, ЖАО
13.
Балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамытуға арналған 100 жаңа ірі объектіні іске қосудың облыстар, қалалар мен аудандар және жылдар бөлінісіндегі жиынтық жоспарын жасау
жиынтық жоспар
2024 жылғы қаңтар
ОМ, МАМ, ТCМ, ЖАО
2. Практикалық іске асыру
2.1. Сауықтыру және демалыс ұйымдарының 50 жаңа объектісін салу
14.
Ақмола, Жамбыл облыстарында жыл бойы жұмыс істейтін 2 сауықтыру орталығын салу
пайдалануға қабылдау актілері
2024 жылғы қаңтар
ЖАО
15.
Абай, Атырау, Қостанай облыстарында және Астана қаласында 5 сауықтыру орталығын салу
пайдалануға қабылдау актілері
2024 жылғы желтоқсан
ЖАО
16.
Абай, Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Жетісу, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Түркістан, Ұлытау, Шығыс Қазақстан облыстарында, Алматы, Шымкент қалаларында 23 сауықтыру орталығын салу
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жылғы мамыр
ЖАО
17.
Абай, Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Жетісу, Қарағанды, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Түркістан, Ұлытау облыстарында, Алматы, Шымкент қалаларында 20 сауықтыру орталығын салу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
2025 жылғы желтоқсан
ЖАО

2024 – 2025 годы
МИО
1
2
3
4
5
Разработка и утверждение Правил организации оздоровления и отдыха детей
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
май
2024 года
МП
Внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" в части дополнения нормами оснащения для организации дополнительного образования
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
июнь
2024 года
МП, МИО
Принятие методических рекомендаций по разработке образовательных программ дополнительного образования, за исключением типовых образовательных программ дополнительного образования
методические рекомендации
март
2024 года
МП,
РГКП "РУМЦДО"
(по согласованию)
Расширение сети комьюнити-центров внешкольных организаций дополнительного образования в сельских школах
информация в МП
март
2025 года
МИО
Увеличение государственного образовательного заказа на дополнительное образование
информация в МП
июнь,
декабрь ежегодно
МИО, МКИ, МТС
1
2
3
4
5
Формирование сводного плана по созданию 50 новых центров оздоровления и отдыха по годам в разрезе областей, городов и районов
сводный план
январь 2024 года
МП, МТС, МИО
Формирование сводного плана по вводу 100 новых крупных объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей по годам в разрезе областей, городов и районов
сводный план
январь 2024 года
МП, МКИ, МТС, МИО
2. Практическая реализация
2.1. Создание 50 новых объектов организаций оздоровления и отдыха
Создание 2-х круглогодичных оздоровительных центров в Акмолинской,
Жамбылской областях
акты приемки в эксплуатацию
январь
2024 года
МИО
Создание 5-ти оздоровительных центров в области Абай, Атырауской, Костанайской областях, городе Астане
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2024 года
МИО
Создание 23-х оздоровительных центров в областях Абай, Жетісу, Ұлытау, Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской,
Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской,
Павлодарской, Северо-Казахстанской,
Туркестанской, Восточно-Казахстанской областях, городах Алматы и Шымкенте
акты приемки в эксплуатацию
май
2025 года
МИО
1
2
3
4
5
Создание 20-ти оздоровительных центров в областях Абай, Жетісу, Ұлытау, Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской,
Западно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Туркестанской областях, городах Алматы и Шымкенте
акты приемки в эксплуатацию
май
2026 года
МИО

2.2. Балалардың шығармашылық және зияткерлік әлеуетін дамыту үшін жаңа 100 нысан іске қосу (оқушылар сарайы, жас техниктер станциялары, балалар технопарктері, музыка және өнер мектептері және т.б.)
18.
Жамбыл, Қостанай, Маңғыстау, Павлодар, Түркістан облыстарында, Астана, Алматы, Шымкент қалаларында 10 инновациялық шығармашылық орталық салу
пайдалануға қабылдау актілері
2024 жылғы қаңтар
ЖАО
1
2
3
4
5
19.
Жетісу, Қарағанды, Қызылорда, Павлодар, Түркістан облыстарында 5 инновациялық шығармашылық орталық салу
пайдалануға қабылдау актілері
2024 жылғы желтоқсан
ЖАО
20.
Ақтөбе, Маңғыстау, Түркістан облысында, Астана қаласында 6 өнер мектебін салу
пайдалануға қабылдау актілері
2024 жылғы желтоқсан
ЖАО
21.
Абай, Алматы, Ұлытау облыстарында, Астана қаласында 8 инновациялық шығармашылық орталық салу
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жылғы желтоқсан
ЖАО
22.
Абай, Атырау, Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Түркістан облыстарында, Алматы қаласында 14 өнер мектебін салу
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жылғы желтоқсан
ЖАО
23.

2.2. Введение новых 100 объектов для развития творческого и интеллектуального потенциала детей (дворцы школьников, станции юных техников, детские технопарки, музыкальные
и художественные школы и др.)
Строительство 10-ти центров инновационного творчества в Жамбылской, Костанайской, Мангистауской, Павлодарской, Туркестанской областях, городах Астане, Алматы и Шымкенте
акты приемки в эксплуатацию
январь
2024 года
МИО
Строительство 5-ти центров инновационного творчества в области Жетісу, Карагандинской, Кызылординской, Павлодарской, Туркестанской областях
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2024 года
МИО
Строительство 6-ти школ искусств в Актюбинской, Мангистауской, Туркестанской областях, городе Алматы
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2024 года
МИО
1
2
3
4
5
Строительство 8-ми центров инновационного творчества в областях Абай, Ұлытау, Алматинской области, городе Астане
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2025 года
МИО
Строительство 14-ти школ искусств в области Абай, Атырауской, Актюбинской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Туркестанской областях, городе Алматы
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2025 года
МИО

Ақмола, Алматы, Атырау, Қызылорда облыстарында, Шымкент қаласында 6 инновациялық шығармашылық орталық (оның ішінде 1-ін МЖӘ) салу
пайдалануға қабылдау актілері
2026 жылғы желтоқсан
ЖАО
24.
Абай, Ақмола, Атырау, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Жетісу, Қарағанды, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Ұлытау, Түркістан облыстарында, Астана, Шымкент қалаларында 22 инновациялық шығармашылық орталық (оның ішінде 3-ін МЖӘ) салу
пайдалануға қабылдау актілері
2026 жылғы желтоқсан
ЖАО
25.
Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қостанай, Маңғыстау облыстарында 8 инновациялық шығармашылық орталық (оның ішінде 1-ін МЖӘ) салуға арналған жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
2026 жылғы желтоқсан
ЖАО
26.
Абай, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жетісу, Жамбыл, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Түркістан облыстарында, Астана қаласында 21 өнер мектебін салуға арналған жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
2026 жылғы желтоқсан
ЖАО
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҒЖБМ – Ғылым және жоғарғы білім министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РМҚК "РҚББОӘО" – "Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі.

Строительство 6-ти (из них 1 ГЧП) центров инновационного творчества в Акмолинской, Алматинской, Атырауской, Кызылординской областях, городе Шымкенте
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2026 года
МИО
Строительство 22-х (из них 3 ГЧП) школ искусств в областях Абай, Жетісу, Ұлытау, Акмолинской, Атырауской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Туркестанской областях, городах Астане и Шымкенте
акты приемки в эксплуатацию
декабрь
2026 года
МИО
1
2
3
4
5
Разработка 8-ми проектно-сметных документаций на строительство центров инновационного творчества в Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Костанайской, Мангистауской областях
заключение государственной экспертизы
декабрь
2026 года
МИО
Разработка 21-й проектно-сметной документации на строительство школ искусств в областях Абай, Жетісу, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Мангистауской, Северо-Казахстанской, Туркестанской областях, городе Астане
заключение государственной экспертизы
декабрь
2026 года
МИО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
ГЧП – государственно-частное партнерство;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РГКП "РУМЦДО" – республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-методический центр дополнительного образования";
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
_________________________