Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Өкiмi 1998 жылғы 27 мамырдағы N 97
"Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956 U983956_ Жарлығын орындау мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) бес жасқа дейiнгi балалардың жаппай иммунитетiн нығайтуға дереу кiрiссiн;
2) жаңа туған сәбилерге Б вирустық гепатитiне қарсы вакцина егу, ал дерттену мейлiнше көп тараған аймақтарда - балаларға А вирустық гепатитiне қарсы вакцина егу бағдарламасын iске асыруға кiрiссiн;
3) 1998 жылдың iшiнде туберкулезге шалдыққан науқастарды Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған әдiстеме бойынша емдеу бағдарламасын енгiзсiн;
4) жаңа туған сәбилердiң жыл сайын иммунитетiн нығайтумен толық қамтылуын қамтамасыз етсiн;
5) тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне қарай Қазақстан Республикасы Президентiнiң жоғарыда аталған Жарлығының iске асырылу барысы туралы Үкiметке хабарлап отыратын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi ағымдағы жылы осы мақсаттарға қажеттi қаржы қаражатын қарастырсын, ал 1999 жылдан бастап тиiстi жылға арналған жыл сайынғы бюджеттердiң жобаларында "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға арнап қажеттi қаржы көздейтiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi мүдделi мемлекеттiк органдардың қатысуымен 1998 жылдың 1 шiлдесiне дейiн:
1) өнеркәсiп орындарының атмосфера мен суға тасталатын қалдықтарының жол берiлетiн деңгейiне қойылатын талаптарды қатайтуды;
2) халықты ауызсумен жабдықтаудың дәйектi түрде жақсартылуын;
3) қоршаған орта мен азаматтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудiң жетiлдiрiлуiн;
4) Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған туберкулездi емдеу стратегиясының енгiзiлуi мен iске асырылуын;
5) бес жасқа дейiнгi балалардың мiндеттi түрде иммунитетiн нығайтуды, оның iшiнде жаңа туған сәбилерге Б гепатитiне қарсы жаппай вакцина егудi;
6) ана мен баланың денсаулығын қорғау жөнiндегi қосымша шаралар кешенiн;
7) бөбектердi алты айға дейiн тек емшек сүтiмен ғана қоректендiруге ынталандыруды;
8) өмiр салтын сауықтыруға бағытталған ағарту жұмысын күшейтудi;
9) бастапқы дәрiгерлiк-санитарлық көмек сапасын жақсартуды;

О мерах по выполнению Указа Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 г. N 3956
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 мая 1998 г. N 97-р
В целях выполнения Указа Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 г. N 3956 U983956_ "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан":
1. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, акимам областей, городов Астана и Алматы:
1) незамедлительно приступить к сплошной иммунизации детей в возрасте до пяти лет;
2) приступить к реализации программы вакцинации новорожденных против вирусного гепатита Б, а в регионах с наибольшей заболеваемостью - к вакцинации детей против вирусного гепатита А;
3) внедрить в течение 1998 года программу лечения больных туберкулезом по методике, рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения;
4) обеспечить ежегодный полный охват иммунизацией новорожденных;
5) ежеквартально, к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, информировать Правительство о ходе реализации вышеназванного Указа Президента Республики Казахстан.
2. Министерству финансов Республики Казахстан изыскать на эти цели необходимые финансовые средства в текущем году, а начиная с 1999 года в проектах ежегодных бюджетов на соответствующий год предусмотреть необходимые ассигнования на реализацию Государственной программы "Здоровье народа".
3. Агентству по стратегическому планированию и реформам, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан с участием заинтересованных государственных органов до 1 июля 1998 года разработать и внести на утверждение Президенту Республики Казахстан Государственную программу "Здоровье народа", предусматривающую:
1) ужесточение требований к допустимым уровням выбросов промышленных предприятий в атмосферу и воду;
2) последовательное улучшение снабжения населения питьевой водой;
3) совершенствование координации работ по охране окружающей среды и здоровья граждан;
4) внедрение и реализацию стратегии лечения туберкулеза,
рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения;
5) проведение обязательной иммунизации детей в возрасте до пяти
лет, в том числе всеобщей вакцинации новорожденных против гепатита
Б;
6) комплекс дополнительных мер по охране здоровья матери и
ребенка;
7) поощрение исключительно грудного вскармливания детей до
шести месяцев;
8) усиление просветительской работы, направленной на
оздоровление образа жизни;
9) улучшение качества первичной медико-санитарной помощи;

10) аймақтық клиникалық оқу орталықтары желiсiн құруды;
11) емдеудiң стационарлық принципiнен амбулаторлық принциптерiне кезең-кезеңмен көшудi;
12) емдеу-профилактикалық мекемелерiнде, әсiресе босануға жәрдем беру мекемелерiнде асептика мен антисептика шараларының бұлжымай сақталуын;
13) мемлекеттiк емдеу-профилактикалық мекемелерiн қазiргi заманғы жабдықпен қамтамасыз етудi;
14) дәрiгерлiк бiлiм беру, кадрларды, соның iшiнде әкiмшiлiк кадрларын даярлау және қайта даярлау жүйесiн жақсартуды;
15) денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулер көлемiн ұлғайту мен оның сапасын арттыруды;
16) халық арасында алдын-алу жұмысын күшейтудi;
17) денсаулық сақтау iсiн басқару жүйесiн жетiлдiрудi;
18) бәсекелес жекеше сектор құру, әлеуметтiк сақтандыру қорын қайта құру, мiндеттi және ерiктi медициналық сақтандырудың жеке нысандарына кезең-кезеңмен көшу жолымен денсаулық сақтау iсiнде экономикалық қатынастар жүйесiн реформалауды көздейтiн "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуiне енгiзетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi халық арасында профилактика және денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi қажеттi шаралар туралы кең ауқымды түсiндiру жұмыстарын, санитарлық-гигиеналық ережелердi және салауатты өмiр салтын насихаттауды дереу бастасын және жүргiзсiн.
Премьер-Министр

10) создание сети региональных учебных клинических центров;
11) поэтапный переход от стационарных к амбулаторным принципам
лечения;
12) неукоснительное соблюдение мер асептики и антисептики в
лечебно-профилактических учреждениях, особенно в учреждениях
родовспоможения;
13) обеспечение современным оборудованием государственных
лечебно-профилактических учреждений;
14) улучшение системы медицинского образования, подготовки и
переподготовки кадров, в том числе административных;
15) увеличение объема и повышение качества научных исследований
в области здравоохранения;
16) усиление профилактической работы с населением;
17) совершенствование системы управления здравоохранением;
18) реформирование системы экономических отношений в здравоохранении путем создания конкурентного частного сектора, реорганизации фонда социального страхования, поэтапного перехода на индивидуальные формы обязательного и добровольного медицинского страхования.
4. Министерству информации и общественного согласия Республики Казахстан незамедлительно начать и проводить широкую разъяснительную работу с населением о профилактике и необходимых мерах по улучшению состояния здоровья, пропаганду санитарно-гигиенических правил и здорового образа жизни.
Премьер-Министр