996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 қаулысын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1997 жылғы 20 мамырдағы N 149
1. "Бағалы қағаздармен биржалық сауда жасауды жандандыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 14 желтоқсандағы N 1538 P961538_ қаулысын iске асыру мақсатында:
"Мемлекеттiк акциялар пакетiнiң бiр бөлiгi қор биржасында сатылатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1716 P961716_ қаулысы бойынша кәсiпорындар тiзбесiне енген шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бiрiншi басшылары:
1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн бухгалтерлiк есептiң ұлттық стандарттарына шоттар жоспарын конверциялауды бухгалтерлiк есеп саласындағы мамандарды тарту мүмкiндiгiмен жүргiзсiн;
1997 жылдың 25 мамырына дейiн халықаралық аудиторлық компаниялармен (ұйымдармен) 1996 жылғы қаржылық аудиттi аудиттiң халықаралық стандарттарының талабына сәйкес жүргiзу жөнiнде келiсiм-шарттар жасассын;
қаржылық есептiң аудитiн жүргiзу жөнiнде келiсiм-шарт жасасу үшiн жария ақпарат беретiн болсын және аудит жүргiзу барысында оған қажеттi барлық құжатты, оның iшiнде мынадай ақпаратты:
1996 жылға арналған қаржылық есептi (баланс, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп);
шаруашылық жүргiзушi субъектiнi басқару құрылымын, оның лауазымды адамдарының тегiн, атын, әкесiнiң аты мен қызметтiк координаттарын;
активтерi мен резервтерiнiң мөлшерiн көрсете отырып, филиалдары мен басқа да құрылымдық бөлiмшелерiнiң тiзiмiн;
акциялардың 5 процентiнен көбiн иеленетiн акционерлер туралы мәлiметтi;
бухгалтерлiк есептiң жаңа қазақстандық стандарттары мен жаңа шоттар жоспарына арналған конверсия бойынша оқудан өткен бухгалтерлердi көрсете отырып, кәсiпорын бухгалтерлерiнiң тiзiмiн;
шоттардың жаңа жоспарына арналған конверсия мен бухгалтерлiк есептiң жаңа қазақстандық стандарттары бойынша есеп жүргiзу жөнiндегi ағымдағы ереженi;
жарғылық қорында шаруашылық жүргiзушi субъект акцияларының үлесiн немесе пакетiн (проценттiк қатынаста) иеленетiн заңды тұлғалар туралы мәлiметтердi;
санаттарға жiктей отырып, шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң қызметiмен айналысатын адамдардың санын ұсынатын болсын;
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына тоқсан сайын жоғарыда аталған ұсынымдардың орындалуы туралы ақпарат берiп отырсын.
2. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы халықаралық аудиторлық компанияларға шаруашылық жүргiзушi субъектiнi тексеру жөнiндегi аудиторлық қорытындыларында мынадай айқындамаларды:
шарттық мiндеттемелердi (белгiлi бiр жағдай туғанда пайда болуы мүмкiн ақша түрiндегi мiндеттемелердi);
тапсырыстардың құрылымы көрсетiлген, жасалған келiсiм-шарттарды (заңдық және қаржылық аспектiлерi);
берешектiң заемдар бойынша және оның қалыптасу мерзiмдерi бойынша таратып көрсетiлген дебиторлық және несие берешектерiн;
сатудан түскен табысты (негiзгi тауар топтары бойынша таратып көрсету, экспорттан түскен табыс) көрсетудi ұсынсын.

О мерах по реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1996 г. N 1538
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 мая 1997 г. N 149-р
1. В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1996 г. N 1538 P961538_ "О мерах по активизации биржевой торговли ценными бумагами" рекомендовать:
первым руководителям хозяйствующих субъектов, вошедших в перечень предприятий по постановлению Правительства Республики Казахстан 31 декабря 1996 г. N 1716 P961716_ "Об утверждении перечня хозяйствующих субъектов, часть государственного пакета которых будет реализована на фондовой бирже":
до 1 июля 1997 года провести конверсию плана счетов на национальные стандарты бухгалтерского учета, с возможным привлечением специалистов в области бухгалтерского учета;
до 25 мая 1997 года заключить контракты с международными аудиторскими компаниями (организациями) на проведение аудита финансовой отчетности за 1996 год в соответствии с требованиями международных стандартов аудита;
предоставить публичную информацию для заключения контракта на проведение аудита финансовой отчетности и в процессе его проведения предоставлять все документы, необходимые для аудита, в том числе следующую информацию:
финансовую отчетность за 1996 год (баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств);
структуру управления хозяйствующего субъекта, фамилию, имя, отчество и служебные координаты его должностных лиц;
список филиалов и других структурных подразделений, с указанием размеров их активов и резервов;
сведения об акционерах, владеющих более 5 процентов акций;
список бухгалтеров предприятий, с выделением бухгалтеров, прошедших обучение по новым казахстанским стандартам бухгалтерского учета и конверсии на новый план счетов;
текущее положение по конверсии на новый план счетов и ведению учета по новым казахстанским стандартам бухгалтерского учета;
сведения о юридических лицах, в которых хозяйствующий субъект владеет долей или пакетом акций (в процентном отношении) в уставном фонде;
число занятых в деятельности хозяйствующего субъекта с разбивкой по категориям;
ежедекадно представлять информацию в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам о выполнении вышеуказанных рекомендаций.
2. Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам рекомендовать международным аудиторским компаниям в аудиторских заключениях по проверке хозяйствующего субъекта отразить следующие позиции:
условные обязательства (обязательства в денежном выражении, которые могут возникнуть при наступлении определенного условия);
заключенные контракты (юридический и финансовый аспекты) с указанием структуры заказов;
дебиторскую и кредиторскую задолженность, с расшифровкой задолженности по займам и по срокам ее образования;
выручку от реализации (расшифровка по основным товарным группам, выручка от экспорта).

3. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына шаруашылық жүргiзушi субъектiлер туралы тоқсан сайынғы ақпаратты алғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне жүргiзiлiп жатқан жұмыстың барысы жөнiнде ай сайын ақпарат берiп тұру ұсынылсын.
4. Осы өкiмнiң орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасарлары А.В.Павловқа және Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Премьер-Министр

3. Рекомендовать Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам после получения ежедекадной информации о хозяйствующем субъекте ежемесячно информировать Правительство Республики Казахстан о ходе проводимой работы.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С. и Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр