Тауарлық нарық туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1996 жылғы 8 сәуiрдегi N 153
Қазақстан Республикасында одан тыс жерлерде де маңызды тауарлық нарықтарды байқау, бағалау және болжамдау жүйелерiн ұйымдастыру мақсатында, сондай-ақ ақпараттық деректердi дайындау және тауарлық нарықтарды дамыту жөнiндегi ұсыныстарды қамтамасыз ету үшiн:
1. 1-қосымшаға сәйкес тауарлық нарықтардың мониторингi және оның дамуын басқаруды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс тобы құрылсын.
2. Тауарлық нарықтардың мониторингi және оның дамуын басқаруды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс тобы:
Қазақстандағы тауарлық нарықтардың мониторингi және оның дамуын басқарудың жүйесi туралы ереженi әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне берсiн;
1996 жылдың 1 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы маңызды тауарлық нарықтар жөнiндегi деректер банкiн әзiрлесiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1996 жылдың 15 мамырына дейiнгi мерзiмде маңызды тауарлық нарықтарды талдау мен болжамдау әдiсiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiне тиiстi ақпараттарды берудiң нысандарын, тәртiбi мен мерзiмiн әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне берсiн.
4. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi тауарлық нарықтардың мониторингтiк
көрсеткiштердiң тiзбесiне /4 қосымша/ сәйкес өнiмнiң аса маңызды
түрлерiнiң тауарлық нарықтары тiзбесiне /3 қосымша/ сай тауарлық
нарықтар туралы мәлiметтердi жинау мен өңдеудi статистикалық жұмыстар
тiзбесiне қоссын.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 153 өкiмiне
1-қосымша
Тауарлық нарықтардың мониторингi және оның дамуын
басқаруды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс тобының
ҚҰРАМЫ
Ертiлесова Ж.Д.        - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң бiрiншi орынбасары,
жетекшi
Құлекеев Ж.А.          - Қазақстан Республикасының Статистика
және талдау жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының бiрiншi
орынбасары
Төлебаев А.К.          - Қазақстан Республикасы Ғылым министрi
Ғылым академиясы президентiнiң
бiрiншi орынбасары
Романов А.Ф.           - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрiнiң бiрiншi орынбасары
Оспанов Х.А.           - Қазақстан Республикасы өнеркәсiп және
сауда министрiнiң орынбасары
Менжулин Б.И.          - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң орынбасары
Радостовец Н.В.        - Қазақстан Республикасы Баға және
монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi төрағасының
орынбасары
Оразбақов Г.И.         - Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрiнiң орынбасары
Тиесов С.              - Қазақстан Республикасы Энергетика және
көмiр өнеркәсiбi министрiнiң орынбасары
Кинасов О.Г.           - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
өнеркәсiбi министрiнiң орынбасары
Рақышев Х.К.           - Қазақстан Республикасы Сауда-өнеркәсiп
палатасының төрағасы
Марзилович О.А.        - Қазақстан Республикасы Экономика
министрлiгi тауарлы нарықтарды
басқару басқармасының бастығы
Омарова Г.А.           - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп
және сауда министрлiгi өнеркәсiп
саясаты және экспортты дамыту бас
басқармасы бастығының орынбасары
Крещик В.А.            - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгi болжамдау және нарықтық
құрылымдарды жетiлдiру бас басқармасының
бастығы
Могильный В.В.         - Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi
Ғылым академиясының басқарма бастығы
Салтыбаев А.С.         - Қазақстан Республикасы Баға және
монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi рыноктарды талдау
басқармасының бастығы
Каплан Г.Л.            - Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрлiгi
экономика басқармасының бастығы
Галинова В.А.          - Қазақстан Республикасы Энергетика және
көмiр өнеркәсiбi министрлiгi экономика
басқармасының бастығы
Адасбаев Е.А.          - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
өнеркәсiбi министрлiгi қаржы-экономикалық
басқармасының бастығы
Радивилов В.А.         - Қазақстан Республикасының Статистика
және талдау жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi сауда және қызмет көрсету
статистикасы бас басқармасының бастығы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 153 өкiмiне
2-қосымша
Аса маңызды тауарлық нарықтар бойынша деректер банкi
Тауардың атауы және оның сипаттамасы: _________________________
/өлшем бiрлiгi/
_____________________________________________________________________

О товарных рынках
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 153
В целях организации системы отслеживания, оценки и прогноза важнейших товарных рынков как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, а также для обеспечения подготовки информационных данных и рекомендаций по развитию товарных рынков:
1. Создать рабочую группу по организации мониторинга и управления развитием товарных рынков согласно приложению 1.
2. Рабочей группе по организации мониторинга и управления развитием товарных рынков:
разработать и представить на утверждение в Правительство Республики Казахстан Положение о системе мониторинга и управления развитием товарных рынков в Казахстане;
в срок до 1 июля 1996 года подготовить банк данных по важнейшим товарным рынкам по форме согласно приложению 2.
3. Министерству экономики Республики Казахстан в срок до 15 мая 1996 года разработать и представить на утверждение в Правительство Республики Казахстан методику анализа и прогноза важнейших товарных рынков, формы, порядок и сроки представления в Правительство Республики Казахстан соответствующей информации.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу включить в перечень статистических работ сбор и обработку сведений о товарных рынках согласно перечню товарных рынков важнейших видов продукции (приложение 3) в соответствии с перечнем показателей мониторинга товарных рынков (приложение 4).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 153-р
С О С Т А В
рабочей группы по организации мониторинга
и управления развитием товарных рынков
Ертлесова Ж.Д.  - первый заместитель Министра экономики
Республики Казахстан, руководитель
Кулекеев Ж.А.   - первый заместитель Председателя
Государственного комитета Республики
Казахстан по статистике и анализу
Тулебаев А.К.   - первый заместитель Министра науки - Академии
наук Республики Казахстан
Романов А.Ф.    - первый заместитель Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
Оспанов Х.А.    - заместитель Министра промышленности и
торговли Республики Казахстан
Менжулин Б.И.   - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан
Радостовец Н.В. - заместитель Председателя Государственного
комитета Республики Казахстан по ценовой
и антимонопольной политике
Оразбаков Г.И.  - заместитель Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
Тиесов С.       - заместитель Министра энергетики и
угольной промышленности Республики
Казахстан
Кинасов О.Г.    - заместитель Министра нефтяной и газовой
промышленности Республики Казахстан
Ракишев Х.К.    - Председатель торгово-промышленной палаты
Республики Казахстан
Марзилович О.А. - начальник Управления развития товарных
рынков Министерства экономики Республики
Казахстан
Омарова Г.А.    - заместитель начальника Главного управления
промышленной политики и развития экспорта
Министерства промышленности и торговли
Республики Казахстан
Крещик В.А.     - начальник Главного управления прогнозирования
и совершенствования рыночных структур
Министерства сельского хозяйства Республики
Казахстан
Могильный В.В.  - начальник управления Министерства науки -
Академии наук Республики Казахстан
Салтыбаева А.С. - начальник Управления анализа рынков
Государственного комитета Республики
Казахстан по ценовой и антимонопольной
политике
Каплан Г.Л.     - начальник Управления экономики Министерства
транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
Галинова В.А.   - начальник Экономического управления
Министерства энергетики и угольной
промышленности Республики Казахстан
Адасбаев Е.А.   - начальник Финансово-экономического управления
Министерства нефтяной и газовой
промышленности Республики Казахстан
Радивилов В.А.  - начальник Главного управления статистики
торговли и услуг Государственного комитета
Республики Казахстан по статистике и
анализу
Приложение 2
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 153-р
Банк данных по важнейшим товарным рынкам
Наименование товара и его характеристика:___________(единица
измерения)
Таблица:
2 - количество
3 - стоимость, млн. руб.
4 - количество
5 - стоимость, млн. руб.
6 - количество
7 - стоимость, млн. тенге
8 - количество
9 - стоимость, млн. тенге
10 - количество
11 - стоимость, млн. тенге
--------------------------------------------------------------------

|   1991  |  1992   |  1993   |  1994   |  1995
|_________|_________|_________|_________|_________
|саны|құны|саны|құны|саны|құны|саны|құны|саны|құны
|    |млн.|    |млн.|    |млн.|    |млн.|    |млн.
|    |сом |    |сом |    |сом |    |сом |    |сом
___________________|____|____|____|____|____|____|____|____|____|____
1        | 2  | 3  |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 | 10 | 11
___________________|____|____|____|____|____|____|____|____|____|____
Ресурстар, барлығы
Соның iшiнде:
Жылдың басындағы
қалдықтар
Республикадағы өндi.
рiс көлемi
Соның iшiнде:
кәсiпорындар-өндi.
рушiлер бойынша
Импорт, барлығы
Соның iшiнде:
ТМД елдерiнен
Соның iшiнде:
Ресей
Беларусь
Өзбекстан және т.б.
алыс шетелдерден
оның iшiнде:
Германия
Англия
Швейцария және т.б.
Жұмсалғаны, барлығы
Соның iшiнде:
республикалық iшкi
тұтыну мен ұқсатуға
Экспортталғаны, барлығы
Соның iшiнде:
ТМД елдерiнен - барлығы
оның iшiнде:
Ресей
Беларусь
Өзбекстан және т.б.
алыс шетелдерге - барлығы
оның iшiнде:
Германия
Англия
Швейцария және т.б.
Жылдың аяғындағы қалдық
Баланс бойынша ауытқушылық*
Ескерту:
<*>
Баланс бойынша ауытқушылықтың негiзгi
себептерiн көрсету
Белгiленген қуат, барлығы
Соның iшiнде:
кәсiпорындар бойынша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 153 өкiмiне
3-қосымша
Өнiмнiң аса маңызды түрлерi тауарлық нарықтарының
ТIЗБЕСI
1. Энергетикалық ресурстар нарығы
Электр энергиясы
Мұнай
Автомобиль бензинi
Дизель отыны
Отындық мазут
Табиғи газ
Көмiр
2. Металдар нарығы
Дайын қара металдар прокаты
Ақ қаңылтыр
Ферроқорытпалар
Темiр рудасы жентектерi
Катодты мыс
Мырыш
Қорғасын
Глинозен
3. Машина жасау өнiмдерiнiң нарығы
Тракторлар
Бульдозерлер
Металл кесетiн станоктар
Ұсталық-тығыздау машиналары
4. Химия және мұнай-химия өнеркәсiбi
тауарларының нарығы
Полипропилен
Полистирол
Кальций карбидi
Сары фосфор
Шиналар
соның iшiнде: жүк автомобильдерi үшiн
жеңiл автомобильдер үшiн
Химиялық талшықтар мен жiптер
Қоректiк заттары 100% қайтарымды есепке арналған минералдық
тыңайтқыштар
5. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң нарығы
Астық /өңделгеннен кейiнгi салмағында/
Қант қызылшасы
Майлы дақылдар тұқымдары
Картоп
Көкөнiстер
Жемiс-жидектер
Жүзiм
Мал мен құс /сойыс салмағында/
Сүт
Жүн /физикалық салмағында/
Қаракөл мен елтiрiлер
Терiлiс шикiзат:
iрi қаранiкi
Ұсақ малдiкi
шошқанiкi
6. Жеңiл өнеркәсiп тауарларының нарығы
Талшықты мақта
Жуылған жүн
Мақтадан иiрiлген жiп
Жүннен иiрiлген жiп
Мақтадан iстелген мата
Жүннен тоқылған мата
Жiбектен тоқылған мата
Қатты былғары тауарлар
Хромды былғары тауарлар
Жұмсақ былғары тауарлар
7. Ағаш және ағаш өңдеу өнеркәсiбi
тауарларының нарығы
Iске жаратылатын сүректер
Кесiлген материалдар
Ағаш жаңқалы плиталар
Ағаш талшықты плиталар

! 1991  ! 1992  ! 1993  ! 1994  !  1995
!   !   !   !   !   !   !   !   !   !
1              ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !10 !11
--------------------------------------------------------------------
Ресурсы, всего
В том числе:
Остатки на начало года
Объем производства в республике
В том числе:
по предприятиям-производителям
Импорт, всего
В том числе:
из стран СНГ
из них:
Россия
Беларусь
Узбекистан и т.д.
из стран дальнего зарубежья
из них:
Германия
Англия
Швейцария и т.д.
Израсходовано, всего
В том числе:
на внутриреспубликанское
потребление и переработку
Экспортировано, всего
В том числе:
в страны СНГ - всего
из них:
Россия
Беларусь
Узбекистан и т.д.
в страны дальнего зарубежья -
всего
из них:
Германия
Англия
Швейцария и т.д.
Остаток на конец года
Отклонения по балансу
<*>
Сноска. Указать основные причины отклонений по балансу.
Установленная мощность, всего
В том числе:
по предприятиям
Приложение 3
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 153-р
П Е Р Е Ч Е Н Ь
товарных рынков важнейших видов продукции
1. Рынок энергетических ресурсов
Электроэнергия
Нефть
Бензин автомобильный
Топливо дизельное
Мазут топочный
Газ естественный
Уголь
2. Рынок металлов
Прокат черных металлов готовый
Жесть белая
Ферросплавы
Железорудные окатыши
Медь катодная
Цинк
Свинец
Глинозем
3. Рынок продукции машиностроения
Тракторы
Бульдозеры
Станки металлорежущие
Машины кузнечно-прессовые
4. Рынок товаров химической и нефтехимической
промышленности
Полипропилен
Полистирол
Карбид кальция
Фосфор желтый
Шины
в т.ч.: для грузовых автомобилей
для легковых автомобилей
Волокна и нити химические
Удобрения минеральные в пересчете на 100% питательных веществ
5. Рынок сельскохозяйственной продукции
Зерно (в весе после доработки)
Сахарная свекла
Семена масличных культур
Картофель
Овощи
Плоды и ягоды
Виноград
Скот и птица (в убойном весе)
Молоко
Шерсть (в физическом весе)
Каракуль и смушки
Кожевенное сырье:
крупное
мелкое
свиное
6. Рынок товаров легкой промышленности
Хлопок-волокно
Шерсть мытая
Пряжа хлопчатобумажная
Пряжа шерстяная
Ткани хлопчатобумажные
Ткани шерстяные
Ткани шелковые
Кожтовары жесткие
Кожтовары хромовые
Кожтовары юфтевые
7. Рынок товаров лесной и деревообрабатывающей
промышленности
Деловая древесина
Пиломатериалы
Древесностружечные плиты
Древесноволокнистые плиты

8. Құрылыс материалдарының нарығы
Цемент
Шифер
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 8 сәуiрдегi
N 153 өкiмiне
4-қосымша
Тауарлық нарықтардың мониторингi көрсеткiштерiнiң
ТIЗБЕСI
1. Тауарлық нарықтардың негiзгi номенклатурасы /өндiрiс, республикадағы тұтыну, елдер бойынша сырттан әкелу және әкету, есеп беру кезеңiнiң басы мен аяғындағы қалдық/ тұрғысындағы заттық және құндық көрiнiстегi материалдық баланс.
2. Тауарлық нарықтар бойынша көтерме және бөлшек сауда бағаларының индекстерi.
3. Тауарлық нарықтар тұрғысындағы негiзгi өнiм түрлерiнiң бағалары /iшкi, ТМД рыноктарындағы, дүниежүзiлiк рыноктардағы/.
4. Тауарлық нарықтар бойынша инвестицияларды талдау.
5. Әрбiр тауарлық нарық бойынша, еңбекақыны, кiрiстi, амортизациялық аударымды, мемлекет бюджетiне төленетiн салықты, олардың жалпы iшкi өнiмге проценттiк арақатысын, жұмыс орнының санын, тауарлық нарықтар номенклатурасындағы белгiленген қуатты қоса алғанда экономикалық деректер.
6. Дүниежүзiлiк өндiрiс және тауарлық нарықтар бойынша тұтыну туралы мәлiметтер.
7. Өнiмдердiң маңызды түрлерiнiң тiзбесiне кiретiн тауарларды өндiру мен тұтынуда жетекшi болып табылатын елдер бойынша тауарлы нарықтарды басқару туралы ақпараттар.

8. Рынок строительных материалов
Цемент
Шифер
Приложение 4
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 153-р
П Е Р Е Ч Е Н Ь
показателей мониторинга товарных рынков
1. Материальный баланс в разрезе основной номенклатуры товарных рынков (производство, потребление в республике, ввоз и вывоз по странам, остаток на начало и конец отчетного периода) в натуральном и стоимостном выражении.
2. Индексы оптовых и розничных цен по товарным рынкам.
3. Цены на основные виды продукции в разрезе товарных рынков (внутренние, на рынках СНГ, на мировых рынках).
4. Анализ инвестиций по товарным рынкам.
5. Экономические данные по каждому товарному рынку, включая заработную плату, доход, амортизационные отчисления, налоги в государственный бюджет, их соотношение в процентах к ВВП, число рабочих мест, установленная мощность в номенклатуре товарных рынков.
6. Сведения о мировом производстве и потреблении по товарным рынкам.
7. Информация об управлении товарными рынками по странам, являющимся ведущими в производстве и потреблении товаров, входящих в перечень важнейших видов продукции.