Ұшулардың қауiпсiздiгiн арттыру туралы
Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы төрағасының өкiмi 1994 жылғы 5 желтоқсан N 32-6
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, авиакомпаниялары iшкi және халықаралық рейстердi орындау кезiнде ұшулардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн авиациялық апаттар мен басқа да оқиғалардың алдын алу жөнiнде белгiлi бiр жұмыс жүргiзiп келедi.
Дегенмен ұшулардың қажеттi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жағдайы, әсiресе, авиакомпаниялардың халықаралық туристiк авиарейстердi /шоп-турлар/ орындауы кезiнде күрделi күйiнде қалып отыр. Жекелеген жағдайларда әуе кемелерiне шамадан тыс жүк тиелуiне жол берiледi. Жүк пен багажды орналастыру тәртiбi бұзылады. Самолеттерге май толық құйылмауы себебiнен аралық қонулар жасалады. Жағдай әуе кемелерiнiң, жер бетiндегi инженерлiк құрылыстар мен жабдықтардың техникалық және моральдың тозуынан ауырлап отыр. Осылай бола тұра бұл мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Әуе көлiгi департаментi Бас инспекциясы тарапынан тиiстi талаптар қойылмай отыр.
2. Ұшулардың қауiпсiздiгiн арттыру, әуе кемелерi мен аэродромдардың техникалық жай-күйi мен пайдаланылуына бақылауды күшейту мақсатында:
"Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы, Қазақстан Республикасының басқа да авиакомпаниялары бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң келiсуiмен орындалатын ұшулардың тиiстi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар кешенiн бекiтсiн;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi отын құйып алу нормативтерiнiң сақталуына, жүктердi орналастырудың дұрыстығына, оның iс жүзiндегi салмағы мен тасымалдау құжаттамасының сәйкес болуына бақылау жасау үшiн республиканың авиакомпанияларында сапарға шығушы, келген туристiк және жүк тасуға жалданған самолеттерге тұрақты түрде iшiнара тексеру жүргiзсiн. Тәртiп бұзушылықтар анықталғанда кiнәлi авиакомпанияларға белгiленген тәртiппен пайдаланушы куәліктерiнен айырғанға дейiн ең қатал ықпал ету шараларын қолдансын.
Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары халықаралық ұшуларға арналған шарттарды жасау кезiнде, тиiстi құжаттарды толтыру кезiнде жүктiң дұрыс тиелуi мен белгiленген талаптардың сақталуы үшiн мiндеттi түрде тапсырыс берушiнiң жауапкершiлiгiн белгiлейтiн болсын. Шарттарды орындамаған жағдайда шартты бұзу және айыппұл шараларын қолдануға дейiн оны қайта қарайтын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
Әуе көлiгi департаментi Бас инспекциясын нығайту және оның рөлiн көтеру жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын;
осы өкiмнiң орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.

Об обеспечении безопасности полетов
Распоpяжение Пpедседателя Госудаpственной комиссии Республики Казахстан по чpезвычайным ситуациям от 5 декабpя 1994 года N 32-6-p
1. Министерством транспорта и коммуникаций, авиакомпаниями Республики Казахстан проводится определенная работа по предупреждению авиационных происшествий и других событий, угрожающих безопасности полетов при выполнении внутренних и международных рейсов.
Вместе с тем положение с обеспечением необходимой безопасности полетов остается сложным, особенно при выполнении авиакомпаниями международных туристических авиарейсов (шоп-туров). В отдельных случаях допускается перегруз воздушных судов, нарушаются правила размещения груза и багажа. Осуществляются промежуточные посадки вследствие неполной заправки самолетов топливом. Положение осложняется техническим и моральным износом воздушных судов, наземных инженерных сооружений и оборудования. В то же время не проявляется должной требовательности в этих вопросах со стороны Главной инспекции Департамента воздушного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. В целях повышения безопасности полетов, усиления контроля за техническим состоянием и использованием воздушных судов и аэродромов:
Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан эуе жолы", другим авиакомпаниям Республики Казахстан в месячный срок разработать и по согласованию с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан утвердить комплекс мероприятий по обеспечению должной безопасности выполняемых полетов;
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан постоянно проводить в авиакомпаниях республики выборочные проверки отправляемых, прибывающих туристических и фрахтуемых самолетов для контроля за соблюдением нормативов заправки топливом, правильностью размещения загрузки, его фактического веса и соответствия перевозочной документации. При выявлении нарушений к виновным авиакомпаниям применять самые строгие меры воздействия, вплоть до лишения в установленном порядке свидетельств эксплуатанта;
авиакомпаниям Республики Казахстан при заключении договоров на выполнение международных полетов и составлении соответствующих документов в обязательном порядке определять ответственность заказчика за правильность загрузки и соблюдения установленных требований. В случае невыполнения договоров проводить пересмотр последних, вплоть до их расторжения и применения штрафных санкций.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
принять необходимые меры по укреплению и повышению роли Главной
инспекции Департамента воздушного транспорта;
обеспечить контроль за выполнением настоящего распоряжения.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Қазақстан Республикасы авиакомпанияларының ұшу қауiпсiздiгiнiң қажеттi шарттарын қамтамасыз етуге көңiл бөлудi күшейтсiн.
Төраға

4. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан усилить
внимание к обеспечению авиакомпаниями Республики Казахстан необходимых
условий безопасности полетов.
Председатель