Халықты, шаруашылық объектiлерiн және жердi селден қорғауды қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы төрағасының Өкiмi 1995 жылғы 24 мамыр N 32-10-ө
Үстiмiздегi жылғы ерте көктемде жоғары температура жағдайы байқалып отыр, соның салдарынан таулы аудандардағы қар қорының едәуiр азаюына байланысты күштi нөсер жаңбырдың жаууы мен ауаның күрт қызу мүмкiндiгiнен сел құбылыстарының айтарлықтай жандануы мүмкiн.
Халықты, шаруашылық объектiлерiн және жердi селден сенiмдi қорғауды қамтамасыз ету мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Семей, Талдықорған, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының, Алматы қаласының әкiмдерi, Iшкi iстер министрлiгi, Азаматтық қорғаныс штабы, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы, "Қазселденқорғау" өндiрiстiк бiрлестiгi, басқа да мүдделi министрлiктер, ведомстволар мен ұйымдар селге қарсы қорғаныс жөнiндегi алдын алу жұмыстары кешенiн жүзеге асыруды нақты мерзiмдерде қамтамасыз етсiн, оның iшiнде:
қажет болған жағдайда сел тасқыны мен су жайылу қаупi кезiнде немесе пайда болғанда халықты, кәсiпорындарды, ұйымдар мен мекемелердi хабарландыру схемасын жаңартсын және толықтырсын, көшiру жоспарлары мен маршруттарын қайта қарасын, алдын-ала және авариялық-құтқару және табиғат апаттарының зардаптарын жою жұмыстарын жүргiзуге тартылатын техникалық құралдар мен ұйымдарды айқындасын;
халықты, кәсiпорындар мен мекемелердiң қызметкерлерiн, оқушылар мен студенттердi сел құбылыстарынан болған төтенше жағдайлар кезiнде iс-әрекет жасау ережесi тәртiбiнде қосымша оқып-үйретудi ұйымдастырсын;
объектiлердiң басымдығын ескере отырып, елдi мекендердiң, шаруашылық объектiлерiнiң және жердiң сенiмдi қорғалуын бағалау жөнiнде жұмыс жүргiзсiн және нақты сел болу қаупi бар жағдайда объектiлердi жабуға немесе қауiптi аймақтардан әкетуге дейiн шаралар қолдансын;
өте қауiптi кезеңде сел қаупi бар аймақтарда өткiзу режимiн енгiзсiн, мамандар мен жауапты адамдардан тәулiк бойғы кезекшiлiк ұйымдастырсын, селден қорғау шараларын жүргiзуге байланысты гидрометерологиялық және басқа ақпараттарды қабылдау-берудi жүйелi түрде жүзеге асырсын;
бiр ай мерзiм iшiнде арнаулы мәжiлiстерде сел қаупiне арнаулы қызметтердiң дайындығы туралы басшылардың есебiн тыңдасын, мұнда байқаушы пункттердiң техникалық байқау және байланыс құралдарымен жабдықталуына, құлақтандыру жүйелерiнiң мүлтiксiз жұмыс iстеуiне, авариялық-құтқару және авариялық-қалпына келтiру бөлiмшелерiнiң өздерiне жүктелген мiндеттерiн жедел орындау әзiрлiгiне баса назар аударылсын.

Об обеспечении надежной защиты населения, хозяйственных объектов и земель от селей
Распоряжение Председателя Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 24 мая 1995 г. N 32-10-p
В связи с отмечавшимся ранней весной текущего года высоким температурным фоном со значительным уменьшением по этой причине снегозапасов в горных районах, возможностью выпадения сильных ливней и резких повышений температуры воздуха возможна существенная активизация селевых явлений.
В целях обеспечения надежной защиты населения, хозяйственных объектов и земель от селей:
1. Главам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Семипалатинской, Талдыкорганской, Южно-Казахстанской областных, Алматинской городской администраций, Министерству внутренних дел, Штабу гражданской обороны Республики Казахстан, Главному управлению по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан, производственному объединению "Казселезащита", другим заинтересованным министерствам, ведомствам и организациям обеспечить в оптимальные сроки выполнения комплекса предупредительных работ по противоселевой защите, в том числе:
обновить и дополнить при необходимости схемы оповещения населения, предприятий, организаций и учреждений при угрозе или возникновении селевых потоков и паводков, пересмотреть планы и маршруты эвакуации, определить технические средства и организации, привлекаемые к проведению предупредительных и аварийно-спасательных работ и ликвидации последствий стихийных бедствий;
организовать дополнительное обучение населения, работников предприятий и учреждений, учащихся и студентов правилам поведения и порядку действий при чрезвычайных ситуациях, вызванных селевыми явлениями, применительно к конкретным условиям;
с учетом приоритетности объектов провести работу по оценке надежности защиты населенных пунктов, хозяйственных объектов и земель и в случае наличия реальной селевой опасности принять меры вплоть до закрытия или выноса объектов из опасной зоны;
в периоды повышенной опасности вводить пропускной режим в селеопасные зоны, организовать круглосуточное дежурство специалистов и ответственных работников, регулярно осуществлять прием-передачу гидрометеорологической и другой информации, связанной с проведением селезащитных мероприятий;
на специальных заседаниях в месячный срок заслушать отчеты руководителей о готовности специальных служб к селеопасному периоду, обратив особое внимание на оснащенность наблюдательных пунктов техническими средствами наблюдения и связи, безотказность систем оповещения, готовность аварийно-спасательных и аварийно-восстановительных подразделений к оперативному выполнению возложенных на них задач.

2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы, "Қазселденқорғау" өндiрiстiк бiрлестiгi селдiң болуына себепшi жағдайларды үздiксiз бақылау мен баға берудi қамтамасыз етсiн және селдiң пайда болу қаупi жағдайында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясына, жергiлiктi әкiмшiлiкке, мүдделi министрлiктерге, ведомстволар мен ұйымдарға күтiлiп отырған құбылыстар туралы жедел хабарлайтын болсын.
3. "Қазселденқорғау" өндiрiстiк бiрлестiгi:
сел қаупi кезеңi басталғанға дейiн Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы төрағасының 1994 жылғы 2 қарашадағы N 32-3 өкiмiне сәйкес құрылған комиссиясы айқындаған селден қорғау құрылғыларында бар барлық кемшiлiктердi жойсын;
1995 жылғы 1 маусымнан 31 тамызға дейiнгi кезеңде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясына республиканың сел қаупi бар аудандарында гидрометеорологиялық жағдайлар жөнiнде күн сайын бюллетень берiп тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Қазселденқорғау"
өндiрiстiк бiрлестiгiне республикалық бюджетте көзделген
операцияларға жұмсалатын шығыстарға, күрделi құрылыстарға және
Талғар өзенi бассейнiндегi авариялық-қалпына келтiру жұмысын
жүргiзуге 1995 жылға және осы жұмыс жөнiндегi 1994 жылғы
берешегiн өтеу үшiн қаражатты дер кезiнде бөлудi қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясының
Төрағасы

2. Главному управлению по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан, производственному объединению "Казселезащита" обеспечить непрерывное наблюдение и оценку селеформирующих условий и в случае опасности возникновения селей оперативно информировать в установленном порядке Государственную комиссию Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, глав местных администраций, заинтересованные министерства, ведомства и организации об ожидаемых явлениях.
3. Производственному объединению "Казселезащита":
до начала селеопасного периода устранить все имеющиеся недостатки в содержании селезащитных сооружений, выявленные комиссией, созданной в соответствии с распоряжением Председателя Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 2.11.94 г. N 32-3-р;
в период с 1 июня по 31 августа 1995 года представлять в Госкомиссию Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям ежедневные бюллетени по гидрометеорологическим условиям в селеопасных районах республики.
4. Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить
своевременное выделение производственному объединению
"Казселезащита" предусмотренных республиканским бюджетом средств на
операционные расходы, капитальное строительство и на проведение
аварийно-восстановительных работ в бассейне реки Талгар в 1995 году
и погашение задолженности по этим работам за 1994 год.
Председатель
Государственной комиссии Республики
Казахстан по чрезвычайным ситуациям