Инвестициялық ахуалды жақсарту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Өкiмi 1996 жылғы 31 желтоқсан N 593
Инвестициялық ахуалды одан әрi жақсарту, сыртқы сауда үшiн қолайлы жағдайлар жасау мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiн:
"Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына оны Бүкiлдүниежүзiлiк сауда ұйымының талаптарына сәйкес келтiру үшiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заң жобасын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн:
импортталатын және экспортталатын тауарларға Қазақстан Республикасына келгенге дейiн оларға алдын ала кедендiк ресiмдеу, iшiнара кедендiк тексеру жүргiзу ресiмдерiн белгiлесiн;
экспортталатын тауарлар үшiн шығу тегiн шектейтiн сертификаттың мiндеттi талаптарын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн;
кеден органдарының факстердi қабылдау тәртiбi туралы нұсқаулық және кедендiк мақсаттарға қажеттi құжаттардың көшiрмелерiн, түпнұсқаларымен бiрге шығарсын;
кеден ережелерi мен рәсiмдерiне енгiзiлген барлық өзгерiстер туралы республикалық ай сайынғы хабаршы шығаруды жалғастырсын.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi, Еңбек және әлеуметтiк қорғау министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен және Бас прокуратурасымен келiсiп 1997 жылдың 1 наурызына дейiн шет ел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуi мен болуын оңайлатуға қатысты қолданылып жүрген нормативтiк актiлердi өзгерту жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен бiрлесiп 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiн экспорт-импорт лицензиясына жататын тауарларға лицензиялар беру тәртiбiн жеңiлдету туралы қаулының жобасын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
1997 жылдың 1 ақпанына дейiн орталық және жергiлiктi атқарушы органдар көрсететiн қызмет үшiн, көрсетiлген қызметтердiң өзiндiк құнына негiзделуге тиiс, төлем жасауды көздейтiн қолданылып жүрген заңдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн;
өнiм және табиғи монополиялар қызметiн тұтынушыларға ұсынылған тарифтiк ставканы талқылауға мүмкiндiк беретiн көпшiлiк тыңдаулар өткiзу рәсiмдерiн белгiлесiн;
1997 жылдың 1 маусымына дейiн табиғи монополиялар қызметiне, олар көрсеткен қызметтер құнын реттеуге негiзделген, баға қоюды жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.

О мерах по дальнейшему улучшению инвестиционного климата в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 593-р
В целях дальнейшего улучшения инвестиционного климата, создания благоприятных условий для внешней торговли:
1. Таможенному комитету Республики Казахстан до 1 апреля 1997 года:
подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект закона о внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" в целях приведения его в соответствие с требованиями Всемирной торговой организации;
установить процедуры проведения выборочного таможенного досмотра импортируемых и экспортируемых товаров, предварительного таможенного оформления их до прибытия в Республику Казахстан;
подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан, ограничивающего обязательное требование сертификата происхождения для экспортируемых товаров;
издать инструкции о порядке принятия таможенными органами факсов и ксерокопий документов, необходимых для таможенных целей, вместо оригиналов;
продолжить выпуск республиканского ежемесячного вестника обо всех изменениях в таможенных правилах и процедурах.
2. Министерству внутренних дел, Министерству иностранных дел, Министерству труда и социальной защиты Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы по согласованию с Комитетом национальной безопасности и Генеральной Прокуратурой Республики Казахстан до 1 марта 1997 года внести предложения по изменению действующих нормативных актов в отношении упрощения порядка въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан.
3. Министерству экономики совместно с Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан до 1 апреля 1997 года подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проект постановления об упрощении порядка выдачи лицензий на товары, подлежащие экспортно-импортному лицензированию.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике:
до 1 февраля 1997 года подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в действующее законодательство, предусматривающие, что оплата за услуги, оказываемые центральными и местными исполнительными органами, должна основываться на себестоимости оказываемых услуг;
установить процедуру проведения публичных слушаний, позволяющую потребителям продукции и услуг естественных монополий обсуждать предлагаемые тарифные ставки;
до 1 июня 1997 года подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по совершенствованию цен на услуги естественных монополий, основанные на регулировании стоимости оказываемых ими услуг.

5. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi:
1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiн қолданылып жүрген құрылыс нормалары мен ережесiне, 1998 жылдан бастап оларды енгiзудi ескере отырып, өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныс әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн;
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiмен бiрлесiп, 1997 жылдың 1 маусымына дейiн құрылыс саласындағы стандарттарға, Қазақстан Республикасында 1993 жылдан бастап халықаралық стандарттар енгiзудi ескере отырып, өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi ұсынысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына ұсынсын.
6. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi бiр ай мерзiм iшiнде халықаралық талаптарға сәйкес стандарттардың үйлесiмдiлiгi мен сертификаттық жүйесi жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
Премьер-Министр

5. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан:
до 1 марта 1997 года подготовить и внести на рассмотрение Правительства план мероприятий о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан в области строительства, с учетом введения международных стандартов и практики строительства;
до 1 апреля 1997 года подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения о внесении изменений и дополнений в действующие строительные нормы и правила, с учетом их внедрения начиная с 1998 года;
совместно с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан до 1 июня 1997 года представить на рассмотрение Правительства предложения по внесению изменений и дополнений в стандарты в области строительства, с учетом внедрения международных стандартов в Республике Казахстан начиная с 1998 года.
6. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан в месячный срок подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по гармонизации стандартов и сертификационных систем в соответствии с международными требованиями.
Премьер-Министр