Өнiмнiң маңызды түрлерi нарықтарының жай-күйi туралы талдау материалдарын әзiрлеу жөнiндегi әдiстемелiк ұсынымдар мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Өкiмi 1996 жылғы 17 қыркүйек N 440
1. Қоса берiлiп отырған Өнiмнiң маңызды түрлерi нарықтарының жай-күйi туралы талдау материалдарын әзiрлеу жөнiндегi әдiстемелiк ұсынымдар мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1997 жылға арналған статистикалық жұмыстар регламентiн құрастырған кезде өнiмдердi (тауарларды) сату туралы, өнiмдердiң (тауарлардың) экспорты (импорты), қалдық және шығындалған материалдар туралы статистикалық есептеменi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардың орындалуын көздесiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылға арналған республикалық бюджеттi әзiрлеген кезде осы жұмыстардың орындалуына қажеттi ақшаны көздесiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономминi, Өнеркәсiпсаудаминi, Ауылшарминi, Энергиякөмiрминi, Мұнайгазминi, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 31 қазанға дейiн тиiстi номенклатура бойынша өнiмнiң (тауардың) маңызды түрлерi нарықтарының жұмыс iстеуiнiң экономикалық жағдайларына зерттеу жүргiзудi және отандық өнiм өндiрушiлердiң мүдделерiн қорғау және өнiм (тауар) өндiрiсiн ынталандыру мақсатында бұл жағдайларды өзгертудiң мақсатқа сәйкестiгi туралы ұсыныс әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
Премьер-Министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 17 қыркүйектегi
N 440 өкiмiмен мақұлданған
Өнiмнiң маңызды түрлерi нарықтарының жай-күйi туралы
талдау материалдарын әзiрлеу жөнiндегi әдiстемелiк
ұсынымдар
1. Кiрiспе
1. Осы Әдiстемелiк ұсынымдар Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен мемлекеттiк комитеттерiнiң, облыстық экономика басқармаларының өнiмнiң маңызды түрлерi нарықтарының жай-күйi туралы талдау материалдарын әзiрлеуi үшiн арналған. Аталған талдау Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының жылдық болжамдарын әзiрлеу және нақтылау кезеңдерiнде, сондай-ақ тауар нарықтарының жұмыс iстеуiнiң экономикалық шарттарын зерттеу үшiн жүргiзiледi.
2. Талдау нәтижелерiн экономиканың дамуына мемлекеттiк ықпал етудiң неғұрлым ұтымды бағыттарын iздестiруге, сондай-ақ отандық өнiм (тауар) өндiрушiлер мен тұтынушыларды қорғау жөнiндегi шараларды қалыптастыру және тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында өндiрудi еселей түсу үшiн пайдалану көзделiп отыр.
2. Экономикалық талдау жүргiзудiң мақсаты
мен мiндеттерi
3. Экономикалық талдау жүргiзудiң мақсаты тауар нарықтарының әр алуан секторларында өнiмдi (тауарларды) сатудың және сатып алудың экономикалық шарттарына баға беру мен салыстыру және отандық өндiрушiлер мүдделерiн қорғау мен өнiм (тауарлар) өндiрудi ынталандыру үшiн осы шарттарды өзгерту жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу болып табылады.

Методические рекомендации по подготовке аналитических материалов о состоянии рынков важнейших видов продукции
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 сентября 1996 г. N 440-р
1. Одобрить прилагаемые Методические рекомендации по подготовке аналитических материалов о состоянии рынков важнейших видов продукции.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу при формировании регламента статистических работ на 1997 год предусмотреть выполнение мероприятий по обеспечению статистической отчетности о реализации продукции (товаров), об экспорте (импорте) продукции (товаров), остатках и расходах материалов.
Минфину Республики Казахстан предусматривать при разработке республиканского бюджета на 1997 год необходимые ассигнования на выполнение этих работ.
3. Минэкономики, Минпромторгу, Минсельхозу, Минэнергоугольпрому, Миннефтегазпрому Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике до 31 октября 1996 года обеспечить проведение исследований экономических условий функционирования рынков важнейших видов продукции (товаров) по соответствующей номенклатуре и подготовку предложений о целесообразности изменения этих условий в целях защиты интересов отечественных производителей и стимулирования производства продукции (товаров).
Премьер-Министр
Одобрены
распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 сентября 1996 г. N 440-р
Методические рекомендации по подготовке
аналитических материалов о состоянии рынков
важнейших видов продукции
1. Введение
1. Данные Методические рекомендации предназначены для подготовки министерствами и государственными комитетами Республики Казахстан, областными управлениями экономики аналитических материалов о состоянии рынков важнейших видов продукции. Данный анализ проводится в период подготовки и уточнения годовых прогнозов социально-экономического развития Республики Казахстан, а также для исследования экономических условий функционирования товарных рынков.
2. Результаты анализа предполагается использовать для поиска наиболее оптимальных направлений государственного воздействия на развитие экономики, а также формирования мер по защите отечественных производителей и потребителей продукции (товаров) и наращиванию их производства на территории Республики Казахстан.
2. Цель и задачи проведения экономического анализа
3. Целью проведения экономического анализа является оценка и сопоставление экономических условий продажи и приобретения продукции (товаров) в различных секторах товарных рынков и выработка предложений по изменению этих условий в целях защиты интересов отечественных производителей и стимулирования производства продукции (товаров).

4. Негiзгi мiндеттерi:
өнiмдi (тауарларды) сатудың экономикалық шарттарына талдау жасау және оны iшкi қазақстандық нарықта сатудың немесе экспортқа шығарудың орындылығы мен тиiмдiлiгi туралы қорытынды әзiрлеу;
отандық тауарларды сатып алумен салыстыра отырып, импорт бойынша өнiм (тауарлар) сатып алудың экономикалық шарттарына талдау жасау және импорттық сатып алудың тиiмдiлiгi мен олардың отандық шығарылуының келешегi туралы қорытынды әзiрлеу;
тауар нарықтарының әр алуан секторларында өнiм (тауарлар) қозғалысының экономикалық шарттарын өзгерту жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
аса маңызды өнiмдер бойынша сатып алу бағалары құрылымына талдау жасау және оны ұтымды ету туралы ұсыныстар әзiрлеу;
тауар нарықтарында бәсекелестiк орта қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
3. Тауар нарықтарының жай-күйiнiң маңызды
көрсеткiштерiне экономикалық талдау
жүргiзу жөнiндегi ұсынымдар
5. Қазақстан Республикасы бойынша тауар нарықтарының жұмыс iстеуiне талдау тауар нарықтарының жай-күйiн талдау кестелерi бойынша 1-қосымшаға сәйкес және өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы және ауыл шаруашылық өнiмiнiң (тауарлардың) маңызды түрлерiнiң тауар нарықтарының тiзбесi бойынша 2-қосымшаға сәйкес жүргiзiледi. Аталған тiзбе тауар нарықтарында қалыптасқан экономикалық жағдайларға байланысты Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнiң келiсiмi бойынша анықталуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасы бойынша iшкi және сыртқы
нарықтарда өнiмдi (тауарларды) сату мен сатып
алуға талдау жасау
6. Қазақстан Республикасы бойынша өнiмдi (тауарларды) iшкi және сыртқы нарықтарда сату және сатып алуға талдау жасау өнiмдi (тауарларды) сату мен сатып алу көлемi мен құрылымының өзгеруi туралы деректерге сәйкес жүргiзiледi (1, 2-кестелер).
1-кестенiң деректерi бойынша өнiмдi (тауарларды) сатудың жалпы көлемiндегi экспорт ауқымы, нарықтың ашықтығы туралы қорытындылар жасалады. Сатудың iшкi нарықты тауар ресурстарымен басым қамтамасыз ету тұрғысынан қарағанда оны қорғау жөнiнде привентивтi шаралар қолданудың дұрыстығы туралы жағдай байқалады. Сатылмаған қалдықтардың көлемi мен өзгеруi бойынша өнiмнiң (тауарлардың) толық сатылуы мен қорларды толықтыру қажеттiгi және т.б. туралы қорытынды жасалады.
2-кестенiң деректерi бойынша өнiмдi (тауарларды) сатып алу, импорт үлесiнiң өсуi немесе кемi, ресурстармен толық қамтамасыз етiлуi, отандық өнiмдi импорттық өнiмнiң (тауарлардың) ығыстыруы жағдайының болуы және т.б. бөлiгiне осыған ұқсас талдау жасалады.
Тауар нарықтарының әралуан секторлары бойынша
өнiмдi сату мен сатып алудың экономикалық
шарттарына талдау жасау

4. Основными задачами являются:
анализ экономических условий продажи продукции (товаров) и подготовка заключений о целесообразности и эффективности продажи ее на внутриказахстанском рынке или поставок на экспорт;
анализ экономических условий приобретения продукции (товаров) по импорту в сравнении с закупками отечественных товаров и подготовка заключений о выгодности импортных закупок и перспективности их отечественных поставок;
подготовка предложений по изменению экономических условий движения продукции (товаров) в различных секторах товарных рынков;
анализ структуры цен приобретения по важнейшей продукции (товарам) и подготовка предложений об ее оптимизации;
подготовка предложений по формированию конкурентной среды на товарных рынках.
3. Рекомендации по проведению экономического
анализа важнейших показателей состояния
товарных рынков
5. Анализ функционирования товарных рынков по Республике Казахстан проводится по таблицам анализа состояния товарных рынков согласно приложению 1 и перечню товарных рынков важнейших видов продукции производственно-технического назначения и сельскохозяйственной продукции (товаров) согласно приложению 2. Указанный перечень может уточняться по согласованию с Министерством экономики Республики Казахстан в зависимости от экономических условий, складывающихся на товарных рынках.
Анализ продажи и приобретения продукции (товаров)
по Республике Казахстан на внутреннем и внешнем рынках
6. Анализ продажи и приобретения продукции (товаров) по Республике Казахстан на внутреннем и внешнем рынках проводится согласно данным о динамике объемов и структуре продажи и приобретения продукции (товаров) (таблицы 1, 2).
По данным таблицы 1 анализируется структура и динамика продажи продукции (товаров), делаются выводы о масштабах экспорта в общем объеме продажи, открытости рынка. При анализе тенденций и пропорций структуры продажи отслеживается ситуация о целесообразности применения превентивных мер по защите внутреннего рынка страны с точки зрения приоритетного обеспечения его товарными ресурсами. По величине и динамике нереализованных остатков делается вывод о полноте реализации продукции (товаров) и необходимости пополнения запасов и т.п.
Аналогично проводится анализ по данным таблицы 2 в части приобретения продукции (товаров), роста или снижения доли импорта, полноты обеспечения ресурсами, наличия ситуации вытеснения отечественной продукции (товаров) импортной и т.п.
Анализ экономических условий продажи
и приобретения продукции по различным секторам
товарных рынков

7. Өнiмдi (тауарларды) сату мен сатып алу құрылымындағы өзгерiстер себептерi сатып алу бағалары мен олардың құрылымына, өнiмнiң (тауарлардың) экспорты мен импортының iшкi және әлемдiк бағасының өзгеруiне жасалған талдауға сүйене отырып анықталады (3-7 кестелер).
8. Тауар нарықтарының әр алуан секторлары бойынша өнiмдi (тауарларды) сатудың экономикалық шарттарына талдау 3-кесте бойынша жүргiзiледi.
Қажет болған жағдайда аталған кесте сондай-ақ Қазақстан Республикасы және жекелеген аймақтар немесе нақты кәсiпорындар бойынша өнiмге (тауарларға) арналған сатып алудың орташа бағаларына талдау жасау үшiн қолданылуы мүмкiн. Бұл жағдайда кестеде өнiмнiң (тауарлардың) атауы ғана емес, сондай-ақ аймағы немесе кәсiпорны көрсетiледi.
Осы кестенiң 1-бағанында сатудың (сатып алудың) көтерме бағаларына әсер ететiн факторлар көрсетiледi. Бөлшек саудада сатылатын өнiм (тауарлар) түрлерi бойынша бағаларға әсер ететiн қосымша факторлар енгiзiледi.
2-7 бағандарда өнiмдi (тауарларды) өткiзу нарығының секторы бойынша деректер көрсетiледi.
Кестенi толтырғаннан кейiн төмендегiдей реттiлiк бойынша нәтижелерге талдау жасалады:
Сатудың: "Iшкi рынок", "Алыс шетелдерге экспорттау" және "Таяу шетелге экспорттау" сияқты мүмкiн болатын нұсқаларынан "Сату бағасы" жолы бойынша бағасы неғұрлым төмен нұсқасы алынады және басқа нұсқалардағы бағалардың айырмашылығы арқылы қалған екi нұсқа бойынша өнiмдi (тауарларды) өткiзуден алынбай қалған пайда анықталады. Сату бағаларынан едәуiр айырмашылық байқалған жағдайда қарастырылатын нұсқалар бойынша мемлекет жүзеге асырып отырған экономикалық саясатты ескере отырып, сатудың қолда бар шараларына баға берiлдi.
Мысалы: iшкi нарықты қанағаттанарлықтай молықтырған жағдайда өнiмдi (тауарларды) алыс шетелге сату бойынша неғұрлым қолайлы жағдайлар орын алады - әлемдiк нарықты жайлап алуға бағытталған мұндай жағдай саясатқа сәйкес келедi, немесе төлем қабiлетi қанағаттандырмайтын сұраным болған жағдайда, өнiмдердi (тауарларды) сату бойынша неғұрлым қолайсыз жағдай орын алады, бұл жағдай мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету талабына сәйкес келмейдi.
Сатудың тиiмдi (күткендегiдей) құрылымы және бағаларға әсер ететiн факторлардың оған сәйкес келетiн мәнi анықталады. Бұл арада мүмкiн болатын барлық нұсқалар iшiнен шығындар және басқа факторлар, оның iшiнде бюджет салдары факторлары тұрғысынан алғанда олардың неғұрлым оңтайлы үйлесiмi анықталуға тиiс.
Кәсiпорынның (өндiрушiнiң) бағасына әсер ететiн факторларға талдау 3-а кестеде өзгертуi көрсетiлiп отырған өндiрiс шығындары құрылымына баға беру тұрғысынан жүзеге асырылады.
Сатудың тиiмсiз құрылымының негiзгi себебi ескерiлмеген факторлар болған жағдайда ("Сату бағасы" және "Өнiмдердi сатып алуға арналған шығындар жиынтығы" жолдарының деректер сәйкестiлiгi арасындағы айырмашылық) сату шарттарын қосымша зерттеу қажеттiгi туралы тұжырым жасалады және осындай талдау бағыты ұсынылады.
Едәуiр бөлiгi бөлшек сауда жүйесi арқылы өткiзiлетiн өнiм (тауарлар) бойынша қосымша талдау "Ұсақ көтерме сауда мен бөлшек сауда шығысылары" бөлiмi арқылы жүзеге асырылады.
Сонымен бiрге барабар немесе осы тақылеттес өнiм (тауарлар) бойынша экспорттау жөнiндегi әлемдiк нарық бағаларының көрсеткiштерiмен "Сату бағасы" жолы арқылы мәлiметтердi салыстыруды жүзеге асырған орынды. Мұндай салыстыру қазақстандық өнiмдi (тауарларды) қазақстандық нарықтан тыс жерлерде сатып алу шарттары туралы тұжырым жасауға алғышарт жасауы мүмкiн, мысалы: демпингтi бағаларды қолдану, қазақстандық жеткiзушiлер тұрғысында құқықтық шектеудiң орын алуы және басқалары.
Талдаудың қысқаша нәтижелерi мәтiн түрiнде "Сату құрылымының экономикалық тиiмдiлiгi туралы тұжырымдар, оны жетiлдiру, экономикалық, оның iшiнде ұсынылатын шаралардың бюджеттiк салдарына баға беру жөнiндегi шаралар" жолында берiледi.

7. Причины изменений в структуре продажи и приобретения продукции (товаров) выявляются, исходя из анализа цен приобретения и их структуры, динамики внутренних и мировых цен экспорта и импорта продукции (товаров) (таблицы 3-7).
8. Анализ экономических условий продажи продукции (товаров) по различным секторам товарных рынков проводится по таблице 3.
При необходимости указанная таблица может быть также использована для анализа средних цен приобретения на продукцию (товары) по Республике Казахстан и отдельным регионам или конкретным предприятиям. В этих случаях в таблице указывается не только наименование продукции (товаров), но и регион или предприятие.
В графе 1 данной таблицы указываются факторы, влияющие на оптовые цены продажи (приобретения). По тем видам продукции (товаров), которые продаются в розницу, включаются дополнительные факторы, влияющие на цены.
В графах 2-7 указываются данные по секторам рынка сбыта продукции (товаров).
После заполнения таблицы анализ результатов осуществляется в следующей последовательности.
Из возможных вариантов продажи: "внутренний рынок", "экспорт в дальнее зарубежье" и "экспорт в ближнее зарубежье" по строке "Цена продажи" берется вариант с наиболее низкой ценой и по разнице цен с другими вариантами определяется упущенная выгода от реализации продукции (товаров) по оставшимся двум вариантам. В случае заметного различия цен продажи по рассматриваемым вариантам осуществляется оценка имеющихся условий продажи с учетом осуществляемой государством экономической политики.
Например: имеют место наиболее благоприятные условия по продаже продукции (товаров) в дальнее зарубежье, при условии удовлетворительного насыщения внутреннего рынка такое положение соответствует политике, направленной на завоевание мирового рынка; или имеют место наименее благоприятные условия по продаже продукции (товаров) на внутреннем рынке при наличии неудовлетворенного платежеспособного спроса, что не соответствует требованиям обеспечения экономической безопасности государства.
Определяются рациональная (желательная) структура продажи и соответствующие ей значение влияющих на цены факторов. При этом из всех возможных вариантов должно быть определено наиболее оптимальное их сочетание с точки зрения затрат и других факторов, в том числе и бюджетных последствий.
Анализ факторов, влияющих на цену предприятия (производителя), осуществляется, исходя из оценки структуры затрат производства, динамика которых определяется данными таблицы 3а.
В случае, когда основной причиной нерациональной структуры продажи являются неучтенные факторы (разница между соответствующими данными строк "Цена продажи" и "Итого затраты на приобретение продукции"), делается вывод о необходимости дополнительного исследования условий продажи и предлагаются направления такого анализа.
По продукции (товарам), значительная часть которой реализуется через розничную торговую сеть, дополнительный анализ осуществляется по разделу "Издержки мелкого опта и розничной торговли".
Кроме того, целесообразно осуществить сравнение данных по строке "Цена продажи" по экспорту с данными цен мирового рынка по адекватной или аналогичной продукции (товарам). Такое сравнение может дать предпосылки для выводов об условиях приобретения казахстанской продукции (товаров) за пределами казахстанского рынка, например: использование демпинговых цен, наличие дискриминационных ограничений по отношению к казахстанским поставщикам и другие.
Краткие результаты анализа излагаются в текстовом виде в строке "Выводы об экономической эффективности структуры продажи, меры по ее совершенствованию, оценка экономических, в том числе бюджетных последствий реализации предлагаемых мер".

Тауар нарықтарының әр алуан секторлары бойынша өнiмдi (тауарларды) сатып алудың экономикалық шарттарына талдау жасау 4-кестенi қолдана отырып жүргiзiледi. Аталған кесте 3-кестеге ұқсас, бiрақ iшкi нарықта немесе импорттау бойынша өнiмдi (тауарларды) сатып алудың әр алуан нұсқалары кезiндегi қазақстандық сатып алушылардың шығындары туралы мәлiметтер берiледi.
Кестенi толтырған кезде iшкi нарық шарттарына арналған "Ұсыныс бағасы" жолы бойынша кәсiпорынның (өндiрушiнiң) қоятын бағасы көрсетiлетiнiн ескеру керек, ол 3-кестенiң бiрiншi жолындағы мәлiметтерге сәйкес келуi керек. Iшкi нарық шарттары үшiн - қазақстандық сатып алушының меншiгiне өткен кезде, шетелдiк жеткiзушiнiң өнiмiне (тауарына) төлем жүргiзiлген баға ескерiлуi тиiс.
Iшкi нарықта және импорт бойынша өнiм (тауарлар) сатып алу бағаларын салыстыра отырып, оның мемлекеттiк экономикалық саясатқа сәйкестiгi бөлiгiнде сатып алу құрылымының тиiмдiлiгi туралы тұжырымдар жасалуы, қажет болған жағдайда сатып алудың экономикалық шарттарының өзгеруi туралы ұсыныстар дайындалады.
Импорттық және отандық өнiмдi (тауарларды) салыстыру оның сапасын, тұтыну қасиеттерiн ескере отырып жүзеге асырылуға тиiс. Сондықтан өнiм (тауар) өлшемiнiң құны салыстыру кезiнде өнiмнiң (тауардың) тұтыну қасиетiн бiлдiретiн коэффициентке түзетiлуi мүмкiн, ол нысанға түсiндiрмеде көрсетiлуi тиiс.
Талдаудың нәтижелерi бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар жасалады, ол 1-қосымшаға сәйкес толтырылған кестелердi қоса тiркеп, талдау жазбасы түрiнде рәсiмделедi, онда мынадай бөлiмдер болады:
Кiрiспе.
Қазақстан Республикасы бойынша iшкi және сыртқы нарықта өнiмдi (тауарларды) сатуға және сатып алуға талдау жасау.
Тауар нарықтарының әр алуан секторлары бойынша өнiмдердi сату және сатып алудың экономикалық шарттарына талдау жасау.
Әрбiр бөлiмнiң соңында тұжырымдар мен ұсыныстар топтастырылады. Талдау нәтижелерi, сондай-ақ кестелер мен басқа да безендiрулер түрiнде рәсiмделуi, жекелеген қысқа мәлiметтер мен кестелерге бөлiнуi мүмкiн.
Тауар нарықтарында бәсекелестiк ортаға
баға беру
9. Бәсекелестiк ортаға баға беру тауар нарығының сапалық және сандық өлшемдерiне талдау жасау негiзiнде жүргiзiледi: тауарлық және географиялық шекарасы, сатушылар мен сатып алушылардың құрамы, нарықтың тауарлық ресурстарының көлемi, нарықтағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң үлесi, тауарлы нарық құрылымының сандық және сапалық көрсеткiштерi, шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң нарықтық қуаты.
Аталған өлшемдерге талдау жасау зерттелiнетiн тауар нарығы құрылымның қандай түрiнде жататынын анықтауға және ондағы бәсекелестiктiң даму немесе дамымау деңгейiн бағалауға мүмкiндiк бередi.

Анализ экономических условий приобретения продукции (товаров) по различным секторам товарных рынков проводится с использованием таблицы 4, которая аналогична таблице 3, но содержит данные о затратах казахстанских покупателей при различных вариантах приобретения продукции (товаров): на внутреннем рынке или по импорту.
При заполнении данной таблицы следует иметь в виду, что по строке "Цена предложения" для условий внутреннего рынка проставляется цена предприятия (производителя), которая должна совпадать с данными первой строки таблицы 3. Для условий внешнего рынка имеется в виду цена, по которой произведена оплата продукции (товара) иностранному поставщику при переходе ее в собственность казахстанского покупателя.
Сравнивая цены приобретения продукции (товаров) на внутреннем рынке и по импорту, делаются выводы об эффективности структуры приобретения в части соответствия ее государственной экономической политике, при необходимости подготавливаются предложения об изменении экономических условий приобретения.
Сравнение импортной и отечественной продукции (товаров) должно осуществляться с учетом ее качества, потребительских свойств. Поэтому стоимость единицы продукции (товаров) при сравнении может быть скорректирована на коэффициент, отражающий потребительские свойства продукции (товара), что должно быть указано в пояснении к форме.
По результатам анализа делаются выводы и предложения, которые оформляются в виде аналитической записки с приложением заполненных таблиц согласно приложению 1, содержащей следующие разделы:
Введение.
Анализ продажи и приобретения продукции (товаров) на внутреннем и внешнем рынках по Республике Казахстан.
Анализ экономических условий продажи и приобретения продукции (товаров) по различным секторам товарных рынков.
В конце каждого раздела концентрируются выводы и предложения. Результаты анализа могут быть также оформлены в виде графиков и других иллюстраций, выведены в отдельные лаконичные справки и таблицы.
Оценка конкурентной среды на товарных рынках
9. Оценка конкурентной среды производится на основе анализа качественных и количественных параметров товарного рынка: товарных и географических границ, состава продавцов и покупателей, объема товарных ресурсов рынка, долей хозяйствующих субъектов на рынке, количественных и качественных показателей структуры товарного рынка, рыночной силы хозяйствующего субъекта.
Анализ перечисленных параметров позволит определить, к какому типу рыночных структур принадлежит изучаемый товарный рынок и оценить степень развитости или неразвитости конкуренции на нем.

4. Экономикалық талдау жасау және талдау
материалдарын әзiрлеу тәртiбi
10. Экономикалық талдау Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi бекiтетiн талдау материалдарын дайындау кестесiне сәйкес жүргiзiледi.
Салалық министрлiктер (Қазақстан Республикасының Ауылшарминi, Өнеркәсiпсаудаминi, Құрылысминi, Энергиякөмiрминi, Мұнайгазминi) өздерiнде бекiтiлген өнiм (тауарлар) номенклатурасы бойынша тауар нарықтарының жай-күйiне талдау жасайды және 1-қосымшаға сәйкес талдау материалдарын, толтырылған кестелердi қоса тiркеп, талдау жазбасы түрiнде Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне бередi.
11. Iшкi және сыртқы нарықтарда өнiмдi (тауарларды) сату мен сатып алуға талдау жасау статистикалық ақпараттар негiзiнде "Тауарларды және өнiмдердi өткiзу туралы есеп", "Тауарларды экспорттау (импорттау) туралы есеп", "Материалдардың қалдықтары мен шығындары туралы есеп" түрiнде жүзеге асырылады.
Өнiмдi (тауарларды) сату мен сатып алудың экономикалық шарттарына талдау жасау өндiрушiлер кәсiпорындарының және келiсiм бойынша өнiмнiң (тауарлардың) осы түрiн тұтынушының мәлiметi бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi ұсынылған талдау материалдарын қарауды, талдау материалдарының жиынтығын дайындауды, тауар нарықтарының жұмыс iстеу жағдайына баға берудi, оның дамуының негiзгi басымдықтары мен бағыттарын айқындауды, отандық өнiм (тауар) шығарушылар мен тұтынушыларды қорғау жөнiнде шаралар әзiрлеудi, республикада өнiм өндiрудi еселей түсудi ұйымдастырады.
Тауар нарықтарында бәсекелестiк ортаға баға берудi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жүзеге асырады, ол тауар нарықтарында бәсекелестiк ортаны қалыптастыру жөнiндегi ұсыныстар мен талдау жазбасын дайындайды.
Дайындалған материалдар республиканың әлеуметтiк-экономикалық
дамуының жылдық болжамдарын әзiрлеу үшiн, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының Үкiметiне тауар нарықтарын басқару жөнiндегi талдау
жазбаларын, дәлелдемелердi және ұсыныстарды беру үшiн пайдаланады.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi қажет болған
жағдайда осы Әдiстемелiк ұсынымдарға қажеттi өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзуге құқылы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 17 қыркүйектегi
N 440 өкiмiне
1-қосымша
1-кесте
Тауар нарықтарының жағдайын талдау кестелерi
Өнiмдердiң (тауарлардың) даму көлемi мен сату құрылымы
1. Өнiмдердiң (тауарлардың) атауы, жылдар
2. Өлшем бiрлiктерi
Сату көлемi
3. Барлығы (4+5 бағандар)
Соның iшiнде:
4. Iшкi нарықта
5. сыртқы нарықта (6+7 бағандар)
Соның iшiнде:
6. алыс шетел
7. жақын шетел
8. Жеткiзушiлерде өткiзiлмеген өнiмдердiң қалдықтары
___________________________________________________________________

4. Порядок проведения экономического анализа и
подготовки аналитических материалов
10. Экономический анализ проводится в соответствии с графиками подготовки аналитических материалов, утверждаемыми Минэкономики Республики Казахстан.
Отраслевые министерства (Минсельхоз, Минпромторг, Минстрой, Минэнергоугольпром, Миннефтегазпром Республики Казахстан) осуществляют анализ состояния товарных рынков по закрепленной за ними номенклатуре продукции (товаров) и представляют комплект аналитических материалов в Минэкономики Республики Казахстан в виде аналитической записки с приложением заполненных таблиц согласно приложению 1.
11. Анализ продажи и приобретения продукции (товаров) на внутреннем и внешнем рынках осуществляется на основе статистической информации "Отчет о реализации товаров и продукции", "Отчет об экспорте (импорте) товаров", "Отчет об остатках и расходе материалов".
Анализ экономических условий продажи и приобретения продукции (товаров) осуществляется по сведениям предприятий-производителей и потребителей данного вида продукции (товаров) по договоренности.
Минэкономики Республики Казахстан организует рассмотрение представленных аналитических материалов, подготовку сводных аналитических материалов, которые предусматривают оценку условий функционирования товарных рынков, определение основных приоритетов и направлений их развития, выработку мер по защите отечественных производителей и потребителей продукции (товаров), наращиванию ее производства в республике.
Оценка конкурентной среды на товарных рынках осуществляется Госкомитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, который подготавливает аналитическую записку и предложения по формированию конкурентной среды на товарных рынках.
Подготовленные материалы используются для разработки годовых прогнозов социально-экономического развития республики, а также для представления в Правительство Республики Казахстан аналитических записок, обоснований и предложений по управлению товарными рынками.
Минэкономики Республики Казахстан, при необходимости, вправе вносить в настоящие Методические рекомендации необходимые изменения и дополнения.
Приложение 1
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 сентября 1996 г. N 440-р
ТАБЛИЦЫ АНАЛИЗА СОСТОЯНИЯ ТОВАРНЫХ РЫНКОВ
Таблица 1
Динамика объемов и структура продажи продукции (товаров)
--------------------------------------------------------------------
Наименование продукции !Единица!      Объем продажи         !Остатки
(товаров), годы        !измере-!----------------------------!нереали-
!ния    !Всего!      Из него         !зован-
!       !(гра-!----------------------!ной
!       !фы   !на   !на  !в том числе!продук-
!       !4+5) !вну- !внеш!-----------!ции у
!       !     !трен-!нем !даль-!ближ-!постав-
!       !     !нем  !рын-!нее  !нее  !щиков
!       !     !рынке!ке  !зару-!зару-!
!       !     !     !(гра!бежье!бежье!
!       !     !     !фы  !     !     !
!       !     !     !6+7)!     !     !
--------------------------------------------------------------------

1                   |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң (тауарлардың)  атауы
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжам
Ескерту: 3, 4, 5, 8 бағандардағы деректер (заттай көлемде және
сату көлемiнен алғанда процент есебiнен бөлектеп
көрсетiледi (3 баған), ал 6 және 7 бағандар, сондай-ақ
заттай көлемде және экспорттау көлемiнен процент
есебiмен бөлектеп көрсетiледi (5-баған).
2-кесте
Өнiмдердiң (тауарлардың) даму көлемi мен сату құрылымы
1. Өнiмдердiң (тауарлардың) атауы, жылдар
2. Өлшем бiрлiктерi
3. Сатып алудың жалпы көлемi (4+5 бағандар)
Соның iшiнде сатып алу көздерi
4. Отандық өндiрiс
Импорт
5. Барлығы (6+7 баған)
6. алыс шетелдерден
7. жақын шетелдерден
___________________________________________________________________
1              |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |   7
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң атауы
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжау
Ескерту: 3, 4, 5, 8 бағандардағы деректер заттай көлемде бөлектеп
және сатып алу көлемiнен процент есебiмен көрсетiледi
(3 баған), ал 6 және 7 бағандардың деректерi -заттай
көлемде бөлектеп және импорт көлемiнiң процентi
есебiмен (5 баған) көрсетiледi.
3-кесте
Тауар нарықтарының әралуан секторлары бойынша
өнiмдердi (тауарларды) сатудың экономикалық
шарттары
___________________________            Күнi:_______________________
өнiмдердiң (тауарлардың)                      (жылы, айы)
атауы
_____________________________________________________________________
Өнiмдердi (тауарларды)| Iшкi |  Өнiмдер (тауарлар) экспорты
сатудағы көтерме      |нарық |______________________________________
бағасына әсер ететiн  |      |Алыс |Жақын | соның iшiнде
факторлар             |      |шетел|шетел.|_________________________
|      |     |дерге |Ресей|Өзбек. |Беларусь
|      |     |      |     |стан   |
____________________________________________________________________
1           |  2   |  3  |  4   |  5  |   6   |    7
____________________________________________________________________
Кәсiпорын (өндiрушi)
қойған баға
мың теңге (өлшем бiр.
доллар) өлшем бiр.
Соның iшiнде:
кәсiпорынның пайдасы
мың теңге (өлшем бiр.
доллар) өлш. бiр.
Тиiмдiлiк, %
Акциздер, %
мың теңге (өлшем бiр.
доллар) өлш. бiр.
Қосымша құнға қойылған
салық %
мың теңге (өлшем бiр.
доллар) өлш. бiр.
Арнайы салық, %
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Өнiмдердiң (тауарлардың) аса iрi
көтерме партияларын жеткiзу
жөнiндегi көлiк шығындары
мың.тең. (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Соның iшiнде:
ТМД және басқа елдер аумағы
бойынша ел iшiндегi портта
кемелерден жүк түсiру
Басқа да шығындар (қандай
екенi көрсетiлсiн)
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Өнiмдердi (тауарларды) сатып
алуға арналған шығындардың
жиынтығы
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сату бағасы (аса iрi
көтерме)
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Шағын көтерме және бөлшек сауда шығасылары
Бөлшек сауданы ұйымдастыру
жөнiндегi саудаделдалдық
ұйымдардың шығындары
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Бөлшек саудаға жүктердi
жеткiзу жөнiндегi көлiк
шығындары
мың теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Басқа да шығындар немесе
есептеулер (қандай екенi
көрсетiлсiн)
мың. теңге (өлш. бiр
долл.) өлш. бiр.
Бөлшек баға
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сатулар құрылымының экономикалық тиiмдiлiгi туралы тұжырымдар, оны жетiлдiру жөнiндегi шаралар, ұсынылған шараларды iске асырудың экономикалық, соның iшiнде бюджеттiк салдарларына баға беру.
Анықтама:
1. Есеп айырысуға алынған АҚШ долларының айналымы теңге/долл.
2. Өнiмге арналған баға бойынша әлемдiк нарықтардағы бағандау,
долл. өнiмнiң (тауардың) шыққан жерi, күнi, маркасы, түрi, сорты мен
көлемi көрсетiледi).
Ескерту:
1. Кестенi толтырған кезде өнiмдердiң бiрлiк нақты өлшемiне
арналған (т., кг., м. және т.б.) бағалар мен шығындардың бiрлiгi
көрсетiлсiн.
2. Шағын көтерме және бөлшек сауда шығасылары бойынша деректер
тек қана шағын көтермемен және бөлшек саудада сатылатын өнiмдер
(тауарлар) жөнiнде толтырылады.
3а-Кесте
Өнiмдер (тауарлар) бiрлiгiн өндiруге арналған
шығындар құрылымының дамуы
(теңге)
1. Өнiмдердiң атауы және өнiмдердiң өлшем бiрлiктерi, жылдары
2. Өндiруге арналған шығындар. Барлығы
Соның iшiнде:
Шикiзат және материалдар
3. Барлығы
4. соның iшiнде көлiк шығындары
Отын
5. Барлығы
6. соның iшiнде көлiк шығындары
7. энергия
8. еңбек ақы
9. амортизация
10. басқа да шығындар
11. Өндiрiстiк қуаттарды пайдалану (%)
___________________________________________________________________

1            !   2   !  3  !  4  !  5 !  6  !  7  !  8
--------------------------------------------------------------------
Наименование продукции
(товаров)
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Примечание. Данные в графах 3,4,5,8 указываются дробью в
натуральных объемах и в процентах от объема продаж
(графа 3), а данные в графах 6 и 7 - дробью в
натуральных объемах и в процентах от объема
экспорта (графа 5).
Таблица 2
Динамика объемов и структура приобретения продукции (товаров)
--------------------------------------------------------------------
Наименование продукции!Единица!Общий!     В том числе источники
(товаров), годы       !измере-!объем!          приобретения
!ния    !прио-!-------------------------------
!       !брете!Отечест-!       Импорт
!       !ния  !венное  !----------------------
!       !(гра-!произ-  !всего!из даль-!из ближ-
!       !фы   !водство !(гр. !него за-!него
!       !4+5) !        !6+7) !рубежья !зару-
!       !     !        !     !        !бежья
--------------------------------------------------------------------
1           !   2   !  3  !    4   !  5  !    6   !   7
--------------------------------------------------------------------
Наименование продукции
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Примечание. Данные в графах 3,4,5,8 указываются дробью в
натуральных объемах и в процентах от объема
приобретения (графа 3), а данные в графах 6 и
7 - дробью в натуральных объемах и в процентах
от объема импорта (графа 5).
Таблица 3
Экономические условия продажи продукции (товаров)
по различным секторам товарных рынков
_______________________________                 Дата_______________
(наименование продукции (товара)                    (год, месяц)
--------------------------------------------------------------------
Факторы, влияющие!Внутрен-!       Экспорт продукции (товаров)
на оптовые цены  !ний ры- !-----------------------------------------
продажи продукции!нок     !в дальнее!в ближнее!    в том числе
(товаров)        !        !зарубежье!зарубежье!---------------------
!        !         !         !Россия!Узбе-!Беларусь
!        !         !         !      !кистан!
--------------------------------------------------------------------
1        !   2    !    3    !    4    !   5  !  6   !   7
--------------------------------------------------------------------
Цена предприятия
(производителя)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
В том числе:
прибыль предприятия
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Рентабельность, %
Акцизы, %
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
НДС, %
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Спецналог, %
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Транспортные расходы
по доставке крупно-
оптовых партий
продукции (товаров)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
В том числе:
внутри страны
перевалка в порту
фрахт судна
по территории СНГ
и других стран
Прочие затраты
(указать какие)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Итого затраты на
приобретение продукции
(товаров)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Цена продажи
(крупный опт)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Издержки мелкого опта и розничной торговли
Расходы торгово-
посреднических
организаций по
организации
розничной торговли
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Транспортные расходы
по доставке грузов в
розничную торговлю
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Прочие расходы или
начисления (указать какие)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Розничная цена
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Выводы об экономической эффективности структуры продажи, меры по ее
совершенствованию, оценка экономических, в том числе бюджетных
последствий реализации предлагаемых мер.
Справочно:
1. Курс доллара США, принятый в расчетах, тенге/долл._______________
2. Котировка мировых рынков по цене на продукцию, долл. (с указанием
места, даты, марки, типа, сорторазмера продукции (товара) __________
Примечания:
1. При заполнении таблицы указать единицу измерения цен или затрат на
конкретную единицу продукции (товара) (т, кг, м и т.д.).
2. Данные по издержкам мелкого опта и розничной торговли заполняются
только по той продукции (товарам), которая продается мелким оптом и
в розницу.
Таблица 3 а
Динамика структуры затрат на
производство единицы продукции (товара)
(тенге)
--------------------------------------------------------------------
Наименование !Затраты!             В том числе                !Исполь-
продукции,   !на про-!----------------------------------------!зование
единица изме-!извод- !сырье и  !топливо  !энер!за-!аммор-!про-!произ-
рения, годы  !ство,  !и мате-  !         !гия !ра-!тиза- !чие !водст-
!всего  !риалы    !         !    !бот!ция   !рас-!венных
!       !---------!---------!    !ная!      !ходы!мощно-
!       !все-!в   !все-!в   !    !пла!      !    !стей
!       !го  !т.ч.!го  !т.ч.!    !та !      !    !(%)
!       !    !тран!    !тран!    !   !      !    !
!       !    !спор!    !спор!    !   !      !    !
!       !    !тные!    !тные!    !   !      !    !
!       !    !рас-!    !рас-!    !   !      !    !
!       !    !ходы!    !ходы!    !   !      !    !
--------------------------------------------------------------------

1             |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң атауы,
өлшем бiрлiктерi
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжам
4-Кесте
Тауар нарықтарының әртүрлi секторлары бойынша
өнiмдердi (тауарларды) сатып алудың экономикалық
шарттары
___________________________            Күнi:_______________________
өнiмдердiң (тауарлардың)                      (жылы, айы)
атауы
_____________________________________________________________________
Өнiмдердi (тауарларды)| Iшкi |  Өнiмдердi импорттау
сатудағы көтерме      |нарық |______________________________________
бағасына әсер ететiн  |      |Алыс |Жақын | соның iшiнде
факторлар             |      |шетел|шетел.|_________________________
|      |дер  |дер   |Ресей|Өзбек. |Беларусь
|      |     |      |     |стан   |
____________________________________________________________________
1           |  2   |  3  |  4   |  5  |   6   |    7
____________________________________________________________________
Ұсыныстар бағасы
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Кедендiк импорттық баж
салығы экю/өлш. бiр.
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Акциздер
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сатып алушының көлiк
шығындары (жүктердiң аса
iрi көтерме партияларын
жеткiзу бойынша)
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Соның iшiнде:
тауарларды портта
өңдеудiң құны
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Салықтар (қандай екенi
көрсетiлсiн)
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Басқа да шығындар
(қандай екенi көрсетiлсiн)
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сатып алуға кеткен
шығындар жиынтығы
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сатып алудың нақтылы
(алдағы) бағасы
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Шағын көтерме және бөлшек сауда шығасылары
Шағын көтерме және бөлшек
саудаға жүктердi жеткiзу
жөнiндегi көлiк шығындары
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Шағын көтерме және бөлшек
сауданы ұйымдастыру жөнiндегi
басқа да шығындар немесе
есептеулер (қандай екенi
көрсетiлсiн)
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сауданың үстеме бағасы
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Өнiмнiң (тауардың) бөлшек
сауда бағасы
мың. теңге (өлш. бiр.
долл.) өлш. бiр.
Сатып алу құрылымының экономикалық тиiмдiлiгi туралы тұжырымдар,
оларды жетiлдiру жөнiндегi шаралар, ұсынылған шараларды iске асырудың
экономикалық, соның iшiнде бюджеттiк салдарларына баға беру.
Анықтама:
1. Есеп айырысуға қабылданған доллар айналымы, теңге/долл.
___________________
2. Өнiмге арналған баға бойынша әлем рыноктарының бағамдары,
долл.________________ өнiмнiң (тауардың) шыққан жерi, күнi, маркасы,
түрi, сорты мен мөлшерi көрсетiледi).
Ескерту:
1. Кестенi толтырған кезде бағалардың өлшем бiрлiгi немесе
өнiмдердiң (тауарлардың) нақты бiрлiгiне кеткен шығындар
көрсетiледi (т., кг., м. және т.б.).
2. Шағын көтерме және бөлшек сауда шығасылары бойынша
мәлiметтер тек қана шағын көтермемен және бөлшек саудада сатылатын
өнiмдер (тауарлар) жөнiнде толтырылады.
5-кесте
Iшкi және әлемдiк бағалардың дамуы
1. Өнiмдердiң (тауарлардың) атауы және өлшем бiрлiктерi
Iшкi баға
кәсiпорын өндiрушi қойған баға
2. теңге
3. долл.
салықты және көлiк шығындарын ескергенде
4. теңге
5. долл.
Әлемдiк баға
6. экспорттаудың (орташа) бағасы, долл.
7. әлем рыноктарының бағамы, долл.
8. Iшкi бағаның әлемдiк бағаға қатынасы, % есебiнен топ 3/топ.7
9. Есеп айырысуға қабылданған доллар айналымы теңге/долл.
____________________________________________________________________
1         |  1  |  2|  3  |  4 |  5  |  6 | 7  |  8  |  9
____________________________________________________________________
Өнiмдердiң атауы,
өлшем бiрлiгi
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжам
6-Кесте
Өнiмдердi (тауарларды) экспорттау бағаларының дамуы
1. Өнiмдердiң (тауарлардың) атауы және өлшем бiрлiктерi, жылдары
Алыс шетелдер
баға
2. долл.
3. теңге
4. Өткен кезеңдегi бағаның өсуi (кемуi), %
Жақын шетелдер
баға
5. долл.
6. теңге
7. Өткен кезеңдегi бағаның өсуi (кемуi), %
8. Есеп айырысуға қабылданған доллар айналымы теңге/долл.
___________________________________________________________________
1         | 1 |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  | 8
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң атауы,
өлшем бiрлiгi
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжам
7 - Кесте
Өнiмдердi (тауарларды) экспорттау бағаларының дамуы
1. Өнiмдердiң (тауарлардың) атауы және өлшем бiрлiктерi, жылдары
Алыс шетелдер
баға
2. долл.
3. теңге
4. Өткен кезеңдегi бағаның өсуi (кемуi), %
Жақын шетелдер
баға
5. долл.
6. теңге
7. Өткен кезеңдегi бағаның өсуi (кемуi), %
8. Есеп айырысуға қабылданған доллар айналымы, теңге/долл.
___________________________________________________________________
1         | 1 |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  | 8
___________________________________________________________________
Өнiмдердiң атауы,
өлшем бiрлiгi
1995 жыл - дерек
1996 жыл - баға
1997 жыл - болжам
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
1996 жылғы 17 қыркүйектегi
N 440 өкiмiне
N 2 қосымша
Өндiрiстiк-техникалық және ауылшаруашылық мақсаттағы
аса маңызды өнiмдер түрлерiнiң тауар нарықтарының
Тiзiлiмi
ЭНЕРГЕТИКАЛЫҚ РЕСУРСТАР НАРЫҒЫ
Электроэнергиясы
Мұнай
Автомобиль жанар май
Дизель отыны
Жағармай мазуты
Табиғи газ
Көмiр
МЕТАЛДАР НАРЫҒЫ
Дайын қара металл прокаты
Ақ қаңылтыр
Ферроқорытпа
Темiр рудаларының түйнектерi
Катодты мыс
Мырыш
Қорғасын
Глинозем
МАШИНА ҚҰРЫЛЫСЫ ӨНIМДЕРIНIҢ НАРЫҒЫ
Тракторлар
Бульдозерлер
Металл кесетiн станоктар
Өңдейтiн жабдықтар мен шағын заводтар
Автомобильдер
Мұнайгазөңдейтiн және тасымалдайтын, су тазартатын және
тау шахта жабдықтары
ХИМИЯЛЫҚ ЖӘНЕ МҰНАЙХИМИЯ ӨНIМДЕРI ТАУАРЛАРЫНЫҢ НАРЫҒЫ
Полипропилен
Полистирол
Кальций карбиды
Сарғыш фосфор
Шиналар
соның iшiнде: жүк автомобильдерi үшiн
жеңiл автомобильдерi үшiн
Химиялық талшықтар мен жiптер
Заттар сiңдiрiмдiлiгiн 100%-ке есептегендегi минералдық
тыңайтқыштар
АУЫЛШАРУАШЫЛЫҚ ӨНIМДЕРIНIҢ НАРЫҒЫ
Астық (өңдеуден кейiнгi салмағы)
Қант қызылшасы
Майлы дақылдар тұқымы
Картоп
Көкөнiстер
Жемiстер мен жидектер
Жүзiм
Iрi қара мал және құс (сою салмағы)
Сүт
Жүн (физикалық салмағы)
Қаракөл және елтiрi
Былғары шикiзаттары:
iрiсi
шағыны
шошқаныкi
ЖЕҢIЛ ӨНЕРКӘСIП ТАУАРЛАРЫНЫҢ НАРЫҒЫ
Талшықты мақта
Жуылған жүн
Есiлген мақтамата жiбi
Жүннен иiрiлген жiптер
Мақтамата маталары
Жүн маталары
Жiбек маталар
Қатты былғары тауарлары
Хромды былғары тауарлары
Юфтелген былғары тауарлар
ОРМАН ЖӘНЕ АҒАШ ДАЙЫНДАУ ӨНЕРКӘСIБIНIҢ НАРЫҒЫ
Iскерлiк ағаштар
Кесiлген материалдар
Ағаш жоңқаларының тақталары
Ағаш талшықтарынан жасалған тақталар
ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРЫНЫҢ НАРЫҒЫ
Цемент
Шифер

1      !   2   ! 3  ! 4  ! 5  ! 6  ! 7  ! 8 !  9   ! 10 !  11
--------------------------------------------------------------------
Наименование
продукции,
единица измерения
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Таблица 4
Экономические условия приобретения продукции
(товаров) по различным секторам товарных рынков
___________________________________                Дата_____________
(наименование продукции (товара)                       (год, месяц)
--------------------------------------------------------------------
Факторы, влияющие!Внутренний!           Импорт продукции
на оптовые цены  !рынок     !---------------------------------------
приобретения     !          !в дальнее!в ближнее!    В том числе
продукции        !          !зарубежье!зарубежье!-------------------
(товара)         !          !         !         !Россия! Узбе-!Бела-
!          !         !         !      !кистан!русь
--------------------------------------------------------------------
1        !    2     !    3    !    4    !  5   !   6  !  7
--------------------------------------------------------------------
Цена предложения
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Таможенные импортные
пошлины экю/ед.изм.
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Акцизы %
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Транспортные расходы
покупателей (по
доставке крупнооптовых
партий грузов)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
В том числе:
стоимость обработки
товара в порту
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Налоги (указать какие)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Прочие затраты (указать
какие)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Итого затрат на
приобретение
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Фактическая (ожидаемая)
цена приобретения
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Издержки мелкого опта и розничной торговли
Транспортные расходы
по доставке грузов в
мелкооптовую и
розничную торговлю
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Прочие расходы или
начисления (указать
какие) по организации
мелкооптовой и
розничной торговли
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Розничная цена продукции
(товара)
тыс.тенге/ед.изм.
долл./ед.изм.
Выводы об экономической эффективности структуры приобретения, меры
по его совершенствованию, оценка экономических, в том числе
бюджетных последствий реализации предлагаемых мер
Справочно:
1. Курс доллара США, принятый в расчетах, тенге/долл._______
2. Котировка мировых рынков по цене на продукцию (товары), долл. (С
указанием места, даты, марки, типа, сорторазмера продукции
(товара)_________
Примечания:
1. При заполнении таблицы указать единицу измерения цен или
затрат на конкретную единицу продукции (товара) (т, кг, м и т.д.)
2. Данные по издержкам мелкого опта и розничной торговли
заполняются только по той продукции (товарам), которая продается
мелким оптом и в розницу.
Таблица 5
Динамика внутренних и мировых цен
--------------------------------------------------------------------
Наименование ! Внутренняя цена     !Мировая цена !Отноше- !Курс
и единица из-!---------------------!-------------!ние     !доллара,
мерения про- !предприя- !с учетом  !экспор-!коти-!внутрен-!принятый
дукции (това-!тия произ-!налогов и !та     !ровки!ней цены!в расчет
ров), годы   !водителя  !транспорт-!(сред- !миро-!к миро- !тенге/долл.
!          !ных расхо-!няя),  !вых  !вой, %  !
!          !дов       !долл.  !рын- !гр.3/   !
!----------!----------!       !ков, !гр.7    !
!тен-!долл.!тен-!долл.!       !долл.!        !
!ге  !     !ге  !     !       !     !        !
-------------------------------------------------------------------
1      !  2 !  3  !  4 !  5  !   6   !  7  !   8    !   9
-------------------------------------------------------------------
Наименование
продукции,
единица измерения
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Таблица 6
Динамика цен экспорта продукции (товаров)
--------------------------------------------------------------------
Наименование и! Дальнее зарубежье  ! Ближнее зарубежье  !Курс доллара,
единица изме- !--------------------!--------------------!принятый в
рения продук- !  Цена    !Рост (сни!   Цена   !Рост(сни-!расчет
ции (товаров),!----------!жение) к !----------!жение) к !тенге/ долл.
годы          !долл.!тен-!цене пре-!долл.!тен-!цене пре-!
!     !ге  !дыдущего !     !ге  !дыдущего !
!     !    !периода,%!     !    !периода,%!
--------------------------------------------------------------------
1        !  2  ! 3  !    4    !  5  ! 6  !    7    !     8
--------------------------------------------------------------------
Наименование
продукции,
единица
измерения
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Таблица 7
Динамика цен импорта продукции (товаров)
--------------------------------------------------------------------
Наименование и !   Дальнее зарубежье  !  Ближнее зарубежье  !Курс
единица измере-!----------------------!---------------------!доллара,
ния продукции  !   Цена    !Рост (сни-!   Цена   !Рост (сни-!принятый
(товаров), годы!-----------!жение) к  !----------!жение) к  !в расчет
!долл.!тенге!цене пре- !долл.!тен-!цене пре- !тенге/
!     !     !дыдущего  !     !ге  !дыдущего  !долл.
!     !     !периода,% !     !    !периода,% !
--------------------------------------------------------------------
1         !  2  !  3  !     4    !  5  ! 6  !     7    !    8
--------------------------------------------------------------------
Наименование
продукции,
единица измерения
1995 год - фактически
1996 год - оценка
1997 год - прогноз
Приложение 2
к распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 сентября 1996 г. N 440-р
П Е Р Е Ч Е Н Ь
товарных рынков важнейших видов продукции
производственно-технического назначения
и сельскохозяйственной продукции
РЫНОК ЭНЕРГЕТИЧЕСКИХ РЕСУРСОВ
Электроэнергия
Нефть
Бензин автомобильный
Топливо дизельное
Мазут топочный
Газ естественный
Уголь
РЫНОК МЕТАЛЛОВ
Прокат черных металлов готовый
Жесть белая
Ферросплавы
Железорудные окатыши
Медь катодная
Цинк
Свинец
Глинозем
РЫНОК ПРОДУКЦИИ МАШИНОСТРОЕНИЯ
Тракторы
Бульдозеры
Станки металлорежущие
Машины кузнечно-прессовые
Перерабатывающее оборудование и мини-заводы
Автомобили
Нефтегазоперерабатывающее и транспортирующее,
водоочистное и горношахтное оборудование
РЫНОК ПРОДУКЦИИ ХИМИЧЕСКОЙ И НЕФТЕХИМИЧЕСКОЙ
ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Полипропилен
Полистирол
Карбид кальция
Фосфор желтый
Шины
В том числе для автомобилей:
грузовых
легковых
Волокна и нити химические
Удобрения минеральные в пересчете на 100% питательных веществ
РЫНОК СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ПРОДУКЦИИ
Зерно (в весе после доработки)
Сахарная свекла
Семена масличных культур
Картофель
Овощи
Плоды и ягоды
Виноград
Скот и птица (в убойном весе)
Молоко
Шерсть (в физическом весе)
Каракуль и смушки
Кожевенное сырье:
крупное
мелкое
свиное
РЫНОК ТОВАРОВ ЛЕГКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Хлопок-волокно
Шерсть мытая
Пряжа: хлопчатобумажная
шерстяная
Ткани: хлопчатобумажные
шерстяные
шелковые
Кожтовары: жесткие
хромовые
юфтевые
РЫНОК ЛЕСНОЙ И ДЕРЕВООБРАБАТЫВАЮЩЕЙ
ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Деловая древесина
пиломатериалы
Плиты: древесностружечные
древесноволокнистые
РЫНОК СТРОИТЕЛЬНЫХ МАТЕРИАЛОВ
Цемент
Шифер